Victorian club golf results - Saturday

 

   ALEXANDRA: Stableford: P Buckettt (7) 38. Women: A Bentley (17) 27.

   AMSTEL: Stableford Ranfurlie: White: A: O Moyo (9) 34. B: M Sherer (17) 40.

   ANGLESEA: Stableford: A: P Brennan (9) 39. B: E Hutchesson (19) 36. C: R Shaw (27) 35. B McDonald ((35) Trophy) 74. Div 1: R Schepers (22) 33.

   BAIRNSDALE: Men: Par: A: N Drowley (8) 3 up cb. B: R Ross (30) 2 up.

   BARHAM: Par: Div 1: M Puddick (16) 3 up. Div 2: G Sholl (29) 2 up. Women: Stableford: G Gray (24) 35.

   BARWON HEADS: Women: Par: D Lockie (16) 4 down cb. Men: A: G Senior (13) sq. B: B Carroll (24) 1 up cb.

   BELVOIR PARK: Stroke: Canadian Foursome: D Caufield (10) B Caufield (2) 79. Women: A Woodman (16) 74.

   BENALLA: Men: Stableford: A: T Symes (13) 39. B: B Firth (17) 37. C: L Cairns (28) 38.

   BENDIGO: Men: Stableford White: A: S Dean (10) 43. B: D Pratt (14) 38. C: R Bath (21) 38 cb.

   BERWICK MONTUNA: Men: Par: A: R Riggio (12) 4 up. B: T Riley (19) 5 up.

   BOX HILL: Mxd: Stableford: A: E Fitzwilliam (11) 36 cb. B: R Tynan (14) 39 cb. C: G Little (20) 40.

   BRIGHT: Men: Stableford White: A: B Cherry (15) 33. B: D Pangrazio (22) 34. Women: Stableford: A Gilbert (17) 35.

   BRIGHTON: Stableford: A: M Oglethorpe (17) 36 cb. B: G Toler (21) 36 cb. C: D Carter (26) 39 cb. Veteran: Trophy: M Payne (32) 71. Women: K Tester (17) 30.

   BROADFORD: Men: Stableford: A: I Parry (10) 36. B: J Mirabella (18) 34. C: R Kilroy (26) 40. Women: M Glaassen (14) 31.

   CAMPERDOWN: Stableford: S Baker (8) 38.

   CARDINIA BEACONHILLS: Stableford: A: N Pye (7) 37. B: G Taylor (18) 39.

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Men: Stroke American Foursome: White: W Mansell (18) J Hewitt (18) 70.

   CASTERTON: Men: Stableford: D Boness (14) 41.

   CASTLEMAINE: Medley: Stableford: F Stevens (28) 39 cb.

   CENTENARY PARK: Men: Stableford Black: R Foenander (17) 39.

   CERBERUS: Men: Stroke: A: B Hogan-Keogh (7) 69. B: R Cook (18) 70. C: R Judd (22) 72. Women: M Thornell (27) 82.

   CHALAMBAR ARARAT: Stableford Black: A: S O'Connell (8) 37. B: K Farrar (19) 37.

   CHELTENHAM: Men: Stableford: A: J Weber (16) 36. B: B Marshall (19) 40.

   CHURCHILL & MONASH: Stroke: A: P Smart (9) 71. B/Medal: H Martin (20) 71. C: R Zomer (36) 76.

   CHURCHILL WAVERLEY: Stableford Churchill Park: White: A: J Campbell (8) 34 cb. B: R Boyes (24) 36. Men: Par: Waverley: J Somers (21) 3 up.

   CLIFTON SPRINGS: Women: Stableford: D Burns (42) 29. Stableford White: J Keay (10) 36 cb.

   COBDEN: Men: Stableford: D Absalom (19) 41.

   COHUNA: Men: Stableford: N Crichton (15) 37.

   COLAC: Stroke: A: R Harrowfield (7) 71. B: R Griffiths (19) 74.

   COMMERCIAL ALBURY: Stableford White: A: D Beddoes (7) 39. B: G Gerard (21) 38.

   COMMONWEALTH: Men: Par: A: A White (9) sq. B: R Knott (16) 3 down.

   COROWA: Men: Stableford: A: D Robb (1) 38. B: S Piddington (14) 36. C: A Vonarx (36) 34. Women: A: N Carmosin (29) 41.

   CRANBOURNE: Men: Stableford: A: G Meyers (12) 35. B: N Nankin (19) 35. C: B Edelman (24) 35.

