Victorian club golf results - Saturday

 

   ALEXANDRA: Stroke: A: W Rosser (11) 68 cb. Men: Stroke White: B: R Purcell (23) 69. Women: Stroke: B Lopez (24) 76.

   ALTONA LAKES: Stroke: A: N Dowson (8) 70. B: G Dunne (19) 66. C: S Stewart (21) 71. Women: J Bestwick (10) 70 cb.

   AMSTEL: Stableford Medal: Ranfurlie: Black: A: J Agetzis (7) 38. B: G Hall (14) 37. C: L Jennings (23) 38. Stroke Medal of Medallists: J Bridge (8) 73.

   ANGLESEA: Stableford: A/Medal: D Turner (8) 40. B: B James (15) 39. C: I Martin (26) 38. Div 1 Scr: S Eskrigge 31.

   AXEDALE: Men: Stroke Black: A: F Kath (10) 70. B: P Brooks (16) 64. C: P Crone (19) 71. D: G Piggott (27) 67. Women: White: A: R Fleay (19) 74.

   BACCHUS MARSH: Women: Stroke: M Willaton (26) 72.

   BACCHUS MARSH WEST: Stroke: A: M Hay (8) 70. B: D Edwards (16) 70. C: R Mathews (26) 76. Women: Stableford: R Maddy (24) 35.

   BARHAM: Stableford: A: G Lahy (14) 40. B: J Bowen (22) 40. Women: M Jobling (21) 34.

   BARWON HEADS: Par: A: M Rankin (11) 3 up. B: K MacFarlane (18) 4 up. Women: D Fowler (13) 1 up.

   BELVOIR PARK: Stroke: A: D Caufield (11) 68. B/Medal: B Tonkin (18) 67. C: G Wild (22) 68. Women: S Smith (17) 72.

   BEMBRIDGE: Stroke: 9-hole: A: H Rouette (5) 30. B: C Ferry (13) 26.

   BENDIGO: Stroke: Medal: A: M Owen (6) 69. B: I Monotti (18) 72 cb. C: M Wilson (22) 69.

   BERWICK MONTUNA: Stroke: A: M Robertson (7) 65. B/Medal: L Reedman (14) 60. C: E Nicolette (25) 68 cb. Jnr: B Mack (32) 89. Women: J Percival (20) 77 cb.

   BOX HILL: Mxd: Stroke: A: S Rogas (10) 68. B/Medal: L Linis (14) 67. C: T Stancombe (16) 68. D: R Burns (28) 74 cb.

   BRIGHT: Stroke White: Medal: G Hunt (11) 71. B Adams (21) 76. Women: J Canning (36) 78.

   BRIGHTON: Par: Medal: L Lee (22) 5 up cb. Trophy: M Slatter (17) 5 up. Women: Par White: B Hannon (34) sq.

   BROADFORD: Stroke: Medal: A: T Farella (8) 71. B: K Milner (13) 62. C: G McCormick (30) 60.

   BUNINYONG: Stroke: A: B Tolliday (1) 69. B: R Delaland (16) 70. C: M Stuart (25) 71.

   CAMPERDOWN: Men: Stroke: Hcp: A: J Kerr (7) 71. B: R Narik (17) 69.

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Medal: G Newcombe (14) 68.

   CENTENARY PARK: Men: Stableford Captain's Trophy: Black: A: P Ryan (15) 39 cb. B: P Bradley (22) 22.

   CERBERUS: Stableford: 4B: B Richards (22) B Vernon (30) 49.

   CHALAMBAR ARARAT: Stroke: A: P Dohnt (13) 68. B: B Rieniets (23) 68.

   CHELTENHAM: Stableford: Medal: S Burggraaff (17) 41. Hole in one: J Burggraaff at 6th.

   CHURCHILL & MONASH: Par: A: A Sharrock (19) sq. B: R Welsh (22) sq. C: B King (26) 1 up.

