Victorian club golf results - Saturday

 

   ALTONA LAKES: Stableford A: K Elers (7) 38. B: R Carstensen (14) 42. C: M Zadel (22) 44. W: C Patrick (19) 33.

   AMSTEL: Men: Stableford Ranfurlie: White: A: L Bailey (1) 38 cb. B: G Phillips (12) 40 cb. C: F Kozel (18) 38.

   ANGLESEA: Par A: C Duffield (6) 2 up. B: S Alsop (19) 3 up. C: M Titshall (23) 3 up. Par: A Stokes (17) 2 up.

   AXEDALE: Men: 4B: J Long (15) J Harrison (26) 53. Women: E Trotter (45) R Iser (12) 52.

   BACCHUS MARSH: Women Par: M Dunne (12) 1 down.

   BACCHUS MARSH WEST: Men: Par White: A: L Chapman (18) 8 up. B: P Clough (20) 8 up. Women: Stableford: R Maddy (26) 32.

   BAIRNSDALE: Men: Stroke A: G Hellessey 108. B: S Murray 125. C: B Bugg 110. Hcp A: G Black (2) 110. B: P Makings (19) 108. C: B Bugg (20) 113.

   BEMBRIDGE: 9-hole Stroke A: M Conboy (8) 28. B: J Richards (10) 30.

   BENALLA: Stableford A: K Levy (11) 34. B: B Hollins (16) 37. C: A May (17) 43. W A: H Crilly (13) 38. B: E Tallkis (37) 38.

   BENDIGO: Men: Stableford White: A: T Kennedy (10) 39. B: S Hayton (13) 42. C: R Price (36) 45.

   BOX HILL: Mxd: Stableford: A: N Hawkins (6) 36. B: T Etheridge (18) 39. C: S Melville (21) 35.

   BRIGHT: Men: Stroke: A: G Badrock (16) 73. B: C Richardson (24) 67. Women: A: R McGrath (18) 76.

   BRIGHTON: Men: Stroke: A: M Oglethorpe (13) 66. B: P Sammut (19) 64. C: T Healey (24) 59. Matchplay: J Sutherland bt P Walton 2-1. Medal of Medalists: S Smith (21) 65.

   BROADFORD: Stroke A: D Rebesco (4) 67. B: A Reid (14) 70. C: K Bray (19) 72. W: A Hackett (14) 75.

   CAMPERDOWN: Stableford: P Skene (12) 45.

   CARDINIA BEACONHILLS: Stableford: A: D Coates (4) 41. B: J Harper (13) 41. C: S McAlpine (20) 42.

   CENTENARY PARK: Men: Ambrose: G Weaver J Ricardo G Milne P Volpe (4.75) 56.25.

   CERBERUS: Men: Stableford: A: T Coelli (9) 43. B: K Coles (17) 42. C: M Connors (24) 39 cb. Women: K Dowd (24) 37.

   CHALAMBAR ARARAT: Stableford: A: I Gibson (10) 41. B: T McKinnis (18) 38. C: G Pugh (22) 39.

   CHELTENHAM: Men: Stableford: A: J Caligiore (12) 37. B: J Harrod (23) 42.

   CHURCHILL & MONASH: Men: Stroke A/Medal: M Brereton (11) 70. B: S Sanders (21) 72. C: T Collins (33) 72.

   CHURCHILL WAVERLEY: Men: Stableford: Churchill Park: A: J Lodge (6) 39. B: S Eastway (20) 40.

   CLIFTON SPRINGS: Women: Stroke: A: R Wilkie (21) 70. B: P Egan (28) 77. Men: C'ship: A: L Bassett (3) 69. B: J Azzopardi (13) 71 cb. C: D McPherson (21) 68. D: M Kelly (24) 70.

   COBDEN: Men: Stableford: 2B: A: J Walker (17) 39. B: W Gibson (20) 34.

   COLAC: 4B: P McCallum (18) R Cooper (17) 48. Women Stableford: J Barras (16) 32 cb.

   COMMERCIAL ALBURY: Men: Stableford: A: S Plunkett (8) 39. B: L Serafini (13) 36. C: H Satchell (26) 41.

   COMMONWEALTH: Men: Stableford: A: A Hicks (4) 40. B: B Bramwell (18) 40. C: R Shelton (19) 39. Women: W Comley (31) 37.

