Victorian club golf results - Saturday

 

   ALEXANDRA: Men: Stroke White: A: W Rosser (11) 70. B: B Newton (20) 70. Women: Stroke: M Fahey (14) 71.

   ALTONA LAKES: Stroke: A/Medal: C Warwick (12) 70. B: L Hall (18) 71. C: J Sagona (20) 72 cb. Women: V Oorschot (29) 65.

   AMSTEL: Stableford: Ranfurlie: A/Medal: L Clifford (5) 34. B: S Carter (15) 33. C: F Hogan (21) 32.

   ANGLESEA: Stroke: A: D Goldsmith (11) 74 cb. B: R Stark (15) 73 cb. C: I Martin (25) 76. Div 1: R Schepers (21) 75.

   AXEDALE: Stroke: Medal: Div 1: G Laity (11) 66. Div 2: J Harrison (17) 69. Div 3: D Stephens (20) 70 cb. Div 4: R Perkins (28) 70 cb. Women: M Kerr (36) 69 cb.

   BACCHUS MARSH: Men: Stroke: Medal May: A: K Hutcheson (10) 73. B: A Barrie (14) 71. C: B Jenkins (25) 69.

   BACCHUS MARSH WEST: Men: Stroke: Medal May: A: B Garbutt (7) 71. B: F Lawler (19) 68 cb. C: J Orchard (32) 76.

   BAIRNSDALE: Stroke: A: B Dunlop (2) 69. B: M East (14) 71. C: N Roberts (27) 69 cb. C'ship: A: G Hellessey 223. B: N Drowley 254. C: M East 263. D: G Johnston 278.

   BARHAM: Stableford: A: D Wilkinson (10) 40. B: G Graeme (18) 39. Women: A: L Storm (21) 35. B: A Corbett (27) 36.

   BARWON HEADS: Men: Par Black: M Hooke (12) 2 up cb. 4B Agg: K Stockdale (13) C Roberts (9) P Caust (15) P Lane (10) 7 down. Women: Par: B Constance (28) 2 down. Men: A: G Russell (14) sq. B: D Lawson (22) 1 up cb.

   BELVOIR PARK: Medley: Stroke: A: P Schajermann (11) 67 cb. B: A Champion (16) 66. C: G Wild (22) 66. Women: Stableford: M Kinsman (28) 39.

   BENALLA: Women: Stroke: A: A Haskell (21) 72. B: J Braumann (30) 71. Men: A: A Levy (7) 69. B: M Lawler (16) 69. C: B Duddington (29) 66.

   BENDIGO: Stroke: Medal: T Harvey (2) 71 cb.

   BERWICK MONTUNA: Men: Stroke: Medal May: A: G Wicks (9) 66. B: B Cameron (15) 66. C: R Daines (25) 65. Women: M Waterfall (36) 74 cb.

   BOX HILL: Mxd: Stroke: Medal May: A: R Hopper (7) 69. B: S Hayes (14) 68. C: S Melville (17) 66 cb. D: K De Lacy (30) 72 cb.

   BRIGHT: Stroke: A: B Neville (18) 74 cb. B: P Malkin (30) 71.

   BRIGHTON: Men: Par: Medal May: R Boucher (12) 2 up. Trophy: R Whyte (20) 1 up cb. Women: Par White: M Goddard (20) sq.

   BROADFORD: Men: Stroke: A: G Hanson (5) 72. B: L Beeson (13) 68. C: N Downie (30) 72. Women: S Inness (21) 77.

   BUNINYONG: Stroke: A: G Stevens (12) 69. B: B Kay (17) 70. C: M Thorne (20) 70.

   CAMPERDOWN: Men: Stroke: A/Medal: M Kent (12) 68. B: R Narik (19) 74 cb.

   CARDINIA BEACONHILLS: Stroke: A: J Marsiglio (4) 69. B: D Richmond (15) 66. C: G Broom (18) 71. A Scr: J Marsiglio 73.

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Stableford White: G Best (19) 41.

   CASTERTON: Stroke: K Etherton (8) 73. Men: Medal: K Etherton (8) 73.

   CASTLEMAINE: Medley: Stroke: A: P McCoombe (10) 73 cb. B/Medal: M ODonnell (15) 70. C: S Grimes (27) 73.

   CENTENARY PARK: Stroke: Medal: A: G Murrells (10) 69. B: M Jurisic (25) 69.

