Victorian club golf results - Saturday

 AMSTEL: Stableford Ranfurlie A/Medal: T Bray (6) 35. B: G Hoffman (16) 31.

   ANGLESEA: Par A: B Balloch (scr) 2 up. B: K Turner (15) 2 up cb. C: J Dickson (22) 2 up. W: B Croaker (22) 3 down cb.

   AXEDALE: Stableford A: R Minne (13) 42. B: C Fitzgerald (19) 44. W Div 1: D Wenzlau (37) 35. Div 2: M Kerr (34) 28.

   BACCHUS MARSH: Stableford A: P Hayes (9) 40. B: N Gale (13) 38. C: M Eade (21) 40.

   BAIRNSDALE: Ambrose: B Symons A Stewart (7.25) 63.75.

   BALLARAT: 4B: R Dixon (16) R Braumam (28) 50.

   BARHAM: Stableford A: D Wilkinson (10) 36. B: D Dowd (19) 36. W: J Clayton (28) 32.

   BARWON HEADS: Stableford A: H Brodie (9) 41. B: S Shier (16) 37 cb. W: L Day (15) 33 cb.

   BEMBRIDGE: 9-hole Stroke A: J Hall (4) 29. B: G Peck (9) 29.

   BERWICK MONTUNA: Mxd Stableford: D Allen (14) 40.

   BOX HILL: Ambrose: Z Kong M Rutledge (5) 61.

   BRIGHTON: Mxd Ambrose: P Bimbi T Golias R Wong T Tesoriero (9.75) 53.25.

   BUNINYONG: Stableford A: C Cummings (12) 35. B: M Stuart (24) 36.

   CARDINIA BEACONHILLS: Ambrose: G Jollands J Stanley (5) 65.

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Mxd Stableford: J Clarke (30) 40.

   CERBERUS: Mxd 4B: R Andersson (25) G Prescott (35) 12 up.

   CHURCHILL & MONASH: Stableford A: B Kilday (19) 33. B: M Mumun (25) 33.

   CHURCHILL WAVERLEY: Stableford Waverley A: P Matthews (6) 38. B: P Hutson (16) 38. C: J Nimot (24) 46.

   CLIFTON SPRINGS: Stroke A: B Levick (5) 37. B: A Page (15) 39. C: S Melnyk (21) 37. D/Medal: J Gati (25) 35. Women Stableford A: K Hayden-Brooks (15) 34. B: R Summers (30) 31.

   COBRAM BAROOGA: Ambrose: C Tomlinson M Steward (2) 64.

   COLAC: Stableford: S McNabb (15) 21.

   COMMONWEALTH: Stableford A: A White (8) 41. B: M Wade (21) 40.

   COROWA: Medal: T Johnstone (18) 75. Scr: G Skinner 91.

   CRANBOURNE: Team: P Corcoran (15) P Trudgen (24) M Dubuisson (14) F Garcie (10) 104.

   CREEKSIDE: Stroke A/Medal: M Elliot (12) 69 cb. B: N Rouge (21) 69. C: D Orrock (23) 70. Women Medal: K Green (34) 80.

   DENILIQUIN: 2B Agg: D Whelaw (12) C Mitsch (9) 71.

   DORSET: Stroke A: K Cox (12) 64. B: R Carter (16) 70. C: D Mc Ivor (27) 65.

   DROUIN: Stableford A: J Henning (11) 39. B: Z Bambridge (33) 38. W: K Feaver (13) 25.

   EAST MALVERN: Stroke A/Medal: H Naidu (15) 64. B: P Conyers (27) 69. Women Medal: K Vince (22) 77.

   EASTERN: Stableford South: M Munafo (8) 39. North: S Mulvogue (7) 35. East: C Cooper (8) 37.

   EASTWOOD: Stableford A: S Reaby (9) 40. B: D Prentice (16) 38. C: D Gibbons (26) 35.

   FINLEY: Stableford: P Pinnuck (9) 35.

   FLINDERS: Par A: E McCall (9) 2 up. B: P Kent (14) 4 up. W: H Higginson (26) 1 down.

   FOREST HILLS: Stroke A/Medal: C Esplin (7) 65. B: A Finn (30) 66.

   GARDINERS RUN: Mxd Stableford A: B Kennedy (8) 39. B: A O'Dell (12) 40.

   GARFIELD: Stroke A: I Hopper (10) 68. Scr: S Male 74. B/Medal: J Coutts (16) 66. Scr: J Coutts 82. C: N Howe (23) 69. Scr: N Howe 92.

   GLEN WAVERLEY: Stableford A: G Macisaac (11) 39. B: O Moera (22) 37.

   GOONAWARRA: Medley 3B: A Dunkley-Price (8) S Orr (5) G Hecker (5) 56.

   GROWLING FROG: Stroke A: S Sahin (9) 71. B: M Temelso (16) 71. C: T Schipano (20) 77.

   HEYWOOD: Stableford: M McLeod (5) 40. W: D McLeod (17) 27.

   HILL TOP TATURA: Stableford: J Huddle (17) 36.

   HOWLONG: Women Stroke: T Young (23) 77.

