Victorian club golf results - Saturday

  ALTONA LAKES: Stableford A: M Kelly (8) 32. B: J Pohlner (16) 35 cb. C/Cup: D McKinlay (26) 39. W: C Patrick (18) 31 cb.

   AMSTEL: Par Ranfurlie: A: J Hauselberger (11) 1 up. B: K McIntyre (13) 3 up. C: G Murray (20) 1 up.

   ANGLESEA: Par A: D Turner (6) 5 up. B: G Howlett (18) 5 up. C: J Dickson (23) 3 up. W: L James (28) sq.

   AXEDALE: Women 4B Agg: B Phelan (29) R Yum (31) 41.

   BACCHUS MARSH: Stableford A: R Bourke (10) 40. B: A Jaffrey (14) 38. C: B Hutcheon (35) 39.

   BACCHUS MARSH WEST: Stableford A: L Shea (13) 33. B: M McLeod (20) 40. Women: R Maddy (25) 37.

   BAIRNSDALE: Stableford A: S Biszko (12) 35. B: J Smits (17) 39.

   BARHAM: Stroke A: D Bibby (17) 70. B: B McTaggart (20) 67. Women Stableford: K James (12) 30.

   BEMBRIDGE PARK: 9-hole Stroke A: A Eaton (7) 28. B: M West (13) 28.

   BENDIGO: Stroke A: T Harvey (4) 71. B/Medal: T Salter (15) 69. C: L Dean (20) 70.

   BERWICK MONTUNA: Stableford A: S Campbell (6) 41. B: G Radley (16) 40. C: T Boler (23) 41. Women: J Brown (22) 29.

   BOX HILL: Mxd 4B: A Lochrie (16) C Shaw (5) 51.

   BRIGHT: Foursome c'ship: A Laurenson P Clough 77. Women Stableford: R McGrath (18) 36.

   BRIGHTON: 4B: G Mieszelewicz (31) K Nicholls (25) 11 up. C'ship: B Drane (16) S Smith (22) 16 up.

   BROADFORD: Stableford A: T Moran (6) 41. B: W Ormsby (17) 35. C: R Paice (19) 37. W: J Foley (18) 33.

   CARDINIA BEACON HILLS: Stableford A: B Meneilly (4) 41. B: E Ackaoui (10) 38. C: M Worthington (17) 38.

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Stroke: D Foy (15) 68.

   CASTLEMAINE: Par A: J Prendergast (5) 4 up. B: N Campbell (21) 5 up.

   CENTENARY PARK: Stableford: C Bardsley (13) 41.

   CERBERUS: Stableford A: T Wilson (4) 36. B: B Thompson (20) 35. C: N Vicum (35) 35. W: P Hogan-Keogh (39) 36.

   CHALAMBAR ARARAT: Stableford A: M Harris (10) 38. B: M Chamings (16) 33.

   CHELTENHAM: Stableford A: R Hogg (6) 37. B: M Camilleri (21) 37.

   CHURCHILL WAVERLEY: Par Waverley A: A Melville (2) 3 up. B: T Robinson (16) 2 up. C: G Byron (26) 3 up. Stableford Churchill Park A: A Janiak (6) 39. B: P White (17) 43. C: M Critchon (23) 38.

   CLIFTON SPRINGS: Stroke A: S Harrison (11) M Linney (6) 61. Women 4B: C Wright (29) N Chapman (28) 39.

   COBDEN: Stableford: Stableford: K Duffin (22) 37.

   COHUNA: Stableford: T Jackson (20) 41.

   COLAC: Stroke A: M O'Dowd (6) 66. B: A Brinton (19) 67. W: D Frith (14) 78.

   COMMERCIAL ALBURY: Par A: M Jones (10) 4 up. B: M Hay (24) 4 up.

   COMMONWEALTH: Women Stableford: C Fitz Gibbon (26) 35.

   COROWA: Stableford A: P Clarnette (Yarrawonga 5) 34. B: W Taylor (14) 35. C: N Blewett (31) 36.