   CERBERUS: Stableford: J Thompson (40) 35. Stroke: Foursome C'ship: T Wilson N Green (3) 79.

   CHALAMBAR ARARAT: Stroke: A: M Harricks (0) 71. B: P Dohnt (13) 65. C: N Brehaut (23) 67.

   CHELTENHAM: Men: Stroke: L Bird (17) 64. Hole in one: G Scoular

   CHURCHILL & MONASH: Men: Stroke: A: G Beyer (9) 72. B: P Williams (21) 73. C: I Hepplestone (28) 70.

   CHURCHILL WAVERLEY: Men: Stableford Churchill Park: White: A: A Janiak (9) 42. B: R Osborne (21) 37.

   CLIFTON SPRINGS: Stableford: 4B: S Daglas (17) A Everett (19) 45. Women: R Wilkie (19) V Hedley (25) 37.

   COBDEN: Men: Stroke: Medal: A: B Grenfell (16) 69. B: K Duffin (20) 70.

   COHUNA: Men: Stroke: N Crichton (16) 66. Women: Stableford: J Langhusen (25) 37.

   COLAC: Men: Par: A: T Finn (3) 2 up. B: R Walters (17) 3 up. C: L Mulgrew (36) 5 up.

   COMMONWEALTH: Men: Stroke: Medal: A: R Lowey (5) 70 to playoff. B: B Willison (13) 70. C: T Cowper (20) 72. A Scr: R Cahill 74. Cup: R Cahill (1) 145. Women: S Tokolyi (10) 74.

   COROWA: Men: Stroke: A Scr: G Davie (4) 77. A: J Coghill (7) 80. B Scr: R Sargood (14) 82. B/Medal: R Sargood (14) 68. C Scr: G Walliss (21) 98. C: K Allsopp (29) 72. Women: Medal: A: D Eason (9) 76. B: A Nicol (33) 75.

   CRAIGIEBURN WILLMOTT: Medley: Stroke: A: J O'Neill (8) 76. B: B Raj (22) 71. C: R Webb (28) 70.

   CRANBOURNE: Men: Stroke: A: G Kent (6) 70 cb. B: P Carlon (18) 70 cb. C: J Landes (24) 71. A Scr: J Rasmussen 71. Medal: L Go (2) 70. G Kent (6) 70. P Carlon (18) 70. A Chew (16) 70.

   CREEKSIDE: Men: Stroke: A/Medal: A Sutton (15) 63. B: D Fisher (16) 70. C: A Cook (24) 68. Women: Stroke Yellow: A/Medal: R Morrison (29) 77.

   CURLEWIS: Men: Stroke White: A: Z Stojanovski (5) 64. B: S Cadby (11) 67. C: M Stewart (25) 67.

   DENILIQUIN: Stroke: A: G Willoughby (5) 68.

   DROUIN: Men: Stroke: Medal: A: P Matthews (9) 73. B: M Cresp (16) 70. C: R Fredrickson (24) 68. Women: Stableford: A: V Campbell (33) 31.

   EAST MALVERN: Men: Stroke: A/Medal: H Naidu (17) 66. B: D Lake (22) 69. Women: J Lake (15) 67.

   EASTERN: Mxd: Stroke: South: S Mulvogue (7) 72 cb. North: D Owen (28) 71. East: D Sweeny (6) 68 cb.

   EASTERN SWARD: Men: Stroke: Medal May: A: S Paarman (14) 65. B/Medal: S Johnson (21) 64. C: J McKenzie (25) 67. D: P Diprose (28) 70.

   EASTWOOD: Men: Stroke: Medal May: A: S Ross (11) 70 to playoff. B: A Keeler (19) 70 to playoff. C: G Getto (27) 72.

   EUROA: Men: Par: A: J Moran (14) 4 up. B: P O'Connor (20) 4 up. Women: Stroke: A: T Zentveld (13) 75. B: L Combrink (24) 76. C: J Collins (34) 74.

   FINLEY: Men: Stroke: A: D Smith (15) 74. B: M Percy (36) 64. Women: K Klemke (21) 76.

   FLINDERS: Women: Stableford: A: S Miller (13) 30 cb. B: C Vailant (28) 25 cb. Men: Stroke Black: A: R Curic (6) 68 cb. B: A Pybus (15) 70. C: A Cameron (21) 71 cb. Stableford: I Jeffrey (32) 27.

