Victorian club golf results - Saturday

 

   ALEXANDRA: Stableford: M Bossonett (14) 43. Women: S Greatorex (21) 37.

   ALTONA LAKES: Men: Stroke: A: G Elliott (13) 69. B: M Zadel (14) 71. C: J Hika (20) 72. Women: L Busbridge (22) 74.

   AMSTEL: Men: Stableford Ranfurlie: White: A: T Bray (6) 34 cb. B: J Verhagen (16) 36 cb. C: T Jenkinson (24) 35.

   ANGLESEA: Men: Stroke: Ambrose: A Foster D McGuane M Eskrigge D Eskrigge (6) 59 cb.

   AXEDALE: Men: Stableford Black: Div 1: J White (12) 43. Div 2: W Pollock (16) 40. Div 3: O Davies (24) 40. Women: Stableford: Div 1: R Winther (28) 36.

   BACCHUS MARSH: Men: Stroke: A: B Milner (7) 71. B: H Takis (11) 65. C: G Davidson (29) 67. Women: Stableford: President's Trophy: C Sutherland (18) 34.

   BACCHUS MARSH WEST: Men: Stroke Canadian Foursome: White: K Waller (25) R Longmuir (22) 62.5.

   BAIRNSDALE: Men: Stableford: A: G Ciavarella (14) 42. B: L Rogers (18) 38 cb.

   BALLAN: Men: Stableford White: A: D Wickson (10) 38. B: L Martin (16) 36. C: A Germon (32) 42.

   BARHAM: Stroke: A: G Lake (17) 70. B: A Hipworth (20) 66. Women: Stableford: J Lyford (28) 37.

   BENALLA: Men: Stableford: A: W Hocking (5) 41. B: B Hollins (17) 41. C: B Macarty (27) 40. Women: A: C Day (30) 38.

   BENDIGO: Men: Stableford White: A: C Howard (11) 40. B: G Spence (17) 39. C: D Campbell (30) 41.

   BERWICK MONTUNA: Men: Stableford: D Mack (10) 41. Women: A Luck (35) 30.

   BOX HILL: Mxd: Stableford: A: D Diaz (10) 41. B: M Hill (15) 41. C: R De Zilwa (24) 40.

   BRIGHTON: Men: Stroke: Medal Apr: C Davis (12) 61. Trophy: M Payne (27) 62 cb. Women: K Tester (23) 63.

   CAMPERDOWN: Men: Par: A: S Baker (8) 6 up cb. B: A Benallack (20) 20 up.

   CASTLEMAINE: Medley: Stroke: Medal Apr: A: R Jenkins (8) 68. B: J Morris (27) 68.

   CENTENARY PARK: Men: Stroke Medal: Black: A: P Dabrowski (13) 71. B: G Kenna (20) 65.

   CERBERUS: Mxd: Stableford: 4B: A: K Bentley (14) J Greve (25) 49. B: T Coelli (8) R Crosbie (30) 49.

   CHALAMBAR ARARAT: Stableford: 2B: P Kerr (16) D Hull (20) 48.

   CHELTENHAM: Men: Stableford: A: C Strack (2) 38. B: G Brennan (27) 36.

   CHURCHILL WAVERLEY: Stableford: 4B Agg: Waverley: Y Shariff (14) M Wright (27) 80.

   CLIFTON SPRINGS: Women: Par: A: A Franklin (13) 1 up. B: S Griffin (29) sq. A: R Burza (8) 3 up. B: S Wheeler (15) 2 up. C: L Cook (18) 2 up. D: L Snart (24) 3 up.

   COBDEN: Men: Stableford: A: J Schill (5) 36. B: H Timmermans (22) 42.

   COHUNA: Men: Stroke: I Sartori (19) 69. Women: Stableford: M Smith (17) 33.

   COLAC: Stroke: A: P Lucas (11) 67. B: C Doolan (19) 60. C: P MCcarthy (34) 69.

   COMMERCIAL ALBURY: Men: Stableford: A: C Martin (8) 38. B: L Riches (12) 40. C: N Faruggia (20) 43.

