Victorian club golf results - Saturday

 ALTONA LAKES: Stableford A: M Page (8) 39. B: G Elliott (15) 40. C: P Ford (22) 39. W: J Bestwick (10) 37.

   AMSTEL: Stableford Ranfurlie A: A Scott (6) 34. B: J Verhagen (12) 35. C: P Ramsden (20) 35.

   ANGLESEA: Par A: D Turner (8) 4 up. B: A Majernik (21) 3 up. C: B Dilger (24) 4 up. W: A Stokes (18) sq.

   BACCHUS MARSH WEST: Par A: B Garbutt (5) 4 up. B: D Fraser (28) 5 up.

   BAIRNSDALE: Stableford: N Bambury (18) 34 cb.

   BARHAM: Stroke A: A Bull (2) 71. Scr: J Bannan 72. Stableford B: R Henderson (15) 39. C: S Myers (18) 39.

   BARWON HEADS: Stableford A: G Reeve (13) 39. B: C McMeekin (19) 40. W: P Webb (12) 36.

   BEMBRIDGE: Stroke 9-hole A: H Routte (5) 32. B: C Talbot (18) 30.

   BENDIGO: Par A: A Jones (11) 3 up. B: G Whatmore (14) 2 up cb. C: S Hayton (21) 7 up.

   BERWICK MONTUNA: Stableford A: B Bridger (17) 40. B: H Vischer (24) 41. W: M Waterfall (27) 29.

   BOX HILL: Stableford A: J Amos (13) 38. B: M Prickett (18) 39. C: S Bell (21) 38.

   BRIGHT: Stableford A: J Applegarth (1) 34. B: R Borschmann (23) 37.

   BRIGHTON: Medal: F Nedegard (17) 62. Trophy: M Oglethorpe (14) 63.

   BROADFORD: Stableford A: N Langmead (11) 38. B: L Beeson (14) 34. W: M Milne (25) 30.

   BUNINYONG: Stableford A: P O'Donnell (11) 37. B: E Leoncini (16) 43. C: J Jones (24) 39. W: B McGuinness (12) 33.

   CARDINIA BEACONHILLS: Stableford A: M Jackson (4) 40. B: R Knapman (14) 38. C: J Weir (20) 40.

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Stroke: S Norrey (7) 68.

   CASTLEMAINE: Stableford: B Callaway (8) 39.

   CENTENARY PARK: Stableford: P Russell (16) 38.

   CERBERUS: Par A: B Kent (13) 4 up. B: N Smith (18) 4 up. C: N Uren (27) 4 up. W: L Blackett (29) 3 down.

   CHELTENHAM: Par: D Box (25) 5 up.

   CHUCHILL & MONASH: C'ship: J Sanders (11) J Sterrick (27) 141.

   CHURCHILL PARK: Par A/Cup: R Chandar (7) 5 up. B: S Arena (20) 3 up.

   CLIFTON SPRINGS: Stableford A: R Corver (6) 38 cb. B: S Farnsworth (Barwon Valley 11) 37 cb. C: G Fisher (18) 40. D: M Featherstone (Barwon Valley 23) 37 cb. W: P Cochrane (29) 31 cb.

   COBRAM BAROOGA: Par A: M Milovitch (16) sq. B: R Smith (20) 2 down. W: L Fox (23) 1 down.

   COHUNA: Stableford A: R Wilson (15) 41. B: M Appleby (17) 36 cb.

   COLAC: Stroke A: T Finn (5) 67. B: R Craig (17) 63. C: J McNabb (24) 61.

   COMMONWEALTH: Par A: M O'Brien (12) 2 up cb. B: T Armstrong (15) 1 up cb. C: K Stumbles (22) 1 up cb. Trophy: B Hosking (29) S Hosking (14) 10 up.

   COROWA: Stroke A: P Dunning (10) 74. B: E Hoolihan (Benalla 14) 73. C: A Arthur (23) 73. W: D Eason (10) 74.

   CRAIGIEBURN WILLMOTT: Stableford A: L Sleep (8) 33. B: L Barnes (22) 38. C: J Groeneweegen (23) 36.

   CRANBOURNE: Stroke A: D Reiss (12) 71 cb. B: A Paul (13) 70. C: A Blumberg (30) 69. Trophy: A Hampel (24) 141.