   FOREST HILLS: Men: Stableford: A: R MacDonald (8) 39 cb. B: J Pene (24) 39 cb.

   FOSTER: Men: Stableford: Medal May: A: T Vanin (6) 73. B: J Stone (21) 69. J Stone (21) 69. A Scr: J Freeman 79. Women: Stroke White: A: J Prain (23) 81.

   GARDINERS RUN: Men: Stableford White: A: G Frankovic (3) 43. B: R Scholz (16) 45. C: M MacKenzie (27) 43.

   GARFIELD: Men: Stroke: A: M Neylan (9) 68 cb. A Scr: A Mc Killop 73. B: M Atkins (15) 67. B Scr: M Atkins 82. C/Medal: N Goldsworthy (25) 65. C Scr: G Whelan 86. Women: J Mitchell (26) 75.

   GISBORNE: Men: Stroke: A: J Ramsay (6) 72. B: D Elder (16) 69. C: A Delavay (19) 70. Women: A: A Fievez (17) 73 cb. Men: Cup: D Elder (16) 69. Scr: S Duic 74. Women: A: A Fievez (17) 73 cb.

   GLEN WAVERLEY: Women: Stroke: R Mead (5) 67.

   GOONAWARRA: Men: Stableford: A/Medal: L Simon (6) 39. B: J Williams (15) 37. C: P Trimboli (21) 35. Stableford White: A: P Dawson (19) 36 cb. Women: Stableford: Medal: C Heald (10) 35. Men: Hole in one: D Bell at 10th.

   GREEN ACRES: Men: Stroke: A: J Mansfield (0) 68. B: J Hall (17) 68. C: A Lo (24) 75 cb. Medal May: J Hall (17) 68. J Mansfield (0) 68. Trophy: J Hall (17) 68. Women: Stableford: A De Villiers (11) 36.

   HAMILTON: Men: Stroke: A/Medal: W Riddle (5) 70. B: A Pascoe (23) 72. Women: A: C McDonald (18) 81.

   HEATHCOTE: Women: Stableford: J Case (40) 38. Men: Stroke: Medal: A: M Hogg (8) 69. B: C Norris (12) 68. C: R Blachford (34) 73.

   HEIDELBERG: Men: Stroke Medal May: Black: A: B Waddell (7) 66. B: G Smith (13) 68. C: A Beaini (25) 68. Medal of Medallists: J Evans (12) 67. Medal Mar: D Pearson (4) 71.

   HEPBURN SPRINGS: Stroke: Medal: A: N Bruce (12) 60. B: H Bolton (20) 62.

   HEYFIELD: Men: Stroke: 27-hole: A Scr: P Andrijczak (Yallourn) 111. B Scr: R Rose 135. A: G Krutli (6) 107 cb. B: A Clyma (27) 106.5.

   HEYWOOD: Men: Stroke Medal: White: J Barclay (4) 76. Women: Stroke: A Dickinson (28) 104.

   HIDDEN VALLEY: Par: A: B Linton (7) 2 up. B: G McInerney (15) sq cb. C: D Daykin (22) 8 up.

   HILLTOP TATURA: Men: Stroke: A/Medal: J Thomas (4) 69. B: J Baker (22) 70. Women: J Baird (21) 73.

   HORSHAM: Men: Stroke: Medal: A: S Boschen (1) 73 cb. B/Medal: P Dunn (13) 67. C: Z Taylor (15) 70. D: F Masiero (23) 70. Women: Medal: K Smith (23) 75.

   HOWLONG: Men: Stableford: 4B: R Forrest (8) N Batt (17) 48.

   HUNTINGDALE: Men: Par: A: M Sturt (2) 1 up cb. B: N Soh (15) 2 up. C: S Klotnick (29) 3 up. Women: M Nicholson (27) 1 down cb.

   IVANHOE: Men: Stroke: Medal May: A: G Noetzig (12) 63. B: D Webster (17) 64. Women: E David (31) 77.

   JUBILEE WANGARATTA: Women: Stableford: L Stone (19) 35. Men: Stroke: C'ship: A: G Allan (0) 69. B: P Ockwell (14) 69. C: C Matthews (19) 69.

   KERANG: Men: Stroke: R Schultze (23) 68. Women: J Youl (32) 66.

