Victorian club golf results - Saturday

ALTONA LAKES: Par A: M Kelly (7) 2 up. B: F Gigliotti (18) 1 up. C: F Timothy (20) 1 down cb. W: P Care (16) 2 down.

   ANGLESEA: Stableford A: S Thompson (9) 38. B: D Winsall (21) 36 cb. C: T Scarborough (22) 33. W: A Stoites (15) 25.

   AXEDALE: Foursome c'ship: H Nielsen L Prowse 74. Hcp: R Iser F Kath (7-1/2) 72-1/2. Stableford Div 1: G Laity (11) 37. Div 2: P Stewart (21) 35.

   BACCHUS MARSH: Stroke A: S Ward (1) 70. B: S Coe (16) 71. W: M Dunne (13) 79.

   BACCHUS MARSH WEST: 4B: C Oliver (16) P Storer (16) 45. Mxd: L Shea (13) N Dickson (29) 43.

   BAIRNSDALE: Medal: F Jackson (13) 72.

   BARHAM: Stableford A: G Lakes (13) 37. B: G Sholl (27) 32 cb. W: V James (37) 34.

   BARWON HEADS: Medal: J Owen (2) 139. Stroke Black: L Vella (32) 74. Red: M Smith (26) 75. W: D Lockie (17) 78.

   BEMBRIDGE: Stroke 9-hole: R Shute (8) 33.

   BENDIGO: Stroke A: S Russell (8) 69. B: D DeMoore (17) 69. C: D Ride (20) 73 cb.

   BERWICK MONTUNA: Stableford A: B Leane (10) 39. B: R Armstrong (26) 44. W: P Chan (21) 34.

   BOX HILL: Par A: J Sykes (12) 2 up cb. B: M Ransom (19) 4 up. C: G Galvin (28) sq.

   BRIGHT: Stableford A: P Clouch (10) 40. B: K Schulze (20) 31.

   BRIGHTON: Foursome: J Collins C Sommervelle (12-1/2) 66-1/2. 2B agg: R Britton (24) J Gardiner (14) 69.

   BROADFORD: Stroke A: G Hogg (7) 67. B: I Newton (14) 70. C: J Doyle (22) 72. W: J Foley (16) 81.

   BUNINYONG: Ambrose: T Smith T McConchie (5-1/4) 65-3/4. Member/Guest: D Anderson A Korth (6) 67.

   CARDINIA BEACONHILLS: Stableford A: P Jones (13) 37. B: P Koski (16) 38. Trophy: P Brown 3-2.

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Stableford: J Sproule (16) 35.

   CENTENARY PARK: Medal: J Hoy (12) 69 cb.

   CERBERUS: Stableford A: S Drummond (4) 37. B: C Dowd (17) 30. C: G Smith (22) 34. W: K Dowd (24) 28.

   CHELTENHAM: 4B: J Sanger (7) M Sanger (10) 42 cb.

   CHURCHILL PARK: Stableford A: D Kelaart (10) 37. B: D Wragg (20) 37 cb.

   CLIFTON SPRINGS: Stroke A: L Datson (7) 69. B: J Van Kollenburg (12) 74. C: F Horne (19) 75. D: H Percan (24) 73. W: A Franklin (12) 78.

   COBRAM BAROOGA: Stableford A: K Dunn (9) 37. B: L Smith (27) 38. W: H Adkins (24) 33.

   COHUNA: Stroke: T Farrent (15) 69. W: E Roberts (29) 77.

   COLAC: Stableford: J McNabb (33) 41.

   COMMONWEALTH: Par A: D Condon (10) sq. B: J Hamilton (18) 6 up. C: P Fitzgerald (23) 1 up cb. W: K Ould (22) 2 down cb.

   COROWA: Stableford A: N Horsfall (6) 36. B: M Lowe (16) 38. C: B Ritchie (36) 34. W: N Carmosin (24) 31.

