Victoria club golf results - Wednesday

   AMSTEL: Women Stableford Ranfurlie A: C Thompson (13) 37. B: S Smithett (34) 39.

   ANGLESEA: 4B Agg: D Coburn (26) B Gildoons (23) 5 up. Snr: E Brenner (36) A Parton (30) 2 up cb.

   APOLLO BAY: Ambrose: D O'Meara G Vesey K Johnson A Rowarth (8-3/8) 50-5/8.

   BACCHUS MARSH WEST: Stroke: S Chesters (25) 67.

   BARWON HEADS: Stableford A: B Tippett (2) 39. B: C Wright (18) 38.

   BENALLA: Stableford A: L Piscioneri (11) 42. B: J Spencer (18) 44. C: T Thomson (30) 47.

   BENDIGO: Stableford A: R Burns (9) 39. B: J Mahady (14) 41. C: D Daly (20) 42.

   BERWICK MONTUNA: Women Stroke A: C Ronalds (25) 70. B/Medal: G Gorton (33) 62.

   BROADFORD: Stableford A: T Fenton (13) 44. B: R Barnett (22) 43. W: V Cordell (36) 38.

   CAMPERDOWN: Women Stableford A: R Skene (27) 42. B: GJ Gill (31) 44.

   CHALAMBAR ARARAT: Women Stableford: M Peoples (24) 44.

   CHURCHILL PARK: Women Par A: C Moyle (22) 3 up. B: N Crebbin (30) 1 up. C: L Ziebell (32) 1 up.

   CLIFTON SPRINGS: Women Irish Team: I Boyle (30) L Matheson (28) V Benham (21) K Behan (19) 120.

   COHUNA: Women Stableford: G Hare (22) 35.

   COLAC: Stroke A: N Black (17) 61. B: M Brennan (26) 67.

   COMMERCIAL ALBURY: Stableford A: L Wilson (9) 41. B: D Rixon (30) 38.

   COMMONWEALTH: Women Team: W Comley (32) C Case (32) S Bramwell (30) M Bartels (39) 60 cb.

   CRAIGIEBURN WILLMOTT: Stableford: R Tewhare (2) 37. Women A: K Rup (22) 41. B: D Collins (44) 39.

   CRANBOURNE: Stableford A: L Burstin (11) 41. B: J Gilluley (19) 39 cb. C: T Ryan (24) 41.

   DENILIQUIN: Stableford A: G Maddison (16) 38. B: R Parks (25) 39.

   EAST MALVERN: Shield: R Files (17) 45.

   EASTERN SWARD: Stableford A-B: P Hanlon (19) 49. C-D: J Redden (25) 45.

   EASTWOOD: 4B: P Brickell (13) A Brush (20) 51.

   EUROA: Stableford A: P McCarthy (6) 41. B: J Mahoney (23) 39.

   FINLEY: Stableford: M Pyle (11) 36 cb.

   GARDINERS RUN: Par A: M Hickox (10) 1 up. B: J Thwaites (18) 4 up.

   GOONAWARRA: Ambrose: B Hicks L Atwell G Nesbitt D Eddy (7-7/8) 55-1/8.

   GREEN ACRES: Stableford A: T Bednarski (15) 42. B: G Rice (16) 39. C: A Rennie (26) 43.

   GROWLING FROG: Stableford: M Westcott (16) 43.

   HEATHCOTE: Women Stroke A-B: L Fouracre (29) 70. C-D: D Schiele (34) 77. Medal of Medallists: L Fouracre.

   HEIDELBERG: Stableford A: D Raymond (9) 43. B: P Mason (17) 41. C: W Pyers (25) 43.

   HIDDEN VALLEY: Stableford: B Langford (17) 39.

   HILLTOP TATURA: Stableford A: D Day (25) 34. B: R Harris (28) 35.

   HOWLONG: Women Par A: W Day (21) 2 up. B: P Barker (29) 2 up cb.

   JUBILEE WANGARATTA: Stableford A: A Walker (11) 38. B: K Moorhead (12) 38. C: M Daws (19) 37.

   KERANG: Women Stableford A: J Waterson (33) 35.

   KEW: Stableford A: M Barden (10) 43. B: R Palazzo (17) 37 cb. C: P Blundell (31) 40.

