Victorian club golf results - Saturday

   ALBURY: Stableford A: R Pickett (13) 43. B: K Edmonds (19) 39.

   ALEXANDRA: Stroke: G Davey (22) 70. W: B Lopez (23) 82.

   AMSTEL: Stableford A: B Greenough (scr) 37 cb. B: L Crowley (25) 37.

   ANGLESEA: Stableford A: S Saunders (7) 39. B: P Hampshire (20) 40. C: D Cassar (22) 39. W: A Stokes (17) 34.

   AXEDALE: Canadian Foursome: S Carter J Torney (17) 66. WW: L Prowse A Telford (21) 74. 27-hole C'ship: H Neilsen S McGibbon 112. Hcp: P Elvey J White (18-3/4) 100-1/4.

   BACCHUS MARSH: Stableford A: R Suter (4) 40. B: D Patchett (15) 43. C: G Sheers (20) 39. W: G Wu (24) 29.

   BACCHUS MARSH WEST: Par A: C Proctor (14) 6 up. B: F Lawler (21) 3 up.

   BAIRNSDALE: Stableford: C Rose (13) 37.

   BARWON HEADS: Stableford A: H Timms (13) 38. B: S Matheson (16) 40. W: M Poole (9) 31.

   BEMBRIDGE: 9-hole Stroke A: N Mallcott (6) 30. B: C Ferry (18) 25.

   BENALLA: 4B: I Wise (7) B Wright (12) 45. W: A Thomson (9) J O'Brien (16) 42.

   BENDIGO: 2B agg: N Bullen (17) R Grinton (16) 77. Indiv A: W Jelbart (8) 39. B: R Grinton (16) 39. C: I Bailie (19) 36.

   BERWICK MONTUNA: Stableford A: D Hammond (13) 40. B: S Bryant (34) 33.

   BOX HILL: 4B: P Richards (9) D Diaz (12) 8 up.

   BRIGHT: Stableford A: S Duic (2) 35. B: I Boreham (17) 37. W: R McGrath (17) 28.

   BRIGHTON: Medal: P Jolly (19) 60. Trophy: R Boucher (10) 62.

   BROADFORD: Irish Team: M Irving (9) B Walsh (9) 68.

   BUNINYONG: Stableford A: S Mills (10) 42. B: C Cummings (17) 37. C: A Gross (21) 39.

   CAMPERDOWN: Stableford: R Bailey (18) 42.

   CARDINIA BEACONHILLS: Stableford: M Van der Kraan (1) 36.

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Stableford: M Ingram (27) 44.

   CASTERTON: Medal: G Hegarty (29) 64.

   CASTLEMAINE: Par: B Cruise (15) 4 up.

   CENTENARY PARK: 4B: S Merchant (20) A Godwyn (18) 45.

   CERBERUS: Par A: A Coelli (10) sq. B: R Cook (16) 2 up. C: A Tulk (21) 1 down. W: M Thornell (28) 6 down.

   CHALAMBAR ARARAT: Stableford A: J Brennan (12) 32. B: N Pearse (17) 35.

   CHELTENHAM: Stableford: P McGann (20) 34 cb.

   CHURCHILL PARK: Stableford A: K Hurst (15) 37 cb. B: C Stoker (18) 40.

   CLIFTON SPRINGS: Stableford A: J Colbert (8) 38. B: K Fear (14) 36. C: K Coldwell (20) 36. D: P Lucas (21) 38. W: M Brooks (22) 27 cb.

   COBDEN: Par: A Stevens (25) 5 up.

   COBRAM BAROOGA: Stableford A: D Wilson (10) 36. B: G Chapman (24) 35 cb. W: G Mitchelson (15) 33 cb.

   COHUNA: Stableford: R Farrant (13) 41. W: C Doermer (14) 33.

   COLAC: Ambrose: R Cooper K Tomlinson (10) 61.

   COMMONWEALTH: Stableford A: J Craig (11) 43. B: P Milesi (14) 36 cb. C: C Boys (20) 36 cb.

   COROWA: Stableford A: P Rilliponi (10) 38 cb. B: T Patton (15) 39. C: A Livingston (25) 35. W: J Laurens (12) 36.

   CRANBOURNE: Team: M Dobs (21) M Warren (21) A Muscatel (21) A Hauser (8) 88.

   CREEKSIDE: Par A: T Davis (15) 7 up. B: P Schmidt (16) 3 up. C: C Chattra (26) 1 up. W: R Morrison (33) 1 up.

