Victorian club golf results - Saturday

 

 ALTONA LAKES: Stroke A/Medal: M Kelly (8) 66. B: L Jarillas (16) 69. C: S Mackey (21) 67. Women Medal: K Mather (25) 70.

   AMSTEL: Par Ranfurlie A: R Melbourne (10) 2 up. B: T Smith (17) 2 down cb.

   AXEDALE: Stableford A: P Brooks (16) 39. B: T McManus (19) 39. C: K Hill (32) 40. W: R Yum (31) 40.

   BACCHUS MARSH: Stableford A: A Barrie (13) 39. B: J Mooney (18) 39.

   BACCHUS MARSH WEST: 4B: J Darling (29) C Gloury (29) 49.

   BALLARAT: Stroke A/Trophy Black: R Titheridge (5) 73. B: T Pritchard (6) 76 cb. C: G Reed (14) 76. D: D Tung (17) 71. E/Trophy Blue: D Williams (22) 68. W: C Fitzpatrick (25) 30. Veteran Trophy Black: R Bowditch (7) 77. Blue: T Spiers (17) 73 cb.

   BARHAM: 2B A: G May (13) T McQualter (23) 40. B: B Revill (18) I Douthat (17) 45. Women: J Yard (21) 34 cb.

   BARWON HEADS: Stableford A: T Hedley (9) 33 cb. B: R Edge (16) 34.

   BEMBRIDGE: Stroke 9-hole A: D Sands (6) 37. B: M Dumesny (11) 34.

   BENALLA: Stableford A: J Spencer (15) 39. B: C Plum (28) 40.

   BENDIGO: Stableford A: D Dawso (10) 44. B: P Greene (13) 41. C: I Long (19) 39.

   BERWICK MONTUNA: Stableford A: J Mook (19) 41. B: R Simpson (36) 38 cb.

   BOX HILL: Stableford: J Punturere (11) 33 cb.

   BRIGHT: Stroke A: J Crozier (6) 77. B: N Aloizos (22) 77.

   BRIGHTON: Stableford A: A Blunden (14) 36 cb. B: S Smith (21) 40 cb. C: J McAlpine (26) 38.

   BUNINYONG: 4B: P Shepperson (26) J Reale (16) 45.

   CARDINIA BEACONHILLS: Par: W Davey (18) 4 up.

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Stroke: G Briggs (16) 76.

   CASTLEMAINE: Mxd Pinehurst C'ship: M O'Donnell J Dyer 89. Hcp: G Lorenz L Johnson (15) 75.

   CENTENARY PARK: Stroke: M Kelly (13) 71.

   CERBERUS: Stroke A: B Kaplanez (8) 68. B: P Immel (15) 76. C: M Thornell (27) 78.

   CHELTENHAM: Par A: J Martin (16) 2 up. B: J Harrod (24) 2 up cb.

   CHURCHILL WAVERLEY: Stableford Waverley: A: C Nalupta (12) 31. B: D Wragg (18) 36 cb. C: J Nimot (23) 32. Foursome Churchill Pk: P Stubbs J Stubbs 166. Hcp: P Angus P Van Raay (15-1/2) 150.

   CLIFTON SPRINGS: Stroke A: L Bassett (3) 73. B: R Gunn (14) 78 cb. C: P Wilkes (22) 75 cb. D: M Webster (25) 67.

   COMMERCIAL ALBURY: Stableford A: A Hunter (2) 39. B: G Kilpatrick (15) 39. C: B Brown (22) 40. W: Stableford: J Brady (26) 37.

   COROWA: Stableford: D Hughes (11) 36.

   CRAIGIEBURN WILLMOTT: Stroke: A: S Chetty (13) 70. B: E Kloprogge (15) 69. C: I Jenkins (23) 69.

   CRANBOURNE: Stableford A: D Arkles (12) 43. B: (C Michie (13) 40. C: R Rawlins (22) 35.

   CREEKSIDE: Par A: D Leeson (10) 2 down cb. B: P Gray (18) 5 up. C: C Chattra (23) 1 down. W: P Urlichs (39) 2 down.

