Victoria club golf results - Wednesday

   ALEXANDRA: Women Stroke A/Medal: D Richardson (16) 70. B: M Williamson (23) 72. C: M Nicholson (38) 73.

   AMSTEL: Stroke Ranfurlie A/Medal: C Adams (19) 72. B: J Pollard (25) 78.

   ANGLESEA: Stableford A: I Treloar (13) 45. B: D Gough (18) 44 cb. C: B McKellar (27) 48.

   APOLLO BAY: Stableford A: D O'Meera (14) 39. B: D Hand (23) 38.

   AXEDALE: Women Stroke A: L Prowse (11) 73. B/Medal: M Grogan (26) 72. C: M Dunn (30) 76.

   BACCHUS MARSH: Women Stroke A/Medal: G McInnes (22) 76. B: J Martin (28) 83.

   BACCHUS MARSH WEST: Stroke: B Fordyce (27) 65.

   BAIRNSDALE: Women 4B A: D Howe (32) G Tyers (18) 10 cb. B: E Gwynn (34) J Gibson (29) 9 up.

   BALLARAT: Women Stroke A/Medal: J Carr (14) 71. B: F Fraser (26) 73. C: B Delmenico (31) 74.

   BARHAM: Women Stroke A: L Howard (22) 75. B/Medal: F Hare (37) 73.

   BARWON HEADS: Stableford A: H Brodie (11) 38. B: A Casanelia (23) 39.

   BENALLA: Stableford A: T Symes (8) 38. B: L Thompson (15) 38 cb. C: G McKinnar (22) 39.

   BENDIGO: Stableford A: B Miles (12) 43. B: H Cock (15) 41. C: B Little (21) 38.

   BERWICK MONTUNA: Women Stableford A: L Ford (22) 33. B: M Delaney (29) 37.

   BOX HILL: Women Canadian Foursome: L Boland M Ransom (21-3/8) 70-5/8.

   BRIGHT: Women Stableford A: A Gilbert (19) 38. B: A Berschmann (34) 30. Overall: L Auders (45) 39.

   BRIGHTON: Women Stableford A: M McGowan (15) 37. B: M Gaynor (32) 32. C: G Murphy (37) 31.

   BROADFORD: Stableford A: B Nesbitt (13) 42. B: I Lee (17) 42. Women Stroke A/Medal: A Hackett (13) 73. B: E Hastie (28) 74.

   BUNDOORA PARK: Women Stableford A: D Ryan (20) 30. B: J Haberman (31) 29. Cup: M Svikulis bt D Lobb at 19th.

   CAMBERWELL: Medal: L Nimmo (29) 75 M Morgan (37) 75 to playoff.

   CARDINIA BEACONHILLS: Women Stableford: T Brown (26) 37. Cup: M Desaulnier (30) 186.

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Women Stroke: M Edwards (30) 74.

   CHALAMBAR ARARAT: Women Stroke A: R Hamilton (13) 77. B: C Hurstfield (25) 71. C: J Edwards (31) 82.

   CHURCHILL PARK: Women 4B: L Ziebell (29) K Ellis (13) 44.

   CLIFTON SPRINGS: Women Par A: M Brooks (22) 2 up. B: B Johns (39) 3 down.

   COBRAM BAROOGA: Women Stableford A: H Miller (22) 33. B: M Hoog (28) 34.

   COHUNA: Women Par: M Smith (15) 2 up.

   COLAC: Stableford A: C Doolan (17) 40. B: R Cooper (26) 39. Veteran: B Bates (16) 39 cb.

   COMMERCIAL ALBURY: Stableford A: R Pickett (13) 42. B: N Bissessor (18) 43. C: I Haslan (33) 41.

   COMMONWEALTH: Women Stroke A/Medal: C White (15) 72. B: J Pehan (26)73. Jan Medal: J Kempster (14) 75.

   CRAIGIEBURN/WILLMOTT: Stableford: A Mifsud (23) 33 cb. Women A: T Phillips (30) 32. B: F Merson (35) 34.

   CRANBOURNE: Stableford A: P Janky (12) 40. B: N Lincoln (15) 37. C: S Finch (30) 44. Hole-in-one: R Law at 3rd.

   DENILIQUIN: Stableford A: J Hunt (5) 40. B: G Bracken (20) 36.