   CHURCHILL WAVERLEY: Men: Stableford: Waverley: A: D Burrows (14) 44. B: L Carter (16) 41. Stroke: Medal Jun: Churchill Park: A/Medal: D Retallick (14) 68. B: S Arena (20) 71 cb. C: C Ware (28) 73. A Scr: G Ellis 79.

   CLIFTON SPRINGS: Women: Par: N Anderson (30) 3 down. J Brown (32) 3 down. A: M Manson (9) 2 up cb. B: P Smith (13) 3 up. C: J Houtsma (20) 4 up. D: J Gati (27) 2 up.

   COBDEN: Stroke: Medal: A: J Schill (5) 72. B: G Davis (20) 67.

   COBRAM BAROOGA: Stableford: A: S Carr (11) 36 cb. B: R Medcraft (19) 37. Women: A: S Vogel (-1) 35. Men: Stableford White: A: S Carr (11) 36 cb. B: R Medcraft (19) 37. S Vogel (-1) 35.

   COHUNA: Stroke: D Peace (21) 71. Women: Stableford: M Smith (18) 30.

   COLAC: Stroke: A/Medal: E Morrissy (11) 67. B: C Doolan (17) 71. C: G Noonan (20) 73.

   COMMERCIAL ALBURY: Par: A: E Pickett (9) 4 up. B: G Brady (13) 2 up. C: T Goody (19) 8 up.

   COMMONWEALTH: Mxd: Stroke: A: J Smith (9) 69. B/Medal: S Collins (17) 68. C: P Dempsey (30) 71. Medal May: R Loewy (4) 77. Women: J Kempster (10) 75 cb.

   COROWA: Women: Stroke: B Spinks (30) 73. Men: Medal A: D Robb (2) 69. B: B Pearce (13) 72. C: B Chandler (30) 74.

   CRAIGIEBURN WILLMOTT: Medley: Stroke: A/Medal: P Harris (13) 73. B: R Richards (16) 74. C: P Killick (24) 74.

   CRANBOURNE: Par Black: A: R Goldstein (5) 3 up cb. B: D Walker (15) 5 up. C: M Blieden (36) 5 up.

   DENILIQUIN: Stroke: A: B Barlow (12) 71. B: M Radeski (19) 71. C: K Keane (25) 71.

   DROUIN: Stroke: A: T Piner (11) 69. B/Medal: G Burns (15) 68. C: J DeFoe (31) 70. Women: Stableford: J Dixon (19) 28.

   EAST MALVERN: Stroke: A/Medal: J Potter (11) 62. B: K Gonsalvez (20) 69 cb. Women: Medal: C Riley (11) 70.

   EASTERN: Mxd: Stableford: North: A: C Noyes (6) 40. B: R Scott (18) 37. East: A: D Lim (16) 37. B: M Pasini (20) 38.

   EASTERN SWARD: Par: A/Medal: B Kirby (14) 4 up. B: S Johnson (20) 3 up. C: J Stratton (24) sq. D: A Brockbank (30) 1 down.

   EASTWOOD: Stableford: Medal May: A Keeler (18) 32. Medal Jun: B Mathers (10) 37. A: B Mathers (10) 37. B: D Evans (18) 36 cb. C: D McKellar (30) 36. Hole in one: C West at 8th.

   EUROA: Stroke: A: M Coradin (3) 70. B: I Sutherland (29) 66. Women: A: T Zentveld (13) 69. B: C Cullen (24) 78. C: J Collins (32) 78.

   FINLEY: Par: 4B: R Harris (22) W Peasley (15) 8 up. Women: K White (13) A Wood (28) 5 up.

   FLINDERS: Stroke Black: A: R Matthews (12) 66. B: P Vial (18) 66. C: J Harvey (23) 66. Women: Stroke: S Wilson (31) 72.

   FOREST HILLS: Stroke: Trophy: A: M Dowsett (10) 61. B: B Rodgers (20) 62. Matchplay: Captains 849 bt Presidents 939 .

   FOSTER: Stroke: A: S Canning (11) 71. B/Medal: T Price (16) 69. A Scr: C Buckland 73.

