Victorian club golf results - Saturday

   ALBURY: 4B: G Grylewicz (22) B Harrison (19) 11 up.

   ALTONA LAKES: Stroke A: M Kelly (5) 68. B: L Brown (18) 66 cb. C: F Gigliotti (21) 64. W: I Mason (12) 72.

   ANGLESEA: Stableford A: D Withers (13) 42 B: D Green (17) 42. C: D Coburn (24) 44. W: A Wylie (29) 45.

   AXEDALE: Ambrose: B Andrea J Keely M Fitzgerald M Fitzgerlad (7-1/4) 52-3/4. W: A Young A Lima L Andrea T Shanhan (9-1/2) 56-1/2.

   BACCHUS MARSH: Ambrose: S Ward K Stewart R Iredale P Delmastro (5-3/4) 52-1/4.

   BACCHUS MARSH WEST: Stroke A: S Taylor (10) 68 cb. B: A Puopolo (18) 61. C: B Nowell (25) 64. Women Stableford A: M McDonald (24) 38. B: V Duncan (29) 40.

   BAIRNSDALE: Stableford A: J McAuley (11) 40. B: M Manning (27) 35.

   BALLARAT: Stableford A: T Hodge (6) 41. B: T Stacey (16) 41. C: J Russell (22) 47. W: B Clark (18) 37.

   BARHAM: Stableford A: C James (3) 38 cb. B: N Sims (17) 36. W: J Lyford (29) 36.

   BEMBRIDGE: Stroke 9-hole A: G Peck (7) 31. B: C Boots (9) 32 cb.

   BENALLA: Stableford A: G Dalton (9) 40. B: G Sykes (16) 38 cb. C: B Watt (27) 39. W A: H Crilly (15) 44. B: V Nicholas (25) 36.

   BENDIGO: Stableford A: I Rogers (10) 44. B: D Kulbars (15) 42. C: K Belfrage (19) 40.

   BOX HILL: 4B: A Lochrie (18) C Shaw (6) 49.

   BRIGHT: Stableford: J O'Shea (17) 41. A: N McIntyre (13) 37. B: J Stanmore (16) 39. C: N Wowk (2) 37. W: T Cook (14) 36.

   BRIGHTON: Medal: S Hookway (22) 55. Trophy: R Britton (27) 60.

   BROADFORD: Par A: G Hogg (12) 5 up. B: L Dobson (13) 4 up. C: R Candy (28) 12 up. W: S Anderson (8) 1 up.

   CAMPERDOWN: Stableford A: T Moran (8) 40. B: J O'Donohue (26) 41.

   CARDINIA BEACONHILLS: Stroke A: K Savery (6) 65. B: P Fredrickson (15) 68. C: J Hirjee (16) 67 cb.

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Stableford: G MacDonald (12) 39.

   CASTLEMAINE: Stableford: D Gervosoni (8) 43.

   CENTENARY PARK: Stableford: M Bullock (11) 42.

   CERBERUS: Par A: S Drummond (7) 5 up. B: K Anderson (19) 5 up. C: L Slocombe (21) 5 up. Overall: J Thompson (45) 6 up.

   CHALAMBAR ARARAT: 4B: K Farrar (17) T Farrar (23) 49.

   CHELTENHAM: Stableford A: F Aprea (13) 39. B: D Harte (22) 40.

   CHURCHILL & MONASH: Stroke A: T Webb (9) 71 cb. B: P Williams (20) 67. C: R Timbs (28) 72. D: M Soppe (34) 69. W: C Sterrick (45) 72.

   CHURCHILL PARK: Stableford A: D Fraser (13) 39. B: L Ferreria (17) 40. C: S Taylor (26) 41.

   CLIFTON SPRINGS: Stableford A: S Robertson (10) 43. B: R Hunt (14) 43. C: G Kelly (19) 41. D: I Human (22) 43.   W A: D Tellefson (21) 34 cb. B: C Wright (28) 36.

   COBRAM BAROOGA: Stroke A: J Wiseman (16) 72 cb. Scr: C Tomlinson 72. B: T Hargraves (24) 72. Scr: M Pearce 92 cb. W: S Vogel (scr) 71. Medal: J Wiseman (16) 72 P Aston (13) 72 to play off.

