Victorian club golf results - Saturday

   ALTONA LAKES: Stroke A: E Datario (13) 74. B: S Barr (18) 74 cb. C/Medal: R Beales (24) 72. Women Medal: L Busbridge (24) 75.

   AMSTEL: Stableford Ranfurlie A: G Davies (8) 37. B: A Clarke (16) 32.

   ANGLESEA: Stableford A/Medal: D Turner (9) 38. B: T Harvey (18) 36. C: L Ballem (23) 27. W: A Stokes (16) 26. Hole-in-one: C Favre at 3rd.

   AXEDALE: Stroke Div 1: D Rooke (5) 70. Div 2: R Threlfall (15) 67. Div 3: B Moore (18) 68. Div 4: N Williamson (21) 65.

   BACCHUS MARSH WEST: 4B: S Garner (20) P Storer (17) 11 up.

   BAIRNSDALE: Stroke A: C Tilley (8) 72 cb. B/Medal: G Bell (17) 65.

   BALLARAT: Par A: H Jaensch (6) 3 up cb. B: A Crellin (16) 5 up.

   BARHAM: Stableford A: G Lake (13) 42. B: K Cunningham (24) 41. W: A Corbett (25) 33.

   BARWON HEADS: Par Black/Medal: P Lockie (11) 2 down cb. Red: D Lawson (21) 2 down. W: H Crowley (15) 1 up. Holes-in-one: S Kay at 8th, D Ekstedt at 17th.

   BEMBRIDGE: Stroke 9-hole A: I Pope (7) 31. B: S Walsh (13) 29.

   BENALLA: Stableford: J Spencer (16) 36.

   BENDIGO: Stableford A: M Owen (8) 38. B: A Spencer (14) 37. C: G Dugald (28) 40.

   BERWICK MONTUNA: Stableford A: M Clydesdale (3) 40 cb. B: P Hardwick (22) 40 cb. W: J Gibb (35) 31 cb.

   BOX HILL: Par A: G May (12) 2 up cb. B: T Lansdown (17) 6 up. C: I Spence (25) 4 up.

   BRIGHT: Stableford A: B Davis (10) 39. B: D Pangrazio (22) 33.

   BRIGHTON: Stroke A: J Collins (13) 65. B: T Spence (20) 66. C: G Mieszelewicz (32) 67.

   BROADFORD: Stroke A: T Moran (7) 67. B: C Cusack (17) 72. C: C Spencer (23) 74. W: A Hackett (12) 78.

   BUNINYONG: Stableford A: R Stubbs (5) 38. B: D Stuart (15) 41. C: B Beggs (20) 35.

   CARDINIA BEACONHILLS: Stableford A: O Borninkhof (8) 38. B: C Holland (21) 41.

   CARRINGTON PARK: Ambrose: S Norrey C Wenman (6-1/4) 66-3/4.

   CASTLEMAINE: Stableford: G Moore (13) 38.

   CENTENARY PARK: Stableford: P Kowalski (10) 43.

   CERBERUS: Stableford A: J Maher (14) 40. B: R Cook (15) 39. C: G Coates (24) 38. W: M Thornell (27) 29.

   CHALAMBAR ARARAT: Par: R Thomas (15) 1 up.

   CHELTENHAM: Par: G Harrison (21) 3 up.

   CHURCHILL PARK: Stableford A: A Desa (10) 41. B: D Castles (18) 39. W: M Eliadis (43) 37.

   CHURCHILL MONASH: Par A: J Sanders (13) 4 up. B: B Kilday (21) 1 up.

   CLIFTON SPRINGS: Stableford A: F Brown (4) 37. B: P Smith (11) 34. C/Medal: G Fitzpatrick (22) 39. D: G Newling (24) 35 cb. W A: A Franklin (13) 31. B: N Anderson (29) 34 cb.

