Victoria club golf results - Thursday

ALTONA LAKES: Snr 9-hole Stableford: G Elliott (7) 16.

   AMSTEL: Par Ranfurlie A: G Connell (14) 3 up. B: D Pelz (24) 3 up cb.

   ANGLESEA: Women Stroke A/Medal: D Stewart (14) 76. B: R Holland (21) 79 cb. C: B Stephens (32) 78. April Medal: V Shaw (24) 87.

   AXEDALE: Stableford div 1: F Kath (8) 38. Div 2: I Martin (17) 38. Div 3: C Hall (22) 45.

   BAIRNSDALE: Stroke A: G Henessey (scr) 72. B: J Hendy (13) 70. C/Medal: G Johnston (25) 67 cb.

   BARHAM: Stableford A: C James (8) 41. B: B Keen (16) 37. C: K Cunningham (22) 38.

   BARWON HEADS: Women Stableford: W Amor (16) 37.

   BERWICK MONTUNA: Stableford: P Clydesdale (14) 42.

   BOX HILL: Stableford A: J Payne (10) 40. B: B O'Gorman (17) 41 cb. C: J Burke (22) 42. D: R Ball (33) 40.

   BRIGHT: Stableford: P Clough (11) 36.

   BRIGHTON: Par: G Gaud (11) 5 up cb.

   CAMBERWELL: Stableford A: T Drew (20) 39. B: K Johns (24) 37 cb.

   CARDINIA BEACONHILLS: Stableford A: A Besley (10) 44. B: B Standring (27) 37.

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Stableford: C Lechevallier (5) 36.

   CENTENARY PARK: Stabeford A: R Buckridge (20) 41. B: J Crawford (23) 39 cb. W: D Seiffert (30) 36.

   CHALAMBAR ARARAT: Stableford A: A Passalick (5) 37. B: P Kerr (15) 38. C: D Hull (20) 38.

   CHELTENHAM: Stableford: J Burggraaff (11) 41.

   CHURCHILL PARK: Snr Stableford: R Osborne (20) 40.

   CLIFTON SPRINGS: Stableford: P Brooks (11) 37.

   COBRAM BAROOGA: Stroke Old A: R Elleray (5) 71 cb. B: P Steenbuck (21) 71. Overall: F Barton (5) 68. W: G Mitchelson (15) 76.

   COHUNA: Stableford: V Bird (11) 39.

   COMMONWEALTH: Stableford A: S Craig (6) 40. B: L Waldron (17) 41. C: G Levy (20) 41.

   COROWA: Stableford: D Hughes (10) 42.

   CRANBOURNE: Women Foursome: T Duncan D Lee (23-1/2) 69-1/2.

   CURLEWIS: Women Foursome: K Kelly J Moorfoot (37-1/2) 78-1/2.

   DENILIQUIN: Women Stroke A: M Menadue (19) 74. B: R King (31) 73.

   EASTWOOD: Stableford A: T Smith (1) 36 cb. B: R Kent (15) 36. C: S Steer (31) 34. Women A: J Coviello (23) 37. B: R Denholm (27) 33.

   FLINDERS: Par A: I Gilbert (13) 3 up. B: P Armstrong (15) 4 up. C: G Forbes (21) 1 up. W: H Cameron (9) 2 down.

   GARFIELD: Stableford A: F Nedegard (Brighton 18) 40. B: G Van Den Essen (27) 35.

   GISBORNE: Stableford A: D Arnold (10) 39. B: A Delavay (17) 39. C: K Driscoll (30) 41.

   GREEN ACRES: Medley Stableford: M Sheahan (11) 40. Women A: A Nelson (19) 36 cb. B: A Leith (24) 38. C: D Gillen (37) 37.

   GROWLING FROG: Women Stroke: A Gilbert (19) 78 cb.

   HILL TOP TATURA: Stableford: M Handley (7) 38.

   HORSHAM: Women Stroke A/Medal: B Tottenham (20) 70. B: L Sleep (23) 73. C: A Radcliffe (29) 75.

   HUNTINGDALE: Stableford: C Burns (13) 39. W: H Gellatly (4) 36.

   KERANG: Stableford: D Ross (7) 38.

   KEW: Stableford: T Rush (16) 40. Women A: S MacInnes (11) 39. B: J Burkhalter (33) 38 cb. Hole-in-one: S Winkler at 14th.