   CRAIGIEBURN WILLMOTT: 4B agg: S Thornton (21) A Misfud (22) 67 cb.

   CRANBOURNE: Stableford A: P Somers (10) 37. B: J Ivanyi (17) 41. C: A Lamm (33) 39 cb.

   CREEKSIDE: Stableford A: W Labrooy (13) 41. B: L Lim (17) 43. C: J Sankar (31) 41. W: R Krause (13) 35.

   CURLEWIS: Stableford A: G Peacock (6) 40. N: M Davey (11) 39. C: B Halfpenny (19) 38. W: E Cass (12) 35.

   DEVILBEND: Stableford A: C Stuart (13) 40. B: M Palmer (17) 40. C: G Bentley (30) 39. Overall: B Johnston (13) 40 cb.

   DORSET: Stableford A: M Hardy (8) 37. B: A Morton (13) 36. C: M Bacon (29) 37.

   DROUIN: Stableford A: P McMillan (9) 45. B: E Robbins (16) 40.

   EAST MALVERN: Medley 2B multi: D White (10) I Storey (16) 76.

   EASTERN: Mxd Stableford A: S Murdoch (8) 39. B: R Ashton (17) 41.

   EASTERN SWARD: Stableford A: J Gallin (10) 39. B: A Butterworth (18) 38. C: R Parker (24) 39. D: V Russo (30) 33.

   EASTWOOD: Foursome: G Sosenko C McMinn (1.5) 73.5. C'ship: G Sosenko C McMinn 151. Par A: R Marshall (11) 2 up. B: K Scully (13) 2 up. C: B Withers (22) 2 up.

   EMERALD: Stroke: K Hill (17) 70.

   EUROA: Stableford: S Van Der Schoor (9) 39.

   FOREST HILLS: Stableford A: J Kamo (11) 36. B: D Duncan (21) 37.

   GARDINERS RUN: Par A: M Taylor (9) 1 up. B: J Gameau (11) 1 up. C: B Boyd (17) sq.

   GARFIELD: Stableford A: C Davies (13) 42. B: T Baharis (17) 39. C: B McConkey (27) 37. W: J Mitchell (27) 31.

   GLEN WAVERLEY: Stroke A/Medal: S Lee (18) 65. B: J Painter (21) 64. Women Stableford: E Mitchell (34) 32.

   GOONAWARRA: Stableford A: C Baird (5) 37. B: S Mitton (13) 38. C: S Talbot (21) 42. Women A: C Heald (10) 34. B: B Sincock (30) 29.

   GREENACRES: Stableford A: R Adezio (6) 37. B: A Winter (17) 39. C: T Cook (26) 39. Hole-in-one: B Wasley at 17th.

   HEIDELBERG: Medley 4B: J Suttie (15) A Turner (22) 13 up.

   HEPBURN SPRINGS: Stableford: L Hedwards (10) 36.

   HEYWOOD: 4B: N McLeod (8) J McLeod (5) 4 up. Women Stableford: H Holman (26) 28.

   HIDDEN VALLEY: Stroke A/Medal: E Laferlita (3) 74. B: I Murchie (15) 77.

   HILL TOP TATURA: Stableford A: F Andrews (11) 38. B: T Dickinson (28) 40. W: E Mulcahy (25) 39.

   HOWLONG: Stableford A: B Watson (16) 37 cb. B: C Munro (22) 43.

   HUNTINGDALE: Stroke A: M Bellion (4) 74. B: J Smith (16) 74. C: E Crawford (26) 76. Scr: P Campbell 77. August Scr: R Berzins 86. Stableford: G Powell (23) 34. Women Stroke: R Moss (17) 77.

   IVANHOE: Par A: F Mariani (16) 3 up. B: J Sonderhof (30) 1 up. Women: G Raftery (30) 2 down.

   JUBILEE WANGARATTA: Stroke A: G Paterson (9) 71. B: J Schonafinger (11) 72. C/Medal: S Goldsworthy (21) 70. Women: P Mercer (25) 73.

   KERANG: Stableford: C Gillen (26) 42. Women: K Hewitt (40) 40.

