Victoria club golf results - Wednesday

ANGLESEA: Par A: R Murfitt (10) 5 up cb. B: P Hester (20) 9 up. C: A Smith (22) 3 up cb. Snr: A Parton (32) 2 up.

   APOLLO BAY: Stableford A: D O'Meara (13) 35. B: D Hand (23) 38. 72-hole c'ship: D Hand (23) 116.

   BACCHUS MARSH: Women Stableford A: M Dunne (13) 37. B: C Gasior (25) 32.

   BACCHUS MARSH WEST: Par: G Shelly (26) 7 up.

   BAIRNSDALE: Women Stableford A: A Fleischer (22) 41. B: N Paech (33) 46.

   BARHAM: Women Stableford: K Hipworth (25) 40.

   BENALLA: Stableford A: B Hollins (14) 41. B: N Peyton (19) 37. C: R Day (24) 37.

   BENDIGO: Stableford A: M McGovern (6) 42. B: M Gastin (17) 40. C: R Winzar (26) 38.

   BERWICK MONTUNA: Women 4B: M Barrett (25) R Dodge (34) 63. Indiv: J Fitzpatrick (30) 29.

   BOX HILL: Women Par A: J Atkins (15) 3 up. B: J Dalton (24) sq. C: E Adgmis (42) 2 up.

   BRIGHTON: Women Par A: B Leech (26) 4 up. B: M Mooney (31) 2 up. C: M Lee (36) 3 down.

   BROADFORD: Stableford A: L Dobson (11) 42. B: J Mirabella (18) 40. Women Par: Y Jordon (43) 1 down.

   BUNDOORA PARK: Women Stroke A: B Thompson (28) 70. B/Medal: J Haberman (32) 69.

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Ambrose: D Gerrard A Dumsa J Kingshott R McAllister (12) 48 cb.

   CHALAMBAR ARARAT: Team: C Hurstfield (24) G Rowe (24) L Faneco (26) 76.

   CHELTENHAM: Women Par: D Rushbrook (22) 5 up.

   CLIFTON SPRINGS: Women Stroke A: V Hedley (25) 70. B: I Boyle (28) 74.

   COHUNA: Women Stableford: C Murchie (24) 30 cb.

   COLAC: Stroke/Veteran: S Zappelli (15) 65.

   COMMERCIAL ALBURY: Stableford A: P Beasley (9) 41. B: W Bell (32) 36.

   COMMONWEALTH: Women Stableford A: A Czarnecki (10) 37 cb. B: S Neal (24) 41. C: L Willersdorf (38) 36.

   CRAIGIEBURN/WILLMOTT: Stableford: R Tewhare (4) 33. Women: A: M Mott (31) 36. B: L Sleep (38) 31 cb.

   DEVILBEND: Stableford A: A Findlay (15) 42. B: G Proctor (19) 43. Overall: S Griffiths (22) 45.

   EAST MALVERN: Stableford: R Anderson (12) 42.

   EASTERN SWARD: Stableford A-B: G Anderson (17) 41. C-D: K Lavelle (25) 41.

   EASTWOOD: Par A: G Cox (9) 5 up. B: R Beyer (18) 6 up. C: R Davey (32) 6 up.

   EUROA: Stableford: A Combrink (15) 43. W: J McLean (24) 43.

   FINLEY: Medley Stableford: E Bain (20) 39.

   FOSTER: Women 4B Agg: J Eddy (21) H Fulton (45) 72. Indiv A: V Soderlund (20) 38. B: M Ellis (30) 36 cb.

   GARDINERS RUN: Par A: C Baldwin (11) 1 up. B: T Taratuta (20) 4 up.

   GIBRALTAR: Stableford: R Druery (14) 39.

   GISBORNE: Women Stroke A: M Devcic (14) 66. B: J Day (24) 74. C: J Trimble (34) 74.

   GOONAWARRA: Stableford A: M Yasar (11) 38. B: J Brown (18) 43. C: B Hennessy (19) 42.

