Victorian club golf results - Saturday

 ALTONA LAKES: Stroke A: K Jones (12) 73. B: G Elliott (14) 75. C/Medal: L Warner (22) 72. Women Medal: J Bestwick (10) 73.

   AMSTEL: Par Ranfurlie A: O Moyo (11) 6 up. B: J Sherer (12) sq. C: T Smith (18) 3 up.

   AXEDALE: Ambrose: R Jacobs T Strybosch (7-3/4) 62-1/4.

   BACCHUS MARSH: Par A: J Coy (8) 1 up. B: B Sheriff (15) 4 up. C: B Jenkins (26) 3 up.

   BACCHUS MARSH WEST: Foursome: N Prasad L Stewart (17) 78 cb. W: W Knipe N Dickson (22) 83.

   BARWON HEADS: Par A: D Barkley (15) 4 up cb. B: D McDonald (21) 6 up cb. Hole-in-one: R Brookes at 2nd. W: G Palmer (20) 3 up.

   BEMBRIDGE: Stroke 9-hole A: A Cooper (8) 31. B: C Talbot (17) 27.

   BENDIGO: Stableford A: A Carter (10) 40 cb. B: M Smith (16) 41. C: B Beasley (28) 39 cb.

   BERWICK MONTUNA: Stroke A: J Balog (11) 63. B: T Boler (24) 62. Women: Stableford: J Brown (22) 31.

   BOX HILL: Stableford A: G Binion (2) 36. B: T Lansdown (16) 38. C: B Smith (23) 38 cb.

   BRIGHT: Stableford: P Clough (10) 36. W: R McGrath (17) 30.

   BRIGHTON: 4B: S Smith (22) B Drane (16) 10 up cb.

   BROADFORD: 4B A: R Parkinson (9) B Fowkes (17) 46. B: J Ranger (21) D Mountjoy (23) 44.

   BUNINYONG: Stableford A: M Gittins (4) 36. B: B Cosier (18) 38. C: P Gay (25) 41.

   CARDINIA BEACONHILLS: Stableford A: D Coates (4) 37. B: B Priestley (15) 41. C: M French (16) 38. Trophy: E Wilson bt R Pund 13 up.

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Stableford: J Clarke (31) 35.

   CASTLEMAINE: Stableford: C Jermyn (4) 35.

   CENTENARY PARK: Par: R Thomas (13) 4 up cb.

   CERBERUS: Stroke A: N Green (6) 73. B/Medal: P McCoy (17) 68. C: G Coates (23) 72. W: P Hogan-Keogh (41) 75.

   CHALAMBAR ARARAT: Stroke: I Gibson (10) 70.

   CHELTENHAM: Stableford: J Heaton (19) 43.

   CHURCHILL & MONASH: Ambrose: D Byer G Beyer M Mumun (16-1/3) 58-2/3.

   CHURCHILL WAVERLEY: Stableford Waverley A: S Cross (12) 39. B: P Kane (17) 39. C: I Broadbent (24) 37.

   CLIFTON SPRINGS: Stroke A: R Raby (6) 68. B: G Kelly (16) 66. C: S Wheeler (17) 69. D: P Morris (23) 73. W A: J Mallon (21) 75. B: C Wright (28) 81.

   COBRAM BAROOGA: Stroke A: A Manuel (12) 70. B: B Newton (23) 70 cb. W: R Messner (24) 75.

   COHUNA: Stroke: K Crane (7) 67.

   COMMERCIAL ALBURY: Stableford A: G Percy (15) 41. B: M Hay (25) 39.

   COMMONWEALTH: Stableford A: R Loewy (8) 39 cb. B/Trophy: S Nicholls (15) 39. C: K McNamara (24) 38. W: K Balazs (26) 33 cb.

   COROWA: Stableford A: M McLean (3) 35. B: T Patton (14) 36. C: A Livingstone (22) 32.

