Victoria club golf results - Thursday

ALTONA LAKES: Snr 9-hole Stableford: P Miles (8) 20.

   AMSTEL: Stroke Ranfurlie A/Medal: B Urmston (12) 69. B: L Livera (26) 69.

   ANGLESEA: Women 4B: L McConchie (20) J Taylor (15) 44.

   AXEDALE: Stroke div 1: A Watson (14) 66. Div 2: I Martin (18) 62. Div 3: J Murdoch (22) 65.

   BAIRNSDALE: Stroke A: W Prior (9) 69. B: F Bromfield (16) 69. C/Medal: A Pappin (27) 68 cb.

   BARHAM: Stableford A: K Windridge (3) 42. B: I Cordy (36) 42.

   BARWON HEADS: Women Stableford: R Forbes (19) 41. Green: R Smith (36) 35.

   BENALLA: Women Stableford A: J O'Brien (15) 39. B: G Morton (25) 39.

   BERWICK MONTUNA: Stableford: J Scanlan (24) 46.

   BOX HILL: Par A: F Lindeman (10) 6 up. B: M Livy (20) 5 up. C: M Lawson (23) 2 up. D: A Rutherford (36) 4 up.

   BRIGHT: Stableford: P Dingle (24) 39.

   BRIGHTON: Stableford: P Brewster (32) 47.

   CAMBERWELL: Stableford A: M Newkirk (20) 46. B: M Dwyer (25) 43.

   CARDINIA BEACONHILLS: Stableford A: R Solomon (6) 44. B: C Campbell (26) 48.

   CASTLEMAINE: Stableford A: R Jenkins (13) 39. B: A Cotton (27) 41.

   CENTENARY PARK: Stroke A: H Moolenaar (20) 66. B: B Woods (21) 67. W: K Snell (11) 66.

   CHALAMBAR ARARAT: Stableford A: C Veariong (13) 42. B: N Brehaut (23) 40. C: T Phillip (30) 42.

   CHELTENHAM: Par: D Neilsson (28) 2 up.

   COBRAM BAROOGA: Stableford A: R Arbon (5) 41. B: T Hardy (17) 39. C: N Mackay (19) 39. W: G Mitchelson (15) 39.

   COHUNA: Stableford: I Sartori (16) 48.

   COMMONWEALTH: Stableford A: G Faulkner (12) 40. B: C Pappas (17) 40. C: J Simpson (29) 42.

   COROWA: Stableford: J Lackner (25) 49.

   EASTWOOD: Stableford A: B Nagel (10) 40 cb. B: G Henderson (20) 42. C: J Boontjes (22) 44. Women A: S Reidy (20) 39. B: L Benson (33) 34.

   FLINDERS: Par A: J Montgomery (14) 5 up. B: C Wainsborough (20) 4 up. C: D Doogan (24) 8 up. Women A: S Miller (15) 2 down. B: J Sack (44) 3 up.

   GARFIELD: Stableford A: P Skinner (17) 41. B: G Thorp (27) 41.

   GISBORNE: Stableford A: S Varrasso (6) 36 cb. B: M McCormick (15) 36. C: D Masterton (19) 40.

   GLEN WAVERLEY: Stroke A/Medal: S Lee (19) 64. B: J Cook (32) 67 cb.

   GREEN ACRES: Stableford: J Hall (18) 39.

   HORSHAM: Women Ambrose: H Greenaway D O'Connor K Smith L Melville (14-1/2) 58-1/2.

   HOWLONG: Silver Colts Stableford A: S Rooke (8) 36. B: K Sargent (24) 43. C: K Bathols (34) 41.

   HUNTINGDALE: Stableford: G Emery (11) 39 cb. W: S Spender (36) 45.

   KERANG: Stableford: W O'Neill (28) 40.

   KEW: Stableford: B Tanner (17) 38 cb. Women A: A Roberts (14) 36 cb. B: S Armstrong (37) 46. 9-hole: A Walshe (45) 19.