   DEVILBEND: Stroke A: N McLaughlin (11) 67. B: M Dale (22) 68. Overall: B Sherlock (21) 66.

   EAST BENTLEIGH YWCA: Stableford A-B: S Burns (19) 33.

   EAST MALVERN: Stableford: K Sidiropoulos (11) 43.

   EASTERN: Stroke A/Medal: S Harwood (9) 70. B: P Lyons (25) 70 cb.

   EASTERN SWARD: Stroke A-B: D Hearse (15) 65 cb. C-D/Medal: J Coats (24) 63.

   EASTWOOD: 4B Agg: M Lewino (33) W Erlenmaier (20) 86.

   EUROA: Stableford A: T Walters (13) 41. B: P Ellis (19) 39.

   FINLEY: Medley Stableford: I Armer (3) 42.

   FOSTER: Women Stroke A/Medal: D Williams (16) 73. Scr: G Tyers 88. B: K Morris (30) 75. Scr: M Symmons 102.

   GARDINERS RUN: Stableford A: B Cook (12) 39. B: M Wrotny (21) 43.

   GISBORNE: Women Stableford A: K Peterson (11) 34. B: L Wells (22) 37. C: R Hillas (36) 32.

   GOONAWARRA: Stroke A: D Commerford (6) 68. B: B Mandouit (13) 69. C/Medal: G Mudford (24) 65.

   GREEN ACRES: Stableford A: R McDonald (11) 39. B: R Owen (19) 38. C: G Lenton (22) 41.

   GROWLING FROG: Stableford: G Emmerton (15) 35.

   HAMILTON: Women 3B: K Price (13) J Barham (27) V Linke (39) 87 cb.

   HEIDELBERG: Gentsomes: D Hoberman (16) G Crapper (11) A Holly (7) J Suttie (15) 106 cb.

   HILLTOP TATURA: Women Stroke A/Medal: J Baker (21) 73. B: L Flett (30) 74.

   HORSHAM: Stableford A: M Jakobi (6) 40. B: H Conway (13) 39. C: C Peterson (29) 38.

   HOWLONG: Women Stableford A: G Hoskin (7) 39. B: L King (25) 39.

   KEW: Stroke A: T Tonkin (12) 70 cb. B: P McCrone (18) 65. C: A Williams (20) 71. Stableford A: R McClean (10) 37. B: D Warrell (28) 41.

   KEYSBOROUGH: Stableford A: A Lees (12) 44. B: E Ferraro (15) 41. C: D Thomas (23) 40 cb.

   KINGSTON HEATH: Par A: E Stockdale (16) 4 up cb. B: R Evans (19) 2 up.

   KORUMBURRA: Women Stroke div 1: L Clements (12) 76. Div 2/Medal: J Brannaghan (23) 74. Div 3: K Welsh (31) 80.

   KYABRAM PARKLAND: Pinehurst: J Bauerle L Simms (12-3/8) 48-5/8.

   KYABRAM VALLEY VIEW: Women Stroke A: L Busch (15) 75. B: T Wade (26) 75.

   KYNETON: Stableford: B Frith (9) 39.

   LAKESIDE at Albert Park: Stableford A: C Sal (10) 35. B: G Talbot (19) 41. C: B Pearson (30) 35. W: J Elliott (42) 27.

   LANG LANG: Medal: P Sweeney (23) 73.

   LATROBE: Stableford A: M Sellars (scr) 40. B: R Giddings (17) 42. C: N Carrington (26) 45.

   LEONGATHA: Women Ambrose: R De Bondt J Paice S Woods G Hastings (14-1/2) 60-1/2.

   LONSDALE: Par div 1: D O'Connor (14) 3 up. Div 2: B Maddern (21) 6 up. Div 3: R Pennant (25) 3 up.

   MAFFRA: Stableford A: D Shingles (9) 38. B: J Gray (17) 40.

   MALVERN PARK: Women 9-hole Stableford: J Lake (15) 21.

   MANSFIELD: Women Stableford: A Marsden (12) 41.

   MARYBOROUGH: Women Stroke: K Parsons (21) 75.

   MEENIYAN: Women Medal: J Roberts (34) 68.

   MELTON VALLEY: Stroke A/Medal: S Killeen (8) 64. B: G Tolliday (19) 71 cb.

   MOE: Stableford A: K Bays (18) 37. B: P Majak (32) 37.