   CURLEWIS: Stableford A: T Ludowyk (6) 39. B: M Pinjuh (13) 40. C: K Leitch (22) 33. W: E Cass (12) 32.

   DORSET: Par A: S Manuson (9) 5 up. B: E Haddad (14) 2 up. C: P Gray (25) sq.

   DROUIN: 4B: S Gajdobranski (6) T Venton (9) 6 up.

   EAST MALVERN: Stroke A/Medal: G Ritchens (7) 64. B: M Leeds (14) 64.

   EASTERN: Stableford: C Cooper (10) 39 cb.

   EASTWOOD: Matchplay: G McGibbon bt G Treverton 2-1. Stableford A: R Osborn (6) 36. B: D Prentice (15) 39. C: P Long (21) 34.

   EILDON: Stroke A: N Munro (14) 73. B: G Brown (28) 69.

   EUROA: Stableford: P McCarthy (5) 36. Women Par A: T Zentveld (14) 1 up. B: M Thomson (26) 5 down.

   FINLEY: 4B: G Patchett (Broadford 16) N Langmead (Broadford 13) 43. WW: M Neill (Federal 7) D Cannon (Federal 15) 38.

   FLINDERS: Stroke A: C Holmes (9) 69. B: F Flowers (24) 75.

   FOREST HILLS: Par A: M Turner (9) sq. B: J Baltrusaitis (20) 2 down.

   GARDINERS RUN: Stableford A: J Knight (8) 41. B: L Hetherington (10) 40. C: P McInerney (20) 39.

   GARFIELD: Ambrose: T Baharis C Gilbert (7) 62.

   GISBORNE: Stableford A: C White (2) 37. B: M Allen (17) 36. C: R Allen (21) 39.

   GLEN WAVERLEY: Par: G Ridout (26) 2 up.

   GOONAWARRA: 4B: G Powell (8) J Ure (17) 44. WW: M Johnstone (24) R Watson (20) 36.

   GRAMPIANS: Stableford A: M Matthews (14) 40. B: B Borgmeyer (35) 37.

   GREEN ACRES: Stableford A: M Chapman (12) 36. B: B Smith (20) 37. C: A Berkefeld (25) 41.

   GROWLING FROG: Stableford A: M Stapleton (9) 35. B: D Patterson (12) 36. C: S Ronan (23) 32.

   HEATHCOTE: Ambrose: D Jones C Stabavs (5-3/4) 62-3/4. Women Stableford: C Shaddock (40) 31.

   HEIDELBERG: Stableford A: T Gibbs (11) 37 cb. B: G Hodges (16) 38 cb. C: D Holmes (22) 39 cb.

   HEYFIELD: Stableford: P Donaldson (23) 38.

   HOWLONG: Stableford A: T Schroeter (12) 41. B: D Stevens (17) 38. C: J Whittle (23) 41. W: A Sinclair (40) 38.

   HUNTINGDALE: Stableford A: M Stein (4) 37. B: S J Lee (13) 33 cb. C: C Drew (22) 35. W: K Crawford (8) 40. Hole-in-one: D Reiter at 19th.

   IVANHOE: Par A: S Powell (17) 8 up. B: H Boughen (19) 2 up cb. W: J Hansson (19) 8 down cb.

   KERANG: Stableford: G Gin (18) 38. W: R Meehan (25) 33.

   KEW: Stableford A: H Bradshaw (13) 39. B: D Warrell (24) 39. W: D Grail (10) 38.

   KEYSBOROUGH: Stableford A: R Watts (12) 37. B: W Low (15) 35. C: G Matton (28) 39. W: J Hooper (12) 31.

   KILMORE: Stableford A: D Jordan (12) 37. B: N King (24) 42.

   KINGSTON HEATH: 4B Trophy: C Mitchell (9) J Wilson (9) 5 up. Stableford: I Radywyl (10) 38.

   KOORINGAL: 4B agg: C Tanti (19) B Hall (10) 71. Women Stableford: T Burke (29) 32.

   KORUMBURRA: Ambrose: S Harland T Fowles G Jones I Gibson (6-5/8) 60-3/8.

   KYABRAM VALLEY VIEW: Stroke A/Medal: P Downe (12) 70. B: G Armstrong (20) 76. W: J McHale (22) 78.

   LAKES ENTRANCE: Par: M Martino (20) sq.

   LAKES VIEW: Stableford: T Anketell (11) 38.

