Victorian club golf results - Monday

 

   BOX HILL: Women 4B: L Argall (37) A Miller (17) 46.

   BRIGHT: Veteran Stableford: G O'Connell (17) 36.

   CAMBERWELL: Stableford: M de Carteret (18) 40.

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: 9-hole Par: P Collings (29) sq cb.

   CENTENARY PARK: Stroke A: B Hyndman (17) 70. B: W Broersen (22) 71.

   CHELTENHAM: Women Stableford: J Dobie (29) 31.

   COBDEN: Stableford: J Rix (17) 40.

   CURLEWIS: Stableford A: C Wallis (17) 35. Green: G Blood (35) 37. W: C Collings (21) 31.

   ESVGA at Cardinia Beaconhills: Stableford A: D Rogers (12) 33. B: P Pearson (20) 38. C: R Cross (32) 34.

   FAIRWAY at Settlers Run: Stableford A: I Montgomery (9) 40. B: D Ratgeber (17) 33. C: C Muir (24) 33. Vis: R Witting (Settlers Run 18) 28.

   GOONAWARRA: Medley Stableford A: T Price (12) 39. B: J Anderson (20) 42.

   GREEN ACRES: Stableford A: C Leoncelli (18) 38. B: J Harney (20) 40.

   HUNTINGDALE: Stableford: M Manders (20) 37 cb. White: J Maple (13) 37. W: L Bailey (29) 40.

   JUBILEE WANGARATTA: Veteran Stableford: M Monro (16) 37.

   KOORINGAL: Stableford A: J Butkiewicz (12) 36. B: A Hepworth (14) 36. C: J Sarpi (22) 37.

   MALVERNDALE: Women Stableford: R Lockyer (18) 96. Bowl: Lakeside Ladies 96.

   MORWELL: Stableford A: K Pigdon (14) 39. B: J Deguara (18) 36.

   MPVGA at Mornington: Stableford A: G Smith (Cerberus 16) 33. B: B Thomas (Mornington 31) 35.

   PAKENHAM: Mxd Stableford Trophy: C Dalton (21) 37.

   PATTERSON RIVER: Stableford: J Chubb (17) 37.

   RACV CAPE SCHANCK: Stableford: I Wylie (24) 41.

   RINGWOOD: Stableford A: A Peake (19) 44. B: R Klos (20) 37. W: D Miller (22) 36.

   RIVERSDALE: Women Bowl: R Harding (26) C Shovelton (31) G De Hoogd (29) (Beaconhills) 97. Indiv A: J Dance (The National 11) 41. B: R Harding (26) 36.

   ROSEBUD COUNTRY: Mxd Stableford East: T Van Tilburg (26) 36.

   SANDHURST: Medley Stableford North: E Chen (3) 38.

   SOUTHERN: Stableford: P Oliver (20) 37.

   THE DUNES: Stableford: M Higginbottom (25) 27. Women div 1: A Stephens (17) 33. Div 2: K De Heer (31) 29. The Cups: J Schizzerotto (28) 26.

   THE NATIONAL: Medley Stableford Moonah: A Parsons (30) 36.

   THIRTEENTH BEACH: Stableford Creek: A: B Thomson (16) 35. B: G Tomes (30) 37. W: W Gwen (28) 34.

   TOOLEYBUC: Ambrose: I Dodd R Forster (3-3/4) 66-1/4.

   VICTORIA: Par: R Lander (18) 3 up.

   WOODLANDS: Women Par: L Houten (18) 1 up.

FAIRWAYS at Lynbrook: Monday X-League Grand Final 
Who's Your Caddy? 2.5 defeated Dude! Where's My Par? 0.5
3) D. Robertson squared with T. Mowbray 
2) M. Patterson defeated S. Matthews 4&3
1) J. Pengilly defeated A. Boyes 9&7

3rd/4th Playoff: Shooter McGavins 1 (-2) lost to Three Guys One Cup 2 (+1) 

5th/6th Playoff: Flying Rats 3 (even) defeated Hacks 0 (even)

 

X-GOLF Malvern: Monday X-League Round 4
Camberwell Magpies 1 (-5) lost to Streakers 2 (-4) 
Talk Birdie To Me 2 (-1) defeated Bushwood CC 1 (+10) 
She'll Be Apples 2 (-4) defeated Comm & Co. 1 (-1) 
Team Heath One 0 (-2) lost to The Complete Planner 3 (-9)

23 July 2018
A band of Aussies should be both justifiably proud of their efforts, yet at the same time leaving Carnoustie wondering what might have been. Read more
22 July 2018
Australia’s hopes at The Open were effectively reduced to two after a Tiger Woods-inspired third round of high-octane scoring at a near-defenceless ... Read more
23 July 2018
APOLLO BAY: Stroke: A: J Nankervis (18) 64. B: P Forbes (23) 63. Read more
MyGolf
Golf Victoria