   COMMONWEALTH: Men: Stableford Black: A: P Burland (17) 40. B: S Scott (23) 40.

   COROWA: Women: Stableford: J Aylward (11) 36.

   CRAIGIEBURN WILLMOTT: Mxd: Stroke: Ambrose: B Matson 63.5. G Ford 63.5.

   CRANBOURNE: Men: Stableford: A: C Couts (7) 36. B: P Richards (17) 40. C: H Katz (21) 40.

   CREEKSIDE: Men: Par Yellow: A: D Mottau (10) 2 up cb. B: E Crockett (16) 2 up cb. C: R Gaymor (36) 2 up cb. Women: Par: A: M Mair (22) 1 down.

   CURLEWIS: Men: Stableford: A: P Cooper (12) 38. B: M Stewart (26) 41. Women: A Howard (16) 36.

   DENILIQUIN: Stroke: A: B Barlow (13) 71. B: J Dedman (23) 59. C: T Nolan (36) 73.

   EAST MALVERN: Medley: Stableford White: A: D White (11) 37. Trophy: B: G Stewart (21) 43.

   EASTERN: Mxd: Stableford: South: A: S Alysandratos (5) 37. B: J Adgemis (18) 39. North: A: T Holt (11) 36. East: A: R Bakey (16) 36. B: M McLeod (19) 38.

   EASTERN SWARD: Par: A: F Quinn (15) 4 up. B: G Grainger (20) 3 up. C: T Overton (25) 6 up cb. D: N Protopopov (30) 4 up.

   EASTWOOD: Men: Stableford: A: P Jackson (8) 40 cb. B: R Kent (15) 43. C: C Liersch (36) 42. Women: A: G Scott (18) 34.

   EILDON: Mxd: Par: A: C Long (18) 1 up. B: D Reid (36) 1 up.

   EUROA: Par: J Moran (15) 2 up. Women: Stableford: J McLean (21) 42.

   FLINDERS: Mxd: Stableford: 4B Agg: J Rex (13) H Docker (19) 76.

   FOSTER: Men: Stableford: 4B: G Watkins (16) D Summers (10) 47.

   GARDINERS RUN: Men: Par White: A: J Knights (8) 7 up cb. B: P Wheat (16) 5 up cb. C: C Prosser (21) 8 up.

   GARFIELD: Men: Stroke: 36-hole: A Scr: P Brown (Morwell) 133. A: G Mc Lure (7) 139. B Scr: S Anderson (Morwell) 121. B: T Baharis (16) 99. Stableford: C: G Vittiritti (27) 41.

   GISBORNE: Men: Stableford: A: D Callander (9) 40. B: A Griffiths (14) 40 cb. C: P Coulton (23) 42 cb. Women: A: M Stoettrup (11) 38. B: K Atlas (25) 36.

   GLEN WAVERLEY: Par: A: P Wilson (19) 4 up. B: J Painter (22) 4 up.

   GOONAWARRA: Men: Stableford: A: L Simon (8) 44. B: D Thompson (13) 43. C: M Green (22) 43. Women: A: C Price (32) 43.

   GREEN ACRES: Stableford: A: M Reynolds (13) 43. B: R Claringbold (18) 35. C: J Dean (24) 37.

   GROWLING FROG: Men: Par: A: W Barling (6) sq. B: T Lewin (17) 3 down. C: J Boyd (24) 4 up. Women: P Davey (19) 2 up.

   HEATHCOTE: Men: Stableford: Div 1: A King (12) 38. Div 2: A Healy (26) 37. Women: T Wearne (8) 36.

   HEYFIELD: Men: Stableford: A: J Goodwin (9) 38. B: H Barnes (18) 37.

   HEYWOOD: Men: Stableford White: J Quinliven (13) 42. Women: Stableford: P Prescott (31) 36.

   HIDDEN VALLEY: Stroke: A: J Walash (5) 70. B: R Trimboli (17) 71. C: B Gandolfo (27) 70.

