Victorian club golf results - Saturday

   ALEXANDRA: Ambrose: P Vallance B Newton J McCashney (6-1/2) 59-1/2.

   ALTONA LAKES: Stableford A: M Kelly (8) 34 cb. B: M Busbridge (14) 32 cb. C: L Warner (22) 36. W: J Bestwick (10) 34 cb.

   AMSTEL: Par A: L Williams (6) 2 up. B: F Borg (12) 2 up. C: D Butler (18) 1 down cb.

   ANGLESEA: 4B: J Edmanson (19) K Friel (11) 6 up. W: R Schepers (21) M Parton (22) 4 down.

   AXEDALE: Pinehurst: L Johnstone J White (4-1/2) 66-1/2. Mxd: F Kath R Iser (7-1/8) 64-7/8. Scr: B Larkins S Baker 70.

   BACCHUS MARSH: Stableford A: B Wilkinson (8) 40. B: Q Lesko (16) 38. C: B Ransome (19) 39 cb. W: J Goedegebuure (34) 32.

   BACCHUS MARSH WEST: Stableford A: M Hay (7) 41. B: G Willcox (20) 34 cb. Women Par: S Fordyce (32) 6 down.

   BAIRNSDALE: 4B: M Hudson (21) B Hudson (25) 44 cb.

   BARHAM: Stroke A: C Robertson (6) 74. B/Medal: E Miller (28) 71. Women Stableford: J Lodge (29) 36.

   BARWON HEADS: Stableford A: R Furphy (9) 39. B: K Neill (35) 40. W: J Warnock (11) 37.

   BEMBRIDGE: Stroke 9-hole A: G Peck (8) 32. B: T White (9) 29.

   BENALLA: Stroke A/Medal: D Dunster (6) 68. B: R Jensen (21) 71.

   BERWICK MONTUNA: Stableford A: L Crawford (8) 40. B: P Walker (13) 45. C: T Grayson (23) 39. W: J Koraus (40) 29.

   BOX HILL: Stableford A: S Fulton (11) 37. B: G May (13) 37 cb. C: S Lee (21) 37. D: E Wong (36) 37.

   BRIGHT: 4B: K Schultze (20) R Borsch (23) 46.

   BRIGHTON: Stroke A: C Tesoriero (5) 63. B: T Spence (20) 67. C: T George (25) 65.

   BROADFORD: Stableford A: P Cullen (8) 34. B: L Beeson (14) 34. C: N Downey (30) 32. W: J Foley (16) 28.

   BUNINYONG: Stableford A: T Coverdale (5) 39. B: C Cummings (13) 35. C: M Salt (33) 41. W: H Pascoe (1) 39.

   CARDINIA BEACONHILLS: Par A: R D'Arcy (11) 2 up cb. B: P Peeters (18) 2 up.

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Stableford: M Robilliard (20) 36 cb.

   CASTLEMAINE: Stableford: L Smith (13) 36.

   CENTENARY PARK: Stableford: P Volpe (6) 37.

   CERBERUS: Par A: J Hogan-Keogh (11) 4 up. B: R Hogan-Keogh (17) 1 up. C: A Smith (34) 5 up. W: P Hogan-Keogh (41) 1 down.

   CHALAMBAR ARARAT: 2B Multi: W Seadon (15) B Smart (16) 66.

   CHURCHILL & MONASH: Stroke A: T Webb (9) 71. B: R Welsh (24) 66. C: J Jeffery (25) 67.

   CHURCHILL PARK: Stableford A: P Jamison (4) 40. B: W Bennett (28) 40. W: PK Singh (15) 34.

   CLIFTON SPRINGS: 4B: P Morris (24) G Fisher (19) 7 up cb. Women Stableford A: M Brooks (22) 35. B: M Edwards (45) 35.

   COBDEN: Satbleford: J Walker (18) 37.

   COBRAM BAROOGA: Stroke A/Medal: R Percy (3) 73. Scr: M Toohey 87 cb. B: T Munro (28) 77 cb. Scr: A Liepaskaalns 96. W: S Vogel (scr) 75.

   COHUNA: Par: K Crane (6) 2 up.

   COLAC: Stroke A: P Hanson (4) 67. B: S Douglas (17) 66.