   CREEKSIDE: Men: Stroke Ambrose: Yellow: A: J Arboit (23) K Chiatra (24) 62.25. Women: Stroke: A: J Scane (12) 71.75. K Green (33) 71.75.

   CURLEWIS: Men: Stableford White: A: R Drady (7) 36. B: B Cairns (16) 44. C: M Hardie (18) 33. Women: Stableford: V Carnie (7) 31.

   DENILIQUIN: Medley: Stableford 4B: White: G Willoughby (4) J Perrizolo (16) 48.

   DEVILBEND: Men: Stableford White: A: I Fortune (13) 33. B: G Cann (15) 37. C: T Gledhill (24) 36.

   DROUIN: Women: Stableford: 2B multi: P Alexander (31) J Stone (32) 44. Men: D Robbins (9) K Cooper (13) 88.

   EAST MALVERN: Medley: Stableford Trophy: White: A: M Sutherland (10) 39. B: D Lake (23) 36.

   EASTERN: Mxd: Par: South: M Walsh (13) 2 down. North: B Guinea (8) 1 down. East: J Flemming (24) 2 down cb.

   EASTERN SWARD: Men: Stableford: 4B: D Vorbach (17) K Bell (19) 42 cb. Hole in one: R McNulty at 1st.

   EASTWOOD: Men: Stableford: A: T Francis (9) 38. B: B Cope (13) 37. C: R Dennis (23) 37. Stroke: Matchplay: M Wylie bt R Mitchell 2-1.

   EILDON: Mxd: Stroke: Medal B: M Mackwell (22) 68. A: L Munro (10) 69.

   EUROA: Stableford: A: A Pedder (12) 36. B: T Cullen (30) 36. Women: F Edwards (20) 30.

   FINLEY: Men: Stableford: A: W Peasley (15) 32 cb. B: J Braybon (25) 36 cb. Cock o' Walk: J Braybon 35. Women: J O'Brien (23) 35.

   FLINDERS: Men: Stableford: A: K Colston (11) 28 cb. B: M Ponton (17) 30. C: D Campbell (29) 32.

   FOREST HILLS: Stableford: 4B: P Frost (12) M Turner (11) 86.

   FOSTER: Men: Stableford: A: S Reid (12) 33. B: S Barnes (19) 36.

   GARFIELD: Men: Stableford: A: T Garratt (8) 37. B: G Wells (18) 36. C: S Krummenacher (25) 35. Women: J Mitchell (27) 30.

   GISBORNE: Men: Stableford: A: C Barnard (6) 33 cb. B: R Flett (15) 38. C: M Barker (24) 35. Women: A: M Ivory (18) 33 cb.

   GLEN WAVERLEY: Men: Stroke: A: A Ludekens (16) 68 cb. B: R Erdos (21) 71.

   GOONAWARRA: Men: Stableford: A: J Baird (1) 33. B: B Coyne (14) 36. C: M Cunningham (19) 36.

   GREEN ACRES: Men: Stableford: A: B Somerville (13) 38. B: J Hatcher (15) 35. C: B Hope (28) 36.

   HAMILTON: Stableford: B Zimmermann (9) 40.

   HEATHCOTE: Women: Stableford: C Stuart (16) 33. Men: Div 1: S Quach (7) 36. Div 2: P Wintle (29) 38. Stroke: Div 1: A King (11) 69. Div 2: J Gastin (20) 75.

   HEIDELBERG: Mxd: Stroke Black: A: M Stuart (2) 69. B: T Gibbs (13) 69 cb. C: B Ackland (26) 69 cb.

   HEYFIELD: Stableford: 2B Agg: G Krutli (6) J Ryan (16) 73.

   HEYWOOD: Men: Stableford White: B Koenig (3) 37. Women: A Dickinson (29) 31.

   HIDDEN VALLEY: Stroke: A: B Linton (8) 77. B: B Gandolfo (22) 71.

   HILLTOP TATURA: Men: Stableford: A: A Devine (9) 37. B: G Hopcrafft (24) 37. Women: R Jeffers (24) 32.

   HORSHAM: Stroke Green: A: M Jakobi (7) 65. B: D Robinson (12) 69 cb. C: D Thomson (19) 64. Women: Stroke: K Knight (10) 73.

   HOWLONG: Men: Stableford: A: T O'Halloran (18) 42 cb. B: B Cochrane (33) 42. Women: A: L Nothrop (32) 41.

