Victorian club golf results - Saturday

 

ALEXANDRA: Stableford: A: L Wilson (18) 39. B: F Devries (25) 38. Women: B Dodge (25) 35.

   ALTONA LAKES: Men: Stableford: A: M Kelly (8) 39 cb. B: A Lawler (14) 40. C: P Ford (20) 40. Women: J Bestwick (11) 37.

   AMSTEL: Men: Stableford Ranfurlie: White: A: T Moyo (4) 37 cb. B: J Florindo (13) 37. C: B Eastwood (19) 36.

   ANGLESEA: Stableford: A: A Ivelja (9) 40 cb. B: N Forsyth (16) 41. C: P Johnstone (22) 39 cb. Div 1: E Coleman (22) 34.

   BACCHUS MARSH: Stableford: A: R Suter (5) 41. B: R Bennett (24) 38.

   BACCHUS MARSH WEST: Men: Par White: A: D Stewart (4) 6 up. B: D Earls (17) 6 up. C: H Fleming (31) 5 up.

   BAIRNSDALE: Men: Stroke: Scr: A: M Churches (14) 69. B: D Turner (16) 70.

   BARHAM: Stroke: A: K Bailey (14) 70. B: J Bowen (22) 72. Women: Stableford: P Grant (22) 33.

   BELVOIR PARK: Men: Stroke: A: D Griffin (8) 69 cb. B: G Annand (19) 66. C: A Park (22) 65. Women: B Fitzpatrick (29) 72.

   BENDIGO: Men: Stableford White: A: K Fox (10) 40. B: R Marriott (15) 37 cb. C: R Algreen-Ussing (21) 38 cb.

   BOX HILL: Mxd: Stableford: A: S Gunn (5) 38. B: P Govaars (12) 39. C: J Oriander (17) 40. D: C McLeod (25) 42.

   BRIGHT: Men: Stableford White: A: T Applegarth (4) 35. B: C Davey (20) 40. C: S Dagher (25) 35.

   BRIGHTON: Men: Stableford: A: R Boucher (13) 39. B: S Smith (24) 38. C: D Carter (30) 38.

   BROADFORD: Men: Stroke: Ambrose: T Triggs C Hanson G McCormack P Morrow 55.

   BUNINYONG: Stableford: A: C Tatt (1) 41. B: W Lyle (17) 37. C: B Smith (19) 40.

   CAMPERDOWN: Men: Stableford: P Skene (9) 41.

   CARDINIA BEACONHILLS: Stroke: Ambrose: L Boyle (9) I Furyk (6) K Timmins (5) R Kelly (4) 53. Matchplay: A: M Van Der Kraan. B: J Karac. C: M Borg.

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Men: Stableford: M Ingram (19) 38 cb.

   CASTERTON: Stableford: K Etherton (9) 42.

   CASTLEMAINE: Mxd: Stableford: K Gardner (11) 40.

   CENTENARY PARK: Men: Stroke Black: M Jurisic (26) 44.

   CHALAMBAR ARARAT: Mxd: Stroke: American Foursome: N Bush (10) R Hamilton (10) 67. Stableford: P Clark (18) 37.

   CHURCHILL & MONASH: Stroke: A/Medal: P Smart (9) 72. B: A Sharrock (19) 72. C: J Jeffery (26) 73.

   CHURCHILL WAVERLEY: Men: Stroke: Foursome: Waverley: J Butler G Barrot (16.5) 63.5. Stableford Churchill Park: White: A: C Nalupta (13) 39 cb. B: G Slack (19) 40. C: L Snart (25) 41.

   CLIFTON SPRINGS: Stableford: J Kelly (9) 37. R Hunt (15) 38. L Cook (17) 36. M Kelly (23) 35. Women: A: V Hedley (26) 31. B: J Brown (32) 28.

   COBRAM BAROOGA: Par: A: J Milovitch (12) 2 up. B: R Stringer (13) 2 up cb. C: R Medcraft (24) 5 up. Women: A: M Rhode (16) sq cb.

   COHUNA: Men: Stroke: D McGlone (13) 67. Women: Stableford: S Whittaker (31) 29.

