Victorian club golf results - Saturday

 

   ALTONA LAKES: Par: A: K Elers (7) 3 up. B: E Richardson (19) 4 up. C: M Zadel (20) 12 up. Women: J Bestwick (9) 2 up.

   AMSTEL: Par: Ranfurlie: A: J Agetzis (6) 5 up. B: K Petersen (15) 4 up. C: J Dick (17) 3 up cb.

   ANGLESEA: Par: A: D Goldsmith (13) 4 up. B: D Gough (18) 7 up. C: G Dean (23) 4 up. Div 1: R Kane (24) 1 up.

   BACCHUS MARSH: Stableford: A: C Salisbury (6) 45. B: S Chiles (19) 40.

   BAIRNSDALE: Stableford: A: W Prior (11) 41. B: R Davidson (23) 38.

   BALLAN: Stableford: A: D Wickson (12) 42. B: J Walsh (23) 40. C: V Buttigieg (27) 39.

   BARHAM: Stableford: P Arthurson (16) 43.

   BARWON HEADS: Par: A: J Ennels (13) 8 up. B: D Duff (16) 2 up cb. Women: L Kay (14) sq.

   BENALLA: Women: Stableford: L Morgan (18) 36.

   BENDIGO: Stableford: A: R Graham (5) 42. B: D Williams (16) 40. C: G Gibson (31) 43.

   BERWICK MONTUNA: Stableford: A: D Mack (10) 40. B: G Shelton (19) 43. C: K Barratt (22) 44. Women: M Waterfall (37) 39.

   BOX HILL: Mxd: Stroke: Ambrose: A: P Guzs (3) T Audley (9) Z Kong (9) P Knee (12) 54.875.

   BRIGHT: Stableford: A: M Gough (7) 38. B: A Rebesco (40) 18. Women: J Adams (40) 31.

   BROADFORD: Stableford: C Spencer (25) 43. A: K Milner (11) 39. B: R Gale (16) 41. Women: T Kelly (26) 34.

   BUNINYONG: Stableford: A: S Gunn (10) 39. B: S Pye (13) 43. C: C Foster (19) 42.

   CAMPERDOWN: Stroke: N Swayn (24) 63.

   CARDINIA BEACONHILLS: Stableford: 2B Agg: A Lowden (23) M Buff (0) 82.

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Stableford: G Buntine (26) 40.

   CASTLEMAINE: Par: A: K Adams (18) 8 up.

   CENTENARY PARK: Stableford: A: M Jacobsen (9) 47. B: J Wisniewski (18) 39 cb.

   CERBERUS: Stableford: A: N Green (7) 40. B: K Coles (16) 40. C: G Davies (21) 44. T Sigge (34) 44. A: N Green (7) 40. B: K Coles (16) 40. C: G Davies (21) 44. Div 5: T Sigge (34) 44.

   CHALAMBAR ARARAT: Stableford: A: M Chamings (14) 40. B: B Ward (16) 45.

   CHELTENHAM: Stableford: A: C Kellaghan-Tasker (13) 41. B: M Kivimets (21) 40.

   CHURCHILL WAVERLEY: Stableford: Churchill Park: A: S Chea (11) 41. B: J Dimtsas (18) 41. Women: A: M Eliades (34) 35.

   CLIFTON SPRINGS: Stableford: A: R Burza (9) 44. B: K Fear (15) 42. C: P Lucas (20) 44. D: I Redfern (23) 39. Women: K Hayden-Brooks (14) 37.

   COBDEN: Stableford: A: C Horan (13) 42. A Scr: A Couch 37. B: M Loving (22) 43. B Scr: W Gibson 36.

   COBRAM BAROOGA: Stableford: A: N Pettitt (12) 40. B: G Murray (21) 43. Women: G Mitchelson (15) 37.

   COMMONWEALTH: Stableford A: M Aylward (5) 38. B: P Pelser (16) 36. C: P Butselaar (20) 40. Women: S Tokolyi (11) 36.

   CRAIGIEBURN WILLMOTT: Stableford: G Ford (14) 41.

   CRANBOURNE: Stableford: A: J Rucinski (7) 40 cb. B: A Cianciaruso (15) 41 cb. C: J Gubbins (28) 40.

