Victoria club golf results - Wednesday

AMSTEL: Par Ranfurlie A: J Young (13) 6 up. B: L Sutton (17) 3 up. Women Stableford A: J Purcell (19) 37. B: A Kinnaird (41) 32.

   ANGLESEA: Stableford A: A Daffy (6) 37. B: M Smith (17) 41. C: D Marr (33) 40. Snr: B Dalton (36) 34 cb.

   APOLLO BAY: Stroke A: D Gill (6) 61. B: L Thomas (27) 57.

   BACCHUS MARSH: Women Stableford A: C Sutherland (19) 43. B: J Goedegeburre (31) 38.

   BACCHUS MARSH WEST: Stableford: C Oliver (17) 41.

   BAIRNSDALE: Medley Stableford: J Ford (24) 40. Snr 9-hole Stroke: F Bromfield (15) 36. Women Par: S Wood (12) 2 down.

   BARHAM: Stableford A: J Wall (plus 1) 35. B: S Robertson (32) 38.

   BEECHWORTH: Women Par: P Nankervis (25) 2 up.

   BENALLA: Stableford A: G Smith (6) 40. B: P Nanson (15) 41. C: B Munro (26) 42.

   BENDIGO: Stableford A: P Crawford (11) 43. B: I Long (16) 40. C: D Allan (22) 42.

   BERWICK MONTUNA: Women Stableford: K Hunter (36) 39.

   BOX HILL: Women Stableford A: J Webb (11) 37. B: J Bydder (25) 38. C: G Pratley (44) 44.

   BRIGHT: Women Stableford: D Anders (24) 38.

   BRIGHTON: Women Stableford A: S Banbury (21) 36. B: B Hannon (32) 39.

   BROADFORD: Par A: T Potts (12) 3 up. B: D Sutherland (27) 6 up. Women Stableford A: A Zoll (15) 38.

   BUNDOORA PARK: Women Irish Team: J Crooks (28) D Lobb (31) W McDonald (25) 82.

   CAMBERWELL: Stableford A: M Trewin (17) 36. B: L Parker (45) 33.

   CAMPERDOWN: Women Stableford A: V Fitzgerald (18) 43. B: L Fry (28) 38.

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Women 4B: G Prewert (22) J Haworth (26) 43.

   CHURCHILL PARK: Women Stableford A: C Moyle (17) 38. B: M Lourie (30) 41. C: N Crebbin (31) 36.

   CLIFTON SPRINGS: Stableford A: R Cribbes (6) 37 cb. B: T Walsh (17) 38. C: G Newling (21) 41. D: S Calvert (27) 40. Women Stroke A: D Tellefson (20) 70. B: I Boyle (28) 71. C: B Johns (35) 70.

   COBRAM BAROOGA: Women Stableford A: M Rhode (12) 35. B: B Oldham (31) 34. C: M Manuel (33) 27.

   COHUNA: Women Stableford: H Hall (28) 34.

   COLAC: Stroke A: J O'Neill (10) 70. B: R Cooper (23) 69 cb. Veteran: R Cooper. Hole-in-one: A DeLorenzo at 9th.

   COMMERCIAL ALBURY: Stableford A: E Davis (11) 41. B: M Luff (33) 43.

   COMMONWEALTH: Women Stableford A: J Kempster (13) 36. B: A Day (24) 38. C: N Crowley (39) 40.

   COROWA: Women Stableford: J Wheatley (27) 37.

   CRAIGIEBURN/WILLMOTT: Par: D Lindrea (11) 1 up. Women: A: L Kowalski (27) 4 up. B: D Collins (41) 1 up.

   CRANBOURNE: Stableford A: I Jones (8) 40 cb. B: C Trudgen (17) 40. C: M Auster (26) 40. Women Stableford: G Smith (10) 36.

   CURLEWIS: Stableford A: D Russell (8) 39 cb. B: W Dopper (14) 40. C: J Driver (25) 47. Green: J Quirk (19) 39.