   CRAIGIEBURN WILLMOT: Stroke A: D Cheetham (12) 72 cb. B: M Scott (20) 72. C: B Zoroje (24) 70.

   CRANBOURNE: Stableford A: M Pedersen (11) 38 cb. B: L Lipp (14) 38. C: L Hellman (21) 40. Grandfather's Trophy: P Bywaters (8) 38.

   CREEKSIDE: Par A: A Sutton (12) 3 up. B: T Disney (20) 4 up. C: J Sankar (31) 3 up. W: E Urlichs (39) 3 down.

   DENILIQUIN: Stableford A: J Dario (13) 44. B: R Turner (21) 42. C: D Grant (29) 37.

   DEVILBEND: Foursome c'ship: M Sharratt N Perry 121. Hcp: A Langford S Robertson (20-1/4) 107-3/4.

   DORSET: Stableford A: P Cossens (9) 36. B: A Di Palma (18) 37. C: D McIntyre (19) 38.

   DROUIN: Stableford: G Flowers (9) 43 cb. W: K Feaver (14) 25.

   EAST MALVERN: Par: F Fenner (20) 2 up cb.

   EASTERN: Par A: K Ford (6) 4 up. B: P Byrne (17) 1 up. Hole-in-one: G Chard at 8th.

   EASTERN SWARD: Par A: S Paarman (15) 2 up. B: K Boughton (21) 5 up. C: A Houghton (27) 1 up. D: N Protopopov (31) 2 up.

   EASTWOOD: Stroke A: P Kirby (7) 37. B: R Pels (16) 36. C: G Brayne (31) 33.

   EILDON: Stableford: J Greatorex (18) 36.

   EUROA: Par: S McKernan (19) sq.

   FLINDERS: Stableford A: M Gielb (13) 38. B: S Harrison (19) 35 cb. C: R Williamson (34) 36.

   FOREST HILLS: Stroke A: M Dowsett (13) 63. B: O Griffiths (22) 65. C'ship: C Griffiths 210. A: M Dowsett 239. B: D Reaby 260. C: R Parker 292.

   GARFIELD: Par A: G Bassett (13) 4 up. B: E Williams (16) 5 up. C: D Eastick (23) 2 down.

   GISBORNE: Stableford A: B Larkins (scr) 37. B: M Rogan (12) 36. C: C Stomilovic (18) 39. W: J O'Connor (8) 32.

   GLEN WAVERLEY: Stableford A: S Schenk (11) 37. B: C Jordan (22) 36 cb.

   GOONAWARRA: 4B: C Reynolds (12) J Webb (25) 45. W: C Heald (10) J Wallner (20) 38.

   GREEN ACRES: Par A: S Barr (9) 2 up. B: M Connell (21) 1 up. C: P Graf (22) 3 up.

   GROWLING FROG: Stableford A: J Bozinovski (6) 34. B: D Durantini (11) 32. C: R Marshall (18) 33.

   HEIDELBERG: Stableford A: B Oakey (11) 41. B: T Wilkinson (14) 40. C: D Hardarson (20) 40.

   HEYFIELD: Stroke A/Medal: R Winter (8) 67. B: R Rose (15) 72 cb. C: W Harris (31) 71. Scr: R Winter 75.

   HEYWOOD: Stableford: S Cocks (3) 39. W: H Holman (26) 24.

   HIDDEN VALLEY: Par: E Laserlita (4) 2 up.

   HOWLONG: Par A: N Brown (15) 3 up. B: D Stone (20) 3 up.

   HUNTINGDALE: Stableford A: P Campbell (5) 39. B: J Lord (16) 36. C: K Murray (21) 41. W: C Rubtsonv (12) 38.

   IVANHOE: Stableford A: D Baillie (13) 35. B: R Davies (23) 39. W: A McIlroy (22) 29.

   KERANG: Stableford: G Thorne (7) 42. W: M Dillon (11) 35.

   KEW: Women Stableford: C Ryder (24) 35.