   GARDINERS RUN: Stableford: Medal A: T Patton (2) 42. B: S Harrison (15) 42. C: D Cameron (27) 40.

   GARFIELD: Stroke: Medal A: T Franklin (11) 68 cb. Scr: A Mc Killop 69. B/Medal: C Cousin (15) 64. Scr: C Cousin 79. C: A Cunningham (23) 67. Scr: A Cunningham 90. Women: M Baharis (30) 70.

   GISBORNE: Stableford: A: A Boustead (11) 39 cb. B: A Griffiths (13) 40. C/Cup: C Medica (20) 41. Women: K Peterson (10) 41.

   GLEN WAVERLEY: Women: Stroke: A: J Anderson (12) 62. B: C Passlow (31) 67.

   GOONAWARRA: Stableford: Medal: A: M Corcoran (9) 40. B/Medal: M Fedoruk (15) 40. C: M Cunningham (20) 37. Stableford White: A: B Bilalis (35) 41. Women: Stableford: Medal: A/Medal: C Heald (10) 38. B: K Eiser (37) 32.

   GREEN ACRES: Men: Stroke: A: L Colangelo (14) 68. B: G Tremewen (16) 68. C: R Farrell (24) 73 cb. Medal: L Colangelo G Tremewen.

   GROWLING FROG: Stroke: A: G Latross (6) 73 cb. B: V Scali (11) 71. C: A Craney (23) 74 cb.

   HAMILTON: Stroke: A/Medal: B Kelson (7) 68. B: C McDonald (15) 75. Women: D Sevior 78.

   HEATHCOTE: Women: Stableford: Medal: T Wearne (6) 33. Men: Stroke: Div 1: D Clouston (1) 70. Div 2: G Boyes (27) 70. A: L Maxwell (6) 73. B: A King (10) 73. C: M Sims (28) 71.

   HEIDELBERG: Men: Stroke Medal Jun: Black: A: P Wilsmore (5) 39. B: R Meates (`14) 38 cb. C: P Gleeson (18) 40.

   HEPBURN SPRINGS: Stroke: A: I Rodgers (10) 61. B: J Fergusson (14) 65.

   HEYFIELD: Medal: J Sherrin (8) 71. Scr: J Sherrin 79.

   HILLTOP TATURA: Stroke: A/Medal: M Miller (3) 68. B: I Elders (18) 69. Women: P Serra (33) 70.

   HOWLONG: Stroke: A: R Keene (7) 68. B: S Purcivall (19) 68. C: J Greig (22) 69.

   HUNTINGDALE: Stableford: A: T Hunt (8) 38. B: K Chandler (13) 36. C: S Tierney (19) 37. Women: M Clarke (10) 38.

   IVANHOE: Stroke: Medal: A: M Gourlay (4) 66 cb. B: M Dunn (17) 63. Women: A McIlroy (25) 71.

   JUBILEE WANGARATTA: Jnr: Stroke 9-hole: Yellow: A: R Rigoni (8) 31. B: H Lewis (22) 35. Women: Stableford: A Mitchell (15) 33. Men: Stableford White: A: K Beitzel (13) 39. B: T Gunn (16) 40. C: B Luxford (25) 36.

   KERANG: Stableford: J Coolahan (14) 43. Women: M Dillon (9) 34.

   KEW: Stableford: Medal: A: G Knight (8) 42 cb. B: M Davies (19) 39. C: S Gunsburg (28) 43. Stableford White: C Barry (24) 38. Women: Stableford: G Whittaker (12) 33 cb.

   KEYSBOROUGH: Par: A: Z Stanley (11) 39 up. B: M Rogers (18) 40 up. C: T Hendry (19) 42 up cb. Women: Stableford: L Crang (21) 34. Men: Trophy: J Tomaino (13) 77.

   KILMORE: Stroke: A: J O'Neill (8) 72. B: K Tickle (16) 71. C: B Grinter (23) 72. Women: C Andersen (10) 75.

   KINGSTON HEATH: Stroke: Medal: J Wilson (19) 67. R Taylor (5) . A Scr: G Claney 72 cb. Medal Feb: R Woolley (14) 71. A: J Thornborrow (6) 74.

