Victoria club golf results - Sunday

   AMSTEL: Par Ranfurlie A: M Presland (7) 4 up. B: J Fitzpatrick (20) 5 up. W: R Cochrane (14) 1 down.

   ANGLESEA: Stableford A: R Murfitt (9) 34. B: Stokes (18) 44. C: D Griffiths (24) 39. W: V Brenner (16) 38.

   APOLLO BAY: Ambrose: R Dimieri D Hand C Fizpatrick H Otter (9-1/4) 47-3/4.

   BAIRNSDALE: 4B: V Dent (34) K Reeves (23) 49.

   BARHAM: Stableford: J Wall (scr) 38.

   BERWICK MONTUNA: Stableford: A Scheele (24) 42. W: J Brown (21) 29.

   BOX HILL: 36-hole C'ship: L Michel 139. W: A Hilliard 159. Jnr: M Hall 143 cb.

   CAMBERWELL: Par A: C Monson (16) 8 up. B: B Robinson (22) 7 up. C: D Weymouth (23) 9 up. Trophy: M D'Intino (15) 51.

   CARDINIA BEACONHILLS: Stableford: S Kidd (22) 43.

   CHURCHILL PARK: Stableford: P Omann (24) 42. W: A Kuuse (31) 45.

   COHUNA: Par A: N Bradley (14) 7 up. B: F O'Bryan (31) 2 up. W: J Simmons (13) 1 down.

   COMMONWEALTH: Stableford A: J Barnett (15) 43. B: D Rak (19) 45. W: A Leckenby (29) 39.

   COROWA: Medley Stableford: P Turner (23) 40.

   DEVILBEND: 4B: L Leyden (14) M Forsythe (31) 47.

   DORSET: Stroke A: G Berry (10) 63. B: M Macnamara (14) 63. C: M Walker (31) 62.

   EAST MALVERN: Stableford: A Reeve (16) 39 cb.

   EASTERN: Par: S Dolthin (7) 6 up cb.

   EASTWOOD: Stableford A: B Noble (7) 44. B: G Stevens (13) 43. C: T Parker (23) 42. W: A: L McCleery (13) 38. B: J Coviello (23) 38.

   ELSTERNWICK PARK: Cup f: A Hartley bt T Buchanan at 23rd. Stableford: A Pondard (10) 42.

   FINLEY: Medley Stableford: R Makkinga (23) 39 cb.

   GARFIELD: Stableford A: P Ryan (19) 42. B: B Brighton (22) 42.

   GISBORNE: Stableford A: P Treloar (5) 38. B: T Deveny (17) 42 cb.

   GLEN WAVERLEY: Stroke: P Cahill (25) 62.

   GREEN ACRES: Stableford A: N Khor (18) 41. B: P Yim (23) 38 cb. W: A Johnston (31) 39. Plate: K Parry (6) 35.

   GROWLING FROG: Stableford: L McMahon (21) 42.

   HARP: Ambrose: D Hickleton G Bearzatto L Thomas H Eustace (13-1/2) 54-1/2.

   HEYWOOD: Stableford: G Hansford (16) 40. W: D Cay (28) 29.

   HOWLONG: Stroke A: T Pattinson (10) 67 cb. B: A Shaw (30) 69. Women Stableford: C Wigmore (39) 36.

   HUNTINGDALE: Par: E Yu (19) 4 up. W: T Francis (18) 3 up cb. Mxd Foursomes c'ship: K McNamara K Henningsen bt J Wendel B Ling 2-1.

   KEW: Stableford: R Jenkins (25) 41. W: R Chan (26) 37.

   KEYSBOROUGH: Stableford A: G Tutton (18) 41. B: J Bertram (25) 41. W: L Vincent (13) 38.

   KOORINGAL: Stableford A: A Poole (11) 40. B: B Dudziak (13) 42. C: K Moodley (21) 39. W: D Brennan (25) 35.

   KYABRAM PARKLAND: 4B: J Doherty (20) C Doherty (19) 47. W: D Day (21) A Ballantyne (20) 44.