   COMMERCIAL ALBURY: Foursome c'ship: N Boehm A Grove 72. Hcp: S McDowell M Miller (18) 69.

   COMMONWEALTH: 4B: I Edwards (20) G Beattie (26) 48. Trophy: P Barnes (13) K Henderson (20) 41 cb.

   COROWA: Stableford A: A Love (4) 37. B: P Reid (16) 36. C: S Geary (21) 41.

   CRAIGIEBURN: Stableford A: H Shephard (7) 34. B: M Wilson (21) 39. C: B Zoroje (26) 35.

   CRANBOURNE: Par A: A Price (12) 1 up. C: D Arkles (13) 1 up. C: A Martin (30) 3 up.

   CREEKSIDE: Foursome c'ship: P Bennett G Johnson (15) 63. WW: R Morrison J Scane (20-1/2) 71-1/2.

   CURLEWIS: Par A: B Ryan (8) 2 up. B: A Shaw (14) 4 up. C: T Mahlamvana (26) 7 up. W: A Howard (17) 1 down.

   DENILIQUIN: Stableford A: G Corboy (9) 37. B: B Dixon (23) 40. C: R Barnes (37) 37.

   DEVILBEND: Stableford A: J Deegan (11) 35. B: D Mohr (14) 36. C: J Alexander (32) 34. Cup: M Whelan (7) 37.

   DORSET: Stableford A: K Bain (12) 31. B: P Wheatley (18) 39. C: D Buhler (30) 31.

   DROUIN: Par A: L Gordon (14) 4 up. B: R Haley (18) 4 up. C: S Kelly (21) 1 up. Women Stableford: K Feaver (12) 31.

   EAST MALVERN: Team: Captains 488 (F Fenner (22) 40) bt Presidents 484 (M Sutherland (11) 35).

   EASTERN: 4B: D Curtis (8) A Gale (11) 8 up.

   EASTERN SWARD: Par A: F Quinn (13) 4 up. B: D Money (19) 3 up. C: E Gaugenieks (25) 6 up. D: J Matthews (32) 1 up.

   EASTWOOD: Stableford A: M Burbidge (9) 37 cb. B: R Pels (18) 40. C: M Parkes (21) 34 cb.

   EILDON: Stableford: I Malley (13) 37.

   EUROA: Medal: P Redfern (24) 70.

   FINLEY: Stroke A: J Taylor (15) 69. B: A Hand (22) 75. W: M Polkinghorne (19) 78.

   FLINDERS: Stableford A: A Shaw (13) 39. B: N Cleland (19) 36 cb. C: I Jeffrey (32) 35. W A: R Matthews (16) 31. B: P McRae (28) 29.

   FOREST HILLS: Stableford A: S O'Connor (18) 39. B: B Duncan (25) 34.

   FOSTER: 4B: A Morley (6) C Gray (32) 8 up.

   GARDINERS RUN: Par A: B Millf (9) 5 up. B: M King (14) 5 up. C: J Hurley (17) 6 up.

   GARFIELD: Stableford A: J Douglas (14) 39. B: M Atkins (15) 40. C: N Howe (22) 39.

   GISBORNE: 4B: G Makohon (19) M Kornitschuk (17) 45 cb.

   GLEN WAVERLEY: Stableford: S Rajah (18) 33. Foursome: P Wilson G Macisaac (15) 72.

   GREEN ACRES: Par A: R Anderson (6) 4 up. B: D Allan (17) 2 up. C: M Connell (28) 3 up.

   HEATHCOTE: Stableford: M Hogg (10) 37. W: M Sims (37) 29.

   HEIDELBERG: Stableford A: B Wadell (7) 37 cb. B: I Farrance (16) 38. C: K Warwick (18) 42.

   HEYFIELD: Stroke: M Castles (24) 68.

   HEYWOOD: Stableford: H Maybery (9) 36. W: J Foster (20) 32.

   HIDDEN VALLEY: Stableford A: R East (17) 39. B: P Carroll (20) 37.

   HILL TOP TATURA: Stableford A: F Roknic (7) 36. B: T Dickinson (29) 38. W: J Coe (15) 30.

   HORSHAM: Ambrose: B Thomas H Kemp (6) 63. W: T Hobbs P Watkins (6-1/4) 68-3/4.

