Victoria club golf results - Sunday

AMSTEL: Stroke Ranfurlie A: K McIntyre (12) 70. B/Medal: J Harradine (16) 67. W: C Thompson (13) 75.

   ANGLESEA: Stableford: W Barrett (17) 39. W: R Kane (27) 41.

   APOLLO BAY: Stroke A: J Newcombe (15) 61 cb. B: A Rowarth (21) 63. Medal: R Dimieri (13) 61 J Newcombe (15) 61.

   BAIRNSDALE: 4B Stroke: L Coles (11) J Gnizdek (15) 61.

   BARWON HEADS: Stroke Black: J De Kever (21) 66 cb. Scr: M Cashinella 69. Red: G Hawkins (16) 70. Plate: Brighton 3 down. Indiv: L Callaway (11) 4 up. Women Stroke: S Sutherland (24) 65.

   BEECHWORTH: Stroke: C Carmody (20) 62.

   BERWICK MONTUNA: Stableford: G Edmond (18) 42. W: J Percival (20) 35.

   BOX HILL: Par A: M Duke (14) 4 up. B: J Wilson (19) 3 up. C: K Wilson (26) 5 up. W: S Burns (13) 1 up.

   CAMBERWELL: Stroke A: S Bradshaw (16) 63. B: K Thomas (20) 67. C/Trophy: E Cameron (29) 61.

   CARDINIA BEACONHILLS: Par: H Ing (18) 6 up.

   CHURCHILL PARK: Stableford: V Sa (7) 37. W: L Loh (32) 38.

   CLIFTON SPRINGS: Mxd Gentsomes: P Griffin (23) S Griffin (25) N Anderson (28) T Cameron (2) 104.

   COHUNA: 4B: I Ridgeway (16) E Meredith (22) 11 up. WW: V Hoban (24) R Dunn (15) 4 up.

   COMMONWEALTH: 4B: S Shannon (8) T Shannon (27) 49 cb. PM: B Caine (11) G Caine (31) 46.

   CRAIGIEBURN WILLMOTT: Medal: W Bowd (10) 68 cb.

   CRANBOURNE: Stableford A: M Hill (10) 38. B: R Lew (16) 41. C/Medal: I Jacobs (21) 42. Women Medal: B Picker (45) 34 cb.

   DEVILBEND: Stableford: M Lindridge (18) 39. W: C Scarff (13) 36.

   DORSET: Stroke A: A Hardy (12) 65 cb. B: L Di Palma (16) 64. C: P Yang (28) 64.

   EAST MALVERN: Stroke Shield: G Stewart (21) 59.

   EASTWOOD: Stableford A: P Barnard (10) 40. B: A Jensen (15) 42. C: S Sheldon (36) 44. W: A Holmes (21) 35.

   FINLEY: Stroke: D Brockie (scr) 70.

   GARDINERS RUN: Par A: T Iedema (4) 7 up. B: S Wright (28) 10 up.

   GARFIELD: Stableford A: P Lacey (18) 39. B: R Coates (21) 37.

   GLEN WAVERLEY: Par: L Shelley (20) 7 up.

   GOONAWARRA: Stableford A: M Wallis (10) 42. B: M Crisp (26) 45.

   GREEN ACRES: Stableford A: W Johnston (14) 42. B: B Brown (29) 42. W: MH Farrell (35) 43 cb.

   GROWLING FROG: Stableford: D Bewry (30) 45.

   HEIDELBERG: Stroke A: M Reynolds (10) 67. B: J Tyrrell (15) 63. C: A Zanon (20) 65 cb. Mxd Cup: J Pavy J Orders bt R Poyntz J Poyntz 2 up. Women A/Medal: G Haberman (11) 68. B: J Cock (35) 70 cb.

   HIDDEN VALLEY: Stableford: R East (18) 42.

   HOWLONG: Stableford A: K Hall (11) 39. B: E Wehbe (13) 39. C: G Hobson (16) 40. W A: C Hayward (7) 34. B: P Hawkins (27) 37 cb.

   HUNTINGDALE: C'ship A: R Stevens bt B Reiter 5-4. B: P Nigro bt P Jennings 4-2. C: B Gibson bt P Dawson 1 up. Snr: I Ferguson bt S Plozza 5-3. Veteran: J Wilson bt C Hansen 5-3. Stableford: P Small (9) 36. Women c'ship A: L Teo bt P Stubbs 9-7. B: K Smith bt M Ryan 4-3. C: L Smith bt A Kim 5-4.

   KEW: Stableford: T Threlfall (15) 42 cb. W: J McClellan (28) 39.

   KEYSBOROUGH: Stableford: H Ranasinghe (18) 45. W: M Fitzgerald (29) 41. Mxd foursome c'ship: A Moraitis L Vincent 82.

   KILMORE: Stableford: N Wogan (11) 39.

   KOORINGAL: Stableford A: C Taylor (10) 37. B: D Blake (16) 42. C: A Murray (25) 41. W: M Robertson (30) 40. Mxd foursome c'ship: H Harley M Buckley 163.

   LATROBE: Par A: T Maroulakos (1) 5 up. B: M Angelo (34) 6 up. W: A: M Cleary (18) 4 up. B/Medal: D Parkinson (30) 6 up.

   MEDWAY: Stableford A: B Braini (8) 41. B: C Doran (17) 40. C: S Houston (19) 39. W: C Moore (33) 39.

   MELBOURNE AIRPORT: Stableford: M Chand (15) 38. W: B Culakovski (29) 31.

   METROPOLITAN: 4B Father-Son: J McKendrick (10) R McKendrick (17) 44. Mother-Daughter: J McDonald (23) S Philip (17) 37. Family: S Crawford (17) N Crawford (35) 43 cb.