   LANCEFIELD: Stroke A: G Dudridge (7) 75. B: G Mau (17) 73. C: G Hollins (30) 75.

   LANG LANG: Stableford A: D Pearson (7) 42. B: M Bushe (18) 38. C: T Chelles (23) 33. W: J Sullivan (12) 32.

   LATROBE: Par A: P Gebert (8) 7 up. B: R Lyon (14) 5 up. C: T Vas (23) 3 up.

   LONSDALE: Par A: K Beatty (14) 2 up. B: J Wall (20) 2 up. C: N Cass (23) 5 up. W: L Coutie (23) 1 down.

   MAFFRA: 2B: R Warn (15) R Runciman (11) 10 up.

   MALLACOOTA: Medal: B Gaudion (24) 76.

   MANSFIELD: Stableford: O Pearson (6) 42. Women Stroke: N Stephens (40) 79.

   MARYBOROUGH: American Foursome: R Calleija G Fulford (18-3/8) 62-5/8. Scr: G Sluce R Brennan 68. Mxd: S Smithwick A Passalick (18-3/8) 68-5/8. Scr: T Wearne I Frost 75.

   MEDWAY: Par A: D Brown (4) 2 up. B: G Shaw (15) 3 up. C: J Stivala (23) 4 up.

   MELBOURNE AIRPORT: Par A: D Thomson (9) 1 up. B: A Foronda (18) 3 up. C: D Hurley (24) 2 up.

   MELTON VALLEY: Stableford A: R Bonnici (3) 38. B: M Lucas (11) 40. C: R Lyszcharz (19) 39. D: M Woodall (20) 44. W: K Green (27) 38.

   METROPOLITAN: 4B: T Allan (7) I Hamilton (10) 48. W: J Bethell (12) C Anderson (3) 48.

   MIDLANDS: Stableford A: C Jolly (9) 37. B: J Nicholson (14) 42. C: A Harrison (23) 36. W: Z Bandy (26) 32.

   MIRBOO NORTH: Par: J McFarlane (13) 1 up.

   MOE: Stableford: S Stephens (8) 40.

   MOONAH LINKS: Stroke/Medal Legends A: T Walker (11) 73. B: S Cotton (18) 78. Stableford Open: D Morello (22) 33 cb.

   MOOROOPNA: Stroke A: C Van Veist (7) 71. B/Medal: R Nightingale (15) 70. C: N Lewis (30) 72.

   MORNINGTON: Stableford A: G Trimble (5) 36. B: S Armstrong (15) 33. C: P Glew (20) 37. Medal: G Fitch (5) 38.

   MORWELL: Ambrose: C Townes K Townes (2) 64.

   MT MACEDON: Par A: G Moore (16) sq. B: P Nicholls (36) 3 up.

   MT MARTHA: Foursome: G Burton B Ellett (18-1/2) 69-1/2.

   MURRAY DOWNS: Stableford A: C Mathieson (9) 37. B: G Street (10) 40. C: G Peiris (21) 37. D: C Banks (22) 36. W A: M Holt (23) 32. B: C Lang (26) 38.

   MYRTLEFORD: Stableford: G Black (11) 35.

   NEANGAR PARK: Stableford A: J Miles (5) 39 cb. B: M Bateman (16) 41. C: N West (24) 43. W: J Bilkey (4) 35.

   NORTHERN: Stableford A: P Steward (7) 40. B: S Wilson (15) 38 cb. C: T Connors (23) 41.

   NUMURKAH: Stableford A: N Hutchins (15) 37. B: A MacFadyen (19) 39. W: P Davies (11) 33.

   OAKLEIGH: Stableford: G Lyon (10) 35.

   OCEAN GROVE: Stableford A: L Hunter (13) 41. B: I Walker (19) 36.

   OLINDA at Emerald: Stableford A: M Wiltshire (10) 36 cb. B: A Crane (19) 40.

   PACKENHAM: Stableford A: F Chiu (13) 35 cb. B: D Towan (20) 32.

   PAMBULA MERIMBULA: Stroke A: P Welsford (4) 71. B: A Metcalfe (16) 72. C: S Trigwell (29) 73. Women Stableford: A Pointon (7) 32.

   PARKLANDS: Stableford: D Grambau (10) 36.

   PATTERSON RIVER: Par A: R Mobbs (12) 3 up. B: N Fitzgerald (18) 1 down. C: G Greig (20) 3 down.