   KEYSBOROUGH: Stableford A: T Gard (6) 36. B: S Shaw (17) 40. C: M Ceckiewicz (28) 36 cb. W: D Stone (26) 31 cb. Shield: J Rundle (20) 75.

   KILMORE: Stableford: D Stavrinou (16) 37 cb.

   KINGSTON HEATH: Foursome: A Field R Macafee (plus 1-1/2) 74-1/2. PM: T Miller R Miller (8) 75. C'ship: A Field R Macafee 150. Hcp: A Field R Macafee (plus 1-1/2) 153.

   KOORINGAL: Par A: B Findlay (6) sq. B: V Squatriti (11) 4 up. C: H Josue (17) 4 up. D: C Javier (23) 1 up. W: V Brennan (17) 3 down.

   KORUMBURRA: Stableford A: B Pope (14) 37. B: D Hislop (27) 35. W: L Clements (12) 31.

   KYABRAM PARKLAND: Par A/Medal: D Kuiper (10) 1 up. B: M Lusher (14) 1 down. C: G Gordon (20) 2 down cb. W A: M Bauerle (19) 1 up. B: V Mulholland (27) 3 down.

   KYABRAM VALLEY VIEW: Bisque Par A: P Blackmore (16) 4 up. B: G Harrison (22) 4 up. W: S Harrison (22) 2 up.

   KYNETON: Stableford: J Biscocho (32) 34 cb.

   LAKES ENTRANCE: Women Stableford: J Kesper (22) 34.

   LAKESIDE at Albert Park: Stroke A/Medal: J Carroll (12) 70. B: G Gregors (19) 70. C: V Lee (23) 70. Women Medal: M Martin (24) 72.

   LANCEFIELD: Stableford A: G Cook (10) 37. B: M Andrews (14) 36. C: W Mee (23) 38.

   LANG LANG: 4B c'ship: D Pearson T Chandler 142. Par A: C Roberts (10) 1 up cb. B: J Taverner (21) 4 up. C: D Polson (24) 1 up cb. W: P Sweeney (23) sq. Hole-in-one: N Hock at 9th.

   LATROBE: Stableford A: M Pearson (2) 39. B: P Serong (14) 39. C: J Talpy (22) 36.

   LEONGATHA: Mxd Ambrose A: R Brown M Thomas L Thomas R Thomas (7-1/2) 53-1/2. B: B Hutton T Rickard S Fisher I Debenham (8-7/8) 57-1/8.

   MAFFRA: Stableford A: K McLachlan (7) 37. B: C Hunt (23) 39.

   MALLACOOTA: Stroke A: L Ellis (10) 76. B: B Mitchell (14) 74. C: K Morrison (20) 75. D: P Jammeson (28) 78.

   MARYBOROUGH: Stableford A: R Matthews (8) 34. B: D Leddin (20) 33. W: L Olsen (34) 23.

   MEDWAY: Stableford A: T Duvnjak (9) 37. B: K Cooper (18) 37. C: V Loccisano (25) 39. W: S Heffernan (15) 32.

   MELBOURNE AIRPORT: Ambrose: M Dunstan J Bonacci R Vosti J Vosti (6-1/8) 56-7/8.

   METROPOLITAN: Stroke A/Medal: J Edney (10) 71. B: R Kemp (13) 73. C: I Forbes (22) 77. Green: B Kimber (33) 77. W: K Burke (34) 71. Scr: T Sinnott 70.

   MIRBOO NORTH: Stableford: M Payne (11) 36.

   MOONAH LINKS: Par A: M White (7) 2 down. B: G Cooper (24) sq. W: G McMillan (24) 1 down.

   MOOROOPNA: Stableford A: G Madill (11) 40. B: C Polan (18) 38. C: T Gledhill (21) 39. W: L Smith (18) 32.

   MORNINGTON: Ambrose: S Horstra M Haderup S Ling R Cooper (8-3/8) 55-5/8.

   MORTLAKE: Stableford: W Wareham (29) 39.

