Victoria club golf results - Sunday

   AMSTEL: Stableford Ranfurlie A: J Bridge (7) 41. B: J Young (15) 41. W: C Thompson (14) 34.

   ANGLESEA: Par A: G Hose (9) 4 up. B: J Colebatch (18) 2 up. C: P Francis (31) 2 up. W: S Eskrigge (13) 2 up.

   BAIRNSDALE: Stableford: R Van Elden (17) 41. W: S Wood (13) 38.

   BARHAM: 4B agg: M O'Reilly (19) D McGowan (17) 77. Indiv: J Craig (28) 35.Stableford: B James (12) 43. W: K James (12) 38.

   BARWON HEADS: Par A: P Swan (12) 4 up cb. B: G Dickinson (17) 5 up. W: J Warnock (13) 8 up. Par 3 c'ship: J Brodie 52. Hcp A: J Brodie (0.7) 51.3. B: M Hudson (14.7) 46.3. C: J Robinson (19.3) 48.7. Holes-in-one: M Hudson at 8th, C Ennels at 9th.

   BERWICK MONTUNA: Stableford: L Toole (14) 45. W: J Saunders (44) 36.

   BOX HILL: Stableford A: M Valenti (12) 42. B: S Erskine (21) 44. C: J Buckingham (30) 38. W: L Boland (27) 38 cb.

   CAMBERWELL: 4B Agg: R Cuevas (22) R Vogel (25) 79.

   CARDINIA BEACONHILLS: Stableford A: P Hamilton (14) 42 cb. B: S French (23) 42.

   CHALAMBAR ARARAT: Par A: P Roberts (11) 2 up. B: C Potter (12) 5 up. C: P Hall (23) 5 up.

   CHURCHILL PARK: Stableford: H Hall (26) 40. W: PK Singh (18) 39.

   CLIFTON SPRINGS: Mxd 4B: J Llewellyn (12) M Llewellyn (27) 48.

   COHUNA: Par A: K Crane (8) 6 up. B: R Cooper (28) 2 up. W: L Heap (20) 4 down.

   COMMONWEALTH: Stableford A: L Crosby (18) 43. B: G Mantello (20) 39. W: B Fletcher (26) 37 cb. Hole-in-one: K Lynch at 15th.

   COROWA: Medley Stableford: H Mills (17) 39.

   DEVILBEND: Stableford: A Wagstaff (16) 40. W: D Warden (20) 35.

   DORSET: 4B: S Minuzzo (16) J Grieco (18) 12 up.

   EAST MALVERN: Stableford: P Harmer (13) 41.

   EASTERN: Stableford: D Watson (30) 42.

   EASTWOOD: Par A: R Petrie (10) 4 up. B: G Smith (20) 2 up cb. C: E Long (24) 5 up. W A: L Noble (22) 1 up. B: J Knowles (26) sq.

   ELSTERNWICK PARK: American Foursome: P Lalor A Hartley (22-1/2) 53-1/2.

   FINLEY: Medley Stableford: T Jones (21) 41.

   GARDINERS RUN: Stableford: J Fullerton (plus 1) 43 cb.

   GARFIELD: Stableford A: C Hunter (14) 39. B: R Coates (21) 41.

   GISBORNE: Stableford: J Lindberg (21) 43. W: A Fievez (18) 41.

   GLEN WAVERLEY: Stableford: A Ludekens (14) 37.

   GOONAWARRA: Medley Stableford A: C Vander Vliet (13) 37. B/Trophy: S Braddy (17) 41. C: S Dunbar (30) 40.

   GREEN ACRES: Par A: M Hynes (11) 5 up. B: D Birkill (22) 7 up. W: I Lipton (28) 3 up cb. Foursome Trophy: B Wasley J Crawford 84. Hcp: R Anderson L Bednarski (13) 72 cb.

  GROWLING FROG: Stableford: L March (5) 34.

   HARP at Freeway: Medal A: B Pattison (17) 64. B: J Deiso (24) 64. C: A Woodward (40) 66.