   PENINSULA KINGSWOOD: Stableford Peninsula A: N Adkin (5) 38. B: S Hughes (21) 39. C: J Sullivan (33) 34. Kingswood A: C Ricardo (14) 36. B: I Fleming (19) 35. C: M McLean (24) 30 cb. PM A: A Houston (plus 3) 37 cb. B: P Mahoney (21) 34. C: I Gunnis (26) 36. W: A Blencowe (15) 35.

   PORTARLINGTON: Stroke A: J McGrath (3) 68. B: S Baker (13) 68. C: R Svorinch (21) 63. D: I Pardy (25) 75. W: P Peacock (19) 77.

   PORTLAND: Stroke A: C Foster (1) 69. B: T Grant (11) 70. C: J Moore (22) 71. W: J Burke (29) 77.

   PORTSEA: Stableford A: T Cousley (9) 34. B: K Sheppard (10) 33. C: G Addison (20) 38.

   RACV CAPE SCHANCK: Stableford: C Park (15) 36 cb.

   RACV HEALESVILLE: Stableford: H Vaughan (17) 35 cb.

   RICH RIVER: Stableford A/Cup: G Peat (9) 39. B: M Lake (13) 36. C: A Davidson (22) 34. Women Stableford: J Kirkman (17) 32.

   RINGWOOD: Par A: A Austin (12) 7 up. B: D Knaggs (26) 1 up. W: M Lee (10) 2 down.

   RIVERSDALE: Stableford A: D Walker (11) 38. B: C Helfrich (16) 40. C: P Forbes (23) 41.

   RIVERSIDE ESSENDON: Women Par: A Aristotle (42) sq.

   ROCHESTER: Stableford A: L Hicks (5) 37. B: R Vise (21) 38.

   ROSANNA: Stableford A: J Russell (4) 39 cb. B: R Bliem (18) 39.

   ROSEBUD COUNTRY: Par East A: J Vanderuit (7) 4 up. B: D Whitehead (11) 1 up. C: M Radecki (17) 1 down cb. West: C Mew (3) 35. W: L Garrett (18) 36.

   ROSEBUD PARK: Stableford: T Maguire (12) 39 cb. W: A Sadler (32) 27.

   ROSSDALE: Stableford A: M Sinclair (12) 38 cb. B: W Crump (15) 37. C: L Sullivan (23) 33. W: A McCue (25) 30.

   ROYAL MELBOURNE: Stableford West A: P Denborough (9) 34. B: D Court (12) 36. C: D Legge (19) 37. East: J Buchan (36) 37.

   SAFETY BEACH: Stableford: G Lazzar (10) 38.

   SALE: Par A: J Thomas (9) 2 up. B: R Humphrey (25) 3 down cb. W: M White (20) sq.

   SANCTUARY LAKES: Par A: J Box (8) 5 up. B: C Niarhos (15) 2 up. C: R Walker (24) sq cb.

   SANDHURST: Stableford North: R Horler (22) 34. Par Champions: T Van Spaandonk (23) 2 up.

   SANDRINGHAM: Medley Stableford A: D Waters (13) 38. B: P Mitchell (19) 40. C: S Low (21) 36.

   SEYMOUR: Par A: M Fountain (12) 1 up. B: D O'Sullivan (32) 12 up. Women Stroke: L Gee (20) 74.

   SHEPPARTON: Stableford A: C Brewer (7) 38. B: G Barry (18) 42. C: A Lewis (32) 41 cb. W: D Wood (24) 34.

   SORRENTO: Stroke: C Mott (14) 71. Hole-in-one: R Furnell at 2nd.

   SOUTHERN: Stableford A: M Tims (11) 40. B: J Bell (13) 39. C: G Edwards (24) 36.

   SPRING PARK: Stableford: B Caulfied (18) 37.

   SPRING VALLEY: Stableford/Medal: N Venditti (10) 39. B: M Brunton (28) 36. PM A: B Kreymborg (5) 36. B: G Power (28) 32.    ST ANDREWS BEACH: Stableford: M Riach (15) 33.

   STRATHALLAN: Stableford A: B Reichelt (13) 31. B: W Tolley (20) 33 cb. C: G Peirce (32) 34. Overall: R Temperton (25) 38.

   TALBOT: Stroke A: T Deans (9) 74. B-C: G Bilson (18) 72.

   TARRAWINGEE: Stroke: G Simmons (28) 68. W: A Simmons (32) 77.