   KEW: Men: Stroke: A: T Gin (9) 68 cb. B: G Knott (17) 68. C: D Whiting (21) 68. Stableford White: A Lo (31) 40. Women: Stableford: J Hammond (21) 36.

   KEYSBOROUGH: Men: Stableford: A: P Sharp (10) 39. B: R Keighery (14) 36. M Woods (23) 42. Women: M Paszkiewicz (25) 31.

   KINGSTON HEATH: Men: Stroke: Medal May: A: D McKendrick (+3) 69. B: L Siapantas (16) 70. A Scr: D McKendrick 66.

   KOORINGAL: Men: Par: A: R Hodson (7) 1 up. B: A Mannix (11) 1 up cb. C: A Wood (15) 3 up. D: S Piccolo (35) 1 down. Medal May: A Wood (15) 3 up. Women: D Howard (15) 2 down.

   KORUMBURRA: Stroke: Medal May: A: J Solly (14) 68. B: R Crawford (20) 70. A Scr: T O'Neill 71. Women: L Clements (12) 76.

   KYABRAM PARKLAND: Men: Stroke: A: S McLennan (12) 52. B: J Thompson (16) 54. C: G Smith (23) 49. Women: A: N Arnold (17) 49. B: P Laidlaw (21) 52.

   KYABRAM VALLEY VIEW: Stroke: B Thorsen (13) 68. D Kajewski (24) 71.

   LAKES ENTRANCE: Men: Stroke: B: P Mifsud (16) 71. A: N Backman (10) 73. C: R Lesiw (29) 72. Women: Par: T Barlow (18) 2 down.

   LAKESIDE at Albert Park: Women: Par: Trophy: S Lee (28) 3 down. Men: Par Black: A: E Michel (9) 4 up. B: C Philpott (17) 7 up. C: D Simpson (24) 1 up.

   LANCEFIELD: Stroke: A: G Duddgeridge (8) 73. B/Medal: B Brennan (13) 69. C: M Bollinger (20) 71.

   LANG LANG: Men: Stroke: A: D Cameron (4) 70. B: N Welsh (17) 67. C: R Wright (24) 72. Women: P Sweeney (22) 78.

   LATROBE: Medley: Stableford: Medal May: A: D Thomson (8) 38. B: P Cannon (13) 41. C: G Daniel (19) 39.

   LEONGATHA: Women: Stroke: D Stubbs (14) 75. Stroke Black: A: J Payne (6) 69. B: T McCarthy (21) 71. C: K McKenzie (32) 69.

   LONSDALE: Stableford: A: K Davis (14) 39. B: J Fearon (19) 40. C: A Behan (27) 43. A: K Kerr (23) 36.

   MAFFRA: Men: Stableford: A: M Warry (18) 43. B: P Anderson (19) 39 cb.

   MANSFIELD: Mxd: Stroke: Foursome: D Sedgman (15) K Blunt (7) 118. Men: Stableford: G Millott (24) 42.

   MARYBOROUGH: Men: Stroke: A/Medal: A McIvor (11) 70. B: R Chandler (16) 72. C: B Patten (20) 72. Women: Stableford: A: R Brooker (19) 36. B: L Leddin (34) 32 cb.

   MEDWAY: Men: Stroke: A: D Bailey (12) 65. B/Medal: S Gust (13) 64. C: A Kim (21) 65. Women: Medal: J Gale (9) 70.

   MEENIYAN: Stroke: A/Medal: P Robinson (18) 72. B: F Peile (35) 73.

   MELBOURNE AIRPORT: Stableford: A: G Formisano (12) 37. B: G Sheldon (19) 36 cb. C: H Dobell (30) 39 cb.

   MELTON VALLEY: Men: Stableford: Canadian Foursome: L Dennehy (5) J Roberts (13) 39. Mxd: S Cuthbertson (27) K Healy (17) 36 cb.

   METROPOLITAN: Men: Stroke: A: F Newton (9) 68. B: P Ward (13) 74. C: D Mahony (23) 75. Women: S Anderson (3) 76. Men: Stroke Green: R Bone (27) 73.

   MILDURA: Women: Stroke: A: D Ralph (12) 69. B: D Rogers (24) 70. T Hawley (3) 71.

   MIRBOO NORTH: Stroke: A/Medal: T Traill (13) 70. B: R Robbins (19) 72.