   COBRAM BAROOGA: Stableford A: R Findlay (14) 36 cb. B: J Florence (19) 38. W: R Rettke (26) 33.

   COHUNA: Stableford: D Magick (26) 40. Hole-in-one: F Magick at 17th.

   COLAC: Stroke A: P McDonald (10) 67. B: T Spence (24) 70.

   COMMERCIAL ALBURY: Stableford A: M Tait (12) 37. B: G Wake (27) 42.

   COMMONWEALTH: Stableford A: D Reeves (10) 42. B: T Tyndall (16) 37. C: B Cedzich (30) 37.

   COROWA: Stableford A: G Clinch (10) 36. B: T Moriarty (18) 40. C: B Chandler (31) 36.

   CRANBOURNE: Stableford A: T Stewart (11) 39. B: M Rayne (15) 39. C: D West (29) 35 cb.

   CREEKSIDE: Stableford A: D Bullbrook (15) 40. B: L Davies (22) 41. C: C Chaitra (24) 39. W: J Scane (11) 34.

   CURLEWIS: Stableford: A: J Geary (10) 37. B: P Eddy (14) 38. C: C Cahill (17) 36 cb. W: J Alderdice (12) 32. Green: L Arnott (24) 35.

   DENILIQUIN: 4B: J Jenkins (24) J Dario (14) 48.

   DEVILBEND: Par A: M Anderson (13) sq. B: C Attwood (22) 1 down.

   DORSET: 2B agg: T Ralph (23) G Lehman (8) 74.

   DROUIN: Stableford A: S Squires (13) 37. B: S Henning (21) 37.

   EAST MALVERN: 4B: D White (10) I Storey (15) 44.

   EASTERN: Par A: J Moodie (13) 2 up. B: J Trebilcock (30) 1 down cb.

   EASTERN SWARD: Stableford A: D Hearse (15) 36. B: J Enders (19) 36. C: K Boughton (22) 40. D: N Protopopov (31) 32.

   EASTWOOD: Stableford A: B Ferrari (9) 36. B: A Lindores (16) 35. C: C Brownhill (31) 36 cb. Trophy: G Oldfield bt C McMinn 2 up.

   EMERALD: Interclub: Emerald bt Olinda 6-4.

   FLINDERS: Stableford A: E McCall (10) 35. B: M Fitts (19) 37. C: T Taylor (24) 36. W: B Piekacz (25) 31.

   FOREST HILLS: Stableford A: R MacDonald (7) 39. B: S Kitanovic (27) 37.

   GARFIELD: Stroke A: D Needham (9) 68 cb. B: M Hirt (18) 68. C: C Smith (23) 69.

   GISBORNE: Stableford A: R Bain (7) 37. B: M Horvat (12) 36. C: R Allen (20) 39. W: M Ivory (16) 30.

   GLEN WAVERLEY: Par A: S Raja (17) sq cb. B/Medal: J Kelly (25) 1 up.

   GOONAWARRA: Stableford A: G McGie (11) 35. B: J Willmott (14) 39. C: G Burt (33) 38. W A: C Heald (10) 30. B: B Marino (32) 28.

   GREEN ACRES: Stableford A: S Sabbadini (10) 38. B: R Claringbould (16) 37 cb. C: N Ash (27) 36.

   HEIDELBERG: Stableford A: K Masci (12) 38. B: R Negrelli (16) 38. C: J Bone (26) 39 cb.

   HEYFIELD: Stableford A: G McInnes (10) 41. B: J Turner (18) 39.

   HIDDEN VALLEY: Par A: S Herman (11) 2 up. B: P Carroll (19) 4 up.

   HOWLONG: Stableford A: M Tobin (10) 40. B: B Day (19) 37.

   HUNTINGDALE: Stroke A/Medal: S O'Connor (10) 73. B: M Hutson (15) 74. C: S Poole (19) 77. Scr: R Berzins 81 D Knight 81 to play off. Stableford: J Hall (20) 36. Women Stroke: M Curry (16) 77. Stableford: G Denier (23) 31.

