Victoria club golf results - Wednesday

ALEXANDRA: Women Par div 1: M Stace (22) 2 up. Div 2: J Fitzroy (26) 1 up.

   AMSTEL: Women Par Ranfurlie A: S McMillan (22) sq. B: L Molnar (27) 3 up.

   APOLLO BAY: Stroke A: R Matthews (17) 65. B: I Robinson (28) 50.

   BACCHUS MARSH: Women Stableford A: M Morris (22) 36. B: J Day-Spratling (27) 32.

   BACCHUS MARSH WEST: Par: P Christie (23) 4 up.

   BAIRNSDALE: Women Foursome A: A Smedley L Kurrle (15-1/2) 71-1/2. B: B Stewart H Dennison (23) 75. Scr: S Ffench S Gannon 86. C'ship: J Wyllie M Tatnell 170. Bronze: S Plowman K Reeves 195.

   BARHAM: Women Par A: L Cook (21) 4 down. B: J Peel (28) 3 down.

   BENDIGO: Par A: K Mueck (plus 4) 3 up. B: S Oliver (13) 6 up. C: A Powney (19) 2 up.

   BERWICK MONTUNA: Women Stableford: B McIntyre (30) 38.

   BOX HILL: Women Foursome Stableford: S Milne J Baumgartner (11) 40.

   BRIGHT: Women Stableford A: D Anders (24) 32. B: M Orgill (26) 34. Overall: J Canning (36) 34.

   BRIGHTON: Women Stableford A: S Banbury (21) 36. B: M Corke (32) 35. C: F Fallis (35) 40.

   BROADFORD: Stableford A: P Winnell (10) 37. B: I Lee (15) 41. Women A: A Zoll (15) 37. B: S O'Connor (22) 42.

   CAMPERDOWN: Par A: M White (22) 2 up. B: D Narik (27) 4 down.

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Stableford: J Mellett (26) 33.

   CHALAMBAR ARARAT: Women Stroke A: S Powell (9) 75. B: C Hurstfield (23) 76. C: M Dalgleish (27) 72.

   CHELTENHAM: Women Par: A Stone (23) 3 up.

   CHURCHILL PARK: Women Stableford A: S Smith (24) 37. B: C Baxter (26) 40. C: M Gambetta (31) 35.

   CLIFTON SPRINGS: Women Stroke A: A Franklin (13) 72 cb. B: P McConaghy (26) 73. C: B Johns (36) 69.

   COBRAM BAROOGA: Women Par A: R Ward (24) 2 up. B: L Heenan (31) 1 down. C: E Oldham (33) 3 up.

   COHUNA: Women Par: W Horridge (22) 3 down cb.

   COMMERCIAL ALBURY: Stableford A: G Parker (8) 40. B: G Grylewicz (22) 39.

   COMMONWEALTH: Women Par A: J Elmslie (13) 5 up. B: J Giulieri (25) 2 up. C: P White (30) 4 up.

   CRAIGIEBURN/WILLMOTT: Stroke: P Richardson (26) 66. Women A: A Green (31) 75 cb. B/Medal: M Lally (40) 72.

   CRANBOURNE: Stableford A: B McGill (3) 42. B: E Kaplan (15) 40. C: P Dunn (35) 41.

   EAST MALVERN: Stableford: D White (10) 42.

   EASTERN: Stableford A: T Caruso (11) 38 cb. B: B Whiteside (19) 41. C: M Parris (36) 41.

   EASTERN SWARD: Stableford A-B: J Graham (18) 40 cb. C-D: P Diprose (25) 44.

   EASTWOOD: Stableford A: C Blythman (6) 40. B: M King (14) 44. C: A Harris (26) 40.

   EUROA: Stableford A: G Kittlety (15) 42. B: A Frost (29) 45. Women A: A Smith (16) 41. B: J McLean (22) 40. C: O Hill (35) 38.

   FINLEY: Stableford: J Taylor (16) 41. Women Brooch: K Carlon (32) 66.

   FOSTER: Women 4B: M Barham (25) M Ellis (29) 46.

   GISBORNE: Women Stableford A: D Dunn (15) 34. B: P Gilchrist (30) 36. C: W Ralph (45) 42.

