Victorian club golf results - Saturday

 

   ALEXANDRA: Stableford: A: B Hocking (22) 42.

   AMSTEL: Stableford Ranfurlie: A: J Taylor (11) 42. B: M Sherer (16) 39 cb. C: B Williams (17) 42.

   ANGLESEA: Stableford: A: T Midolo (4) 41 cb. B: D Callahan (18) 43. C: T Warburton (29) 40. R Logan (Hole in One 16th). Women: J Stewart (20) 38. .

   AXEDALE: Stableford: A: L Johnstone (1) 39. B: D Baillie (15) 38. C: M Davies (20) 39. Women: S O'Connor (24) 37.

   BACCHUS MARSH: Stableford: A: C LLoyd (8) 44. B: I Wills (16) 43. C: R Hocking (19) 43.

   BACCHUS MARSH WEST: Stableford: A: D Gregson (13) 42. B: L Stewart (23) 43.

   BAIRNSDALE: Stableford: A: D Fairhall (4) 41. B: T Jones (16) 38.

   BARHAM: Stableford: A: M Miatke (5) 41. B: D Bibby (18) 43. Women: L McGrath (36) 36.

   BARWON HEADS: Stableford: A: B Tippett (0) 39. B: J McBain (24) 42. Women: J Warnock (11) 38.

   BENALLA: Women: Stableford: A: M Watson (9) 33 cb. B: J Martin (27) 32.

   BENDIGO: Stableford: A: T Chay (10) 42. B: A Spencer (13) 43. C: M Harrington (20) 38.

   BOX HILL: Mxd: Stableford: A: J Amos (12) 40 cb. B: J Biviano (16) 38 cb. C: R McEwen (27) 45.

   BRIGHT: Stableford: A: P McGrath (11) 42. B: G Badrock (14) 38. C: N Aloizos (20) 43. Women: R McGrath (18) 33.

   BROADFORD: Stableford: A: J Mirabella (17) 39. B: R Paice (18) 39. Women: S Innes (22) 39.

   BUNINYONG: Stableford: A: M Innes (1) 41. B: R Anderson (16) 40. C: P Paige (19) 39.

   CARDINIA BEACONHILLS: Stableford: A: B Vigilante (8) 42. B: D Mosley (11) 40. C: J Clowes (19) 43.

   CASTLEMAINE: Medley: Stableford: R Jenkins (8) 42.

   CENTENARY PARK: Par: A Diggle (6) 4 up cb.

   CERBERUS: Stableford: 2B Agg: N Green (6) B Kaplanez (7) 77.

   CHALAMBAR ARARAT: Stroke: A: G Kerr (12) 65. B: H Thomas (27) 67.

   CHELTENHAM: Stableford: A: C Strack (4) 41. B: H Austin (22) 42.

   CHURCHILL WAVERLEY: Stableford: Waverley: A: M Richards (3) 41 cb. B: M Griffiths (16) 42. C: N Shepherd (19) 40 cb. Churchill Park: A: G O'Dowd (13) 41. B: T Apaipo (18) 42. Women: T Ong (31) 29 cb.

   CLIFTON SPRINGS: Women: Stableford: A: J Mallon (22) 36. B: S Griffin (28) 35. Men: A: A Czarnuch (6) 40. B: G Foot (12) 38 cb. C: P Fisher (20) 40. D: G Gould (29) 44.

   COBRAM BAROOGA: Stableford Minor: White: A: G Napier (9) 38. B: N Pettit (13) 36. C: A Evans (26) 39. Women: Stableford: J Tom (19) 34.

   COLAC: Stableford: A: H Anderson (11) 40. B: M McCallum (18) 41. C: B Perkins (36) 44.

   COMMERCIAL ALBURY: Stableford: A: C Bakes (10) 42. B: L Drummond (12) 44. C: G Grylewicz (23) 40.

   COMMONWEALTH: Mxd: Stableford: PM: A: R Meffert (12) 38 cb. B: G Faulkner (13) 42. C: M Tritton (23) 40 cb.

   CRAIGIEBURN WILLMOTT: Stableford: A: A Bond (19) 40.