   IVANHOE: Par A: I Tedja (15) 6 up. B: M Mingas (19) 1 up. W: A McIlroy (22) 2 down.

   KERANG: Stableford: S Forbes (23) 33. W: AJ Laughlin (12) 36.

   KEW: Stableford A: D Thompson (9) 36 cb. B: P Lutton (14) 41. C: J Chew (21) 42. W: A Bradnam (18) 35.

   KEYSBOROUGH: 4B: P Gardner (20) J Cockwill (17) 9 up. W: P Romberg (12) L Allen (39) 7 up.

   KINGSTON HEATH: Stableford A: A Pritchard (10) 36 cb. B: G Thorburn (25) 35.

   KOORINGAL: Par A: M Nepomuceno (5) 1 up. B: J Ryan (13) 4 up. C: M Jackson (15) 2 up cb. D: A Kinnaird (19) 1 down cb. W: T Burke (28) 5 down.

   KORUMBURRA: Par A: D Vanrooye (9) sq. B: L White (21) 1 down.

   KYABRAM PARKLAND: 2B Multi: G Load (12) M D'Angello (6) 60. W: M Bauerle (18) D Tonkin (24) 54.

   KYABRAM VALLEY VIEW: 4B: B Thorsen (14) D Kajewski (23) 11 up. Women Stableford: M Watt (29) 33.

   KYNETON: American Foursome: A Robertson G Vanderkolk (12-3/8) 70-5/8. Mxd: J Hansen D Kohlman (12) 74.

   LAKES ENTRANCE: Ambrose: J Coleman G Jeal (6-1/2) 66-1/2.

   LAKES VIEW: Stableford: R Taylor (21) 39.

   LAKESIDE at Albert Park: Stroke/Medal A: B Waters (4) 65. B: R Predl (14) 67. C: D Simpson (25) 75. W: C Muller (20) 78.

   LATROBE: 4B: T Smith (18) F Cheshire (10) 47. Cup A: S McCarthy 143. B: P Potter 179. C: M Canty 175.

   MAFFRA: Stroke A: C Greenwood (15) 74 cb. B/Medal: L Jones (19) 74 cb.

   MALLACOOTA: Stroke: K Morrison (21) 72. Trophy: K Morrison (21) 150. Women Par: J Gaudion (28) sq.

   MANDALAY: Par A: W Matthews (8) 2 up. B: B Little (20) 4 up. C: C Rowley (25) 2 down.

   MANSFIELD: Stableford: RD Speed (19) 37. Women Stroke: M Sargeant (26) 78.

   MARYBOROUGH: Stableford A: M Manson (4) 37. B: M Rosini (18) 36. C: M Ryan (21) 40. W: C Baker (25) 78.

   MEDWAY: Par A: J Taylor (9) 3 up. B: R McKenzie (13) 3 up. C: C Webster (20) 3 up cb. W: G Keating (21) 1 down.

   MEENIYAN: Stableford A: W Bullock (15) 34. B: R Matthews (23) 37.

   MELBOURNE AIRPORT: Stableford A: R Hales (13) 37. B: G Brown (19) 38. C: M Jurcec (25) 37.

   MELTON VALLEY: Stableford A: C Dobbie (7) 37. B: M Coutts (14) 36. C: L Alaimo (17) 37. D: J Antczak (34) 39. W: K Green (25) 37.

   METROPOLITAN: Stroke A: T Peric (2) 69. B/Medal: M Holderton (11) 66. C: J Gray (26) 73. Scr: T Sinnott 71 cb. Red tee: P Turner (20) 44. W: A Minter (17) 36. Trophy: P Wagstaff (4) 138.

   MIDLANDS: Stableford A: G Cooper (10) 36. B: S Agnew (20) 39.

   MILDURA: Stableford: K Williams (17) 40.