   GLEN WAVERLEY: Women Trophy: M Longworth (29) 70. C'ship f: J Rice 292. Snr 9-hole Stableford: M Harper (36) 14 cb.

   GOONAWARRA: Par A: B Mandouit (11) 2 up cb. B: K Munro (18) 5 up. C: G Trist (28) 2 up cb.

   GREEN ACRES: 4B: S Rolle (23) A Allsep (20) 48.

   GROWLING FROG: Stableford: L Liddle (18) 42.

   HAMILTON: Women Stroke A: I McDonald (19) 70. B: M Kealy (23) 64. C: C Gardiner (42) 68.

   HEIDELBERG: Par A: B Cashen (4) 4 up cb. B: E Hu (17) 8 up. C: J Nashan (23) 5 up cb.

   HIDDEN VALLEY: Stableford: N Regan (16) 41.

   HILLTOP TATURA: Women 4B Stroke: J Baird (23) H Long (14) 63.

   HUNTINGDALE: Stableford: R Thorpe (32) 39. Gold: A Robins (23) 36.

   JUBILEE/WANGARATTA: Stableford A: I Dinsdale (9) 40. B: G O'Connell (13) 38. C: M Baillie (17) 37.

   KERANG: Women Medal: J Boyd (21) 64.

   KEW: 4B: R Blyth (31) P Blundell (28) 53.

   KEYSBOROUGH: Stableford A: B St Anne (12) 41. B: J Gardner (15) 41 cb. C: J Rundle (21) 43 cb.

   KILMORE: Par A: K Lambert (6) 3 up. B: R Clark (17) 5 up. Women Chambers Foursome: J Maywood (24) B Duncan (32) 36.

   KORUMBURRA: Women Stableford div 1: B Twite (22) 35. Div 2: S Adams (41) 36.

   KYABRAM PARKLAND: Stableford A: W Fergurson (13) 40. B: C McDougal (16) 34. C: L Tatterson (21) 37.

   KYABRAM VALLEY VIEW: Women Stroke A: J Johnstone (18) 69. B: G Thorsen (27) 72. C: W Hacon (39) 70.

   KYNETON: Par: S Darcy (8) 3 up.

   LAKES ENTRANCE: Women 4B: D Dickson (22) K McKenna (28) 47.

   LAKESIDE at Sandringham: Stableford A: C Sal (11) 35. B: B Murnane (18) 43. C: A Gurman (24) 42. W: L Alcock (26) 39. Classic: B Murnane

   LANG LANG: Women 4B: M Hall (27) R Dubuisson (37) 46.

   LATROBE: Stroke A: G Blackman (7) 69. B: R Cecchi (18) 68. C: T Mumford (19) 66. C'ship A: M Sellars 145. Hcp: F Pinataro (4) 136. B: P James 166. Hcp: R Cecchi (18) 135. C: T Tarrant 177. Hcp: D Marks (19) 139.

   LONSDALE: Stableford div 1: A Larsen (8) 40. Div 2: K Miller (20) 44. Div 3: W Anderson (30) 45.

   MALLACOOTA: Women Medal: C Wallace (15) 73.

   MALVERN PARK: Women Stableford A: J Lake (17) 36. B: S Castles (33) 35. C: S Spier (40) 38. Veteran 9-hole: J Dooley (32) 19.

   MANSFIELD: Women Stroke div 1: R Baker (16) 71. Div 2: L Calvert-Jones (26) 72.

   MARYBOROUGH: Women Stroke A: K Share (21) 69. B: C Baker (25) 73.

   MEENIYAN: Women Stroke div 1: A Thorson (8) 76. Div 2: F Smallman (33) 72.

   MELBOURNE AIRPORT: Women Stableford: B Culakovski (30) 37.

   MELTON VALLEY: Stableford A: T Hedley (16) 42. B: H Seenan (21) 41.

   MIRBOO NORTH: Women Stableford: L Brent (31) 37.

   MOOROOPNA: Women Stableford div 1: B Nichols (20) 35. Div 2: J Wood (25) 34. Div 3: P Osborne (45) 35.

   MORACK: Snr 4B: M Seto (30) D Mathews (36) 50.

   MORNINGTON: Team: A Grindal (4) D Fenwick (7) P Martin (18) A Storer (18) 120.

   MORWELL: Women 4B: S McAuliffe (34) M Ray (31) 42.