   CREEKSIDE: Stableford A: P Bennett (15) 40. B: C Sheedy (22) 38. C: P Brown (23) 39. W: I Aitken-Gattari (34) 34.

   CURLEWIS: Stroke A: C Bowers (4) 72. B: S Cadby (11) 72. C: N Hutchison (16) 72. W: J Scarrott (11) 76.

   DENILIQUIN: Stableford A: S Jones (2) 40. B: D Grant (30) 43.

   DEVILBEND: Stableford A: I Hodge (11) 35. B: J Rosenbrock (19) 39. C: G Armstrong (30) 38. Overall: K Bishop (18) 39 cb.

   DORSET: Stableford A: A Spink (2) 40. B: R Carter (16) 40. C: D McIvor (27) 34.

   EAST MALVERN: Stroke A/Trophy: W Gale (8) 62 cb. B: K Strong (14) 62.

   EASTERN: Stableford: A Darcy (26) 38 cb.

   EASTERN SWARD: Stableford A: L Gigl (11) 41. B: D Coffey (18) 36. C: A Laxon (22) 37. D: V Russo (30) 28.

   EASTWOOD: Stableford A: F Smith (9) 41. B: M Webster (14) 37 cb. C: W Smith (21) 37.

   EILDON: Stableford: C Long (19) 31.

   EMERALD: Stableford: P Jones (23) 37.

   FLINDERS: Par A: B Lovelace (13) 1 up cb. B: C Launder (15) 5 up. C: P Gray (21) sq.

   FOREST HILL: Stroke A: C Griffiths (2) 66. B: D Duncan (21) 68. C: R Parker (32) 66.

   GARDINERS RUN: Stableford A: C Dellar (7) 41. B: K Willmer (17) 38.

   GLEN WAVERLEY: Stableford A: R Taylor (17) 35. B: P Roberts (26) 40.

   GOONAWARRA: Stableford A: C Robinson (8) 40. B: L Allen (12) 41 cb. C: P Cleeve (20) 38. W: R Watson (23) 36.

   GRAMPIANS: Stableford: R Harris (13) 44.

   GREEN ACRES: Gentsome: K Finlayson (24) T Brewin (11) T Chwasta (20) S Brewin (21) 101. Stableford A: M Sheahan (12) 41. B: D Jackson (34) 38.

   HEIDELBERG: Stableford A: J Van Der Pol (12) 40. B: E Wilcox (16) 41. C: A Turner (24) 40 cb.

   HEPBURN SPRINGS: Stableford: C Robertson (6) 40.

   HEYFIELD: Stableford: M Castles (24) 37.

   HEYWOOD: Medal: B Koenig (1) 72 cb. W: P Prescott (35) 77.

   HIDDEN VALLEY: Stableford: M Holcombe (8) 37.

   HILL TOP TATURA: 4B Stroke: J Keller (4) J Fanning (7) 61.

   HOWLONG: Stroke A: M Montgomery (Kooringal 10) 68. B: J Gabbert (Gin Gin) (22) 72. Medal: N Schneider (1) 69.

   HUNTINGDALE: Stableford A: C Kelly (12) 34. B: D Emerson (13) 36. C: M Davidson (23) 37. W: P Stubbs (2) 38.

   INVANHOE: Par A: I Tedja (14) 5 up. B: S Power (26) 6 up. W: G Raftery (30) 1 up.

   KERANG: Stableford: C Waterson (11) 36. W: R Willougbhy (22) 30.

   KEYSBOROUGH: Stableford A: P Sharp (10) 36. B: D Paterson (15) 38. C: J Rundle (21) 39. W: P Fletcher (29) 32.

   KINGSTON HEATH: Stableford A: J Reed (4) 37. B: P Patterson (16) 42.

   KOORINGAL: Stableford A: G Wood (6) 36. B: G Pearson (11) 39. C: I Uy (15) 36 cb. D: K Wilson (21) 36. W: H Harley (8) 29 cb.

   KORUMBURRA: Ambrose: D Van Rooye M Belvedere M Webb (7-1/4) 60-3/4. Women Stroke: D Wrigley (26) 77.

   KYABRAM PARKLAND: Stableford A: J Baker (6) 37. B: R Masters (19) 39. W: L McLean (25) 31.

   KYABRAM VALLEY VIEW: Stableford: W Murray (15) 35. W: J Greer (24) 35.

