Victoria club golf results - Monday

CAMBERWELL: Stableford: R Lanarus (24) 46.

   CENTENARY PARK: Ambrose: G Trinder J Crawford J Spencer B Hyndman (8-3/4) 57-1/4.

   CHELTENHAM: Women Stableford: K Chen (32) 35.

   CRANBOURNE: Stableford: K Jago (12) 43.

   ESVGA at Box Hill: C'ship: B Bower 80. Hcp A: B Smyth (16) 68. B: T Waterbeek (21) 68. C: C Goh (25) 69.

   GOONAWARRA: Medley Stableford: J Rose (27) 41.

   GREEN ACRES: Stableford A: I Glenister (10) 37. B: D Thomas (31) 45.

   HOWLONG: Veteran Stableford A: K Rampling (17) 45. B: J Fairweather (25) 45. W: MJ Ursu (39) 39.

   HUME VETERANS at Werribee Park: Stableford A: F Cuthbertson (7) 40. B: K Bayly (22) 42 cb. C: K Merrifield (27) 40.

   HUNTINGDALE: Stableford: G Rowland (25) 36 cb. Gold: B Elliot (17) 35. W: T Covell (28) 34.

   JUBILEE/WANGARATTA: Veteran Stableford A: WJ O'Brien (13) 36. B: G Hutchieson (15) 41. C: B Crealy (31) 36.

   KOORINGAL: Par A: J Butkiewicz (14) 2 up cb. B: R Oddy (22) 4 up.

   MOONAH LINKS: Women Stableford Legends A: A Hartley (16) 38. B: J Fancke (27) 39. Bowl: National Cape Schanck 111.

   MORWELL: Stableford A: J Deguara (15) 40. B: S Mills (17) 40.

   MPVGA at Mt Martha: Stableford A: T Bishop (Devilbend 15) 37. B: F Rauch (Mt Martha 27) 44.

   PATTERSON RIVER: Par: D Wilkie (19) 6 up.

   RACV CAPE SCHANCK: Stableford A: B Little (18) 40. B: J Reed (20) 38.

   RINGWOOD: Ambrose: A Kingma A Peake H King G Miller (10-1/4) 53-3/4.

   RIVERSDALE: Women Stableford A: L Bowen (24) 38. B: B Edwards (31) 41 cb.

   ROSEBUD COUNTRY: Stableford West A: D Forrester (13) 41. B: P Konstaninou (22) 44.

   ROSEBUD PARK: Women 9-hole Stroke: G Bawden (41) 36.

   SOUTHERN: Stableford: T Palmer (11) 40.

   SWGA at Keysborough: 2B: S Spence (35) J Browning (35) (Box Hill) 40.

   THE DUNES: Stableford A: M Henke (7) 38. B: G Crockett (21) 39. Women div 1: S Stephenson (18) 34. Div 2: K De Heer (33) 35. The Cups div 1: F Robertson (29) 33. Div 2: P Keogh (30) 38.

   THE NATIONAL: Stableford Moonah: R Cotton (11) 39. Ocean: C Bowen (27) 37.

   THIRTEENTH BEACH: Stableford A: P McMahon (9) 40. B: J Nichola (17) 41. C: K Guyett (22) 39. Women A: L Indian (24) 39. B: S White (35) 36.

   TRARALGON: Women Bowl: R Gallagher (20) H Amnott (17) L Kennedy (32) (Warragul 2) 106 cb. Silver: H Amnott (17) 39. Bronze: D Gipp (Berwick Montuna 23) 38.

   VICTORIA: Par: G Lewis (21) 4 up. W: L Daye (44) 4 up.

   WODONGA: Stableford: G Bohun (11) 39. Veteran: L Myers (15) 41. W: M Webster (25) 34.

   WOODLANDS: Women Stableford: M Taylor (26) 42. 

 

X-GOLF Malvern: Monday X-League Round 9 

Dermer United 1 (-6) lost to Two and a Half Pros 2 (-7) 

Dragons Golf 1 (-2) lost to Commonwealth & Co 2 (+1) 

She'll Be Apples 1.5 (-7) squared with Swingers Club 1.5 (-8) 

Pizza Religion 3 (even) defeated The Complete Planner 0 (even) 

 

FAIRWAYS at Lynbrook: Monday X-League Round 4 

3 Blind Mice 0 (+4) lost to Vulnerable Assassins 3 (-21) 

Gorillas 2.5 (-8) defeated Flying Rats 0.5 (+1) 

Shenanigans 3 (even) defeated Three Peat 0 (even) 

Tigers 1 (+20) lost to The Force 2 (+14) 

Bonus Round: Hacks 2 (-13) 

Golf Month
22 September 2018
On different sides of the world, two young Australians continued to edge toward significant career moments today. Curtis Luck and Lucas Herbert, 22, ... Read more
21 September 2018
Helen Pascoe (Buninyong) & Marian McKenzie have been crowned the Ruby McKenzie and Vi Teesdale champions respectively for 2018 Read more
20 September 2018
ANGLESEA: Stableford: A: J Mooney (8) 39 cb. B: C Jarratt (17) 38. C: B Gibbons (25) 36. Read more
MyGolf
Golf Victoria