   IVANHOE: Men: Stableford: A: M Dunn (16) 44. B: J Hopkins (20) 35. Women: T Lincoln (37) 36.

   JUBILEE WANGARATTA: Women: Stroke: P Mercer (24) 75. Jnr: 9-hole: F Hollanden (26) 28.

   KERANG: Men: Stableford: T Turveyy (11) 42. Women: P Twiss (28) 34.

   KEW: Women: Stableford: K Perryman (14) 35. Men: A: J Pitt (11) 36 cb. B: J Parker (17) 35. C: B Tanner (20) 36.

   KEYSBOROUGH: Men: Par: M Van Lith (5) 2 up cb. Women: D Smith (6) 4 down.

   KILMORE: Men: Stroke: A: P Ellis (10) 72 cb. B: M Russell (19) 73. Women: Stableford: S Wicking (12) 30.

   KINGSTON HEATH: Men: Stableford: S Treeby (0) 35.

   KYABRAM PARKLAND: Mxd: Stableford: 4B: J Siddall V Moss 43.

   KYABRAM VALLEY VIEW: Stableford: A: S Usher (11) 43. B: G Squires (23) 34. A: H Armstrong (25) 36.

   LAKES ENTRANCE: Stableford White: A: F McNamara (12) 37. B: S Short (21) 35. C: B Ross (29) 34. Women: Par: N McKenna (30) 3 up.

   LAKESIDE at Albert Park: Mxd: Stableford: Trophy: G Sheehan (45) 32. A: N Campbell (8) 33. B: C Philpott (15) 35. C: W Carroll (25) 35.

   LANCEFIELD: Men: Stableford White: A: G Cook (10) 37 cb. B: S Draper (19) 37. C: W Mee (20) 33.

   LANG LANG: Men: Stableford: A: P O'Connor 38. B: R Smith 39. C: M Boyce 37.

   LEONGATHA: Women: Stableford: H Mackenzie (28) 31. Men: A: J Fedderson (18) 43. B: M Bowey (9) 35. C: T Rudge (33) 34 cb.

   LONSDALE: Mxd: Stableford: 2B Agg: V Todd D Bird 65.

   MAFFRA: Stroke: A: W Sage (6) 71. B: P Anderson (19) 73. C: M Nicholls (21) 75.

   MALLACOOTA: Medal: N Dunbar (21) 65.

   MANSFIELD: Men: Stroke: F Rogers (13) 66. Women: Medal: S Parsons (16) 78.

   MARYBOROUGH: Men: Stableford: A: J Thomson (3) 36. B: M McCarthy (15) 37. C: P Maynard (24) 37. Women: D Perry (22) 32.

   MEENIYAN: Men: Stableford: P Wilson (22) 39.

   METROPOLITAN: Par: A: G Sinclair (8) 1 up cb. B: J Shinkfield (11) sq cb. C: M Bannenberg (18) 1 up.

   MILDURA: Men: Stableford: A: M White (10) 39. B: R Truman (19) 40.

   MIRBOO NORTH: Stableford: R Taylor (24) 45.

   MOE: Men: Par: A: P Stephens (12) 2 up. B: T Colvin (17) 3 up.

   MOONAH LINKS: Mxd: Stableford: 4B: Open: S Rowe (6) S Suppree (10) 39.

   MOOROOPNA: Men: Stableford White: A: A Blake (+2) 38. B: C Bellos (19) 37 cb. C: J Ralph (20) 37. Women: Stableford: D Madill (45) 37.

   MORNINGTON: Stableford: A: M Butterworth (6) 38. B: B Morley (13) 37. C: M Forry (24) 35.

   MORWELL: Men: Stableford: A: S Reynolds (2) 39. B: E Flynn (20) 38. C: B McQuillen (21) 42.

   MT MACEDON: Men: Stroke: A: P Sinclair (7) 67. B: B Close (21) 75.

   MT MARTHA: Par: 4B: J Hunter (16) S Beever (26) 11 up. Mxd: S Hyams (27) M Handley (20) 2 up.

   MURRAY DOWNS: Women: Stableford: A: D Frame (35) 32. Men: A: J Manser (9) 34. B: B Smith (16) 30. C: H Collins (20) 40.

   MYRTLEFORD: Men: Stableford: A: G Spider (17) 41.

