Victorian club golf results - Saturday

 

   ALTONA LAKES: Stroke: A: M Page (9) 75 cb. B/Medal: S De Sousa (19) 64. C: P Gooley (20) 66. Women: Medal: L Busbridge (23) 74 cb. Matchplay: J Hika bt G Lamb 2-1. Women: K Mather bt J Bestwick 2up.

   AMSTEL: Men: Par Ranfurlie: White: A: A Scott (6) 3 up cb. B: G Willemsen (14) 7 up. C: M O'Rourke (18) 4 up cb.

   BACCHUS MARSH: Stableford: A: S Ward (scr) 39. B: M Tadd (30) 45.

   BACCHUS MARSH WEST: Mxd 3B: P Storer (16) L Stewart (23) N Prasad (12) 88.

   BAIRNSDALE: Stableford: A: C Lambert (15) 38 cb. B: R Davidson (24) 39.

   BALLAN: Mxd: Stableford A: B Arklay (10) 37. B: R Brown (22) 40. C: J Ryan (33) 37.

   BARHAM: Stroke: A: S Lake (10) 70. B: G Scholl (28) 70. Women: Par: L Cook (24) 1 up.

   BARWON HEADS: Women: Stableford: G Nagle (13) 38.

   BENALLA: Stableford: A: B Ferguson (12) 43. B: K Dosser (16) 43. C: C Plum (27) 40. Women: 4B Agg: A Brown (29) L Morgan (19) 81.

   BENDIGO: Men: Stableford: A: B Wilson (1) 41. B: C Jones (18) 42. C: G Spence (19) 42.

   BERWICK MONTUNA: Stableford: A: E Nicolette (2) 40. B: G Tanner (18) 41. C: P Sanders (23) 42. Women: J Percival (21) 41.

   BOX HILL: Mxd: Stableford: A: T Douge (6) 39 cb. B: G Lowe (15) 40. C: P Zarro (21) 42. D: A Mitchell (25) 41.

   BRIGHT: Women: Stableford: K Vayda (31) 42.

   BRIGHTON: Mxd Ambrose: I Cave D Fraser P Wolfe D Combe (8.88) 49.12.

   BUNINYONG: Stableford: A: S Taylor (7) 41. B: K Vale (17) 44. C: J Creek (36) 50. Women: F Feltham (14) 36.

   CARDINIA BEACONHILLS: Stableford: T Perrin (17) 42.

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Stroke: J McFayden (31) 65.

   CASTLEMAINE: Stableford: R Herbert (29) 36 cb.

   CENTENARY PARK: Stableford: R Selwood (18) 42. Mxd Canadian Foursome: G Trinder (14) L Trinder (25) 61.5.

   CHELTENHAM: Stableford: A: D Shaw (16) 40. B: T Smith (33) 36 cb.

   CHURCHILL WAVERLEY: Men: Stableford: Waverley: A: J Lim (4) 38. B: Y Shariff (15) 39 cb. C: R Dickson (24) 40.

   CLIFTON SPRINGS: Stableford A: I Atherfold (6) 68. B: A Fisher (11) 69. C: P Morris (22) 68. D: G Newling (25) 68. Women Stroke A: P Egan (27) 73. B: H Beales (34) 68.

   COBDEN: Men: Stroke: A: H Green (7) 70. B: S Dawson (17) 70. C: W Gabbe (21) 68. D: T Mee (25) 67.

   COBRAM BAROOGA: Men: Stroke: A: J MIlovitch (12) 73. A Scr: C Tomlinson 72. B: J Hrdina (13) 70. B Scr: P Aston 86. C/Medal: I Mcpherson (24) 67. C Scr: K Bishop 91. Women: R Messner (24) 74.

   COHUNA: Stableford: G Miller (13) 42. Women: M Smith (16) 32.

   COLAC: Stroke: A: G Murfitt (9) 68. B: P McCallum (19) 67. C: B Perkins (36) 66.

   COMMONWEALTH: Mxd: Stableford: 4B: K Moore (17) P Morgan (26) 45. PM: J Wilson (19) G Jackson (15) 43.

   CRAIGIEBURN WILLMOTT: Mxd: Stroke: A: C Biding (11) 71. B/Medal: K Kuffer (20) 70. C: K Lawrence (26) 71.