   KYNETON: Stableford: T Maddern (scr) 34.

   LAKES ENTRANCE: Medal: N Garden (15) 77.

   LAKES VIEW: Stableford: P Rooks (21) 41.

   LATROBE: Stableford A: N Dunshea (11) 39. B: S Chetcuti (16) 39. C: D Wang (22) 37.

   LEONGATHA: Stableford A: G McRitchie (14) 36 cb. B: M Anderson (21) 36. C: B Hughes (29) 34. W: C Baker (43) 31 cb.

   LONSDALE: Stroke A: B Holland (11) 68. B: L White (16) 68. C: C Fenby (28) 71. W: V Leckey (15) 74.

   MAFFRA: Stableford A: G Howard (11) 65. B: F Robbins (19) 68.

   MANSFIELD: Stableford: S Sandhu (20) 38.

   MELBOURNE AIRPORT: Stableford A: T Piccolo (8) 40. B: J Dupont (18) 41. C: D Dillon (30) 43.

   METROPOLITAN: Stableford A: M Roberson (1) 38. B: T Sinclair (14) 42. C: P Matthey (20) 43. W: K Burke (36) 42.

   MOONAH LINKS: Stroke A/Medal: L Boyle (10) 74. B: N Blaze (14) 77. Women Stableford: C Richards (26) 30.

   MOOROOPNA: Stroke A: B Macgibbon (9) 69. B/Mug: N Sidebottom (13) 69. C: L Pearson (21) 78.

   MORNINGTON: Stableford A: L Stait (4) 38. B: R Crossland (13) 39. C: S Garo (21) 37.

   MT MACEDON: Par A: S Smyth (15) 3 up. B: B Close (22) 1 up.

   MT MARTHA: 2B Agg: N Roe (27) G Burton (16) 77. W: J Jones (26) M Axton (25) 56.

   NEANGAR PARK: Stableford A: B Balintong (6) 40. B: P Nelson (12) 37. C: R Stonehouse (21) 40. W: V Kulbars (32) 34.

   NHILL: Stroke A: B McFarlane (12) 35. B-C: G Kerber (20) 38. W: E Ferguson (15) 35.

   NORTHERN: Stableford A: A Lazenby (6) 42. B: P Forster (18) 43. C: D Dubrich (23) 43.

   NUMURKAH: Stableford: S Walsh (17) 38.

   OLINDA at Emerald: Stableford A: W Parsonage (15) 40. B: J Ellerbock (22) 41.

   PAKENHAM: Mxd Stableford A: N McQualter (6) 36. B: N Atchison (19) 36.

   PAMBULA MERIMBULA: Stableford A: M Maxworthy (4) 38. B: R Adams (19) 39.

   PATTERSON RIVER: Stableford A: M Toovey (10) 40. B: R Neely (17) 40. C: D Lamb (24) 40. W: J Maggs (16) 32.

   PENINSULA KINGSWOOD: Stableford Peninsula A: D McCulloch (8) 43. B: T Winter (22) 43. C: K Forge (24) 37 cb. W: A Bailey (14) 31. Par Kingswood A: M Wilson (7) 2 up. B: R Morgan (16) 1 up cb. C: J Harrington (24) sq cb. W: C Rule (29) 2 up.

   PHILLIP ISLAND: Team: J Brown (22) T Crumpton (11) B White (10) S Ambler (21) 104.

   PORT FAIRY: Mxd Stableford A: P Docherty (8) 37. B: L Keane (16) 33 cb. C: M Byron (26) 34. W: J Lewis (33) 30 cb.

   PORTARLINGTON: Stableford A: H Garner (scr) 42. B: D Dobney (14) 37. C: J Powell (19) 36. D: S Ward (36) 40. W: J Said (24) 41.

   PORTLAND: Stableford: W Duckmanton (17) 41.

   PORTSEA: Par A: R Ashmore (8) 2 up cb. B: D Harper (16) 4 up. C: B Dunball (23) 5 up. Gold: D Matthews (20) sq. W: J Reddoch (31) 1 up.

   QUEENSCLIFF: Par: J Burnett (17) 4 up.

   RACV HEALESVILLE: Stableford: C Stewart (12) 41.

   RICH RIVER: 4B agg: J Wagstaff (12) M Matthews (25) 76. W: J Kirkman (18) L Boulton (33) 62.

