Victoria club golf results - Wednesday

 

   ALEXANDRA: Women Stableford div 1: K Dumbleton (13) 38. Div 2: P Brooks (24) 38. Div 3: W Lewis (34) 40.

   ANGLESEA: Par A: J James (7) 3 up. B: C Jarratt (18) 5 up. C: A Smith (24) 4 up. Snr Women: A Sutherland (27) 4 up.

   APOLLO BAY: Stroke A: B Bedson (11) 70. B: M Quintana (23) 79.

   AXEDALE: Women Stableford A: R Iser (13) 38. B: D Wenzlau (44) 42.

   BACCHUS MARSH: Women Stableford: C Sutherland (20) 33.

   BACCHUS MARSH WEST: Stableford: G Shelley (30) 43.

   BAIRNSDALE: Women Foursome div 1: S Brook J Archibald (23-1/2) 63-1/2. Div 2: M Bradley M Dumbleton (37-1/2) 65-1/2.

   BARHAM: Women 4B A: G Gray (23) J Mortlock (26) 45. B: J Lyford (28) J Peel (28) 45.

   BARWON HEADS: Stableford A: P Dodgshun (12) 39. B: T Colman (17) 39.

   BENALLA: Stableford A: R Smith (13) 45. B: G Harrison (20) 41. C: J Berry (23) 39.

   BENDIGO: Stableford A: A Drummond (6) 41. B: P Mazur (16) 41. C: B Doherty (23) 42.

   BERWICK MONTUNA: Women Stableford A: S Atchison (21) 39. B: R Johnson (32) 42.

   BOX HILL: Women Stableford A: J Baumgartner (13) 42. B: J Bouchier (26) 42. C: S Hepworth (32) 38.

   BRIGHT: Women 4B: B Fitzgerald (20) A Gilbert (18) 44.

   BRIGHTON: Medley Ambrose: E Steven G Cox T Talbot J Sutherland (14-1/4) 55-3/4.

   BROADFORD: Stableford A: G Hanson (12) 41. B: R McDonald (26) 43.

   BURNLEY: Women Stableford: M Bennett (27) 37. Non-trophy: S Marshall (21) 38. Snr 9-hole: J Marsh (28) 22.

   CAMBERWELL: Women Stableford A: M Trewin (17) 33. B: S Cauchi (36) 33.

   CAMPERDOWN: Stableford A: R Skene (27) 40. B: P Scott (29) 43.

   CARDINIA BEACON HILLS: Women Stroke: K Pitcher (32) 67. Medal of Medallists: H Hamilton (21) 68.

   CHURCHILL PARK: Women Par A: C Moyle (22) 5 up. B: A Robbins (30) 3 up. C: L Loh (32) 2 up.

   CLIFTON SPRINGS: Women Stroke A/Medal of Medallists: M Brooks (22) 72. B: J Brown (30) 73. C: R Summers (32) 73 cb.

   COHUNA: Women Stableford: M Smith (16) 36.

   COLAC: Stroke A: W Hoggard (17) 69. B: A Grinton (23) 66.

   COMMERCIAL ALBURY: Stableford A: B Ryan (10) 38. B: A Kohler (24) 36.

   COMMONWEALTH: Women Stableford A: H Heath (18) 36. B: K Ould (20) 36. C: A Hughes (36) 36.

   CRAIGIEBURN WILLMOTT: Stroke: J Webb (24) 76. Women: A: V McCall (25) 69. B: I Kuffer (42) 76 cb.

   CRANBOURNE: Par A: A Sombekke (9) 3 up. B: B Allen (17) 3 up. C: R Cohen (32) 10 up.

   DENILIQUIN: Stableford A: R Gray (15) 38. B: D Grant (29) 38.

   DEVILBEND: Stableford A: H Rice (11) 39 cb. B: S Griffiths (26) 38. Overall: H Rouette (17) 41.

   EAST MALVERN: Stableford: C Asmus (13) 38.

   EASTERN: Stableford A: G Jebb (9) 43. B: P Mitchell (13) 40. C: J Radford (21) 38.

   EASTERN SWARD: 4B: J Redden (25) K Wild (28) 11 up.