   MOONAH LINKS: Mxd: Stableford: Canadian Foursome: Open: D Cope S Semmens (4.125) 78.875.

   MOOROOPNA: Men: Stroke: A/Medal: P Foyster (10) 70. B: N Sidebottom (13) 71 cb. C: H Smith (35) 71. Women: Stroke: J Evans (41) 74.

   MORNINGTON: Men: Stroke: Medal May: R Steklenburg (30) 71. A: J Broomfield (11) 72. B: T Perrin (17) 73. C: J Medcalf (19) 72.

   MORTLAKE: Stroke: P Palmer (10) 70.

   MORWELL: Men: Stroke: A Scr: S Reynolds 73. A: D McKeown (12) 68. B: M Dragon (15) 69. C: D Lazenby (23) 75.

   MT MACEDON: Men: Stableford White: A: R Payne (10) 37. B: J Andrew (20) 35.

   MT MARTHA: Men: Stroke: Medal: K Beenck (20) 64. A: B Salmon (20) 66. B: W Barker (27) 65. C: J Pendlebury (31) 65. Women: M Scott (29) 71.

   MURRAY DOWNS: Women: Stroke: A: B Boys (30) 73.

   NEANGAR PARK: Men: Stroke: Medal May: A: J Berry (5) 69. B: P Jenkins (16) 68. C: M Roberts (20) 70. Women: A: D Turner (17) 72.

   NHILL: Women: Stroke: W Norton (26) 72. Men: A: R Norton (11) 70. B: D Colbert (22) 71.

   NORTHERN: Stroke: A: D Walters (5) 69. B: B Scherian (18) 67. C: P Chamberlain (20) 66. Men: Medal: P Chamberlain (20) 66. Jnr: B Wood (28) 73.

   NUMURKAH: Men: Par: 4B: A MacFadyen (16) J MacFadyen (17) 15 up. Women: H Schmedje (17) B Hutchins (21) 11 up.

   OAKLEIGH: Women: Stroke: M Paterson (36) 63.

   OLINDA: Men: Stroke: B/Medal: B Camm (20) 72. A: L Hermann (15) 72.

   ORBOST: Stroke: Medal: G Dennis (12) 71. Women: Stableford: D Perry (31) 33.

   PAKENHAM: Mxd: Stroke: A/Medal: S Smith (12) 68. B: S Franzi (17) 69. C: J Ralston (26) 69.

   PAMBULA MERIMBULA: Men: Stroke: Medal May: A: K Robinson (10) 71. A Scr: M Westcott 77. B: M Fraser (16) 72. C: A Trebilco (25) 67. Women: W Maxworthy (16) 78.

   PATTERSON RIVER: Men: Stroke: A: T Nicholson (7) 67. B: G Bishop (17) 70. C: G Holt (23) 70. Women: J Baecher (20) 73.

   PENINSULA KINGSWOOD: Men: Stableford Kingswood: White: A: P Edgley (14) 41. B: G Oaten (37) 37 cb. C: B Nelson (27) 41. Women: Stableford: A: A McCaig (6) 34. Peninsula South: M Isaacs (35) 36 cb. Men: Stableford White: A: P Crean (13) 41. B: K Forge (23) 42 cb. C: M James (27) 38.

   PHILLIP ISLAND: Women: Stroke: M Kirwan (44) 72. Men: A: N Thurgood (10) 68. B: S Hadley (15) 69 cb. C: D Ablett (23) 63.

   PORT FAIRY: Medley: Stroke: A: C Dunn (0) 70. B: S McCosh (15) 70. C: T Wettenhall (30) 72. H Bacon (17) 74.

   PORTARLINGTON: Men: Stroke Black: A: P Steele (7) 68. B: R Johnson (13) 67. C: I Fulton (19) 70. D: B Magennis (36) 69. Women: Stroke: M Menzel (27) 75 cb.

   PORTLAND: Par: 4B: J Bannam (5) P Marnell (17) 10 up. Women: S Stewart (7) A White (19) 4 up.

   PORTSEA: Men: Stroke: Medal May: A: A Colliver (7) 73. B: D Czarnecki (12) 70 cb. C: P Cheshire (23) 69. Stableford Gold: M Jarvis (22) 36. Women: Stroke: Medal May: Medal: J Sands (25) 74. Stableford: G Edmond (25) 27.

