Victoria club golf results - Wednesday

ALEXANDRA: Women Foursome: M Stace S Greatorex (21-1/2) 68-1/2.

   AMSTEL: Women Stroke Ranfurlie A: D Bobetic (21) 73 cb. B: J Smith (31) 77. Medal: B Levan (20) 73.

   ANGLESEA: Stableford A: D Lewis (13) 39 cb. B: D Hitchcock (16) 45. C: S Morgan (24) 40. Snr: B Dalton (36) 38.

   APOLLO BAY: Par A: R Stone (14) 4 up. B: B McKenzie (19) 3 up.

   BACCHUS MARSH: Women Par: N Closter (30) 1 down.

   BAIRNSDALE: Women Stroke A: M Nordblom (18) 66. B/Medal: A Fleischer (21) 65. C: J Murray (34) 67. Scr: J Wyllie 79.

   BARHAM: Women Stableford A: T Sullivan (12) 37. B: C Letheby (27) 38.

   BENALLA: Par A: W Dansey (13) 6 up. B: P Purcell (16) 7 up. C: G Mahoney (27) 5 up.

   BENDIGO: Stableford A: L Prior (6) 40. B: T Salter (14) 42. C: K Bazley (21) 42.

   BERWICK MONTUNA: Women Stableford A: D Gipp (22) 35. B: L Falconer (43) 37.

   BOX HILL: Women Stableford A: L Dawborn (10) 37. B: S Cannon (24) 38 cb. C: S Sinko (45) 39.

   BRIGHT: Women Stroke A: A Gilbert (18) 70. B: J Canning (37) 68. Overall: R Poyner (25) 68.

   BRIGHTON: Women Stableford A: C Young (23) 31. B: M Mooney (30) 34.

   BROADFORD: Stableford A: P Winnell (12) 39. B: R McDonald (24) 40. Medal: S Stoddart (20) 69.

   BUNDOORA PARK: Women Trophy A: A Hackett 87. B: M Svikulis 105.

   CAMBERWELL: Stroke A: D Leeson (22) 73. B/Medal: A O'Connell (32) 71. C: L Maxwell (36) 74.

   CAMPERDOWN: Women Stableford A: J Lambell (21) 37. B: D Narik (28) 32.

   CARDINIA BEACONHILLS: Women Stableford: J Chandler (10) 38.

   CHELTENHAM: Women Stableford: M Waters (30) 39.

   CHURCHILL PARK: Women Stroke A/Medal: J Major (22) 75. B: H McClintock (30) 79. C: S Kelaart (33) 82. Scr: K Ellis 90.

   CLIFTON SPRINGS: Women Stableford A: A Franklin (13) 35. B: C Strachan (25) 37. C: J Tilton (32) 36.

   COBRAM BAROOGA: Women 4B A: F Doyle (20) M Rhode (12) 40. B: H Hall (33) C Hrdina (26) 37.

   COHUNA: Women Stroke A: H Thies (16) 72. B/Medal: G Hare (22) 71. C: B Wood (36) 76.

   COLAC: Stroke A: J O'Neill (9) 66. B: T Fifis (20) 66. Veteran: G Currington (11) 67.

   COMMONWEALTH: Women Stableford: D Fotheringham (12) 38.

   COROWA: Women Stableford A: S Coghill (15) 42. B: D Mcafee (45) 38.

   CRAIGIEBURN WILLMOTT: Women Stroke A: K Rup (19) 75. B/Medal: F Merson (35) 70. Men: S Hooker (14) 70.

   CRANBOURNE: Team: G Duncan (34) R Wedlock (17) A Grodski (26) A Kras (20) 115.

   CURLEWIS: Stroke A: D Yelland (11) 68. B: G Tristram (18) 61. C: R Rodgers (21) 66. Green: I Chappell (21) 71.

   DEVILBEND: Stableford A: S Connolly (13) 37 cb. B: K Wilson (28) 38 cb. Medal: J Addicoat (22) 38 cb.

   EAST BENTLEIGH YWCA: Medal: F Jackson (44) 65.

   EASTERN: Par: D Drew (22) 4 up cb.

   EASTERN SWARD: Stableford A-B: K McKinlay (19) 41. C-D: M Page (24) 43.

   EASTWOOD: Ambrose: J Rich J Russell (5) 63. PM: D Lazenby R Davey P Crowhurst (12-7/8) 60-1/8.

   EMERALD at Olinda: Par: D Fuller (18) 9 up.

   EUROA: Stableford: A: K Seeber (10) 42. B: A Frost (29) 40. Hole-in-one: A Frost at 18th.

   FINLEY: Stableford: M Piggin (16) 36 cb. W: E Bain (20) 38.