   COROWA: Men: Stableford: A: G Nicholls (11) 37 cb. B: J Cleeve (17) 39. C: T Embleton (27) 38. Women: A: M Playford (22) 35. B: M Gillick (25) 39.

   CRAIGIEBURN WILLMOTT: Mxd: Stableford: A: H Shepherd (8) 39. B: M Scott (19) 38. C: L Kowalski (28) 37 cb.

   CRANBOURNE: Men: Par: A: S Batten (9) 4 up. B: J Levine (18) 6 up. C: A Blumberg (26) 3 up cb. Hole-in-one: A Range at 8th.

   CREEKSIDE: 2B Multi: T Davis (13) P Schmidt (14) 95. W: L Chow (25) J Goddard (26) 81.

   CURLEWIS: Par A: J Geary (9) 3 up. B: A Jervis (11) 2 up. C: T Alvaro (21) 2 up. W: G Morrison (15) 1 up.

   DEVILBEND: Men: Par: K Griffiths (21) 5 up. A: J Deegan (11) 3 up. B: G Wilkins (14) 3 up. C: R Sherlock (21) 3 up.

   DORSET: Men: Stableford White: A: G Berry (11) 42. B: A Pointon (18) 42. C: T Madigan (34) 40.

   DROUIN: Stableford A: J Wolswinkel (14) 39. B: G Rawson (18) 37. C: R Frederickson (25) 43. W: G Warren (17) 33.

   EAST MALVERN: Medley: Stableford Trophy: White: A: R Hastings (9) 39. B: W Cupido (15) 45.

   EASTERN: Stableford South A: J Moy (16) 39. B: B Murphy (35) 36. North: C Kenins (4) 40 cb. East: F Wong (10) 42.

   EASTERN SWARD: Men: Stableford: A: D Foote (8) 39. B: S Wild (16) 35 cb. C: T Wilson (23) 37. D: G Hughes (28) 36.

   EASTWOOD: Men: Stableford: A: A Fry (2) 38 cb. J Kilby (14) 39. G Treverton (21) 40.

   EMERALD: Men: Stableford: A: K Hill (15) 36. B: P Jones (23) 38.

   FINLEY: Mxd: Stableford: 4B: E Dean (20) J Dean (20) 47 cb. Men: S McRae (10) 39.

   FLINDERS: Par A: P Williams (11) 3 up. B: R Bright (20) 4 up cb. C: R Bannister (25) 6 up. W: Foursome: P Campbell J Batrouney (15) 70-1/2.

   FOSTER: 4B Stroke: C Dowing (10) O Kindellan (17) 60. C'ship: T Vanin (5) J Freeman (7) 72.

   GARFIELD: Men: Stableford: A: T Garratt (8) 38. B: T Baharis (17) 43.

   GISBORNE: Men: Stableford: A: C Di Cianni (7) 37 cb. B: J Griffiths (13) 40. C: E Kralj (18) 41.

   GLEN WAVERLEY: Men: Stroke: A: J Anderson (13) 62. B: P Chodziesner (17) 67. C: I Barlow (22) 69.

   GOONAWARRA: Men: Stableford: A: J Willoughby (11) 40. B: I Horvat (15) 46. C: D Smith (28) 41. Women: R Watson (23) 41.

   GREEN ACRES: Men: Stableford: A: H Maher (6) 37. B: J Milgate (19) 38.

   GROWLING FROG: Stableford: A: G Latross (8) 35. B: D Swift (11) 37. C: J Vrantsidou (20) 39. D: J Cooper (21) 32.

   HEIDELBERG: Men: Stableford: A: J Van Der Pol (11) 41. B: J Suttie (15) 41. C: N Kalcovski (20) 43 cb.

   HEPBURN SPRINGS: Stroke A: S Nevill (4) 65. B: K Gilchrist (14) 64. C: J Krunic (18) 64.

   HEYFIELD: Stableford A: G Krutli (8) 42. B: J Turner (17) 41.

   HIDDEN VALLEY: Stroke A: P Barnes (8) 75. B: R Gallasch (26) 74.

   HORSHAM: Women: Stableford: M Taylor (11) 35 cb. Men: A: T Worthy (6) 42. B: L Delahunty (15) 39. C: R Dodds (21) 41.