   KOORINGAL: Men: Stableford: A: J Meaney (6) 38. B: V Squatriti (11) 39. C: M Gladwin (17) 39. D: F Mathrick (36) 40. Women: K Simpson (21) 37 cb. Men: Medal: F Mathrick (36) 40.

   KORUMBURRA: Men: Stroke: Medal: A: S Rose (9) 71. B/Medal: G Jones (19) 68. A Scr: T O'Neill 74. L Clements (12) 79.

   KYABRAM PARKLAND: Men: Stroke: A: J Baker (12) 50. B: J Bauerle (15) 52. C: T Lasini (27) 54. Women: A: C Coleman (16) 51 cb. B: B McLay (23) 52.

   KYABRAM VALLEY VIEW: Stroke: A: A Kuiper (7) 69. B: J Burrows (23) 74. C: J Neale (24) 73.

   LAKES ENTRANCE: Men: Stableford White: A: F McNamara (11) 35 cb. B: P Surgenor (19) 36. C: W Ross (29) 38. Women: Stableford: Div 1: P Gunn (35) 36.

   LAKESIDE at Albert Park: Women: Stableford: Trophy: S Diserio (28) 33. Men: Stableford Black: A: C Green (6) 39. B: A Regan (12) 42 cb. C: M Brown (21) 38.

   LANCEFIELD: Medley: Stroke: A: H Parks (4) 75. B: S Climas (15) 65. C: B Flentjar (22) 70.

   LANG LANG: Men: Stroke: A: G Cohen (7) 69. B: H Sannen (20) 68. C: M Insall (30) 68.

   LATROBE: Medley: Par Hcp: White: A: S O'Connell (8) 6 up. B: P O'Brien (16) 3 up. C: C Naughton (19) 5 up.

   LEONGATHA: Women: Stroke: W Parker (13) 76. A: T Williamson (14) 64. B: P Buttinger (19) 68. C: C Nuske (24) 68.

   LONSDALE: Mxd: Stableford: 4B: A: G Buckalnd (6) B Ure (16) 46.

   MAFFRA: Men: Stroke: A: G Reynolds (14) 68. B: C Ward (27) 70.

   MALLACOOTA: Stableford: 4B: C Armstrong (9) K Rands (29) 52.

   MANSFIELD: Stableford: O Pearson (2) 37 cb. Women: G Wells (13) 32.

   MARYBOROUGH: Men: Stroke: A/Medal: J Lacey (1) 70. B: M Cameron (16) 74. C: G Proctor (23) 71. Women: A/Medal: B Willis (21) 71. B: M Patten (27) 74.

   MEDWAY: Women: Stableford: Medal Jun: S Heffernan (15) 37. Men: A/Medal: M McIntyre (10) 41. B: A Catania (16) 39. C: T Iannello (23) 40.

   MEENIYAN: Stroke: A/Medal: B McGeary (16) 70. B: P Riddle (23) 72.

   MELBOURNE AIRPORT: Men: Stableford: A: G Miller (13) 39 cb. B: M Cleary (16) 41. C: J Aguilar (25) 38 cb.

   MELTON VALLEY: Men: Stroke: Medal Jun: A: H Ho (8) 70 cb. B: S Slattery (13) 71. C: C McInnes (16) 66 cb. D: L Ridgeway (25) 69. Women: J Kent (21) 73.

   MIRBOO NORTH: Stroke: B/Medal: N Rutledge (19) 69. A: J Hughes (17) 71 cb. A Scr: S Mc Innes 78.

   MOE: Men: Stroke: Medal Jun: A/Medal: J Bassman (14) 67. B: V Powell (22) 72. A Scr: M Weir 73.

   MOONAH LINKS: Men: Stableford Legends: White: A: L Bull (4) 35 cb. B: G Seedsman (14) 42. Women: Stableford: C Goddard (14) 36.