   GREEN ACRES: Stableford A: K Adams (11) 42. B: B Rochford (21) 41. C: B Paice (28) 41.

   GROWLING FROG: Stableford: G Emmerton (15) 39 cb.

   HAMILTON: Women Stableford A: B Drake (16) 42. B: E Wallis (20) 41. C: E Hunt (32) 41. D: S Vickery (43) 41. Trophy: J Edwards (33) 43.

   HEATHCOTE: Women Stableford: H Carlin (26) 36.

   HEIDELBERG: Par A: P Naismith (6) 8 up. B: F Lopresti (16) 6 up. C: J Braddy (18) 6 up. Hole-in-one: J Reggars at 6th.

   HIDDEN VALLEY: Stableford: R Novembre (10) 42.

   HILLTOP TATURA: Women Stableford A: H Long (15) 32. B: S Curran (34) 31.

   HOWLONG: Women Par A: A Keogh (21) 4 up. B: G Martin (41) 5 up.

   HUNTINGDALE: Stableford: M Streit (scr) 38. Gold: M Manders (18) 33. Veteran 9-hole: M Mitchell (13) 19.

   KEW: Stroke A: S Kay (13) 40. B: N Marshall (18) 42. C: R Dillon (27) 46. Hole-in-one: G Whittenbury at 11th.

   KEYSBOROUGH: Stableford A: S Bruce (11) 45. B: R Coutts (15) 45. C: M Hogan (25) 44.

   KILMORE: Stableford A: S Kolacz (12) 40. B: D Carter (22) 41. Women A: R Holland (20) 39. B: J Maywood (25) 38.

   KINGSTON HEATH: Stableford A: M Lettas (13) 45. B: J Meehan (20) 40. W: T Smorgan (15) 36.

   KYABRAM PARKLAND: Stableford A: G Coad (12) 41. B: B Prendergast (15) 40. C: K Jewell (25) 44.

   KYNETON: Stableford: A Hanks (9) 39.

   LAKES ENTRANCE: Women Par: J Kesper (22) 2 down.

   LAKESIDE at Albert Park: Stableford A: D Hickleton (9) 38. B: T Walker (12) 41 cb. C: M Davis (32) 42 cb. W: L Alcock (25) 33.

   LANG LANG: Women Par A: L Dehey (15) 2 up. B: S Van Gaal (29) 1 up cb. C: K Bray (40) sq.

   LEONGATHA: Women Stableford A: S Rayson (14) 35. B: L Schache (34) 36. C: K Orford (44) 38.

   LONSDALE: 2B Agg: R Idle (19) L Ferris (18) 82.

   MAFFRA: Stableford A: T McConnell (14) 39. B: J Murnane (16) 37 cb.

   MALLACOOTA: Women Stroke: G Weeks (24) 71.

   MALVERN PARK: Women Stableford A: J Stone (14) 40. B: S Castles (34) 36. C: B Pollock (45) 36. Veteran 9-hole: S Crook (34) 17. Medal: M Pawsey (31) 76.

   MANSFIELD: Women Medal: L Terry (18) 73 cb. Hole-in-one: J Jessop at 3rd.

   MARYBOROUGH: 4B: L Olsen (35) C Buker (25) 46.

   MEENIYAN: Women Stableford div 1: S Hoskin (22) 38. Div 2: F Smallman (35) 40.

   MELBOURNE AIRPORT: Women Stableford: D Reardon (35) 33.

   MELTON VALLEY: Stroke A: C Gardner (10) 64. B: G Dennehy (21) 62.

   METROPOLITAN: Stableford: P Munn (13) 37.

   MILDURA: Stableford A: P Miatke (6) 37. B: E Burton (15) 39.

   MOOROOPNA: Women Stroke div 1: S Millett (8) 7. Div 2: S O'Connor (22) 71.

   MORNINGTON: Stableford A: D Davidson (11) 45. B: B Leatham (17) 44 cb. C: P Randals (24) 44.