   HUNTINGDALE: Medley 4B: J Gallagher (24) S Gallagher (Lakeside 36) 47. Indiv A: D Beder (7) 40. B: H Travers (17) 37. C: C Smith (21) 34.

   KEW: Stableford A: P Cranage (10) 41. B: P Swainsbury (18) 40. C: P Drough (25) 38. W: K Perryman (16) 35.

   KEYSBOROUGH: Stableford A: D Blenkinsop (8) 38. B: V Kovacevic (26) 39. W: J Cooper (13) 32 cb.

   KINGSTON HEATH: 4B: P Simpson (14) A Goldfinch (17) 5 up.

   KOORINGAL: Par A: J Sinnott (11) 5 up. B: B Kilpatrick (14) 3 up. C: P Turner (23) 1 up.

   KORUMBURRA: Stableford A: T O'Neill (4) 39. B: G Wilson (16) 35.

   LAKES ENTRANCE: Women Stableford: D Barbour (43) 32.

   LAKESIDE at Albert Park: Mxd Stableford A: C Sal (7) 37. B: G Smith (19) 40. C: D Baldwin (25) 47. W: J Elliott (44) 32.

   LATROBE: 4B: K Finkelde (8) D Meyer (13) 46.

   LEONGATHA: Women Stableford: C Stockdale (21) 28.

   MAFFRA: Stableford A: S Murray (11) 36. B: P Warry (18) 36.

   MALLACOOTA: Medal: B Gaudion (24) 74.

   MARYBOROUGH: Stableford A: S Walhouse (12) 34. B: N Earl (14) 36. Women: D Jennings (18) 27.

   MEDWAY: Stableford A: J Mackenzie (12) 40. B/Trophy: C Morton (16) 41. C: T Mackenzie (21) 37.

   MELTON VALLEY: Medley Ambrose: T Robins R Hickmott (4.5) 59.5.

   METROPOLITAN: 4B: G Conway (11) L Chiew (19) 44.

   MIDLANDS: Stableford: R Scully (20) 39.

   MIRBOO NORTH: Stroke A/Medal: N Whitelaw (15) 70. B: R Pentland (18) 74.

   MOONAH LINKS: Ambrose: S Decerff R Bollen G Simic (6-1/8) 61-7/8

   MOOROOPNA: Stableford A: P Van Tigglen (8) 38. B: M O'Sullivan (13) 36.

   MORWELL: Stableford A: P Gridley (17) 41. B: N Webb (21) 41.

   MT MARTHA: Par: R Ellett (20) 7 up. W: J Kingshott (18) 2 down.

   NEANGAR PARK: Stableford A: T Rogerson (13) 39. B: P Lloyd (18) 37 cb. W: J Brown (3) 34.

   NORTHERN: Par A: D Wright (5) 2 up. B: H Wilson (15) 4 up. C: G Stephenson (23) 2 up.

   NUMURKAH: Stableford: R Peterson (19) 37.

   OLINDA at Emerald: Stableford A: W Parsonage (14) 39. B: J Ellerbock (21) 34.

   PAKENHAM: Stableford/Medal A: B Clydesdale (9) 39. B: R Christie (19) 37. C: J Ralston (30) 38.

   PAMBULA MERIMBULA: Stroke A: S Lipsham (12) 69. B/Medal: M York (18) 65. C: D Lenson (22) 68. Scr: M Venables 68.

   PARKLANDS: Stableford: C Morey (14) 32.

   PATTERSON RIVER: Stableford A: G Weston (7) 37. B: W Newman (15) 42. C: J Haslam (25) 42.

   PENINSULA KINGSWOOD: Par Peninsula Composite A: T Gilder (13) 3 up. B: R Den Hertog (22) 7 up. C: J Lade (29) 2 up. W: L Meehan (27) 3 up. Stableford Kingswood A: J Mark (8) 37. B: M Ellis (16) 36. C: T Villani (26) 35. W: B Yandle (13) 32.

   PHILLIP ISLAND: 4B: J Jeffrey (25) A Checkley (28) 45. WW: T Cuff (15) S Morris (11) 42.

   PORTARLINGTON: Stableford A: D Ash (11) 37. B: C McCulloch (17) 37. C: I Thomson (20) 33 cb. D: S Ward (36) 40. Trophy: S Ward. W: M Mascoll (31) 39.

   PORTLAND: Stableford A: G Robertson (12) 37. B: M Smail (15) 43. W: L Bryden (22) 31.

   PORTSEA: Ambrose: C Watson J Mulquiney B McMenamin D Harvey (6-1/4) 55-3/4.

   RACV CAPE SCHANCK: Mxd Stableford: P Whitehead (14) 39.

   RACV HEALESVILLE: Medal: J Robinson (31) 69.

   RICH RIVER: Stableford West Div 1: P Whitbourn (12) 37. Div 2: M Mangiameli (19) 42. W: F Simpson (44) 39.

   RINGWOOD: Stableford A: S Pell (3) 37. B: P Mason (20) 40. C: R Turner (22) 36. W: J Lim (19) 35.