   CRANBOURNE: Stroke: A: T Ryan (9) 69 cb. B: W MacDonald (14) 68. C: J Smorgon (31) 69. C'ship: P Brooks (16) 138.

   CREEKSIDE: Stroke: A: C Johnson (13) 68. B: C Davis (18) 67. C: B Chan (23) 66. Women: Stroke Yellow: I Aitken-Gattri (32) 73.

   CURLEWIS: Stableford A: N Corcoran (8) 37. B: D Baensch (16) 39. C: D Luke (17) 40. Women: Stableford: G Morrison (16) 37.

   DEVILBEND: Stableford: P Warwick (23) 45. A: M Anderson (13) 40. B: B Spicer (19) 42. C: C Cox (21) 44.

   DROUIN: Medley: Stableford: 4B: K Feaver (13) G Feaver (24) 50.

   EAST MALVERN: Medley: Par A: J Harkins (7) 2 up. Trophy: B: I Storey (16) 7 up.

   EASTERN: Mxd: Stableford South: A: D Spencer (3) 42. B: S Hair (17) 40. North: R Walker (24) 50. East: G Adgemis (18) 45.

   EASTERN SWARD: Stableford: A: P Hanlon (14) 42. B: G Bell (17) 42. C: W Oswald (23) 44. D: J Matthews (34) 38.

   EASTWOOD: Men: Stroke: A: D Strachan (12) 69. B: G Etheridge (15) 71. C: W Walker (23) 68. Medal Dec: W Walker (23) 68.

   EUROA: Men: Par: D Fullager (18) 5 up. Women: B Jungwirth (30) 2 up.

   FINLEY: Medley: Stableford: L Caldwell (Yeppoon 21) 41.

   FLINDERS: Women: Stableford: A: M Holding (14) 38. B: R Hanmer (16) 38. C: B Lee (25) 38 cb.

   FOREST HILLS: Par: A: C Griffiths (18) 6 up. B: J Baltrisitis (23) 11 up.

   GARDINERS RUN: Men: Par: A: A West (1) 7 up. B: J Gordon (12) 8 up. C Jury (19) 3 up.

   GARFIELD: Men: Stableford: A: S Kohut (7) 42. B: J Sanderson (19) 39. C: C Smith (22) 41. Women: B Clark (17) 36.

   GISBORNE: Men: Stroke: 2B Agg: P Delia (1) T Maddern (scr) 152. Stableford: A: A McCabe (10) 38 cb. B: S Franke (13) 38 cb. C: J Parker (22) 41. Women: A: M Barker (21) 40.

   GLEN WAVERLEY: Men: Stroke: Ambrose: M Campbell (21) G Fraser (23) R Taylor (17) N Lee (17) 53.25.

   GOONAWARRA: Stableford: A: A Meiers (10) 40. B: J Carabott (17) 41. C: E Klusik (21) 38 cb. Women: C Heald (8) 35 cb.

   GREEN ACRES: Stableford: 2B Agg: P Street S Foster 76.

   HAMILTON: Stableford: A: B Kelson (7) 41 cb. B: R Stagoll (20) 39. Women: R Holcombe (19) 40.

   HEIDELBERG: Stableford: A: C George (10) 42. B: L Charles (42) 42. C: R McEvoy (42) 42.

   HEYFIELD: Stableford: A: N Lindsay (15) 39 cb. B: B Bould (31) 37.

   HIDDEN VALLEY: Stableford: 4B: S Farley (22) P Barnes (6) 47.

   HILLTOP TATURA: Stableford: A: A Howson (18) 41. B: J Mapson (31) 46. Women: 4B Agg: L Flett (31) B Roberts (28) 44.

   HORSHAM: Men: Stableford: A: C Delley (9) 41. B: T Greenberger (17) 41. C: B Cross (25) 39 cb. Women: D O'Connor (25) 38.

   HOWLONG: Men: Stableford: A: K Rampling (14) 68. B: C Talbot (16) 68. C: J Whittle (24) 65.

   HUNTINGDALE: Mxd: Stroke: Ambrose: C Pascoe A Reiter B Reiter T Reiter (1 .875) 55.125.

