NSW & ACT club golf results - Tuesday

 

   ASQUITH: Women: Stroke: Cup: J Merrick 82. Bronze Bowl: D Kim 92. Stableford Yellow: J Campbell (37) 31 cb.

   AVALON: Men: Par: Div 1: M Byers (17) 4 up. Div 2: R Slee (22) 4 up.

   AVONDALE: Women: Stableford: Div 1: S Scrimshaw (16) 35. Div 2: J Selig (23) 34. Div 3: L Anderson (43) 32.

   BALGOWLAH: Women: Stableford: Div 1: J MacDonald (20) 28 cb. Div 2: B Beale (32) 28.

   BARNWELL PARK: Men: Stableford: P Waring (22) 33.

   BAYVIEW: Medley: Stableford: 2B: M Edmondson (9) J Gojnich (27) 47. Men: Div 1: D Ineson (13) 43. Div 2: D Hollander (28) 39. Women: Gold: D Price (34) L Talmont (26) 40. Div 1: L Watson (14) 33. Div 2: A Toohey (34) 35.

   BEVERLEY PARK: Women: Stroke: Ambrose: P Wilson (13) C McDonald (17) R Morrison (28) C Price (29) 63.25.

   BOTANY: Women: Stableford: Div 1: W McCauley (29) 34. Div 2/Trophy: N Welch (37) 40.

   BRIGHTON LAKES: Veteran: Stableford: 2B multi: S Thompson (23) D Stevenson (23) 86. G Pollard (11) 43.

   CAMMERAY: Women: Stroke: American Foursome: E Bagnall J Barclay (30) 69.

   CARNARVON: Men: Stableford 2B: White: G Teagle (9) P Hacker (Kiama 23) 46 cb. 2B Scr: J Kindred D Kim (PGA) 41. A: J Antouny (12) 37 cb. B: J Sung (The Ridge 18) 42. C: P Hacker (Kiama 23) 38.

   CASTLECOVE: Men: Stableford Team: White: T Lamborn (16) B Hobbs (17) L Jones (16) C Aloisio (19) 51. M Evers (11) 44.

   CHATSWOOD: Women: Stableford: Div 1: R French (22) 32. Div 2: R Patel (28) 34. Div 3: L Kantor (37) 29.

   CONCORD: Women: Par: Div 1: C Harkin (11) 2 up. Div 2: B Good (25) 2 down cb. Div 3: C Hart (30) 1 down. Holes in one: N Sullivan at 4th, H McCaffrey at 16th.

   CRONULLA: Stableford Veteran Men: White: T Culnane (14) 33.

   CUMBERLAND: Women: Stroke: Div 1: J Joo (22) 75. Div 1 Scr: S Son 95. Div 2: M Choi (26) 73. Div 2 Scr: E Lee 100. Div 3: J Lee (45) 73. Div 3 Scr: M Ko 106.

   ELANORA: Men: Stableford White: R Barker Snr (36) 37.

   EVERGLADES: Women: Stableford: Div 1: C Roope (15) 31. Div 2: K Black (25) 33 cb. Div 3: C Byrne (32) 32.

   FAIRFIELD: Women: Stroke: A: J Pearce (22) 74. B: L Middling (29) 81 cb.

   FORSTER: Women: Stroke: Medal Mar: A: D Patch (21) 69. A Scr: C Blair 87. B: C Barclay (29) 75. B Scr: L Mackin 104 cb. C: G Granger (32) 78. C Scr: A Jones 115.

   GORDON: Women: Stableford: Irish Team: S Fitzpatrick L Paradine J Galloway J Cryer 68.

   GOSFORD: Women: Stroke: A: J Walker (21) 77. A Scr: H Potter 89. B: L Cruickshanks (29) 80. B Scr: J Verlander 106. C: N Medcalf (36) 79. C Scr: N Medcalf 112.

   HURSTVILLE: Men: Stableford White: Div 1: B Martin (17) 37 cb. Div 2: E Lisser (25) 40. Women: Gold: E Reihana (30) 28.

   KILLARA: Women: Stableford 4B: Green: S Percival (17) H Egan (21) 50.

   KOOINDAH WATERS: Mxd: Stableford 2B Agg: White: B Darling C Toner 74. Men: A: M Bowditch (4) 38. B: J Gould (14) 39. C: B Smith (29) 38. Women: E Bond (5) 35.

   LAKESIDE: Men: Stableford: 2B Agg: W Thomson (15) P Coles (16) 69. 2B Scr: Y Fitton (Maquarie Links) R Allison 66. Silver Medal: A: M Brown (3) 36. B: G Agnew (17) 37 cb. C: G Corrigan (Camden 27) 40. Women: Stroke: Canadian Foursome: T Wood M Gear (9.375) 77.625.

   LEURA: Women: Par: 9-hole: M Goodrich (45) 3 down, V Ekeblad (36) 4 down.

   LYNWOOD: Medley: Stableford White: P Nguyen (13) 40.

   MACARTHUR VETERANS at Antill Park: Men: Stableford White: A: B Hooton (11) 37. B: D Ferris (16) 37. C: C Brookes (21) 40. D: B Salter (36) 38. Women: M Foster (37) 33 cb.

   MANLY: Women: Stableford: Team: B Haskins (13) W Anderson (18) K Tallack (11) L Jones (25) 92.