   KILMORE: Stableford: J Sharpe (22) 43.

   KINGSTON HEATH: Women Stroke A/Medal: P O'Neil (15) 70. B: M Harding (26) 73. C: E Byrne (31) 75. Stableford: K Nance (36) 35.

   LAKES ENTRACE: Stableford A: R Watts (11) 40. B: W Dellar (17) 40. C: C Bresnan (36) 42.

   LANG LANG: Stableford: R Batt (18) 40.

   MAFFRA: Women Stableford A: A Renehan (8) 38. B: K Kemp (23) 46. C: W Costin (36) 39.

   MANSFIELD: Stableford div 1: C Marsden (10) 44. Div 2: R Braedon (23) 42. Gold: G Richardson (28) 43.

   MEDWAY: Stableford A: D Thirlwall (9) 40. B: I Munro (17) 41 cb. C: R Cant (21) 42. C'ship: J Smith (13) 119.

   MELBOURNE AIRPORT: Par A: L Hojnik (10) sq. B: R Grasso (22) 3 up. C: P Woodward (29) 3 up. Oct Medal: M Grocock (19) 70.

   MELTON VALLEY: O-55 9-hole Stroke: K Richards (11) 35.

   METROPOLITAN: Stableford: D Farquharson (2) 31 cb.

   MIRBOO NORTH: Stableford: D Evans (18) 45 cb.

   MOE: Stableford A: D Gilbert (14) 39. B: D Rupprecht (19) 36.

   MOONAH LINKS: Medal A: M Altmann (6) 75 cb. B/Medal: A Hunt (18) 70.

   MURRAY DOWNS: Stableford A: G Cox (6) 40. B: C Merritt (14) 38. C: J Goodley (21) 43.

   MYRTLEFORD: Women Stableford: S Piazza (21) 33.

   NEANGAR PARK: Stroke A: B Gunn (8) 65. B: T Thompson (18) 63 cb. C: B O'Donnell (25) 63. Overall: J Guan (17) 59.

   NEWRY: Veteran Stableford A: B Morgan (16) 38. B: M Kovco (29) 34.

   NUMURKAH: Stableford: R Brady (31) 41.

   OAKLEIGH VETERANS: 9-hole Stroke A: K Archibald (4) 27. B: G English (12) 29.

   OLD BOYS SOCIAL at Chelsea: Team: J Klopper (16) R Ellerton (21) B Jones (18) B Hare (24) 92.

   PATTERSON RIVER: Stableford: B Duff (24) 41. Women A: A Cathcart (11) 36. B: L Bogie (31) 35. Medal of Medallists: H Phipps (21) 75.

   PHILLIP ISLAND: Stableford: A Treacey (10) 40.

   PORTARLINGTON: Stableford: I Pardy (21) 41. W: J McKeon (23) 36.

   PORTLAND: Stableford A: D Smith (14) 40. B: M Bailey (21) 41 cb.

   PORTSEA: Stableford A: R Ashmore (8) 39. B: T Corrigan (29) 39.

   ROYAL MELBOURNE: Par East: T Cleal (15) 2 up. West: J Nankivell (16) 6 up.

   RACV HEALESVILLE: Par A: H Vaughan (17) 6 up. B: S Deayton (27) 5 up.

   RICH RIVER: Stableford A: M Wilson (10) 48. B: F Severino (13) 45. C: G Ervin (32) 46.

   RINGWOOD: Women Irish Team: J McFarlane (33) G Barnes (42) S Luby (36) L Wheatley (30) 104. Veteran 9-hole Stableford: M Hearn (38) 23.

   RIVERSDALE: Par A: M Wang (12) 6 up. B: T Hackett (18) 9 up. C: R Jones (20) 9 up.

   ROSANNA: Stableford A: G Penwarden (11) 40 cb. B: P Brabender Snr (14) 40 cb. C: T Dunn (20) 41. D: C Powell (22) 44.