   COMMONWEALTH: Stableford A: A Scott (7) 40. B: K Carnie (16) 40. C: B Cedzich (28) 40. W: J Elmslie (13) 33 cb.

   COROWA: Stableford A: B Black (9) 40 cb. B: G Ellis (16) 38. C: R Milne (22) 40.

   CRAIGIEBURN WILLMOTT: 4B: P Richardson (26) P Norman (19) 11 up cb.

   CREEKSIDE: Stroke A: T Dorsett (10) 61. B: C Sheedy (22) 61. C: M Grillo (23) 62. W: J Scane (13) 72.

   DENILIQUIN: Stableford A: P Hodgkinson (14) 39. B: S Mills (19) 40. C: J Tasker (35) 36.

   DEVILBEND: Stableford A: S Edmondston (11) 42. B: J Rosenbrock (15) 41. C: M Beeston (31) 41. Cup: D Reid (25) 42.

   DORSET: Stroke A: A Harris (1) 65. B: L Tonkin (16) 61. C: K Combridge (25) 66.

   DROUIN: Stableford A: A Denton (10) 42. B: A Anderson (19) 42. C: J Denholm (22) 40. W: O Reid (35) 37.

   EAST MALVERN: Stroke A: A Capewell (5) 61. B: M Tessier (26) 59.

   EASTERN: 4B: D Spaulding (13) S Pacheco (23) 45 cb.

   EASTERN SWARD: Stroke A: W Cole (15) 64. B: K Bell (20) 61. C: P Diprose (25) 67. D/Medal: M Campbell (30) 57.

   EASTWOOD: Stableford A: A Papworth (12) 41. B: A Farrell (15) 42. C: B Chhan (32) 40.

   EILDON: 4B: D Sands (14) D Seamer (19) 8 up.

   EMERALD: Par A: K Hill (17) 4 up. B: J Marsh (23) 6 up.

   EUROA: Stroke A/Medal: S Steers (8) 66. B: J Weir (21) 67. Women A: M Brierley (14) 66. C Cullen (30) 69.

   FINLEY: Stableford: G Lawson (22) 37.

   FLINDERS: 4B: P Armstrong (15) L Gordon (17) 48 cb. WW: C Martin (40) M Flavin (32) 47 cb.

   FOSTER: Par A: P Henderson (8) 4 up. B: S Barwick (18) 5 up.

   GARFIELD: Stableford A: R Perry (13) 42. B: M Whyte (15) 42. C: P Marquis (23) 49. W: M Barker (23) 33.

   GLEN WAVERLEY: Stableford A: J Anderson (17) 37. B: J Painter (22) 43.

   GOONAWARRA: Stableford A: B Henry (7) 39. B: J McMaster (16) 41 cb. C: A Toogood (23) 40 cb. W A: W Austin (20) 38. B: B Marino (35) 34. Cup: T McKeown bt S McPherson at 19th.

   GREEN ACRES: Stroke A: P Robinson (8) 69. B: J Hartley (19) 65. C: P Harman (24) 73. C'ship A: J Mansfield 297. B: T Gill 248. C: M Reynolds 269. D: G Morton 280. Veteran: G Seymour 229. Jnr: N Richardson 235.

   HAMILTON PARKLANDS: Canadian Foursome: R Morris L Pye (18-3/4) 69-1/4. Scr: G Donaldson G Torney 84.

   HEATHCOTE: Stableford A-B: G Ellis (6) 38. C: P Hughes (20) 46. W: H Carlin (26) 35.

   HEIDELBERG: Stableford A: G Richings (12) 42. B: P Leonard (17) 42 cb. C: B Grose (26) 45.

   HEPBURN SPRINGS: 4B: J Arnold (6) A Dean (16) 48.

   HEYFIELD: Stableford: B Scott (9) 39 cb.

   HIDDEN VALLEY: Stableford A: M Cummaudo (13) 39. B: B Fitzmorris (22) 40.

   HOWLONG: Stableford A: L Stevens (12) 42. B: P Trimble (16) 41 cb. C: L Fenner (34) 52. W: C Wigmore (41) 37 cb.