   KILMORE: Stableford: L Richards (24) 32.

   KINGSTON HEATH: Women Par A: L Ward (17) 3 up. B: C Cookes (25) 1 up. C: C Middleton (29) 2 down.

   KOORINGAL: Stableford A: N Jensen (6) 37 cb. B: D Cunningham (12) 39. C: T Haley (18) 40. D: J Potter (24) 42.

   LAKES ENTRANCE: Stableford A: C Barlow (13) 37. B: M Scammel (16) 41. C: H Heathcote (36) 42.

   LANG LANG: Stableford: P Cooke (27) 34.

   LEONGATHA: Ambrose: M Williams R Williams B Hutton G McRitchie (6-1/4) 60-3/4.

   MAFFRA: Doris Chambers foursome: M Day L Murray (21) 38.

   MANSFIELD: Stableford div 1: C Heath (17) 41. Div 2: N O'Halloran (31) 38. Gold: P Healey (28) 39. Women 9-hole: P Abbott (36) 16 cb.

   MEDWAY: Stableford A: G Schultz (8) 39. B: F Cooray (17) 40. C: J Griffiths (19) 40.

   MELBOURNE AIRPORT: Par A: E Etienne (11) 4 up. B: S Munro (21) 2 up. C: J Smales (33) 6 up.

   MENTONE: Women Stroke A: A Woods (28) 69. B: M Wood (34) 69. C: A Hallam (42) 76. President's trophy: S Elphinsten (24) 143.

   METROPOLITAN: Par: W Brown (19) 1 up.

   MIRBOO NORTH: Stableford: J Robbins (20) 34.

   MOE: Stableford: E Beveridge (11) 38.

   MOONAH LINKS: Par A: F Didcock (8) 4 up. B: R Hanson (19) 5 up.

   MOOROOPNA: Stroke: I Petherick (12) 72 cb.

   MORACK: Women 4B: A Eagland (32) P Mundae (42) 38.

   MORWELL: Women Stroke div 1: N Tepaa (14) 76. Div 2: M Ray (31) 80. Div 3: R Whitehead (41) 72.

   NEANGAR PARK: 2B agg: T Cogan (15) B Dunphy (22) 79.

   NEPEAN: Women Stableford A: B Birch (19) 36. B: D Stannard (31) 35. C: G Vallati (39) 36.

   NEWRY: Veteran Stableford A: K Kuizenga (17) 37. B: J Hamment (22) 40.

   NORTHERN: Women Stableford A: B Briedis (16) 38. B: A Stobbie (25) 36. C: L Hodgetts (31) 33.

   NUMURKAH: Stableford: I Hannaford (20) 38.

   OAKLEIGH VETERANS: 9-hole Medal A: K Archibald (5) 27. B: M Mann (13) 30.

   OLD BOYS SOCIAL at Chelsea: Stableford A: M Wallis (19) 41. B: R Ellerton (21) 41.

   PAKENHAM: Women Ambrose: S Roberts S King S Menzel (12) 73.

   PARKVIEW: Women Stroke: J Reimers (23) 73.

   PATTERSON RIVER: Stableford: R Mobbs (12) 43. Women A: K McLeod (19) 34. B: VJ Lewis (43) 38.

   PENINSULA KINGSWOOD: Women Stableford Peninsula A: G Emond (16) 34. B: C Bolton (29) 31 cb. C: A Wilson (34) 33. Grandmother's trophy: A Wilson. Snr: B Roff (25) 31.

   PHILLIP ISLAND: Stableford: R Heydon (11) 37 cb.

   PORTARLINGTON: Stableford: B Reed (21) 44. W: S Plummer (23) 35.

   PORTLAND: Stableford: R Wakely (24) 39.

   PORTSEA: Par A: P O'Dwyer (plus 1) 1 up. B: G Woodman (30) 2 up. Gold: J Campbell (29) 2 up.

   RACV HEALESVILLE: Stableford: R Litchfield (19) 42.

   RICH RIVER: Stableford A: T Kennedy (9) 38. B: F Harrison (19) 44. C: L West (20) 40.

   RINGWOOD: Women Foursome: S Cousins J Collis (18) 73. 9-hole Veteran Stroke: P Boulter (42) 35.