   CRANBOURNE: Stableford A: J Shapiro (10) 39. B: C Michie (14) 38. C: I Gelbart (25) 35 cb.

   CREEKSIDE: 4B: C Krause (14) P Schmidt (15) 45. W: J Goddard (22) R Krause (12) 39. Hole-in-one: J Ritchie at 10th.

   CURLEWIS: Stableford A: M Crabbe (3) 36. B: S Janson (14) 36. C: J Sim (18) 37. W: H Sutherland (17) 32.

   DENILQUIN: Stableford A: P Joice (scr) 37. B: A Wettenhall (21) 35.

   DORSET: Par A: A Spink (2) 2 up. B: R Carter (16) 1 up. C: A Robertson (24) 1 down.

   EAST MALVERN: Stroke: M Leeds (13) 68.

   EASTERN: Par A: M Meade (16) 6 up. B: K Rew (21) 3 up.

   EASTERN SWARD: Par A-B: J Riordan (11) 3 up. C-D: R Parker (25) sq.

   EASTWOOD: Par A: W Sutton (4) 2 up cb. B: A Crammer (16) sq. C: I Harman (23) 1 down cb.

   EMERALD: Stableford Cup: K Hill (17) 42.

   FLINDERS: Par: H Tiesdell-Smith (36) 1 down.

   FOREST HILLS: 4B c'ship: G Kitanovic (26) C Griffiths (21) 88.

   GARDINERS RUN: Stableford A: I Lochhead (8) 40. B: M Gordon (24) 37.

   GARFIELD: Ambrose: C Nevin S O'Donell D Schmidt T Quinn (13-1/8) 56-7/8.

   GISBORNE: Ambrose: A Buttigieg X Buttigieg (4-1/2) 65-1/2.

   GLEN WAVERLEY: Stableford: A McDonald (Wattle Park 11) 35.

   GOONAWARRA: Stableford A: K McEwan (11) 36 cb. B: D Bell (13) 33. C: P Trimboli (20) 35 cb. W: R Watson (22) 28.

   GRAMPIANS: Stableford: A Jackson (11) 36.

   GREEN ACRES: Stableford A: R Adezio (6) 37 cb. B: D Kebbel (16) 41. C: J Edwards (23) 41.

   GROWLING FROG: Stableford A: S Davis (4) 34 cb. B: A Cairns (12) 39. C: D Campbell (23) 34.

   HEIDELBERG: Stroke A: D Zaffino (3) 65. B: D Hartney (16) 69. C: A Turner (30) 66.

   HIDDEN VALLEY: Stableford: R Icovski (10) 38.

   HOWLONG: Stroke: M Pattinson (8) 68 cb.

   HUNTINGDALE: Stroke A: R Wheelan (11) 72. B: A Cox (17) 74. C: H Travers (19) 74. Stableford: S Tartaglia (6) 30 cb. Women Stroke: C Rubtsov (14) 76.

   IVANHOE: Par A: C Priems (11) 7 up. B: A Blight (21) 5 up. W: J Dimouitis (23) 5 down cb.

   JUBILEE WANGARATTA: Stableford A: S Fisher (4) 33. B: M Hall (17) 33. C: D Cowan (21) 39. Mxd Pinehurst: L Carmody S Godfrey (11-1/2) 69-1/2.

   KEW: Stableford A: H Bradshaw (12) 40. B: B Tanner (17) 37. C: B Phillips (23) 38 cb. W: J Hammond (23) 30.

   KEYSBOROUGH: Stableford: W Low (14) 40. W: S Ellis (28) 34.

   KILMORE: Stableford A: K Lambert (6) 35. B: M Russell (18) 36.

   KINGSTON HEATH: Stableford A: M Collins (10) 41. B: J Hickman (23) 35.

   KOORINGAL: Stableford A: N Jensen (6) 36 cb. B: M McMeekin (11) 35. C: J Ebeyer (16) 40. D: S Lucas (20) 37. W: H Harley (6) 31.

