Victorian club golf results - Saturday

 

 ALEXANDRA: Stableford: B Newton (14) 36. Women: M Fahey (14) 34.

   ALTONA LAKES: Stroke: A: C Condon (+3) 70. B: M Busbridge (17) 70. C: P Dike (23) 71. J Black (22) 66.

   ANGLESEA: Stableford: A: D Calvert (12) 38. B: N Forsyth (18) 37 cb. C: T Norman (29) 37. Div 1: M DeVries (21) 37. Hole in one: D Elam at 13th, I Treloar at 16th.

   AXEDALE: Par: A: P Hoskin (9) 1 up. B: C Fitzgerald (16) 3 up. C: E Rogers (23) sq. Women: Stableford: A: L Andrea (4) 30. B: D Wenzlau (27) 34.

   BACCHUS MARSH: Men: Stableford: Hcp: A: A Svaljek (5) 38. B: P BRIGGS (16) 42. C: N BETHUNE (19) 40 cb. Women: C Sutherland (17) 37.

   BACCHUS MARSH WEST: Mxd: Stableford: 4B: N Prasad (15) T Prasad (45) 46. Men: M Hay (11) D Naris (18) 44.

   BAIRNSDALE: Stroke: Medal: A: M Churches (13) 71. B: M Osborn (18) 68. Women: V McNamara (42) 69.

   BARHAM: Men: Stroke: A: I Douthat (16) 70. B: J Bowen (21) 70. Women: Stableford: A: A Carter (40) 35.

   BARWON HEADS: Women: Stableford: H Crowley (14) 36. Men: A: M Rankin (13) 42. B: R Rome (20) 38.

   BENALLA: Stroke: A: B Wright (13) 66. B: J Morrison (18) 71.

   BERWICK MONTUNA: Women: Stableford: M Waterfall (35) 30. Men: A: B Clapton (11) 42. B: J Peak (19) 39. C: A Sanders (23) 40.

   BOX HILL: Mxd: Par: A: M Buultjens (13) 3 up. B: A George (15) 5 up. C: D Powell (23) 3 up. Hole in one: C Mcleod.

   BRIGHT: Stableford: A: G Hunt (9) 33. B: K Schulze (23) 35. Women: A Gilbert (16) 33.

   BRIGHTON: Men: Stableford: A: J Mills (13) 38. B: R Montgomery (17) 37. C: E Chan (28) 40.

   BROADFORD: Men: Stableford: A: A Reid (13) 42. B: P Nchol (17) 38. C: L Richards (26) 38..

   CARDINIA BEACONHILLS: Men: Stroke: Matchplay: R Robertson bt B Vigilante 2up. Stableford: A: A Le Dan (3) 38. B: S Mancer (10) 40. C: B Bate (16) 38.

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Stableford: A: G McQuillan (16) 40. B: G Bentley (28) 37 cb.

   CENTENARY PARK: Stableford: S Saxon (9) 43.

   CERBERUS: Stableford: 4B Agg: G Smith E Kennedy G Leach D Rynaard 124.

   CHALAMBAR ARARAT: Stableford: A: R Harricks (6) 34. B: C Vearing (15) 38.

   CHELTENHAM: Men: Stableford: 4B: S Biar (15) S James (19) 48.

   CHURCHILL & MONASH: Stableford: A: R Dent (9) 37. B: D Cluderay (19) 38.

   CHURCHILL WAVERLEY: Stableford: Endeavour Hills: A: A Janiak (9) 41. B: W Groenendaal (22) 41 cb. Rowville: A: R Richards (15) 39 cb. B: M Wright (20) 39.

   CLIFTON SPRINGS: Men: Par Black: A: G Styles (6) sq cb. B: A Cummings (15) 1 up cb. C: F Horne (21) 3 up. D: L Szulik (25) 7 up.

   COBDEN: Stroke: Medal: S Mahony (36) 69.

   COBRAM BAROOGA: Stroke: Medal: A: P Wisniewski (17) 71. B: B Tate (24) 70. Women: S Herbison (45) 65.

   COHUNA: Stroke: K Dehne (15) 86.

   COLAC: Stableford: A: P Lucas (14) 43. B: R Griffiths (19) 37.