   HEIDELBERG: Par A: A Solakidis (7) 6 up. B: G Hoobin (15) 7 up. C: J Orders (26) 10 up. Women A: Y Stafford (23) 3 up. B: J Nicks (37) 6 up.

   HIDDEN VALLEY: Stableford A: M Miller (8) 38. B: G Gallasch (21) 39 cb.

   HOWLONG: Stableford: N Kerr (33) 43. W: L Nothrop (32) 39.

   HUNTINGDALE: Stableford: J Goh (19) 41. W: M Clarke (12) 38.

   JUBILEE/WANGARATTA: Stableford: A Speziale (15) 41.

   KEW: Stableford: P Gaughwin (26) 42 cb. W: A Draschler (14) 42.

   KEYSBOROUGH: Stableford A: D Cattunar (17) 41 cb. B: A Theochari (20) 41 cb. W: J Stanley (27) 38.

   KOORINGAL: Par A: J Sist (9) 8 up. B: J Lawrence (15) 4 up cb. C: I Uy (19) 5 up. W A: H Harley (7) 2 up. B: M Groome (39) 1 up.

   LATROBE: Stableford A: S Preece (7) 42. B: K Mitchem (26) 44. W A: S Coley (21) 36. B: G Brown (22) 35.

   LONSDALE: Stableford A: A Golding (9) 42. B: T Fletcher (18) 43. C: B Provan (24) 40. W A: K Evans (13) 41. B: S Hall (30) 36.

   MAFFRA: Stableford: G Horne (9) 41. W: J Murray (23) 42.

   MARYSVILLE: Murrindindi Masters Trophy: D Malley (16) 46. W: J Doran (22) 35.

   MEDWAY: Stableford A: M Finnigan (12) 41. B: S Houston (18) 40. C: J Ronquillo (21) 44. W: A Lunnay (37) 38.

   METROPOLITAN: Stableford: F Burns (23) 37.

   MOE: Stableford: J Woznica (17) 38 cb.

   MORNINGTON: Mxd Canadian Foursome: S Martin P Martin (16-7/8) 68-1/8.

   NORTHERN: Stroke A: R Lata (3) 63. B: P Walker (17) 61. C: J Lawson (21) 63 cb. W: M Cope (21) 67.

   PAKENHAM: Par: M Brown (20) 6 up.

   PATTERSON RIVER: Stableford A: D Stace-Smith (7) 43. B: R McKimmie (18) 39. W: J Rais (21) 30.

   PENINSULA KINGSWOOD: Stroke Kingswood A: K Brown (8) 69. B: P McGinnity (23) 70. Par A: J Clausen (13) 3 up cb. B: B Weitkamp (26) 5 up. W: B Yandle (15) 1 up cb.

   RACV HEALESVILLE: Stableford: J Heywood (14) 43.

   RIVERSDALE: Stableford: G Baklis (19) 45.

   RIVERSIDE ESSENDON: Par A: B Angove (9) 6 up. B: P Lapatis (26) 3 up.

   ROSANNA: Par A: N Godwin (12) 5 up. B: S Gordon (18) 7 up. W: M Hazeltine (19) 5 up.

   ROSEBUD COUNTRY: Stableford South A: J Nash (13) 40. B: B Tonks (25) 41. W A: K Elphinstone (15) 38. B: K Cain (27) 34.

   ROSSDALE: Stableford: M Maskew (33) 43 cb. W: J Barrett (22) 36. Foursome c'ship: G Charnley K Conway 155.

   ROYAL PARK: Medal: C Kendall (20) 61.

   SANCTUARY LAKES: Mxd Stableford A: L Doensen (5) 42. B: SK Moon (16) 41. C: I Watson (22) 43. Women Medal: JH Song (20) 38.

   SANDHURST: Par A: J McIntosh (3) 3 up. B: T Lin (15) 6 up. C: D Irwin (21) 3 up. W: J Murray (23) 1 down. Medley Stableford North: R Dawson (16) 36.

