Victorian club golf results - Saturday

   ALTONA LAKES: Stableford A: L Redpath (3) 37. B: S De Sousa (14) 39. C: D Whiteside (32) 34. W: R Humphryis (19) 38.

   AMSTEL: Stableford Ranfurlie A: G Glen (10) 37. B: K Erdeg (15) 40. C: G Adams (17) 40.

   ANGLESEA: Stableford A: A Daffy (5) 38 cb. B: A Majernik (21) 42. C: D Clancy (24) 40. W: M Funder (29) 33.

   AXEDALE: American Foursome: D Baillie L Baillie (9) 67.

   BALLARAT: Stableford A: K Dunne (9) 37 cb. B: P Bilson (18) 39. C: L Oliver (29) 41.

   BARHAM: Stableford: P Crooks (17) 39. W: L Howard (22) 31.

   BARWON HEADS: Stableford Black: P Lawson (24) 42. Red: P Hawthorne (17) 41. W: M Knevitt (16) 39.

   BEMBRIDGE: Stroke 9-hole A: J Hall (4) 32. B: J Long (16) 28.

   BENALLA: 4B: J Mellington (10) T Symes (13) 48. WW: A Brown (26) S Oakley (17) 46.

   BERWICK MONTUNA: Stableford A: B Head (16) 41. B: P Daniel (27) 40.

   BOX HILL: Ambrose: D Boyd A George S Hayes M Powell (6-1/4) 54-3/4.

   BRIGHT: Stableford: C McFadden (21) 41.

   CASTLEMAINE: Par A: M Carroll (16) 4 up. B: J Kellett (19) 2 up.

   CERBERUS: Stroke A: B Kent (13) 71. B: E Kennedy (17) 69. C/Medal: G Smith (21) 59. Women Medal: L Blackett (32) 66.

   CHALAMBAR ARARAT: Stableford: B Smart (16) 42.

   CHURCHILL & MONASH: Stroke A: J Barnes (18) 64. B/Medal: C Thompson (20) 64 cb. Scr: R Scurlock 76.

   CHURCHILL PARK: Stableford: C Mercuri (13) 41 cb.

   CLIFTON SPRINGS: Par A: D Gibbons (10) 6 up. B: A Cummings (13) 4 up. C: S Beales (18) 6 up. D: S Melnyk (23) 5 up.

   COBRAM BAROOGA: Ambrose: G Ryan D Woods (11-1/4) 58-3/4.

   COLAC: Stableford A: D Dunne (9) 46. B: P McCallum (20) 41 cb. C: J Morrissy (24) 45. W: J Rooney (31) 35.

   COMMERICAL ALBURY: Stableford A: A Grove (6) 42. B: B Essting (12) 40. C: K Spinelli (26) 42.

   COROWA: Stableford A: D Hughes (10) 41. B: L Bedford (14) 41. C: T Bennett (21) 39.

   CRAIGIEBURN WILLMOTT: Stroke A: P Kowalski (7) 72. B: W Presljak (18) 72. C: T Kreitem (36) 69 cb.

   CREEKSIDE: Ambrose 9-hole: R Krause C Krause R Krause F Schmidt (4-1/8) 26-7/8.

   DENILIQUIN: Stableford A: R Morris (11) 38. B: H McKinnon (20) 40.

   DEVILBEND: Stableford: A Ringford (13) 43. A: J Keenan (8) 38. B: D Hunt (15) 38. C: M Russell (20) 41.

   DORSET: Stableford A: K Bain (10) 39. B: P Sier (19) 38 cb. C: J Blignaut (22) 38.

   DROUIN: Par A: J Caddy (14) 8 up. B: G Alexander (21) 8 up. W: K Grieve (33) 4 up.

   EAST MALVERN: Medley 4B: W Gale (8) R Hastings (10) 49.

   EASTERN SWARD: Stableford A: W Cole (15) 48. B: T Anderson (17) 45. C: G Boyd (24) 41. D: A Houghton (28) 43.

   EASTWOOD: Stabeford A: P Oldfield (12) 40. B: G Hallawell (13) 42. C: I Kerr (27) 39.

   EILDON: Stableford A: J Monteath (18) 44. B: M Williamson (24) 39.

   EMERALD: Par A: K Hill (17) 5 up. B: P Crossley (22) 9 up.