   RIVERSDALE: Stableford A: K Cope (8) 40. B: R Pittman (16) 41 cb. C: P Podbury (20) 42.

   ROSANNA: Stableford A: R Bergamin (8) 41. B: J Keeble (16) 43. C: G Brown (17) 44. D: P Martin (26) 43.

   ROSEBUD COUNTRY: Women Stableford South: P Davey (28) 38.

   ROSEBUD PARK: Medal: B Anderson (33) 64.

   ROSSDALE: Stableford: B Stanton (22) 41.

   ROYAL MELBOURNE: Stableford West: J Mason (9) 42. East: C Hughes (12) 37.

   SALE: 9-hole Stableford: J Wake (11) 18. W: M Johns (16) 18.

   SANDHURST: Stroke North A: S Harrison (3) 72. B: C Small (10) 70. C: B Brimley (26) 68.

   SETTLERS RUN: Stroke: G Eagle (36) 64. W: D Saker (34) 74.

   SHEPPARTON: Par A: P Mahan (14) 6 up. B: M Shiels (19) 5 up.

   SOUTH PINES: Women Stableford: M Dawson (25) 34.

   SOUTHERN: Stableford A: B Thurston (10) 39. B: K O'Reilly (24) 37. W: R Deason (19) 37.

   SPRING PARK: Stroke: M O'Neil (20) 64.

   SPRING VALLEY: Women Stableford A: J Pitcher (15) 34 cb. B: P Ong (24) 40. C: M Platt (33) 39.

   STRATHALLAN: Women Stableford: L Gorey (22) 32. Snr 9-hole: A Hibbert (45) 13.

   SUNSHINE: Par A: G Andoniadis (10) 5 up. B: M Gauci (14) 3 up cb. C: P Ly (27) 3 up cb.

   THE DUNES: Women Stableford div 1: A Jude (26) 33. Div 2: B Van Amerongen (40) 33. The Cups div 1: S O'Mahony (28) 34. Div 2: S Peters (34) 40. Snr 9-hole: M Westlake (35) 17.

   THE NATIONAL: Stableford Ocean: G Griffiths (8) 34 cb. Long Island: A Scialpi (12) 39.

   THE SANDS TORQUAY: Women Stableford: J Anderson (22) 38.

   TRENTHAM: 2B agg: J Bell (10) J Conway (20) 69.

   VICTORIA: 4B: G Cupples (14) M Tritton (23) 46. Indiv: B Mateer (20) 41. White: S Ryding (26) 40. W: E Graham (14) 38.

   WARRAGUL: Stableford: C Morris (12) 43.

   WATSONIA RSL: Stableford: B Gibbs (16) 36.

   WAVERLEY: Stableford: K Fraser (23) 39. W: H Richards (30) 36.

   WERRIBEE PARK: Stroke A/Medal: M Leach (5) 70. B: R Trajkovski (15) 73. C: D George (19) 72.

   WONTHAGGI: Stableford: G Turner (9) 35. Snr 9-hole: B Cornelis (21) 15.

   WOODLANDS: Par A: K Bennetts (11) 4 up. B: J Horler (17) 9 up. C: A Henriksen (22) 3 up cb. W: L Merrick (17) 2 up.

   YARRA VALLEY: Stableford: K West (22) 39.

   YARRA YARRA: Stableford: Maurel (1) 39. Yellow: G Murray (26) 37.

   YARRAWONGA MULWALA: Stableford Murray A: R Parker (11) 38 cb. B: M Pogson (19) 38. C: A O'Connor (31) 35 cb. Women Lake A: G Gellard (23) 33. B: W Belamy (34) 34. Veteran 9-hole: L Garbutt (12) 24. Red: C Boers (3) 21.

   YERING MEADOWS: Stableford Nursery: D Makin (scr) 36. W: H Barker (24) 29.

14 December 2017
Steffi Vogel and Jasper Stubbs have taken the lead in the Murray River Junior Masters after the second round at Tocumwal Golf Club Read more
14 December 2017
On the final episode (30) of the year, we asked each of our regular hosts to provide us with their favourite moment from the show this year. Read more
12 December 2017
FAIRWAY: at Box Hill: Men: Stableford: A: A Erskine (4) 35. B: D Stevens (14) 38. C: G Wheeler (28) 38. Visitor: M Cowell (The National 17) 38. Medal ... Read more
MyGolf
Golf Victoria