   COLAC: Men: Stroke: A: P MacDonald (12) 66. B: W Greaves (15) 64. C: M Brennan (20) 66.

   COMMERCIAL ALBURY: Stableford White: A: S Johanson (7) 41. B: P Auel (16) 40. C: P Drummond (18) 41.

   COMMONWEALTH: Women: Stableford: PM: L Griffin (3) 41. Men: Stableford White: A: M Crabbe (2) 42. B: T Wagg (13) 40. C: M Wade (20) 40. Stableford: Trophy: T Cowper (19) 39. Hole in one: White: B Bramwell at 15th.

   COROWA: Women: Stableford: J Pavey (18) 35. Men: G Davie (5) 38. G Ward (13) 35. C Ramos (22) 37.

   CRAIGIEBURN WILLMOTT: Mxd: Stableford: A: R Dale (13) 39. B: K Rup (17) 40. C: K Lawrence (24) 35.

   CRANBOURNE: Men: Stableford: A: L Go (3) 42 cb. B: R Harris (18) 40. C: N Musiker (23) 42.

   CREEKSIDE: Men: Par Yellow: A: S Eaton (14) 2 up. B: J Loke (18) 5 up. C: H Williams (25) 7 up. Women: Par: A: E Urlichs (38) 1 down cb.

   DEVILBEND: Men: Stableford: 2B: C Cox S Butler 50.

   DROUIN: Men: Stableford: A: S Coombs (8) 39. B: M Hanley (20) 41. C: J Monteath (23) 34 cb. Women: A: J Dixon (19) 31 cb.

   EAST MALVERN: Medley: Stableford: 4B: G Coventry (15) G Moule (22) 45.

   EASTERN: Mxd: Stableford North: White: A: B Murray (14) 40. South: Black: C Cameron (0) 40. B: P Woods (18) 41. East: A: C Frazer (18) 40.

   EASTERN SWARD: Men: Stableford: 4B: P Thomson (19) G Bell (15) 49.

   EASTWOOD: Men: Par: A: E Oudyk (12) 5 up. B: R Paul (20) 5 up. C: M Wylie (23) 4 up.

   EUROA: Men: Stableford: A: E Carracher (1) 40. B: G Vincent (25) 42. Women: A Scr: G Allen (16) 37. B: J Hoare (28) 35. C: J Collins (35) 34.

   FINLEY: Men: Stroke: A: M Clarke (8) 77 cb. B: B Shaw (14) 73. C: S Fuller (19) 71. D: A Higgins (29) 77. Women: S Simpson (23) 77.

   FLINDERS: Stableford: M Murphy (19) 31. Men: G Iredale (19) 43. C Maxwell (32) 35 cb. Mxd: Stroke: Foursome: E Stawell 74.5.

   FOREST HILLS: Men: Par: A: R MacDonald (13) 4 up. B: A Finn (36) 3 up cb.

   GARDINERS RUN: Men: Stableford: A: S Byford (9) 42. B: M Gromadovski (11) 44. C: M MacKenzie (27) 43.

   GARFIELD: Men: Stableford: A: P Glasscock (13) 38 cb. B: C Cousin (15) 38. C: G Whelan (21) 38. Women: H Hockley (31) 29.

   GISBORNE: Mxd Foursome: J Griffiths (12) A Griffiths (14) 50.

   GOONAWARRA: Stableford: A: J Hughes (10) 40. B: J Consiglio (13) 41 cb. C: M Green (21) 41. Women: A Hawke (30) 32.

   GREEN ACRES: Men: Par: A: B Neill (13) 3 up. B: R Evans (16) 2 up. C: J Remmers (22) 1 up cb.

   HAMILTON: Men: Stableford: A: A Manson (14) 38. B: B Lang (19) 36. Women: E Smith (20) 38.

   HEATHCOTE: Men: Stableford: 2B Agg: D Clouston (2) B Ring (15) 74. Women: T Wearne (7) 42.

   HEIDELBERG: Mxd: Stableford: Gentsome: B Grose (20) R Bartlett (21) S Grose (17) T Wilkinson (10) 113.

   HEYFIELD: Men: Stableford: 4B Agg: J Goodwin (8) 33. A Behan (19) 36.