   MT MACEDON: Par: P Clark (12) 2 up.

   MT MARTHA: 4B Stroke: J Bennetto (28) J Chapple (36) 52.

   MYRTLEFORD: Stableford A: P Ternes (11) 37.

   NORTHERN: Stableford A: R Demarchi (9) 42. B: S Jones (17) 42 cb. C: J McCormack (19) 40 cb. D: A Jarvis (32) 38.

   NUMURKAH: 9-hole Stroke: N Dalton (5) 36.

   OAKLEIGH: Women Medal: M Ling (32) 59. Veteran 9-hole: J Willcox (39) 38.

   ORBOST: Stableford: C Trewin (17) 44.

   PAKENHAM: Stableford A: D Naismith (14) 44. B: C Clark (32) 43.

   PAMBULA MERIMBULA: Stableford A: R Smith (5) 44. B: G Matson (12) 43. C: R Lestrange (21) 39. D: R Roberts (23) 40.

   PENINSULA KINGSWOOD: Stableford A Kingswood: J Carlisle (15) 41. B: C Burns (16) 41 cb. C: J Pitman (29) 39. Hole-in-one: J Munro at 6th. Peninsula North A: J Pinsent (8) 39 cb. B: R Brown (17) 42. C: R Elliot (25) 42.

   PHILLIP ISLAND: Women Par: A Schofield (20) sq.

   PORTSEA: Women Stableford: S Mawhinney (19) 44.

   RAAF WILLIAMS: Stableford: P Walker (10) 43. W: C Sinclair (17) 34.

   RACV HEALESVILLE: Stableford: B Crossman (29) 40.

   RICH RIVER: Women Stroke div 1: L Gray (21) 73. Div 2: N King (28) 73.

   RINGWOOD: Stableford A: E Dimitriou (10) 41. B: R Carver (20) 29 cb. C: D Roche (22) 40.

   RIVERSDALE: Stableford: C Lewicki (27) 28. C'ship f: S Kazenwadel bt E Adams 5-4. B: L Abreu bt J Lawrence 3-1. C: A Canning bt V Webb 5-4.

   RIVERVIEW: Women Stableford A: J Woolf (15) 42. B: H Mihalic (31) 44. C: C Hurst (36) 41.

   ROSANNA: Stroke A: S Morris (12) 72. B: J Watt (23) 67. C: L Adams (38) 71 cb. Stableford: S Polkinghorn (29) 36.

   ROSEBUD COUNTRY: Stableford South A: C Spackman (8) 40. B: C Meaby (17) 42. C: M Tibb (23) 40.

   ROSEBUD PARK: Women 4B: J Johnson (38) C McDougall (45) 43.

   ROSSDALE: Women Stableford A: S Rowston (21) 37. B: J Sykes (25) 36. C: G Waite (34) 37.

   ROYAL MELBOURNE: Women Stableford East A: T Jowett (13) 41. B: S Armstrong (26) 37. West A: D Hill (16) 40 cb. B: P Court (29) 41.

   ROYAL PARK: Veteran 9-hole Stableford: A Coulter (14) 21.

   SALE: Par A: B Wood (14) 4 up. B: P McIntyre (16) 9 up.

   SANCTUARY LAKES: Stroke A: S Stafford (4) 71 cb. B: S Hooton (10) 67. C: D McDonald (17) 70.

   SEYMOUR: Stableford: R Oldman (16) 43. W: S Wright (14) 36. 9-hole Veteran: D Leece (41) 21.

   SORRENTO: Stableford A: T Harford (18) 41. B: F Best (20) 45.

   SOUTHERN: Par div 1: A Lunanovski (15) 4 up cb. Div 2: D Torgensen (20) 2 up cb. Div 3: D Spiller (22) 3 up cb.

   SPRING VALLEY: Stableford A: S Bamroong (9) 40 cb. B: M Holden (250 39 cb. Indiv A: R Lane (14) 39. B: T Prior (31) 42.