   DENILIQUIN: Stableford A: G Maddison (16) 41. B: I Campbell (28) 37.

   DEVILBEND: Stableford A: S Connolly (14) 42 cb. B: J Wilson (17) 41 cb. Overall: G Menlove (16) 44.

   DORSET: 4B: J Colebatch (14) P Hunter (15) 51.

   EAST BENTLEIGH YWCA: Stableford A: C Lister (17) 39. B: L Lissek (45) 36. Veteran: V Crozier (45) 15.

   EASTERN: Par A: C Elliot (10) 2 up cb. B: T Trevethick (19) 5 up cb. C: M Williams (25) 4 up.

   EASTERN SWARD: Par A-B: R Mataora (13) 6 up. C-D: S Griffiths (28) 7 up.

   EASTWOOD: Stableford A: B McCormack (5) 40. B: M Parkes (20) 42. C: P Barnes (27) 44 cb.

   EUROA: Stableford A: B Rosenbrock (18) 40. B: J Mahony (22) 41. Women A: J McLean (21) 37. B: B Asquith (25) 33. C: D Arnold (33) 34.

   FINLEY: Stableford: I Armer (2) 41. Women Stroke: S Simpson (23) 74.

   FOSTER: Women Par A: R Knee (19) 2 up. B: K Morris (29) 3 up.

   GARDINERS RUN: Stableford A: W Phillips (8) 42. B: J Matthews (14) 42. C: P Clarke (19) 40.

   GISBORNE: Stableford A: L Saunders (7) 38. B: C Leech (15) 40. C: B Kerr (23) 39 cb. Women 4B: K Peterson (13) J O'Connor (11) 7 up.

   GLEN WAVERLEY: Women Ambrose: J Rice V Bennett M Taylor J De Lacey (17-5/8) 63-3/8. Snr 9-hole Stableford: J McMahon (40) 15.

   GOONAWARRA: Stableford A: G McDorman (10) 42. B: J Brown (18) 41 cb. C: M Pane (26) 43.

   GREEN ACRES: Ambrose: W Johnston D Jackson (22) 50.

   GROWLING FROG: Stableford: W Crowcher (16) 38.

   HAMILTON: Women Stableford A: C McDonald (17) 38. B: J Fishburn (24) 39. C: P King (41) 44.

   HEIDELBERG: Stableford A: A Constantinos (12) 41 cb. B: S Leropoulos (16) 41. C: G Davis (18) 44.

   HEYWOOD: Stableford: D Bryden (8) 42. W: R Bryden (18) 43.

   HILL TOP TATURA: Women Stroke A: H Long (14) 75. B: T Lowry (32) 73.

   HOWLONG: Tuesday Stableford A: J Carr (11) 41. B: T O'Halloran (18) 41. C: J Stevens (30) 43. Women: MJ Ursu (35) 41. Wed A: N Wells (16) 39 cb. B: M Young (34) 39.

   IVANHOE: Stableford: P Gibbs (28) 48.

   JUBILEE WANGARATTA: Stableford A: S Fisher (5) 38. B: T Nippress (13) 40. C: I Mills (17) 39.

   KEYSBOROUGH: Stableford A: P Lawrie (10) 43. B: K Smith (17) 39 cb. C: J Prokhovnik (22) 42. Gold: J Duncan (27) 44.

   KEW: Stableford A: R Catmull (11) 41. B: I Stewart (16) 44. C: F Chew (26) 44.

   KINGSTON HEATH: Stableford A: P Brownrigg (14) 42. B: A Chadwick (18) 41.

   KORUMBURRA: Women Stableford div 1: J Peters (23) 34. Div 2: C George (30) 40. Div 3: P Eyers (41) 32.

   KYABRAM PARKLAND: Split Six: M Tranter (18) D Cartwright (4) 48.

   KYABRAM VALLEY VIEW: Stableford: C White (28) 41. Women A: J Green (21) 38. B: M Topp (26) 36. C: W Hacon (36) 35.

   KYNETON: Stableford: J Dawson (24) 41.