   MOOROOPNA: Women: Stableford: K Faulkner (30) 35 cb. Men: Stableford White: A: C Marshall (3) 39. B: G Blick (14) 36. C: M Meehan (20) 35.

   MORTLAKE: Men: Stroke Medal Jun: White: G Shalders (8) 69.

   MT MACEDON: Men: Stroke Ambrose: White: J Andrews (19) M Salter (25) 61.

   MT MARTHA: Men: Stroke: Medal: A Murphy (27) 64. A: T Fenton (20) 69. B: P Brake (25) 67. C: E Francis (30) 73. Women: A Arnaud (37) 75 cb.

   MURRAY DOWNS: Women: Stableford: A: L Bishop (10) 33. Men: Stroke Medal Jun: Black: A/Medal: A Free (6) 75. B: G Frame (15) 77. C: J Higgins (21) 75.

   MYRTLEFORD: Men: Stroke: Medal: C Piazza (9) 75.

   NEANGAR PARK: Stroke: Medal of Medallists: A: S Muir (0) 67 cb. B: M Roberts (19) 66. C: R Pettifer (20) 68. A: J Brown (23) 73 cb.

   NORTHERN: Stableford: A: J Ting (6) 40. B: M Stefanou (14) 40 cb. C: P McCrudden (20) 40 cb. Jnr: A: Z Wood (13) 39.

   NUMURKAH: Men: Stroke: C'ship: Div 1: S Wilson (11) 69. Div 2: R Rutledge (22) 72. A Scr: A Storer 295. B Scr: R Smith 337. C Scr: P Cowan 369.

   OAKLEIGH: Men: Stableford: 4B Agg: M Plowman (20) D Devlin (14) 44. Women: P Maginness (29) 36.

   OLINDA: Stroke: B/Medal: J Ellerbock (21) 65. A: P Wilkin (18) 69.

   ORBOST: Men: Stroke: Medal: L Endley (21) 70.

   PAKENHAM: Mxd: Stableford: A: H Elyasie (10) 35 cb. B/Medal: C Wheeler (21) 40. C: C Kondarios (23) 34 cb.

   PAMBULA MERIMBULA: Men: Stroke: Medal Jun: A: B Loorham (11) 71. A Scr: M Venables 76. B: V Arnold (13) 73. C: M Hughes (17) 72. D: D Cotton (28) 73. Women: C Ramsay (11) 79.

   PATTERSON RIVER: Men: Stroke: A: A Bice (11) 68. B: M Keating (19) 73. C: T Eason (21) 68. Medal Jun: A Young (6) 70. Women: L Duncan (24) 75.

   PENINSULA KINGSWOOD: Men: Par: Kingswood: A: J Dunbar (8) 3 up cb. B: P Suhodobnik (16) 4 up. C: J Hasell (27) 4 up. A: A Madsen (11) 2 up cb. B: J Anstey (20) 4 up. C: M Marshall (25) 1 down cb. Women: A: B Yandle (11) 5 up. Men: Stroke President's Trophy: Peninsula South: Black: P Burghard bt A Baker 20th. Par A: J Hopkins (5) 4 up. B: I Hollick (20) 1 up cb. C: N Chamings (28) 1 up. Medal Jun: J Hopkins (5) 4 up.

   PHILLIP ISLAND: Women: Stroke: S Davie (34) 76. Men: Medal Jun: A: C O'Neil (11) 72. B: B Rennie (13) 73. C: R Purcell (23) 72.

   PORT FAIRY: Medley: Stroke: A: K Longmore (6) 65. B: T Bowman (17) 64. C: T Eccles (20) 66. M Whelan (9) 71.

   PORTARLINGTON: Men: Stroke Black: A: J Kent (3) 69. B: L LORENC (16) 68. C: M GOLFIS (19) 72 cb. D: K FOXCROFT (26) 69. Women: Stroke: J PEARSON (13) 76 cb.

   PORTLAND: Men: Stableford: A: M Smail (10) 40. B: S Herbertson (15) 38 cb. C: J Moore (23) 35. Women: S Stewart (6) 36.