   KORUMBURRA: Stableford A: T Fowles (10) 34. B: P Vanagtmaal (16) 33.

   KYABRAM PARKLAND: Stableford A: D Cartwright (3) 34 cb. B: C Oman (21) 33. W: K Fanning (23) 32.

   LAKES ENTRANCE: Stableford: P Nicholas (13) 32.

   LAKESIDE at Albert Park: Stroke A: S Todes (4) 73. B: G Gregors (20) 69. C: G Edwards (33) 75. Scr: S Todes 77.

   LANG LANG: 2B: K Stockdale (15) D Lovie (16) 39. Indiv: B Harkness (14) 34. W: A Makin (9) 25.

   LEONGATHA: Stableford: A Henley (15) 31 cb.

   LONSDALE: Stableford A: C Fraser (7) 36. B: B Park (15) 37. C: D Cole (27) 33. W: L Toleman (8) 32.

   MALLACOOTA: 4B: C Armstrong (10) B Gaudion (24) 38.

   MARYBOROUGH: Stableford A: M Wyllie (plus 1) 40. B: M Coxall (17) 34. C: S Sheed (19) 32. W: D Jennings (18) 80.

   MEDWAY: Par A: F Hocking (11) 1 up cb. B: R O'Keeffe (16) 1 up. C: D Filippone (27) 2 up. W: J Fottile (19) 4 down.

   MELTON VALLEY: Par A: S Brown (17) sq. B: G Morrison (20) 2 up. Foursome c'ship: S McRae S Pengelly 162. Hcp: C Dobbie S Aquilina (7-1/2) 150.

   METROPOLITAN: Par A: M Butterworth (10) sq. B: J Eddy (11) 1 up cb. C/Trophy: N Hildebrand (19) 2 up. W: N Postma (24) 4 up.

   MIDLANDS: Stableford A: M Loveless (7) 37. B: G Morrison (13) 36. C: K Caius (22) 35. W: G Jackson (40) 29.

   MIRBOO NORTH: Stableford: M Hales (24) 44.

   MOONAH LINKS: Stableford White: B McArdle (18) 28.

   MORNINGTON: Stableford A: G Holbrook (11) 38. B: M Harrison (17) 37. C: T Perrin (19) 42.

   MURRAY DOWNS: Stableford A: J Davies (9) 37. B: T Ford (14) 35. C: B Weybury (30) 40. W: S Beard (23) 33.

   MYRTLEFORD: Stableford: D Matthews (8) 30.

   NEANGAR PARK: Ambrose: M Shanahan A Skaer (3-1/4) 59-3/4. W: J Conder J Roberts (5-1/4) 65-3/4. Hole-in-one: D Drummond at 16th.

   NHILL: 4B: S Frover (2) D McEldrew (22) 48. Women Stableford: L Lacey (6) 35.

   NORTHERN: Stableford A: J Lavender (1) 41. B: L Cattlin (18) 39 cb. C: L McCartin (26) 39.

   NUMURKAH: Stroke: M Atkins (17) 89.

   OLINDA at Emerald: Stableford A: A Crane (17) 38. B: G O'Brien (25) 35.

   PAMBULA MERIMBULA: Stableford A: N Townsin (6) 37. B: A Crowe (15) 40. C: S Trigwell (26) 39. W: S Senior (12) 31.

   PARKLANDS: Stroke: D Grambau (10) 69.

   PATTERSON RIVER: Stableford A: W Johnston (12) 37. B: C Prince (14) 41. C: M Sales (28) 36.

   PENINSULA KINGSWOOD: Par Peninsula A: D Splatt (6) 1 up. B: K Harrison (21) 3 up. C: S Peters (27) 1 up. W: A Flanagan (34) 5 down. Kingswood A: J Giarrusso (9) 1 up cb. B: G Hasell (20) 1 up. C: B Smith (25) 2 down. W: B Yandle (15) 1 down.

   PHILLIP ISLAND: Stableford A: J Fowler (4) 35. B: J Watts (15) 33. C: M Hill (22) 31.