   CRANBOURNE: Stableford: A: S Kresojevic (8) 42. B: R Blumberg (19) 43. C: H Poole (20) 39.

   CREEKSIDE: Stableford: A: W LaBrooy (11) 41. B: T Disney (20) 45. C: J Deegan (23) 42. Women: M Flint (36) 42.

   CURLEWIS: Stableford White: A: T Ludowyk (5) 43. B: A Jervies (12) 41. C: J Donlen (13) 45. D: A Burton (31) 41. Women: Stableford: E Cass (14) 36.

   DENILIQUIN: Mxd: Stableford: 36-hole: D: K Thompson (24) .

   DROUIN: Stableford: A: R Hammond (+1) 41. B: S Waters (19) 39. C: S Blaney (28) 49. Women: A: G Warren (17) 38.

   EAST MALVERN: Medley: Stroke White: A: M Mortimer (8) 63 cb. Trophy: B: R Turfrey (23) 61.

   EASTERN: Stableford: North: A: B McLaughlin (20) 47. South: A: M Algie (23) 47. East: Black: A: R Bladen (19) 44.

   EASTERN SWARD: Mxd: Stroke: Ambrose: R Mataora (12) L Berman (19) 57.25.

   EASTWOOD: Stableford: A: C Blythman (5) 42. B: J Carnell (20) 44. C: P Jack (22) 39.

   EILDON: Mxd: Stroke: C'ship: A: J Monteath (16) 69. B: R Haack (17) 65. Medal Dec: C: J Carr (27) 74. B: R Haack (17) 65. A: J Monteath (16) 69.

   EMERALD: Stableford: K Hill (17) 43.

   EUROA: Stableford: A: W Smith (15) 39. B: M Steers (27) 43. Women: L Combrink (24) 32.

   FINLEY: Medley: Stableford: A: W Peasley (14) 40. B: L McNamara (19) 41.

   FLINDERS: Par: A: A Davison (11) 4 up. B: J Hall (16) 5 up. C: J Stroud (21) 5 up. Women: A: J McLeish (22) sq. B: J Gorog (29) 2 up. C: H Fletcher (30) 1 up.

   FOSTER: Stableford: A: F Tyers (15) 40. B: S Barnes (21) 49.

   GARDINERS RUN: Stableford: A: C Felton (5) 41. B: A Laws (15) 42 cb. C: J Timms (23) 44.

   GARFIELD: Stableford: A: S Clark (14) 41. B: W O'hara (16) 42. C: G Gray (28) 41 cb. Women: A McLure (20) 36 cb.

   GISBORNE: Stableford: A: M Giampiccolo (11) 38 cb. B: R Clough (15) 38. C: N Rollanson (34) 38. Women: M Power (22) 36.

   GLEN WAVERLEY: Stableford: C Paslow (31) 44.

   GOONAWARRA: Stableford: A: J Sheldrick (3) 37 cb. B: S McPherson (16) 43. C: M Langton (21) 46. Women: C Price (34) 37.

   GREEN ACRES: Stableford: A: J Balgue (13) 41. B: J Dunne (19) 41. C: A Lindsay (26) 42.

   GROWLING FROG: Stableford: A: T McCarthy (8) 40. B: M Frost (17) 38. C: N Saunders (32) 41. D: P Davey (18) 33.

   HEYFIELD: Stableford: G Steyn (31) 41.

   HEYWOOD: Mxd: Stableford Irish Team: Green: M Dalton (15) M Hoggan (22) M Pitman (22) P Thomson (27) 120. Men: Team Agg: White: J Mitchell (18) J Quinliven (12) S Fahey (18) 109.

   HIDDEN VALLEY: Stableford: A: N Atherton (12) 40. B: V McNamara (20) 42.

   HILLTOP TATURA: Medley: Stableford: Gentsome: M Miller (3) J Risstrom (32) 86.

   HOWLONG: Stableford: A: M Tobin (12) 40. B: S Ridley (20) 43. C: I Campbell (22) 40. Women: A Blanch (8) 37 cb.