   HOWLONG: Women: Stableford: C Richardson (25) 39. Men: A: A Krause (10) 42. B: C Hansen (17) 39. C: J Whittle (24) 38.

   HUNTINGDALE: Stroke A/Medal: M Somic (12) 70. B: M Day (13) 74. C: R Tang (23) 77. September Medal: J Smith (16) 79. Scr: B Reiter 78 B Young 78 to playoff. Stableford: JZ Zou (9) 35. W: C Rubtsov (10) 71. Stableford: R Nakayama (14) 35.

   IVANHOE: Men: Par: A: M Gourlay (4) 1 up cb. B: A Hill (33) 4 up. Women: M Voigt (21) 3 down.

   JUBILEE WANGARATTA: Women: Stroke: A: D Murphy (9) 72.

   KEW: Men: Stableford: A: N Burt (8) 46. B: J Dugdale (14) 44. C: T Carroll (21) 42. Women: P Hargreaves (32) 33.

   KEYSBOROUGH: Men: Stableford: A: E Silverii (6) 41. B: J Wall (18) 40. C: D Everitt (30) 36. Women: P Romberg (12) 32.

   KINGSTON HEATH: Men: Par: 4B: P Mason (10) D Mason (12) 10 up. Stableford: J Waterston (16) 40.

   KOORINGAL: Men: Stableford: A: P Thomson (3) 36. B: S Dew (12) 38. C: T Barr (17) 38. D: P Daw (25) 38. Women: A: V Bartlett (16) 34 cb.

   KYABRAM PARKLAND: Men: Stroke: A: P Fraser (10) 54 cb. B: J Bauerle (16) 52. C: D Campbell (19) 55 cb. Women: A: H Sleeth (18) 51. B: M Leyden (28) 56 cb.

   KYABRAM VALLEY VIEW: Par: P Noble (14) 3 up. C Oman (27) 9 up. N Saunders (25) 3 up.

   KYNETON: American foursome: D Summers A Hanks (9) 64.

   LAKES ENTRANCE: Men: Stableford White: A: P Nicholas (13) 37. B: V Flower (19) 39. C: A Lawson (24) 38. Women: Stableford: A: S Marshall (34) 36.

   LAKESIDE at Albert Park: Mxd Par Trophy Black: A: C Sal (6) sq. B: L McIntyre (15) 6 up. C: D Baldwin (23) 1 up. D: T Hodson (27) sq.

   LANCEFIELD: Ambrose: G Cook J Kefford (8-1/4) 63-3/4.

   LANG LANG: Men: Stableford: A: C May (12) 39. B: M Colley (19) 39. C: G Barnes (23) 37.

   LATROBE: Mxd: Stableford White: A: V Gigliotti (11) 39. B: G Lennox (16) 40. C: K Dunstone (25) 41.

   LEONGATHA: Women: Stableford: M Berry (16) 35.

   MAFFRA: Men: Stableford Black: P Lee (15) 39. Stableford: C Ward (27) 41.

   MALLACOOTA: Men: Stroke: Medal: B McKnight (17) 74.

   MANSFIELD: Men: Stroke: Medal Oct: H Bastek (17) 68. B: D Robinson (19) 74. Medal of Medalists: B Grant (9) 70. Women: Stableford: L Anderson (27) 35.

   MARYBOROUGH: Men: Foursome c'ship: M Wyllie M Marson 73. Hcp: C Malone D Kerry (12) 71 cb. Women: Stableford: A: J Berry (22) 35. B: A Rich (45) 40.

   MEDWAY: Men: Stroke: Trophy: A: M Ibrahim (10) 67. B: G Kokot (13) 68. C: G Carasavidis (23) 60. Women: A: L Vincent (13) 69.

   MELBOURNE AIRPORT: Men: Stroke/Medal A: A Vrahnas (9) 65 to play off. B: K Incigneri (21) 65 to play off. C: M Fry (25) 68.

   MELTON VALLEY: Medley: Stroke: A: J Cameron (9) 67. B: W Hay (12) 70. C: E Michaelson (20) 69. D: G Stock (25) 66. W: S Fleming (9) 72.