   HUNTINGDALE: Par A: T Chegwin (5) 4 up. B: M Day (13) 4 up. C: J Simon (20) 3 up. W: J Wong (9) 5 up.

   IVANHOE: Stableford A: W George (9) 44. B: I McGrath (16) 41. C: R Fuller (20) 42. W: M Voigt (23) 41.

   KERANG: Stableford: R Schultze (23) 43. W: M Wishart (37) 43.

   KEW: Stroke A: G Anasson (10) 67 cb. B: W Lauria (15) 67. C: J Pickering (20) 67. W: K Perryman (14) 78. Stableford: D Warrell (28) 44.

   KEYSBOROUGH: Stroke A: J Danaher (10) 70 cb. B: A Jackson (14) 69. C: D Smith (22) 69 cb. C'ship: B Harris 149. Hcp: J Taylor (5) 139. Snr: R Harvey 150. Jnr: C Davis 168. Stableford: C Highett (31) 41. W: L Crang (23) 35.

   KILMORE: 4B: R McFadden (18) M Maddalena (18) 12 up. Women Stroke: M Bell (21) 71.

   KINGSTON HEATH: Stroke A: S Montfort (6) 68. B: J Hay (13) 69. C: B Sweeney (24) 73. Medal of Medalists: J Mitchell (9) 70.

   KOORINGAL: Stableford A: C Irving (7) 35 cb. B: K Dervan (12) 37 cb. C: R Kinney (15) 40 cb. D: P Turner (19) 38 cb. W: E Krajnc (41) 39.

   KORUMBURRA: Ambrose: B Maskell R Rees (7-3/4) 59-1/4. MV: N Perks S Perks (10-3/4) 57-1/4. Women Stableford: D Wrigley (29) 41.

   KYABRAM PARKLAND: Stableford A: P Myers (10) 38 cb. B: E Simpson (16) 37 cb. C: N Peacock (19) 37 cb. W A: C Coleman (17) 38. B: L McLean (26) 42.

   KYABRAM VALLEY VIEW: Stableford A: D Collins (14) 38. B: A Hausler (19) 41. W: N Saunders (20) 37.

   KYNETON: Stableford A: I Smolcic (13) 38. B: B Gibson (19) 37 cb.

   LAKES ENTRANCE: Par A: N Carr (10) 6 up. B: R McCullagh (20) 3 up. C: L Henderson (28) sq. Women Par: D Barelli (18) 1 up.

   LAKESIDE at Albert Park: Stableford A: E O'Neill (7) 42. B: P Wilkie (19) 41. C: M Hval (21) 40. W: M Martin (22) 45.

   LAKESVIEW: Stableford: G Hubbard (10) 43.

   LATROBE: Stroke A: S Macdonald (7) 68 cb. B: R Stirling (15) 66. C: K Innes (20) 68. Medal of Medalist: M Pearson (2) 72. Cup A: S McCarthy 142. Hcp: S McCarthy (2) 137. B: D Forza 168. Hcp: P Burckhardt (12) 140. C: K Innes 186. Hcp: K Innes (18) 145 cb. Jnr C'ship: M Sellars 146.

   LEONGATHA: Stableford A: R Williams (6) 41. B: S Harry (21) 39. C: J Fraser (35) 39. W: M Findlay (18) 38.

   LONSDALE: Par A: B Holland (12) 7 up. B: B Moloney (15) 6 up. C: A Cornell (27) 7 up cb. W A: S Miller (24) 3 up. B: M Coles (26) 1 up.

   MAFFRA: Stableford A: M McMillan (10) 41 cb. B: D Mulcahy (16) 40.

   MALLACOOTA: Par: B Mitchell (16) 6 up.

   MANSFIELD: 4B: D Robertson (scr) M Jones (7) 12 up. W: S Bailey (18) M Cummings (16) 3 up.

   MEDWAY: Stroke A: A Bowring (12) 65. B: F Adams (15) 64. C: A Kim (23) 66 cb.

   MEENIYAN: 4B: B Dewar (16) C Buckland (7) 48.