   NEANGAR PARK: Men: Stableford: A: J Johnson (8) 37 cb. B: G Kane (14) 40. C: N Wellington (19) 37. Women: A: K McNaughton (14) 31.

   NUMURKAH: Men: Stableford: A Newby (18) 40. M McGrath (25) 33.

   OAKLEIGH: Women: Stroke: Medal: P Maginness (29) 66.

   PAKENHAM: Mxd: Par White: A: N Bonne (12) 2 down. B: M Hogan (15) 1 up. C: W Caffyn (29) 2 down.

   PATTERSON RIVER: Men: Par: A: B McCracken (10) 1 up. B: N Castelli (19) 1 down. C: T Kennedy (21) 1 up.

   PENINSULA KINGSWOOD: Women: Stableford: Peninsula South: C Johnston (23) 35. Men: Stableford White: A: B McCulloch (1) 37 cb. B: N Wheeler (19) 37 cb. C: S Hughes (25) 43.

   PHILLIP ISLAND: Men: Stableford: A: J Bennett (11) 39. B: J Fitzpatrick (16) 38. C: C Russo (25) 43. Women: P Watt (40) 31.

   PORTARLINGTON: Men: Par Black: A: M Edmanson (8) 3 up. B: R West (14) 1 up. C: D McCutcheon (18) 1 down. D: M Gregory (27) 2 up. Women: Par: K Howes (27) 4 up.

   QUEENSCLIFF: Men: Stableford: S Evans (10) 32.

   RACV CAPE SCHANCK: Mxd: Stableford: B Zigouras (30) 32.

   RACV HEALESVILLE: Stableford: B Gordon (18) 34.

   RICH RIVER: Men: Stableford West: Black: A: K Ardley (1) 37. B: C Jones (13) 39. C: P Webber (22) 39. Women: Par: H Gunstone (18) sq.

   RINGWOOD: Men: Stableford: A: N Plant (10) 36. B: S Wheatley (16) 31 cb. C: F Pickering (26) 34. Women: C Martin (23) 30 cb.

   RIVERSDALE: Men: Stroke: A: C Seidel (11) 68. B: R Masters (17) 69. C: M Norris (24) 73.

   ROSANNA: Mxd: Stableford: D Jordan (16) 69.

   ROSEBUD COUNTRY: Stableford: West: G Webb (29) 36. Women: L Garrett (21) 28. Men: East: A: G Harwood (9) 37. B: B Cannon (13) 36. C: W Atkins (31) 37.

   ROSEBUD PARK: Men: Stableford White: R Spiby (24) 37. Women: Stableford: D Doyle (34) 31.

   SALE: Men: Par: A: D Adamson (9) 2 up. B: G Angel (14) 6 up. C: C Sharp (19) 1 up. A: D Adamson (9) 2 up. B: G Angel (14) 6 up. C: C Sharp (19) 1 up. Veteran Medley: P Schaper (25) sq.

   SANCTUARY LAKES: Mxd: Stableford: A: D Brand (8) 24. B: A Puopolo (14) 32. C: M Tizzani (29) 32.

   SANDHURST: Men: Stableford: North: A Laub (11) 36. Stableford Black: R James (3) 31. Stableford: Champions: A: R Graves (7) 35. B: N Deane (27) 34. Women: P Walker (23) 34.

   SANDRINGHAM: Mxd: Stableford: A: M Scott (8) 36. B: B Murphy (17) 34. C: P McLeod (27) 38.

   SETTLERS RUN: Men: Stableford: A: J Pinirou (6) 35. B: W Carter (19) 37. C: D Corbett (27) 32. Women: J Burgin (27) 33.

   SEYMOUR: Men: Par: A: P Niebling (13) 3 up. B: G Neville (19) 1 down. Women: Stroke: S McCall (15) 76.

   SHEPPARTON: Women: Par: Trophy: R Stephen (31) sq. Men: Par White: A: G Morley (11) 2 up. B: B OConnor (12) 2 up. C: R Dobson (34) 2 up cb.

   SORRENTO: Men: Stableford: A: P Weston (17) 36. B: R Jones (25) 31.

   SOUTHERN: Men: Stableford: Div 1: R Litchfield (8) 34. Div 2: G Hobbs (15) 33 cb. Div 3: K Manzie (25) 33.

   SPRING PARK: Mxd: Stableford: B Caulfield (21) 34.

   SPRING VALLEY: Stroke: A: M Cook (14) 72. B: S Annangi (16) 69. N Kanthan (7) 74.