   LAKES ENTRANCE: 9-hole Stroke A: D Berg (4) 36. B: G Ereant (19) 29. Scr: D Berg 40.

   LANG LANG: Women Stableford div 1: A De Leeuw (18) 39. Div 2: Y Ryan (26) 33.

   LATROBE: Stableford A: D Baker (2) 38. B: A Currie (15) 44. C: G Iles (28) 44.

   LEONAY: Women Ambrose: D Laydecker C Fitzpatrick (14-3/4) 68-1/4.

   LEONGATHA: Women Par A: P Owens (17) sq. B: G Mitchell (29) sq. C: B Fleming (43) sq.

   LONSDALE: Stableford A: I Warren (6) 43. B: L Ferris (18) 42. C: G Joynson (28) 40.

   MAFFRA: Stableford: R Toma (17) 39.

   MALVERN PARK: Women Stableford A: E Hall (28) 38. B: J Allen (37) 39. C: S Dean (40) 35. Veteran 9-hole: P Ness (45) 11. March Medal: JE Thomas (28) 67.

   MANSFIELD: Women Stroke div 1: P Smiles (19) 71. Div 2: L Calvert-Jones (26) 65.

   MARYBOROUGH: Stableford A: G Thomson (14) 40. B: K Kelly (18) 36. C: T Weaver (22) 37. Women Chambers Foursome: L Leddin (33) C Hooper (30) 38.

   MEENIYAN: Stableford: P Riddle (23) 38.

   MELBOURNE AIRPORT: Women Stableford: L Umpherston (36) 34 cb.

   MELTON VALLEY: Par A: J Moran (10) 6 up. B: LR Smith (17) 6 up. Hole-in-one: B Ridgway at 6th.

   METROPOLITAN: Stableford: G Eccles (24) 39 cb.

   MOOROOPNA: Women Par div 1: S McIntyre (17) 1 up. Div 2: L Wood (26) 1 down. Div 3: A Rau (33) 2 up.

   MORNINGTON: Stableford A: R Cooper (12) 39. B: J Maxwell (15) 42. C: D Cowin (31) 38 cb.

   MT MARTHA: Trophy: C Marshall (15) 9 up. Hole-in-one: R Villani at 16th.

   MURRAY DOWNS: Women Par A: V Hedwards (11) 2 down. B: M Moore (19) 1 up. C: A Webb (28) 1 down.

   MYRTLEFORD: Stableford: J Costello (19) 40. W: K Vasey (37) 37.

   NORTHERN: Stroke A: A Smith (12) 60. B: P Tuttle (15) 59. C: N Leyden (21) 61. D/Medal: B Turner (31) 47.

   ORBOST: Stableford: C Storey (18) 38.

   PAKENHAM: Par A: N McQualter (8) 8 up. B: E McMinimee (24) 4 up.

   PAMBULA MERIMBULA: Stableford A: N Townsin (8) 39. B: M Mulvogue (12) 37. C: P Sverdrutsen (21) 40. D: G Brown (25) 42.

   PATTERSON RIVER: Stableford: G Lindsay (29) 45.

   PENINSULA KINGSWOOD: Par Kingswood A: G Downie (15) 3 up. B: J Kalogiros (16) 2 up cb. C: L Newberry (32) 1 up cb. Stableford Peninsula North A: B Maunder (12) 40. B: S McFarland (16) 43. C: G Mustow (36) 41.

   PORT FAIRY: Stableford: G King (11) 45.

   PORTARLINGTON: Stableford A: K Hughes (10) 39. B: R Howell (15) 42. C: P Kavanagh (24) 41. D: P Robotham (30) 42. Women Stroke A: B Munis (20) 72. B: Gregory (26) 68. C: M Siotis (30) 69.

   PORTLAND: Stableford A: K Rivett (8) 37 cb. B: G McInnes (16) 40. Women A: J Treloar (9) 40. B: P Laidlaw (28) 40.

   PORTSEA: Women Stableford: S Davern (21) 35 cb.