   EASTWOOD: Stableford A: T Smith (2) 40 cb. B: J Talbot (19) 43. C: H Scherer (23) 44. Hole-in-one: M Dundon at 2nd.

   EUROA: Stableford: E Sessions (22) 43.

   FOSTER: Women Stableford A: B Curram (18) 37. B: K Morris (29) 42.

   GARDINERS RUN: Stableford A: L Ridgwell (8) 41. B: R Twisk (20) 39.

   GISBORNE: Women Ambrose: S Velk R Butler (15) 66.

   GLEN WAVERLEY: Women Snr 9-hole Stableford: R Osborn-Smith (43) 19.

   GOONAWARRA: Stableford A: A Dunkley-Price (11) 37 cb. B: G Peart (13) 42. C: P Tidswell (25) 40.

   GREEN ACRES: Gentsomes: J Flanagan (13) D Robinson (26) A Rennie (26) R Johnson (27) 108.

   GROWLING FROG: Stableford: G Paul (21) 39.

   HEATHCOTE: Women Stableford A-B: H Carlin (27) 39. C-D: J Roberts (36) 37.

   HEIDELBERG: Stableford A: F Watsford (5) 42. B: J McCormack (17) 40 cb. C: D Smedley (21) 44.

   HIDDEN VALLEY: Stableford: N Humphreys (18) 38 cb.

   HILLTOP TATURA: Women Par A: T Wangeman (13) 1 down. B: L Mulcahy (27) 1 down.

   HORSHAM: Par A: T Pollock (5) sq. B: W Caddy (15) 6 up. C: C Oliver (28) 5 up.

   HUNTINGDALE: Stableford: F Hoe (22) 37. Gold: J Moule (24) 33 cb.

   JUBILEE WANGARATTA: Stableford A: A Walker (10) 39. B: D Tanner (16) 42. C: R Chivers (17) 38.

   KEW: Stableford A: P Balharrie (10) 40. B: M Hardy (19) 41. C: D Davis (35) 44.

   KEYSBOROUGH: Stableford A: B Profitt (7) 39. B: S Brezic (15) 43. C: G Thomas (26) 40.

   KILMORE: Stableford: P Waldie (26) 43. Women A: H Dennett (13) 39. B: B Gunn (28) 36.

   KINGSTON HEATH: Par A: I Woodfield (9) 4 up. B: B Peake (20) 4 up. W: J McLachlan (19) 1 up.

   KORUMBURRA: Women Stableford div 1: S Rayson (Leongatha 15) 35. Div 2: B Thomson (33) 41.

   KYABRAM VALLEY VIEW: Women 9-hole Stableford A: J Johnstone (20) 21. B: K Stanton (34) 19.

   KYNETON: Stableford: D Scandrett (34) 39.

   LAKESIDE at Albert Park: Stableford A: L Cail (7) 39. B: E Michel (12) 37. C: B McNamara (27) 41 cb. W: J Fraser (25) 40.

   LANG LANG: Stroke div 1/Medal of Medallists: L Dehey (16) 73. Div 2: S Van Gaal (28) 76. Div 3: A Schellekens (30) 71.

   LATROBE: Stableford A: R Sparvelis (9) 42. B: C Soo (17) 42. C: K Phillips (28) 44. Hole-in-one: D Streeter at 13th.

   LEONGATHA: Women 3B: J Steer (27) K Orford (45) M Maher (22) 74.

   LONSDALE: Stableford A: A Maloney (16) 44. B: G Pietersen (20) 45. C: B MacPherson (26) 40.

   MAFFRA: Stableford A: K McLachlan (5) 42. B: L Jones (18) 41.

   MANSFIELD: Women Stableford div 1: C Fraser (20) 34. Div 2: S Comerford (21) 39.

   MARYBOROUGH: Women Par A: P Proctor (22) 2 up. B: K Parsons (25) 3 up.

   MELBOURNE AIRPORT: Women Stableford: L Umpherston (36) 32.

   MELTON VALLEY: Stableford A: DS Bartholomeusz (14) 42. B: J Pacheco (22) 40.

   METROPOLITAN: Stableford: M Baker (15) 39.