   HUNTINGDALE: Stableford: A: M Lang (11) 39. B: T Tan (14) 40. C: L Powell (29) 38. Women: K Smith (20) 41.

   IVANHOE: Par: A: A Cass (10) 6 up. B: A Cox (17) 1 up cb.

   JUBILEE WANGARATTA: Women: Stableford: K O'Shea (7) 36. Men: Stableford White: A: I Dinsdale (8) 41. B: B Hutchieson (13) 39. C: G Walder (19) 44.

   KERANG: Stableford: C Gillen (25) 42. Women: J Waterson (26) 38.

   KEW: Stableford: A: A Wu (8) 43. B: G Palavos (16) 46. C: A Williams (20) 43 cb. Women: T Curtis (20) 38.

   KEYSBOROUGH: Stableford: A: J Hession (2) 41. B: B St Anne (14) 42. C: W Evernden (20) 43. Women: J Hooper (13) 38.

   KILMORE: Stroke: Medal Dec: A: T Cooney (13) 66. B/Medal: S Stavrinou (15) 60. C: M Roberts (22) 68. Women: Stableford: T Grinter (20) 36.

   KINGSTON HEATH: Stableford: A: R Deacon (9) 40. B: K Frost (18) 36 cb.

   KOORINGAL: Par: A: D Tyrrell (4) 5 up. B: B Dudziak (13) 8 up. C: B Mackay (16) 7 up. D: H Economou (19) sq cb. Women: A: T Grant (14) sq.

   KORUMBURRA: Women: Stableford: M Harper (36) 41.

   KYABRAM PARKLAND: Stableford: A: T Haigh (13) 38 cb. B: V Moss (15) 37. C: K Jewell (23) 40. Women: A: R Cox (19) 42. B: B Wickham (25) 38 cb.

   KYABRAM VALLEY VIEW: Stableford A: M Gould (6) 40. B: G Strachan (28) 38. Women: J McHale (22) 34.

   LAKES ENTRANCE: Stableford: C: R Edwards (24) 43. A: J Stewart (13) 38. B: P Flahive (14) 40. Women: Stableford: M Johnson (13) 34.

   LAKESIDE at Albert Park: Mxd: Stroke: Ambrose: J Elliott (40) W Cramp (6) 58.5.

   LANG LANG: Stableford: A: D Clarke (9) 40. B: K Stockdale (15) 45. C: C Kracht (30) 39. Women: K McKenna (24) 38.

   LATROBE: Medley: Stableford: A: B Whitmore (11) 40. B: D Fong (17) 40. C: T Clynch (26) 41.

   LEONGATHA: Stableford: A: R Williams (8) 41. B: A Smith (14) 38. C: S Drummond (17) 40. D: M Oliver (26) 39. Women: A: D Stubbs (16) 41. B: L Schache (31) 39.

   LONSDALE: Stableford: A: T Freeman (10) 39 cb. B: D Puiatti (18) 41 cb. C: M Boulton (23) 40 cb. Women: A: J Cordner (10) 36. B: H Peters (30) 34.

   MAFFRA: Stableford: A: G McQuillen (7) 40. B: D Noble (18) 42. C: G Driffield (21) 38.

   MALLACOOTA: Stableford: G Symons (17) 37.

   MANSFIELD: Women: Stableford: S Hopkins (13) 37. Men: Stableford White: Div 1: R Sargent (6) 42. Div 2: M Davis (18) 43. Div 3: C Hill (24) 39.

   MARYBOROUGH: Stableford: A: P Kelly (7) 40. B: N Fitzpatrick (18) 34 cb. C: S Melville (19) 39. Women: E Adams (27) 35.

   MEDWAY: Stableford: Trophy: A: G Bastian (9) 45. B: R McKenzie (15) 43 cb. C: G Benstead (19) 40. Women: S Theodore (12) 38.

   MEENIYAN: Stableford: L Redpath (27) 43.

   MELBOURNE AIRPORT: Stroke: A: C Brown (13) 68. B: P Blazey (20) 65. C: J Gibbs (25) 65.