   RAAF WILLIAMS: Stableford: S Bartolo (14) 42. W: D Ewen (21) 38.

   RACV HEALESVILLE: Women Stroke: D Viggers (44) 64.

   RICH RIVER: Women Stableford div 1: L Kingston (18) 35. Div 2: J Adams (24) 37. Div 3: A Fitzsimmons (41) 46.

   RINGWOOD: Stableford A: M Seehusen (14) 42. B: G Paton (14) 45. C: A Swanson (29) 42.

   RIVERSDALE: Women Par A: E Adams (9) 1 down cb. B: A Lyons (24) 4 up. C: S Fenemor (37) 5 up.

   RIVERSIDE ESSENDON: Women Stableford: A Nightingale (29) 38.

   RIVERVIEW: Women Stableford A: J Edwards (22) 45. B: H Edgar (27) 38. C: P Stephenson (39) 42.

   ROSANNA: Stableford A: P Kostoski (15) 41. B: E Lloyd (20) 39. C: R Ballard (25) 38 cb. Women A: A Henderson (9) 39. B: A Stevens (19) 39 cb. C: P Money (29) 40. D: S Rose (41) 41 cb.

   ROSEBUD COUNTRY: Stroke South A: D Forrester (7) 67. B: A Bylart (14) 69 cb. C: M Bylart (23) 68. Par North: R Boundy (9) 2 up.

   ROSEBUD PARK: Women Stroke: A Sadler (30) 72.

   ROSSDALE: Women Stroke A: J Adams (15) 77. B: L Pichler (28) 71. C: R McLeod (38) 74. Veteran c'ship f: L Chapman 94. Salver: L Pichler.

   ROYAL MELBOURNE: Women Par East A: J Butler (12) 2 up cb. B: J Happell (28) 3 up. West A: T Rawson (23) 3 up cb. B: L Froomes (29) 4 up cb.

   ROYAL PARK: Veteran 9-hole Stroke: P Meagher (13) 27.

   SAFETY BEACH: Stableford: C Anderson (4) 41.

   SALE: Stableford: A: J Simic (6) 37 cb. B: R Ross (26) 36. Women div 1: J O'Neill (18) 37. Div 2: J Wood (35) 35.

   SANCTUARY LAKES: Stableford A: G Denmulder (6) 37. B: M Leow (14) 36 cb. C: B Jarausek (32) 39.

   SEYMOUR: Stableford: A Nachtigal (13) 39. W: S Creswell (20) 39. Veteran 9-hole: D Byrne (27) 20.

   SHEPPARTON: Women Stroke A: H Phillips (22) 73 cb. B: L Boyd (26) 73. C: J McLure (33) 80.

   SORRENTO: Stableford A: G Cain (8) 41. B: M Prentice (19) 38.

   SOUTHERN: Stableford div 1: G Stevens (13) 44. Div 2: S Clegg (16) 46. Div 3: K Akers (23) 44.

   SPRING VALLEY: Stableford A: J Davidson (16) 44. B: G Manson (22) 42. PM A: R Scott (12) 41. B: P Rogers (18) 38.

   STRATHALLAN: Par: D Clark (9) 6 up.

   SUNSHINE: Women Stroke: M Heard (28) 72.

   THE DUNES: Stableford div 1: J Derham (plus 1) 38. Div 2: T Davies (19) 37. Stroke Cups: J Orger (17) 63.

   THE HERITAGE: Stableford St John A: A Meyer (11) 43. B: P Mastores (13) 41. C: J Rizzo (30) 39. Henley A: D Mottram (4) 39. B: A Schiadello (12) 37. C: PC Chan (29) 39.

   THE NATIONAL: Stableford Ocean: L Mencio (31) 42. Moonah: G McConnell (5) 42. Old: M Giles (8) 41. Women Stroke Long Island: M Stevens (11) 71.

   THE SANDS TORQUAY: Stroke A: G Sheehan (11) 68. B: D Carroll (21) 66.