   COMMONWEALTH: Women: Par: K Balazs (27) 2 up cb. K Balazs (27) 2 up cb. Men: A: G Holmes (8) 6 up. B: J Krongold (16) 2 up cb. C: G Beattie (25) 3 up.

   CRAIGIEBURN WILLMOTT: Mxd: Stableford: A: J Baiocchi (0) 41. B: J Webb (14) 41 cb. C: P Norman (23) 41.

   CRANBOURNE: Men: Stableford: A: P Carlon (7) 39. B: M Abraham (15) 36 cb. C: M Plavin (31) 37.

   DEVILBEND: Men: Stroke 4B: P Del-gatto P Eaton 59.

   DORSET: Mxd: Stableford: A: J Beattie (9) 44. B: D Bryden (14) 41. C: D Buhler (28) 44.

   EAST MALVERN: Medley: Stableford PM 2B Agg: R Clarke (13) C Maguire (14) 74.

   EASTERN: Par South: A: B Mills (11) 5 up. B: P Paladino (18) 5 up. North: B Dunlop (4) 5 up. East: T Holt (12) 6 up.

   EASTERN SWARD: Par: Div 1: J Riordan (10) 2 up cb. Div 2: G Kendall (27) 3 up.

   EASTWOOD: Mxd: Par: A: S Rawlings (6) 5 up. B: C Wenlock (18) 2 up. C: M Rawlings (28) 3 up.

   EUROA: Stableford: M Mills (3) 38. Women: A: T Zentfeld (16) 37. B: B Jungwirth (29) 31.

   FINLEY: Stableford: N Pyle (13) 39. Women: T Jones (20) 36.

   FOSTER: Medley: Stroke: 2B Multi: S Canning (11) S Corrie (26) 68.25.

   GARDINERS RUN: Mxd: Par: A: D Young (1) 5 up cb. B: L Hetherington (14) 7 up. C: K Lowcock (26) 6 up.

   GARFIELD: Men: Stableford: 2B Agg: J Keys (11) S Krummenacher (22) 74. Women: A Mc Lure (18) 32.

   GLEN WAVERLEY: Stableford: A: R Taylor (16) 41. B: M Campbell (23) 30.

   GOONAWARRA: Men: Stableford: A: M Moore (8) 38. B: D White (12) 37. C: J McMaster (17) 39. D: R Capron (29) 42. Women: A: R Watson (20) 37. B: K Eiser (30) 37.

   GREEN ACRES: Men: Stableford: A: M Harman (13) 40. B: L Whitford (14) 37. C: D Murray (20) 38. Women: A De Villiers (13) 39.

   GROWLING FROG: Men: Par: A: D Durantini (10) sq. B: D Cunningham (13) 2 up. C: M Wilson (23) 3 up. Women: A Fonda-Russell (15) 3 down.

   HEIDELBERG: Stroke: A: T Walker (-2) 70. B/Medal: G McCormick (17) 65. C: Z Horsey (31) 71.

   HEYFIELD: Men: Par: J Turner (17) 4 up.

   HIDDEN VALLEY: Stableford: 2B: D Byrnes (7) M Thompson (16) 39.

   HORSHAM: Men: Par: 4B: R Johns (33) L Toy (20) 10 up. Women: J Schmidt (16) K Knight (9) 5 up.

   HOWLONG: Stableford: A: I Charles (7) 44. B: T Mildren (20) 39. C: A Fraser (35) 40. Women: C O'Keefe (19) 34.

   HUNTINGDALE: Men: Stroke: A: C Witchell (5) 71. B: D Ayre (16) 71. C: G Seignior (25) 76 cb. Stableford: L Rochaix (28) 39. Women: Stroke: K Henningsen (7) 75.

   IVANHOE: Stableford: A: A Petricola (8) 43. B: M Dobson (33) 38. Women: A McIlroy (21) 34.

   KEW: Medley: Stableford: A: T Kerkvliet (3) 38. B: B Frost (16) 41. C: P McCormack (20) 41.

   KEYSBOROUGH: Stableford: A: R Keighery (14) 40. B: B MacFarlane (25) 43. Women: J Stevans (32) 33 cb.