   CREEKSIDE: Stableford Yellow: A: C Krause (11) 39. B: R Tan (21) 43. C: J Sankar (30) 43. Women: M Mair (23) 37.

   CURLEWIS: Par White: A: T Singleton (10) 5 up. B: C Thompson (13) 8 up. C: J Anglin (30) 8 up. Women: S Shaw (25) 2 up.

   DENILIQUIN: Mxd: Stableford: A: T Cohen (9) 44. C: B Cohen (26) 36.

   DEVILBEND: Irish Team: W Sellars (30) K Stokes (24) R Whitelaw (22) R Evans (17) 138.

   EAST MALVERN: Medley: Stableford: A: M Zouros (4) 41 cb. Trophy: B: M Leeds (14) 47.

   EASTERN: Stableford: East: J Demos (14) 41. North: R Gribusts (3) 37. South: A Hansen (3) 37.

   EASTERN SWARD: Stableford: 4B: G Anderson (15) S Munoz (15) 50.

   EASTWOOD: Stableford: A: W Sutton (5) 41. B: C Bolst (14) 42. C: G Kikas (24) 44.

   EUROA: Stableford: D McIntosh (26) 38.

   FINLEY: Medley: Stableford: B Wilson (16) 38 cb.

   FLINDERS: Stableford: A: A Sinclair (12) 39 cb. B: I Johnson (17) 41 cb. C Scr: H Tiesdell-Smith 41. Women: S Miller (14) 36.

   FOSTER: Stableford: A: R Prain (15) 40. B: K Esler (19) 38.

   GARDINERS RUN: Gentsome: N Fradley J Smith W Barkley M Braggs 104.

   GARFIELD: Stroke: American Foursome: R Calderara M Hirt (12) 60.

   GISBORNE: Stroke: A: G Rowely (7) 69. B: A Gundy (17) 69 cb. C: G Priest (24) 70 cb. Scr: J Lock (0) 74. Women: A: R Henry (19) 71.

   GLEN WAVERLEY: Stableford: G Frasert (23) 44.

   GOONAWARRA: Stableford: A: G McLean (6) 38. B: A Scott (17) 40. C: A Holman (36) 42. Women: A: C Cowley (29) 34.

   GREEN ACRES: Stableford: 4B: B Worley (9) S Pryor (15) 50.

   GROWLING FROG: Stroke: A: J Baines (5) 74 cb. B: J Laurie (12) 71. C: G Merrifield (21) 75. D: J Cooper (19) 79.

   HEIDELBERG: Stableford: A: M Williams (11) 40. B: T Nasrallah (15) 42. C: W McColl (18) 38.

   HIDDEN VALLEY: Stableford: A: B Linton (11) 40. B: D Daykin (27) 40.

   HORSHAM: Stableford: A: R Freal (5) 39 cb. B: T Greenberger (16) 39 cb. C: D McCrae (20) 41. Women: J Buckley (21) 38.

   HOWLONG: Stableford: A: N Batt (14) 39. B: S McGregor (20) 38. C: M Healy (23) 39. Women: A: S Mitchell (11) 31.

   HUNTINGDALE: Stableford: A: A Ho (9) 37. B: C Opwald (18) 35 cb. C: J Yin (29 The Lakes) 38. Women: R Kwok-Xu (9) 36.

   JUBILEE WANGARATTA: Stroke: A: D Pool (7) 70. B: W Lombard (15) 71. C: H Rogers (21) 68. Women: Stableford: D Murphy (8) 35.

   KEW: Stableford: A: C Whitehead (13) 41. B: N Khanh (16) 43. C: B McOrist (25) 45 cb. Women: B Murray (5) 38.

   KEYSBOROUGH: Stableford White: A: R Annan (0) 42. B: M Rogers (15) 42. C: E Elliott (19) 40. Women: D Smith (8) 32.

   KILMORE: Stableford White: A: G Augustinus (13) 38. B: M Maddalena (16) 38 cb.

   KINGSTON HEATH: Stableford: A: A Pritchard (8) 41. B: G Parsonson (29) 38.