   KEW: Stableford A: P Cramer (13) 40. B: N Mescher (15) 39. C: J Colosimo (24) 42. Women: S MacInnes (13) 35.

   KEYSBOROUGH: Stableford A: A Lanyon (9) 37. B: M Warwick (14) 34. C: J Robertson (26) 40. Women: H Lindsay (30) 33. Hole in one: J Peirce at 3rd.

   KILMORE: Par A: R Parkinson (9) 3 up. B: M Maddalena (16) 1 up. Women Stableford: S Wicking (11) 27.

   KINGSTON HEATH: Stableford A: T Miller (7) 36. B: J Wilson (22) 37.

   KOORINGAL: Stroke A: D Cubela (8) 71. B: A King (13) 70. C: A Barham (16) 74. D: C Jackson (19) 68. Hole in one: A Barham at 13th.

   KORUMBURRA: 4B A: T Marotti (2) R Gallagher (17) 43. B: L White (20) B Pope (13) 41. W: J Webb (18) 26.

   KYABRAM: Stableford A: M Gould (7) 40. B: A Hausler (20) 33. W: M Topp (29) 30.

   KYABRAM PARKLAND: Mxd Pinehurst: M Trimby F Ryan (16) 52. Scr: D Cartwright O Cartwright 59. Stableford: D Kuiper (10) 37.

   KYNETON: Stableford: C Kanaris (11) 34. C'ship: P Robinson bt J McClure 8-7. B: S Furness bt W Dodd 2-1. C: G Hackett bt P Kewnuik 3-1.

   LAKES ENTRANCE: Stableford A: N Howell (7) 35. B: G Ereaut (32) 39. Women: B Martino (36) 32.

   LAKESIDE at Albert Park: Stableford A/Trophy: E Michel (10) 42. B: J Heslop (14) 42. C: D Parsonson (23) 39. Women: C Muller (19) 33.

   LANCEFIELD: Stroke A: B Brennan (10) 76. B: R Phillipe (15) 69. C: N Bollinger (21) 70.

   LANG LANG: Stableford: R Zammit (12) 38 cb. B: L Burgess (15) 40. C: A Simpson (29) 42. W: P Sweeney (29) 42.

   LATROBE: Stableford A: C Gibb (7) 40. B: G Lennox (16) 41. C: R Motea (20) 42.

   LEONGATHA: Stableford A: A Smith (15) 36. B: J Moor (17) 38. C: E Koscuik (29) 36. Women: J Harry (39) 38.

   MAFFRA: Stroke A/Medal: G McQuillen (7) 72. B: H Caruna (23) 74.

   MALLACOOTA: Ambrose: R Jackman B Kent J White G Warren (11-1/2) 59-1/2.

   MANSFIELD: Medal: A Stephens (13) 64. Women: M Cumming (20) 75.

   MARYBOROUGH: 4B: G Reed (12) D Baker (18) 47. Women Stableford: J Brennan (16) 38.

   MEDWAY: Stableford A: C Jamieson (11) 40. B: J Douglas (14) 42. C/Trophy: A Luong (24) 43. W: L James (18) 39.

   MEENIYAN: Par A: C Buckland (5) 5 up. B: P Gornell (25) 1 up.

   MELBOURNE AIRPORT: Medal A: D Bettridge (12) 70. B: K Incigneri (22) 68. C: J Cozzolino (27) 71.

   MELTON VALLEY: Stableford A: A Gul (10) 39. B: B Bell (15) 37. C: F Bonnici (18) 38. D: B Korney (30) 36. W: E Condon (21 27.

   METROPOLITAN: Par A: S Russell (3) 3 up. B: T Roosenburg (17) 1 up. W: S Stroud (13) sq. White: T French (18) sq.

   MIDLANDS: Stableford A: S Britnell (7) 36. B: A Harrison (21) 40.

   MOE: Medley 4B A: B Burslem (29) P Spiteri (9) 46. B: J Condon (20) A Cairns (22) 47.

   MOONAH LINKS: Stableford A: D DeCerff (9) 37. B: D Tracy (15) 40. W: S Semmens (5) 29.