   HIDDEN VALLEY: Stroke: A: B Lewis (11) 73. B: R Gallasch (26) 74 cb.

   HILLTOP TATURA: Men: Stableford: J Keller (5) 40.

   HORSHAM: Men: Stroke: A: R Freak (4) 67. B: G Anson (10) 69. C: T Robson (15) 69. D: T Magee (22) 68. Women: 4B: J Neumann (13) L Jakobi (8) 65 cb.

   HOWLONG: Men: Stableford: A: P Stevens (8) 40. B: B Iverach (19) 39 cb. C: G Keir (25) 44. Women: A Lee (27) 39.

   HUNTINGDALE: Men: Stroke: A: J Be (10) 71. B/Medal: K Chandler (13) 68. C: D Wu (24) 74. Scr: S Burr 76. Women: R Moss (20) 74. Par: Trophy: R Moss (21) 1 up. Men: Stableford: J Ivanyi (18) 39.

   IVANHOE: Men: Stableford: A: A Petricola (7) 38 cb. B: G Larkin (21) 39 cb. Women: J Dimovitis (27) 28.

   JUBILEE WANGARATTA: Women: Stroke: A Mitchell (16) 73. Men: A: S Godfrey (8) 70. B: M Baillie (17) 72. C: A Kungl (18) 70.

   KERANG: Men: Stableford: J Hewitt (17) 39. Women: J Waterson (23) 35.

   KEW: Men: Stableford: A: J Doggett (6) 43. B: M Whittaker (18) 45. C: C Jackman (32) 42. Women: K Perryman (16) 37.

   KEYSBOROUGH: Men: Stableford: A: R Harvie (3) 40. B: D Sager (15) 40 cb. C: R Kimber (21) 40. Women: S Ellis (24) 42.

   KILMORE: Medal A: G Titterton (11) 70. B: M Russell (18) 70.

   KINGSTON HEATH: Men: Stableford: A: J Mitchell (8) 42 cb. B: T Clemens (17) 39.

   KOORINGAL: Men: Stableford: A: J Comrie (6) 37. B: R Tupuhi (9) 43. C: L Cutajar (16) 41. D: A Brown (20) 43. Women: H Harley (7) 35. Men: Hole in one: A MacLean at 8th.

   KORUMBURRA: Women: Stableford: D Wrigley (24) 24.

   KYABRAM PARKLAND: Men: Stroke: A: R Gentle (13) 49. B: M Percy (17) 51 cb. C: B Blackney (23) 56. Women: A: T Wooten-Jones (20) 54. B: B Howard (23) 52. Men: Hole in one: M Sullivan at 12th.

   KYABRAM VALLEY VIEW: Stableford: M Coyne (12) 39. B Stone (29) 36. J Bauerle (13) 34.

   LAKES ENTRANCE: Women: Par: T Barlow (18) 2 down. Men: Stableford White: B: N Garden (16) 39. A: S Sproule (11) 37. C: G Ereaut (36) 38.

   LAKESIDE at Albert Park: Men: Stableford Trophy: Black: A: J Olszewski (11) 40. B: J Fellows (16) 42. C: P Walshe (31) 40. Women: Stableford: S Mutton (24) 38.

   LANCEFIELD: Men: Stableford White: A: G Cook (11) 40. B: M Stomilovic (16) 38. C: B Flentjar (22) 39.

   LATROBE: Medley: Stableford Hcp: White: A: D Gorr (10) 40. B: M Wallace (18) 42. C: D Stavridis (23) 39.

   LEONGATHA: Mxd: Par: G Hennequin (10) 1 down. 4B: A Kuhne 8 up. J Dummett 8 up.

   LONSDALE: Stableford: A: C Maas (20) 42. T Fletcher (15) 39. B: G O'Donnell (17) 40. C: B Fogarty (25) 36.

   MAFFRA: Men: Stroke C'ship: Black: A Scr: N Magnuson (+2) 219. A: G McQuillian (8) 215. B Scr: C Coleman (13) 252. B: C Coleman (13) 209. C Scr: L Hurst (19) 274. C: L Hurst (19) 217. Medal Apr: A: C Coleman (13) 70. B: P Anderson (19) 71.