   HUNTINGDALE: Team: Captains 22 (S Thurlow (18) K Henningsen (6) 43) bt Presidents 20 (M Somic (12) A Gillon (27) 44). Trophy: M Somic (12) A Gillon (27) 44.

   IVANHOE: Stableford A: G Foster (13) 39. B: R Weller (23) 37. W: A McIlroy (22) 30.

   KERANG: Stableford: B Langhlin (12) 40. W: S Forbes (23) 32.

   KEW: Stableford A: C Spear (7) 40. B: E Magee (19) 37. C: R Evans (20) 39. W: H Moot (13) 34.

   KEYSBOROUGH: Stableford A: S Squires (3) 38. B: C Beale (18) 35. C: M Turner (24) 43. W: P Romberg (12) 31. Hole-in-one: B Gibson at 12th.

   KILMORE: Stableford A: S Kilpatrick (6) 35. B: M Maddalena (18) 39. W: T Grinter (18) 30.

   KINGSTON HEATH: Par A: T Gulliver (7) 1 up. B: D Hewitt (14) 2 up.

   KOORINGAL: Stableford A: M Darroch (5) 37. B: J Lapinid (10) 39. C: M Fletcher (16) 38. D: A Gibbons (21) 38. W: V Bartlett (18) 30.

   KORUMBURRA: Stableford A: R Spokes (14) 36. B: N Leppin (36) 31. W Ambrose: S Adams L Clements K Welsh (12-5/6) 74-1/6.

   KYABRAM PARKLAND: Stroke: J Thompson (18) 53. A: R Coleman (12) 56. B: M Jenkins (17) 54. C: B Scott (21) 55. Women:  M Bauerle (18) 57. A: L McInnes (16) 58. B: P Laidlaw (22) 58.

   KYABRAM VALLEY VIEW: Stableford A: M Coyne (12) 35. B: G Armstrong (20) 33. W: J Neale (22) 33.

   LAKES ENTRANCE: Stroke A: S Smith (7) 73. B/Medal: B Wilmhurst (21) 70.

   LAKES VIEW: Stableford: S Bowman (16) 42.

   LANCEFIELD: Stableford A: C Lingard (2) 37. B: G Cook (11) 39. C: M Finnegan (22) 40.

   LANG LANG: Stableford A: P Sellers (5) 35. B: G Morozoff (14) 39. C: B Hall (23) 39. W: L Marshall (30) 32.

   LATROBE: Stroke A: W Smith (10) 65. B: P Serong (15) 73. C: M Campy (19) 69.

   LEONGATHA: Stableford A: G McRitchie (14) 33. B: N Lafferty Snr (16) 34. C: M Oliver (26) 35. W: L Shannon (12) 35.

   LONSDALE: Stableford A: B Martin (2) 35. B: S Birrell (21) 38. C: B Provan (23) 36. W: C Matthews-Sillitoe (10) 34 cb.

   MAFFRA: Stableford A: G Reynolds (15) 36. B: R Toma (18) 41.

   MALLACOOTA: Stroke: E Janneson (29) 73. W: D Berryman (40) 31.

   MANSFIELD: 4B agg: L Harcus (22) S Sandhu (20) 71.

   MARYBOROUGH: Par A: M Sgonhall (scr) sq. B: J Scullion (16) 5 up. C: G McEwan (31) 2 up. Women Stableford A: A Strain (18) 34. B: M Long (43) 29.

   MEDWAY: Stableford A: J Mackenzie (12) 40. B: J Griffiths (17) 42. C: D Filippone (26) 48. W: B Grimaud (16) 36.

   MEENIYAN: 4B: P Johnston (15) C Buckland (12) 46.

   MELBOURNE AIRPORT: 4B: D Henderson (21) J Papal (17) 10 up. Father-son: L Fotheringham (14) M Fotheringham (18) 9 up.

   METROPOLITAN: Foursome A: P Donohue B Smith (9-1/2) 72-1/2. L Wordsworth R Ando (12) 74. C: T Ras C Campbell (21-1/2) 70-1/2. W: I Matthews A Bannenberg (7-1/2) 73-1/2.

   MIDLANDS: Stableford A: J Larsen (12) 37. B: J Nicholson (13) 39. C: D Bandy (22) 32. W: J Morrison (8) 29.