   HILLTOP TATURA: Men: Stroke: A: S Zolich (10) 67. B: J Baker (23) 69. Women: K Ballantyne (27) 69.

   HORSHAM: Men: Stableford: Team: G Radford (25) I Matheson (20) B Breuer (17) K Breuer (30) 131.

   HOWLONG: Men: Stableford: A: S James (9) 43. B: I Bain (20) 42. C: P Allen (25) 42. Women: A: J Trevethan (25) 44.

   HUNTINGDALE: Men: Stableford: A: R Millar (11) 37. B: M Same (14) 35 cb. C: S Tierney (19) 36.

   JUBILEE WANGARATTA: Stableford: A: M Baille jnr (1) 39. B: T Gunn (17) 38. C: L Godfrey (28) 40. Women: K O'Shea (6) 39.

   KERANG: Men: Stableford: L Gillies (27) 40. Women: E Ellwood (29) 40.

   KEW: Men: Stableford: A: R Prosser (6) 37 cb. B: T Goss (19) 42. C: T Christianen (25) 44. Women: E McCrone (31) 40.

   KEYSBOROUGH: Men: Par: P Mcervale (21) 4 up. Women: T Small (19) 1 down.

   KINGSTON HEATH: Men: Stableford White: R Richards (19) 37.

   KOORINGAL: Men: Par: A: N Martir (8) 3 up. B: M Holloway (13) 5 up. C: P Millington (16) 2 up. D: A Mackay (21) 2 up. Women: E Krajnc (35) 3 down.

   KYABRAM PARKLAND: Men: Stroke: A: D Cox (12) 52. B: M Percy (17) 55. C: B Blackney (24) 51. Women: A: H Ward (17) 52. B: K Fanning (24) 51.

   LAKES ENTRANCE: Men: Par White: C: G Te Wierik (25) 4 up. A: T Martin (12) 3 up. B: C Barlow (16) 1 up. Women: Stableford: G May (30) 35. Medley: Stableford 9-hole: Yellow: D Cuthbertson (11) 20.

   LAKESIDE at Albert Park: Mxd: Stroke: Ambrose: Div 1: T Michel (20) B Waters (3) 61.25. Div 2: G Airns (14) R Bowman (12) 62.5. Div 3: B Riordan (21) J Gallagher (20) 63.75.

   LANCEFIELD: Men: Stableford: A: C Lingard (2) 38. B: S Climas (15) 35. C: S Nabba (18) 37.

   LANG LANG: Men: Stableford: A: T Andrews (11) 38. B: A Janssen (21) 39. C: D Oswald (32) 38. Women: K Davey (20) 36.

   LATROBE: Medley: Stableford: A: J Karabatsos (12) 38. B: D Fairless (13) 41. C: R Etchelabi (24) 37.

   LEONGATHA: Stableford Black: A: J Dennerley (13) 36. B: N Gillin (17) 35. C: A Schache (24) 36. Women: Stableford: F O'Brien (29) 37.

   MAFFRA: Men: Stableford: A: G Reynolds (15) 37. B: S Patten (26) 39.

   MALLACOOTA: Men: Stableford: 4B Agg: L Cockburn (14) B Gaudion (24) 45.

   MARYBOROUGH: Men: Stableford: A: R Daniell (9) 38. B: R Chandler (16) 33. C: K Lind (26) 37. Women: A: L Gollop (9) 31.

   MEDWAY: Stableford: A: R Rodriguez (10) 40. B: J Desira (18) 39. C: P Stevens (20) 39 cb.

   MEENIYAN: Men: Stableford White: A Khune (15) 40.

   MELTON VALLEY: Men: Stableford: A: M Lucas (10) 38. B: S O'Brien (13) 41. C: G Clifford (20) 41. D: G Denehey (24) 41. Women: C McCarthy (30) 32.

   MOONAH LINKS: Men: Stroke Legends: Black: A: B Wartnaby (13) 70. B: B Thomas (22) 72 cb. Women: Stroke: A Hartley (19) 71.