   MALLACOOTA: Men: Stroke: Medal Apr: D Kent (19) 72 cb. Women: C Hopkins (30) 70.

   MANSFIELD: Stroke: Medal: B Grant (9) 67. Women: M Cumming (17) 74.

   MARYBOROUGH: Par: A: J Scullion (10) 1 up. B: D Baker (18) 2 up. C: K Lind (25) 3 up. Women: D Perry (23) 2 down.

   MEDWAY: Women: Stableford: Trophy: A: J Gale (9) 33 cb. Men: A: D Reid (11) 41. B: E Santilli (13) 40. C: J Di Benedetto (20) 36.

   MEENIYAN: Stableford: P Riddle (23) 38 cb.

   MELBOURNE AIRPORT: Stroke A: C McIntyre (15) 67. B/Medal: A Pfeiffer (20) 66. C: A West (28) 69 cb.

   MELTON VALLEY: Men: Stableford: A: W Morris (10) 36. B: B Botten (11) 41. C: G Kilgour (18) 40. D: A Baker (36) 39 cb. Women: S Gaylard (22) 24.

   METROPOLITAN: Men: Par: Captain's Trophy: P Duke (10) 4 up. A: D Micheluzzi (+5) 4 up. B: B Dean (15) 5 up. C: R Dalziel (22) 4 up. Women: N Postma (25) 4 up.

   MIDLANDS: Stableford: A: R Ryan (10) 40. B: A Rimmington (14) 40. C: M Malone (19) 41. Women: T Benoit (28) 44.

   MILDURA: Men: Stableford: A: G Polkinghorne (9) 37. B: P Rogan (18) 38. C: L Smith (20) 36.

   MIRBOO NORTH: Par: S Beitz (23) 3 up.

   MOONAH LINKS: Men: Stableford Legends: Black: A: N Woodward (13) 33. B Scr: S Romari (15) 38. Women: Stableford: A Wheeler (45) 35.

   MOOROOPNA: 4B: T Gledhill (18) C Marshall (4) 9 up cb. Women: Par: A Gallagher (35) sq.

   MORNINGTON: Men: Stableford White: A: G Fitch (7) 44. B: L Popov (16) 40. C: A Mcdonagh (20) 44.

   MORTLAKE: Men: Stroke White: D O'Neill (15) 69.

   MORWELL: Men: Stableford: A: P Henderson (8) 39. B: A Pigdon (19) 42. C: D Wykes (22) 36.

   MT MACEDON: Stroke: A: P Sinclair (6) 65. B: B Walsh (18) 71. C/Medal: L Robinson (27) 64. A Scr: P Sinclair 71.

   MT MARTHA: Men: Stableford: B Graham (13) 42. Women: R Brake (23) 30.

   MURRAY DOWNS: Men: Stableford Black: A: A Davis (5) 36. B: K Cooper (16) 36. C: R Casey (22) 37. Women: Stableford: A Shipsides (27) 34.

   MYRTLEFORD: Stroke: C'ship: G Piazza 79 J Rinaldo 91.

   NEANGAR PARK: Par: A: J Hafkamp (6) 3 up. B: M Flint (11) 5 up. C: N Rix (34) 4 up. A: S Flint (17) sq. B: K McCuskey (28) 1 up.

   NEWRY: Men: Stableford: M Robinson (8) 36. Women: J McNamara (34) 37.

   NHILL: Stroke: A: D Ryan (4) 69. B: G Morrison (16) 83. Women: W Norton (26) 98 cb.

   NORTHERN: Par: A: M Stephens (7) 5 up cb. B: A McMahon (15) 8 up. C: F Mount (24) 10 up.

   NUMURKAH: Men: Par 4B: White: A Nicholls (7) B Clurey (26) 11 up. Women: Par: J Adams (23) J Hannaford (21) 7 up.

   OAKLEIGH: Women: Stroke Medal Apr: Black: A Newton (13) 58.

   OLINDA: Stableford: A: J Smith (16) 35. B: B Camm (20) 32.