   MOOROOPNA: Stableford A: M Etuale-Ausage (3) 40. B: B Lynch (17) 39. C: M Jeffrey (33) 41. Women: P Johnson (15) 36.

   MORWELL: 4B: L Towns (3) C Towns (1) 48.

   MT MACEDON: Stroke A/Medal: P Doyle (12) 64. B: H Phillips (16) 69. C: B Close (22) 67.

   MT MARTHA: Ambrose: K Beenck S Yarrow R Ellett P McFie (9-3/8) 55-5/8. Mxd: M Axton J Jones G Truscott P Jones (10-3/4) 58-1/4.

   NEANGAR PARK: Par A: B Johnstone (9) 2 up cb. B: C Heatherton (17) 4 up cb. C: A Akerstrom (26) 3 up cb. W: B Campbell (8) 1 up.

   NORTHERN: Stroke A: R Imeri (8) 67. B: G Martin (17) 71. C/Medal: E Pashakis (20) 65. Cup: J Creasey bt M Rodda on 18th.

   NUMURKAH: Stroke: D Kite (20) 68. W: B Hutchins (17) 84.

   OAKLEIGH: Medal: R Jamieson (19) 60. Women Medal: A Newton (13) 60.

   OLINDA at Emerald: Stableford A: M Muller (15) 35. B: J Ellerbock (21) 37.

   PAKENHAM: Mxd Ambrose: A Kemsley C Clissold C Baker N Gray (6.375) 58.625.

   PAMBULA MERIMBULA: Stableford A: S Cann (6) 39. B: G Scorgie (12) 40. C: B Sykes (20) 40. D: J Buckmaster (28) 39. W: K Helmers (42) 31.

   PATTERSON RIVER: Stableford: A: G Weston (8) 42. B: D Cox (13) 40. C: P Diaz (36) 37. W: K Schmidt (18) 37.

   PENINSULA KINGSWOOD: Kingswood: Stroke A/Medal: A Ong (13) 70. B: P Mahoney (19) 71 cb. Par: B Naughton (13) 2 up. W: C Aston (15) 1 up. Peninsula Composite Women: A Flanagan (34) 29.

   PHILLIP ISLAND: Stroke A: P Cochrane (8) 66. B/Medal: I Batty (14) 63. C: R Wood (27) 65. W: T Robinson (18) 71.

   PORTARLINGTON: Stroke A: M Trezise (8) 71. B: D Beare (13) 70. C: W Dixon (19) 67. D: R McLaughlin (26) 72. Women Stableford: M Mascoll (32) 40.

   PORTLAND: Stroke A: R Sharam (10) 68. B: G Shepherd (13) 70. C: G Anderson (19) 72. Women: J Shepherd (20) 73.

   PORTSEA: Stableford A: A Bullas (4) 38. B: S Thomson (15) 37. C: J Hassett (19) 43. Gold: D Higginbotham (31) 36. W: B Stacey (36) 40.

   QUEENSCLIFF: Stableford A: G Pender (15) 39. B: W Pettigrove (21) 34.

   RAAF WILLIAMS: Stableford A: P Walker (9) 36. B: P Athanasiou (16) 36. C: R Worthey (25) 36.

   RACV CAPE SCHANCK: Mxd Stableford A: D Shepherd (12) 41. B: J Donald (23) 38.

   RACV HEALESVILLE: Mxd Stableford: B Caldicott (12) 40.

   RICH RIVER: Stableford East A: J Watson (9) 39. B: P Carey (18) 37. C: P Boek (28) 42. W: M Davison (23) 36.

   RINGWOOD: Stroke A: G Wallis (11) 67. B: N English (18) 68. C: W Morgan (28) 64 W Morgan (28) 64 to play off. W: S Cousins (21) 70.

   RIVERSDALE: Stroke A: J Haigh (4) 69. B/Medal: J O'Shea (13) 65. C: K Kalian (25) 69. Stableford: J McPherson (24) 40.