   QUEENSCLIFF: Men: Stroke Black: Medal: S Marshall (12) 67.

   RAAF WILLIAMS: Mxd: Stroke: A/Cup: F Hansen (15) 63. B: G Traynor (19) 67. C: J Keenan (24) 71.

   RACV CAPE SCHANCK: Mxd: Stableford: A: A Cameron (18) 43. B: P Tyler (19) 42.

   RACV HEALESVILLE: Stroke: C Stewart (13) 69 cb.

   RICH RIVER: Men: Stableford Cup: West: Black: A: R Caiolfa (7) 41. B: T Thornhill (16) 39. C: S Palling (20) 40. Women: Stableford: J Brown (30) 40. J Brown (30) 40.

   RINGWOOD: Men: Stroke: A: A Austin (11) 65. B: M Silipetar (14) 63. C: L Flaherty (22) 67. Captain's Trophy: M Silipetar (14) 63. Women: J Sheehan (23) 68. Men: Stableford: G Wallis (11) 116 to playoff.

   RIVERSDALE: Men: Stroke: A: D Cox (11) 70. B: T Miller (14) 70 cb. C: N Png (21) 72. Medal May: A: D Cox (11) 70 to playoff. B: T Miller (14) 70.

   ROCHESTER: Men: Stroke: Medal May: Medal: I Pollard (21) 68.

   ROSANNA: Stableford: A: H Keremete (9) 39 cb. B: P Coxon (17) 37. C: D Gooden (36) 41.

   ROSEBUD COUNTRY: Stroke: North: A: C Le Chevallier (6) 69. B: L Browning (15) 68. C: P Fielding (24) 64. Stableford: President's Trophy: P Fielding (24) 42. South: P Graham (16) 41. Women: Stroke: A/Medal: K Elphinstone (11) 73. B: J Goddard (24) 75.

   ROSEBUD PARK: Men: Stroke: B Brown (16) 66. Scr: B King 78. C'ship: A Scr: B King 231. B Scr: M Skehan 255. C Scr: K Coster 281. Trophy: M Skehan (16) 206 cb. Women: Par: S M cCall (17) 2 down.

   ROSSDALE: Men: Stroke: A: P Maddaford (12) 67. B: T Winkler (15) 70. C: N Linford (36) 67. Women: Medal: A Wallace (27) 73.

   ROYAL MELBOURNE: Men: Stableford East: White: A: M Tadgell (5) 34. B: P Holyoake (17) 36. C: B Hiscock (25) 34. West: J Lidgett (24) 37. Women: Stableford: C King (14) 40.

   SAFETY BEACH: Women: Stroke: D Law (26) 74. A/Medal: B Munn (+1) 67. B/Medal: V Iaocabaccio (15) 61. C: D Thompson (22) 68.

   SALE: Women: Stableford: A: D Stammers (23) 33. Men: A: I Doggett (14) 37. D Gaskill (9) 36. B: T McMillan (17) 39 cb.

   SANCTUARY LAKES: Stroke: Medal May: A: W Coles (3) 72. B: D Frost (16) 72. C: R McMain (21) 73.

   SANDHURST: Men: Stroke: North: A: D Buster (8) 71. B/Medal: V Keyuranggul (19) 67. C: J Bannon (28) 75. Women: Champions: Medal: M Perkins (18) 72. Medal Apr: F Presbury (20) 90. Jnr: North: Medal: D Buster (8) 71. Men: Stableford: Champions: C Green (12) 39.

   SANDRINGHAM: Mxd: Stroke: A: M Scott (9) 68. B: A Boyd (15) 68. C: S Low (23) 68 cb.

   SETTLERS RUN: Men: Stableford: Medal May: R Muus (6) 36. J Thomson (31) 34. Women: L Vague (26) 32.

   SEYMOUR: Men: Stroke: Medal: A: D Enrico (11) 67. Women: I Davey (21) 70.

   SHEPPARTON: Men: Stroke: Medal May: A: D O'Neill (7) 69. B: G Wall (12) 70. C: W Caverzan (18) 66. Women: Stableford: Trophy: M Brown (19) 35.

   SORRENTO: Men: Stroke: Medal: A: G King (13) 72. B: G Murden (16) 69. C: P Spillane (21) 70. Women: R Anderson (26) 68. Hole in one: A Rogan at 13th.