   ORBOST: Men: Stableford: A Hambling (16) 41. Women: D Perry (32) 39.

   PAMBULA MERIMBULA: Men: Stableford White: A: W Nichols (9) 38. B: A Metcalfe (15) 38. C: B Nankervis (20) 38. D: G Gilchrist (28) 40. Women: Stableford: C Ramsay (10) 36.

   PATTERSON RIVER: Men: Stroke: A: R Baecher (9) 68. B: R Clark (17) 69. C: J McKee (20) 67. Medal May: J McKee (22) 67. Women: J Musgrove (25) 71.

   PENINSULA KINGSWOOD: Mxd: Stableford 2B Agg: Kingswood: White: A: S Nota (8) C Mercuri (16) 76. Stableford: Peninsula South: B Burton (7) B Evans (18) 77.

   PHILLIP ISLAND: Stableford: A: J Bennett (11) 35. B: R Colling (18) 37. C: L Downward (19) 38. Women: A Schofield (23) 32.

   PORTARLINGTON: Stroke: A: J Bennett (11) 68. B: L Lorenc (16) 71 cb. C: M McNeill (22) 66. D: P Kennedy (29) 66. Women: M Mooney (19) 76.

   PORTLAND: Men: Stableford: A: K Herbertson (8) 38 cb. B: R Tozer (14) 39. C: B Al;dous (18) 44. Women: J Errey (22) 34.

   PORTSEA: Stableford: 4B: D Cope (3) T Richards (11) 45. Women: J Pitcher (18) L Elliott (24) 43.

   QUEENSCLIFF: Stableford: G Jenkins (14) 40.

   RAAF WILLIAMS: Mxd: Par: A: R Latham (13) 4 up. B: G Walker (17) 2 down. C: R Nash (26) 1 down.

   RACV CAPE SCHANCK: Mxd: Stableford: A: G Fitzgibbon (15) 40. B: D Bubb (21) 37.

   RACV HEALESVILLE: Mxd: Stroke: R Johnston (18) 60.

   RICH RIVER: Stableford East: A: M Lake (12) 39. B: B Suffolk (16) 42. C: J Foyster (20) 41. Women: M Ciavarella (14) 35.

   RINGWOOD: Men: Par: A: S Pell (4) 6 up. B: T O'Regan (15) 5 up. C: T Jewell (22) 4 up cb. Women: C McKeon (25) 6 up.

   RIVERSDALE: Men: Stableford White: A: N Duff (8) 39 cb. B: G Cameron (19) 43. C: T Burnham (21) 44 cb.

   ROCHESTER: Men: 4B: A James (17) J Wright (8) 8 up cb.

   ROMSEY: Medal: L Gaunt (5) 70.

   ROSANNA: Stroke: President's Trophy: B Delaney (8) 136. A/Medal: B Delaney (8) 65. B: D Alcaide (12) 66. C: J Smart (19) 67 cb. D: A Troughear (22) 68.

   ROSEBUD COUNTRY: Men: Stableford: South: A: B Edwards (7) 38. B: T Huckstep (20) 46. C: J Bahr (24) 38. North: A: C Meaby (14) 36. Women: A: K Sladdin (21) 33. South: A: P Keating (36) 34.

   ROSEBUD PARK: Men: Stroke: C'ship: A: B King (7) 69. B/Medal: B Fry (17) 68. C: R Waterfall (31) 69. Scr: B King 76. Women: Stableford: D Doyle (34) 29.

   ROSSDALE: Medley: Stableford: Team: A Drummond R Davey E McLean C Dunne 92.

   ROYAL MELBOURNE: Men: Par: West: A: S Kings (11) 5 up. B: D Lee (16) 1 up. C: R Cornall (22) sq. Trophy: S Kings (11) 5 up. Par East: White: H Gilbert (1) 4 up. Par: J Carden (7) 6 up.

   SAFETY BEACH: Women: Stableford: 4B Agg: S Mahler (29) L Wilton (31) D Hart (33) T McKim (29) 72.

   SALE: Stableford: A: J Thomas (10) 35. B: N Wagland (18) 36. C: P Jones (20) 33 cb. Women: A: J McTier (35) 35.