   MOOROOPNA: Women: Stroke: Medal Apr: A/Medal: J Versteegen (8) 70. B: S O'Connor (24) 74. Men: Stroke White: A: A Kuiper (8) 69. B: R Weber (19) 69 cb. C: J MacDonald (23) 69.

   MORNINGTON: Men: Stableford White: A: D Irons (11) 40. B: J Brown (18) 46. C: D Vince (28) 42.

   MT MACEDON: Stableford: 4B: G Liddy (18) N Clark (22) 50.

   MT MARTHA: Men: Stroke: K Beenck (21) 63 cb. Women: J Warnecke (20) 68. Men: Trophy: P Jones (17) 133. Women: I Troy (20) 146.

   MURRAY DOWNS: Women: Stableford: A: A Webb (24) 37. Men: A: J Davies (8) 37. B: T Templeton (12) 37. C: B Weybury (26) 37.

   MYRTLEFORD: Men: Stableford: A: P Evans (10) 38. B: G Veldman (24) 40.

   NEANGAR PARK: Stableford: A: A Sonnet (4) 38 cb. B: K Bell (12) 42 cb. C: R Bullingham (26) 42. Women: A: A Harris (23) 36 cb. B: G Gerrish (27) 37.

   NHILL: Men: Stableford: A: J Lacey (9) 38. B: J Millington (27) 37. Women: B Conquer (17) 34.

   NORTHERN: Stableford: A: J Serratore (11) 39. B: L Miller (18) 41. C: P Vasilopoulos (27) 43.

   NUMURKAH: Men: Stableford White: M Oakley (19) 45. Women: Stableford: L Ashton (23) 40.

   OAKLEIGH: Women: Stroke: A Newton (12) 62.

   PAMBULA MERIMBULA: Men: Stableford White: A: S Mulvogue (8) 39. B: M Fraser (15) 37. C: R Wright (20) 38. D: D Cotton (30) 41. Women: Stableford: S Senior (15) 36.

   PENINSULA KINGSWOOD: Stroke: Medal: Peninsula South: A/Medal: G Pollard (13) 74. B: T Catchlove (20) 73. C: R Zammit (25) 77. Men: Hole in one: Peninsula North: D Out at 14th. Stroke: Kingswood: A: S Boland (13) 67 cb. B: D Turcarelli (26) 73. Par: C Wilkinson (22) 1 down cb. Women: C Aston (14) 4 down.

   PHILLIP ISLAND: Men: Stableford: 4B: T Law (23) B Lang (18) 45. Women: F Rosen (33) L Den Elzen (40) 45.

   PORTARLINGTON: Men: Stableford: A: J Leeding (10) 39. B: J Bennett (13) 42. C: B Lincoln (21) 39. D: C Doyle (23) 39. Women: M Mascoll (28) 39.

   PORTLAND: Stableford: A: K Rivett (9) 39. B: C Hewlett (15) 38. C: J Pye (20) 39 cb. S Ruis (11) 41.

   PORTSEA: Men: Stableford: A: R Bowtell (8) 36 cb. B: I Hickey (11) 35. C: R Musgrave (20) 40. Stableford Gold: D Matthews (24) 37. Women: Stableford: K Doodson (34) 35.

   QUEENSCLIFF: Stableford: S Obrien (22) 38 cb.

   RAAF WILLIAMS: Mxd: Stableford: A: F Hansen (16) 37. B: J Findlay C/B (18) 38. C: E Boraine (25) 39.

   RACV HEALESVILLE: Stroke: C'ship: A Scr: C Handasyde 306. B Scr: D Phillips 332. C Scr: J Viggers 374. R Harris (22) 71.

   RICH RIVER: Men: Stroke Medal Apr: West: Black: A Scr: B Christie 74. A: A Tewhata (11) 68. B Scr: J Ridge 84. B/Medal: T Hay (18) 66. C Scr: D Roberts 90. C: A Loader (26) 69.