   MELTON VALLEY: Medley: Stableford: A: S Pengelly (4) 42. B: S McNeilage (15) 40. C: G Scott (17) 45. D: R Butler (29) 44. Hole in one: D Singh

   METROPOLITAN: Par White: A: A Campbell (8) 1 up cb. B: I Aldridge (13) 6 up cb. C: K Hoff (23) 3 up.

   MIRBOO NORTH: Stableford: B: K Clerks (24) 43. A: R Matthews (10) 38.

   MOE: Stableford: A: T Donnison (11) 40. B: S Hibbs (23) 44.

   MOONAH LINKS: Mxd: Stableford Open: White: D Kogler (25) 40. Legends: M Edwards (15) 40. Women: Stableford: C Thomas (25) 39. Men: Stableford White: A: A Richards (5) 39 cb. B: B Hanson (20) 45.

   MOOROOPNA: Stableford: 4B: J Kittlety (31) B Whebell (25) 52. Women Stableford: J Daniel (14) 37.

   MORNINGTON: Stableford White: A: B Vercoe (11) 45. B: T Matthew (16) 46. C: K Coomes (23) 41.

   MT MACEDON: Stableford White: A: R Hudson (15) 38. B: R Gray (18) 40. C: K Miles (22) 43.

   MURRAY DOWNS: Women: Stableford: A: J Foster (30) 34. Men: Stableford Black: A: R Kenyon (8) 36. B: B Bell (12) 37. C: J Crilly (20) 40. D: J Perry (23) 36.

   MYRTLEFORD: Stableford: A: I Wales (14) 37 cb. B: G Veldman (27) 38.

   NEANGAR PARK: Stableford: A: T Thompson (11) 41. B: J Lindsay (14) 42. C: D Rainbow (18) 43. Women: A: L Winning (22) 36.

   OAKLEIGH: Stroke: C Elsum (9) 51.

   PAMBULA MERIMBULA: Stableford White: A: W Nichols (11) 43. B: S Cox (15) 45. C: J Sheridan (20) 41. D: R Leys (26) 42.

   PATTERSON RIVER: Women: Stableford: C Sales (26) 42. Men: A: S Dewhurst (11) 43. B: J Ward (13) 43. C: T Gates (30) 43.

   PENINSULA KINGSWOOD: Women: Stableford: Peninsula Composite: K Adkin (31) 32. Men: Stableford White: A: S McFarland (14) 42. B: J Sullivan (23) 39 cb. C: M Owen (36) 39. Women: Stableford: Kingswood: P Soon-Shiong (16) 36 cb. Men: A: M Mileo (9) 39 cb. B: J Lacey (19) 36. C: P Smith (29) 41.

   PHILLIP ISLAND: Women: Stableford: K Anastasiou (45) 41. Men: A: R Haydon (12) 41. B: M Beaton (15) 42. C: A Checkley (29) 42.

   PORTARLINGTON: Women: Stableford: G Duce (31) 45. Men: Stableford Black: A: M Price (8) 40. B: B Archer (17) 46. C: P O'Neill (21) 42. D: G Spence (26) 38.

   PORTLAND: Stableford: A: J Bannam (8) 43 cb. B: J Stephens (16) 43. C: J Pye (22) 44. Women: K Smail (30) 42.

   PORTSEA: Stableford: A: J Hassan (8) 37. B: C Gifford (17) 41. C: D Matthews (26) 38 cb. Stableford Gold: E Field (29) 37. Women: Stableford: S Addison (19) 41.

   RAAF WILLIAMS: Mxd: Stroke: Ambrose: S Findlay (17) P Bartolo (18) 61.25.

   RACV HEALESVILLE: Mxd: Stableford: G Richmond (23) 44.

   RICH RIVER: Stableford East: White: A: J Watson (10) 45. B: A Devitt (18) 45. C: D Jones (35) 42.

   RINGWOOD: Stableford: A: L Biggerstaff (13) 44. B: M Silipetar (14) 41. C: W Morgan (27) 45. Women: J Sheehan (23) 43.

   RIVERSDALE: Par White: A: D Walker (11) 5 up. B: D Manuel (17) 5 up cb. C: R Pearce (26) 10 up.