   MIRBOO NORTH: Women Par: F Nair (28) 8 up.

   MOE: 2B Multi: L Weaver (44) P Dyt (27) 86.

   MOOROOPNA: Women Stableford div 1: J Shanahan (10) 35. Div 2: L Cross (23) 35. Div 3: E Hills (44) 36.

   MORACK: Snr Stroke A: M Aylott (21) 73. B/Medal: P Jenkins (26) 63. C: T Paravicini (33) 69. Medal of Medallists: B Lee (30) 64.

   MORNINGTON: Stableford A: D Rutledge (11) 39. B: B Leatham (16) 40. C: T Wayling (25) 43.

   MORWELL: 4B: C Peter (26) G Hiscock (41) 48.

   MT MACEDON: Stableford: MR Ward (11) 36.

   MURRAY DOWNS: Women Stableford A: J Benbow (18) 33. B: S Runciman (26) 36. C: D Deighton (32) 31.

   MYRTLEFORD: Stableford: P Robertson (30) 39.

   NEWRY: Women Stroke: L Higgins (24) 68.

   NORTHERN: Stableford A: S Manago (12) 46. B: R hall (15) 42. C: P Drummond (19) 41. D: G Lee (29) 41.

   NUMURKAH: Women Stableford: J Hannaford (22) 41.

   OAKLEIGH: Women Medal: A Skoutarides (35) 50. Veteran 9-hole: J Willcox (39) 30.

   PAKENHAM: Stroke A: R Seamer (14) 69. B: M Owen (30) 67.

   PENINSULA KINGSWOOD: Par A: N Fallu (13) 3 up. B: M Ellis (19) 3 up cb. C/Medal: N Shipham (30) 5 up. Women C'ship f A: C Reid bt B Yandle 7-6. B: J Anstey bt M Vines at 19th. C: K Fleming bt W Dwyer 1 up. Stableford North: T Scanlon (8) 41.

   PHILLIP ISLAND: Women Ambrose: P Rose J Diss (12-3/4) 68-1/4.

   PORTARLINGTON: Women Stroke A: N Hendy (19) 72. B: C Cunningham (22) 71. C: H Spry (32) 68.

   PORTLAND: Women Par A: M Hayden (14) 2 up. B: R Sutherland (37) 8 up.

   PORTSEA: Women Stableford: M Kellaway (36) 37 cb.

   RACV HEALESVILLE: Women 9-hole Stableford: A Knibbs (24) 19.

   RICH RIVER: Women Ambrose: S Jenkinson C Kelly (15-1/4) 64-3/4.

   RINGWOOD: Par A: B Tong (14) 3 up. B: J Donald (17) 5 up cb. C: N Perry (25) 6 up.

   RIVERSDALE: Women Stableford A: D Palun (23) 40. B: J Fraser (30) 40.

   RIVERSIDE ESSENDON: Women Par A: C Turner (22) 6 up. B: C Stevens (34) 5 up.

   RIVERVIEW: Women Stableford A: J Kircher (15) 38. B: M Manning (27) 39. C: L Lorenzini (34) 34.

   ROSANNA: Women Stroke A: G Cook (17) 73. B: L Hastie (23) 72. C: C Janson (28) 73. Stableford: N Reynolds (21) 39.

   ROSEBUD COUNTRY: Stableford West A: R Suominen (12) 38. B: L Miller (19) 40. C: R Campbell (26) 43. East: J Pitman (13) 39.

   ROSEBUD PARK: Women Stableford: S Bailey (40) 32.

   ROSSDALE: Women Ambrose: M Robertson V Clarke D Evans C Maggio (15-1/4) 61-3/4. Hole-in-one: M King at 3rd.

   ROYAL MELBOURNE: Women Trophy: D Evans (32) 40.

   SAFETY BEACH: Stableford: W Fowler (36) 41.

   SALE: Par A: J Thomas (13) 6 up. B: P Gray (17) 4 up cb. C: S Doak (30) 5 up.

   SEYMOUR: Stableford: N Creedon (30) 41. Veteran 9-hole: D Byrne (28) 19. W: D Stewart (8) 40.