   MARRICKVILLE: Men: Stableford: 2B: S Husband (14) S Ford (13) 48. 2B Scr: D Cremin P Stafford 39 cb. M Innes (13) 41 cb. Scr: D Jones 33. Women: 2B: J Duncan (29) G Varcoe (16) 47. J Granger (25) 36. Veteran: J Bevan (10) 34.

   MONA VALE: Medley: Stableford: J Corroto (5) 43.

   MONASH: Women: Stableford: 2B: S Allaway L Reiss 45. M Moon (18) 40.

   NORTH RYDE: Women: Stroke: Medal Mar: Div 1: C Ward (14) 68. Div 2: L Oldfield (24) 73. Div 3: A Dunlevy (34) 77. Div 4: R Wood (40) 79. Scr: S Chim 85.

   NORTHBRIDGE: Mxd: Stableford: 2B: N Tonumaipea (11) P Rix (15) 44. C Bennett (14) 34 cb.

   NOWRA: Veteran: Stroke: Ambrose: P Done R Klein J Bracher R Bowden (9.75) 60.25. Women: M Ford M Burns S Marshall J Bright (14.63) 74.37.

   PACIFIC DUNES: Stableford: Veteran Men: K Leo (23) 37. Veteran Women: T Bouman (26) 34 cb.

   PALM BEACH: Stableford: S Richards (23) 34.

   PYMBLE: Stableford: M Henderson (30) 39.

   RANDWICK: Men: Stableford: 2B Agg: T Helmrich (24) R Walton (8) 74. A: A Fernandes (8) 36. B: A Glen (15) 39. C: W Hamilton (22) 42. Scr: R Walton 26.

   ROSEVILLE: Women: Par: Div 1: N Campbell (21) 2 down cb. Div 2: H Hildebrand (28) sq. Div 3: M Green (40) 3 down cb.

   ROSNAY: Veteran: Stableford 2B multi: Yellow: J Dobrownyj (18) D Mason (27) 75. Div 1: J Dobrownyj (18) 38. Div 2: S Korathota (21) 41.

   ROYAL SYDNEY: Women: Stableford: Championship: Div 1: S Parson (21) 35. Div 2: L Stanway (32) 36. Scr: S Winning 23. Stroke: Centenary: Div 2: S Mayo (28) 65. Div 3: F Frost (39) 68 cb.

   SHELLY BEACH: Men: Stableford 2B: White: S Brownlow (3) M Hemsworth (18) 46 cb. A: K Bolton (9) 37 cb. B: J Scorgie (13) 37. C: C Brett (19) 36 cb. D: B Hughes (25) 39.

   SHOALHAVEN HEADS: Women: Stableford: Div 1: I Swyer (24) 37. Div 2: F Percival (27) 37. Div 3: G Hughes (35) 40.

   SPRINGWOOD: Medley: Stableford White: R Cross (19) 39.

   ST GEORGES BASIN: Men: Stableford: A: N Williams (18) 41. B: J Dummett (23) 39.

   ST MICHAELS: Snr Par White: R Panaretos (18) 8 up. Women: Stableford: Div 1: V Porter (18) 41. Div 2: A Tomlin (32) 34. Yellow: B Cowan (35) 41.

   STONECUTTERS RIDGE: Medley: Stableford 2B: White: K Sampson (10) A Phiyasirikul (0) 46. A: B Caunter (Liverpool 5) 41. B: S Pilay (12) 39. C: J Park (Oatlands 21) 37. Women: Stroke Medal Mar: Gold: A/Medal: H Haynes (7) 80. B: S Ireland (30) 75. C: G Gueco (33) 84.

   TALLWOODS: Women: Stableford: Div 1: M Richards (23) 33. Div 2: P Livermore (29) 23.

   THE COAST: Medley: Stableford White: B Fifield (11) 41.

   THE LAKES: Men: Stableford: R Green (17) 45. Women: Div 1: K Preston (12) 35 cb. Div 2: L Xiao (28) 38.

   THE RIDGE: Mxd: Stableford: 2B Agg: J Stirrat (23) B O'Malley (23) 75 cb. Men: Div 1: P Harfield (14) 41. Div 2: J Stirrat (23) 41 cb. Scr: M Hudson 36. Women: E Sargent (29) 39.

   TOUKLEY: Women: Stroke: Div 1: J Mace (17) 72. Div 2: L Drew (28) 75. Div 3: C Dennehy (40) 86.

   WAKEHURST: Women: Stableford: A: E Lewis (22) 36. B: A Strange (26) 37. C: R Thomas (34) 32.

   WALLACIA: Men: Stableford 2B: White: R Morgan (13) J Kuzmanovic (16) 41 cb. R Morgan (13) 38.

   WINDSOR: Women: Stableford: M Khouri (7) 32.

   WOOLLAHRA: Women: Stableford: A: S Britton (20) 31. B: K Gargan (45) 33.

   WOOLOOWARE: Women: Stableford: 4B: J Morris (22) L Willis (16) 42. Stroke: Chick o' Walk: J Quayle R Maxted bt B Hammond L Young 3-2.

18 February 2018
Ballarat and Port Fairy hosted regional qualifying rounds today for the Vic Four-Ball. Read more
16 February 2018
For a second consecutive day, Jin Young Ko ruled Kooyonga, and the South Korean superstar has a three-shot buffer over the rest of the field at the ... Read more
18 February 2018
ALTONA LAKES: Men: Stroke: A: K Elers (7) 65 cb. B: L Hall (16) 63. C: R Hibben (22) 65. Women: D Griffin (21) 65. Read more
MyGolf
Golf Victoria