   MOONAH LINKS: Stableford Open: White: M Weller (19) 37. Stableford: Legends: V Konstantinidis (37) 36. Stableford White: A: A Bowling (4) 41. B: S Romari (15) 41.

   MOOROOPNA: Men: Stroke White: A: S Anderson (3) 70. B: A Treves (15) 67. C: J Kerrins (24) 67. Women: Stroke: M Williams (31) 70.

   MORNINGTON: Stableford A: G Savage (7) 42. B: P Glew (17) 42. C: J Brown (27) 42 cb.

   MT MARTHA: Mxd Irish Team: M Axton (26) G Truscott (13) G Aspinall (21) B O'Halloran (28) 91. Men: B Sexton (24) G Marshall (19) B McCrae (30) G Smith (24) 95.

   MURRAY DOWNS: Men: Stableford: A: R Kenyon (8) 37. B: R Palmer (15) 38. C: J Beard (20) 37. Women: A: J Simmonds (19) 29. B: J Foster (32) 35.

   MYRTLEFORD: Men: Stableford: P Evans (13) 42.

   NEANGAR PARK: Stroke A: A Skaer (8) 67. B: M Miller (10) 68. C: N Bennallack (15) 67. D: N West (25) 66. W: J Roberts (13) 70.

   NORTHERN: Stroke: A: R Stokes (12) 69. B: B Thompson (14) 69. C/Medal: M Grealy (22) 66. B Turner (20) 69.

   NUMURKAH: Par A: M Harper (17) 5 up. W: M Carr (45) 7 up.

   OAKLEIGH: Men: Stableford: B Thompson (20) 39. Women: Stroke Medal Oct: Black: S Stott (30) 57.

   OLINDA: Men: Stableford: B: R Matthews (29) 38. A: L Hermann (16) 36.

   PAKENHAM: Mxd: Stableford Trophy: White: A: G Steel (7) 39. B: F Chiu (13) 36. C: C Green (22) 37.

   PAMBULA MERIMBULA: Men: Stableford White: A: I Macartney (12) 39. B: O Ziviani (18) 43. C: J Buckmaster (25) 39. Women: Stableford: C Cook (1) 34.

   PARKLANDS: Stroke: T Spillman (8) 74.

   PATTERSON RIVER: Men: Stableford: A: C Oliver (11) 39. B: D Graffen (13) 40. C: J Gibbins (22) 40. Women: A Smith (26) 34.

   PENINSULA KINGSWOOD: Women: Stableford: Peninsula Composite: S Badwi (35) 37. Men: Medal Sep: M Paton (9) 37. Stableford A: B Burton (6) 38. B: S Cumming (18) 40. C/Medal: M Sullivan (32) 42. Kingswood: Stroke A: G Miller (14) 72. B/Medal: R Fenwick (21) 67. Par: T Bell (9) 4 up. W: P Soon-Shiong (17) 2 down cb.

  PHILLIP ISLAND: Stableford A: J Fitzpatrick (12) 40. B: M Beaton (15) 39. C: D Chapman (24) 41. W: A Schofield (22) 38.

   PORT FAIRY: Medley: Stableford: A: G King (9) 38 cb. B: G Godde (18) 43. C: J Chittick (28) 37 cb. S Clark (19) 36.

   PORTARLINGTON: 4B: J Oldfield (23) I Woodhouse (34) 51.

   PORTLAND: Men: Stroke: A: B Koenig (2) 73 cb. B: B Foster (15) 69. C: D O'Brien (18) 67. Women: L Bryden (21) 69.

   PORTSEA: Women: Stableford: L Bailey (22) 35. Men: Stableford Gold: N Ashton (31) 39. Stableford: A: G Hay (8) 41. B: N Pope (18) 36. C: C Bassett (24) 42.

   QUEENSCLIFF: Stableford A: W Fenton (18) 39. Cup B Heron (14) B Lawrence (20) G Bench (8) W Tarticchio (14) 6 down. Indiv: S Cogger (Portarlington 25) 1 up cb.

   RACV CAPE SCHANCK: Mxd: Stableford: J O'Brien (42) 45.

   RACV HEALESVILLE: Mxd Stableford: P Arnold (29) 40 cb.