   METROPOLITAN: Stroke A/Medal: S Lavars (10) 68. B: M Reid (13) 70. C: S Crawford (18) 72. Green: J Collinson (36) 66. Scr: L Michel 68. Cup: B Collyer (plus 2) 73 cb.

   MIDLANDS: Stroke A: C Delaland (5) 70 cb. B: C Sellers (12) 69. C: G Geyer (16) 70. D: T Rice (31) 68. Women Stableford: S Mitchell (32) 39.

   MIRBOO NORTH: Stableford A: P Woodall (10) 40. B: R Funnell (20) 40.

   MOONAH LINKS: Stroke Legends A/Medal: T McDonald (8) 68. B: D De Cerff (14) 71. W: S Semmens (7) 81 cb.

   MORNINGTON: Stroke A: G Loudon (9) 65. B: D Irons (13) 66. C: R Platenkamp (21) 65.

   MT MARTHA: Stableford: A Murphy (25) 44 cb. W: A Francis (29) 37.

   MURRAY DOWNS: Par A: L Merritt (3) 6 up. B: S Rovere (15) 2 up. C: T Bonney (20) 2 up. D: N Oliver (36) 8 up. W: J Krahnert (26) 1 down.

   NEANGAR PARK: Par A: J Sharples (5) 6 up. B: T Hamilton (17) 8 up. C: D Nalder (21) 4 up cb. W: B Campbell (8) 1 up.

   NORTHERN: Par A: G Belegrinos (11) 5 up cb. B: B Taylor (18) 8 up. C: W Hicks (19) 7 up.

   OAKLEIGH: Par: T Rebrovic (14) 5 up. W: B McGrath (26) 5 up.

   OCEAN GROVE: Stableford A: D Smith (8) 42. B: M Davies (36) 39. Trophy: D Russell (17) 78.

   ORBOST: Stableford: P Marshall (6) 44.

   PAKENHAM: 4B: M O'Dwyer (12) B Williams (20) 47.

   PAMBULA MERIMBULA: Stableford A: M Maxworthy (5) 40. B: R Westcott (14) 45. C: A Borycz (19) 44. D: J Steven (22) 42.

   PATTERSON RIVER: Stableford A: M Sweeney (7) 40. B: H Jansen (15) 40. C: D Mawhinney (36) 43. W: N Patten (11) 38.

   PENINSULA KINGSWOOD: Peninsula Medal: P Swabey (7) 67. Kingswood Stroke A: M Niaross (14) 66. B/Medal: C Clohesy (33) 64. Jan Medal: M Mileo (9) 73. Medal of Medalists: B Losordo (2) 72. Par: J Smith (28) 3 up. W: C Aston (14) 1 up.

   PHILLIP ISLAND: Stroke A: L Zoanetti (11) 67. B: M Brown (16) 67. C: R Avery (29) 67. W: K Green (14) 72.

   PORTSEA: Stableford A: J Nolan (9) 38. B: I Hickey (10) 40 cb. C: R Ironmonger (19) 45. W: C Barber (19) 37.

   RAAF WILLIAMS: Stableford A: N Cunningham (11) 39. B: B McLeish (17) 41. C: B Outen (27) 45.

   RACV CAPE SCHANCK: Stableford A: B Bentley (9) 40. B: D Brealey (26) 42.

   RACV HEALESVILLE: Stableford: R Jones (19) 44.

   RICH RIVER: Stableford A: P Gough (11) 41. B: A Missen (16) 40. C: T Fusti (20) 40. W: A Docking (11) 38.

   RINGWOOD: Stroke A: D Walton (9) 60. B: M Silipetar (16) 59. C: S Evans (20) 64 cb. D: A Pekkarinen (26) 61. W: J Logan (13) 71 cb. Hole-in-one: J Logan at 8th.

   RIVERSDALE: Stroke A/Medal: P Marks (10) 66. B: S Taylor (17) 68. C: G Davies (20) 69. Scr: L Collins 73.

   RIVERSIDE ESSENDON: Women Stroke: W Bird (45) 69.

   ROMSEY: Stroke: S Poulton (27) 70.