   KEYSBOROUGH: Stableford A: M Isherwood (1) 40. B: J Cockwill (15) 46. C: P Dyer (25) 42.

   KINGSTON HEATH: Par A: J Alexander (3) 4 up. B: G Galt (29) 4 up. W: K Stooke (31) 4 up. Hole-in-one: R Taylor at 5th.

   KYABRAM PARKLAND: Ambrose: P Fraser P Smith (9-1/2) 47-1/2.

   KYABRAM VALLEY VIEW: Stroke: N Saunders (21) 72.

   KYNETON: 4B: N Ford (9) P Prendergast (9) 45.

   LAKESIDE at Albert Park: Stroke A: D Rees (7) 67. B: R Angove (19) 65 cb. C: K Greenhatch (26) 64. W: T Noah (29) 66.

   LATROBE: Stableford A: F Pinataro (7) 40. B: K Aldred (17) 37. C: D Boag (21) 40.

   LONSDALE: Stableford A: B Macafee (15) 43. B: J Scanlon (22) 41. C: C Fenby (28) 39 cb.

   MAFFRA: Stroke A: D Lamont (15) 70. B: D Mulcahy (17) 68.

   MARYBOROUGH: Women Stableford A: J Brennan (16) 41. B: T Pollard (31) 34.

   MELBOURNE AIRPORT: Stableford: B Culakovski (29) 34.

   MELTON VALLEY: Stroke A: P Phyland (15) 63. B: I Gaylard (26) 63.

   MILDURA: Stableford A: G Hazeldine (8) 41. B: N Ingram (18) 40.

   MOOROOPNA: Women Stableford div 1: L Smith (16) 39. Div 2: J McAuliffe (23) 34. Div 3: B Barnard (34) 37.

   MORACK: Veteran Ambrose: N Jacobs G Siebel I Gordon M Elliott (10-1/8) 53-7/8.

   MORNINGTON: Stableford A: T Wilson (11) 41 cb. B: C Damon (13) 38. C: J Khan (27) 43.

   MORWELL: Women Stableford A: D Vuillermin (11) 40. B: C Carder (24) 42. C: R Whitehead (41) 38.

   MT MACEDON: Stableford: H Malakunas (21) 42.

   MT MARTHA: Stroke: G Gay (27) 62.

   MYRTLEFORD: Stableford: P Veldman (26) 42.

   NORTHERN: Stableford A: M Welsch (12) 40. B: B Smith (15) 44. C: B Williams (23) 43. D: J Elletson (32) 39.

   NUMURKAH: Women Stableford: M Blake (24) 43.

   PACKENHAM: Par A: B Dowse (16) 6 up. B: M Portelli (26) 6 up.

   PAMBULA MERIMBULA: Par A: M Venables (7) 5 up. B: G Scorgie (14) 4 up. C: A Dickinson (19) 3 up. D: P Sverdrupsen (23) 4 up.

   PENINSULA KINGSWOOD: Par Kingswood A: J Kibsgaard (15) 3 up cb. B: F Demaio (22) 5 up cb. C: D Rushworth (27) 3 up. Stableford Peninsula: I Bertram (19) 39.

   PORT FAIRY: Stableford: F Keane (20) 38.

   QUEENSCLIFF: Stableford: P Brown (14) 43.

   RAAF WILLIAMS: Stableford: K White (23) 37. W: L Bedend (37) 31.

   RACV HEALESVILLE: Stableford: A Knibbs (24) 43.

   RINGWOOD: Stableford A: N Walton (9) 43. B: G Mahoney (21) 42. C: R Carver (22) 46.

   RIVERVIEW: Women Stableford A: B Carpenter (22) 39 cb. B: J Wain (35) 42. Veteran 9-hole: J Franklin (33) 18.

   ROSANNA: Women Stableford A: J Riley (13) 44. B: R Van Der Schalk (32) 40.

   ROSEBUD COUNTRY: Stableford East A: C Spackman (8) 38. B: D Fitcher (17) 40. C: E Beale (30) 42. West: V Beesley (19) 44.

   ROSEBUD PARK: 9-hole Stableford: C Jackson (10) 21. W: V Ogden (12) 19.

   ROSSDALE: Women 9-hole Stroke A: G Sinclair (19) 35. B: J Moate (27) 35. C: C Berry (43) 35. PM A: L Chapman (19) 35. B: M Robertson (26) 35. C: A Stannard (33) 32.