   MIRBOO NORTH: Stableford: T Bradshaw (7) 36.

   MOE: Stableford A: D Halkett (6) 36. B: W Boase (20) 36.

   MOONAH LINKS: Stableford Legends A: M Jones (12) 35. B: R Vosjan (18) 37. W: G Bardini (16) 35.

   MOOROOPNA: Stableford A: D McDonald (4) 38. B: B Lynch (17) 40. C: L Pearson (22) 33.

   MORNINGTON: Stableford A: T Schneider (12) 39. B: B Redenbach (15) 41. C: N Wood (24) 40.

   MORWELL: Stableford A: B Jenkins (11) 35. B: R Rodden (16) 39. C: E Flynn (22) 37.

   MT MACEDON: Par: M Salter (24) 2 up.

   MT MARTHA: Par Trophy: G Burton (17) 8 up. W: R Brake (26) 3 down.

   NEANGAR PARK: Stroke A: M Harry (7) 70 cb. B: J Williams (18) 66. C: L Macnee (22) 70. W: C Bilkey (4) 70.

   NORTHERN: Foursome c'ship: M Bluett R Lata 149, J Chrystie H Cindric 159 cb. Hcp: P Corby S Beattie (4-1/2) 150.

   NUMURKAH: Stableford: A Dalton (11) 37. W: T Clouston (6) 29.

   PAMBULA MERIMBULA: Stableford A: M McCarron (14) 41. B: J Buckmaster (31) 38. W: C Ramsay (10) 41.

   PATTERSON RIVER: Par A: A Hyde (5) sq. B: T Twite (13) 2 up. C: D Lynch (34) 2 up. W: J Pate (24) 3 down. Cup: B Cox (23) 1 down.

   PENINSULA KINGSWOOD: Kingswood Par A: N Wilson (4) 4 up. B: G Jones (18) 3 up. C: B Craib (24) 2 up cb. Hole-in-one: N Wilson at 15th. W: K Vendy (7) 2 up. Peninsula Stableford A: J McAuliffe (9) 38. B: R Dowling (18) 35. C: W Wolke (24) 33 cb. W: V McDonald (22) 31.

   PHILLIP ISLAND: Stableford A: M Curtain (3) 36. B: J McKechnie (16) 37. C: I Sekac (24) 37.

   PORTARLINGTON: Stroke A: D Ash (12) 72 cb. B: N Evans (17) 74. C: J Pearson (18) 72. D: M Gatehouse (24) 71. W: F Stone (29) 76.

   PORTSEA: 4B: M Baldwin (18) D Spencer (19) 12 up. W: N Cousley (17) J Leonard (33) 6 up.

   QUEENSCLIFF: Stabeford A: W Michell (16) 36. B: A Jensen (21) 36.

   RACV HEALESVILLE: Stableford: H Vaughan (14) 38.

   RICH RIVER: Stableford A: B Docking (plus 1) 41. B: P Sargentson (16) 41. C: J Dixon (24) 44. Hole-in-one: G Allen at 16th. Women Stableford: D Morden (19) 38.

   RINGWOOD: Stroke A/Medal: D Walton (7) 68 cb. B: N Armstrong (20) 71 cb. C: G Govan (21) 70. W: D Miller (22) 73.

   RIVERSDALE: Stableford A: A Miller (11) 36 cb. B: D James (15) 41. C: P Varani (36) 38.

   ROCHESTER: Stableford: I Pollard (22) 37.

   ROMSEY: 4B: J Patton (21) P Chisholm (9) 40. Relative: J Freestone (19) D Freestone (12) 42.

   ROSANNA: Par A: T Plumb (10) 4 up cb. B: B Bussau (17) 6 up.

   ROSEBUD COUNTRY: Par South A: R Dunn (11) 2 up. B: R Wilson (13) 1 up. C: D Weegberg (21) sq. North: D Peoples (14) 3 up. W: M McLean (27) 2 up.