   IVANHOE: Men: Stroke: C'ship: A: B Morrell (12) 63 cb. B: T Mifsud (20) 62. Women: J Dimovitis (26) 73.

   JUBILEE WANGARATTA: Stableford: A: A Bastin (1) 38. B: P Ockwell (14) 39. C: G Hogan (20) 37. Jnr: Stroke Yellow: Div 1: A Webb (15) 31. Div 2: K Brodie (26) 20. Women: Stroke: A: M Adams (21) 71.

   KERANG: Men: Stableford: P Jones (19) 43. Women: R Willoughby (20) 38.

   KEW: Men: Stableford: A: M Paul (12) 44. B: T Thia (18) 42. C: S Avery (21) 43. Women: E McCrone (30) 37.

   KEYSBOROUGH: Stroke: Foursome: L Holloway S Hutton (14.5) 143. Foursome C'ship: R Harvie B Harris 151.

   KILMORE: Stableford: A: J Ioannidis (16) 42. B: L Richards (28) 40.

   KOORINGAL: Par: A: N Grant (8) 2 up. B: N Boicos (10) 4 up. C: D Bovalina (14) 5 up. D: A Thomas (25) 2 up. Women: K Simpson (21) 1 up.

   KORUMBURRA: Women: Stableford: D Wrigley (28) 32.

   KYABRAM PARKLAND: Stroke: A: H Wayland (12) 66. B: M Jenkins (18) 70. C: K Jewell (25) 71. Women: A: H Sleeth (17) 69. B: E Baker (32) 82.

   KYABRAM VALLEY VIEW: Medley: Stableford: A: S Usher (11) 39. B: C Oman (24) 39. Div 1: J McHale (23) 37.

   LAKES ENTRANCE: Stableford: A: G Jeal (7) 39. B: I Hamilton (18) 37. C: M Keating (32) 39. Women: A Bertram (29) 38.

   LAKESIDE at Albert Park: Stableford Trophy: A: D Winter (3) 41. B: J Olszewski (14) 46. C: C Sterjov (21) 43. Women: J Lovett (24) 40.

   LANCEFIELD: Stableford: A: G Cook (11) 36. B: G Brennan (20) 38. C: M Cruise (24) 36.

   LANG LANG: Stableford: A: S Tayler (10) 41. B: D Robson (16) 41. C: D Wylie (26) 40. Women: K McKenna (24) 37.

   LATROBE: Medley: Stableford Gentsome: L Di Marco (17) I Carroll (28) L Cellante (23) P Ferguson (18) 107. Hole in one: M Smart at 11th.

   LEONGATHA: Stableford: A: R Mackenzie (11) 39. B: B Windsor (17) 41 cb. C: P Hobson (23) 41. Women: A: D Stubbs (16) 34 cb. B: C Gray (29) 39.

   LONSDALE: Stableford: A: S Prior (13) 39. B: A Potter (16) 41. C: P Ford (26) 43.

   MAFFRA: Mxd: Stableford: 2B Agg: V McConnell (20) D Mulcahy (16) 72. Men: D Lamont (16) 43. Women: C Munday (19) 42.

   MANSFIELD: Stableford: A: M Pearson (12) 47. B: P Dolling (21) 37. Hole in one: M Pearson at 16th. Women: Stroke: S Comerford (21) 72 cb.

   MARYBOROUGH: Stableford: 4B Agg: S McNaught (20) B Hawker (28) 72. Women: 2B multi: R Turton (22) W Carmody (22) 69.

   MEDWAY: Par: A: B Heaney (4) 5 up. B: G Gregory (13) 3 up. C: J Di Benedetto (21) 3 up cb. Women: Trophy: J Dempsey (13) 2 up.

   MELBOURNE AIRPORT: Stableford: 2B Agg: T Binns (11) D Henderson (21) 83.

   METROPOLITAN: Women: Stroke: A Bannenberg (11) 71. Medal Dec: A: E Sheard (3) 71 cb. B: R Pickford (15) 69. C: G Eccles (26) 76 cb.

   MIRBOO NORTH: Stableford: N Bracecamp (20) 42.

   MOE: Stableford: 4B: A: G Geisler (7) G Whitehead (14) 47.

