Victoria club golf results - Sunday

AMSTEL: Par Ranfurlie A: R Jakeman (10) 9 up. B: G Dornan (23) 10 up. W: C Renny (34) 1 down.

   APOLLO BAY: Par A: C McKenzie (9) 5 up. B: P Forbes (22) 2 up.

   BAIRNSDALE: Stableford: J Clemm (18) 40. W: G Quist (26) 41.

   BARHAM: Stableford: M Priest (3) 38.

   BARWON HEADS: Trophy: D Jarman (17) S Jarman (14) 44.

   BEECHWORTH: Stableford: D Carey (27) 47.

   BERWICK MONTUNA: Par: P Daniel (29) 8 up. W: C Simpson (29) 2 up.

   BOX HILL: Stableford A: R Tynan (12) 39. B: W Killeen (20) 40. W: J Bydder (29) 39. Foursome: B Flint B Webster (22) 36. C'ship: M Howell R Wilks 152.

   CAMBERWELL: Stableford A: L Boarotto (16) 40. B: K Thomas (21) 45. C: M Hurley (30) 40.

   CARDINIA BEACONHILLS: Stroke: B Vigilante (10) 66 cb.

   CHURCHILL PARK: Stableford: R Markby (33) 44. W: W Seegets (28) 38. Mxd c'ship: SH Kwon L Loh bt G Ellis K Ellis 4-3.

   COHUNA: Gentsome: D McGlone M Johnson R Farrant (31) 94. Women: W Horridge G Hare M Smith (60) 76.

   COMMONWEALTH: Stableford A: A Pienaar (11) 40 cb. B: T Reibel (20) 41. W: K Maddocks (28) 35. C'ship A: F Droop bt T Couling 4-3. B: A Gilgen bt G Moore 4-2. C: L Waldron bt M Ho 3-1. Snr: D Elmslie bt J Hasthorpe 5-3. Women A: S Johnson bt L Sanft 6-4. B: S Bernhardt bt M Behmer 3-1. C: C Case bt A Hughes at 20th.

   COROWA: Medley Stableford: W Kelty (24) 46.

   CRAIGIEBURN WILLMOTT: Par: B Richardson (24) 2 up.

   CRANBOURNE: Par A: B Hall (12) 4 up. B: S Yuasa (19) 5 up cb. C: P Trudgen (23) 3 up. W: M Kuay (20) 4 up. Mxd Foursome: G Smith L Skantzos (7-1/2) 71-1/2. C'ship: G Smith L Skantzos 157. Hcp: Z Giddings L Aarons (7-1/2) 143.

   DEVILBEND: 4B: T Stuart (26) K Stuart (26) 47.

   EAST MALVERN: Stableford: I Storey (16) 41.

   EASTERN: Mxd Par: M Rogan (25) 5 up.

   EASTWOOD: Stableford A: C Edsall (12) 46. B: M Wood (18) 44. C: D Cooper (21) 45. W A: J Webb (8) 39. B: J Elliott (24) 37. Hole-in-one: B McCormack at 8th.

   ELSTERNWICK PARK: Stroke: M Mason (17) 55.

   FINLEY: Stableford: R Makkinga (24) 44. W: J Hehir (43) 40.

   GARDINERS RUN: Stableford: J Van Raay (22) 47.

   GARFIELD: Stableford: B Wright (23) 42.

   GISBORNE: Stableford A: L Power (10) 42. B: R Daly (18) 40 cb. W: J Kerr (37) 39.

   GLEN WAVERLEY: Stroke: D Gallahar (14) 61 cb.

   GOONAWARRA: Par A: S Braddy (18) 4 up. B: C Smith (28) 3 up.

   GREEN ACRES: Medley 4B: D Matthews (22) C Matthews (31) 51.

   GROWLING FROG: Stableford: A Rowe (23) 45.

   HEALESVILLE: Stableford: D Pilcher (12) 46.

   HEIDELBERG: Par A: N Pearson (9) 5 up cb. B: D Pybus (15) 7 up. C: E Ho (19) 8 up. W: D Jones (10) 5 up cb.

   HOWLONG: Stableford: B Smart (22) 39. W: J Drummond (17) 35.

   HUNTINGDALE: Par: F Goh (17) sq.

   IVANHOE: Stroke: B Hearnden (25) 73.

   KEW: Stableford: G Palavos (20) 47. W: J Wendt (20) 39.

   KEYSBOROUGH: Stableford A: R Quinn (13) 43 cb. B: G Higgins (27) 41. W: J Firth (39) 34.