   ROSEBUD COUNTRY: Stroke North A: G Schonewille (5) 70. B: J Clements (18) 70. C/Medal: B Woodfull (23) 68. Stableford South A/Medal: R Templer (14) 39. B: P Wade (24) 38. Women A: P Beet (15) 36. B: M Knudson (21) 33 cb. C: D Mitchell (34) 39.

   ROSEBUD PARK: Medal: T Strugnell (25) 63.

   SANDHURST: Par North A: T Macpherson (1) 3 up. B: E Jolly (17) 6 up. C: C Paterson (30) 7 up.

   SETTLERS RUN: Stableford: D Smith (25) 44. W: S Janssens (42) 42.

   SHEPPARTON: Stableford A: R Sidebottom (7) 41 cb. B: D Shiels (19) 42.

   SOUTHERN: Par div 1: B Shearer (5) 3 up cb. Div 2: B Willersdors (18) 7 up. Div 3: C Lucas (34) 2 up cb.

   SPRING PARK: Stableford: V Lunder (17) 41.

   SPRING VALLEY: Women Stableford A: C Angland (15) 38. B: M Anderson (24) 38.

   STRATHALLAN: Women Stroke: S Lowerson (20) 66.

   SUNSHINE: Stableford White A: B Maher (12) 42 cb. B: G Grewal (15) 43 cb. C: B Carelse (28) 45.

   THE DUNES: Women Par div 1: C Ford (27) 3 up cb. Div 2: W Barnes (32) 5 up. Snr 9-hole: S Leech (30) 18 cb. The Cups: W Redpath (23) 2 up.

   THE HERITAGE: 4B: C Hunt (8) M Hunt (37) 51.

   THE NATIONAL: Stroke Long Island: A McLean (2) 68.

   THE SANDS TORQUAY: Women Stableford: D Cox (42) 40.

   TRENTHAM: Stroke A: C Wilson (12) 65. B/Medal: D Ellis (19) 60. C: S Pyne (31) 62. Hole-in-one: C Wilson at 13th.

   VICTORIA: 4B: G Cullen (15) A Read (21) 46. Indiv: M Cleminson (12) 40. White: N Zantuck (30) 34. W: J Simpson (27) 36.

   WATSONIA RSL: Stableford: J Bowden (26) 36 cb.

   WAVERLEY: Stableford: H Foenander (35) 44. W: V Mali (16) 38 cb.

   WERRIBEE PARK: Stableford A: R Murray (13) 42. B: W Stewart (15) 40. C: B Cronin (25) 39.

   WODONGA: Women Stroke A/Medal: C Maddison (21) 68. B: J Ennis (45) 73.

   WOODLANDS: 4B: J Dunn (20) M Browne (12) 5 up. WW: H O'Sullivan (36) T Fothergill (22) 4 up. Indiv A: G Kuriata (9) 2 up. B: J Sanders (18) sq. C: D Odgers (23) 2 up cb.

   YALLOURN: Stableford A: G Pearce (16) 43. B: K Brien (23) 39.

   YARRA VALLEY: Stableford: G Murley (28) 40.

   YARRA YARRA: Stableford: G Norris (16) 43. Yellow: L Clark (28) 47.

   YARRAWONGA MULWALA: Stableford Murray A: D Lord (14) 41. B: H Craig (18) 40 cb. Lake: K Parker (7) 40. Veteran 9-hole: R Hocking (7) 23. Red: M Blake (10) 21.

   YERING MEADOWS: Stableford: A Glide (14) 39. W: C Canters (37) 39. 

Golf Month
22 September 2018
On different sides of the world, two young Australians continued to edge toward significant career moments today. Curtis Luck and Lucas Herbert, 22, ... Read more
21 September 2018
Helen Pascoe (Buninyong) & Marian McKenzie have been crowned the Ruby McKenzie and Vi Teesdale champions respectively for 2018 Read more
20 September 2018
ANGLESEA: Stableford: A: J Mooney (8) 39 cb. B: C Jarratt (17) 38. C: B Gibbons (25) 36. Read more
MyGolf
Golf Victoria