   ROSEBUD COUNTRY: Stableford North A: J Byrne (10) 41. B: M Gordon (14) 42. C: I Turner (25) 45. South: P Wade (24) 43. Women A: K Elphinstone (14) 37. B: P Keating (35) 36.

   ROSEBUD PARK: Mxd foursome: C Durant C McDougall (31) 65. Stableford: D Declario (10) 40.

   ROSSDALE: Stableford A: R Grady (12) 45. B: M Michaelides (18) 41 cb. C: P Ligeti (26) 40. W: A Wallace (28) 34.

   ROYAL MELBOURNE: Stroke West: S Phillips (23) 67. Stableford: M Beuth (29) 39. Stroke East: C Cranstoun (4) 67.

   SAFETY BEACH: Par: D Law (30) sq.

   SANCTUARY LAKES: Stableford A: T Hong (8) 41. B: M Lawlor (9) 37 cb. C: K Hughes (22) 44.

   SANDHURST: Stableford A: W Coles (2) 40. B: L Lee (18) 39. C: C Paterson (23) 40. W: A Gainard (22) 38. North A: C Dupen (6) 40. B: M Smith (27) 40. W: R Robertson (34) 32.

   SANDRINGHAM: Stroke A: W Wallis (8) 61. B: D Waters (16) 63. C: M Thompson (23) 64.

   SETTLERS RUN: Stableford A: D Groves (6) 43. B: A Maitland (17) 41. C: G McCormack (23) 41. W: D Saker (36) 38.

   SEYMOUR: Stableford A: P Niebling (13) 42. B: W Keating (15) 42. W: S Wright (14) 40 cb.

   SORRENTO: Stableford A: J Foley (18) 41. B: J McIntosh (21) 45. W: L Cooper (21) 41.

   SOUTH PINES: Stableford A: S Dawson (14) 42. B: J Wright (21) 37. W: R Saul (23) 32.

   SOUTHERN: Par Div 1: G Stephens (13) 5 up. Div 2: K Reid (20) 7 up. Div 3: N Black (23) 5 up. Foursome c'ship: K Naismith A Holland 150.

   SPRING PARK: Mxd Ambrose: V Lunder B Caulfield G Mason (10) 54.

   SPRING VALLEY: Team Agg: M O'Sullivan (19) G Meadows (13) J Tucci (20) B Collins (5) 122. PM: A Roberts (3) S Harris (11) D Woolford (6) M McGowan (scr) 118.

   ST ANDREWS BEACH: Stableford: N Balakrishnan (11) 38.

   STRATHALLAN: Stableford: T McIntyre (17) 42. A: C Newnham (14) 40. B: P Roberts (20) 38. C: R Dyson-Holland (30) 37.

   SUNSHINE: Par A: C Urek (12) 4 up cb. B: G Rowney (16) 2 up cb. C: C Giang (21) 4 up. W: E Batten (23) 5 up.

   THE DUNES: Stableford A: J Cotter (10) 40. B: G Walton (11) 42. C: M McMillan (17) 37. Women Par A: J Simon (20) 1 up. B: B Craig (25) 1 up.

   THE HERITAGE: 4B Henley: B Kakolyris (29) P Kakolyris (26) 50. Stableford St John: J Davies (10) 41. B: A Vitez (13) 40. C: M Cheng (21) 35.

   THE NATIONAL: Stableford Moonah: M Davis (5) 42 cb. Long Island: M Haycroft (14) 40.

   THE SANDS TORQUAY: Stroke A: L Vassallo (8) 68. B: S Sutcliffe (11) 69. C: D Chester (25) 75 cb. W: M Juniper (39) 38.

   THIRTEENTH BEACH: Stableford Creek A/Medal: J Furnani (7) 40. B: B Bartley (9) 35. C: J Upham (19) 35 cb. Women A: A Mayes (20) 34. B/Medal: L Fox (27) 35.

   TIRHATUAN: Stroke/Medal A: M Devlin (4) 66. B: C Helps (17) 67. C: T Mitchard (22) 70. Women Medal: T Johnson (32) 73.

   TOCUMWAL: Stableford A: B Morgan (12) 40. B: G Hanigan (23) 44. W A: S Davies (23) 36. B: J Tonini (35) 38.