   RINGWOOD: Par A: R Ashdown (11) 3 up. B: B Govan (18) 2 up. C: G Stanton (31) 4 up. W: J Lim (20) 4 up.

   RIVERSDALE: Stableford A: A Clifford (7) 43. B: S McCleery (17) 40. C: P Ryan (22) 46.

   ROCHESTER: Stroke: R Feuk (26) 66.

   ROSANNA: Stableford A: G Hooper (11) 39. B: G Cook (14) 37. C: B Higgins (18) 37.

   ROSEBUD COUNTRY: Stableford West A: T Hollow (12) 38. B: B Grant (14) 38. C: K Barth (31) 40. Par East: S Saxon (7) 4 up. Women Stableford A: V Elders (11) 35. B: L Wills (27) 40.

   ROSEBUD PARK: Medal: T Whitmore (17) 69. Scr: S Trapman 78. Women Par: G Bawden (31) 5 down cb.

   ROSSDALE: Stroke A: J Hines (8) 69. B: A Savage (19) 67 cb. C: J Currie (22) 68. Women Medal: C Disher (24) 73. Aug Medal: M Robinson (7) 77.

   ROYAL MELBOURNE: Par West A: R Yelland (16) 1 up. B: T Brosnahan (21) 2 up. Stableford East: J Lidgett (26) 38. W: A Heatherington (1) 42.

   SAFETY BEACH: A: D Barnes (9) 37. B/Trophy: J Hassler (15) 41. C: P Johnson (20) 40.

   SALE: Stroke A/Medal: D Watson (9) 72. B: J Garrett (17) 74 cb. C: T Gillett (21) 74. W: D Stammers (35) 75.

   SANDHURST: Trophy North: B Birtwistle (2) 143. C'ship: B Birtwistle 147. Hcp: P Ferrari (3) 147. Stroke A: M Simmons (9) 70. B: P Clingen (11) 70. C: S Comerford (31) 61. Stableford Champions: A Romas (29) 44. W Trophy: V Naidoo (15) 152. C'ship: B Lozo 171. Hcp: M Levy (12) 156. Stroke: M Levy (12) 73.

   SETTLERS RUN: Stableford A: G Mulvogue (8) 35. B: M Ramljak (13) 38. C: K Ball (20) 34. W: J Glazier (16) 32.

   SEYMOUR: Stableford: G Wright (10) 41. W: P Ferris (22) 37.

   SHEPPARTON: Stableford A: J Pattison (7) 42. B: W Hassett (9) 40. C: M Hoare (16) 36 cb. W: N Pollock (19) 36.

   SORRENTO: Stableford A: G Garby (7) 34 cb. B: J Rogers (31) 38. W: L Fitcher (30) 37.

   SOUTH PINES: 4B: J Cooper (14) B Brooks (16) 47. WW: L Haussegger (32) T Tompkin (17) 39. Shield: D Kable (13) E Smith (25) 48.

   SOUTHERN: Stableford Div 1: G Dempsey (12) 40. Div 2: C Bennett (14) 41. Div 3: J Land (19) 42.

   SPRING PARK: Stableford: F Chung (15) 33.

   SPRING VALLEY: Stroke A/Medal: S Alexander (11) 68. B: S Aoczwara (25) 72. PM A: G Evinger (1) 72 cb. B: D Gooden (16) 69.

   ST ANDREWS BEACH: Mxd Stableford: C Nuttall (7) 36.

   STRATHALLAN: 4B: B Arrowsmith (22) A Wilson (25) 44.

   SUNSHINE: Stableford A: R Klemm (12) 36. B: P Liakoureas (14) 36. C: K Charman (29) 37. W: E Batten (22) 33.

   THE DUNES: Stableford A: J Mangan (9) 37 B: J Woolacott (18) 37. W: T Stewart (15) 35.

   THE HERITAGE: Par St John A: C Marx (4) sq cb. B: C Muir (13) 2 up. C: G Davidson (23) 1 up. Stableford Henley A: A Winter (8) 37 cb. B: G Senigan (12) 37. C: D Foxley (29) 40. Red: K Marx (7) 30 cb.

   THE NATIONAL: Stableford Moonah: F Muto (5) 40. Hole-in-one: M Limon at 13th. Ocean: C Houben (18) 37. Old: J Byford (9) 38. Long Island: D Maxwell (14) 39.

