Victoria club golf results - Thursday

   AMSTEL: Stableford Ranfurlie A: A Mentiplay (8) 39. B: D Cowasji (22) 46.

   ANGLESEA: Women Par A: B Hinton (18) sq. B: M Sevries (22) 2 up. C: A Boston (27) 3 up.

   AXEDALE: Stableford div 1: G Shaw (13) 40. Div 2: C Atkinson (18) 37. Div 3: B Fitzpatrick (28) 41.

   BACCHUS MARSH: Stroke A: G McGuinness (11) 66. B: G Boyd (18) 67.

   BAIRNSDALE: Ambrose: D Bennett K Boyd S Groves G Fry (7-1/2) 55-1/2.

   BARHAM: Stableford A: G Napier (10) 40. B: G Martin (12) 40. Women A: I Whelan (18) 37. B: G Noffke (30) 35.

   BARWON HEADS: Women Stableford: A Jamieson (11) 37. Green: R Smith (36) 31.

   BENALLA: Women Stableford A: S Sykes (11) 44. B: J Brauman (21) 38.

   BERWICK MONTUNA: Stableford A: R Westwick (3) 39. B: W Jane (26) 41.

   BOX HILL: Stableford A: P Blizzard (15) 39. B: C Stanley (21) 44. C: M Gurry (22) 40. D: M Langham (30) 42.

   BRIGHT: Stableford: K Schulze (20) 43.

   BRIGHTON: Par: M Anderson (23) 6 up.

   CAMBERWELL: Stroke A: K Johns (23) 64. B: A Baugh (36) 57.

   CARDINIA BEACONHILLS: Stableford A: D Moseley (13) 42 cb. B: R Darlison (19) 46.

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Stroke: J Austine (32) 65.

   CASTLEMAINE: Stableford: T Williams (30) 42.

   CENTENARY PARK: 9-hole Stableford: R Liddell (14) 20. W: E Boucek (41) 22.

   CHALAMBAR: Women Stableford: M Peoples (24) 44.

   CHALAMBAR ARARAT: Stableford A: R Harricks (7) 41. B: S Muller (10) 40. C: P Dohnt (12) 37.

   CHURCHILL PARK: Stableford: D Harrison (35) 42 cb. Snr: L Hinton (26) 39.

   COHUNA: Stableford: J Taylor (14) 40.

   COMMONWEALTH: Par A: A Gilgen (9) 3 up. B: G Phillips (17) 3 up. C: A Cattermole (19) 4 up cb.

   COROWA: Stableford: A Arthur (20) 41.

   CRANBOURNE: Women Stableford A: V Templeton (13) 37. B: L Gandolfo (28) 37. C: M Goldman (37) 33 cb.

   DENILIQUIN: Women Stableford: K Simpson (24) 42.

   EASTWOOD: Stableford A: D Franken (12) 43 cb. B: J Robertson (20) 41. C: B Donovan (35) 39. W: H Knopp (19) 37.

   FLINDERS: Stableford A: R Curic (5) 41. B: J Peachey (16) 41. C: N Williams (28) 43. Women A: M Hastings (20) 35. B: J Dubaudin (36) 36.

   GISBORNE: Stableford A: I Hayward (10) 39. B: C McCabe (12) 44. C: R Van Den Dungen (22) 40. Holes-in-one: M Heazlewood at 12th, C Payne 16th.

   GLEN WAVERLEY: Stroke A: R Waymouth (20) 65. B: M Wylie (27) 64.

   GREEN ACRES: Stableford: K Finlayson (20) 35. Women A: P Devlin (15) 36. B: D Brindley (28) 39. C: G Spencer (45) 44.

   HOWLONG: Silver Colts Stableford A: B Barnes (13) 42. B: D Charles (20) 43 cb. C: A Panther (28) 42.

   KERANG: Stableford: D Ellwood (23) 41.

   KEW: Stableford: C Davey (17) 40. Women A: E Boland (28) 42. B: J Gordon (33) 41.

   LAKES ENTRANCE: Stableford A: I Thomson (12) 39. B: R Orchard (17) 41. C: C Bresnan (34) 40.

   LAKES VIEW: Women 9-hole Stableford: L Vandervelden (23) 23.

   LANG LANG: Stableford: D Leech (15) 38 cb.

   LEONGATHA: Par A: P Jaspers (16) 1 up cb. B: P Hobson (21) 4 up cb. C: F Thomas (27) 5 up.

   MANSFIELD: Stableford div 1: T Pridham (8) 39. Div 2: J McCombe (24) 42. Gold: G Richardson (28) 43.

   MEDWAY: Par A: D Thirlwall (9) 7 up. B: P Duggan (17) 4 up cb. C: D Wong (19) 6 up.

   MEENIYAN: Stableford: D Gregg (23) 42.

   MELBOURNE AIRPORT: Stableford A: C McIntyre (13) 37. B: T Catanzariti (19) 38. C: J Joseph (32) 40.

   MELTON VALLEY: 9-hole Stroke: D Willox (13) 32.

   MIRBOO NORTH: Stableford: C Long (22) 41.

   MOONAH LINKS: Stableford A: M Altmann (5) 40. B: G Bearzatto (25) 39 cb.