   PORTSEA: Men: Stroke: Medal Jun: A McKendry (14) 68 cb. Women: Medal: J Stephen (19) 73. Men: A: A Kelly (9) 69. B: A McKendry (14) 68 cb. C: A Bennett (21) 71. Stableford Gold: E Field (31) 35. Women: Stableford: J Bail (34) 34.

   QUEENSCLIFF: Men: Stroke Black: S Marshall (11) 79/68. G Boseley (11) 83/72.

   RAAF WILLIAMS: Mxd: Stroke: A/Medal: A Auciello (11) 66. B/Medal: A Kaloumaira (19) 70. C/Medal: R Nash (25) 69.

   RACV CAPE SCHANCK: Mxd: Stableford: A: H Penrose (11) 37. B: P Baker (28) 42.

   RACV HEALESVILLE: Stroke: Medal: S Caldicott (4) 66 cb.

   RICH RIVER: Men: Stableford West: Black: A: J Jeoffreys (6) 40. B: D Edwards (16) 38. C: P Boek (30) 38.

   RINGWOOD: Men: Stroke: A: T Martin (8) 62. B: M Mawer (17) 66 cb. C: B Bempsey (27) 67. Medal Jun: T Martin (8) 62. Women: D Carter (17) 69.

   RIVERSDALE: Men: Stroke: Foursome C'ship: B Taylor G Kilworth (8.5) 65.5.

   RIVERSIDE ESSENDON: Women: Stroke: Medal Jun: S Machin (44) 72.

   ROCHESTER: Men: Par: P Lawford (19) 4 up.

   ROSANNA: Mxd: Stableford: A: T Morgan (12) 39 cb. B: R Penning (16) 39. C: D Ash (25) 38 cb.

   ROSEBUD COUNTRY: Men: Stableford: West: A: N Bennett (6) 38. B/Medal: B Wemyss (15) 39. C: A Wilson (22) 38. East: A: D Scheppers (9) 39. Women: Stroke: A/Medal: G Larsen (19) 75.

   ROSEBUD PARK: Men: Stableford: 4B: P O'Connor (18) P Sadler (22) 50. A Castles (14) 43. Trophy: R Hutton (10) N Hutton (19) 94. Women: G Bawden (29) 36.

   ROSSDALE: Women: Stableford: R Bhal (30) 39. Men: V Molloy 51. J Slattery 51.

   ROYAL MELBOURNE: Mxd: Stroke Ambrose: West: White: W Mcnamee (8) J Holland (21) 60.75. N Ingram (20) H Ingram (17) 64.75. Men: Par East: O Wynhoven (14) 2 up.

   SAFETY BEACH: Women: Stroke: C Warfield (29) 75.

   SALE: Women: Stableford: A: M Johns (19) 33. Men: A: D Adamson (8) 36. S Woolley (10) 34. B: K Stammers (16) 37. P McIntyre (14) 36 cb. C: R Humphrey (26) 34. P Jones (20) 31.

   SANCTUARY LAKES: Stroke: Medal: A: P Hackett (1) 71. B: J Box (10) 69. C: J Thorpe (17) 73. J Box 69.

   SANDHURST: Men: Stroke: Champions: A: R Nicholls (1) 69. B: N Sridhar (10) 69. C: J Bannon (27) 68. Stableford: North: A: L Wallworth (12) 42. B: G Noriskin (17) 39. Women: Stroke: Medal: M Ferguson (14) 71. Jnr: Champions: Medal: K Soliven (2) 72. Women: Hole in one: North: T Richardson

   SANDRINGHAM: Mxd: Stroke: A: S Paterson (7) 65. B: D Meek (16) 67. C: P Cooke (26) 67.

   SETTLERS RUN: Men: Stableford Black: A: C Berill (11) 39. B: N Price (14) 39. C: C Mulvogue (19) 34. Women: White: J Hawke (38) 34.

   SEYMOUR: Men: Stroke: A: P Nelson (7) 71. B: G Kyper (14) 72. Medal Jun: C: G Welsh (22) 69. Women: Stableford: A: P Ferris (21) 33. B: D Lemon (25) 41.

