Victoria club golf results - Sunday

   AMSTEL: Par Ranfurlie A: G Lakos (13) 4 up. B: A Italia (19) 4 up. W: R Cochrane (13) 4 down.

   ANGLESEA: Stableford: D Adamson (16) 37. W: Talbot (13) 34.

   APOLLO BAY: Stableford A: A Leorke (15) 36. B: B Buckley (22) 33.

   BAIRNSDALE: Mxd Ambrose: M McAuley J McAuley G Quist D Pollard (8-5/8) 60-3/8.

   BARHAM: Mxd Stableford: J Wall (scr) 35.

   BERWICK MONTUNA: Stableford: P Leane (9) 41. W: M Thomas (24) 37.

   CAMBERWELL: Stroke A: K Thomas (16) 63 cb. B: S Hudson (19) 66. C: S Pantis (30) 61.

   CARDINIA BEACONHILLS: Par: C Rann (17) 4 up cb. Cup: G Hamilton (6) 2 down.

   CHURCHILL PARK: Stableford: J Campbell (9) 44. W: S Chua (27) 35.

   CLIFTON SPRINGS: Mxd Irish 4B: A Jinks (28) C Jinks (33) P Brooks (12) M Brooks (22) 93.

   COHUNA: Mxd 4B: D Magick (27) R Barry (21) 44. Indiv: M Appleby (16) 44.

   COMMONWEALTH: Stableford A: B Banting (18) 43. B: P Vine (23) 42. W: J Mantello (23) 38.

   COROWA: Medley Stableford: P Crowe (Thurgoona 16) 39 cb.

   CRANBOURNE: Stableford A: J Ruclinski (10) 40. B: P Steer (17) 39. C: I Jacobs (20) 40 cb. W: M Withers (23) 37 cb.

   DEVILBEND: 4B: G O'Callaghan (8) K Wilson (30) 46.

   EAST MALVERN: Stableford: J Ceaton (19) 40.

   EASTERN: Stableford: M Ku (43) 43 cb.

   EASTWOOD: Par A: G Legassick (11) 4 up. B: T Lewis (15) 7 up cb. C: G Duggan (28) 4 up. W: R Ball (21) 4 up.

   ELSTERNWICK PARK: Stableford Medal: J Bowey (30) 42.

   GARDINERS RUN: Stroke: K Lang (6) 62.

   GARFIELD: Stableford: G Morgan (18) 39.

   GISBORNE: Stableford: K Driscoll (28) 37. W: A Fievez (16) 37 cb.

   GLEN WAVERLEY: Stableford: D Griggs (19) 41.

   GOONAWARRA: Medley Stableford A: M Casey (14) 40 cb. B: S Donovan (20) 42.

   GREEN ACRES: Stableford A: R Pilling (12) 40. B: D Wong (20) 39. W: C Moore (23) 37.

   GROWLING FROG: Stableford: D Vandenhoven (35) 42.

   HARP: Medal A: F Leeack (17) 62. B: R Drew (27) 71. C: H McLennan (44) 76.

   HEIDELBERG: Stableford A: M Williams (11) 39 cb. B: A Pratt (16) 41. C: B Ragg (21) 41 cb. W Div 1: D Jones (9) 37. B: J Shrimpton (28) 36.

   IVANHOE: Stableford: B Bacak (30) 42.

   KEW: Stableford: J Chew (19) 42. W: W Reynolds (16) 38.

   KEYSBOROUGH: Stableford: G Barnes (11) 42. W: P Romberg (14) 39.

   KOORINGAL: Stableford A: J Bowyer (12) 41. B: B Kilpatrick (14) 40 cb. C: J Sponner (27) 39. W: J Ford (28) 34. Mxd Foursome: M Jones R Jones (26-1/2) 64-1/2. Hole-in-one: J Chitsos at 16th.

   LANG LANG: Stableford: N Stafford (23) 36.

   LORNE: Par: G Balderas (19) 5 up.

   MAFFRA: Stableford: M McMillan (9) 40. W: C McMillan (32) 37.

   MARYSVILLE: Stroke: S Coker (23) 73. W: J Doran (21) 72.

   MEDWAY: Stableford A: C Purcell (9) 42. B: F Cooray (18) 42. C: T MacKenzie (29) 43. W: J Cooper (10) 38.

   MELBOURNE AIRPORT: Stableford: R Drew (20) 45. W: V Tkach (38) 32.

   MOONAH LINKS: Stableford Legends: C Pasnin (14) 42 cb.

   MORNINGTON: Mxd 2B Agg: J Quinlan (39) L Quinlan (24) 71.

   NEPEAN: Stroke A: J Brown (8) 64. B: B Muldowney (20) 65.

   NORTHERN: Stableford A: A Lazemby (9) 40 cb. B: J Harris (13) 41. C: Z Wood (20) 43. W: C Potter (16) 40.

   PAKENHAM: Par: J Kozina (30) 5 up.

   PATTERSON RIVER: Stableford A: R Mobbs (14) 38. B: A Scrutton (18) 43. W: J Rais (22) 34.