   PORTARLINGTON: Stableford A: M Salter (3) 34 cb. B: A Wootten (14) 34. C: I Fulton (20) 36. D: K Foxcroft (27) 33. W: S Kearton (30) 29.

   PORTLAND: Stableford A: J Bannam (8) 36. B: W Duckmanton (17) 34. W: K Smail (35) 33.

   QUEENSCLIFF: Stableford: D Kilfoyle (18) 39.

   RAAF WILIAMS: Stableford A: S Turner (11) 37. B: Voraine (25) 37.

   RACV CAPE SCHANCK: Stableford: G Paine (17) 32.

   RACV HEALESVILLE: Stableford: M Moore (11) 36 cb.

   RICH RIVER: Stableford Div 1: R Lewandowski (15) 39. Div 2: K Dullard (27) 38.

   RINGWOOD: Stroke A: A Ford (9) 70. B: H Gordon (16) 70. C/Medal: T Leblanc (23) 68. W: J Lim (20) 77.

   RIVERSDALE: Stableford A: G Elliott (11) 38. B: S Rowe (20) 41.

   ROCHESTER: Stroke A: J Walsh (4) 75. B: I Clark (24) 72.

   ROMSEY: Stableford: M Mottram (12) 37.

   ROSANNA: Stableford A: G Goutzioulis (11) 36 cb. B: C Flannagan (12) 37. C: B Hopkins (27) 35.

   ROSEBUD COUNTRY: Par North A: A Holmes (12) sq. B: M Anderson (20) 3 down. South: G Lincoln (4) sq. W: D Hudd (22) 3 down.

   ROSEBUD PARK: Par: G Freckleton (15) 4 up. W: A Sadler (29) 6 down. Trophy: T Hayes (13) 6 up.

   ROSSDALE: Stableford A: J Spencer (4) 37. B: D Brown (18) 36 cb. C: J Lingos (24) 31. Cup: S Berger (9) P Ligeti (23) 1 up.

   ROYAL MELBOURNE: Stableford West A: J Hetrel (9) 35. B: A Harlock (15) 37. C: R Paterson (34) 37. East: P Coronel (9) 35.

   SAFETY BEACH: Stableford: D Ballingal (16) 38.

   SALE: Stableford: P Mogridge (6) 37.

   SANCTUARY LAKES: Stableford A: A Wheat (scr) 34. B: T Adlington (10) 34. C: K Hughes (17) 33.

   SANDHURST: Medley Stableford A: J Moon (5) 33. B: R Phillips (22) 34. Par North: R James (5) 4 up.

   SEYMOUR: Stableford: J Passmore (5) 36.

   SHEPPARTON: Stableford A: S Michel (6) 38 cb. B: B Wilson (12) 36 cb. C: G Adams (35) 40. W: J Tomkins (31) 33.

   SORRENTO: Par A: P Lupson (14) 1 down. B: G Chalmers (22) 2 down cb.

   SOUTH PINES: Stableford A: A MacPherson (9) 40.

   SOUTHERN: 4B agg: D Cairns (12) P Davis (14) 65.

   SPRING PARK: 4B: A Henriques (19) G Mason (36) 62.

   SPRING VALLEY: Stroke A: N Cooper (6) 73. B: M Stevens (15) 75 cb. PM A: R Baxter (12) 70. B: K Anderson (17) 67.

   ST ANDREWS BEACH: Stableford: J Barr (9) 33.

   STRATHALLAN: Stroke A: C Thompson (13) 75. B: V Elias (19) 73. C: B Arrowsmith (22) 71. Overall: P Kamay (6) 66.

   SUNSHINE: 2B agg: P Guthrie (13) P Allport (22) 66.

   TALBOT: Stroke: D Ford (13) 71. Mxd c'ship: C O'Halloran T O'Halloran 66. Hcp: R Nunn T Deans (16) 73.

   TATURA: Stableford A: N Ludington (3) 35. B: R Curtis (17) 37.