   DEVILBEND: Stableford A: B Penzer (16) 39. B: D Nicholls (31) 38.

   DORSET: Stableford A: P Cossens (8) 40. B: A Morton (13) 39. C: A Robertson (26) 36.

   DROUIN: Foursome: M Santo (scr) L Bambridge (1) 72 cb. Scr: M Allen L Cook 72.

   EAST MALVERN: Stableford: G Davis (18) 43.

   EASTWOOD: Stableford A: D Case (scr) 37. B: M Lennon (18) 30. C: D McKellar (36) 27.

   EILDON: Stableford: P McNair (16) 37.

   EMERALD: C'ship A: P Glasscock (13) 248. B: A Ecclestone (24) 282.

   EUROA: Stroke A: S Steers (8) 72. B: J Ballard (10) 72. C: G Morrison (27) 67. Women Stableford: M Thomson (25) 29.

   FINLEY: Stableford: R Healey (25) 40. W: J Delmenico (21) 33.

   FLINDERS: Stableford: B Attard (25) 33. W: S Wongsaenchai (23) 28.

   FOREST HILLS: Stableford A: R McDonald (7) 40. B: D Mitchell (36) 49.

   FOSTER: Stableford A: P Dight (5) 35. B: O Kindellan (17) 30.

   GARFIELD: Stroke A: B Papadopoulos (13) 66. B: B Brighton (19) 65. C: C Smith (23) 68. Women Stableford: J Gay (35) 32.

   GISBORNE: Stableford A: P Treloar (5) 38. B: A Delavay (17) 0. C: A Gundy (23) 42. W: W Saunders (27) 28.

   GLEN WAVERLEY: Stableford: C McKenzie (16) 33.

   GOONAWARRA: Stableford A: B Rose (8) 31. B: B Reynolds (18) 40 cb. C: D Baldassarro (29) 41. Mxd  Foursome: C Heald S Gay 90. Hcp: M Johnstone J Johnstone (15-1/2) 74-1/2.

   GREEN ACRES: Stableford A: E Mensworth (11) 39. B: K Marendaz (21) 35.

   GROWLING FROG: Stroke A: D Blythe (2) 74. B: K Barbuto (12) 80 cb. C: D Lazare (18) 77. D: P Davey (19) 79.

   HAMILTON: Stroke: J Hollard (8) 74.

   HEIDELBERG: Par A: A Constantinos (12) 1 down cb. B: J Anderson (13) 2 up. C: A Martini (20) 1 up.

   HEYFIELD: Foursome c'ship: B Scott J Ryan 80.

   HIDDEN VALLEY: Par A: U Naseer (14) 1 down cb. B: G Foley (20) 2 down.

   HILL TOP TATURA: Stableford A: M Miller (4) 35. B: P Heathman (26) 41.

   HORSHAM: 4B Agg: B Neumann (14) B Hayes (10) 70. WW: B Uebergang (40) G Jenner (34) 64.

   HOWLONG: Stableford A: T Schroetter (11) 40. B: B Iverach (28) 38 cb.

   HUNTINGDALE: Par A: P Allen (9) 1 down. B: T Tan (18) 1 up. C: M Kallergis (21) 2 down.

   IVANHOE: Stableford A: W Bettiol (6) 36 cb. B: H Boughen (20) 35. W: A McIlroy (22) 28.

   JUBILEE WANGARATTA: Mxd Foursome: D Murphy M Arnott (8) 68.

   KERANG: Stroke: B Livingston (17) 66. W: J Harry (16) 72.

   KEW: Stableford A: R Masters (18) 36. B: P Tilley (36) 39 cb. W: S MacInnes (13) 35.

   KEYSBOROUGH: Stableford: T Tawhai (28) 35.

   KINGSTON HEATH: Stableford: A: R Hammer (+1) 36. B: P Cowen (18) 34. Hole-in-one: A Reeves at 15th.

   KOORINGAL: Stroke A: R Marlais (1) 73. B: C Williams (15) 68. C: N Salmon (19) 79 cb.

