Victoria club golf results - Tuesday

ALEXANDRA: Stroke: R Haack (18) 68.

   ALTONA LAKES: Snr 9-hole Stroke: B Brown (12) 36 cb.

   AMSTEL: Medal: J Williams (16) 66. Hole-in-one: D Kinghorn at 12th.

   AUSTRALASIAN: Stroke: N McClaren (23) 61.

   BAIRNSDALE: Mxd Stableford: J Fitzclarence (14) 41. PM: 9-hole: L Butterfield (31) 18 cb.

   BARWON HEADS: Women Par A: W Amor (15) sq. B: B Daddo (36) 8 up. Cup: B Daddo (36) 3 up.

   BOX HILL: Stableford A: D Cull (15) 43. B: K Woodfull (20) 41. C: A Mitchell (23) 41 cb. D: C Jackson (23) 44.

   CARDINIA BEACONHILLS: Stableford A: M Vanderkraan (2) 41. B: F Eckhardt (23) 42.

   CERBERUS: Women Stroke: C Northcote (24) 70.

   CHELTENHAM: Stableford: T Short (33) 42.

   CHURCHILL & MONASH: Women Medal: E D'Alterio (21) 68. Star Medal: M McConville (24) 73 cb.

   CHURCHILL PARK: Stroke A/Medal: W Ma (17) 67. B: W Phillips (23) 68 cb.

   COBRAM BAROOGA: Veteran Stableford A: R Wallace (16) 40. B: D Harrison (28) 40.

   COLAC: Women Stroke A: J McGlade (7) 75 cb. B: P Borwick (29) 75. C/Medal of Medallists: J Rooney (32) 75 cb.

   COMMONWEALTH: Stableford A: M Prendergast (19) 43. B: M MacPherson (22) 42.

   COROWA: Stableford: T Moriarty (14) 43.

   DEVILBEND: Women 4B: W Whitson (22) C Scarff (13) 42. Team: Captains 270 bt Presidents 264.

   DORSET: Stroke A: C Schoonraad (6) 66. B: J Dupe (9) 67. C/Medal: N Hosking (25) 61. Women Stableford: N Sheehan (14) 37.

   EASTERN: Women Stableford: L Watson (42) 38.

   FLINDERS: Stableford A: R Taylor (18) 40. B: J Jaede (23) 41. W: E Bilham (29) 35.

   GARDINERS RUN: Women Stroke A: L Carswell (22) 71. B: H McEwan (33) 72. Medal of Medallist: J Mathews (21) 71.

   GISBORNE: Stableford A: B Dillon (17) 41. B: B Kerr (23) 39.

   GLEN WAVERLEY: Stableford A: A Ludekens (17) 40 cb. B: D Lacey (21) 41.

   GOONAWARRA: Women Stroke A/Medal: R Watson (19) 73 cb. B: S Harbottle (42) 75.

   GREEN ACRES: Women Stableford A: H Pearce (17) 38 cb. B: G Harvey (29) 40. C: I Grigg (33) 39.

   HEIDELBERG: Women Stroke A: T Walkley (16) 66. B/Medal: M McColl (22) 65. C: J Sortino (33) 73.

   HIDDEN VALLEY: Women Stableford: S McCall (16) 40.

   HILL TOP TATURA: Stableford: R Popple (19) 39.

   HORSHAM: Women Stableford A: C Burgess (22) 38. B: B Price (26) 37. C: D Morrison (39) 36.

   HOWLONG: Stableford A: T Lampe (7) 43. B: R Mathews (17) 46. C: P Hayden (33) 44. W: M Young (35) 42.

   HUNTINGDALE: Women Par A: T Carter (8) 1 up. B: J Lin (26) 2 up. C: G Smith (30) 5 up. Veteran: E Fleming (45) 4 up.

   IVANHOE: Stableford: S Saggese (31) 39 cb.

   JUBILEE/WANGARATTA: Women Stableford A: K O'Shea (8) 38. B: D Perkin (27) 34.

   KEW: Women Stroke A: P Moodie (11) 70. B/Medal: S Stockley (21) 69. C: J Gordon (34) 71. 9-hole Stableford: M Molloy (40) 19.

   KEYSBOROUGH: Women Stableford: G Trobbiani (27) 41. Vis: M Burd (25) 38.

   KINGS PARK: Stroke A: P Mitchell (20) 67. B: R Smith (35) 72.

   KOORINGAL: Women Stableford A: T Grant (13) 34. B: C Turner (26) 36. C: J Letson (30) 39. Veteran 9-hole: W Welsh (33) 14.

   KYABRAM PARKLAND: Women Stroke A: M Trimby (18) 51. B: J Gentle (23) 48. C: J Todd (30) 50.

   KYABRAM VALLEY VIEW: Stableford: B Prideaux (23) 36.

   LAKES ENTRANCE: 9-hole Stroke A: W Daniel (14) 31. B: R Parel (18) 28. Scr: D Berg 39.

   LAKES VIEW: Women Medal: R McPhee (35) 53.

   LANCEFIELD: Stableford: S Draper (17) 40.

   LEONGATHA: Stableford A: D Clemann (13) 40. B: P Waters (18) 36. C: B Gibson (36) 37.

   MARYBOROUGH: Stableford A: M Andrews (6) 38. B: P Cameron (19) 37. C: R Ferguson (23) 38.

   MEDWAY: Women Stroke A: L Morgan (15) 74. B/Medal: J Teal (27) 71. C: P Saxon (29) 72. Veteran Stableford: L Bramley (31) 34.

   MEENIYAN: Stableford: B Fiek (18) 42.

   MELBOURNE AIRPORT: 9-hole Stableford: M Dunstan (7) 18. White: R Brown (24) 20.