   KOORINGAL: Par: A: D Tyrrell (4) 6 up. B: P Cutajar (11) 4 up. C: A Brehaut (14) 6 up. D: L Haywood (19) 5 up.

   KYABRAM PARKLAND: Par: A: C Gentle (5) 2 up. B: J Baker (14) 2 up. C: B Walkeden (19) 4 up. Women: A: D Atkinson (20) 1 up. B: S Reid (24) 2 up.

   KYABRAM VALLEY VIEW: Stableford: L Casey (14) 39.

   LAKES ENTRANCE: Medley: Stableford: A: M Campisi (11) 38. B: R Bartley (25) 37.

   LAKESIDE at Albert Park: Stableford: Trophy: A: G Smith (10) 42. B: R Deyell (18) 39. C: S Zakic (24) 41. Women: M Flanagan (31) 38.

   LANG LANG: Stableford: A: A Chandler (6) 43. B: R Cousins (21) 43. C: P Colgan (31) 41. Women: J Sullivan (14) 36. Men: Hole in one: B Wheeler at 5th.

   LATROBE: Stableford: A: K Georgiou (10) 39 cb. B: T Pilson (18) 42. C: M Chiu (23) 42.

   LEONGATHA: Stableford: A: C Hams (15) 41. B: B Fennell (20) 41. S Harry (36) 41 cb.

   LONSDALE: Stableford: A: J Nicholson (10) 39. B: T Fletcher (15) 41. C Scr: T Kennedy (29) 41. A: S Hall (27) 39.

   MAFFRA: Stableford: A: K McLachlan (4) 39. B Scr: B Higgins (30) 40.

   MARYBOROUGH: Par: Bisque: A: K Fankhauser (6) 6 up. B: C Jennings (25) 5 up. Women: A: A Strain (17) 3 up.

   MEDWAY: Stableford: Trophy: A: P Braybrooke (8) 40. B: B Damen (18) 39. C: T Mackenzie (21) 40. Women: S Heffernan (15) 33.

   MEENIYAN: Stableford: M Van Boven (20) 39.

   MELBOURNE AIRPORT: Par: A: R Clements (11) 3 up. B: M Fotheringham (18) 6 up. C: P Muldoon (28) 6 up.

   MELTON VALLEY: Medley: Par: A: R Bonnici (4) 3 up. B: A Apineru (14) 2 up cb. C: M Donnelly (17) 5 up cb.

   METROPOLITAN: Stableford: A: B Corfield (7) 36. B: R Jamieson (16) 34 cb. C: P Matthey (18) 32.

   MILDURA: Men: Stableford: A: J Hardie (15) 42. B: J Stanbrook (16) 35.

   MOONAH LINKS: Men: Stableford Legends: White: A: F Palinkas (3) 40. B: W Thomas (18) 42 cb. Women: Stableford: C Goddard (16) 34.

   MOOROOPNA: Stableford: A: M Barca (4) 41. B: T Barca (15) 41. C: C McNamara (22) 44. Women: D Nioa (28) 39.

   MT MACEDON: Stableford: A: M Doyle (8) 38. B: M Hoiles (30) 42.

   NUMURKAH: Stableford: W Arnel (20) 42 cb. Women: P Davies (15) 42.

   PAKENHAM: Mxd: Stroke: Ambrose: B Webster M Spurway J Hoare B Gramc (8.25) 52.75.

   PATTERSON RIVER: Stableford: A: B Gray (12) 39. B: J Mead (14) 41. C: B Russell (28) 40. Women: M Treling (23) 39. Men: Hole in one: W Johnston

   PENINSULA KINGSWOOD: Stableford Peninsula Composite: White: A: T Gray (6) 42. B: T Prendergast (22) 37 cb. C: N Martin (24) 40.

   PHILLIP ISLAND: Stableford: A: P Crothers (7) 40. B: R Sparkman (13) 41. C: A Gay (19) 42. Women: T Johnson (33) 41.

   PORTARLINGTON: Stableford Black: A: M Edmanson (7) 40. B: D Beare (15) 42. C: N Keskinen (19) 43. D: M Drew (27) 41. Women: Stableford: J Rowe (15) 39.

   PORTLAND: Stableford: A: R Taylor (11) 39. B: B Murphy (17) 41. B Stephens (21) 41. Women: G Bryden (11) 40 cb.