   MOOROOPNA: Women Stableford div 1: J Colbert (22) 38. Div 2: D Nioa (27) 35. Div 3: M Jacobson (35) 34.

   MORNINGTON: Par A: A Poh (12) 6 up. B: T Dahm (15) 5 up. C: J Alker (25) 5 up.

   MT MARTHA: Stroke A: G Truscott (14) 66. B: W Barker (24) 63. Medal: T Collins (16) 62.

   MURRAY DOWNS: Women Stroke A: L Bishop (11) 75. B/Medal: B Cadd (25) 70. C: J McLean (32) 78.

   MYRTLEFORD: Stableford: A Jagoe (18) 39. B: P Vasey (25) 41.

   NORTHERN: Stableford A: B Vocale (7) 43. B: L Catania (14) 44. C: P Sepien (19) 39 cb. D: J Bergin (26) 43.

   NUMURKAH: Women Medal: B McIntosh (17) 69. Scr: B McIntosh 86.

   OAKLEIGH: Women Stroke: M Harbour (39) 56.

   PAKENHAM: Stableford A: R Dowse (11) 42 cb. B: R Edwards (19) 41. C: K Rice (29) 45.

   PAMBULA/MERIMBULA: Stableford A: W Ball (11) 40. B: A Francis (12) 42. C: M Blenkinsop (18) 42. D: R Moore (22) 41.

   PENINSULA KINGSWOOD: Stableford Kingswood A: T Mansell (13) 39. B: T Gleeson (21) 38. C: L Newberry (35) 36 cb. Peninsula North: B Beer (34) 42.

   PORT FAIRY: Stableford: P Meade (12) 41.

   PORTARLINGTON: Women Stroke A: J Barker (16) 72. B: A Kiely (27) 71. C: J Murrihy (32) 71.

   PORTLAND: Women Stroke A: B Bibby (16) 72. B/Medal: G Baulch (24) 70. C: C Williamson (33) 72.

   QUEENSCLIFF: Stableford: P Mulkearns (27) 42.

   RAAF WILLIAMS: Stableford: R Worthey (22) 39. Women Stroke: L Debend (37) 70.

   RACV CAPE SCHANCK: Stroke A: C Miller (6) 71. B/Miller: G Miller (25) 70.

   RINGWOOD: Par A: H Roberts (9) 3 up cb. B: G Richards (15) 5 up. C: I Farrall (23) 2 up.

   RIVERSDALE: Women Par A: L Yoffa (16) 5 up. B: J Lee (27) 2 up.

   RIVERSIDE ESSENDON: Women Stableford A: K Tickell (22) 41. B: J Hoffman (31) 40.

   ROSANNA: Stableford A: H Wood (11) 38. B: J Johnson (22) 39 cb. C: C Janson (28) 42. D: M Barugh (34) 39.

   ROSEBUD COUNTRY: Stroke East A: C Berryman (10) 70 cb. B/Medal: B Hickey (18) 67. C: C Marshall (22) 69. Stableford West A/Medal: R Shrimpton (16) 39. B: K Wheatley (25) 36 cb.

   ROSEBUD PARK: Women Medal: J Johnson (39) 79. Scr: S Barlow 108.

   ROSSDALE: Women Stroke A: L Crang (22) 75 cb. B/Medal: D Milner (31) 72. C: E Carter (33) 86.

   SAFETY BEACH: Stableford: D Phelp (25) 38.

   SALE: Stableford A: P Donaldson (2) 41. B: P Holland (18) 41 cb.

   SEYMOUR: Stableford: D Chisholm (24) 42. W: R Rickman (13) 33.

   SHEPPARTON: Women Stableford A: K Pickworth (24) 37. B: A Farrell (28) 39 cb.

   SORRENTO: Stableford A: W Stewart (8) 35. B: G Whelan (25) 41.

   SOUTHERN: Stroke div 1/Medal: K Naismith (scr) 65 cb. Div 2: M Cupe (20) 66. Div 3: A Newman (23) 69 cb. Hole-in-one: S Seear at 12th.

   SPRING VALLEY: Stableford A: L Littman (12) 37. B: C Smith (22) 32. PM A: A Sullivan (15) 40. B: E Antczak (21) 36 cb.

   STAWELL: Women 2B Agg: L Willcock (16) L Martin (18) 76.