   ROSANNA: Mxd: Par: A: A Watkins (8) 6 up. B: P Withers (22) 5 up.

   ROSEBUD COUNTRY: Stableford: West: A: B Dunn (13) 42 cb. B: C Meaby (17) 40 cb. C: D Barker (27) 39. Hole in one: G Schonewille at 7th. G Britten at 12th. Stableford: East: B Finlay (20) 42. Women: A: J Mehegan (15) 37. B: L Wills (25) 38.

   ROSSDALE: Stableford: A: M Smith (12) 40. B: K Frost (15) 40. C: B O'Callaghan (31) 40. Women: K Schmidt (17) 38.

   ROYAL MELBOURNE: Stableford East: White: A: D Brereton (+1) 38. B: O Wynhoven (14) 38. C Scr: G Richardson (20) 37. Mxd: West: S Stevens (17) 40.

   SALE: Stableford: A: S Harrap (6) 38 cb. B: A Taylor (15) 38. C: C Hudson (24) 41. Women: A: S Kirkpatrick (29) 33 cb.

   SANCTUARY LAKES: Mxd: Stableford: A: S Jones (6) 39. B: R Buchan (14) 41. C: K Cheong (28) 44.

   SANDHURST: Mxd: Stroke: Ambrose: North: P Hey (23) S Harrison (3) C Thorn (4) D McPherson (8) 55.25. Men: Stableford: Champions: A: B Edwards (9) 42. B: S Curtin (15) 42. C: T Psinas (19) 42. Women: K Shipp (3) 38.

   SANDRINGHAM: Mxd: Stableford: A: D Philipson (4) 42. B: S O'Sullivan (17) 40. C: P McLeod (28) 43.

   SETTLERS RUN: Stableford: A: T Boorer (11) 43. B: A Haggett (15) 42. C: T Jay (36) 46. Women: N Sosbey (37) 40.

   SEYMOUR: Stableford: R Oldman (16) 43. Women: D Stuart (9) 36.

   SHEPPARTON: Women: Stableford: A: J Tomkins (30) 38. Men: Stableford White: A: A Schmedje (11) 41 cb. B: S McDonald (12) 43 cb. B Scr: B Kruse (32) 39.

   SOUTH PINES: Stableford White: Div 1: S Jewell (11) 42. Div 2: D Moreland (22) 45.

   SOUTHERN: Mxd: Stableford: A: J Mackenzie (11) 41 cb. B: M McLennan (18) 42. C: G Berger (28) 39. Hole in one: T O'Bree at 12th.

   SPRING PARK: Mxd: Stroke: Ambrose: M O Niell (23) A Henriques (18) F Chung (15) W Foster (31) 50.

   SPRING VALLEY: Stableford: A: A Barber (6) 42. B: J Baxter (22) 42. Women A: H Peters (9) 38. B: S Jackson (19) 39.

   STAWELL: Men: Stableford: A: J Kelly (12) 41. B: M Freeland (13) 38. Women: K Skinner (18) 38.

   STRATHALLAN: Stroke: G Morrin (20) 65. A: G Blackwood (13) 67. B: M Orr (20) 68 cb. C: D Stafford (23) 67.

   SUNSHINE: Stableford: A: J Smith (7) 41. B: D Anestopoulos (19) 43. C: G Xenikakis (25) 42. A Hing (10) 33.

   THE HERITAGE: Men: Stableford: Henley: A: I Hall (11) 36. B: R Schilling (17) 38. C: R McInnes (25) 36 cb. Women: L Watson (21) 31. Men: St John: G Kerr (11) 39.

   THE NATIONAL: Medley: Stableford Long Island: Black: G Sekar (22) 39.

   THE SANDS TORQUAY: Par: A: P Barton (7) 2 up cb. B: E Giudice (16) 7 up. C: I Rice (21) 6 up. Women: K Lombardi (25) 2 up.

   TIRHATUAN: Par: A: S Brown (15) 2 up. B: C Helps (18) 5 up. C: S McPhee (23) sq. Women: T Johnson (30) 5 up.

   TOCUMWAL: Stableford: A: B Wilson (12) 43. B: D Waters (14) 41. C: J Conrad (22) 41. Women: A: J Penny (14) 41. B: P Vanhuizen (27) 42.