   SHEPPARTON: Women Stableford A: C Snow (18) 40. B: J Webb (30) 42.

   SORRENTO: Stableford A: J Slobom (11) 39. B: D Katanach (22) 37 cb.

   SOUTHERN: Stableford div 1: T Gould (6) 40. Div 2: C Wells (19) 41. Div 3: C Chew (29) 40.

   SPRING VALLEY: Stableford A: D Wanigasekera (9) 39. B: B Hagarty (23) 40. PM A: G Cadwallader (15) 36 cb. B: K Dunstan (19) 39.

   STAWELL: Women Stroke div 1/Medal: J MacPherson (16) 84. Div 2: T Dignan (35) 106.

   STRATHALLAN: Stableford: L Freshwater (18) 42 cb.

   SUNSHINE: Women Stroke: C Cherry (21) 74.

   THE NATIONAL: Par Moonah: T Messinis (18) 6 up. Ocean: J Hudd (16) 4 up. Long Island: H Rafter (20) 4 up.

   THE SANDS TORQUAY: Stroke: R Carroll (10) 65.

   THIRTEENTH BEACH: Stableford A: S Duthie (10) 41 cb. B: J Fahey (11) 39. C: D O'Shannassy (21) 40. Women A: J McDonald (20) 37. B: K Smith (39) 40.

   TIRHATUAN: Women Stableford: E Feeney (41) 45. Veteran 9-hole: C Veugelers (39) 17.

   TORQUAY: Stableford A: D Strickland (8) 40 cb. B: S May (17) 38 cb. Resort: B: Brushfield (19) 37.

   TRARALGON: Women Stroke div 1: C Longshaw (16) 65. Div 2: N Meadows (18) 65. Div 3: L McCulloch (30) 63. Overall: L Watkinson (17) 61. C'ship A: B Chignell 237. Hcp: L Watkinson (17) 203. B: G Wight 270. Hcp: G Wight (19) 213 cb. C: L McCulloch 305. Hcp: L McCulloch (30) 215.

   WARBURTON: Stableford: P Bowd (19) 38.

   WARRAGUL: Women Stableford A: R Gallagher (19) 44. B: S Herbel (26) 39. C: W Henshall (39) 39. Interclub: Warragul 374 bt Wonthaggi 326.

   WATTLE VALLEY: Women Stableford: H Wiesner (36) 46. Snr 9-hole: G North (35) 23.

   WAVERLEY: Women Stableford div 1: S Rankine (19) 40. Div 2: L Kemp (28) 39.

   WHITTLESEA: Stableford A: B Millin (12) 42 cb. B: A Stanley (14) 44. C: P Kenny (22) 42 cb. W: W Boardman (24) 39.

   WODONGA: Stableford: G Wheeler (16) 42.

   WOODLANDS: Women Stableford: M Thomas (9) 39.

   WOORAYL: Women American foursome: S Thomas J Thompson (24) 46.

   YARRA VALLEY: Women Stableford A: K Bingham (21) 38. B: E Liew (30) 39.

   YARRA YARRA: Gentsomes: K Brown (14) H Sherlock (35) L Mather (32) J Bergman (14) 87.

   YARRAWONGA MULWALA: Women Stableford Murray: F Arnold (21) 40. Lake: H Baxter (16) 37.

   YERING MEADOWS: Stableford Homestead A: G McGilvray (17) 41. B: R Dean (19) 44. White: J Rawson (22) 42. 




October is Golf Month. Share the golf bug to win the ultimate golf bug adventure to Barnbougle, Cape Wickham and Ocean Dunes courtesy of Air Adventure Golf Tours.


Head to www.golfmonth.com.au for more details.

23 October 2017
Victoria’s Sue Wooster leads the Australian Women’s Senior Amateur after round one, three strokes ahead of seven-time champion Sylvia Donohoe. Read more
23 October 2017
Eastern Golf Club duo Jane Neale & Lorraine Watson have backed up their win at The Metropolitan Final two weeks ago to take out the 2017 Royal ... Read more
23 October 2017
BAIRNSDALE: Mxd: Stableford: J Sing (40) 42. R Oakley (17) 39. Read more
MyGolf
Golf Victoria