   THE SANDS TORQUAY: Stableford A: D Nash (13) 39. B: B Burnett (14) 36 cb. W: S Browne (16) 32 cb.

   THIRTEENTH BEACH: Stroke A: R Dalton (8) 72. B: M Louey (11) 64. C: T Anderton (15) 68. W: J Lecers (11) 74 cb.

   TIRHATUAN: Par: J Graham (18) 1 down.

   TOCUMWAL: Stableford A: S Conrick (12) 38. B: D Myers (15) 36. C: J Taverna (25) 36. W A: E Enbom (23) 34. B: D Kemp (31) 28.

   TORQUAY: Stableford A: A Knox (3) 38. B: P Caan (14) 36. C: W Matthews (23) 33. Vis: P Ovens (Winchelsea 22) 33. Resort: B Brown (26) 37. W: L Moore (16) 35.

   TRAFALGAR: Stroke A: B Griffin (11) 68. B: R Saunders (21) 65.

   TRARALGON: Stableford A: I Wallis (12) 39. B: W McDonald (17) 45. C: F Fitzpatrick (21) 43.

   TRENTHAM: Stableford A: T Toner (8) 39. B: P Mills (19) 38. C: S Pyne (27) 35. KO f: G Ford bt D Wilkinson 7-5. Women Stroke: C Schusster (26) 75.

   VICTORIA: Stableford A: M Brooks (plus 1) 39. B: A Gilchrist (11) 40. C: D Picken (17) 36. White: R Lomax (34) 36. W: L Tyler (40) 37.

   WARBURTON: Medley Stableford: W Kempton (18) 38.

   WARRACKNABEAL: Medal: A McLean (21) 71. Women Stableford: M Barber (25) 31 cb.

   WARRAGUL: Stroke: G R Hefford (19) 69.

   WARRNAMBOOL: 4B Agg: L Lilly (16) C White (2) 77.

   WATERFORD VALLEY: Stableford A: T Brokenshire (8) 35. B: D Laws (13) 37. C: S Reinhardt (21) 35.

   WAVERLEY: Stableford A: D Young (9) 38. B: D D'Sylva (13) 37. C: R Prior (23) 37.

   WERRIBEE PARK: Stableford A: R Tindall (9) 37. B: C Nettlebeck (14) 38. C: P Curtin (17) 39. D: G Phillips (25) 36. W: J McLeod (13) 29.

   WINCHELSEA: Stableford: M Wilson (6) 38.

   WODONGA: Stableford A: S Bone (9) 37. B: J Bone (11) 39. C: J McAuliffe (36) 38. W: J Garner (7) 34.

   WONTHAGGI: Stableford A: G Turner (11) 35. B: J Brann (18) 35. C: L Cooper (31) 35.

   WOODLANDS: Par A: N Baker (5) 2 up. B: C Sinclair (11) 1 up cb. C/Cup: G Bell (18) 5 up. W: T Singham (4) 4 down cb.

   WOORAYL: Ambrose: T Walters J Newton (6) 64.

   YALLOURN: Stroke A: A Heafield (7) 72. B: B Munro (24) 74. Medal: H Thomas (10) 72. Scr: S Pawliw 81 D Hall 81 J Mullen 81.

   YARRA PARK: Par: S Beier (18) 3 up. W: P Orriss (15) sq.

   YARRA VALLEY: Stableford: J Whyte (12) 37.

   YARRA VIEW: 2B Stroke: B Keenan (20) C Mitchell (9) 141.

   YARRA YARRA: Stableford A: S Scutti (6) 36. B: P Duffy (13) 36. C: P Harding (19) 36. D: M Dole (21) 36. Yellow: D Bowen (23) 34. W: T Chau (18) 37.

   

17 January 2018
Applications for 2018 VIS and Golf Victoria Elite Player Golf Programs are now open. Read more
17 January 2018
Follow the Australian Amateur Championship, presented by Swinging Skirts, live from Wanneroo and Lake Karrinyup in Perth. Read more
17 January 2018
EASTWOOD: Women: Par: A: A Holmes (17) 1 up. B: J Luck (25) 1 up. C: J Knowles (28) 1 up. Yellow: R Boxshall (28) 3 up. Read more
MyGolf
Golf Victoria