   FOSTER: Women Stroke A/Medal: T Prue (23) 71. Scr: B Warren 90. B: V Reid (37) 74. Scr: C Thompson 102.

   GARDINERS RUN: Stroke A: T Iedema (4) 62. B: R Twist (15) 64.

   GISBORNE: Women Stroke A: K Peterson (13) 67. B: R Gilmore (25) 71. C: G Mooring (32) 73 cb.

   GLEN WAVERLEY: Women Medal: E Mitchell (36) 69. Snr 9-hole Stableford: J Kent (39) 17.

   GOONAWARRA: 4B: R Fergusson (21) C Ramsay (29) 50.

   GREEN ACRES: Stableford A: L Colangelo (13) 40. B: B Rossiter (19) 41. C: J McIntyre (26) 42.

   GROWLING FROG: Stableford: C Young (21) 41.

   HAMILTON: Women Par A: L Cameron (13) 3 up. B: R Slade (27) 4 up. C: S Vickery (41) 5 up.

   HEIDELBERG: Stroke A: G Crapper (10) 70 cb. B: R Geary (15) 69. C: A Redman (18) 67.

   HEYWOOD: Stableford A: S Koenig (6) 39. B: C Bills (19) 38.

   HIDDEN VALLEY: Stableford: D Summers (17) 44.

   HILLTOP TATURA: Women Stableford A: J Coe (16) 35. B: B Roberts (27) 37.

   HOWLONG: Women Stableford A: F Barnes (13) 42 cb. B: L Horton (26) 40 cb.

   HUNTINGDALE: Stableford: L O'Rourke (13) 38. Gold: C Savage (23) 39. Interclub: Huntingdale 780 bt Spring Valley 707.

   JUBILEE WANGARATTA: Stroke A: S Fisher (5) 70. B: M Dinsdale (15) 72. C: I Mills (17) 67.

   KEW: Stableford A: B Holland (8) 42. B: R Bradshaw (19) 46. C: B Howard (30) 40.

   KEYSBOROUGH: Stableford A: S Opie (12) 44. B: G Wells (18) 47. C: M Evangelista (33) 40.

   KILMORE: Par A: J Duffy (6) 7 up. B: B Whitwell (32) 3 up. Women Stroke A: T Grinter (17) 72. B/Medal: H Clancy (26) 67.

   KINGSTON HEATH: Stableford A: J King (6) 39 cb. B: A Caffery (18) 41. W: J Reith (44) 44.

   KORUMBURRA: Women Stroke div 1: B Twite (22) 72. Div 2: C George (29) 81. Div 3: S Webster (42) 72.

   KYABRAM PARKLAND: Stableford A: P Myers (10) 41. B: S Attardi (16) 41. C: P Smith (27) 40.

   KYABRAM VALLEY VIEW: Women Stroke A: H Emery (13) 73. B: H Armstrong (23) 71. C: K Stanton (34) 79.

   KYNETON: 4B: N Ford (11) K Temple (20) 46.

   LAKES ENTRANCE: Women Stroke div 1/Medal/Trophy: K McKenna (19) 74. Div 2: A Daniel (27) 75.

   LANG LANG: Women Stroke div 1/Medal: R May (19) 72. Div 2: S Purser (24) 76. Div 3: C Owens (31) 77 cb.

   LATROBE: Stableford A: C Baker (1) 40. B: K Porter (17) 43. C: N Van Every (36) 42.

   LEONGATHA: Women Stroke A/Medal: W Parker (15) 72. B: M Griffiths (27) 73. C: L Schache (31) 73 cb.

   LONSDALE: Stableford div 1: A Korostin (15) 40. Div 2: D Wagstaff (24) 42. Div 3: P Moran (28) 36.

   MAFFRA: Stroke A: J Murnane (16) 69. B: R Bracegirdle (23) 68.

   MALLACOOTA: Women Stableford: J Wilson (23) 43.

   MALVERN PARK: Women Stableford A: J Thomas (28) 37. B: M Kharsas (31) 39. C: S Dean (40) 46. Veteran 9-hole: C Gyura (45) 18.

   MANSFIELD: Women Stableford div 1: L Poulson (20) 44. Div 2: N Coffey (44) 38.

   MELBOURNE AIRPORT: Women Stableford: L Umpherston (36) 35.

   METROPOLITAN: Par: R French (19) 3 up.

   MOE: Women Stroke A/Medal: R Halkett (17) 67. B: S Vincent (30) 75.

   MOOROOPNA: Women Stableford div 1: H Kiss (19) 38. Div 2: V Steward (25) 43. Div 3: B Sandlands (35) 37.

   MORNINGTON: Par A: P Hedger (8) 7 up. B: M Carpella (18) 8 up. C: R Bawden (24) 7 up.