   RIVERSDALE: 4B: S Newton (18) B McCauley (8) 45.

   RIVERVIEW: Stableford A: W George (9) 36. B: E Kloprogge (14) 38. W: G Raftery (29) 24.

   ROSANNA: Par A: W O'Kane (11) 2 up. B: D Robbins (22) 7 up.

   ROSEBUD COUNTRY: Stableford North: A: P Meuleman (11) 35. B: P Stanley (13) 38. C: K Barth (30) 36. South: D Faust (15) 37. W A: L Garrett (16) 35. B: K Brady (34) 32.

   ROSSDALE: Par A: G Terrell (14) 2 up. B: G Virgona (16) sq. C: G McLeod (29) 4 up. W: B Terrell (17) sq.

   ROYAL MELBOURNE: Par East: R Nicolson (26) 1 up. W: I Sampieri (13) 1 down. 4B West: G Lisbon (12) G Theobold (12) 9 up.

   SALE: Stableford A: D Slater (9) 39. B: R Smalley (20) 31 cb. W: D Schaper (23) 33 cb.

   SANDHURST: 2B Multi: C Paguio (11) R Tan (22) 75. Indiv A: C Mouritz (12) 38. B: A Balis (19) 36. W: E Dawson (27) 32.

   SORRENTO: Stableford: J Cox (26) 31.

   SOUTHERN: Stableford A: A Mullan (9) 42. B: P Anderson (16) 39. C: T Bishop (19) 39.

   ST ANDREWS BEACH: Stableford: R King (10) 37.

   SUNSHINE: Stroke A/Medal: W Lynch (11) 71 cb. B: P Battaglia (18) 72. C: G Blood (22) 75 cb. W: N Sohail (11) 72.

   THE DUNES: Stableford: T Shemmell (14) 34. W Div 1: F Kelly (23) 36. Div 2: C Pearce (28) 41. Mxd The Cups 9-hole A: C Christmas (21) 24. B: J McManamny (33) 20.

   THE HERITAGE: Stableford Henley A: L Teo (10) 37. B: S Eskildsen (13) 38. C: P Hansen (30) 33. Red: A Okunura (22) 23.

   THE NATIONAL: Medley Stableford Moonah: A Stevens (9) 37. Ocean: R Halsall (10) 38. Long Island: D Duffy (13) 37.

   THE SANDS TORQUAY: Mxd Ambrose: D Parker P Payne P Brooks (5-7/8) 58-1/8.

   THIRTEENTH BEACH: Stableford Beach: A: C McCahon (6) 34. B: M Smith (13) 33. C: D Young (14) 34. W: K Bell (4) 30.

   TIRHATUAN: Stableford: P Storey (13) 36.

   TORQUAY: Stroke A: D Harrington (4) 66. B: B Gaudion (14) 70. C: P Oliver (20) 68. Vis: T Duynhoven (9) 72. Stableford Resort: R Hedley (24) 37. Women Stroke: S Barnes (25) 75.

   TRAFALGAR: Stroke A: R Borg (6) 70. B/Medal: R Davey (19) 69.

   TRARALGON: Stableford A: D White (12) 41. B: T McNulty (24) 41.

   TRENTHAM: Ambrose: D Ridington J Conway K Goddard S Pyne (12-1/4) 58.3/4.

   VICTORIA: Par: A Caris (17) 3 up. White: R Lomax (33) sq. W: M Hillyer (29) 1 up.

   WARRACKNABEAL: Stableford: J Cheney (25) 38.

   WARRAGUL: Stableford A: J Kruyer (10) 37. B: S Reid (21) 37. C: A Stockdale (22) 37. W: L Johnson (35) 26.

   WERRIBEE PARK: 4B: K Harper (16) P Maloney (24) 45.

   WINCHELSEA: 9-hole Par: R Batson (32) sq.

   WONTHAGGI: Ambrose: E VanAgtmaal G Crawford A Copeland A Hooton-Shandley (8.25) 56.75.

   WOORAYL: Stableford A: R Gourlay (12) 33. B: G Young (15) 35. C: G Price (22) 44.

   YALLOURN: Ambrose: S Hall G Cake D McCafferty (6-1/3) 63-2/3.

   YARRA PARK: Stableford: S Brennan (26) 38. W: M Sinnott (17) 28.

   YARRA VIEW: Par A: T Iulianetti (13) 2 up.

   YARRA YARRA: 4B: M Fettes (10) S McGinley (13) 44.

   YARRAM: Stroke A: R Mathewson (18) 72. B: A Perry (31) 73. Scr: B Dyke 77. Medal: R Flannagan (35) 67. W: J Nickell (23) 73.

   YERING MEADOWS: Par Nursery: A Morris (3) sq.

16 July 2018
Laura Davies still cuts a competitive figure on the LPGA Tour, so it was no surprise that she dominated the inaugural US Senior Women’s Open at ... Read more
16 July 2018
Tom and Jazy Roberts have taken out the Pitch n Putt honours for term three. Read more
17 July 2018
BACCHUS MARSH: Stableford White: C Salisbury (4) 36. Read more
MyGolf
Golf Victoria