   MOOROOPNA: Stroke: A: P Foyster (12) 70 cb. B/Medal: T Barca (16) 68. C: R Courtney (23) 68. Women: C Barca (27) 70 cb.

   MT MACEDON: Stableford: A: M Doyle (8) 37. B: I Golden (18) 40. C: S Close (31) 38.

   MURRAY DOWNS: Stableford: A: K Gregory (6) 39. B: D Cerreto (16) 40. C: M Lenton (36) 43. Women: B Clark (23) 37.

   OAKLEIGH: Women: Stableford: S Stott (28) 38.

   PAKENHAM: Mxd: Stableford White: A: W Knudsen (12) 37. B: B Collins (18) 39. C: N Angelopoulos (24) 39.

   PATTERSON RIVER: Stableford: A: S Dewhurst (11) 43. B: S Panozzo (17) 38. C: P Seccull (26) 40. Women: S Thornton (17) 35. Stroke: Medal of Medallists: S Robbins (17) 79.

   PENINSULA KINGSWOOD: Stableford: Peninsula Composite: A: D Noack (5) 40. B: C Bradley (16) 38. C: S Renwick (27) 34. Women: A McCaig (8) 36. Men: Stableford Kingswood: White: A: J Wallis (plus 1) 38 cb. B: J McMahon (17) 41. C: B Cassidy (34) 41.

   PHILLIP ISLAND: Stableford 2B multi: B Sherwood (15) R Connell (19) 81. Women: S Brown (24) D Gray (20) 58.

   PORTARLINGTON: Men: Stroke A: J Kennedy (11) 70 cb. B/Medal: S Steele (17) 67. C: K Paterson (18) 68. D: S Cogger (27) 70 cb. Women: Stableford: M Mooney (21) 42.

   PORTLAND: Stroke: Medal A: D Callaghan (10) 66 cb. B: B Dyson (14) 68. C: J Moore (20) 67 cb. Women: G Bryden (12) 67.

   PORTSEA: Men: Stroke: A: C Duffy (6) 69. B/Medal: N Cathels (11) 63. C: A Head (24) 67. Stableford: Gold Medal: T Fatouros (32) 38 cb. Women: Stroke: Medal: N Cousley (16) 74. Stableford: H Martin (25) 35.

   RACV CAPE SCHANCK: Stableford: P Whitehead (14) 43 cb.

   RACV HEALESVILLE: Mxd: Par: P Gebert (16) 4 up.

   RICH RIVER: Men: Stroke Medal Dec: West: Black: A Scr: B Christie (0) 70. A: J Jeoffreys (7) 69. A Scr: B Christie (0) 70. B Scr: R Quinn (13) 85. B/Medal: G Allen (17) 66. C Scr: A Lees (24) 92. C: D Roberts (22) 67. Women: Stroke: M Ciavarella (13) 72.

   RINGWOOD: Mxd: Stroke: Foursome: D Philipson (13) A Peake (16) 63.5.

   RIVERSDALE: Stableford White: A: D Walker (12) 40. B: R Pittman (15) 44 cb. C: I Falconer (25) 44.

   ROMSEY: Stroke: Shield: A Freeman (4) bt S Williams (0) 2-1. Par: 2B: M Nicholls Jnr (23) 3 up.

   ROSANNA: Stableford: A: J Laurens (12) 44. B: L Baxter (13) 39. C: C Haw (18) 42.

   ROSEBUD COUNTRY: Mxd: Stroke: Ambrose: North: C Spackman (9) M Spackman (21) L Garrett (17) L Wills (24) 60.125. Men: T Read (3) M Kelly (14) M Jurisic (36) M Holley (5) 53.75. Stableford: South: A: L Clarke (7) 39 cb. B: T Callahan (14) 42. C: J Hockley (21) 39.

   ROSEBUD PARK: Stroke: Medal of Medallists: K Lambert (8) 65. Scr: K Lambert 73. Women: Par: G Bawden (33) 4 up.

   ROSSDALE: Men: Stableford: 4B: A Sullivan (22) J Vardy (20) 48 cb. Women: A McCue (25) C Fraser (32) 42 cb.