   KILMORE: Stableford: A: T McGregor (14) 41. B: J Roberts (21) 41. Women: Par: T Grinter (21) 5 down cb.

   KINGSTON HEATH: Men: Stableford: A: M Ford (5) 40. B: I Dunn (19) 37 cb.

   KOORINGAL: Men: Stableford: A: R Marlais (2) 40. B: M Kennedy (13) 37. C: J Trembath (15) 36. D: M Birthisel (24) 39 cb. Women: H Harley (9) 32.

   KYABRAM PARKLAND: Stroke: A: M Percy (13) 53. B: C Knott (15) 54. C: M Close (19) 54. Women: A: P Laidlaw (20) 53. B: L Fraser (22) 54.

   KYABRAM VALLEY VIEW: Par: A: B Murray (15) 4 up. B: S Ryan (22) 5 up. Women: H Emery (15) 2 up.

   KYNETON: Stroke: Challenge: T Kot B Treloar 64.

   LAKES ENTRANCE: Stroke: Ambrose: L Rodgers (22) A Taylor (28) N McKenna (11) S Sproule (6) 55.625. Women: Stableford: N Martin (10) 33.

   LAKESIDE at Albert Park: Mxd: Stableford: Challenge: C Muller (16) 30. A: C Farrell (9) 36. B: I Sidoti (17) 34. C: W Carroll (26) 36.

   LANCEFIELD: Men: Stroke White: A: G Duddridge (8) 68. B: G Brennan (18) 70. C: A Cruise (36) 71.

   LANG LANG: Mxd: Stableford: A: A Bock (12) 37. B: R Smith (16) 41. C: N Stafford (23) 35. C Casey (6) 36. G Wigham (19) 37. C: T Condy (32) 31.

   LATROBE: Medley: Stableford: A: C McKenzie (3) 40. B: D Clyne (14) 37. C: A Colledge (34) 40.

   LONSDALE: Mxd: Par: A: J Chapman (12) 5 up. B: D Peters (15) 6 up. C: D Walker (26) 1 down. A: V Todd (28) 2 down.

   MAFFRA: Men: Stableford: A: G Reynolds (13) 39. B: L Smalley (22) 39.

   MALLACOOTA: Stableford: B Gaudion (24) 36 cb.

   MANSFIELD: Women: Stroke: Div 1: S Parsons (19) 71. Div 1: M Sargeant (19) 71. Men: Stroke White: C Heath (18) 63. J Heath (18) 63.

   MARYBOROUGH: Men: Stroke: A: G Reed (8) 71. B: G Thomson (16) 71. C: M Puvanendran (28) 72. Women: H Rogan (14) 79.

   MEDWAY: Men: Par: Trophy: A: W Maddocks (12) 3 up cb. B: G Mills (18) 6 up. C: J Summerhill (23) 4 up cb. Women: A: J Medwin (17) 1 up.

   MEENIYAN: Stableford: 4B: N Park (22) L Park (28) 46.

   MELTON VALLEY: Men: Stroke: Ambrose: S Killeen (5.75) 60.25. D Taylor (5.75) 60.25.

   METROPOLITAN: Men: Par White: A: R De Soysa (6) 3 up. B: M Holberton (14) 2 up. C: R Bone (27) 1 up. Women: Par: J Cumbrae-Stewart (22) sq. Men: B Davey (29) 2 down.

   MILDURA: Men: Stableford: A: C Tung (3) 39. B: S Kelly (23) 43. Women: J Mierswa (22) 35.

   MIRBOO NORTH: Par: M Payne (10) 3 up.

   MOE: Men: Par: A: K Ayton (13) 7 up. B: M Booth (18) 1 up.

   MOONAH LINKS: Stableford: Open: D Whitaker (17) 24. Legends: P Seremes-Demal (17) 38. S McNeil (43) 31. Open: J Clarke (18) 40.

   MORNINGTON: Stableford: Medal: L Buswell (10) 41. A: C Murdoch (12) 40. B: S Horstra (17) 40. C: S Williams (21) 38.

   MORTLAKE: Men: Stableford: 4B: W Wareham (26) C Baker (18) 43.