   ROSANNA: Stroke A: M Raptopoulos (10) 68. B: S Gordon (17) 68. C: A Leong (26) 70.

   ROSEBUD COUNTRY: Stableford West A: D Castle (6) 39. B: C Leong (16) 37. C: A Wilson (23) 39. East: P Volpe (6) 35. Women East A: N Geary (21) 36. B: L Wills (36) 32.

   ROSEBUD PARK: Stableford 9-hole: P O'Connor (10) 22. Women: P Toan (15) 21.

   ROSSDALE: Stableford A: G Stillman (1) 35. B: K Tsitridis (18) 34. C: K Gibb (34) 41. Women: A McCue (29) 33.

   ROYAL MELBOURNE: Stableford West A: A Heard (9) 36. B: C Wright (11) 40. C: J Izon (19) 40. East: H Peters (1) 35. W: S Neil (10) 35.

   SAFETY BEACH: Par A: D Thomson (13) 4 up. B: P McElhinney (19) 2 up. C: D Thompson (21) 3 up.

   SALE: 2B: A Chaffey (12) T McAdam (26) 45 cb.

   SANCTUARY LAKES: Stableford A: B Tamatea (7) 38. B: R Stewart (9) 36. C: F De Kusel (23) 35.

   SANDHURST: Stableford A: R Galjar (7) 38. B: A Aranguren (13) 38. C: A Romas (22) 36. W: J Maynard (12) 34. Trophy: J Noseda (22) J Hale (31) 42. Cup: I McDonald (19) L Jury (19) 44.

   SANDRINGHAM: Mxd Stableford A: T Roberts (11) 37. B: M Kent (16) 38. C: S Low (22) 39.

   SEYMOUR: Stableford A: D Enrico (11) 40. B: K Summers (23) 42. Women Par: L Gee (22) 3 down.

   SORRENTO: Stableford A: W Smith (10) 37. B: V Wood (21) 41. Women: D Anderson (27) 36.

   SOUTH PINES: Stableford A: G Thorpe (10) 38. B: C Bertino (17) 38.

   SOUTHERN: Par A: A Wright (13) 4 up. B: K Akers (17) 3 up. C: P Benham (19) 8 up.

   SPRING PARK: Stroke: B Thomas (14) 62.

   SPRING VALLEY: Stroke A: R Loft (5) 72. B: B Evans (30) 72. PM: A/Medal: T Sullivan (15) 70. B: M Patti (18) 75. Medal of Medals: S Alexander (9) 77 D Kramme (19) 77 to playoff. Captains Trophy: S Alexander (9) 145.

   ST ANDREWS BEACH: Stableford: J Giandabolis (13) 38.

   STRATHALLAN: Mxd Ambrose: P Curtis R Horkings W Curtis P Wheatley (10-3/8) 55-5/8.

   SUNSHINE: Par A: W Lynch (12) 4 up. B: M Shaw (19) 3 up. C: H Sleischhannel (26) 1 up. W: M Heard (30) 1 down.

   TALBOT: Stroke A: T Aitken (9) 69. B/C/Medal: J Purcell (15) 63.

   TERANG: Par: N Bruckner (10) 4 up. W: S Kemp (45) 1 up.

   THE DUNES: Stroke A: T Gavardinas (12) 76. B: N Collison (17) 75. C/Medal: J O'Dea (23) 73. Women A/Medal: M Smith (22) 73. B: B Miller (23) 77.

   THE HERITAGE: Par St John A: R Sandy (5) 2 up. B: D Martin (11) 1 down. C: J Duncan (25) sq. Henley A: A Winter (8) 38. B: S Groube (15) 41. C: P Dunford (23) 37.

   THE NATIONAL: Medley Stableford Long Island: M Van Herwerden (29) 38.

   THE SANDS TORQUAY: Stableford A: J Cranny (9) 36. B: N Trevena (35) 39. Women: J Hodgkins (40) 39.

   THIRTEENTH BEACH: Stableford The Creek A: R Baer (2) 41. B: S Mills (12) 38. C: P Poteralski (21) 42. Women A: J Pavletich (13) 35. B: C Paxton (27) 36.