   SOUTH PINES: Men: Stroke: Medal May: R Shiels (19) 68. Div 1: R Moreland (6) 70. Div 2: T Marslen (19) 71.

   SOUTHERN: Stroke: A/Medal: K Bannan (1) 70. B: J Douglas (15) 69. C: S Feldman (36) 69.

   SPRING PARK: Mxd: Stroke: B Caulfield (20) 66.

   SPRING VALLEY: Stableford: 4B: C Ricketson (15) M O'Sullivan (19) 45. Men: Stroke: Foursome: N Stavrakis (9) G Cooper (7) 70. C Dyer S Ellis L Marino C Norris 149. Foursome C'ship: N Venditti G Ebinger 150.

   ST ANDREWS BEACH: Mxd: Stableford White: D Zajc (14) 35.

   STAWELL: Men: Stroke C'ship: Black: A Scr: T Coffey 70. A: L Dunn (2) 72. B Scr: B Iseppi 81. B: M Kelly (12) 69. C Scr: F Kuypers 92. C: P Sharp (25) 68. Women: Stroke: Div 1 Scr: C McKendrick 87. Div 1: J MacPherson (18) 74.

   STRATHALLAN: Men: Stroke: Medal May: A Moosawi (33) 64. A: C Newnham (15) 70 cb. B: G Britton (17) 67. C: M Orr (23) 68.

   SUNSHINE: Men: Stroke: Medal May: A: G Ward (9) 72. B: R Fontelera (16) 71. C: P Battaglia (20) 70.

   TARRAWINGEE: Men: Stroke: Medal May: B Simmons (34) 66.

   THE DUNES: Mxd: Stableford: 9-hole 4B: The Cups: P Eardley (30) G Connell (35) 23. Women: Stroke: The Dunes: Medal: L Cliffe (21) 73. Men: Medal May: A/Medal: G Puddick (2) 73. B: J Rose (16) 74.

   THE HERITAGE: Men: Stableford: St John: A: A McHarry (6) 35. B: D Beardshall (12) 35. C: A Reynolds (19) 34 cb. Stroke Medal May: Henley: Gold: A/Medal: B Bergin (4) 72. B: J Ozzimo (15) 79. C: S Giles (23) 80. Women: Stableford: St John: M Lewis (9) 36. Men: Stroke Medal Apr: Gold: G Runje (7) 73.

   THE NATIONAL: Medley: Stroke Medal May: Long Island: Black: S Grasby (19) 71.

   THE SANDS TORQUAY: Women: Stableford: M Bridgart (18) 31. Men: Stroke: Medal May: A/Medal: L Buchanan (8) 68. B: P Hedley (15) 73.

   THIRTEENTH BEACH: Women: Stableford: Creek: A Mayes (18) 38. Men: Stableford Black: A: R Baer (0) 36. B: G Phelps (9) 39. C: N Redman (14) 39.

   TIRHATUAN: Men: Stroke: Medal May: A/Medal: T Atkinson (9) 68. B: E Benavides (20) 70 cb. C: R Milland (22) 76. Women: Medal: T Wellington (17) 79.

   TOCUMWAL: Men: Stableford: A: B Morgan (15) 39. B: T Mullins (34) 41. Women: A: T Frost (19) 36. B: N Mullins (40) 37.

   TORQUAY: Men: Stroke: A: D Hutchison (3) 69. B: D Stevenson (11) 69. C: R Thomas (18) 69 cb. D: P Ronne (20) 68. Women: Medal: L Moore (13) 74. Men: Stableford: Resort: I Lawson (19) 40.

   TRAFALGAR: Men: Stroke: Medal May: A Scr: T Johnson 77. A: B Wattchow (8) 71. B: B Speck (29) 71.

   TRARALGON: Stroke: A: B Brand (6) 69. B: M Warne (15) 68. C/Medal: K Mc Qualter (18) 67. D: A Calabrese (24) 68. A Scr: T Couling 70. Women: P Coles (27) 74.

   TRENTHAM: Stroke: A/Medal: M Fisher (13) 66. B: J Goodman (16) 67. C: G Hughes (33) 67. A/Medal: E Hanson (22) 74.