   MT MARTHA: Men: Stableford: B Ellett (23) 44. Women: A Scott (28) 31. Men: Captain's Trophy: B Ellett (23) 81. Women: I Troy (20) 60.

   MURRAY DOWNS: Women: Stableford: S Davis (23) 34. Men: A: B Elliott (8) 39. B: T Ford (14) 37. C: M Scott (35) 38.

   MYRTLEFORD: Men: Stroke: B Bynon (29) 72.

   NEANGAR PARK: Mxd: Stableford: 4B Agg: A: S Trowell P Ramm 81.

   NORTHERN: Men: Par: A: S Ward (8) 4 up. B: S Stewart (11) 6 up. C: J Marland (23) 4 up.

   NUMURKAH: Men: Stroke: N Hutchins (17) 65. Women: J Stevens (34) 74.

   OAKLEIGH: Stableford: T Nooroa (14) 40. Women: Par: T Gardner (16) 1 up.

   OLINDA at Cardinia Beaconhills: Men: Stableford: A: M Muller (12) 37. B: J Ellerbock (21) 39. Women: J Matthews (29) 35.

   PATTERSON RIVER: Men: Stableford: A: J Paturzo (5) 39. B: C Prince (16) 39 cb. C: P Healy (23) 39. Women: K Barcelon (17) 36.

   PENINSULA KINGSWOOD: Women: Stableford: Kingswood: A Lewis (19) 33. Men: Stableford White: A: P Neuhold (8) 40. B: C Chinn (22) 38 cb. D Turcaelli (24) 39. Stableford: 4B: Peninsula South: M Hosking (16) B Maxwell (22) 47. Women: K McCullough (23) J Radford (29) 44. Men: M Smith (19) J Cormack (18) 89.

   PORTARLINGTON: Women: Par: L Blomley (16) 2 up cb. Men: Par Black: A: R Carnovale (9) 2 up. B: B Bell (15) 4 up cb. C: K Godfrey (19) sq cb. D: K Paterson (23) 2 up cb.

   PORTLAND: Women: Stableford: L Cumming (21) 37. Men: T Bibby (12) 41 cb.

   PORTSEA: Men: Stableford: A: T Cousley (9) 40. B: D Kilpatrick (10) 43 cb. C: R Macleod (29) 39. Women: R Richards (14) 42. Men: Gold: D Matthews (31) 34.

   RAAF WILLIAMS: Mxd: Stroke: American Foursome: H Johnson (12) R Morgan (21) 66.25.

   RACV HEALESVILLE: Stroke: J Stewart (19) 66.

   RANFURLIE: Men: Stableford White: A: M Himbury (7) 37. B: B Peters (16) 41. C: R Brearley (20) 40.

   RICH RIVER: Women: Stableford: East: J Putna (23) 36. Men: A: C Jennings (11) 40. B: A Missen (19) 40. C: D Noelker (25) 42.

   RINGWOOD: Men: Stroke: A: R Ashdown (11) 67. B: D Boffa (14) 64. C: A Pekkarinen (29) 68. Medal: D Boffa (14) 64. Women: J Lim (21) 72.

   RIVERSDALE: Stableford: A: N Duff (5) 38. B: G Elliott (13) 43. C: P Hehir (22) 43.

   ROCHESTER: Men: Stroke: A: P Anderson (12) 71. B: T Quinlan (16) 68. C: R Feuk (23) 72.

   ROMSEY: Men: Stableford: M Mottram (11) 34.

   ROSANNA: Mxd: Stableford: A: R London (5) 38. B: P Dwyer (17) 37. C: P Arandt (19) 40.

   ROSEBUD COUNTRY: Women: Stroke: North: R Davey (21) 73. Men: Stableford: G Coustley (13) 39 cb. South: A: J Orpwood (2) 38. B: P Graham (16) 38 cb. C: M Minogue (21) 39.

   ROSEBUD PARK: Men: Par: P Sadler (20) 8 up. Trophy: P Sadler (20) 9 up. Women: P Toan (23) 3 down cb.

   ROSSDALE: Men: Stroke: A: K O'Brien (3) 69 cb. B: S Ryan (16) 70. C: T Prosser (25) 71. Women: Medal: K Schmidt (18) 76.