   TIRHATUAN: Stableford A: M Devlin (4) 30. B: T Boersma (20) 31.

   TOCUMWAL: Stableford A: B Kera (2) 37. B: R Medland (15) 41. C: J Conrad (23) 37. W: N Stacey (14) 34. B: E Thurtell (36) 34.

   TORQUAY: Stableford Vis: S Walsh (24) 39. A: R Bottomley (5) 38. B: T Bell (11) 39. C: G Pike (13) 36 D: C Carroll (23) 36. Women: L Brady (10) 33. Vis: J Keleher (18) 29. Men: Resort: D McGregor (25) 41.

   TRAFALGAR: Stableford A: W Griggs (6) 38. B: P Fogarty (22) 36.

   TRARALGON: Stableford A: L Graham (7) 41. B: D Van Heerewaarven (13) 40. C: J Johnston (20) 40. D: P Ezard (26) 38.

   TRENTHAM: Stroke A: B McMenanim (10) 69. B: J Dickson (16) 68. C: R Palmer (21) 71. Women Stableford: C Schussler (26) 32.

   VICTORIA: Stableford A: N Hollow (8) 36. B: P Marsh (12) 36 cb. C: K Ross (24) 36 cb. White: F Forbes (27) 32 cb. W: L McLaren (32) 37.

   WANGARATTA: Stableford: G Burns (13) 34.

   WARBURTON: Medley Par A: H Baxter (26) 3 up. B: D Manley (31) 6 up.

   WARRACKNABEAL: 4B Classic: M Cheney (16) B Cheney (16) 7 up. Women Stableford: M Barber (25) 37.

   WARRAGUL: Trophy A: L Bainbridge 144.

   WARRNAMBOOL: Stableford A: L Peters (12) 40. B: J Conheady (15) 41. C: J Cooney (19) 39. W: A Griffin (43) 36.

   WERRIBEE PARK: Stableford A: G Box (9) 39. B: J Dart (12) 35. C: K Harper (16) 37. D: R Hopkins (21) 42. Women: J Macleod (13) 30.

   WONTHAGGI: Stableford A: J French (10) 40. B: R Johnson (13) 36. C: H Adams (30) 35.

   WOODLANDS: Par A: S Jencik (10) 2 up. B: M Browne (14) sq. C: C Clark (34) sq cb. W: T Singham (4) 2 down. Foursome Trophy: R Lubbock G Grant (5) 73.

   WOORAYL: Stroke A/Medal: D Dwyer (6) 66. B: B Fiek (21) 69. C: J Diaper (22) 75. Women Stableford: P Lancaster (22) 35.

   YARRA PARK: Stroke: A Dawson (15) 66. W: Y Lord (24) 74.

   YARRA VALLEY: Stroke: E Cirone (29) 62.

   YARRA VIEW: Stroke A/Medal: G Riley (13) 73 cb. B: R Lord (25) 73.

   YARRA YARRA: Stableford A: B Davison (10) 38. B: D Rosenthal (15) 37. C: Z Lakman (17) 36. D: A Hicks (27) 40. Yellow: G Murray (26) 38. Trophy: E Mitchell bt G Harris 1 up. W: J Mason (22) 38.

   YARRAM: Stableford A: C Coulthard (18) 36 cb. B: B Busk (20) 39. W: S Denovan (16) 34.

   YERRING MEADOWS: Stableford Nursery A: P Arrowsmith (15) 37. B: A Black (22) 37. White: J Gander (36) 16. W: K Brooks (16) 26.

   AAP pc

Golf Month
24 September 2018
The leaderboards for the Victorian Boys and Girls Championships are tight at the top after round 1 at Moonah Links Golf Club today. Read more
24 September 2018
The growing impact of the Karrie Webb Series is having a profound impact on our emerging female golfers ... and the legend herself couldn't be ... Read more
24 September 2018
BAIRNSDALE: Mxd: Stableford: T Archibald (32) 38. C Lambert (14) 37. Read more
MyGolf
Golf Victoria