   SANCTUARY LAKES: Mxd: Stableford Black: A: T Hislop (6) 39. B: T Wesley (9) 34. C: A O'Meara (18) 38.

   SANDHURST: Medley: Stableford: 4B: North: A Salmon (10) S Falahey (19) 49. Champions: A: C Wallace (7) 39. B: S Davies (29) 40.

   SANDRINGHAM: Mxd: Stableford: A: D Pidgeon (7) 36 cb. B: P Mitchell (19) 40. C: R Branagh (23) 38.

   SEYMOUR: Men: Stableford: A: G Pell (5) 36. B: S Dowes (34) 50. Women: A: D Stuart (7) 34. B: D Stammers (22) 34.

   SHEPPARTON: Men: Stableford Trophy: White: A: B Kellow (0) 42. B: P Thomas (14) 41. C: M Cullen (18) 41. Women: Stableford: A: S Moore (19) 40.

   SORRENTO: Men: Stableford: A: J Hayman (12) 38. B: W Leeming (21) 38 cb. Women: J McKay (30) 35 cb.

   SOUTHERN: Stableford: A: B Doggett (6) 41. B: S Hilbert (14) 44. C: T Bannan (31) 44.

   SPRING PARK: Mxd: Stableford: A Henriques (17) 40.

   SPRING VALLEY: Men: Stroke: Foursome: R Grant A Peters (5.5) 70.5 cb. Stableford: 4B: D Darke (21) S Morris (33) 48.

   ST ANDREWS BEACH: Mxd: Stableford White: I Cubela (25) 41.

   STAWELL: Men: Stableford: A: L Dunn (2) 34. B: T Molan (13) 37. C: V Allen (32) 26. Women: C McKendrick (18) 31.

   STRATHALLAN: Men: Stroke: Ambrose: A Crooks (17) R Harris (13) 63.5.

   SUNSHINE: Stableford: A: J Papadopoulos (4) 39. B: W Turczyniak (18) 42. C: B Dennett (24) 39. N Sohail (1) 35.

   TARRAWINGEE: Mxd: Stroke: C'ship: M Tanirau (20) A Bradfield (43) 681/2. A Garraffo (16) C Hardy (20) 92.

   THE DUNES: Mxd: Stableford: The Cups: A: S Keogh (26) 21. B: I Howard (28) 21. Women: The Dunes: K Hall (20) 38. Men: A: T Steward (+3) 39. B: A Tratt (15) 39. C: W Whitfield (18) 37. Mxd: Visitor: B Nguyen (20) 41.

   THE HERITAGE: Men: Stableford: St John: A: B Bergin (5) 41. B: E Dunn (16) 35. C: Z Zhou (21) 35. Henley: A: B Toogood (8) 42 cb. B: A Hewitt (12) 39. C: R Portelli (28) 40. Women: M Lewis (10) 43.

   THE NATIONAL: Medley Stableford Long Island: P Quinan (19) 41.

   THE SANDS TORQUAY: Stableford A: C Corker (0) 41. B: L Downey (19) 40. Women: Gold: S Barrett (35) 35 cb.

   THIRTEENTH BEACH: Par: Creek: A: A Moore (9) 2 up cb. B: S McGlone (14) 6 up. C: D Moroney (16) 6 up cb. Women: J Smith (21) 1 down.

   TIRHATUAN: Stableford: 4B: T Atkinson (9) A Bouwmeester (21) 45. Women: H Jeffery (20) 34.

   TOCUMWAL: Men: Stableford: A: B Kerr (2) 40. B: B Morgan (15) 41. C: B Furley (29) 37. Women: A: S Clark (16) 38. B: P Wilson (33) 37.

   TORQUAY: Men: Stableford: A: A Ranner (10) 40. B: B Baranski (13) 37. C: T Strahan (14) 41. D: R Darby (20) 38. Women: D Shoesmith (16) 36. Men: Stableford Resort: Green: B Brown (25) 37. Mxd: Stableford: B Moloney (11) 40.

   TRAFALGAR: Men: Stroke White: A: B Aplin (12) 65. B: B Speck (30) 67.