   ROYAL MELBOURNE: Men: Stroke: West: Medal: E Evans (10) 70. Medal: S Godsell (15) 69.

   SALE: Women: Stableford: A: T Potter (24) 35. Men: B: L Polo (17) 41. C: R Lonnee (29) 35. A: J Simic (6) 41.

   SANCTUARY LAKES: Men: Stroke Foursome: Black: D Martin J Ahmad 75.

   SANDHURST: Men: Stableford: Champions: A: P Maher (11) 44. B: B Subramaniam (19) 38. North: A: R Nicholls (2) 39. B: G Ashton (13) 41. C: S Wade (24) 37. Women: P Byrnes (20) 34. M O'Shea (16) 37.

   SETTLERS RUN: Men: Stableford: A: R Muus (6) 40. B: D Ponce (15) 39. C: C Blair (36) 43. Women: D Boland (16) 37.

   SEYMOUR: Stroke: Ambrose: G Pell (6) A Pell (8) D Pearce (7) 60.5. Women: Stableford: D Stammers (24) 39.

   SHEPPARTON: Par: A: D D'elia (11) 9 up. B: C Basham (12) 4 up. C: H Cobbledick (18) 4 up. Women: A: J Tomkins (30) 3 up.

   SORRENTO: Stableford: A: P Haas (17) 40 cb. B: N Anderson (23) 40. Women: M Yencken (16) 39.

   SOUTHERN: Stableford: A: C Peck (11) 38. B: D Verlander (14) 42. C: G Wade (20) 39 cb.

   SPRING PARK: Mxd: Stableford: S Brand (21) 42.

   SPRING VALLEY: Stroke: A: A Hughan (13) 67. B: D Mahaven (28) 69. PM: A: S Harris (10) 70. B: P Karvelis (18) 69 cb. Medal Dec: A Hughan (13) 67.

   ST ANDREWS BEACH: Men: Stroke: C'ship: A Scr: P Turk 152. A: R Marshall (12) 145. Women: J McDevitt (13) 142. Mxd: Stableford: Hcp: M Riach (15) 37 cb.

   STRATHALLAN: Men: Stroke: American Foursome: A Scholey (23) J Berriman (25) 57.

   SUNSHINE: Medley: Stroke: Ambrose: G Whittaker (2) B Whittaker (7) K Whittaker (3) T Whittaker (7) 58.625.

   TARRAWINGEE: Stableford: Team Aggregate: G Stone (28) 40. D Bradfield (33) 37.

   THE DUNES: Stableford: The Dunes: A: J Milroy (9) 38. B: J Clarke (27) 39. Women: Div 1: S Stephenson (15) 41. Div 2: B Craig (25) 39. Mxd: The Cups: A: B Noonan (17) 22. B: B Schizzerotto (35) 19.

   THE NATIONAL: Medley: Stableford Long Island: Black: P Mavroidakos (13) 39. Stableford: Moonah: I Collins (11) 42. Ocean: N Franks (32) 44. Old: A Dinsdale (27) 42.

   THE SANDS TORQUAY: Men: Stableford: A: F Kevric (5) 41. B: G Haynes (16) 42. C Scr: B Roberts (29) 37 cb. Women: P Payne (27) 40.

   THIRTEENTH BEACH: Stableford: Creek: A: M Hocking (8) 41. B: T Soraghan (12) 40. C: D Sellars (25) 40. Women: L Fox (29) 34 cb.

   TIRHATUAN: Men: Stroke Yellow: A: L Jaffe (14) 72 cb. B: M Teml (17) 67. C: M Benham (28) 72 cb. Women: Stableford: G Johnson (36) 36 cb.

   TOCUMWAL: Men: Stableford: A: D Robertson (4.5) 36. B: R Clark (11.7) 35. C: N Medland (25) 44. Women: A: S Schott (20.6) 39. B: L Forsyth (25.2) 36.

   TORQUAY: Men: Stableford: A: B Henkel (1) 42. B: R McNamara (11) 40. C: A Wells (18) 41. D: M Hooiveld (26) 40. Women: J Cottrill (12) 41. Stableford Resort: Green: R Hedley (25) 39. Men: Stableford: Visitor: D Boylan (Boonie Doon 27) 36.