   EUROA: Stableford: A Combrink (20) 46. W: G Allen (17) 40.

   FINLEY: Stableford: P Pinnuck (9) 38.

   FLINDERS: Par A: R Matthews (11) 5 up. B: A Watson (23) 3 up cb.

   FOREST HILLS: Stableford A: S Pouv (16) 38. B: A Grikis (23) 41.

   GARDINERS RUN: Par A: A Ward (9) 4 up. B: L Baldwin (15) 3 up cb. C: M Ramage (28) 4 up.

   GARFIELD: 4B: T Male (9) S Male (5) 49. Indiv A: G McLure (7) 40. B: L Milner (16) 42. C: P Bogart (23) 43.

   GLEN WAVERLEY: Stableford: C Passlow (31) 45.

   GRAMPIANS: Stableford: M Matthews (13) 35.

   GREEN ACRES: Stableford A: C MacSween (10) 43. B: P Davey (20) 38 cb.

   GROWLING FROG: Stableford: J Braddy (21) 35. W: C Lewin (18) 25.

   HEYWOOD: Stroke: I Jeffries (33) 67. Medal: B Millard (8) 72. W: J Dehass (23) 70.

   HIDDEN VALLEY: Stableford A: B Lewis (10) 38. B: R Emery (28) 37.

   HUNTINGDALE: Stableford A: J Hearst (17) 38. B: G McPherson (24) 33 cb.

   IVANHOE: Stableford A: A Cass (11) 43. B: J Quinlan (18) 41. C: T Mifsud (21) 41. W: A McIlroy (21) 31.

   JUBILEE WANGARATTA: Women Medal: J Hester (22) 67.

   KEW: Stableford A: A Heard (16) 45. B: R Burton (20) 40.

   KEYSBOROUGH: Ambrose: P D'Amico B Ryan G Sizer C Boyle (7-7/8) 51-1/8.

   KINGSTON HEATH: Ambrose: S Langford-Jones D Mason (4-1/2) 63-1/2.

   KOORINGAL: Stableford A: J Comrie (8) 41. B: W Suzara (16) 42. C: A Ziegler (20) 41. Cup: B Dudziak (10) 81.

   KORUMBURRA: Par A: T O'Neill (4) 4 up. B: M Bull (33) 6 up.

   KYABRAM PARKLAND: Pinehurst: H Wayland (9-3/8) 49-5/8. WW: H Sleeth M Bauerle  (13-1/2) 53-1/2.

   KYABRAM VALLEY VIEW: Par: P Newman (11) 5 up.

   LAKES ENTRANCE: Medley Ambrose: M McKenna I McKenna N McKenna J McKenna (8-7/8) 52-1/8.

   LANCEFIELD: Stableford: J Wilson (23) 47.

   LEONGATHA: Par A: L Sharrock (8) 7 up. B: B Hughes (35) 2 up cb.

   LONSDALE: Stableford A: G Douglas (7) 40. B: D Puiatti (19) 43. C: L Fitzsimons (13) 43. W: B Chapell (21) 38.

   MAFFRA: Foursome c'ship: K McLachlan G McQuillen 82, S Allman M Allman 86. Hcp: G Reynold P Anderson (14-1/2) 72-1/2. Stableford: G Brashaw (10) 37.

   MANSFIELD: Medal: R Healy (17) 68. Scr: M Bettney 78.

   MARYBOROUGH: Stableford A: B Puvanendnan (9) 37. B: T Leech (17) 39. C: T Hoopen (19) 33. Women Stroke: N Sampson (32) 75.

   MEENIYAN: Ambrose: P Wilson P Robinson G Revell R Matthews S Stewart (14-1/10) 49-9/10.

   MELBOURNE AIRPORT: Stroke A: R Narayan (13) 70. B/Medal: P Young (16) 65.

   MELTON VALLEY: Ambrose: R Bonnici T Bonnici (8-3/4) 59-1/4.

   METROPOLITAN: Par: T Greenaway (16) 3 up.

   MIDLANDS: Stableford A: R Beseler (12) 41. B: J Orr (16) 38. C: T Stapleton (20) 46. W: Z Bandy (45) 46.

   MILDURA: Par A: C Ashworth (14) 2 up. B: J McAskill (17) 2 up. 