   MURRAY DOWNS: Stableford A: T Saunders (9) 41. B: M Kiley (16) 41. C: B Storer (23) 38.

   MYRTLEFORD: Women Stroke: J Bynon (19) 66.

   NEANGAR PARK: Stableford A: T Ely (3) 42. B: P Kelly (19) 43. C: B Dumphy (22) 45. Overall: J Gwan (12) 49.

   NEWRY: Veteran Stableford A: H Voss (20) 43. B: P Miller (21) 40.

   OAKLEIGH VETRANS: 9-hole Team: J Lowndes (4) B Burn (7) K Oates (7) J Shields (9) 121.

   OLD BOYS SOCIAL at Chelsea: 2B Stroke: G Monahan (27) P Dodds (28) 66.

   PATTERSON RIVER: Par: C Ainsley (16) 5 up.

   PENINSULA KINGSWOOD: Stableford Peninsula: R Woolley (12) 40. W: G Emond (19) 44.

   PHILLIP ISLAND: Par: T Read (23) 4 up.

   PORTARLINGTON: Stableford: P Taylor (19) 44. W: S Hazel (22) 38.

   PORTLAND: Stableford A: J Vise (15) 41. B: J Pye (28) 43.

   RACV HEALESVILLE: Stableford: H Vaughan (16) 47.

   RICH RIVER: Par A: J Ridge (12) 6 up. B: G Benham (18) 5 up. C: N Bailey (23) 3 up.

   RIVERSDALE: Team: K Ryan (23) J Li (24) J Gough (19) 132.

   ROSANNA: Stableford A: B Barrett (13) 39. B: R Harrowell (17) 43. C: M Bullock (18) 41. D: H Inglis (33) 44.

   ROSEBUD COUNTRY: Women Stableford West A: B Robertson (25) 38. B: C Britten (27) 36 cb.

   ROSSDALE: Stableford: T McCormick (24) 47.

   ROYAL MELBOURNE: Par West: M Brash (4) 5 up. East: J Fordyte (21) 1 up.

   SANDHURST: Stroke A: C Warne (7) 66. B: B Curtain (14) 68. C: R Ling (19) 68.

   SETTLERS RUN: Stroke: J Harrison (13) 65. W: H Haringcaspel (10) 70.

   SHEPPARTON: Stableford A: D O'Neill (7) 41. B: G Gribben (23) 33.

   SOUTH PINES: Women Stableford: E Dunn (33) 38.

   SOUTHERN: 4B: T Barrie (41) J Burns (20) 49. Trophy: B Holland (18) B Lines (27) 49. W: F Harris (41) S Gillespie (32) 47.

   SPRING PARK: Stroke: V Lunder (16) 58.

   SPRING VALLEY: Women Stableford: S Munro (12) 38 cb. Veteran 9-hole: J Sheldrake (13) 18 cb.

   STRATHALLEN: Women Stableford: W Guild (15) 35.

   SUNSHINE: Par A: S Varela (3) 8 up cb. B: B Burley (17) 8 up. C: C Tzyzewski (20) 8 up cb.

   THE HERITAGE: Women Ambrose: S Kennington J Dobson H Stewart A Horsfall (13-1/4) 58-3/4.

   THE NATIONAL: Stableford Long Island: J Graham (27) 44.

   TRENTHAM: Stableford A: D Williams (13) 41. B: B Kerr (15) 42. C: T South (31) 42.

   VICTORIA: 4B: P Longcraine (24) R James (28) 45 cb. Indiv: J Symons (22) 39. White: J Hammond (36) 38 cb. W: W Cheeseman (25) 43.

   WANGARATTA: Women Stableford: E Ferrari (34) 37.

   WATSONIA RSL: Stroke: B Knight (20) 68.

   WAVERLEY: Ambrose: K Emselle R Turnel M Ferguson P Rodda (7-1/4) 55-3/4.

   WERRIBEE PARK: Stroke A: B Earl (9) 67. B/Medal: I Joss (20) 67. C: I Middlemass (22) 70.

   WONTHAGGI: Stableford: A Philpott (32) 46. Snr 9-hole: N Burne (12) 20.

   WOODLANDS: Stableford A: S Jain (13) 38. B: J Mair (17) 37 cb. C: T McCann (28) 40. W: M Davids (26) 35.

   YARRA VALLEY: Stableford: T Ashmore (36) 46.

   YARRAWONGA MULWALA: Par Lake A: M Lawless (14) 5 up. B: R Barrett (26) 4 up. Murray A: G Jacobs (17) 5 up. B: C O'Connell (27) 6 up.

   YERING MEADOWS: Stableford Valley: R Glide (7) 39. W: L Nickells (29) 42. 

17 January 2018
Applications for 2018 VIS and Golf Victoria Elite Player Golf Programs are now open. Read more
17 January 2018
Follow the Australian Amateur Championship, presented by Swinging Skirts, live from Wanneroo and Lake Karrinyup in Perth. Read more
17 January 2018
EASTWOOD: Women: Par: A: A Holmes (17) 1 up. B: J Luck (25) 1 up. C: J Knowles (28) 1 up. Yellow: R Boxshall (28) 3 up. Read more
MyGolf
Golf Victoria