   TORQUAY: Men: Stableford: A: R Haeberle 42. B: B Fitzpatrick 39. C: D Coulter 40. D: R Harding 40 cb. Women: L Moore 39. Resort: L Grayling 40.

   TRAFALGAR: Stableford: A: I Miles (8) 43. B: H McNair (17) 38.

   TRARALGON: Men: Stableford: A: J O'Rourke (10) 43. B: G Bell (15) 44. C: J Fenech (21) 39. D: P Ezard (22) 43. Women: S Chacksfield (32) 35.

   VICTORIA: Men: Stableford: A: K Naylor (10) 37 cb. B: G Marshall (14) 39. C: A Joyce (21) 36 cb. B Browne (33) 37. Women: C Brophy (22) 37.

   WANGARATTA: Men: Stableford: A: J Winter (16) 44. B: D Madden (22) 39.

   WARBURTON: Mxd: Stableford White: C Brown (10) 42.

   WERRIBEE PARK: Men: Stableford White: A: D Kennedy (7) 39. B: D Donnelly (12) 42. C: J Hatty (17) 40. D: T Welgus (26) 39. Women: Stableford: A: M Yun (32) 34.

   WHITTLESEA: Mxd: Stableford White: A: M Howard (10) 45. B: S Goldsmith (13) 42. C: M Thomas (21) 45.

   WODONGA: Mxd: Stableford: A: E Pickett (9) 43. B: I Shirley (11) 41. C: R Strang (20) 43. M Peters (4) 37. B: E Reitenbach (25) 35.

   WONTHAGGI: Stableford: A: K Bayley (12) 40. B: B Clark (13) 43. C: H Adams (25) 43.

   WOODLANDS: Men: Stableford White: A: G James (6) 40 cb. B: J Hodson (11) 43. C: G Smith (19) 36. Women: Stableford: A: J Curtis (25) 37.

   WOORAYL: Men: Stroke: Medal: A: P RAYSON (8) 69. B: A PETERS (17) 68. C: B WILSON (27) 66. Women: Stableford: P LANCASTER (19) 35.

   YALLOURN: Par: A: L Pawliw (7) 2 up. B: P Dixon (24) 5 up.

   YARRA PARK: Men: Stableford White: G Higgins (32) 37. Women: Stableford: A Fonda-Russell (16) 33.

   YARRA VALLEY: Mxd: Stableford: R Hodgson (21) 43.

   YARRA VIEW: Mxd: Par: A: T Iulianetti (12) 5 up. B: P Pitt (24) 3 up.

   YARRA YARRA: Men: Stableford: A: N Talbot (7) 41. B: S Martyn (14) 44. C: K Levey (20) 42. D: J Lolas (24) 41 cb. Stableford Yellow: B Stubberfield (30) 40. Women: Stableford: N Bickerton (12) 41.

   YARRAM: at Churchill & Monash: Stableford: A: T Arthur (7) 41. B: S Saynor (16) 39. C: G Jenkins (21) 40. D: J Langstaff (24) 46. Women: M Ross (39) 39.

   YARRAWONGA MULWALA: Men: Stableford Lake: Yellow: A: C Hicks (13) 44. B: B Bylett (21) 43. Murray: A: B Slattery (13) 45. B: S Johnstone (21) 41. Women: Stableford: Lake: G Nichols (23) 39.

   YERING MEADOWS: Stableford: Valley: A Knopp (12) 42. Nursery: D Pearson (16) 41 cb. Stableford White: N Ferrari (32) 38. Women: Stableford: Valley: D Bleazby (30) 36.

20 February 2018
Ballarat, Port Fairy and Portsea have hosted regional qualifying rounds early this week for the Vic Four-Ball. Read more
16 February 2018
For a second consecutive day, Jin Young Ko ruled Kooyonga, and the South Korean superstar has a three-shot buffer over the rest of the field at the ... Read more
20 February 2018
BACCHUS MARSH: Men: Stableford White: B Perumal (19) 38. Read more
MyGolf
Golf Victoria