   LAKES ENTRANCE: Medley C'ship: D Murrell (12) F O'Gallagher (18) 80.

   LAKESIDE: 2B multi: L Matthews (15) A Davis (13) 71. Indiv: P Janes (10) 39.

   MEDWAY: Stableford A: D Trajkovski (11) 41 cb. B: R Orme (13) 39 cb. C: J Ronquillo (20) 38. W: C McMillan (11) 32.

   MELBOURNE AIRPORT: Stableford: R Pecchiari (26) 41.

   METROPOLITAN: Mxd 4B: R Dunn (22) P Garlic (24) 45.

   MOE: Stableford: K Savige (35) 44.

   MOONAH LINKS: Stableford Open: G Stone (19) 42. Legends: S Cameron (23) 42 cb.

   MORNINGTON: Stableford: J Whelan (13) 41. W: L Hodge (17) 40.

   MYRTLEFORD: Stableford: K Cundy (23) 38.

   NORTHERN: Stableford A: S Gabriele (8) 39 cb. B: A Morran (18) 41. C: G Findlay (22) 45. W: R Villani (29) 39.

   PAKENHAM: Stableford: M Hogan (17) 38.

   PATTERSON RIVER: Stableford A: P Dewhurst (10) 40. B: I Guilfoyle (25) 40. W: J Dent (31) 36.

   PENINSULA KINGSWOOD: Stableford Kingswood A: R Mulcaster (13) 42. B: I Robertson (16) 44. C: A O'Brien (26) 36. Hole-in-one: B Losordo at 4th. W: H Gregson (21) 41. Peninsula North: C Barkla (7) 39 cb. W: C Dyer (31) 40.

   PETERBOROUGH: Par: M Whykes (22) 8 up.

   RACV HEALESVILLE: Stableford: G Urquhart (13) 38.

   RIVERSDALE: Stableford: A Sundaram (23) 45. C'ship: J Jacobs 295. Hole-in-one: P Lee at 14th.

   RIVERSIDE ESSENDON: Medal: K Vickery (25) 62 cb. Masters: K Vickery (25) 62.

   RIVERVIEW: Medal: N O'Shannassy (25) 63 cb. C'ship A: M Fry 284. B: F Wiley 328. C: J Swanson 367. Hcp: M Fry (7) 256.

ROSANNA:Par:DTolongs(10)6up.W:MTeasdale(21)3upcb.   ROSEBUD COUNTRY: Stableford West A: S Etheridge (13) 41. B: C Richards (26) 45. W A: P Beet (14) 37. B: J Sandford (29) 38.

   ROSSDALE: Stableford: A Adair (28) 43. W: C Disher (25) 37.

   ROYAL PARK: Medal: L Catoggio (23) 61.

   SANCTUARY LAKES: Stableford A: J Lowe (2) 37. B: J Sidiropoulos (13) 43. C: F Trembath (25) 43. Mxd Irish Ambrose: B Malcolm G Glasson G Dempsey J Stewart (15) 96.

   SANDHURST: Stableford North A: C Dupen (6) 43. B: T Engelen (25) 41. W: V Naidoo (16) 37.

   SETTLERS RUN: Stableford A: L Kenny (4) 41. B: C Bell (14) 41. C: J Wood (32) 45. W: C Bolding (37) 40.

   SOUTH PINES: Stableford Div 1: T Traill (12) 40. Div 2: J Wright (20) 39. Div 3: R McCluskey (34) 40. Women Div 1: C Lovi (17) 36. Div 2: R Saul (23) 33 cb.

   SOUTHERN: Stableford Div 1: N Branch (14) 44. Div 2: J Tan (18) 43. Div 3: C Geldart (22) 41. W: J Peasley (18) 38 cb.

   SPRING VALLEY: Stableford A: C Burridge (11) 40. B: J Milana (20) 43 cb. W: J Drysdale (23) 41.