   KORUMBURRA: Par A: I Cash (15) 3 up. B: R Crawford (18) 2 down cb.

   KYABRAM PARKLAND: Mxd Pinehurst: L McArdle T Haigh 63. Hcp: J Bauerle M Bauerle (13.125) 50.875. Stableford: B Nankivell (19) 35.

   KYABRAM VALLEY VIEW: Stableford: A: J McHale (11) 34. B: C Oman (28) 41. W: N Saunders (25) 32.

   LAKES ENTRANCE Stableford: S Marshall (35) 37.

   LAKESIDE at Albert Park: Stroke A: G Sterjov (10) 73 cb. B: L McIntyre (16) 69. C: M Hval (23) 69. W: M Flanagan (32) 77. C'ship A: B Waters (2) 222. B: L James (14) 259. C: M Brown (24) 288. Women: S Velk (13) 281.

   LANCEFIELD: Stableford A: G Cook (11) 32. B: S Draper (16) 26. C: R Barclay (27) 32.

   LANG LANG: Stableford: A: B Harkness (13) 34. B: B Tollkuhn (18) 36. C: M Insall (26) 30.

   LATROBE: Stroke A: K Georgiau (11) 71. B: R Spratt (18) 69. C: M Farmkin (19) 73.

   LEONGATHA: Stableford: A Bassett (22) 38.

   MAFFRA: Stableford: B Nicholl (26) 37.

   MALLACOOTA: Stableford: W Kinsella (28) 34.

   MARYBOROUGH: Mxd 4B: S Argall (12) J Berry (22) 38. Indiv A: N Earl (13) 38. B: G Hutchinson (18) 35. W: L Olsen (36) 31.

   MEDWAY: Stableford Trophy A: A Damolis (4) 39. B: A Ellis (13) 36 cb. C: M Clemens (19) 38 cb.

   MELBOURNE AIRPORT: Par A: J Jacmenovic (13) 6 up. B: G Motherwell (17) 6 up.

   MELTON VALLEY: Medley Stroke: A: S Pengelly (5) 70. B: P Baulch (14) 70. C: J Williams (20) 70. D: J Baker (22) 75. W: K Green (25) 77.

   MIDLANDS: 4B: G Morrison (13) A Brennan (11) 41.

   MIRBOO NORTH: Stableford: R Funnell (21) 35 cb.

   MOE: 2B Agg A: A Pickard (5) J Bassman (12) 71. B: D Mullucks (3) P Spiteri (10) 71.

   MOONAH LINKS: Matchplay: I Ross bt D Groves 3-2. Stableford Legends A: A Woff (13) 34. B: T Weir (18) 34. W: S Semmens (5) 30.

   MOOROOPNA: Stroke A: S Nioa (9) 65. B: C Polan (17) 74 cb. C: J Van Zeist (27) 70.

   MORNINGTON: Stableford Overall: C King (3) 42. A: D Allan (11) 39. B: P Glew (17) 38. C: D Crossman (19) 36. Matchplay: R Crossland (13) J Marconi (6) bt C Corfield (10) A Stevenson (8) 3-2.

   MORWELL: Stableford A: T Oliver (16) 37. B: B Mcquillen (23) 39.

   MT MACEDON: Stroke/Medal A: S Smyth (13) 69. B: G Liddy (18) 72. C: S Hohmann (29) 69.

   MT MARTHA: Stroke: G Smith (27) 66. C'ship A: G Truscott (14) 254. B: I Daly (21) 272. C: K Milburn (29) 315. Trophy: B Sexton (25) 208. Women Stroke: J Jones (28) 81. C'ship: J Jones (28) 230.

   MURRAY DOWNS: Stableford A: T Templeton (11) 36. B: M Kiley (16) 31. C: D Roberts (25) 34.

   MYRTLEFORD: Stableford A: C Fraser (24) 36.

   NEANGAR PARK: Stableford A: M Miller (11) 38. B: R Woolley (18) 39. C: G Mangan (31) 49. W: C Campbell (20) 35.

   NORTHERN: Stableford A: D Wright (5) 34. B: R Hall (17) 37. C: P Tyler (30) 37 cb.