   MILDURA: Par A: R Moore (12) 1 up. B: M Clarke (22) 1 up.

   MIRBOO NORTH: Par: P Woodall (9) 2 up.

   MOE: 2B agg: N Muirhead (11) B Howard (13) 70. Indiv: T Donnison (11) 38.

   MOONAH LINKS: Par Legends A: M French (8) 3 up. B: D Kelly (24) 5 up. W: D Law (29) 2 up.

   MOOROOPNA: Stableford A: D McDonald (5) 39. B: A McAuliffe (18) 40. C: B Pomeroy (21) 40. W: L Smith (19) 34.

   MORNINGTON: Stableford: P Mitchell (14) 53.

   MORTLAKE: Stroke: K Murley (22) 67.

   MORWELL: Stableford A: N Cook (scr) 34. B: B Jenkins (13) 39. C: S Brown (33) 34.

   MT MACEDON: Stableford A: B Freestone (14) 34. B: D Doyle (18) 37.

   MT MARTHA: Stableford: P Finney (22) 42. W: J Kingshott (17) 35.

   MURRAY DOWNS: Stableford A: S McMillen (1) 38. B: M Free (13) 41. C: J Woolhouse (29) 41. W: L Gregory (27) 33.

   MYRTLEFORD: Stroke: B Love (Corowa 16) 66.

   NEANGAR PARK: Stableford A: M Finch (5) 41. B: P Eltringham (18) 38 cb. C: C Kannangara (32) 39. W: J Brown (2) 34.

   NHILL: 4B: D Ryan (5) J Barton (11) 46. W: L Lacey (5) M Ashton (20) 44.

   NORTHERN: Stableford A: R Creedon (6) 40 cb. B: J Iacono (18) 41. C: M Swebbs (25) 35.

   NUMURKAH: Stroke A: P Stonehouse (10) 71. B/Medal: J Clark (19) 69. W: M Carr (45) 77.

   OAKLEIGH: Stroke: R Luiz (17) 58.

   OLINDA at Emerald: Stableford A: M Muller (16) 38. B: A Hopkins (19) 36.

   PACKENHAM: Stableford A: B Seers (12) 33 cb. B: M Boon (19) 37. C: S Scott (22) 32.

   PAMBULA MERIMBULA: Stroke A: M Venables (6) 71. B: N Salisbury (21) 70. C: B Walker (26) 67. W: H Dennis (23) 74.

   PARKLANDS: Par: G Torney (19) sq.

   PATTERSON RIVER: Par A: L Balsarani (11) sq. B: M Moloney (18) 3 up. C: C MacWhirter (21) 2 up. W: C West (9) 4 down.

   PENINSULA KINGSWOOD: Kingswood Par A: G Rule (11) 4 up. B/Medal: M James (19) 5 up. C: P Siegle (25) 2 up. W: L Winslett (14) 1 up. Peninsula Medal: L Walker (10) 38 T Beer (2) 38 C Macindoe (14) 38 to play off. Women Stableford: A Rivett (23) 29 cb.

   PHILLIP ISLAND: Par A: D Mitchell (10) sq. B: M Beaton (17) 2 up. C: B Billman (22) 3 up. W: L Ward (27) 4 down cb.

   PORTLAND: Stroke A: P Reid (15) 69. B/Medal: L Stiles (16) 66. W: J Errey (23) 79.

   PORTSEA: Stableford A: T Richards (9) 37 cb. B: C King (12) 40. C: E Rollnik (31) 34. Gold: J Campbell (31) 40. W: L Mallett (31) 35 cb.

   QUEENSCLIFF: Stableford: B Clifton (27) 40.

   RACV CAPE SCHANCK: Mxd Stableford: D Smith (43) 42.

   RACV HEALESVILLE: Stableford: T Barr (27) 41.

   RICH RIVER: Stroke A: R Devlin (12) 69. Scr: K Ardley 73. B: B Mason (16) 69. Scr: J Alcorn 87.

   RINGWOOD: Stableford A: R Ashdown (11) 38 cb. B: J Orpwood (19) 41. C: G Stanton (31) 36. W: J Tollis (17) 37.

   RIVERSDALE: Stableford A: C Seidel (10) 37. B: S Martin (16) 42. C: R Allen (21) 41 cb.