   TRAFALGAR: Stableford A: R Balfour (14) 36. B: D Blackshaw (24) 39.

   TRARALGON: Stableford A: H Mayer (12) 43. B: T Slaven (16) 42. C: G Thomas (21) 44. D: R Martinez (24) 46.

   TRENTHAM: Ambrose: J Smithwick C Wilson (7) 60.

   VICTORIA: Stableford A: K Skehan (3) 40. B: G Marshall (11) 39. C: R Payne (22) 42. White: J Burrows (26) 33 cb. W: S Forster (19) 38.

   WANGARATTA: Stableford A: D Hill (15) 41. B: D Snelson (20) 41.

   WARBURTON: Stableford A: A Lockey (15) 39. B: B Maltman (17) 38.

   WARRACKNABEAL: Stableford A: P Haslam (16) 39. B: P Dean (25) 40. W: M Massey (16) 36.

   WATERFORD VALLEY: Stroke A: F Van Den Akker (10) 71. B: H Dreyer (16) 70. C: P Hanekom (29) 70.

   WAVERLEY: Par A: J Pirie (11) 4 up. B: A Krauer (16) 7 up. C: J Khoo (22) 4 up.

   WERRIBEE PARK: Par A: D Humphreys (3) 3 up. B: A Pengelly (12) 4 up. C: S Wilson (18) 2 up. D: B Herd (24) 2 up. Hole-in-one: J Joyce at 15th. W: I Brogden (22) 1 down.

   WHITTLESEA: Stroke A: M Craven (12) 66. B: G Heskett (19) 67. C: D Reichert (23) 68. Cup: J Bland (3) 139.

   WINCHELSEA: Stableford: G Barfoot (22) 42. Trophy: K Stanesby (18) 78.

   WODONGA: Stableford A: N Crofts (8) 40. B: S Curnow (12) 45. C: C Flavell (35) 43. W: M Peters (4) 41.

   WONTHAGGI: 4B A: I Baker (1) G Moresco (24) 46. B: J Davies (26) P Davies (16) 49.

   WOODEND: Stableford: N Sullivan (12) 40.

   WOODLANDS: Stableford A: T Pope (3) 41. B: G Tansey (15) 39. C: J Sanders (18) 40. W: A Drummond (21) 38.

   WOORAYL: 4B: G Young (15) R Sullivan (25) 51. Women Stableford: A Campbell (25) 37.

   YALLOURN: Stroke A/Medal: C Jackson (10) 69. B: B Munro (20) 72.

   YARRA PARK: Stableford: D Harvey (25) 40. W: L Lewis (22) 39. Hole-in-one: S Jarvis at 4th.

   YARRA VALLEY: Stableford: P Empey (21) 47. W: V Booth (29) 36.

   YARRA YARRA: Stableford A: M Jellis(10) 39. B: R Krall (12) 39 cb. C: K Sadlier (19) 43. D: N Healy (26) 39 cb. Yellow: A Ellis (36) 41. W: C Tan (1) 37.

   YARRAVIEW: Stableford A: S Kenny (7) 38. B: M Morris (19) 39.

   YARRAWONGA MULWALA: 4B Murray: R Orr (28) K Gallagher (19) 52. Lake: K Watts (10) G Healey (24) 50. Women Indiv: R Powe (18) 40.

   YERING MEADOWS: Stroke Nursery: K Jacobsen (12) 69. Homestead/Medal: B Mitchell (11) 68. Stableford: L Clark (36) 51. Valley: A Bredhauer (20) 90. Women Stableford: Jelley (29) 36.

18 January 2018
Follow the Australian Amateur Championship match play phase live from the Lake Karrinyup Golf Club in Perth. Read more
18 January 2018
World-renowned Taiwanese body Swinging Skirts Golf Foundation is the presenting sponsor for the Australian Amateur Championships for the third ... Read more
18 January 2018
TORQUAY: Men: Stableford: 4B: D McPhail (6) G Bradley (16) 49 cb. Resort: P Fox (16) T Lyons (28) 48 cb. Visitor: M Scarlett (Creswick 28) C Perry ... Read more
MyGolf
Golf Victoria