   STRATHALLAN: Stroke A: P Gaut (5) 67. B: M Hack (17) 66. C: R Lohmer (29) 69. W: J Parfett (39) 70. Overall: R Hives (27) 62.

   SUNSHINE: Stableford A: R Brillanti (11) 45. B: F La (18) 44. C: T Aue (22) 42 cb. W: E Batten (19) 36.

   TAMBO VALLEY: Stableford A: G Crisp (Omeo 17) 37. B: R Sewell (Bandiana 25) 40. W: C Spencer (Omeo 39) 35. Challenge: Omeo 351 bt Tambot 321.

   THE HERITAGE: Mxd 4B St John: J Krawiec (21) C Whittaker (13) 45. Stableford Henley A: B Schwab (      THE NATIONAL: Stableford Old: I MacCallum (12) 40. Moonah: HJ Gray (25) 41. Ocean: B Domann (20) 44. Long Island: D Minchin (16) 44.

   THIRTEENTH BEACH: Par A: R Dalton (9) 4 up. B: J McHarry (16) 4 up cb. W: F Scott (15) 1 down.

   TOCUMWAL: Stableford A: R Sidebottom (7) 37. B: R Hansen (14) 38. C: G Owen (25) 35. W: H Crilly (12) 36.

   TORQUAY: Stableford: G Drury (18) 41. W: M Reeves (45) 32.

   VICTORIA: Stableford A: J Mizzi (14) 38. B: C Downer (15) 40.

   WARRAGUL: Classic: W Bellagamba D Hurst 95. Medley: T Dorizzi G Perkins 93. WW: K Ahearn M Answerth 86. Mxd: S Trumper O Trumper 92.

   WATSONIA RSL: Stableford A: D Langham (17) 39. B: K Fraser (22) 40. C: M Barry (25) 41.

   WATTLE PARK: Stableford: E Howie (28) 35. W: S Ricardo (30) 41. Trophy: P Haikal bt G Tomazic 1 up.

   WAVERLEY: Stableford A: M Blight (15) 43. B: J Chynoweth (29) 47.

   WERRIBEE PARK: Stableford: G Box (8) 38.

   WESTGATE: Stroke A: R Lewis (9) 55. B: C Nikolovski (13) 62. C: A Bain (24) 62. Captain's Trophy: C Kouvelis (5) 126.

   WHITTLESEA: Stableford: S Wojniusz (24) 45.

   WOODLANDS: Medley 4B: M Jarman (14) M Jarman (29) 41. Indiv A: G Crawford (9) 39. B: C Modra (14) 37. C: M Ocean (20) 40. C'ship: M Doutch bt J Tetau 3-2. Jnr: B Grandin bt B Smith 2-1.

   YARRA YARRA: Par: T Morris (27) 8 up. W: P Boyd (35) 1 down. Mxd Irish Team: M Love (14) J North (17) B Upjohn (14) P Ryan (14) 91.

   YARRAWONGA MULWALA: 4B: A Skewes (12) P Skewes (22) 54.

   YERING MEADOWS: Stableford Nursery: G Jones (32) 40 cb. Valley: S D'Astolto (20) 45. White: J Brien (23) 43. C'ship: S Rowe 325. A: L Hannah 337. B: J Hassall 376. C: M Smith 407. Snr: R Pengilly 253. Jnr: S Meddings 254. Women Stableford: L Kenway (35) 34 cb.




October is Golf Month. Share the golf bug to win the ultimate golf bug adventure to Barnbougle, Cape Wickham and Ocean Dunes courtesy of Air Adventure Golf Tours.


Head to www.golfmonth.com.au for more details.

21 October 2017
The 3-man team from Welshpool Golf Club have held onto their overnight lead to claim the 2017 Victorian Men's Country Teams Championships this ... Read more
20 October 2017
Australia's Su Oh was already having a great day at the Swinging Skirts LPGA Championship in Taipei when she walked up the 18th fairway today; a ... Read more
20 October 2017
ALTONA LAKES: Snr Stableford: 9-hole: J Rees (6) 19. Read more
MyGolf
Golf Victoria