   STRATHALLAN: Stableford: T Mahmoud (30) 43.

   SUNSHINE: Women Par: S Attard (24) 3 up.

   THE EASTERN: Stableford A: P Thomson (10) 42 cb. B: J Beet (20) 42 cb. C: F Jones (21) 43. Bowl: J Gwyther G Chin bt S Worth R Zimmerman 3-2.

   THE HERITAGE: Stableford A: M Hilsz (11) 41. B: J Mackay (16) 43. C: R Turner (35) 37. Henley: A Smith (10) 39.

   THE NATIONAL: Par Ocean: M Mencio (14) 8 up. Moonah: G McNamara (27) 4 up. Old: B Chung (14) 4 up. Long Island: S Cripps (18) 3 up.

   THIRTEENTH BEACH: Stableford A: I Perrett (10) 40. B: T Reid (11) 39 cb. C: C Browne (18) 42. Women A: M Mills (18) 39. B: K Smith (38) 36.

   TORQUAY: Stableford A: N Diamond (9) 40. B: H Torney (11) 40. C: R Chappell (17) 42. D: J Bleazby (23) 41. Resort: B Gough (24) 45.

   TRARALGON: Women Par div 1: M Wiley (16) sq cb. Div 2: M Burke (26) sq. Div 3: J Griepsma (38) sq. Overall: P Thomas (33) sq cb.

   VICTORIA: Women Stableford: T McArdle (35) 40.

   WARBURTON: Stableford: R Ryan (18) 41.

   WAVERLEY: Women Par A: C Lackenby (20) 7 up. B: A Fraser (28) 2 up. C'ship A: M Blithe bt S Park 2-1. B: J Palmer bt H Richards 2-1. C: N Bentley-Bell bt C Liao 6-5.

   WERRIBEE PARK: Stroke A: M Chang (18) 77. B: S Smith (29) 77.

   WHITTLESEA: Stableford A: A Garnett (5) 42. B: W Dummett (17) 43. C: M Lierse (25) 46.

   WONTHAGGI: Women Stableford A: R Wilkinson (21) 35. B: C Yann (26) 35.

   WOODEND: Women Stableford: A Eacott (22) 45.

   WOODLANDS: Women 4B: V Newell (23) D Redford (23) 46.

   WOORAYL: 4B: D O'Connor (32) E McBride (30) 41.

   YARRA VALLEY: Women Stableford: L Bishop (27) 37.

   YARRA YARRA: Women Par A: H Potts (21) 1 down cb. B: C Lau (28) 1 up cb. C: C Ryan (33) sq.

   YERING MEADOWS: 4B Homestead: F Ollaik (17) S Cirillo (10) 13 up.

X-GOLF Malvern: Wednesday X-League Semi-Final 

Wolfpack 2 (-4) defeated Snipers Den 1 (+7) 

Fabio's Revenge 2 (-8) defeated GenYGolf 1 (-3) 

 

X-GOLF Ringwood: Wednesday X-League Round 6

Badger Creek 2 (even) defeated Kayser 1 (-3)

RGC 2 (-7) defeated Darth Faders 1 (+16)

Pots n Punting 1.5 (-5) squared with BGC 1.5 (-8) 

The Club Hotel 1 (-10) lost to Eastwood Boozers 2 (-4) 




October is Golf Month. Share the golf bug to win the ultimate golf bug adventure to Barnbougle, Cape Wickham and Ocean Dunes courtesy of Air Adventure Golf Tours.


Head to www.golfmonth.com.au for more details.

20 October 2017
#22: Tiger, Snake and the Shark. Read more
19 October 2017
The second & final Doris Chambers State Final was played today at the picturesque Keysborough GC, which was presented in wonderful condition. Read more
20 October 2017
ALTONA LAKES: Snr Stableford: 9-hole: J Rees (6) 19. Read more
MyGolf
Golf Victoria