   RIVERSDALE: Men: Stableford White: A: P Marks (8) 35. B: A Ellis (15) 44. C: S Fieldsend (21) 40.

   RIVERVIEW: at Ivanhoe: Men: Par: A: M Hunt (11) 7 up. B: J Hopkins (21) 7 up. Women: G Raftery (25) 2 down cb.

   ROMSEY: Men: Par: P Scanlon (30) 1 up. Stroke: Shield: J Freestone bt J Moody 8-6.

   ROSANNA: Mxd: Stableford: A: R London (5) 40. B: D Herbert (12) 39 cb. C: M Anderson (27) 44.

   ROSEBUD COUNTRY: Men: Stableford: West: A: A Burke (14) 40. B: G McCullough (24) 40. East: J Hampton (+2) 38. Women: L Croft (22) 36.

   ROSEBUD PARK: Men: Stableford 9-hole: White: M Spiteri (15) 22. Stroke Invit Team: P Waterfall (19) 75. Women: Stableford: 9-hole: J Eddy (17) 23.

   SAFETY BEACH: Women: Stableford: D Law (27) 33.

   SALE: Women: Stroke: Medal: A: K Manzie (12) 74. Men: Medal Apr: A: J Slater (7) 67. J Simic (5) 69. B: P Ray (26) 67. P McIntyre (15) 71 cb.

   SANCTUARY LAKES: Mxd: Stroke 4B: White: A Coleman R Laski J D'Cruz A Cramer 54.25.

   SANDHURST: Men: Stableford North: Black: J Tisdale (9) 35. Stableford: C Tan (25) 39. Par: Champions: C Wallace (8) 3 up. Women: Stableford: North: J Templeton (27) 32. Par: Champions: M Perkins (18) 1 up.

   SEYMOUR: Men: Stableford: A: P Sawyer (6) 39. B: G Neville (20) 38. Women: L Munari (41) 34.

   SHEPPARTON: Men: Par White: A: C Brewer (9) 4 up. B: G Barry (16) 7 up. C: S Boyer (19) 2 up cb. Women: Par: D: J Harrington (28) 2 up cb.

   SORRENTO: Stableford: A: D Guppy (18) 37. B: T Harford (21) 39. Women: J Ackman (33) 37.

   SOUTHERN: Stableford: A: T O'Bree (10) 39. B: P Moss (17) 38 cb. C: D Todd (22) 40 cb.

   SPRING PARK: Mxd: Stroke: A Henriques (18) 65.

   SPRING VALLEY: Mxd: Stroke: A/Medal: P Doran (15) 70. B: L Halpin (19) 71 cb.

   ST ANDREWS BEACH: Mxd: Stableford: B Ramm (23) 32.

   STAWELL: Men: Stroke: Medal: A Scr: T Coffey 77. A: R Hackwill (8) 80. B Scr: B Martin 88. B: I Jordan (17) 89. C Scr: F Kuypers 96. C: P Hutton (34) 105. Women: Div 1 Scr: L Martin 75. Div 1: J McInerney (21) 75.

   STRATHALLAN: Mxd: Stableford: 4B: L Lowersom (19) J Keating (36) 49 cb.

   SUNSHINE: Stableford: A: D Tare (6) 38. B: J Todaro (17) 37. C: G Dang (31) 38. L Baliton (19) 37 cb.

   TARRAWINGEE: Men: Stableford: L Steer (23) 41. Women: F Phillips (35) 34.

   THE DUNES: Stableford The Dunes: Black: A: D Saunders (11) 33. B: K Saunders (23) 35. White: M Morgan (30) 36. Women: Stableford: S Stephenson (16) 36.

   THE HERITAGE: Men: Stableford: Henley: A: R Malvaso (4) 36 cb. B: G Fenigan (13) 37. C: D Price (19) 32. St John: A McHarry (8) 42. Women: M Lewis (10) 35.

   THE NATIONAL: Medley: Stableford Long Island: Black: P Kalimnakis (22) 40.