   MORWELL: Foursome: N Cook D Cook (2) 74.

   MT MARTHA: Canadian Foursome: B Salmon G Marshall (14 5/8) 67-3/8. Mxd: T Wallace A Murphy (21) 72.

   MURRAY DOWNS: Stableford A: M Quaife (7) 40. B: S Crawford (13) 35. C: J Woolhouse (26) 39. W: M Moore (17) 34.

   MYRTLEFORD: Stableford: T Batt (28) 35.

   NEANGAR PARK: Stroke A: C Mueck (+3) 67 cb. B: M Bateman (14) 71 cb. C/Trophy: K Bowe (32) 64. W: C Bilkey (3) 70.

   NHILL: Mxd Pinehurst: D Ryan A Ball (9) 69. Stroke: J Barton (11) 70.

   NORTHERN: Stableford A: G Belegrinos (9) 40. B: P Giannis (15) 40. C: S Chestnutt (35) 42.

   NUMURKAH: Ambrose: B Penden R Sutton (5-3/4) 67-1/4.

   OAKLEIGH: Stableford: B McGrath (28) 36.

   OLINDA at Emerald: Par A: A Crane (16) sq. B: J Ellerbock (21) 1 down.

   ORBOST: Stroke: L Cochrane (21) 65.

   PAKENHAM: Mxd Par A: M Bainbridge (2) 1 up. B: S Dawson (18) 1 up.

   PAMBULA MERIMBULA: Stroke A: M Westcott (4) 70. B: M McCarron (14) 71. C: M Beveridge (18) 67. D: B Kubale (23) 66.

   PARKLANDS: Stableford: M Miller (15) 29.

   PATTERSON RIVER: Stroke A: A Peters (12) 71. B: N Fitzgerald (18) 72. C: D Tayler (32) 73. Medal: L Freedman (9) 72. W/Medal: J Musgrove (24) 75.

   PENINSULA: Kingswood Stableford A: C Hanson (15) 39. B: C Boocock (21) 40. C: P Walsh (27) 35. W: L Winslett (13) 33 cb. Peninsula Composite Stroke A: M Paton (9) 71. B: J Albery (22) 72. Medal: T Beer (2) 79. Women Stableford: A Wilson (31) 36.

   PHILLIP ISLAND: Stableford A: P Russo (8) 36. B: M Beaton (17) 36. C: J Maglica (30) 40. W: F Morris (12) 33.

   PORT FAIRY: Par A: G Mahony (7) 2 up. B: H Webb (17) 4 up. C: K Bourke (19) 3 up. W: M Blain (26) 1 up.

   PORTARLINGTON: Stroke A: P Garlick (12) 69. B: N Walter (15) 69. C: B McCall (19) 65. D: M Gregory (28) 67. Women Stableford: M Hogan (32) 39.

   PORTLAND: Stableford A: M Hollis (15) 38. B: S Simpson (20) 39. W: J Errey (23) 35.

   PORTSEA: Stableford A: A Bullas (4) 36. B: B Richardson (17) 35. C: G Gough (26) 38. Gold: D Higginbotham (31) 40. W: K Marx (7) 37.

   QUEENSCLIFF: Stableford A: G Graham (12) 38 cb. B: J Fendyk (24) 38.

   RACV CAPE SCHANCK: Mxd Stableford S Maddaford (12) 39.

   RACV HEALESVILLE: Stableford: M Donovan (20) 36.

   RICH RIVER: Stroke A: M Kelly (14) 70. Scr: S Jones 73. B/Medal: P Rush (22) 66. Scr: C Jennings 86.

   RINGWOOD: Stableford A: G Wallis (11) 40. B: J Hunter (18) 40. C: F Pickering (26) 46. W: H Alford (34) 34.

   RIVERSDALE: Stableford A: J Gunn (12) 37. B: K Murphy (14) 41. C: P Jenke (24) 42.