   THE DUNES: Par: D Jack (14) 5 down.

   THE HERITAGE: Stableford Henley: A: M Dean (scr) 37. B: C Muir (15) 34. C: A Guglielma (22) 38. St John: M McGrath (15) 38.

   THE NATIONAL: Par Moonah: I Bejer (26) sq. Ocean: J Selak (17) sq. Old: G Carfi (29) 3 down. Long Island: D Burdenjuk (18) sq.

   THE SANDS TORQUAY: 4B: D Chester (24) L Vassallo (6) 8 up cb. W: K Bond (10) S Brown (15) 5 up.

   THIRTEENTH BEACH: Stableford Beach A: S Pratt (7) 35. B: A Fonseca (11) 36. C: W Costin (15) 34. W: C Monahan (15) 33.

   TOCUMWAL: Stroke A: T Keogh (15) 74. B: B Cavanagh (22) 70. W: V Watmore (30) 77.

   TORQUAY: Par: C Inness (20 1 up. Black: D Dodd (10) 3 up. Resort: P Orwin (15) 4 up cb. W: H Dixon (18) 1 down.

   TRARALGON: 2B: D Trease (3) B Dean (9) 39.

   TRENTHAM: Par: H Moore (20) 1 up.

   VICTORIA: Foursome c'ship: L Murnane B Hicks 82. Hcp: G Hare R Payne (18-1/2) 76-1/2. Foursome white: F Forbes D Wilson (28) 87. W: C McGann C Ross (32-1/2) 79-1/2.

   WARRACKNABEAL: Stableford: B Murphy (15) 38. W: W Hewitt (21) 33.

   WATERFORD VALLEY: Stableford A: P Forsyth (11) 32. B: G Smith (12) 30. C: D Reid (16) 30.

   WAVERLEY: Stableford A: C Quinn (8) 37. B: R Pearce (18) 37. C: A Spiteri (19) 36.

   WERRIBEE PARK: Par A: A Jones (10) sq. B: S Norton (14) sq. C: J Murray (22) sq. W: M Tang (19) 6 down.

   WHITTLESEA: Stableford A: M Sulema (10) 38. B: B Walker (17) 33. C: M Hussey (23) 35.

   WODONGA: Stableford: K Garner (11) 39.

   WOODEND: Stableford: M Bond (11) 40.

   WOODLANDS: Par A: G Grant (3) 1 down cb. B: K Clarke (11) sq. C: J Pitts (24) 2 up. W: A Irminger (24) 3 down. Trophy: R Lubbock bt P O'Brien 2-1.

   WOORAYL: American Foursome: A Turner B Stubbs (4-7/8) 71-1/8.

   YARRA PARK: Medal: S Jarvis (12) 67. W: B Jenkins (28) 77.

   YARRA VALLEY: Stableford: K Scholes (21) 37.

   YARRA VIEW: Par A: I Stubbings (7) 1 up. B: A Taylor (24) 1 up.

   YARRAWONGA MULWALA: Foursome c'ship: P Warner J Martin 118. Hcp: I Cooper P Orr (18) 109. Women Stableford: C Cuss (26) 32.

   YERING MEADOWS: Stableford Nursery White A: B Farley (3) 40. B: R Witherow (32) 43. W: C Gelley (27) 23.




October is Golf Month. Share the golf bug to win the ultimate golf bug adventure to Barnbougle, Cape Wickham and Ocean Dunes courtesy of Air Adventure Golf Tours.


Head to www.golfmonth.com.au for more details.

24 October 2017
Marc Leishman's breakout year in America has left him on the cusp of the world's top 10 for the first time in his career. Read more
23 October 2017
Victoria’s Sue Wooster leads the Australian Women’s Senior Amateur after round one, three strokes ahead of seven-time champion Sylvia Donohoe. Read more
24 October 2017
CAMBERWELL: Stableford: A: L Filippin (24) 39. Read more
MyGolf
Golf Victoria