   TRAFALGAR: Stroke: Medal Dec: A/Medal: G Sanders (16) 61. B: S Gould (19) 66. A Scr: T Johnson 73.

   TRARALGON: Men: Par: A: B Woodall (11) 3 up. B: S Kurowski (12) 6 up. C: B Cook (18) 8 up. D: G Elder (23) 5 up. Women: J Fleming (20) 1 up.

   TRENTHAM: Stroke: A: A Snowden (11) 68. B: K Webster (14) 66. C: C Livingstone (26) 62.

   VICTORIA: Par: 4B: J Oxlade (14) A Peak (22) 8 up cb.

   WANGARATTA: Stableford: A: T Cooper (7) 41. B: M Nicolosi (21) 46.

   WARBURTON: Mxd: Stableford: J Hall (15) 37.

   WARRAGUL: Women: Stableford: K Ahearn (11) 35 cb.

   WARRNAMBOOL: Stableford: A: Z Westwick (8) 40. B: B Fogarty (13) 41. C Millard (19) 40. Women: S Wilton (14) 39.

   WATERFORD VALLEY: Stableford: A: P Fensham (10) 44. B: G Smith (12) 38. C: J Mathew (31) 39.

   WERRIBEE PARK: Men: Par: A: P Johnson (9) 5 up. B: P Wilkinson (13) 5 up. C: D O'Shea (16) 6 up. D: Y Jung (26) 7 up Women: Par: A: J O'Farell (29) 4 up. .

   WHITTLESEA: Medley: Stroke A: J Hassall (8) 71. B: F Russell (13) 70. C: M Castles (19) 68.

   WODONGA: Stableford: A: M Grant (9) 37. B: R Lourey (12) 38. C: A Nicholls (31) 43. Women: M Peters (3) 37.

   WONTHAGGI: Par: A: P Hanley (11) 3 up. B: D Putt (13) 4 up. C: A Copeland (30) 7 up.

   WOODLANDS: Par: A: G Powerlett (7) 5 up. B: G Thomas (13) 5 up. C: A Cater (21) 3 up cb. Women: J Iles (29) 2 up cb.

   WOORAYL: Men: Stableford: 2B Agg: T Hogan (15) B Hogan (10) 77. Women: E Berryman (22) 42.

   YALLOURN: Stroke: Medal Dec: A Scr: D Spence 75. A: H Thomas (8) 68. B: B Burslem (31) 64.

   YARRA PARK: Stableford: M Russell (7) 41. Women: L Lewis (18) 37.

   YARRA VALLEY: Stroke: P Empey (24) 67.

   YARRA VIEW: Mxd: Stableford: A: C Mitchell (9) 38. B: J Fensling Snr (19) 43 cb.

   YARRA YARRA: Stableford: 4B: A Seymour (21) P O'Neile (23) 48. Women: M Love (17) L Albon (13) 40 cb.

   YARRAM: Par: A: T Chisholm (11) 4 up. B: A Ross (17) 8 up. C: G Webb (23) 1 up. D: J Jeffs (29) 3 up. Women: Stableford: S Egan (21) 37.

   YARRAWONGA MULWALA: Stableford A: A Burdett (+3) 41. B: D Prighel (23) 41. Lake: A: J Dawes (6) 42. B: I Pritchard (27) 43. Women: Murray: A: S Wilson (24) 39. B: J Fawcett (34) 34.

   YERING MEADOWS: Mxd: Stableford: Gentsome: Nursery: S Meddings (3) A Morris (2) J Maxwell (14) L McDonald (10) 99. Valley: D Bleazby (31) P Jackson (5) J McLeod (33) P Barnard (7) 101.

Golf Month
22 September 2018
On different sides of the world, two young Australians continued to edge toward significant career moments today. Curtis Luck and Lucas Herbert, 22, ... Read more
21 September 2018
Helen Pascoe (Buninyong) & Marian McKenzie have been crowned the Ruby McKenzie and Vi Teesdale champions respectively for 2018 Read more
20 September 2018
ANGLESEA: Stableford: A: J Mooney (8) 39 cb. B: C Jarratt (17) 38. C: B Gibbons (25) 36. Read more
MyGolf
Golf Victoria