   MORWELL: Women 4B multi: I Yoshimura (22) S Karleusa (32) 65.

   MT MARTHA: Stableford: R Hutton (19) 44.

   MURRAY DOWNS: Women 4B: M Elphston (24) D Plant (27) 46.

   MYRTLEFORD: Women Stableford A: J Roseby (18) 38. B: T Batt (29) 41.

   NEWRY: Women Medal: K Boyle (19) 70.

   NORTHERN: 4B: G Petrone (19) S Olivio (21) 12 up.

   NUMURKAH: Women 4B Stroke: F Booth (11) E Sparrow (35) 65.

   OAKLEIGH: Women Stroke: L Bateman (31) 60. Veteran 9-hole: J Carroll (39) 35.

   ORBOST: Stableford: L Cochrane (18) 41.

   PAKENHAM: Stableford A: R Seamer (13) 41. B: B Seldon (19) 43. C/Medal: R Parsons (26) 44.

   PAMBULA MERIMBULA: Par A: M Mutch (11) 4 up. B: P Jackson (15) 4 up. C: J Davies (17) 5 up. D: J Campbell (24) 4 up.

   PATTERSON RIVER: Stableford: T Kokkinos (16) 44.

   PENINSULA KINGSWOOD: Stableford Kingswood A: E Legudi (4) 39. B: S Broomhall (16) 44. C: S Lombardo (25) 36. Peninsula North A: A Cooper (10) 42. B: T Simmons (22) 37. C: J Brown (30) 38.

   PHILLIP ISLAND: Women Stroke A/Medal: R Boyd (19) 75. B: J Bilson (30) 76. C: S Watts (36) 76. Scr: N Crothers 86.

   PORT FAIRY: Stableford: Z Armstrong (9) 45.

   PORTARLINGTON: Women Stroke A: J Peppard (17) 71. B: S Watts (27) 74. C: J Fox (39) 72.

   PORTLAND: Women Stableford A: S Ruls (11) 40. B: P Taylor (23) 35. C: P Houston (32) 37.

   PORTSEA: Women Par: B Stacey (44) sq cb.

   RICH RIVER: Women Stroke div 1: M Whatley (18) 69. Div 2: L George (27) 73. Div 3: D Watson (31) 72.

   RINGWOOD: Stableford A: G Paton (14) 44. B: G Can (19) 38. C: L Reid (22) 39.

   RIVERSDALE: Women Stroke A/Medal: H Han (17) 69. B: S Kunz (22) 72. C: L Kriegler (24) 76. Stableford: S Dougan (39) 37.

   ROSANNA: Women Stableford A: A Gibson (16) 38. B: J Pratt (25) 39. C: L Montagna (28) 40. D: L Johnson (40) 36.

   ROSEBUD COUNTRY: Par A: G Hammon (9) 1 up cb. B: K Semmens (19) 2 up cb. C: A Scott (21) 4 up. East: J Deneraz (1) 4 up.

   ROSEBUD PARK: Women Medal: P Dewar (29) 79.

   ROSSDALE: Women Stroke A: C Maggio (7) 74. B/Medal: C Fraser (31) 71. C: M Nash (37) 78.

   ROYAL MELBOURNE: Women Stableford A: J Coombes (16) 40. B: F Homer (33) 41. East: A: A Fenner (11) 38. B: R Thompson (34) 39.

   ROYAL PARK: Veteran 9-hole Stroke: P Meagher (13) 32 cb.

   SALE: Stableford A: K Martin (10) 42. B: P Neville (17) 41.

   SANCTUARY LAKES: Par A: S Kennedy (scr) 2 up. B: T Xiao (10) 6 up. C: J Matthews (23) 2 up.

   SEYMOUR: Stableford: N Creedon (32) 39. Veteran 9-hole: D Leece (14) 19. Women Foursome: G Woods S Cresswell (15) 73.

   SHEPPARTON: Women Stroke A: M Faram (20) 74 cb. B: H Groves (26) 72. C: J McClure (33) 69.

   SORRENTO: Par A: C Tickell (10) 4 up. B: F Sullivan (23) 1 up.

   SOUTHERN: Stableford div 1/Medal: C Zadougis (13) 43. Div 2: A Billings (16) 40. Div 3: G Ryan (23) 42 cb.

   SPRING VALLEY: Stableford A: C De Sliva (13) 39. B: G Martin (18) 39. PM A: S Balthazaar (10) 37. B: R Connell (20) 37.

   STAWELL: Women Stableford/Cup: J Fletcher: (19) 37. Vis: S Brady (Chalambar Ararat 20) 32.

   STRATHALLAN: Stroke: R Rezuk (15) 61.