   ROSANNA: Stroke A: A Hewson (3) 71 cb. B: G Armit (12) 72. C: R Gowling (21) 74 cb. Jnr Masters: M Jiang 174. Hcp: F Paonessa (20) 149.

   ROSEBUD COUNTRY: Par West: D Peoples (13) 2 up. Women A: M Knudson (17) 1 down. B: B Ball (27) 1 down.

   ROSSDALE: Stableford A: T Stillman (6) 39. B: I McKegg (21) 39. C: D Lundy (28) 37. W: B Terrell (17) 31 cb.

   ROSEBUD PARK: Stableford: K Lambert (8) 39. W: G Bawden (31) 33.

   ROYAL MELBOURNE: Par East A: B Hedrick (7) 3 down. B: P Flanagan (11) 3 up. C: M Palmer (28) sq. Stablford West: C Burnett (25) 45. W: L Cullen (13) 36.

   SAFETY BEACH: Stroke A/Trophy: B Munn (1) 63. B: T Killeen (19) 63. C: J Farthing (23) 64.

   SALE: Par A: G Schuback (10) 1 down. B: N Maxfield (18) 1 up. C: C Purcy (28) 3 up. W: T Potter (24) 1 down cb.

   SANCTUARY LAKES: Stableford A: A Hrastov (7) 34 cb. B: M Sare (13) 37 cb. C: K Chan (17) 33 cb.

   SANDHURST: Medley Stableford A: S Harrison (2) 38. B: J Paterson (17) 38. C: T Smith (23) 35. North: R Ong (27) 39. W: K Shipp (scr) 35.

   SANDRINGHAM: Stableford A: G Boschen (9) 40. B: I Kirkwood (20) 40. C: S Low (22) 36 cb. W: J Rumbold (15) 28.

   SETTLERS RUN: Stableford A: C Patterson (10) 38. B: J Marsh (12) 37. C: N Aubert (20) 36. W: C Bell (43) 32. Hole-in-one: M Hewson at 8th.

   SHEPPARTON: Stroke A: B James (5) 70. B: C Basham (13) 67. C: B Dixon (17) 68. W: S Nayler (24) 74.

   SORRENTO: Stableford A: D Guppy (17) 38. B: F Parry (21) 37 cb. W: G Brown (28) 37.

   SOUTH PINES: Stableford: B Smith (19) 39.

   SOUTHERN: Stroke A: G Dempsey (11) 71. B: F Hilliard (18) 73. C: A Stead (28) 70.

   SPRING PARK: Canadian foursome: G Mason B Thomas (18) 65.

   SPRING VALLEY: Stableford A: C Fischer (8) 38 cb. B: M Anderson (20) 37. PM A: G Orvis (4) 38. B: O Meile (19) 37.

   ST ANDREWS BEACH: Stableford: C Stewart (7) 37.

   STRATHALLAN: Stableford A: G Blackwood (12) 33. B: V Elias (17) 31. C: M Pillai (23) 29 cb.

   SUNSHINE: Stableford White A: B Zalewski (4) 37. B: P Grima (18) 40. C: C Robinson (24) 39. W: R Gebing (18) 31.

   THE DUNES: Women Par: T Stewart (14) sq.

   THE HERITAGE: Stableford St John A: C Hunter (10) 38. B: P Parker (17) 31. C: M Roberts (21) 34. Foursome c'ship Henley: L Pettinella R Elward 163 cb, C Way P Bell 163. Hcp: G Macleod-Smith K McLean (20) 151.

   THE NATIONAL: Medley Stableford Long Island: K George (16) 40. Moonah: R Hearn (4) 37. Old: G Robbins (18) 39.

   THE SANDS TORQUAY: Stableford A: B Balloch (1) 38. B: S Collins (16) 36. W: M Juniper (36) 27.

   THIRTEENTH BEACH: Stableford Beach A: D O'Leary (4) 38. B: R Kluver (8) 40. C: C McMahon (32) 40. Women A: C Paisley (17) 32. B: K Smith (33) 36.