   PENINSULA KINGSWOOD: Kingswood Stableford A: R Smale (7) 41. B: R Winslett (16) 37 cb. C: M Marshall (24) 38. W Div 1: L Winslett (16) 37. Div 2: M Snaddon (27) 34.

   PETERBOROUGH: Stableford: P Sinnott (12) 44. W: A Cashmore (21) 37.

   POWERGRIP SOCIAL: Stroke A: M Muller (17) 68. B: K Wells (24) 70.

   RIVERSDALE: Stableford: W Thomson (18) 42 cb.

   RIVERSIDE ESSENDON: Par A: M Efendic (9) 6 up. B: S Kimpton (24) 5 up cb.

   RIVERVIEW: Medal: J Bastow (15) 64.

   ROSEBUD COUNTRY: Stableford: C Eagles (32) 44. W A: J Reardon (23) 34. B: W Winnett (32) 37.

   ROYAL PARK: Medal: D Sweetnan (23) 62.

   SANDHURST: Stableford A: J Ralph (5) 37. B: P Bryant (17) 39. W: F Presbury (25) 32.

   SETTLERS RUN: Stableford A: A Dunne (7) 40. B: S Meemulthong (13) 41. C: J Johnson (29) 42. W: J Hawke (45) 37.

   SOUTH PINES: Stableford: T Smith (20) 40. W: R Saul (22) 31.

   SOUTHERN: Stableford div 1: R Wator (10) 42. Div 2: N Mallisioras (18) 43. Div 3: T Lehpamer (22) 40. W: R Horgan (27) 39.

   SPRING VALLEY: Stableford A: F Van Schilt (8) 41. B: P Labb (22) 39. W: L Matthews (32) 38 cb.

   STRATHALLAN: Stroke A: C Baker (11) 76 cb. B: A Bunn (17) 71 cb. C: P Reidy (25) 70. W: K Adavani (20) 73. Overall: R Hives (25) 65. Medal play-off: P Reidy.

   SUNSHINE: Stableford: R Sayers (21) 38. W: E Tricklebank (36) 29.

   THE HERITAGE: Stableford Henley A: G Dickson (9) 37. B: T Ind (15) 39. C: K Smith (35) 40. W: C Lee (29) 39.

   THE NATIONAL: Stableford Moonah: R Brice (9) 39. Ocean: P Maloney (34) 39. Old: C Rintoul (22) 34.

   THE SANDS TORQUAY: Stableford: D Wall (21) 45. W: P Payne (23) 37. Ivo Whitton qlfr: S Drayton (plus 1) 140.

   THIRTEENTH BEACH: Stableford: P Blain (11) 41. W: A Hede (31) 39.

   TOCUMWAL: Stableford A: H Jankov (9) 35. B: C Handel (16) 41. C: K Laidlaw (22) 35. W: P Wilmot (14) 31.

   VICTORIA: 4B: R Gleadhill (15) C Wavish (23) 10 up. Indiv: A Clifton (8) 6 up cb. W: R Gleadhill (15) 4 up.

   WATTLE PARK: Stableford: A McDonald (9) 33. W: D Fox (32) 32.

   WAVERLEY: Stroke A/Medal: B Edwards (9) 62. B: E Wilson (22) 72.

   WERRIBEE PARK: Par A: B Nichol (12) 3 up. B: R Harrington (26) 1 down.

   WESTGATE: Par A/Trophy: R Lewis (7) 7 up. B: C Huf (17) 3 up. C: L Davies (24) 2 up.

   WHITTLESEA: Stroke: S Lennon (14) 70.

   WOODLANDS: 4B: P McEniry (8) W McEniry (18) 6 up. Indiv A: J Farrant (13) 3 up. B: G Hayes (17) 2 up. C: C Vorrath (20) 7 up. W: M Rudd (29) 1 up.

   YARRA VALLEY: Stableford: P Fletcher (19) 41.

   YARRAWONGA MULWALA: Stableford Lake A: M Caruso (12) 41 cb. B: C Pearn (21) 44 cb. W: B Morse (34) 33 cb.

   YERING MEADOWS: Stableford Valley: P Jackson (6) 37. White: R Parton (23) 31. Nursery: M Robertson (9) 41. W: L Williams (34) 33.




October is Golf Month. Share the golf bug to win the ultimate golf bug adventure to Barnbougle, Cape Wickham and Ocean Dunes courtesy of Air Adventure Golf Tours.


Head to www.golfmonth.com.au for more details.

21 October 2017
The 3-man team from Welshpool Golf Club have held onto their overnight lead to claim the 2017 Victorian Men's Country Teams Championships this ... Read more
20 October 2017
Australia's Su Oh was already having a great day at the Swinging Skirts LPGA Championship in Taipei when she walked up the 18th fairway today; a ... Read more
20 October 2017
ALTONA LAKES: Snr Stableford: 9-hole: J Rees (6) 19. Read more
MyGolf
Golf Victoria