   KOORINGAL: Par A: J Magnaye (10) 5 up. B: A Poole (14) 5 up. C: S Virag (35) 6 up. W: K Buckley (35) 1 down cb. Mxd Foursome: M Buckley H Harley (7-1/2) 70-1/2.

   LATROBE: C'ship A: D Streeter bt C Page 3-2. B: T Tardio bt A Russo 2-1. C: A Ingram bt K Innes 1 up. Snr: J McCabe bt G Blackman 2-1. Inter A: J Culvenor bt G Tunstall at 19th. B: J Holroyd bt J Mallon 5-4. Women A: N Eller bt S Deason 8-7. B: S Mansfield bt H Rich 8-7. C: W Harding bt M Collings 4-2.

   MAFFRA: Stableford: S Hall (29) 39. W: M Bates (26) 38.

   MALLACOOTA: Medal: L Cockburn (18) 66. Medal of Medalists: G Symons (22) 70. C'ship: J Hillyer bt L Cockburn 5-4.

   MARYBOROUGH: Mxd 2B agg: D Ford (18) T Leech (14) 78. Indiv: T Leech (14) 41.

   MEDWAY: 4B Father-Son: J Biffin (36) C Biffin (7) 54.

   MELBOURNE AIRPORT: Open: B Larkin (Gisborne) 71. Hcp: R Kumar (10) 62.

   METROPOLITAN: Stableford: H Giles (22) 39.

   MOE: Stableford A: G Bailey (9) 39. B: R Logan (14) 44. C: I Condie (30) 39. Scr: T Johnson 70.

   MOONAH LINKS: Stableford: L Larsson (9) 37 cb. Legends: P Sinn (28) 42.

   MORNINGTON: Stableford: K Laird (11) 39. W: E Strating (30) 39.

   MURRAY DOWNS: Stableford: R Palmer (14) 43.

   NEPEAN: Stableford A: N McCartin (7) 37. B: D Afxendix (20) 39.

   NORTHERN: 4B: A Morran (20) L Hurren (12) 50. Mxd: J Williams (20) G Weller (14) 48.

   PAKENHAM: Stableford: S Fay (23) 43.

   PATTERSON RIVER: Stableford A: A De Luca (14) 40. B: T Webster (28) 42. Captain's Trophy: C Ansley (11) 49. W: L Son Hing (29) 38.

   PENINSULA KINGSWOOD: Kingswood Par A: M Pierce (10) 2 up cb. B: P Liakopoulos (21) 2 up cb. C: T Greenall (24) sq cb. C'ship: W Gordon bt C Strange 6-5. A: M Mileo bt A McMahon 2-1. B: P Morris bt M Seers 4-3. C: R Anderson bt K Walker at 20th. Women Par A: P Soon-Shiong (17) 1 up. B: M Waller (44) 1 up cb.

   PETERBOROUGH: Stableford: J McKenzie (8) 43.

   RIVERSDALE: Stableford: H Lin (18) 42 cb.

   RIVERSIDE ESSENDON: Medal/Masters: J Barnes (23) 63.

   RIVERVIEW: 4B: D O'Reilly (16) N Dinh (15) 10 up.

   ROSANNA: Par: M Tabone (24) 3 up. W: J Jackson (31) 2 down. PM Stroke: J Bannan (scr) 70. W: P Holloway (22) 70. C'ship A: J Bannan 296. Hcp: G Russell (4) 290. B: G Monar 349. Hcp: G Sheean (18) 295. C: D Losionek 362. Hcp: D Losionek (19) 286. Snr: J Russell 230. Hcp: J Valvo (22) 217. Women A: T Neal 261. Hcp: J Riley (13) 227. B: M Teasdale 285. Hcp: G Whiffen (24) 218. C: R Jordan 307. Hcp: R Jordan (26) 229. Stableford: L McWhinnie (33) 101.

   ROSSDALE: Medley Stableford: K Soros (33) 45. W: B Rogers (15) 37. Cock o'walk f: B Beet C Beet bt R Leaumont K Sykes 4-3. Women Salver: D Stone H Lindsay bt J Hooper B Terrell 3-2.

   ROYAL PARK: Canadian Foursome: L Henderson C Maragos (14-1/2) 53-1/2.

   SANCTUARY LAKES: Mxd Ambrose: C Hong J Adlington S Kang J Adlington (6-5/8) 58-3/8. Stableford A: D Kim (3) 41. B: D Greasley (15) 39. C: C Tahche (24) 38 cb.