   SUNSHINE: Women Par: D Darch (26) 3 down.

   THE DUNES: Foursome: J Thompson J Cummins (14-1/2) 78-1/2. Cups: R Harrison G Williams (20-1/2) 70-1/2.

   THE HERITAGE: Stableford St John A: M Keeble (4) 37. B: A Winter (13) 37. C: R Lees (23) 42. Henley A: A Meyer (10) 40. B: M Collins (14) 39. C: R Wood (20) 33.

   THE NATIONAL: Stableford Moonah: K Morgan (14) 39. Ocean: I Foote (14) 38 cb. Long Island: J Miciulis (14) 38.

   THE SANDS TORQUAY: 4B: A Swain (13) A Ruggero (12) 47.

   THIRTEENTH BEACH: Stroke A: B Chapman (plus 1) 70. B: B Manderson (10) 69. C: P Kelly (17) 68 cb. Women A: K Bell (6) 72. B: M Haig-Muir (24) 70.

   TIRHATUAN: Women Medal: H Jeffery (21) 72.

   TOCUMWAL: Stroke A: A Purtell (7) 70. B: M Studwick (13) 67. C: R Godkin (22) 73. D: R Eaton (26) 72.

   TORQUAY: Stroke A: R Papworth (5) 66. B: J Willis (14) 67. C: C Loftus (16) 65. D: P Girvan (22) 70. Stableford Resort: R Waters (29) 43.

   VICTORIA: Women Invit Team: J Hay (36) E Tickell (Kingswood 24) J Rawlinson (28) F Dickson (Royal Melbourne 35) 93.

   WANGARATTA: Stableford: A Thomson (30) 41.

   WARBURTON: Stroke: M De Vincentiis (29) 65.

   WARRAGUL: Women Stroke A: L Morrison (13) 70. B/Medal: H Steenholdt (27) 69. C: J Little (35) 72.

   WARRNAMBOOL: Women Stableford A: S Wilton (15) 36. B: G Holland (21) 34. C/Medal: ML Kaye (36) 37.

   WERRIBEE PARK: Women Stroke A: M Maguire (22) 77. B: S Smith (29) 73.

   WHITTLESEA: Stroke A: R Yates (4) 73 cb. B: J Pidoto (20) 73. C/Medal: A Sabell (31) 67. Women Stableford: J McKeon (15) 36.

   WODONGA: Stableford: T Barlow (32) 45.

   WOODLANDS: Women Stableford A: B Eddy (19) 37. B: P Saul (32) 39.

   WOORAYL: Women 4B: J Thomson (29) L Young (30) 40.

   YARRA VALLEY: Women Stableford: B Bartholomew (27) 38.

   YARRA YARRA: Women Stroke A/Medal: A Leigh (12) 72. B: J Lovett-Tait (24) 76. C: R Jones (34) 77. Stableford: J Hayes (39) 30.

   YARRAWONGA MULWALA: Stableford A: E Rowe (20) 36. B: J Rapkins (21) 35. C: N Stone (29) 44.

   YERING MEADOWS: Stableford Homestead A/Medal: S O'Donnell (5) 39. B: I Mackay (20) 37 cb. White: A Walsh (21) 43.

 

X-Golf Malvern: Wednesday X-League Round 2

GenYGolf 2 (even) defeated The Mixers 1 (+5)

More Rongs 1 (-11) lost to Wolfpack 2 (-6) 

Snipers den 0 (+8) lost to The Rongs 3 (-2) 

Porridge 3 (even) defeated The Cowards 0 (even) 

Bonus Round: Sammy Hampbells 4 (-10) 

 

X-Golf Ringwood: Wednesday X-League Grand Final

Eastwood Boozers 3 defeated RGC 0 

1) S. Butler defeated G. Stack 20th

2) J. Reid defeated C. Constable 4&2

3) N. Evans defeated B. Boyd 8&6

3rd Place Playoff: Kayser 3 (-2) defeated Badger Creek 0 (+2) 

 

 




October is Golf Month. Share the golf bug to win the ultimate golf bug adventure to Barnbougle, Cape Wickham and Ocean Dunes courtesy of Air Adventure Golf Tours.


Head to www.golfmonth.com.au for more details.

23 October 2017
Eastern Golf Club duo Jane Neale & Lorraine Watson have backed up their win at The Metropolitan Final two weeks ago to take out the 2017 Royal ... Read more
22 October 2017
Marc Leishman and Cam Smith came close to US PGA Tour glory today, but both fell victim to red-hot Justin Thomas. Read more
23 October 2017
BAIRNSDALE: Mxd: Stableford: J Sing (40) 42. R Oakley (17) 39. Read more
MyGolf
Golf Victoria