   NUMURKAH: 2B agg: N Smith (17) G Partington (21) 81. W: H Eddy (36) L Craig (40) 62.

   OLINDA: Stroke A: M Hayes (8) 70. B: J Ellerbock (21) 72. C'ship A: M Hayes 229. B: M Muller 261. C: G O'Brien 308.

   PAKENHAM: Stableford Div 1: M Lloyd (8) 38. Div 2: W Lamers (18) 32.

   PAMBULA MERIMBULA: Mxd American Foursome Div 1: E Beazley J Warbrick (14.25) 65.75. Scr: L McBean P Gordon 77. Div 2: D Berry G Berry (17.62) 65.38. Scr: C Cook N Cook 72. Div 3: M Mair T Mair (15.38) 64.62. Scr: N Barrett S Cann 79.

   PARKLANDS: Stroke: B Oldaker (16) 73.

   PATTERSON RIVER: Stableford A: D Westaway (10) 31. B: D Atkins (15) 36. C: H Putz (20) 34.

   PENINSULA KINGSWOOD: Stableford Kingswood A: G Millar (15) 38. B: T Quinn (16) 32 cb. C: G Hitchcock (29) 33. W: P Soon-Shiong (17) 32.

   PHILLIP ISLAND: Stroke A: M Haringsma (10) 71. B: M Ward (13) 73. C: M Wyzenbeek (20) 70. W: J Bilson (29) 81.

   PORTARLINGTON: Women Stableford: K Howes (34) 28.

   PORTLAND: 4B Stroke: K Tobin (16) D Forbes (9) 61. WW: S Storer (18) K Cocks (24) 68.

   PORTSEA: Par: M Baldwin (16) sq. Gold: D Higginbotham (31) 7 down. W: D Carriere (12) 5 down.

   QUEENSCLIFF: Stableford A: T Graham (29) 44.

   RACV CAPE SCHANCK: Stableford: R Cameron (23) 38.

   RICH RIVER: Women Stableford West: H Gunstone (18) 40.

   ROSANNA: Captains Trophy: R Lucas bt R Wood 5-3. Stroke A: L Harford (9) 68 cb. B: B Cracknell (20) 69.

   ROSEBUD COUNTRY: Ambrose: C Johansson C Budden (5) 63. Stableford West A: M Ingram (17) 35 cb. B: J Mayer (18) 37. Women East: K Loudovaris (11) 33.   ROSEBUD PARK: Stroke: T Whitmore (16) 67. Scr: T Whitmore 83. Women Stableford: S McCall (21) 33.

   ROSSDALE: Stroke A: K O'Brien (4) 72. B: J McKenzie (19) 70. C: S Saunders (22) 77.

   ROYAL MELBOURNE: 4B: J Collins (17) T Anderson (16) 7 up. Stableford East: B Forwood (19) 38. W: C Edwards (2) 33.

   SALE: 4B Div 1: T Paterson (20) A Lawson (7) 44. Div 2: T McMillan (13) P Cousin (13) 42.

   SANDHURST: Stableford North: C Barr (20) 36. Medley Stableford Champions: E Neill (15) 36.

   SANDRINGHAM: Par A: D Levick (6) 1 up cb. B: N Jones (15) 4 up. C: S Low (21) 4 up.

   SHEPPARTON: Par Trophy A: R Sidebottom (8) 2 up. B: S Harding (13) 6 up. C: M Hall (17) 3 up. W: J Harris (21) 1 up cb.

   SORRENTO: Stableford: J Caspers (21) 35.

   SPRING VALLEY: Par: J Carlson (11) sq cb M Van Kerkhoven (20) sq cb.

   STRATHALLAN: Stroke A: G Blackwood (12) 70. B: M Lawton (19) 74. C: G Morrin (24) 71 cb. Overall: B Reimers (24) 67. Scr A: D Clark 247. B: F Cipriani 270. C: D Fernando 289. Hcp: B Reichelt (14) 215.