   ROYAL MELBOURNE: Men: Stableford East: A: M Brash (4) 35. B: G Hughes (18) 40. C: J Wright (19) 37. Trophy: K Tragear (14) 105. Par West: A Gowers (13) 2 up. Women: Par: J Harwood (29) 3 up.

   SALE: Women: Stableford: D Stammers (23) 35 cb. Men: A: J Slater (6) 37. B: S Frew (15) 39.

   SANCTUARY LAKES: Mxd: Par: A: M Patrick (7) 5 up. B: G Charlton (10) 8 up. C: J De Boer (21) 1 up.

   SANDHURST: Men: Stableford: Champions: A: C Nim (5) 37. B/Medal: L Youn (18) 47. C: D Esler (20) 38. Women: North: Medal: M Levy (12) 76. Men: A Forde (20) 39.

   SANDRINGHAM: Women: Par: J Rumbold (16) sq. Men: A: D Levick (4) 2 up. B: H Sta Maria (16) 2 up. C: P McLeod (23) 3 up cb.

   SETTLERS RUN: Men: Stableford Gold: A: S Bo'sher (7) 40. B: N Aubert (18) 37. C: M Gould (20) 43. Women: Green: J Hawke (34) 35.

   SEYMOUR: Veteran Medley: Par: D Byrne (19) 1 up. Men: P Niebling (12) 6 up.

   SHEPPARTON: Stableford: A: M McComas (0) 39. B: E Flanagan (16) 39. C: N Lott (26) 36. Women: S Moore (21) 35.

   SORRENTO: Women: Stableford: J McKay (35) 35 cb. Men: A: D Scott (17) 37. B: T Laycock (29) 42.

   SOUTH PINES: Men: Par 4B: R Bertino (26) G Wade (34) 7 up.

   SOUTHERN: Stroke: 4B: M Williams (7) B Gibson (14) 61.

   SPRING PARK: Mxd: Stroke: J De Beer (18) 62.

   SPRING VALLEY: Stroke: A: B Dougall (11) 67. B: C Scanlan (19) 69. A: A Hughan (8) 71. B: G Stewart (21) 70. Medal: B Dougall (11) 67.

   STRATHALLAN: Stableford: 4B: B Hose (21) J Rowe (22) 45 cb.

   SUNSHINE: Men: Stableford: 2B Agg: A: M Dennehy (9) M Innes (5) 73. Women: A: M Heard (33) 29.

   TALBOT: Stroke: A: J Purcell (12) 68. B: L Grant (27) 66.

   TARRAWINGEE: Women: Stroke: Medal: P Nolan (27) 73.

   THE DUNES: Mxd: Stableford: The Cups: A: J Derham (-1) 19. B: P Keogh (29) 21. Women: The Dunes: B Craig (23) 38. Men: Par: A: A Sim (7) sq. B: P Davies (23) 7 up.

   THE HERITAGE: Men: Stableford: Henley: A: W Joseph (3) 40. B: D Lim (15) 41. C: J Allen (20) 40. St John: Div 1: A McHarry (4) 37 cb. Women: Div 1: H Ericson (17) 35.

   THE NATIONAL: Medley: Stableford: Moonah: B Behmer (16) 41. Old: C Harris (9) 40.

   THE SANDS TORQUAY: Women: Stableford Gold: M Bridgart (21) 36. Men: Stroke White: A: I Kevric (10) 72. B: A McMahon (12) 68. C: B Trethowan (27) 69.

   THIRTEENTH BEACH: Men: Par: Beach: C: B May (15) 2 up cb. B: K Gearon (11) 1 up. A: M Wilding (8) 3 up. M Muller (18) 3 up.

   TIRHATUAN: Par: A: P Harrison (11) 4 up. B: D Storey (19) 5 up. C: H Jansen (27) 2 down. Women: H Jeffery (22) 2 down.

   TOCUMWAL: Men: Stableford: A: M Hart (7) 41. B: J Innes (26) 40. Women: A: J Hills (16) 36. B: P Gilbee (43) 39.

   TORQUAY: Men: Par: A: G Lenehan (12) 4 up cb. B: B Hewitt (18) 5 up. Par: A: R Templeton (14) 2 up cb. B: K Ballard (20) 1 up cb. Resort: I Lawson (19) sq. Women: L Brady (12) 2 down. Men: Visitor: R Clark (RACV Cape Schanck 17) sq cb.