   SHEPPARTON: Women: Stroke: Trophy: A: G Keenan (24) 73. Men: MM: A: L Dixon (+1) 70. B: M Crespan (15) 68. C: S Wright (22) 70.

   SORRENTO: Women: Stroke: C McCarthy (16) 72. Men: A: M Oppy (7) 69. B: D Glynn (20) 72. C: M O'Dwyer (26) 66.

   SOUTHERN: Par: A: L Medini (6) 2 up cb. B: S Blackburn (13) 2 up cb. C: D Houghton (25) 3 up. Men: Stroke: Trophy: F Piccolo (19) bt T Rode (18) 6-5.

   SPRING PARK: Mxd: Stroke: Medal Jun: J De Beer (21) 59.

   SPRING VALLEY: Mxd: Stableford: A: C Fischer (9) 40. B: R Stevens (27) 42. A: R Phillips (10) 39. B: D Broadley (36) 36.

   ST ANDREWS BEACH: Mxd: Stableford White: J Jordan (20) 38.

   STAWELL: Men: Stableford: A: S Ellis (7) 34. B: G Clode (26) 38. Women: L Maher (32) 36.

   STRATHALLAN: Men: Stableford: 4B: M Orr (23) W Curtis (18) 46 cb.

   SUNSHINE: Stableford: Medal Jun: A: P Dhody (6) 42. B: N Clarke (14) 39. C/Medal: M Kolaric (25) 44. D Darch (28) 37.

   TALBOT: Men: Stroke: A: C OHalloran (3) 71. T Deans (10) 70. B/Medal: T Mortlock (27) 95. B: R Potter (16) 85.

   TARRAWINGEE: Men: Stroke: Medal Jun: M Tanirau (16) 63.

   THE DUNES: Mxd: Stableford: 4B: The Cups: A Gubbins (30) C Richards (24) 24. Women: Stroke: Medal Jun: The Dunes: M Sherman (23) 71. Men: A/Medal: T Steward (-3) 68. B: A Balis (12) 70. C: M Higginbottom (23) 70. Mxd: Stableford: P O'Sullivan (12) 39.

   THE HERITAGE: Men: Stroke: Medal Jun: St John: A/Medal: S Lang (1) 68. B: M Molloy (15) 74. C: D Deltondo (22) 76. Stableford: Henley: A: C Hunt (8) 38 cb. B: J Guccione (16) 42. C: D Treacy (24) 41. Women: H Ericson (15) 37.

   THE NATIONAL: Medley: Stroke Medal Jun: Long Island: Black: G Tyrrell (15) 68.

   THE SANDS TORQUAY: Women: Stableford: D Cox (32) 37. Men: Stroke: A: L Vassallo (5) 71 cb. B: B Bourke (14) 70.

   THIRTEENTH BEACH: Par Creek: A: S Drayton (+2) 1 up. B: C Whitton (9) 1 up. C: B Jessen (36) 3 up. Women: C Monahan (14) 2 down cb.

   TIRHATUAN: Stroke: A: P Harrison (9) 70 cb. B/Medal: A Bouwmeester (20) 68. C: R Milland (22) 68. Cup: A Bouwmeester (20) 132. Women: Stableford: Medal: H Jeffery (20) 38.

   TOCUMWAL: Stableford: A: P Dungan (14) 36. B: J Conrad (21) 38. Women: A: J Collins (18) 39. B: N Mullins (35) 35.

   TORQUAY: Women: Stroke: C Fitzpatrick (25) 78. Men: Stableford: Resort: I Colwell (27) 40. Stroke: A: D McPhail (6) 64. B: R Fish (14) 70. C: K Munro (24) 67. Visitor: W Futschik (17) 68.

   TRAFALGAR: Stroke: A/Medal: R Borg (5) 70. B: P Fogarty (17) 73. A Scr: J Hasthorpe 71.

   TRARALGON: Medal: A: B Dean (11) 67. B: G Knee (15) 68. C: P Kalms (18) 68. D: I Quail (22) 67. Scr: T Couling 69. Women: M Alexander (12) 73.