   ROSEBUD PARK: Stableford: B Hutton (8) 39. Trophy: B Hutton 73. W: S McCall (22) 34.

   ROSSDALE: Stableford A: M Janssens (11) 37. B: M Oldham (16) 36. C: R Dickson (22) 41. W: K Schmidt (17) 31.

   ROYAL MELBOURNE: Stableford West A: M Brasch (4) 40. B: P Burns (12) 39. C: J Kerr (20) 43. East: T Curtain (13) 31. W: A Hall (28) 22.

   SAFETY BEACH: 4B: D Ballingal (14) M Herrick (12) 44 cb.

   SALE: Par A: C Stallard (15) 2 down. B: R Wain (31) sq.

   SANDHURST: 4B agg North: N Smith (6) R James (4) 68. Indiv: P Ferrari (4) 39. B: D Smith (10) 38. C: J Watson (24) 35. W: M Sumrithran (11) 32.

   SANDRINGHAM: Stableford A: D Mallen (12) 39. B: S O'Sullivan (15) 39. C: D Joseph (30) 45. W: A Fonda-Russell (17) 38 cb.

   SEYMOUR: Stroke A: P Nelson (7) 68. B: M Pollard (36) 67. Women Par: D Stammers (22) 5 down.

   SHEPPARTON: Stableford A: M Georgiou (6) 40. B: A Tomkins (10) 37. C: K Rae (23) 38. W: K Douglas (23) 37.

   SORRENTO: Stableford A: G Bennett (13) 37. B: D Grogan (32) 36 cb. W: J Bing (31) 40.

   SOUTH PINES: Stroke A: T Cotton (10) 74. B: R Eldridge (13) 74.

   SOUTHERN: Stableford A: R Daly (5) 38. B: D Harding (17) 39. Trophy: C Chew (30) 35.

   SPRING PARK: Par: B Thomas (13) sq. C'ship: B Caulfield (18) 1 up.

   SPRING VALLEY: Stableford A: N Vendetti (6) 38. B: A Gray (17) 36. PM A: P Cole (13) 38. B: L Pay (22) 39.

   ST ANDREWS BEACH: Stableford: W Devereux (7) 34.

   STRATHALLAN: Stroke A: B Robertson (16) 74 cb. B: G Britton (21) 70. C: D Stafford (22) 73. Overall: M Orr (22) 67.

   SUNSHINE: Stableford A: D Dorricott (12) 40 cb. B: H Mason (16) 40 cb. C: S Vongsykeo (24) 41. W: E Batten (22) 24 cb.

   TALBOT: Team: Presidents 214 (G Mace (30) 37) bt Captains 202 (B McLean (9) 35). C'ship: N Roscholler (11) 110.

   HILL TOP TATURA: Stableford: S Carter (18) 37.

   THE HERITAGE: Stableford Henley A: S Carroll (7) 37. B: C Simari (14) 36 cb. C: R Jones-Evans (26) 33. St John A: P Krohn (8) 36. B: D Lim (18) 30. C: R Wood (20) 34. W: G Zhu (20) 26.

   THE NATIONAL: Stableford Moonah: B McLean (18) 39. Ocean: S O'Connell (16) 37. Old: J Johnson (3) 34. Long Island: B Cass (19) 41.

   THIRTEENTH BEACH: Stableford Beach A: S Barry (7) 33. B: I Prendergast (13) 34 cb. C: C Mayes (14) 35 cb. W: L Fox (32) 33.

   TIRHATUAN: Stableford: R Larter (19) 35.

   TOCUMWAL: Stableford A: S Beall (11) 38. B: B Prideaux (25) 36. W A: J Hills (16) 38. B: E Thurtell (35) 23.

   TORQUAY: Stableford Black: T Gill (scr) 35. Blue: J Graham (14) 33. Resort: B Jennings (18) 34. Vis: A Hoad (12) 38. W: A McCallum (12) 31.