   ROCHESTER: Stableford: S Bubb (16) 37.

   ROMSEY: Stroke: C Van Der Vliet (26) 71.

   ROSANNA: Stableford A: M Raptopoulos (10) 37 cb. B: M Opasinis (15) 39. C: R Harrowell (17) 40.

   ROSEBUD COUNTRY: Stableford West A: J Rekdale (9) 38. B: J Mayer (19) 38. C: A Smith (20) 38. East: A Schonewille (plus 3) 39. Women A: K Loudovaris (13) 38. B: C Gallagher (37) 35.

   ROSEBUD PARK: Stableford A: T Hayes (12) 39. B: R McCombe (25) 43. W: G Bawden (36) 34.

   ROSSDALE: Stableford A: V Wotherspoon (10) 41. B: T Peck (20) 36. C: H Eyre (23) 39. W: G Thorne (19) 33.

   ROYAL MELBOURNE: Stableford East A: M Hill (9) 34. B: N Fowler (15) 36 cb. C: A Evans (24) 34. West: B Costar (14) 40.  W: V Bartlett-Bragg (12) 44.

   SAFETY BEACH: Par A: D Walker (16) 3 up. B/Cup: M Sims (27) 5 up.

   SANDHURST: Medley Stableford North A: J Drivas (5) 39. B: B Nichols (13) 39. C: R Gorman (22) 38. Par A: P Ferrari (4) 1 up. B: F Standes (17) sq. W: M Adamson (17) 1 down.

   SANDRINGHAM: Stableford A: G Boschen (10) 38. B: J McCaul (16) 39 cb. C: M Lenkic (33) 38.

   SEYMOUR: Stableford A: G Wright (10) 37. B: J Muscovich (17) 37. W: P Ferris (22) 36.

   SHEPPARTON: Stroke 36-hole: K Michel (6) 133.

   SORRENTO: Stableford A: J Fink (13) 41. B: T Cushen (25) 40. W: R Wilson (26) 36.

   SOUTH PINES: Stroke A: C Edwards (12) 63. B: B Smith (20) 70.

   SOUTHERN: Stableford Div 1: D Haddrell (9) 41. Div 2: D Barrett (16) 39. Div 3: R Lehpamer (23) 38 cb. Cup: F Hilliard H Foster bt G Merlo S Merlo 3-2.

   SPRING PARK: Par: A Henriques (19) 2 up.

   SPRING VALLEY: Par A: M Hingeley (14) 4 up. B: B Gust (19) 3 up. PM A: N Murphy (13) 3 up. B: H Marks (24) 4 up.

   ST ANDREWS BEACH: Stableford: D Simonsen (10) 34.

   STRATHALLAN: Stableford A: P Heenan (15) 36. B: B Hose (21) 37. C: D Stafford (22) 35. Overall: D Martin (19) 41.

   SUNSHINE: Par A: D Arnold (4) 3 up cb. B: T Liakoureas (13) 3 up cb. C: M Spicer (29) 1 up cb. W: R Gebing (17) 6 down cb.

   TARRAWIDGEE: Ambrose: F Phillips L McCoy T Ousley (14) 60.

   THE DUNES: Stableford Div 1: P Randles (12) 37. Div 2: W Scott (20) 33. Women Par Trophy: T Stewart (15) 2 up.

   THE HERITAGE: Stableford Henley: A: B Ericson (11) 36. B: C Muir (14) 37. C: P Sofo (19) 39. St John: S Morabito (6) 38.

   THE NATIONAL: Stableford Moonah: D Minchin (15) 40. Ocean: D Hunter (19) 40. Old: J McDonald (17) 38. Long Island 4B agg: K Johnson (1) R Grant (8) 66.

   THE SANDS TORQUAY: Stableford A: A Cant (9) 37. B: S Troon (23) 42. W: M Hale (9) 34.

   THIRTEENTH BEACH: Stableford A: S Pratt (7) 43. B: K Gray (13) 41. C: A Puskas (14) 40 cb. W A: C Parkin (15) 34. B: D Dower (27) 35.

   TIRHATUAN: Stableford: M Hibbs (15) 41.

   TOCUMWAL: Medley 4B: J Paul (8) G Hanigan (19) 44.