   TATURA HILL TOP: Stableford A: T Roberts (15) 36. B: G Pearce (19) 36. W: M McGrath (44) 39.

   THE HERITAGE: Par Henley A: C Hunt (8) 1 up. B: D Paul (15) 4 up. C: A Guglielmi (22) 2 up. W: M Ghirardello (23) 1 up. 4B St John: G Kerr (10) A Bradley (16) 41.

   THE NATIONAL: Stableford Moonah: A Sennitt (20) 37. Ocean: C Merigan (30) 35. Old: P Jack (11) 35 cb. Long Island: J McKenzie (15) 34.

   THE SAND TORQUAY: Stableford A: P Binyon (11) 37 cb. B: M Skelton (31) 35.

   THIRTEENTH BEACH: Stableford A: A Aldous (7) 36. B: A Puskins (12) 38. C: A Harris (14) 40. W: A Gourlay (15) 31.

   TIRHATUAN: Par A/B: M Devlin (4) 3 down. C: B Martin (33) sq.

   TOCUMWAL: Mxd Canadian Foursome: K Stockdale C Stockdale (13-1/2) 70-1/2.

   TRARALGON: Stableford A: R Alexander (plus 2) 35. B: R Smith (15) 37. C: B McClure (23) 39 cb.

   TRENTHAM: Stableford: I Cornthwaite (29) 40.

   VICTORIA: Stableford A: C Nobes (10) 35 cb. B: A PhIllips (14) 35. C: C O'Malley (17) 37. White: R Lomax (31) 31 cb.

   WANGARATTA: Stableford: D Kerwin (8) 39.

   WARBURTON: Mxd Stableford: J Kennedy (4) 35.

   WARRACKNABEAL: 4B: M Duncan (28) C Matthews (20) 61. Women Stableford: C Phelan (11) 35.

   WARRAGUL: Stableford: D Hamilton (15) 40.

   WARRNAMBOOL: 4B: S Andrews (5) M Andrews (25) 7 up. Women Indiv: H Fagan (26) 37.

   WAVERLEY: Stableford A: A Johnston (12) 37. B: S Cross (14) 36. C: A Foster (19) 33.

   WERRIBEE PARK: Ambrose: S Norton D Humphreys A King S West (4-1/2) 58-1/2).

   WHITTLESEA: Par A: B Millin (12) 2 up. B: P Klaaysen (15) 3 down. C: P O'Connor (22) 2 down.

   WINCHELSEA: Ambrose: C Currington D Lewis (11-1/2) 65-1/2.

   WODONGA: Ambrose: P Wilcox D McLeish J Allen K Burton (5-1/2) 59-1/2.

   WONTHAGGI: Stableford A: K Jamieson (8) 39. B: B Clark (13) 33. C: J Brann (22) 36.

   WOODLANDS: Par A: T James (9) 4 up. B: L Brown (13) 3 up. C: K Broadbent (24) 5 up. W: B Pitts (15) 1 down cb.

   WOORAYL: Foursome: G Winkler J Howard (14-5/8) 78-3/8.

   YARRA PARK: Stableford: A Swallow (15) 44. W: M Sinnott (16) 32.

   YARRA VALLEY: Par: R Christophers (19) 4 up.

   YARRA VIEW: Stableford A: G Riley (14) 37 cb. B: G Britton (25) 37.

   YARRA YARRA: Stableford A: J Young (8) 35. B: T Grove (15) 34. C: D Hampton (20) 36. D: G O'Brien (23) 36. W: M Thorley (16) 32. Yellow: G McLeod (22) 34.

   YARRAWONGA MULWALA: 4B Murray: C Aldons (8) P Bowd (16) 6 up cb. Lake: B Baines (7) T Rogasch (13) 11 up. Women Par Div 1: G Moraitis (24) sq. Div 2: P Burton (34) 1 up.

   YERING MEADOWS: Par Nursery: A Hayman (3) 2 up. W: C Brooks (21) 9 up.

17 January 2018
Applications for 2018 VIS and Golf Victoria Elite Player Golf Programs are now open. Read more
17 January 2018
Follow the Australian Amateur Championship, presented by Swinging Skirts, live from Wanneroo and Lake Karrinyup in Perth. Read more
17 January 2018
EASTWOOD: Women: Par: A: A Holmes (17) 1 up. B: J Luck (25) 1 up. C: J Knowles (28) 1 up. Yellow: R Boxshall (28) 3 up. Read more
MyGolf
Golf Victoria