   SALE: Stroke A: L Sclater (6) 66 cb. B: S Doak (29) 65.

   SANCTUARY LAKES: Stableford A: J Cooper (1 up) 36. B: S O'Reilly (10) 43. C: J Carr (17) 42.

   SEYMOUR: Stableford A: A Coulson (15) 42. B: H Berens (16) 43. Women Stroke: D Stewart (8) 70. Veteran 9-hole: D Byrne (28) 21.

   SHEPPARTON: Women Par A: J Harris (22) 3 up. B: J Rodgers (34) 3 up.

   SOUTHERN: Stableford div 1: R Kun (14) 44. Div 2: L Griggs (20) 42. Div 3: D Fallas (36) 42.

   SPRING VALLEY: Stableford A: M Patel (13) 39. B/Medal: M Dickenson (18) 41. PM A: R Scott (12) 37. B: B Froelich (29) 39.

   STAWELL: Chapman Foursome: M Ellis G Keillar (13-7/8) 64-1/8. Scr: A Dodgetts J Orr 83. B: M Moore J Ferguson (21-3/8) 73-5/8. Scr: C McKendrick M Hall 91.

   STRATHALLAN: Stroke: L Lowerson (20) 61 cb.

   THE DUNES: Stableford A: M Alexander (13) 35. B: P Moore (18) 37.

   THE HERITAGE: Par St John A: S Mills (9) 3 up. B: H Jones (15) 1 up. C: P Jones (20) 5 up. Henley: M Mitchell (33) 2 up.

   THE NATIONAL: Stableford Ocean: J Fancke (25) 40. Old: G Krall (4) 38. Moonah: C Wells (22) 40. Long Island: S Smithson (37) 41.

   THE SANDS TORQUAY: Par A: J McKoy (7) 4 up. B: L Bullock (19) 2 up.

   THIRTEENTH BEACH: Stableford A: R Gibson (7) 42. B: P Bongiorno (11) 37 cb. C: C Pritchett (34) 49. Women A: J Pavletich (12) 36. B: S Roberts (26) 36 cb. Hole-in-one: T Tainton at 6th.

   TOCUMWAL: Stableford A: S Vaenuke (8) 41. B: B Favaro (16) 39. C: T Simons (21) 44. D: G Owen (27) 46.

   TORQUAY: Stableford A: P Rees (10) 39. B: J Looker (16) 41. C: J Burton (18) 37. D: D Rothel (26) 42. Resort: B Brown (26) 45.

   TRARALGON: Women Ambrose: J North J Fleming M Regan J Hall (10-7/8) 61-1/8.

   WARBURTON: Stableford: P Bowd (18) 43.

   WARRNAMBOOL: Women Stableford A: J Bullivant (24) 37. B: S Nicolson (41) 38.

   WAVERLEY: 2B Multi: M Rosevear (36) G Manners (18) 87.

   WERRIBEE PARK: Stableford A: R Ballan (21) 35. B: G Choi (41) 40.

   WHITTLESEA: Stroke A: M Hassall (scr) 68. B/Medal: A Marks (19) 66. C: C Bradford (33) 72.

   WODONGA: Stableford: R Jones (18) 44.

   YERING MEADOWS: Stableford Valley A: J Drew (7) 41. B: J Van Raay (24) 44. White: M Slattery (33) 43. 

 

X-GOLF Malvern: Wednesday X-League Round 7

Porridge 1 (-3) lost to Wolfpack 2 (-8) 

Mixers 0 (-5) lost to Snipers Den 3 (-12) 

Fabio's Revenge 2 (-5) defeated GenYGolf 1 (-6) 

13 December 2017
Stephanie Bunque from Victoria GC and Metropolitan’s David Micheluzzi have won the 2017 Women’s and Men’s Victorian Amateur Championships. Read more
13 December 2017
The Men's & Women's Victorian Amateur finals are now underway at Commonwealth GC. Read more
12 December 2017
FAIRWAY: at Box Hill: Men: Stableford: A: A Erskine (4) 35. B: D Stevens (14) 38. C: G Wheeler (28) 38. Visitor: M Cowell (The National 17) 38. Medal ... Read more
MyGolf
Golf Victoria