   RICH RIVER: Women: Stroke: East: K Mahady (16) 64. Stroke East: Black: A: S Jones 74. Hcp A: S Royden (3) 70. B: J Shiels 85. Hcp B/Medal: P Colliver (19) 68. C: P Bawden 96. Hcp: N Sholl (24) 72.

   RINGWOOD: Men: Stableford: A: D Philipson (13) 43. B: P Mason (20) 44. C: R Klos (21) 40. Women: D Miller (22) 35 cb.

   RIVERSDALE: Par A: J Gunn (11) 3 up. B: D Stein (16) 3 up cb. C: N Peng (25) 3 up cb.

   ROSEBUD COUNTRY: Men: Stableford: North: A: G Lee (11) 40. B: B Cannon (14) 35. C: D McMahon (21) 34. 4B: South: P Graham (14) V Jugowitz (11) 48. Women: M McLean (23) V Colliver (17) 43 cb.

   ROSEBUD PARK: Men: Stroke: Trophy: J Harper (24) 62. Scr: B King 76. C'ship A: B King 240. B: T Whitmore 259. C: N Kean 299. Silver: T Whitmore (15) 212. Women: Stableford: P Toan (27) 35.

   ROSSDALE: Men: Stableford: A: C Winkler (1) 37 cb. B: J Bradbury Jnr (18) 42. C: M Fryer (29) 41 cb. Women: A McCue (25) 40.

   ROYAL MELBOURNE: Stableford East: M Fraser (20) 37. W: G Edwards (32) 41. West A: M Tadgell (6) 37. B: T Fernie (15) 41. C: C Burnett (23) 43.

   SAFETY BEACH: Stroke: A: M Lever (2) 66. B: J Everard (14) 67. C: N Fredricson (26) 67. Scr A: B Munn 217. B: Oconnor 201. C: S Bennett 210. Women: B Bright (22) 68. Shield: C Cross (30) 207. Women: Stroke: B Bright (22) 68.

   SALE: Men: Par: A: S Harrap (8) 2 up. B: R Smalley (20) 5 up. W: M Schaper (22) 2 up.

   SANCTUARY LAKES: Mxd: Stableford: A: G House (8) 38 cb. B: M Lawler (12) 36. C: K Cheong (36) 41.

   SANDHURST: Men: Par North: White: A: T Kraskov (12) 4 up. B: J Marshall (24) 7 up. Stableford Champions: Black: A: B Damman (7) 37. B: M Nievaart (13) 44. Women: Par: North: M Perkins (21) 1 down. Stableford: Champions: N Verma (29) 37.

   SEYMOUR: Stroke: I Richardson (6) 67. B: C Lubeck (28) 66. Women A: C McCall (15) 73. B: W Hutton (24) 69.

   SHEPPARTON: Men: Stableford White: A: P Caverzan (8) 40. B: W Dodds (11) 42. C: L McLeod (17) 41. Women: L Ford (38) 39.

   SORRENTO: Women: Stableford: J Brash (25) 37 cb. Men: A: A Rogan (14) 44. B: N Anderson (22) 38 cb.

   SOUTH PINES: Men: Stroke White: Div 1: J Delaney (33) 67.

   SOUTHERN: Men: Stableford White: A: A La Spina (2) 37. B: K Stamford (15) 39. C: P Cramer (19) 42.

   SPRING PARK: 2B: B Caulfield (19) P Sanger (33) 49.

   SPRING VALLEY: Stableford White: A: G Ong (13) 37. B: R Graham (18) 39 cb.

   STRATHALLAN: Mxd: Stableford: 2B Agg: G Blackwood (12) S Pollard (22) 70.

   SUNSHINE: Par A: B Montesano (9) 4 up cb. B: C Tekeu (18) 4 up cb. C: T Ebejer (20) 5 up. W: A Hing (12) 4 up.

   TERANG: Stableford A: P Beasley (3) 32. B: P Kenna (20) 42.

   THE DUNES: Mxd: Stableford: The Cups: A: P Odermatt (16) 22. B: J Kelly (32) 23. Women: Stroke: Brooch: The Dunes: A/Medal: T Stewart (15) 72. B: M Sherman (24) 78. Men: Par: A: D Archibald (8) 4 up. B: A Tratt (15) 3 up. C: G Williams (19) 3 up cb.