   MT MACEDON: Stableford: G Liddy (18) 35.

   MT MARTHA: 4B: L Hartley (25) F Rauch (25) 15 up. C'ship f A: V Reed J Grace bt B Steggall S Beever 5-4. B: B McCrae J Pendlebury bt I Daly W Barker 1 up.

   MURRAY DOWNS: Women Stableford A: M Thurwood (15) 32. B: G Rockstroh (26) 33. C: E Brown (33) 32. D: D Murphy (45) 37.

   MYRTLEFORD: Stableford: J Costello (20) 41.

   NORTHERN: 4B Multi: B Browne (7) A Scacco (11) 91 cb.

   NUMURKAH: Women Stableford div 1: B McIntosh (15) 35. Div 2: L Rees (37) 46.

   ORBOST: Stableford: K Parsons (23) 40.

   PAKENHAM: Stableford A: G Steel (21) 43. B: S Hayhow (32) 46.

   PAMBULA MERIMBULA: Stroke A: G Nichols (9) 67. B: A Crowe (13) 70. C: R Pursehouse (19) 70. D: M Noble (26) 61.

   PATTERSON RIVER: Stableford: J Chubb (19) 45.

   PENINSULA KINGSWOOD: Stableford Peninsula North A: T Scanlon (9) 38 cb. B: J McCracken (21) 40. C: B Sullivan (32) 41. Kingswood A: P Mansell (12) 43. B: J Carnivella (16) 41 cb. C: P Siegle (28) 37.

   PHILLIP ISLAND: Women Stableford: C Duthie (34) 40.

   PORT FAIRY: Stableford: J Moloney (36) 43 cb.

   PORTARLINGTON: Women Ambrose: J Barclay K Bond J Kiely S Schaller (7-5/8) 57-3/8.

   PORTLAND: 4B: L Pfeiffer (30) M Manzel (28) 8 up.

   PORTSEA: Stableford: K Kingston (19) 39. Women Par: S Davern (22) 7 up.

   RACV HEALESVILLE: Women Stableford: J Ray (37) 40.

   RICH RIVER: Women Par div 1: C Fleming (10) 1 up. Div 2: P Douglas (22) 2 up. Div 3: W Jenkinson (35) 6 up.

   RINGWOOD: Stableford A: J Xue (14) 40. B: G Neill (20) 41. C: L Hammond (32) 42.

   RIVERSIDE ESSENDON: Women Stableford A: K Pickell (21) 45. B: Y Hutchinson (34) 37 cb.

   ROSANNA: Women Stableford A: A Henderson (10) 37. B: I Mooney (22) 38 cb. C: A Ritchie (26) 40. Hole-in-one: J Trewarne at 6th.

   ROSEBUD COUNTRY: Stableford West: M O'Neill (29) 42. East A: J Dougall (9) 40. B: D Wakeling (17) 39. C: R Owens (25) 38. Hole-in-one: G Webb at 13th.

   ROSSDALE: Women Stableford A: J Williamson (22) 37. B/Trophy: C Disher (23) 37. C: R McLeod (39) 33.

   ROYAL MELBOURNE: Women Medal A: L O'Byrne (17) 67. B: L Cooper (19) 71. C: A Baker (29) 74 K Jackson (29) 74. Scr: C Edwards 80 cb.

   ROYAL PARK: Veteran 9-hole 4B: P Taylor (6) H Sailer (13) 25.

   SALE: Par A: G Schaper (12) 4 up. B: K Ronchi (25) 5 up.

   SANCTUARY LAKES: Stableford A: D Hoyle (7) 39. B: T Cunsolo (16) 37. C: R McMain (17) 37.

   SEYMOUR: Stableford: R Oldman (15) 36. Women Par: D Lemon (23) 2 down. 9-hole Veteran: F Stammers (36) 17.

   SHELL COVE: Stableford: J Wills (5) 43. Scr: J Wills 38. Veteran: G Wale (13) 43. Scr: G Wale 31.

   SHEPPARTON: Women Stableford A: N Pollock (19) 36 cb. B: C Scott (25) 42. C: L Eadie (37) 39.

   SORRENTO: Stroke A: G Garby (8) 67. B: W Nash (20) 66.