   MOONAH LINKS: Stableford Open: S Lavery (26) 43. Legends: M Jones (20) 42.

   MORNINGTON: Stableford: C Holmes (32) 38. W: N Alderson (34) 38.

   NEPEAN: Stroke A/Medal: C Hose (14) 60. B: R Hart (15) 61.

   NEWRY: Stroke A: C Arscott (17) 68. B/Medal: A Holmes (20) 68 cb.

   NORTHERN: Stableford A: R Lata (4) 44. B: A Delmastro (13) 41. C: P Cope (31) 43. W: S Bult (24) 37.

   PAKENHAM: Stableford: H Barclay (14) 44.

   PATTERSON RIVER: Stableford A: A Toleafoa (11) 39. B: I Guilfoyle (24) 41. W: B Janssen (20) 35.

   PENINSULA KINGSWOOD: Kingswood Stableford A: T Chambers (8) 38 cb. B: J Cox (17) 43. C: G Waddell (28) 35. W: R Smith (20) 32 cb. Snr c'ship: J Webb bt K Brown 3-1. Jnr c'ship: B Allen bt C Stone 6-4.

   RACV HEALESVILLE: Stableford: D Pilcher (11) 43.

   RIVERSDALE: Medal: B McCauley (9) 73 cb. Plate: R Morrow (21) 73. Stableford: D Nissen (19) 45.

   ROSANNA: Stroke A: B Cullen (12) 64. B/Masters: D Robbins (21) 64. Women Goblet: R Whitehead (18) 70.

   ROSEBUD: Stableford: P Hancorne (13) 41. W: A: A Harwood (16) 38. B: M Gorman (28) 38.

   ROSSDALE: Mxd Ambrose Trophy: T Twite M Allnutt S Story L Story (11-7/8) 59-1/8. Stableford: P Hanratty (20) 44. W: M Robertson (26) 38.

   ROYAL PARK: Ambrose: B Linton D Lucas (2-3/4) 57-1/4. Hole-in-one: T Mennillo at 13th.

   SANDHURST: Medley Stableford A: D Bedwell (5) 37. B: C Sassano (25) 39. Par North: M Wade (23) 3 up. Mxd Foursome c'ship: W Coles A Huggard 157. Hcp: C Steel J Steel (27) 149.

   SETTLERS RUN: 2B agg: L Batten (10) S Batten (25) 78.

   SOUTHERN: Stableford Div 1: M Lawton (7) 42. Div 2: J Sherman (19) 43. Div 3: J Golledge (22) 49.

   SPRING VALLEY: Stableford: M Patel (13) 38 cb. W: L Cai (23) 38.

   STRATHALLAN: Ambrose: P Kamay S Walker (6-1/2) 59-1/2.

   SUNSHINE: Par: L Cran (3) 2 up cb. W: D Darch (24) 1 down.

   TAMBO VALLEY: Stabeford A: R Crabtree (10) 38. B: A Crisp (20) 39. W: D Skelton (26) 42.

   THE HERITAGE: Stableford A: R Gough (8) 41. B: R Menezes (13) 41. C: A Okumura (27) 42.

   THE NATIONAL: Stableford Moonah: M Dykes (16) 40. Ocean: R Cummings (10) 29. Old: B Carter (4) 38. Long Island: D Kennett (11) 41.

   THIRTEENTH BEACH: Stableford A: C Hibbert (11) 40. B: J McMahon (14) 42. W: X Teo (16) 32.

   TOCUMWAL: Stroke A: T Olsen (11) 69. B: R Kelly (19) 75. Women Stableford: R Lewis (23) 30.

   TORQUAY: Par A: S Newton (Kew 17) 8 up. B: B Machin (29) 4 up. W: A McCallum (11) 3 up.

   VICTORIA: 4B: G Robinson (13) J Graham (31) 44. Indiv: M Anderton (8) 38. W: A Symonds (30) 35.

   WATTLE PARK: Stableford: M Wallace (20) 35. W: S Ricardo (30) 39.

   WAVERLEY: Stableford A: C Kaye (9) 40. B: G Day (21) 43.

   WERRIBEE PARK: Par: D Nixon (30) 6 up.

   WESTGATE: Stableford A: S Smyth (10) 41. B: C Brown (18) 39. C: L Graham (25) 44.

   WHITTLESEA: Par A: J Meakins (12) 4 up cb. B: R Turner (21) 8 up cb.

   WOODLANDS: Mxd 4B: D Edwards (24) A Edwards (25) 4 up. Indiv A: C Allison (13) 2 up cb. B: M Keltie (17) 4 up cb. W: V Davey (17) 1 up. Hole-in-one: S Jensik at 11th.

   WOORAYL: Ambrose: B Wilson R Cook G Salmon D Walters (12-5/8) 53-3/8.

   YARRA YARRA: 4B: A Leigh (14) E Easton (10) 46. Indiv: J Harris (11) 41. W: D Stewart (25) 41.

   YARRAWONGA MULWALA: Mxd 4B Mother-Grandson: O Ridley (27) W Ridley (23) 47.

   YERING MEADOWS: Stableford/Medal Nursery: M Peart (27) 45. Valley: R Walker (25) 39. White: B Liddell (29) 41. W: J Manche (27) 37. 

23 July 2018
Helen Pascoe (Buninyong) and Rebecca Thomas (Leongatha) have won the Victorian Women's Country Foursomes Championship at Yarrawonga-Mulwala Golf Club ... Read more
23 July 2018
A band of Aussies should be both justifiably proud of their efforts, yet at the same time leaving Carnoustie wondering what might have been. Read more
23 July 2018
APOLLO BAY: Stroke: A: J Nankervis (18) 64. B: P Forbes (23) 63. Read more
MyGolf
Golf Victoria