   TRENTHAM: Stableford: 4B: D Reed-Rogers (23) 49 cb. M De Jong (26) 49 cb.

   VICTORIA: Men: Par: A: T Gowers (3) 3 up. B: J McBriar (16) 5 up cb. C: P Loncraine (25) 8 up. J Duggan (26) 1 up cb. Women: M Mateer (23) 4 up.

   WANGARATTA: Men: Par: A: T Cooper (6) 2 up cb. B: J Antic (19) 2 up.

   WARBURTON: Men: Stableford White: A: N Cross (9) 38. B: W Kempton (21) 39.

   WARRAGUL: Stableford: R Taylor (11) 40. S Osborne (18) 43. G Barnes (30) 40. Women: J Williams (9) 31.

   WARRNAMBOOL: Men: Par: 4B: C Lilley (10) L Lilley (16) 10 up. Women: Stableford: S Wilton (15) 34.

   WERRIBEE PARK: Men: Par White: A: J Lavan (5) 1 up. B: S Baker (11) 4 up. C: C Hall (18) 4 up. D: J Caulfield (27) 2 up. Women: Par: A: J Macleod (11) 5 down.

   WHITTLESEA: Mxd: Stableford A: D Taylor (10) 41. B: W Martin (12) 41. C: M McGinty (19) 35.

   WODONGA: Mxd: Stroke: A: J Walker (4) 69. B: M Leman (10) 70. C: P Quinlivan (25) 70. M Barnes (23) 36.

   WONTHAGGI: Men: Stroke: Ambrose: K Jamieson (9) J Grenville (14) H Adams (15) J Brann (17) 57.125. Women: Stableford: M Ryan (23) 37.

   WOODEND: Stableford: N Muir (20) 41.

   WOODLANDS: Men: Par: A: P Everiss (8) 2 up cb. B: C Sinclair (13) 5 up cb. C: M Sadlier (18) 4 up cb. Women: T Fothergill (24) 1 up.

   WOORAYL: Men: Stroke White: A/Medal: T Hogan (13) 68. B: B Fennell (19) 72. C: B Collier (27) 76. A/Medal: T Hogan (13) 68. B: B Fennell (19) 72. C: B Collier (27) 76.

   YARRA VALLEY: Men: Stableford: R Johnson (27) 41.

   YARRA VIEW: Men: Par: A: T Iulianetti (11) 4 up. B: A Taylor (20) 1 up cb.

   YARRA YARRA: Men: Par: A: M Templeton (8) 3 up. B: D Meagher (15) 2 up. C: G Nicholls (20) 4 up. D: T Brand (27) 3 up. Hole in one: J Green at 1st. Par: Cup: D Meagher bt S Murray 4-3. Trophy: G Nicholls (20) 4 up. Par Yellow: G Murray (22) 1 down. Women: Par: C Eime (32) 2 up.

   YARRAM: Stableford: A: D Fricker (Traralgon) (12) 38. B: D White (Traralgon) (16) 42. C: J Fenech (Traralgon) (21) 39. D: G Webb (24) 36. Women: Stroke: J Nickell (22) 73.

   YARRAWONGA MULWALA: Men: Stableford Lake: White: A: V Slattery (8) 39 cb. B: C Rosser (24) 41 cb. Murray: A: I Cooksey (7) 40 cb. B: B Bylett (19) 42.

   YERING MEADOWS: Men: Stableford: Nursery: D Frazer (17) 42. Stableford White: K Mark (32) 40. Women: Stableford: Valley: V Humble (36) 34. Men: S Carey (10) 42. Stroke Matchplay: Nursery: Black: A Grikis (14) bt W Jacobsen (9) 3-2.




October is Golf Month. Share the golf bug to win the ultimate golf bug adventure to Barnbougle, Cape Wickham and Ocean Dunes courtesy of Air Adventure Golf Tours.


Head to www.golfmonth.com.au for more details.

22 October 2017
Marc Leishman and Cam Smith came close to US PGA Tour glory today, but both fell victim to red-hot Justin Thomas. Read more
23 October 2017
BAIRNSDALE: Mxd: Stableford: J Sing (40) 42. R Oakley (17) 39. Read more
MyGolf
Golf Victoria