   PORTSEA: Stableford: A: E James (9) 40. B: R Ashmore (10) 36 cb. C: M Power (25) 38 cb. Stableford Gold: E Field (29) 32. Women: Stableford: V Colliver (18) 37 cb.

   QUEENSCLIFF: Stableford: R Burtt (17) 45.

   RACV HEALESVILLE: Mxd: Stableford: J Heywood (10) 39.

   RICH RIVER: Stableford: West: A: M Lake (12) 39. B: T Mellington (19) 39.

   RINGWOOD: Stableford: A: N Walton (9) 42 cb. B: S Hurley (15) 39. C: W Barnes (28) 42. Women: H Alford (33) 40.

   RIVERSDALE: Mxd: Stableford White: A: R Crossland (18) 43. B: R Sully (24) 39.

   RIVERVIEW: Stableford: A: E Huynh (10) 43. B: G Rowan (24) 39 cb. Women: J Hansson (20) 25.

   ROMSEY: Men: Stableford: J Patton (22) 41.

   ROSANNA: Stableford: C Gowling (8) 38 cb. M Luby (34) 41.

   ROSEBUD COUNTRY: Stableford: West: T Larsen (11) 42. Women: B Ball (21) 36. Men: East: A: G Bell (8) 40. B: B Weber (17) 36 cb. C: J Van Deuren (23) 37 cb.

   ROSSDALE: Men: Stableford: A: P Leahy (12) 45. B: B Macquire (18) 42. C: J Farrow (28) 40 cb. Women: B Rogers (16) 36.

   ROYAL MELBOURNE: Stableford East: I Addison (23) 38. Par: West: A Evans (4) 4 up. G Rice (35) 3 up.

   SALE: Men: Stableford: A: J Bailey (14) 40. B: I Mein (16) 39. Women: M Johns (21) 38.

   SANDHURST: Mxd: Stableford: 4B: North: B Saunders (10) . T Bartlett (20) 49. Men: Champions: A: P Groves (2) 40. B: E Neill (15) 35. Women: D Lozo (9) 39.

   SANDRINGHAM: Mxd: Stableford: A: W Wallis (6) 40. B: K Charpentier (16) 43. C: B Russell (27) 39 cb.

   SHEPPARTON: Women: Par: Trophy: A McLeod (35) 1 up cb. Par White: A: W Ridd (11) 4 up cb. B Scr: B Fuller (13) 3 up cb. C: G Pennefather (21) 4 up.

   SORRENTO: Men: Stableford: A Scr: A Wright (14) 39 cb. B: J Mott (24) 40 cb. Women: P Lindeman (18) 39 cb.

   SOUTHERN: Stableford: Div 1: L Robinson (10) 41. Div 2: D Seedsman (21) 40.

   SPRING PARK: Mxd: Stroke: Ambrose: V Lunder (15) A Henriques (19) W Foster (32) 49.

   SPRING VALLEY: Stableford: A: G Meadows (12) 40. B: C Fitzgerald (13) 44. PM: A: R Baxter (10) 42. B: A Noble (20) 42.

   STRATHALLAN: Stableford: T McIntyre (19) 42. A: R Harris (13) 38. B: G Britton (17) 38 cb. C: A Houghton (22) 35 cb.

   SUNSHINE: Par White: A: B Montesano (8) 7 up. B: G Rowney (18) 5 up. C: T Battaglia (23) 9 up. Women: Par: L Goddard (8) 3 up.

   THE HERITAGE: Stableford: Henley: A: R Sandy (8) 34. B: K McLean (17) 38. C: B Crooks (19) 35. St John: I Timms (18) 31.

   THE NATIONAL: Medley: Stableford Long Island: Black: S Adam (18) 46.

   THE SANDS TORQUAY: Stableford: A: B Kruger (12) 43. B: P Hadley (17) 39. Women: C McDonald (16) 46.

   THIRTEENTH BEACH: Stableford: Beach: A: R Kluver (9) 41. B: M Shembrey (12) 45. C: D Taggert (28) 43. Women: K Bell (7) 40.

   TIRHATUAN: Stableford: A: M Devlin (5) 39. B: A Bouwmeester (20) 38. C: D Johnson (21) 36 cb.