   SETTLERS RUN: Par A: S Thomas (12) 5 up. B: C Jones (14) 7 up. C: G Smith (21) 7 up. W: E Bryden (37) 2 up cb.

   SOUTH PINES: Stableford: J Doyle (20) 40. W: D Ingram (35) 33.

   SOUTHERN: Par Div 1: I Gould (11) 7 up. Div 2: T Ashmore (15) 7 up. Div 3: J De Zilva (20) 7 up.

   SPRING VALLEY: Stroke A: G heath (13) 63. B: C Krause (30) 68 cb. W: K Roberts (37) 67.

   STRATHALLAN: Par A: R Miles (12) sq cb. B: A Bunn (17) 2 up. C: B Pike (23) 2 up. W: K Adavani (18) 3 down. Overall: T Mahmoud (31) 7 up.

   SUNSHINE: Par: H Le (10) 5 up. W: A Hing (9) 3 down cb.

   TAMBO VALLEY: Stableford: A Bock (19) 40.

   THE DUNES: Stableford: A Hoyle (12) 38.

   THE HERITAGE: Stableford St John A: R Gough (7) 39. B: Z Valle (18) 38 cb. C: J Krawiec (21) 37. W: E Ong (30) 39.

   THE NATIONAL: Stableford Long Island: S Dale (18) 37. Ocean: J Marton (28) 42. Old: A Bianco (19) 40. Hole-in-one: J King at 16th. Moonah: R Hanson (19) 40.

   THIRTEENTH BEACH: Stableford A: J Murdoch (plus 1) 40. B: P Blain (12) 44. W: D Day (43) 33 cb.

   TOCUMWAL: Par A: C Holdsworth (12) 5 up. B: D Barker (15) 2 up. C: B Bray (30) 4 up. Women Stableford: M Field (5) 36.

   VICTORIA: 4B: E Graham (16) V Andrew (20) 9 up cb. Indiv: P Stokoe (10) 4 up. W: M Armour (34) 4 up cb.

   WATTLE PARK: Stableford: I McDonald (22) 38. W: S Ricardo (30) 32.

   WAVERLEY: Stroke A: B Campbell (12) 64. B: E Hukowskyj (20) 65.

   WERRIBEE PARK: Par: S O'Brien (18) 2 up.

   WESTGATE: Stableford A: J Proud (6) 39. B: S Merkovski (18) 37. C: Z Rolka (29) 38.

   WHITTLESEA: Stroke A: I Finlayson (13) 70 cb. B: D Gunn (26) 63.    WOODLANDS: Par A: D Black (10) 2 up. B: A Dimble (17) 3 up. C: M Coletta (32) 5 up. W: S Hobbs (19) 1 up. Mxd Trophy: S Hobbs (19) S Mackay (23) J Hobbs (16) B Lee (32) 1 down.

   YARRA YARRA: Stableford: M Bygrave (28) 41. W: K Smith (19) 36.

   YARRAWONGA MULWALA: Stroke A: P Warner (5) 64. Stableford B: K Jensen (12) 44. C: F Exton (22) 37. 36-hole Classic f: JR Martin 136. Hcp: S Campion (5) 135. B: R Partridge (14) 71. C: F Exton (22) 74.

   YERING MEADOWS: 4B Nursery: R Issa (26) L Tehan (21) 48. Homestead: S Carlson (15) T Simmonds (12) 45. WW: L Kenway (36) B Morgan (25) 48. Hole-in-one: C Hatton at 16th. 




October is Golf Month. Share the golf bug to win the ultimate golf bug adventure to Barnbougle, Cape Wickham and Ocean Dunes courtesy of Air Adventure Golf Tours.


Head to www.golfmonth.com.au for more details.

20 October 2017
#22: Tiger, Snake and the Shark. Read more
19 October 2017
The second & final Doris Chambers State Final was played today at the picturesque Keysborough GC, which was presented in wonderful condition. Read more
20 October 2017
ALTONA LAKES: Snr Stableford: 9-hole: J Rees (6) 19. Read more
MyGolf
Golf Victoria