   THE NATIONAL: Stableford: Long Island: W Saunders (20) 41. Ocean: M Forte (13) 38. Old: K Broadway (13) 40. Moonah: P Adler (12) 43.

   THE SANDS TORQUAY: Men: Stableford: A: R Henderon (11) 39. B: D Lombardi (40) 40. Women: B Downey (27) 35.

   TIRHATUAN: Mxd Stroke: 2B: J Hewitt (14) M Teml (17) 60 cb.

   TORQUAY: Men: Stableford: A: G Baeck (8) 36. B: T Mensch (13) 41. C: P Mahony (16) 39. D: J Fischer (23) 42. Women: M Bradley (42) 41. Resort: Green: R Forbes (20) 44. Vis: M Hay (21) 41. Women: S Richmond (24) 29.

   TRAFALGAR: Men: Stableford: A: M Roberts (16) 39. B: G Doolan (32) 41.

   TRARALGON: Stableford A: R Elliott (10) 41. B: G Hastie (14) 38. C: G O'Brien (16) 39. D: R Gilham (24) 45.

   TRENTHAM: Stableford White: A: J Prewettt (13) 42. B: K Sheedy (20) 34.

   VICTORIA: Stableford A: N Hollow (7) 39. B: A Caris (16) 37. C: P Winter (17) 39. White: S Ryding (26) 34 cb. W: A Witherow (14) 37.

   WANGARATTA: Men: Stableford: A: R Holloway (11) 43. B: T Holden (22) 41.

   WARRAGUL: Men: Stableford White: P Faithful (16.5) 51.

   WARRNAMBOOL: Stroke A: D Cook (7) 65. B: A Bean (15) 71. C: R Cunnington (26) 69. W: M McKenzie (23) 70.

   WATERFORD VALLEY: Men: Stableford: A: P Forsyth (11) 39. B: S Finch (12) 37. C: P Hanekom (26) 35.

   WERRIBEE PARK: Men: Stableford White: A: B Sheean (7) 39. B: K Gallagher (12) 44. C: N Teng (20) 43. D: P Maloney (24) 43.

   WHITTLESEA: Mxd: Stableford White: M D'sylva (8) 38. P Hassall (11) 40. R Davitt (19) 37.

   WINCHELSEA: Gentsome: D Harvey (20) S Hampshire (20) 73.

   WOODLANDS: Stroke A: T Wheeler (10) 69. B: C Sinclair (11) 66. C: K Murphy (15) 70 cb. W: V Davey (20) 69. Scr: M Doutch 72.

   WOORAYL: Stroke A: P Rayson (9) 59. B: J Hermens (19) 72. C/Medal: J Hassett (23) 69.

   YALLOURN: Stableford: F Hyett (14) 38.

   YARRA VALLEY: Ambrose: S Roberton J Niddrie (9) 59.

   YARRA VIEW: Men: Stroke White: A: T Iulianetti (13) 69. B: P Mitchell (25) 70 cb.

   YARRA YARRA: Men: Stableford: A: G Weller (9) 37. B: T Snowball (13) 40. C: W Fairley (20) 39. D: K Dempsey (31) 40. Stableford Yellow: D Bowen (22) 38. Women: Stableford: N Bickerton (12) 37.

   YARRAM: Men: Stableford: 4B: J Kingchurch (27) T Lawrence (16) 47. Women: S Traill (21) L Pinnar (21) 44.

   YARRAWONGA MULWALA: Women: Stableford: Murray: A: K Droop (10) 36. B: P Lynch (32) 35.

   YERING MEADOWS: Stroke: Nursery: R McLaren (16) 66. Valley: J Hall (9) 71 cb. Stableford White: B Liddell (32) 42. Stableford: L Williams (33) 30 cb.

18 February 2018
Ballarat and Port Fairy hosted regional qualifying rounds today for the Vic Four-Ball. Read more
16 February 2018
For a second consecutive day, Jin Young Ko ruled Kooyonga, and the South Korean superstar has a three-shot buffer over the rest of the field at the ... Read more
18 February 2018
ALTONA LAKES: Men: Stroke: A: K Elers (7) 65 cb. B: L Hall (16) 63. C: R Hibben (22) 65. Women: D Griffin (21) 65. Read more
MyGolf
Golf Victoria