   STRATHALLAN: Stableford: M Orr (22) 43.

   SUNSHINE: Women Medal: C Van Berkel (22) 83.

   THE DUNES: Stroke div 1: P Girling (16) 71. Div 2: P Eldridge (22) 74. The Cups: J Fraser (23) 66.

   THE HERITAGE: Stableford St John A: S Ferraro (7) 39. B: P Mastores (15) 38. C: G Gorman (19) 36. Henley: M Perrin (7) 37.

   THE NATIONAL: Stableford Old: B chung (16) 43. Ocean: B Stagman (24) 38. Moonah: B Dykes (10) 38. Stroke Long Island: T Withers (7) 70.

   THE SANDS TORQUAY: Par A: G Clark (13) 2 up. B: R McDougall (14) 1 down cb.

   TIRHATUAN: Women Stroke A: J Jee (19) 73. B: L Mannix (29) 73.

   TOCUMWAL: Par A: F Rossborough (11) 1 up. B: V Gallo (16) 2 up. C: P Hart (21) 3 up. D: S Condy (29) 2 up.

   TORQUAY: Stableford A: P Horne (11) 39. B: R Templeton (15) 36. C: G Brindsmead (16) 39. D: C Stone (23) 38. Resort: D Dickson (30) 35.

   TRARALGON: Women Team Agg: M Meadows (19) A Bland (17) J Fleming (19) 101. Indiv: J Payne (24) 39. Cup: D Makowski (30) 116.

   WANGARATTA: Stableford A: R Wallace (12) 44. B: K Fox (24) 39.

   WARBURTON: Women Stroke: L Dixon (18) 67.

   WARRAGUL: Women Stroke A: J Magill (21) 71. B: M Kittelty (25) 72 cb. C/Medal: B Sibson (42) 65.

   WAVERLEY: Women Stroke A: V Mali (14) 73. B/Medal: J Palmer (29) 71. Scr: F Stubbs 86.

   WERRIBEE PARK: Women Stroke A: L Borg (13) 80. B: G Choi (33) 85.

   WHITTLESEA: Stroke A/Medal: J Case (10) 70. B: A Finlayson (16) 72. C: V Reichert (23) 80. Women Stableford: L Bland (14) 31.

   WODONGA: Stableford: R Lourey (14) 42.

   WOODEND: Women Medal: W Caramarco (45) 37.

   WOODLANDS: Women 9-hole Stableford: G Addison (22) 21. In: A Doran (33) 22.

   WOORAYL: Women Stroke A: C Perrett (21) 78. B/Medal: J Fennell (34) 73 cb.

   YARRA YARRA: Women Ambrose: A Leigh J Bowman C Carlisle F Love (11-1/2) 58-1/2.

   YARRAWONGA MULWALA: Women Stableford A: R Moore (18) 36. B: L Jarrad (24) 37.

   YERING MEADOWS: Par Homestead A: D Pearson (13) 3 up. B/Medal: J Van Raay (25) 7 up. White: L Scicluna (21) 1 up.

 

X-GOLF Malvern: Wednesday X-League Round 9

Fabio's Revenge 2 (+7) defeated Mixers 1 (+9) 

Wolfpack 0 (+5) lost to Porridge 3 (-3) 

Nolan's Wingmen 1 (+3) lost to GenYGolf 2 (-1) 

Bonus Round: Snipers Den 4 (-8) 

 

X-GOLF Ringwood: Wednesday X-League Round 3 

Darth Faders 3 (even) defeated Bakerlec 0 (even) 

Kayser 1.5 (+13) squared with Eastwood Boozers 1.5 (+13) 

RGC 1 (+3) lost to Mitcham Twilightiers 2 (-4)

BGC 0 (+23) lost to Club Hotel 3 (-3) 

Badger Creek 2 (-4) defeated Pots & Punting 1 (+7) 

17 December 2017
David Micheluzzi is a dual title holder claiming both Woodlands Open Amateur and Victorian Men’s Champion of Champions titles. Read more
17 December 2017
The third and final round to this year’s Murray River Junior Masters finished Read more
12 December 2017
FAIRWAY: at Box Hill: Men: Stableford: A: A Erskine (4) 35. B: D Stevens (14) 38. C: G Wheeler (28) 38. Visitor: M Cowell (The National 17) 38. Medal ... Read more
MyGolf
Golf Victoria