   SOUTHERN: Par div 1: R Arundale (17) 9 up. Div 2: D MacKenzie (26) 8 up.

   SPRING VALLEY: Par A: G Meadows (13) 6 up. B: J Baxter (22) 7 up. PM A: A Sullivan (14) 5 up. B: I Jones (29) 4 up cb.

   STAWELL: Women Canadian Foursome: K Skinner L Martin (12-3/8) 77-5/8.

   STRATHALLAN: Stableford: O Miranda (27) 43.

   SUNSHINE: Women Par: A Hing (9) 2 down cb.

   THE DUNES: Stableford div 1: P Sherman (14) 40. Div 2: M Johns (19) 36. Treasurer's trophy: N Cobain (18) 71.

   THE HERITAGE: Stableford Henley A: M Keeble (4) 41. B: K McLean (15) 41. C: C Peterson (23) 42. St John A: G Berry (6) 39. B: T Yang (14) 42. C: C Mottram (29) 48.

   THE NATIONAL: Par Moonah: B Clarke (9) 4 up. Ocean: D Giles (25) 4 up. Old: R Minio (14) 2 up. Hole-in-one: G Conley (Moonah) at 5th. Stableford Long Island: I Cairns (12) 39.

   THE SANDS TORQUAY: Stableford: C Celi (7) 43. W: D Roberts (27) 40.

   THIRTEENTH BEACH: Stroke A: M Roberts (5) 69. B: D Pobjoy (10) 67. C: B Hungerford (18) 66. Women A: C Monahan (15) 70 cb. B: S Scott (32) 71.

   TIRHATUAN: Women Stableford A: H Jeffery (21) 33. B: I Bettonvil (33) 34. Veteran 9-hole: N Wolbers (45) 19.

   TOCUMWAL: Stableford A: C McNamara (6) 38. B: R Medland (15) 41. C: I Cameron (21) 41. D: A Leggate (25) 40.

   TORQUAY: Stroke A: M Carboon (3) 66. B: P Lester (12) 69. C: R Liley (17) 66. D: F Sykes (24) 71. Stableford Resort: D Jennings (18) 42.

   TRAFALGAR: Women Par: B Keily (32) 1 up. Team: Presidents 28 bt Captains 27.

   WANGARATTA: Stableford: J Patrick (22) 45. Snr 9-hole: A Power (17) 21.

   WHITTLESEA: Stableford A: S O'Rourke (12) 43. B: R Smith (19) 42. C: P Murray (32) 46. Women 4B: J McKeon (14) C Howlett (36) 48.

   WODONGA: Stableford: B Schmutter (19) 42.

   WOODEND: Women Foursome: E Wilcox K Keating (35) 41.

   WOODLANDS: Women Stableford A: P Wilson (20) 39. B: K O'Brien (30) 35. Grandmother's Trophy: A Doran (31) 35.

   WOORAYL: Women Par A: A Pools (19) 3 up. B: P Eanos (44) 1 up.

   YARRA VALLEY: Women Stroke: B McBain (42) 71.

   YARRA YARRA: Women Team: A Leigh (13) L Ness (13) J Cox (21) R Thomas (5) 103.

   YARRAWONGA MULWALA: Women Stableford A: P Nitschke (20) 36. B: C Lowrie (31) 36.

   YERING MEADOWS: Par Nursery A: G Freene (15) 4 up. B: T Nickells (19) 4 up. White: J Brien (23) 3 up.

X-Golf Ringwood: Wednesday X-League Round 10 

Badger Creek 1 (+12) lost to Kayser 2 (+3) 

BGC 1 (+2) lost to Eastwood Boozers 2 (+5) 

Pots & Punting 1.5 (+4) squared with Darth Faders 1.5 (+3) 

Club Hotel 1.5 (+2) squared with RGC 1.5 (-1) 

17 January 2018
Follow the Australian Amateur Championship, presented by Swinging Skirts, live from Wanneroo and Lake Karrinyup in Perth. Read more
17 January 2018
Fear can be a great motivator. Read more
17 January 2018
EASTWOOD: Women: Par: A: A Holmes (17) 1 up. B: J Luck (25) 1 up. C: J Knowles (28) 1 up. Yellow: R Boxshall (28) 3 up. Read more
MyGolf
Golf Victoria