   THIRTEENTH BEACH: Women: Stroke: Creek: F MacGowan (21) 72. Men: A: M Wilding (4) 69. B: F Pellizzeri (12) 67. C: I Skibinski (22) 72 cb.

   TIRHATUAN: Men: Par Yellow: A: T Jones (16) 3 up. C: G Payrits (25) 3 up. Women: Par: M Tempest (25) 3 up cb.

   TOCUMWAL: Men: Stableford: A: B Wison (9) 38. B: P Brabender Snr (17) 38. C: D Gibbs (20) 40. Women: A: A Beveridge (15) 36. B: A Clement (43) 41.

   TORQUAY: Men: Stableford: A: M Cassar (9) 37. B: G Walters (13) 40. Women: C Brunt (12) 35. Men: Resort: L Wanders (15) 33. Visitor: J Cook (27) 42.

   TRAFALGAR: Men: Stroke: American Foursome: A Scr: P Heathcote B Cosgriff 70. A: R Daly D Blackshaw 65-7/8.

   TRARALGON: Men: Stableford: 2B: Div 1: L Keilty (36) D Canning (15) 52. Div 2: I Whitehead (20) R Smith (15) 50. Women: G Wight (21) 37 cb.

   VICTORIA: Men: Stableford: J Bowler (9) 36. Women: J Gardner (13) 37 cb.

   WANGARATTA: Men: Stableford: A: T Ferguson (12) 41. B: D Stone (23) 42.

   WARRNAMBOOL: Men: Stableford: A: D Mcmahon (7) 41. B: D Haynes (16) 43. C: J Wormald (19) 41. Women: L Higgins (14) 37.

   WATERFORD VALLEY: Men: Stableford: 4B: P Bell M Smyth 43.

   WHITTLESEA: Mxd: Stableford White: A: P Campi (7) 41. B: G Barnes (17) 42. C: T Stirling (24) 40.

   WONTHAGGI: Men: Stableford White: A: D Williams (6) 38. B: I Sullivan (13) 42. C: A Hooton-Shandley (19) 42.

   WOODLANDS: Men: Stroke: A: T Pope (2) 70. B: K Cheong (15) 69. C: P Forkas (21) 70. Women: T Singham (3) 80 cb.

   WOORAYL: Men: Stroke: Ambrose: A: B Hogan (10) T Hogan (14) 57. Women: Stableford: A: E McBride (35) 35.

   YARRA VALLEY: Men: Stroke: M Thompson (17) 68 cb.

   YARRA VIEW: Men: Par: Trophy: A: S Soumilas (15) 6 up. B: A Cron (19) 3 up cb.

   YARRA YARRA: Men: Stableford: A: I Shearer (10) 39. B: T Snowball (11) 35. C: D Duggan (16) 38. D: M Hollowood (28) 37.

   YARRAM: Men: Stableford: 4B: J Foat (12) C Coulthard (20) 48.

   YARRAWONGA MULWALA: Women: Par: Lake: A: J Gonera (23) 3 up. B: C Spinks (29) sq. Men: Stableford: A: G Gourley (9) 41. B: R Monro (23) 41. Murray: A: S Campion (4) 38. B: B McCallum (23) 40.

   YERING MEADOWS: Stableford: A Jury (15) 42. Stableford White: N Windley (15) 38. Women: Stableford: K Gelley (26) 31.




October is Golf Month. Share the golf bug to win the ultimate golf bug adventure to Barnbougle, Cape Wickham and Ocean Dunes courtesy of Air Adventure Golf Tours.


Head to www.golfmonth.com.au for more details.

20 October 2017
Australia's Su Oh was already having a great day at the Swinging Skirts LPGA Championship in Taipei when she walked up the 18th fairway today; a ... Read more
20 October 2017
Emerging Australian Cameron Smith has vaulted into contention at the United States PGA Tour's CJ Cup @ Nine Bridges event in South Korea. Read more
20 October 2017
ALTONA LAKES: Snr Stableford: 9-hole: J Rees (6) 19. Read more
MyGolf
Golf Victoria