   THIRTEENTH BEACH: Stableford Creek A: L Saunders (8) 37. B: C Mayes (13) 39 cb. C: I Hunter (21) 39. Women A: M Conway-Mann (17) 36. B: D Pullen (24) 38.

   TIRHATUAN: Women Foursome: K Graham K Toohey (35-1/2) 74-1/2. Veteran 9-hole Stableford: N Wolbers (45) 21 cb.

   TOCUMWAL: Stableford A: T McCan (9) 39. B: A Herbert (17) 39. C: B Wilson (19) 38. D: A Leggate (25)37. Women A: E Enbom (21) 38. B: G Pohlner (29) 36.

   TORQUAY: Stableford A: N Jeffery (9) 43. B: T Powell (16) 39. C: L Pickering (20) 39. D: M Spencer (22) 40. Resort: L Grayling (34) 45.

   TRARALGON: Women Foursome div 1: C Longshaw P Coles (19-1/2) 71-1/2. Div 2: A Membrey D O'Brien (30-1/2) 73-1/2.

   VICTORIA: Women Stableford: A Davies (17) 41.

   WANGARATTA: Stableford: D Snelson (19) 40. Snr 9-hole: A Power (17) 22. W: B Lang (45) 39. Snr 9-hole: M Thompson (31) 17.

   WARBURTON: Stableford: J Cross (4) 39.

   WARRAGUL: Women Stableford A: G Kelly (18) 41. B: L Huggins (26) 38. C: D Sanders (39) 39. Hole-in-one: L Morrison at 7th.

   WARRNAMBOOL: Stroke A: A Sinclair (8) 70. B: K Herlihy (28) 67. C: S Van Renen (36) 71.

   WAVERLEY: Women Stableford A: S Park (18) 41. B: C Wright (43) 43.

   WERRIBEE PARK: Women Par A: J Roker (25) 2 up. B: M Yun (42) 1 down.

   WHITTLESEA: Stableford A: M Howard (9) 40 cb. B: A Finlayson (14) 43. C: M Evans (29) 42. W: B Castle (24) 39.

   WODONGA: Stableford: B Dean (19) 40.

   WOODEND: Par: C Doherty (18) 7 up.

   WOODLANDS: Women 4B: J Dance (11) K Griffin (23) 46.

   WOORAYL: Women Ambrose: H Sullivan L Young (25) 58.

   YARRA VALLEY: Women Stroke: L Hodgson (27) 71.

   YARRAWONGA MULWALA: Women Par Murray: J Hempill (29) 1 up. Lake: M Shell (24) 2 up.

   YERING MEADOWS: Stableford Nursery A: M Coates (10) 45. B: P Leiper (19) 39. White: B Liddell (28) 38.

X-GOLF Malvern: Wednesday X-League Round 1 - Bonus Round

Sammy Hampbells 1 (+4) 

Extra Rongs 1 (+2) 

Mixers 4 (-4) 

Snipers Den 2 (-4) 

The Rongs 4 (-2) 

Wolfpack 4 (-12) 

GenYGolf 2 (-8) 

Porridge 1 (+6) 

Bandits: Yet to Play

The Cowards: Yet to Play 

 

X-GOLF Ringwood: Wednesday X-League Round 11

Badger Creek 2 (+3) defeated RGC 1 (+4) 

BGC 1 (-3) lost to Darth Faders 2 (-9) 

Pots & Punting 1 (+12) lost to Kayser 2 (+11)

Eastwood Boozers 1 (+13) lost to Club Hotel 2 (+14) 

18 February 2018
Ballarat and Port Fairy hosted regional qualifying rounds today for the Vic Four-Ball. Read more
16 February 2018
For a second consecutive day, Jin Young Ko ruled Kooyonga, and the South Korean superstar has a three-shot buffer over the rest of the field at the ... Read more
18 February 2018
ALTONA LAKES: Men: Stroke: A: K Elers (7) 65 cb. B: L Hall (16) 63. C: R Hibben (22) 65. Women: D Griffin (21) 65. Read more
MyGolf
Golf Victoria