   TRAFALGAR: Stableford A: B Griffin (13) 43. B: R Barnes (17) 41.

   TRARALGON: Stableford A: M Coad (9) 40. B: B D Fricker (13) 41. C: J Robertson (18) 37. D: L Withers (23) 38.

   TRENTHAM: Stableford: J Dickson (16) 38.

   VICTORIA: Par A: D Smyth (10) sq. B: N Ward (14) 3 up. C: A Rintoul (22) 3 up. White: F Hall (27) 1 down. W: L Tyler (40) 1 down cb. Trophy: P Quinn (11) sq.

   WARBURTON: Stableford: H Baxter (28) 38.

   WARRACKNABEAL: 4B: P Barling (13) B Naylor (13) 8 up. Women Stableford: M Massey (18) 31.

   WATERFORD VALLEY: Par A: J Ramsden (7) 1 up. B: T Jones (15) 2 up. C: D Reid (16) sq.

   WAVERLEY: Stableford A: D Pitchford (1) 36. B: Y Shariff (15) 39. C: A Spiteri (19) 36.

   WERRIBEE PARK: Stableford A: B Read (11) 37. B: P Jones (18) 35. C: P Murray (23) 31. W: J Garner (7) 31.

   WHITTLESEA: Par A: J Hassall (8) 1 down. B: S West (15) 1 up. C: A Marks (19) 1 up.

   WODONGA: Stableford A: D Kemp (11) 37. B: R Sleeman (28) 43. W: J Surman (15) 34.

   WONTHAGGI: Stableford A: R Bolding (5) 37. B: B Clark (14) 36. C: B Skinner (22) 34.

   WOODEND: Stroke: A Cassin (11) 65. Matchplay f: A Davies bt C Kilty 1 up.

   WOODLANDS: Stableford A: L Edwards (5) 35 cb. B: J Rudd (10) 36 cb. C: B Cater (22) 38. W: K Caridakis (10) 36. C'ship f: C Ellison G England bt B Baxter D Robertson 3-2.

   WOORAYL: Stableford A: C Gourlay (9) 35. B: T Williams (20) 35. C: B Collier (28) 35. W: E Berryman (22) 27.

   YALLOURN: Stableford A: J Hall (4) 37. B: R Henry (25) 41. Hole-in-one: F Hyett at 14th.

   YARRA VALLEY: Par: S Sandars (18) sq.

   YARRA VIEW: Stableford A: S Kenny (7) 40. B: P Mitchell (24) 37.

   YARRA YARRA: Stableford A: S Scutti (7) 37. B: R Matheson (12) 35. C: R Horner (17) 40. D: D Blake (22) 37. Yellow: B Cirej (31) 37. W: R Germino (6) 34. Trophy: C Love Jnr (4) 79.

   YARRAM: 4B: D Summerfield (17) D Lothian (26) 44.

   YARRAWONGA MULWALA: Stableford Murray A: R Allen (18) 34. B: N Russell (19) 34. Lake A: J Stapleton (4) 40. B: R Mitchell (19) 42. W: A Buckley (12) 38.

   YERING MEADOWS: Stableford A: D Walker (13) 38. B: N Zarth (27) 36. W: C Brooks (22) 32.

13 December 2017
Stephanie Bunque from Victoria GC and Metropolitan’s David Micheluzzi have won the 2017 Women’s and Men’s Victorian Amateur Championships. Read more
12 December 2017
The finalists for the Men's and Women's Victorian Amateur Championships have been decided, with the final matches to take place tomorrow over ... Read more
12 December 2017
FAIRWAY: at Box Hill: Men: Stableford: A: A Erskine (4) 35. B: D Stevens (14) 38. C: G Wheeler (28) 38. Visitor: M Cowell (The National 17) 38. Medal ... Read more
MyGolf
Golf Victoria