   TORQUAY: 4B: R Muffet (6) J Riordan (17) 45. Resort: D Jennings (18) L Grayling (36) 41. Women Stableford: C Dowley (20) 32.

   TRAFALGAR: Stableford A: R Dyke (9) 41. B: I Browne (23) 38.

   TRARALGON: Stableford A: B Brand (5) 39. B: M Warne (14) 38. C: A Axford (16) 36. D: B Scully (21) 36.

   TRENTHAM: Stroke A: K Webster (13) 68. W: R Duffy (29) 75.

   VICTORIA: Interclub: Victoria 7 bt Yarra Yarra 5. Stableford A: S Gole (3) 37. B: G Hare (16) 35 cb. C: R Vance (21) 38. White: G Ettershank (34) 34 cb. W: M Teasdale (28) 36.

   WANGARATTA: Stableford A: P Crawford (14) 37. B: M Hall (17) 35.

   WARBURTON: 2B Agg: P Fox (8) D Fox (10) 71.

   WARRACKNABEAL: Stroke A: G Pearson (12) 71. B: D Picken (20) 68. Women Stableford: K Picken (22) 35.

   WARRAGUL: 2B agg: M Stephenson (12) A Manly (18) 78.

   WERRIBEE PARK: Par A: B Frick (6) 2 up. B: A Simpson (12) 1 down. C: E Marangu (16) sq. D: G Phillips (27) 1 up. W: D Milnes (35) sq.

   WHITTLESEA: Stableford A: J Symons (8) 37. B: P Hassall (14) 34. C: D Byrne (20) 36.

   WODONGA: Stableford A: J Hayes (1) 38. B: K Garner (10) 38. C: B Doherty (19) 37. W: S Wood (26) 32.

   WONTHAGGI: Stableford A: P Brusamarello (12) 35. B: J Jordan (14) 37. C: P Foon (19) 36.

   WOODLANDS: Stableford A: S Singham (8) 35. B: J Francis (13) 39. C: P Newell (16) 39. W: A Drummond (21) 33.

   WOORAYL: 4B: B Hogan (10) T Hogan (17) 46.

   YALLOURN: Stroke A: B Downs (10) 71. B: S Horter (24) 71. Medal: B Downs S Horter to play off.

   YARRA PARK: Medal: F Biviano (6) 64. W: Y Lord (24) 69.

   YARRA VALLEY: 4B: F Phelan (13) T Gillon (18) 45.

   YARRA VIEW: Stableford A: P Nardella (17) 37. B: G Brittan (25) 34 cb.

   YARRA YARRA: Stableford A: C Dao (10) 36. B: D Meagher (11) 38. C: R McClelland (17) 38. D: G Molloy (22) 36. Yellow: D Bowen (23) 35. W: C Bryant (3) 35. Interclub: Victoria 7 bt Yarra Yarra 5.

   YARRAM: Par A: J Foat (11) sq. B: D Janssen (16) 3 up. C: A Baggaley (24) 4 up. D: J Sander (36) 1 down. Women Stableford: S Denovan (16) 31.

   YARRAWONG MULWALA: Stableford Murray A: D McGrillen (13) 40. B: R Allen (19) 37. Lake A: A Skewes (13) 43. B: B Hidson (17) 35. Women Par: L Smith (24) 1 down.

   YERING MEADOWS: 4B Nursery: I Peter-Budge (9) R Peter-Budge (14) 7 up. Trophy: D Arasaratnam (22) A Hall (21) 14 up. Women Par: K Brooks (15) 8 down.

   




October is Golf Month. Share the golf bug to win the ultimate golf bug adventure to Barnbougle, Cape Wickham and Ocean Dunes courtesy of Air Adventure Golf Tours.


Head to www.golfmonth.com.au for more details.

16 October 2017
Entries are now open for the 2017 Men's & Women's Port Phillip Open Amateur (Inc. Victorian Amateur Qualifying Rounds). Read more
16 October 2017
Golf Victoria played host to 16 Special School PE teachers for the first MyGolf Schools teacher PD for Special/Special Development schools in ... Read more
18 October 2017
ALEXANDRA: Men: Stroke White: P Vallance (7) 68. Read more
MyGolf
Golf Victoria