   TRENTHAM: Stroke: A: M Fisher (11) 69 cb. B: G Middleton (15) 59. C: D Reed-Rogers (23) 64.

   VICTORIA: Stroke Medal: A: K Ciupek (+1) 68. B: G Ferrari (14) 70. C: J Byrne (17) 69. A Scr: K Ciupek 67. Stableford White: F Pestl (33) 35. Women: Stroke: A McGorrery (13) 72.

   WANGARATTA: Stroke: A: P Oats (16) 65. B: P Winnell (21) 71.

   WARRNAMBOOL: Stroke: Medal A: T Pritchard (11) 67. B: L Lilley (16) 68. C: A Clark (19) 67. Women: S Rea (24) 74.

   WATERFORD VALLEY: Stableford: A/Medal: R Amos (8) 39. B: G Bell (18) 38. C: M Kret (20) 37.

   WERRIBEE PARK: Stroke: Medal A: W Greig (6) 70. B: W Byrne (12) 70. C: R Baird (15) 71. D: R Crowe (26) 74. Women: A: I Brogden (22) 77. Mxd: Hole in one: L Malgeri at 17th.

   WHITTLESEA: Mxd: Stableford: A/Medal: J Slusarek (7) 40. B: A Vella (15) 40. C: G Maurer (22) 37.

   WONTHAGGI: Stroke: Medal: A: G Hennequin (10) 71. B: R Walker (17) 72. C: A Hooton-Shandley (20) 69. Women: Stableford: I Ruby (23) 31.

   WOODEND: Medal: G Davies (3) 64.

   WOODLANDS: Stableford: A: K Bennetts (10) 38. B: P Arnold (17) 38 cb. C: G Smith (20) 41. Women: K O'Brien (22) 36.

   YARRA PARK: Stroke: R Persaud (16) 66. Women: S Ryder (18) 75.

   YARRA VALLEY: Stroke: D Dodwell (23) 69.

   YARRA VIEW: Medal White: A: G Riley (14) 70. B: P Rosenwax (23) 70.

   YARRA YARRA: Men: Stroke: Medal Jun: A: S Scutti (5) 72. B: P O'Donoghue (15) 72. C/Medal: T Blinkhorn (18) 68. D: R Power (29) 73 cb. A Scr: C Maurel 77. Stableford Yellow: G McLeod (26) 32 cb.

   YARRAM: Men: Stroke: Medal Jun: A: J Razinger (9) 69. B: D Summerfield (17) 72. C: A Baggaley (21) 75. A Scr: J Razinger 78. Women: K Irwin (25) 79.

   YARRAWONGA MULWALA: Women: Stableford: Murray: A: W Dickson (20) 36. B: L Lord (35) 37. Men: Lake: A/Medal: J Cox (10) 42. B: B Lawrence (20) 38. Murray: A: K Parker (7) 35. B: G Dolphin (22) 38.

   YEA: Stableford: R O'Halloran (16) 38.

   YERING MEADOWS: Par: Nursery: C Dobson (32) 3 up cb. Medal Jun: Valley: D Killen (19) 4 up. Par White: P Schultz (13) 4 up. Women: Par: Nursery: V Meade (25) sq. Men: Medal May: M O'Donohue (13) 1 down.




October is Golf Month. Share the golf bug to win the ultimate golf bug adventure to Barnbougle, Cape Wickham and Ocean Dunes courtesy of Air Adventure Golf Tours.


Head to www.golfmonth.com.au for more details.

19 October 2017
The second & final Doris Chambers State Final was played today at the picturesque Keysborough GC, which was presented in wonderful condition. Read more
19 October 2017
#22: Tiger, Snake and the Shark. Read more
19 October 2017
BROADFORD: Men: Stableford White: L McDonald (15) 42. G Hanson (6) 41. Women: Stroke: C'ship: A: A Hackett (15) 87. B: S O'Connor (20) 71. C: Y ... Read more
MyGolf
Golf Victoria