   VICTORIA: Men: Stroke: Medal Feb: D Smyth (11) 73. Trophy: A Rossi (12) 145. M Brooks (+1) 68. A: M Brooks (+1) 69. B: A Rossi (12) 69. C: W Watkins (25) 71. Women: M Mateer (23) 73.

   WANGARATTA: Men: Stroke: A: R Cooke (15) 69. B: A Mclean (18) 70.

   WARBURTON: Men: Stroke: Medal May: A: S Kennedy (12) 67. B: A Smith (25) 66.

   WARRNAMBOOL: Men: Stroke: MM: A: I Brumley (12) 71. B: D Hall (15) 72. C: P Woodhouse (19) 72.

   WATERFORD VALLEY: Men: Stroke: Medal May: A: T Brokenshire (8) 73. B/Medal: J Griffiths (14) 69. C: W Rockwood (22) 69.

   WERRIBEE PARK: Men: Stroke: A: J Dunne (7) 70. B/Medal: S Tester (13) 68. C: H Gosney (19) 71. D: D Lamanna (24) 74. Women: Medal: G Choi (29) 77.

   WHITTLESEA: Mxd: Stroke: A: J Simmonds (10) 75. B/Medal: J Campbell (16) 69. C: P Klaaysen (19) 71.

   WODONGA: Mxd: Stroke Black: A: Q Cooke (7) 71. B: G Sharp (15) 70. C: R Sleeman (22) 71. J Langford (5) 74.

   WONTHAGGI: Men: Stroke: Medal May: A: K Ridout (12) 71. B: J Jordan (13) 73. C: A Copeland (28) 71 cb. Women: Stableford: J Beaumont (18) 30.

   WOODEND: Men: Stroke: Medal May: S Whelan (1) 66.

   WOODLANDS: Par: A: J McDonald (8) 3 up cb. B: T Walsh (15) 5 up. C: R Riches (17) 2 up. Medal: T Walsh (15) 5 up. Women: A Quek (22) 1 down.

   WOORAYL: Men: Stableford White: A: G Calder (11) 37. B: R Winkler (15) 38. C: M Wood (31`) 35.

   YARRA PARK: Stroke White: S Darwin (21) 70. Stroke: S Ryder (18) 71.

   YARRA VALLEY: Men: Stroke: B: L Killeen (28) 70. A: P Cheney (11) 71 cb. B: L Killeen (28) 70. A: P Cheney (11) 71 cb.

   YARRA VIEW: Men: Stroke: A/Medal: P Sincock (16) 68. B: B Keenan (21) 71 cb.

   YARRA YARRA: Men: Stroke: A: J Mason (7) 67. B: G Vawdrey (15) 70. C: R McClelland (17) 70. D: T Brand (26) 70. Stableford Yellow: A Ellis (36) 36. Women: Stableford: T Chau (14) 30.

   YARRAM: Stroke: C'ship: A Scr: R Nichols 79. B Scr: M Foat 85. C Scr: C Coulthard 86. D Scr: A Harris 102. Medal: A: R Nichols (6) 73. B: A Ross (15) 73. C: C Coulthard (20) 66. D: A Harris (24) 78.

   YARRAWONGA MULWALA: Women: Stableford: Lake: A: R Moore (18) 40. B: B Hopkins (28) 34 cb. Men: Par White: A: O Ridley (11) 3 up. B: I Davis (16) 4 up cb. Murray: A: B Castles (10) 4 up cb. B: M Tempany (19) 5 up.

   YERING MEADOWS: Men: Par: Nursery: D Meredith (24) 2 up cb. Valley: J Lambalk (19) 3 up. Stableford White: B Liddell (32) 36. Women: Par: Nursery: J Kirby (37) 2 down.




October is Golf Month. Share the golf bug to win the ultimate golf bug adventure to Barnbougle, Cape Wickham and Ocean Dunes courtesy of Air Adventure Golf Tours.


Head to www.golfmonth.com.au for more details.

23 October 2017
Victoria’s Sue Wooster leads the Australian Women’s Senior Amateur after round one, three strokes ahead of seven-time champion Sylvia Donohoe. Read more
23 October 2017
Eastern Golf Club duo Jane Neale & Lorraine Watson have backed up their win at The Metropolitan Final two weeks ago to take out the 2017 Royal ... Read more
23 October 2017
BAIRNSDALE: Mxd: Stableford: J Sing (40) 42. R Oakley (17) 39. Read more
MyGolf
Golf Victoria