   TOCUMWAL: Stableford: A: S Conrick (12) 40. B: B Williams (23) 43. Women: A: R Conrick (18) 41.

   TORQUAY: Par: A: G Baeck (9) 2 up. B: G Libbis (11) 4 up. C: P Wills (17) 3 up. D: T Cosgrave (19) 5 up. Resort: B Gough (27) 7 up. Visitor: M Stasic (9) 3 up. Women: S Scholten (25) sq.

   TRAFALGAR: Stableford: 4B: T Davie (19) D Perrin (16) 53.

   TRARALGON: Stableford: A: B Farley (12) 44. B: P Calabrese (20) 44. Men: Stroke: Ambrose: R Alexander (+2) W McDonald (15) B Woodall (11) O Nicholls (11) 51.625.

   TRENTHAM: Stableford: A: G Ford (14) 40. B: D Hartwig (23) 44.

   VICTORIA: Par: A: N Mangos (9) 2 up. B: P Riddell (12) 3 up cb. C: C Hickey (21) 4 up. Par White: D Wilson (30) 6 up. Women: Par: M Mateer (25) 3 up.

   WANGARATTA: Stableford: A: S Thomson (14) 41. B: P Oats (20) 47.

   WARRAGUL: Stableford Team: White: J Hill (25) J Carr (26) M Clarke (31) J O'Dwyer (21) 56 cb.

   WARRNAMBOOL: Stableford: A: D Coverdale (10) 42. B: G Ezzy (17) 43. C: C Atchinson (23) 41.

   WERRIBEE PARK: Mxd: Stableford 4B: White: D Fish (28) 49. P Brogden (12) 49.

   WHITTLESEA: Mxd: Stableford White: A: P Campi (7) 40. B: G Lawrence (13) 44. C: J Lunny (20) 40.

   WODONGA: Mxd: Stableford: A: J Walker (5) 42. B: M Calder (10) 47. C: G Smith (20) 48. M Peters (4) 35.

   WOODLANDS: Men: Par White: A: M Ryan (4) 4 up. B: G Boland (12) 3 up. C: B Birchall (15) 4 up. Women: Par: A: K Caridakis (7) sq.

   WOORAYL: Men: Stableford: A: G CALDER (14) 42. B: G PRICE (20) 42. C: R WARREN (34) 42. Women: P LANCASTER (20) 40.

   YALLOURN: Stableford: A: T VanBreugel (10) 42. B: C Cook (19) 38 cb.

   YARRA PARK: Stableford: G Pepyat (15) 40. Women: M Thomson (45) 35.

   YARRA VALLEY: Stableford: H Tonkin (32) 45.

   YARRA VIEW: Mxd: Stableford: A: S Brennan (13) 36. B: P Pitt (24) 40.

   YARRA YARRA: Stroke: Ambrose: A Hunter J Burgin G Molloy G Ryan (8.25) 56.75.

   YARRAM: Stroke: A: T Arthur (7) 64. B: S Van Der Laag (18) 73. C: D McShane (26) 72. A Scr: T Arthur (7) 71.

   YARRAWONGA MULWALA: Men: Stableford Lake: Yellow: A: I Cooksey (9) 44. B: T Hargreaves (19) 48. Murray: B Panther (20) 41. Women: Stableford: C Boston (31) 37.

   YERING MEADOWS: Stableford: Nursery: B Brown (31) 39. Stableford White: K Mark (33) 27. Stableford: Valley: A Morris (2) 40. Women: K Brooks (17) 29.

 




October is Golf Month. Share the golf bug to win the ultimate golf bug adventure to Barnbougle, Cape Wickham and Ocean Dunes courtesy of Air Adventure Golf Tours.


Head to www.golfmonth.com.au for more details.

20 October 2017
Emerging Australian Cameron Smith has vaulted into contention at the United States PGA Tour's CJ Cup @ Nine Bridges event in South Korea. Read more
20 October 2017
#22: Tiger, Snake and the Shark. Read more
20 October 2017
ALTONA LAKES: Snr Stableford: 9-hole: J Rees (6) 19. Read more
MyGolf
Golf Victoria