   MELTON VALLEY: Women Stroke A/Medal: J Kent (21) 67. B: M Mahoney (31) 69.

   MOOROOPNA: Stableford: S Sewart (19) 43.

   MT MARTHA: 4B: M Axton (22) J King (30) 46.

   MYRTLEFORD: Women Medal: S Piazza (22) 70.

   OAKLEIGH: Veteran 9-hole Ambrose: F Gabriel D Kittle R Cach (5-5/6) 24-1/6.

   OCEAN GROVE: Stableford A: L Smith (11) 49. B: R Rawson (31) 41.

   PATTERSON RIVER: Stableford A: S Fugimoto (10) 36. B/Shield: G Bishop (19) 40. Women A: C Sales (24) 38. B: B Worland (29) 32.

   PENINSULA KINGSWOOD: Stableford North: B Jennings (35) 41. W: K Hudson (22) 38. Women Ambrose Kingswood: L Dohnt D Beckley R Reid R Smith (11-7/8) 59-1/8. C'ship f A: C Reid bt B Yandle 7-6. B: J Anstey bt M Vines at 19th. C: K Fleming bt W Dwyer 1 up. Snr Stableford Salver: L Nash (16) 67.

   PHILLIP ISLAND: Stableford: M Whelan (23) 46. Trophy: C Zderski (28) 69.

   PORTLAND: Stableford: A Elliott (29) 43.

   PORTSEA: Par: R Collins (22) 3 up cb.

   RACV HEALESVILLE: Stableford A: R Guke (14) 45. B: B McConville (29) 43 cb.

   RICH RIVER: Stableford div 1: R Carr (12) 42. Div 2: D George (19) 44. Div 3: J Stone (25) 44.

   RIVERSDALE: Stableford: B MacGeorge (25) 44.

   ROSANNA: Par A: V Donnini (15) 4 up cb. B: C Travaguni (20) 4 up cb. C: R Thiessen (28) 3 up cb.

   ROSEBUD COUNTRY: Stableford North A: S Saunders (14) 39. B: B Robinson (25) 38. C: C Smith (41) 38.

   ROSEBUD PARK: 9-hole Stroke: A Davidson (6) 34. W: R Bradley (18) 37. Medal of Medallists: A Davidson. W: B Lawler (14) 39.

   ROSSDALE: Stableford: E McLean (30) 44.

   SAFETY BEACH: Women Stroke B: L Fredricson (25) 72. C: C Cross (33) 73. Star Medal: S Wetton (15) 75.

   SALE: Women 4B Agg: L Foreman (13) B Cahill (23) 78.

   SANCTUARY LAKES: Women Stableford: E Mansell (42) 36.

   SANDHURST: Women Ambrose: J Mynard A Sutton D Paton (7-1/4) 65-3/4.

   SCOTCHMANS CREEK: Stroke A: T Thomas (17) 63. B/Medal: B Smith (27) 62. Snr 9-hole Stableford: S Paul (9) 14.

   SHEPPARTON: Par A: R Handley (14) 6 up cb. B: B Wooster (32) 8 up.

   SOUTHERN: Women Stableford div 1/Medal: M Fray (19) 37. Div 2: S Hengstberger (45) 35 cb.

   SPRING PARK: Par: B Thomas (14) sq.

   SPRING VALLEY: Par: B Kreymborg (7) 1 up cb. W: M Anderson (25) 3 up.

   SUNSHINE: Stableford: R Holzer (18) 41 cb.

   TARRAWINGEE: Women Medal: F Phillips (37) 70.

   THE DUNES: Stroke: A Greenlees (4) 72.

   THE NATIONAL: Stableford Long Island: A Childs (14) 41.

   TIRHATUAN: 4B: R Allen (26) N Morgan (28) 43 cb. Mxd: K Toohey (39) R Toohey (29) 40 cb.

   TRARALGON: Stableford A: R Chapman (14) 43. B: A Charnley (18) 42. C: J Pryde (31) 46.

   WARRNAMBOOL: Veteran Medal: R Mitchell (15) 44.

   WATTLE PARK: Women Stableford: N Smart (30) 43.

   WAVERLEY: Stableford A: J Lim (8) 40. B: M Madafferi (25) 42.

   WERRIBEE PARK: Stableford: L Fitzpatrick (8) 41.

   WOODEND: Stableford: K Dorney (24) 43 cb.

   YARRA VALLEY: Stableford: N Payne (31) 41.

   YARRA YARRA: Stableford: P Swan (18) 42. Yellow: G Miller (26) 35. W: M Cohen (19) 35.

   YARRAM: Stableford: L Gronow (29) 40.

   YARRAMBAT PARK: Women Stableford A: W Morton (18) 38. B: C Hawking (26) 36. C: B Mason (34) 37.

   YARRAWONGA MULWALA: Stroke Lake A: M Sharp (11) 68. B: R Kingsley (20) 70. Murray A: L Quinlivian (8) 66. B: J Woodburn (33) 66. Hole-in-one: B Martin at 8th. Veteran 9-hole: T Strickland (7) 35.

   YERING MEADOWS: Women Stroke A/Medal: J Mackay (18) 70. B: M Kelly (29) 73. C: C Dunkinson (35) 70. Stableford: P Barton (25) 37. 

23 July 2018
Helen Pascoe (Buninyong) and Rebecca Thomas (Leongatha) have won the Victorian Women's Country Foursomes Championship at Yarrawonga-Mulwala Golf Club ... Read more
23 July 2018
A band of Aussies should be both justifiably proud of their efforts, yet at the same time leaving Carnoustie wondering what might have been. Read more
23 July 2018
APOLLO BAY: Stroke: A: J Nankervis (18) 64. B: P Forbes (23) 63. Read more
MyGolf
Golf Victoria