   SANDHURST: American Foursome: M O'Shea R James (6-3/4) 68-1/4. Stableford A: P Coyne (6) 40. B: A Botha (14) 44. W: C Cvetkovski (33) 38. North: J Drivas (5) 41.

   SOUTH PINES: Par: D Mander (33) 7 up. W: V Kilmartin (25) 1 up.

   SOUTHERN: Stableford Div 1: F Lidonnici (12) 40 cb. Div 2: Y Bing Pi (16) 42. Div 3: A Nugara (20) 43. Hole-in-one: F Lidonnici at 6th.

   SPRING VALLEY: Stableford A: N Venditty (8) 39 cb. B: G Clayton (17) 47. W: K Pang (13) 38 cb. Jnr: A Harrington (45) 16.

   STRATHALLAN: Stableford A: C Newnham (12) 36 cb. B: L Freshwater (17) 38. C: R Lohmer (28) 35. W: L Gorey (26) 36. Overall: B Pike (23) 40.

   SUNSHINE: Stableford A: Z Dimitrovski (9) 44 cb. B: P Battaglia (17) 41 cb. C: D Anestopoulos (20) 45. W: M Pinchen (26) 36 cb.

   THE DUNES: Stableford: K Skandakumar (26) 41.

   THE HERITAGE: Stableford Henley A: A Dinardo (5) 39 cb. B: R Baker (16) 38. C: R Jones-Evans (26) 35 cb. W: A Hamilton (30) 37.

   THE NATIONAL: Stableford Ocean: M Griffin (34) 43. Moonah: T Hurren (6) 40. Old: A McColl (18) 40 cb.

   THE SANDS TORQUAY: Mxd Stableford: M Klunder (26) 45.

   THIRTEENTH BEACH: Stableford A: D Richards (7) 43. B: S Smith (31) 43. W: K Fletcher (39) 38.

   TOCUMWAL: Stableford A: P Olsen (9) 37. B: W Porczak (18) 38. C: P Maughan (32) 38. W: L Hawkless (25) 37.

   TORQUAY: Stableford A: J McKay (11) 41. B: M Farrimond (16) 42. W: F Burn (31) 44.

   TRARALGON: C'ship A: R Ware 223. Hcp: P Douglas (9) 202. B: J O'Rourke 236. Hcp: J O'Rourke (11) 203. C: P McCulloch 270. Hcp: J Storm (26) 203. Veteran: R Smith 231. Hcp: P McCulloch (20) 210 G Henry (21) 210.

   VICTORIA: Medley 4B: W Cannon (13) A Miltons (18) 47. Indiv: D Liang (8) 37 cb. W: J Doig (17) 34 cb. Interclub: Cheltenham 306 bt Victoria 294.

   WAVERLEY: Stableford A: M Kresinger (10) 42. B: M Rodriguez (27) 48.

   WERRIBEE PARK: Stableford: L Ray (23) 45.

   WESTGATE: Medal: M Phillips (32) 3 up. Trophy: G Ravenscroft T Nguyen bt Z Rolka M Wnuk 2-1.

   WHITTLESEA: Stableford: K Garner (20) 43.

   WOODLANDS: 4B: D Richardson (28) A Richardson (25) 47. Indiv A: W Whiteside (11) 39. B: J Horler (15) 39. C: M Amon (21) 39. W: S Girvan (33) 35.

   WOORAYL: Mxd Ambrose: M Tuckett P Burgess (14-5/8) 65-3/8.

   YARRA VALLEY: Stableford: A Christopher (17) 39.

   YARRA YARRA: Stableford: E Gwee (25) 41. W: M Kalcic (26) 40.

   YERING MEADOWS: Stableford: G Drew (16) 46. Homestead: P Buff (9) 39. White: J Brien (27) 48. Women Nursery: P Spencer (17) 38. 




October is Golf Month. Share the golf bug to win the ultimate golf bug adventure to Barnbougle, Cape Wickham and Ocean Dunes courtesy of Air Adventure Golf Tours.


Head to www.golfmonth.com.au for more details.

23 October 2017
Victoria’s Sue Wooster leads the Australian Women’s Senior Amateur after round one, three strokes ahead of seven-time champion Sylvia Donohoe. Read more
23 October 2017
Eastern Golf Club duo Jane Neale & Lorraine Watson have backed up their win at The Metropolitan Final two weeks ago to take out the 2017 Royal ... Read more
23 October 2017
BAIRNSDALE: Mxd: Stableford: J Sing (40) 42. R Oakley (17) 39. Read more
MyGolf
Golf Victoria