   STRATHALLAN: Stroke A: G Blackwood (12) 70. B: M Lawton (19) 74. C: G Morrin (24) 71 cb. Overall: B Reimers (24) 67. C'ship: D Clark 247. B: F Cipriani 270. C: D Fernando 289. Hcp: B Reichelt (14) 215.

   SUNSHINE: Stableford A: G Ward (9) 35 cb. B: N Costa (19) 37. C: M Do (21) 38 cb. Shield: G Rowney (19) A Harris (14) bt M Prodan (15) M Dennehy (11) 2 up.

   TARRAWINGEE: Stroke: M Tanirau (18) 65. Medal: T Ousley (31) 69. W: L Barrow (24) 75 cb.

   THE DUNES: Stableford The Dunes A: D Archibald (9) 37. B: C Graham (28) 33.

   THE HERITAGE: Stableford Henley A: K Hargrave (8) 35 cb. B: D Lim (17) 36. C: W Shek (36) 27. St John: P Krohn (7) 32. Women Henley: M Ghirardello (19) 28.

   THE NATIONAL: Medley Stableford Old: R Brewer (14) 37. Ocean: P Daley (7) 34.

   THE SANDS TORQUAY: Stableford A: C Corker (scr) 32. B: N Trevena (33) 38 cb. W: S Barrett (39) 20.

   THIRTEENTH BEACH: Stableford Creek A: J Arnott (8) 32 cb. B: A Mapleson (9) 32. C: M Ashworth (15) 35. W: J Smith (21) 32.

   TIRHATUAN: Par: T Barnicoat (20) 1 down. Cup: R Barrie (15) 222.

   TORQUAY: Par A: R Young (11) 3 down cb. B: H Hertaeg (15) 3 up.

   TRARALGON: Par A: D Van Heerewaarden (13) 1 down. B: L Pollard (16) 1 up. C: R Cutler (30) 3 up.

   VICTORIA: Stableford: P Riddell (13) 36 cb. W: S Rendall (24) 28. Cup: P Ficken bt R Collie 5-3.

   WANGARATTA: Stableford A: L Maiden (15) 40. B: T Holden (22) 37.

   WARRACKNABEAL: Par A: R Blandthorn (13) 1 up cb. B: B Scott (19) 3 up. W Stableford: M Massey (20) 31.

   WARRAGUL: Stableford A: C Kahan (11) 37. B: P Henshall (17) 39. C: H Fitzpatrick (33) 41. Women: Par: S Herbel (24) sq.

   WARRNAMBOOL: Stroke A: W Mackenzie (5) 71. B: S Astbury (13) 74. C: C Atchison (23) 74. W: L Higgins (12) 76.

   WERRIBEE PARK: Stableford A: L Fitzpatrick (6) 39. B: P Curtin (16) 36. C: P Russell (21) 37. W: J McLeod (12) 28.

   WOODEND: Stableford: W Paterson (18) 40.

   WOODLANDS: Par A: N Jenkins (6) 1 down. B: K Cheong (13) 1 up. C: P Wigham (18) 4 up.

   WOORAYL: Stableford A: P Burgess (12) 37. B: R Winkler (15) 34. C: K Riseley (22) 32.

   YARRA VALLEY: Stableford: A Drummond (27) 41.

   YARRA VIEW: Stableford A: P Sincock (17) 37. B: P Mitchell (24) 34.

   YARRA YARRA: Stableford A: J Young (9) 39. B: B Fairley (11) 35. C: N Luscombe (17) 36. D: N Healy (24) 31.

   YERING MEADOWS: Stableford Nursery: T Goodey (20) 38.

 

 

 

 

 

 

18 February 2018
Ballarat and Port Fairy hosted regional qualifying rounds today for the Vic Four-Ball. Read more
16 February 2018
For a second consecutive day, Jin Young Ko ruled Kooyonga, and the South Korean superstar has a three-shot buffer over the rest of the field at the ... Read more
18 February 2018
ALTONA LAKES: Men: Stroke: A: K Elers (7) 65 cb. B: L Hall (16) 63. C: R Hibben (22) 65. Women: D Griffin (21) 65. Read more
MyGolf
Golf Victoria