   MIRBOO NORTH: 3B: R Taylor (36) I Blencowe (22) S Blencowe (28) 87 cb.

   MOE: Par A: GR Wilson (9) 3 up. B: V Powell (31) 5 up.

   MOONAH LINKS: Par A: P Wilcox (12) 2 up cb. B: R Levestam (14) 5 up. W: C Goddard (19) 5 up.

   MOOROOPNA: Stroke A: A McIntyre (7) 52. B: P Dass (36) 42. W: S MacGibbon (14) 65.

   MORNINGTON: Stableford A: P Treseder (7) 43. B: D Mitchell (18) 43. C: L Middleton (22) 41. PM: A: A Wood (8) 40. B: M Reinhard (18) 45. C: M Harrison (19) 42.

   MURRAY DOWNS: Stableford A: S Holt (10) 40. B: A Mason (17) 36. C: R Merrett (18) 39. W: L Bishop (11) 30.

   MYRTLEFORD: Stableford: D Clark (16) 43.

   NEANGAR PARK: Stroke: M Bateman (18) 63. A: A Sonnet (9) 65. B: J Berry (12) 69 cb. C: T Thompson (17) 67 cb. W: H Dobson (26) 68.

   NUMURKAH: Stableford: P Collins (18) 44. W: K Harper (24) 40.

   OCEAN GROVE: Par A: G McCaskall (14) 7 up. B: G Barnes (19) 7 up.

   PHILIP ISLAND: Par A: M Haringsma (11) 1 up cb. B: A Sherlock (18) 3 up. C: B Hunter (20) 6 up.

   PORTARLINGTON: Stableford: M Salter (4) 47. W: Y Casey (22) 42.

   PORTLAND: Stableford A: D Herbertson (6) 41. B: K Rayfield (15) 41 cb. C: A Welfare (20) 42 cb. W: S Stewart (8) 37.

   PORTSEA: Stableford A: C Marx (6) 42. B: P Kerin (12) 44. C: M Proud (29) 41. Gold: J Campbell (28) 39. W: N Cousley (19) 39.

   QUEENSCLIFF: 4B: T Graham (27) P Kleindienst (12) 10 up.

   RAAF WILLIAMS: Stableford A: N Cunningham (12) 35. B: G Horne (19) 37.

   RACV CAPE SCHANCK: Stableford: G Williams (9) 43.

   RACV HEALESVILLE: Stableford: D Edwards (10) 40 cb.

   RICH RIVER: Par Div 1: M Young (10) 5 up. Div 2: A Devitt (20) 5 up.

   RIVERSDALE: Stableford: A Torcasio (25) 44.

   ROMSEY: Ambrose: J Freestone R Walker D Sutherland D Sutherland (13) 60.

   ROSANNA: Stableford A: B Moloney (13) 41. B: P Hammette-Cheesewright (20) 41.

   ROSEBUD: Stableford West A: C Mahoney (4) 38. B: C Rider (19) 38. C: J Daborn (27) 41. East: A Wilson (19) 39. W: M Spackman (18) 35.

   ROSEBUD PARK: 9-hole Mxd 4B: T Whitmore (19) JA Johnson (43) 26. Indiv: G Pryor (22) 23.

   ROSSDALE: Stableford A: T Twite (13) 41. B: J Ingram (18) 42. C: K Hilpon (22) 44.

   SALE: Par A: E Dowsett (11) 7 up. B: P McMaster (19) 7 up. W: J Slater (26) 6 down.

   SANCTUARY LAKES: Stableford A: P Giannios (1) 38. B: R Stewart (10) 42. C: S Farmer (20) 43.

   SANDHURST: Stableford East A: C Nim (8) 37. B: S Preston (22) 39. West A: B Garbutt (7) 39. B: S Bowley (12) 40. W: P Walker (21) 34.

   SANDRINGHAM: Stableford A: J Honner (9) 40. B: H Sta Maria (19) 43. C: P McLeod (26) 41. W: F Reynolds (26) 33.

   SETTLERS RUN: Par A: S Laing (12) 5 up. B: C Moss (16) 5 up. C: S Hughes (25) 6 up. W: J Burgin (30) 3 up.

   SPRING VALLEY: Ambrose: C Fischer J Carlson N Venditti P Anderson (5-1/4) 56-3/4.