   TRAFALGAR: Men: Stroke: Medal: G Sanders (18) 62. A Scr: N Clarke (7) 74. A: P Grima (14) 67 cb. B: G Sanders (18) 62.

   TRARALGON: Men: Par: A: M Coad (11) 5 up. B: L Pollard (14) 5 up. C: B Manley (17) 2 up. D: G Kellett (23) 5 up. Women: S Coffey (10) sq.

   TRENTHAM: Men: Stableford: A: C Wilson (11) 38 cb. B: J Dickson (17) 38 cb. J Coyle (22) 43.

   VICTORIA: Men: Stableford: A: D Laurence (9) 43. B: P Hart (13) 39. C: A Rintoul (22) 39. White: F Pestl (36) 33. Women: B Cuthbertson (15) 34.

   WANGARATTA: Men: Stableford: A: P Crawford (14) 40. B: P Korteman (21) 42.

   WARBURTON: Mxd: Stableford: T Van Der Kooi (22) 37 cb.

   WARRACKNABEAL: Men: Stableford 4B Agg: R Stan (12) R Ryan (24) 46 cb.

   WARRAGUL: Men: Stableford: 4B: D Campbell (14) A Campbell (22) 46. Women: H Steenholdt (23) J De Jong (16) 37 to playoff.

   WARRNAMBOOL: Men: Stableford: A: P Blain (11) 39. B: J Wormald (17) 37. C: V Gleeson (20) 36.

   WATERFORD VALLEY: Mxd: Stableford: Split Six: B Waters (1) 48. D Laws (11) 40. M Cope (6) 40.

   WERRIBEE PARK: Men: Stableford: A: M Greaves (6) 41. B: P Brogden (12) 38. C: T Brooks (19) 38. D: F Dombi (21) 38. Women: A: J Macleod (17) 37.

   WODONGA: Men: Stableford: A: D Gill (+2) 38. B: J McAuliffe (14) 41. C: P Sawyer (18) 35.

   WONTHAGGI: Men: Par: A: D Williams (8) 3 up. B: R Geyer (18) 3 up. C: R Hender (22) 3 down cb.

   WOODEND: Men: Stableford: W Paterson (18) 40.

   WOODLANDS: Par: A: M Rosenberg (8) 3 up. B: J Cathcart (11) 4 up cb. C: R Bruce (29) 5 up. Women: L Merrick (19) 1 up cb. Hole in one: R Albanese at 11th.

   WOORAYL: Men: Stroke: American Foursome: E Poole J Hassett (16.125) 69.875.

   YARRA PARK: Stroke White: C Banitiskas (29) 64. Stroke: S Ryder (17) 67.

   YARRA VALLEY: Stableford: E Cirone (24) 41.

   YARRA VIEW: Stroke: A: C Mitchell (8) 71. B: A Cron (22) 71 cb.

   YARRAM: Men: Par: A: C Hios (7) 4 up. B: D Dwyer (17) 1 up. C: C Coulthard (21) 7 up. D: D Robinson (26) sq.

   YARRAWONGA MULWALA: Women: Stableford: Lake: A: M Shell (23) 34. B: C Tytler (35) 35. Men: Stableford White: A: T Chetcuti (10) 40. B: G Dolphin (18) 41. A: B Casley (8) 43. B: K Skrobalak (28) 38 cb.

   YERING MEADOWS: Men: Stableford Nursery: K Mark (34) 35 cb. Women: Stableford: Valley: J Brydon (45) 38. Men: Nursery: B Marshall (6) 40. Valley: K Adams (10) 41.

Golf Month
17 October 2018
Patterson River Golf Club is more than playing its role in helping Golf Australia's #Vision2025 become a reality. Read more
16 October 2018
On Episode 65, we talk Leish, Lucas and the LPGA before welcoming Jan Stephenson and Harrison Endycott to the show. Mark Hayesy is joined by Jo ... Read more
19 October 2018
ALTONA LAKES: Snr Stableford: 9-hole: J Lee (11) 18. Read more
MyGolf
Golf Victoria