   TIRHATUAN: Stableford: C Helps (18) 33.

   TRAFALGAR: 4B: P Fogarty (22) J Gray (27) 47. W: B Keiley (28) J Baker (38) 48.

   TRARALGON: Stableford A: T Pouling (1) 40. B: J Kurrle (16) 32. C: J Pledge (20) 42. D: G Donoghue (36) 36.

   TRENTHAM: Stroke A: D Wilkinson (12) 65. B: B Penrose (15) 70. C: I Power (22) 75. W: V Maher (24) 80.

   VICTORIA: Stableford A: R Height (8) 35 cb. B: J Bailes (11) 38. C: R Payne (21) 40. White: J Keipert (28) 32. W: J Clark (6) 35.

   WARBURTON: Stableford A: B Lord (5) 41. B: N Leckenby (18) 40.

   WARRACKNABEAL: Stableford A: W Gove (4) 34 cb. B: B Lindsay (18) 34. W: W Hewitt (20) 33.

   WARRAGUL: Women Par A: H Coghlan (15) 1 down. B: L Johnson (37) 1 up.

   WARRNAMBOOL: Par A: C McLear (8) 2 up. B: A Jennings (15) 3 up. C: B Wolff (25) 3 up. W: D Fitzgibbon (24) 1 down.

   WHITTLESEA: Par A: J Bland (1) sq. B: D Smith (12) 3 up. C: R Davitt (20) sq.

   WODONGA: Stroke A: S Bone (8) 67. B: I Spear (14) 68. C: D Morrison (31) 64. W: M Peters (4) 73.

   WONTHAGGI: Par A: M Scott (1) 2 up. B: G Crawford (15) 2 up. C: H Adams (31) 4 up.

   WOODEND: Stableford: M Keating (11) 35.

   WOODLANDS: Stableford A: J Deftereos-Brennan (scr) 36 cb. B: G Tansey (14) 41. C: I Mantine (33) 40. W: A Iringer (23) 36.

   WOORAYL: 4B: T Hogan (17) B Hogan (9) 46. Women Stableford: P Lancaster (22) 35.

   YARRA PARK: Stableford: S Darwin (22) 30. W: M Thomson (45) 29.

   YARRA VALLEY: Holden Scramble Ambrose qlfyng: A Di'Michele M Di'Michele P Toperoso M Toperoso (7-1/4) 54-3/4.

   YARRA VIEW: Stableford A: T Iulianetti (13) 36. B: B Keenan (20) 36.

   YARRA YARRA: Stableford A: E Bickerton (6) 38. B: N Fitt (15) 39. C: G Clark (19) 44. D: N Healey (26) 40. Yellow: G McLeod (23) 38. W: S Fernando (1) 35.

   YARRAM: Stableford A: E Greenaway (14) 39. B: D Blacker (19) 36. Women Par: B Brockenshire (33) 3 down.

   YARRAWONGA MULWALA: Women 4B Murray A: H Baxter (20) D Payne (17) 44. B: R Towe (20) L Philpot (41) 45.

   YERING MEADOWS: Stableford Nursery A: R Peter-Budge (13) 39. B: S Bleasdale (24) 35. W: K Gelley (28) 21.




October is Golf Month. Share the golf bug to win the ultimate golf bug adventure to Barnbougle, Cape Wickham and Ocean Dunes courtesy of Air Adventure Golf Tours.


Head to www.golfmonth.com.au for more details.

21 October 2017
Players from all across Victoria have converged on the Axedale Golf Club to take part in the 2017 Victorian Men's Country Teams Championships this ... Read more
20 October 2017
Australia's Su Oh was already having a great day at the Swinging Skirts LPGA Championship in Taipei when she walked up the 18th fairway today; a ... Read more
20 October 2017
ALTONA LAKES: Snr Stableford: 9-hole: J Rees (6) 19. Read more
MyGolf
Golf Victoria