   ST ANDREWS BEACH: Stableford: B Hudson (20) 41.

   STRATHALLAN: Stableford: G Filev (28) 44. A: V Elias (16) 37. B: C O'Connor (17) 39. C: P Curtis (24) 33.

   SUNSHINE: Par: C Saltmarsh (19) 4 up. W: A Hing (13) 2 down.

   TATURA: Stableford: B Deane (8) 39. B: B Coe (23) 40.

   THE DUNES: Stableford A: J Orpwood (2) 40. B: A Stein (18) 36.

   THE HERITAGE: Stableford St John A: L Pettinella (5) 37. B: I Liddle (15) 40. C: D Deltondo (21) 33. Hole-in-one: T FawCett at 7th. Henley: G Kerr (11) 38.

   THE NATIONAL: Stableford Moonah: J Guy (10) 40. Ocean: J Prideaux (13) 37. Old: W Occhiuto (15) 40.   Long Island: G Mouratidis (17) 39.

   THE SANDS TORQUAY: Par A: R Foster (12) 4 up. B: M Fleming (18) 6 up. W: M Bridgart (21) 1 up.

   THIRTEENTH BEACH: Stableford A: G Ross (6) 41. B: F Pallizzeri (11) 40. C: G Lott (14) 44. W: A Mayes (21) 38.

   TIRHATUAN: Stableford: C Benham (18) 42.

   TORQUAY: Stableford Black: G Watson (6) 41. Blue: J Fischer (23) 41. W: C Brunt (10) 38.

   TRAFALGAR: Stableford A: P Heathcote (6) 38. B: R Farrell (19) 38. Vis: R Magill (Warragul 9) 40.

   TRARALGON: Stableford A: P Draper (9) 41. B: A Graham (12) 39. C: S Makowski (18) 45.

   TRENTHAM: Ambrose: J Smithwick I Power (10) 60.

   WATERFORD VALLEY: Stableford A: P Fensham (10) 42. B: D Reid (16) 39. C: J Griffiths (18) 37.

   WAVERLEY: Ambrose: G Bye D Tarpey (9-1/4) 61-3/4.

   WERRIBEE PARK: Par A: D Cook (11) 6 up. B: G Jackaman (15) 7 up. C: B Walker (24) 9 up. W: E T Oh (21) sq.

   WHITTLESEA: Stableford A: J Ryan (10) 40. B: P Klaaysen (18) 42. C: J Tolomeo (22) 45.

   WODONGA: 4B: R Strang (20) G Strang (22) 48.

   WOORAYL: Stableford A: P Rayson (12) 38 cb. B: G Challis (21) 41. C: K Riseley (25) 44. W: S Wakefield (17) 40.

   YALLOURN: Stableford A: A Goodwin (24) 44.

   YARRA PARK: Stableford: S Jarvis (16) 46. W: A Pepiyat (33) 40.

   YARRA VIEW: Ambrose: T J Bigenser D Cheetham S Soumillas C Evans (7) 57.

   YARRA YARRA: Par A: M Amor-Smith (7) 1 up. B: M Vadiveloo (11) 1 up. C: D Horrovin (19) 1 down cb. D: T Sako (27) 2 up. W: A Gibbon (18) 1 up.

   YARRAM: Stableford A: C Sutherland (10) 42. B: E Greenaway (15) 39. C: C Moore (20) 40. Cup: F Purgar (17) 217 cb.

   YARRAWONGA MULWALA: Stableford Lake: T Vickers (15) 41. Murray A: C Huggard (15) 41. B: G Edis (18) 39. W: J White (25) 37.

   YEA: Stableford: J Fisher (14) 45.

   YERING MEADOWS: Stableford Nursery: G Freene (17) 39. Valley: G Dyer (26) 40. 

22 June 2018
Victorian David Micheluzzi is into the quarter-finals of the British Amateur at Royal Aberdeen in Scotland. Read more
21 June 2018
Pat Giles (The National) & Judy Langford (Wodonga) have set the pace at the 2018 Tocumwal Senior Amateur Read more
22 June 2018
ANGLESEA: Women: Stroke: Foursome: S McGibbony (32) J Power (32) 74. Read more
MyGolf
Golf Victoria