   ST ANDREWS BEACH: Mxd: Stableford White: M Lorkin (8) 32 cb.

   STRATHALLAN: Men: Stroke: C Newnham (16) 72. A: G Sullivan (15) 74. B: L Williams (21) 75 cb. C: D Fernando (24) 74 cb.

   TARRAWINGEE: Mxd: Stroke: Ambrose: K Miller (20) P Graham (22) 71.75.

   THE DUNES: Mxd: Stableford: The Cups: B Noonan (15) 16. Men: The Dunes: A: H Proos (6) 35. B: A Burns (14) 33. Mxd: Visitor: M Barrett (17) 35.

   THE HERITAGE: Men: Stableford Henley: White: A: S Bloomer (4) 37. B: D Stewart (12) 37. C: S Giles (19) 38 cb. Par St John: G Berry (6) 1 down cb.

   THE SANDS TORQUAY: Women: Stableford: M Bridgart (21) 19. Men: Stableford White: A: S Burriss (4) 37. B: T Hester (15) 33.

   THIRTEENTH BEACH: Women: Stableford: Creek: A Fooks (26) 33. Men: A: P McMahon (5) 34. B: M Neaves (10) 34. C: W Costin (18) 35.

   TIRHATUAN: Mxd: Stroke: American Foursome: T Barnicoat (19) J Young (16) 67.5.

   TOCUMWAL: Par: Div 1: H Jankov (13) 4 up. Div 2: D Webb (26) sq. Women: S Williams (18) sq.

   TORQUAY: Men: Par: A: M Naughton (10) 4 up. B: M Rosewall (13) 3 up. C: T Cosgrave (19) sq cb. Women: M Joyner (21) 2 down. Men: Par Resort: Green: B Brown (28) 4 up. Par: Visitor: G Tinner (20) 2 down.

   TRAFALGAR: Men: Stroke White: A: B Baldry (9) 69. B: G Coulter (25) 70.

   TRARALGON: Men: Stableford: 4B: D Laws (20) L Carroll (36) 48.

   TRENTHAM: Stroke: A: D Thiele (10) 72. B: J Prewett (14) 68. C: T South (33) 70. Women: J Hanson (28) 79.

   VICTORIA: Men: Stableford: F Chamberlain (10) 32 cb.

   WANGARATTA: Men: Stableford: A: C Martens (5) 37. B: A Ingarfield (26) 38 cb.

   WARBURTON: Mxd: Stableford White: L Kay (31) 37.

   WARRAGUL: Men: Stableford: A: A Slaughter (10) 40. B: J Van Raay (21) 39. C: G Panting (25) 38. Women: Div 1: K Ahearn (10) 32. Div 2: N Morrissey (33) 35.

   WATERFORD VALLEY: Men: Stableford: A: L Roberts (3) 36 cb. B: A Farrelly (13) 32. C: E Allan (20) 33.

   WHITTLESEA: Mxd: Stableford White: A: T Kufner (7) 34. B: B Thompson (14) 36. C: G Maurer (21) 27.

   WODONGA: Men: Stableford: A: D West (9) 42. B: I Butler (15) 37. C: B Delphin (18) 39. Women: J Boland (19) 36.

   WOODEND: Men: Par White: T Boyle (24) 2 down.

   WOODLANDS: Men: Par: 4B: C Richardson (11) S Cunliffe (16) 8 up. Hole in one: P Everiss at 19th.

   WOORAYL: Men: Stroke: Medal: A: A Hickey (8) 72. B: G Salmon (20) 71. C: G Forrester (24) 69.

   YARRA PARK: Men: Stableford White: B Hogan (17) 36.

   YARRA VALLEY: Mxd: Stableford: J Whyte (15) 32 cb.

   YARRA VIEW: Men: Stableford: A: I Stubbings (8) 32. B: A Cron (19) 35 cb.

   YARRA YARRA: Men: Stableford: A: S Murray (6) 33. B: T Goodwin (13) 30. C: N Luscombe (17) 29. D: D Finlayson (30) 30.

   YARRAM: Women: Stableford: J Moore (35) 33. Men: Stroke: A: A Ross (15) 71. B: J Mumford (18) 75. C: T Ritchie (24) 71.

   YARRAWONGA MULWALA: Men: Stableford: Medal Aug: Lake: A/Medal: R Carroll (17) 35. B: K Shalders (23) 33 cb. Murray: A/Medal: K Holt (12) 38. B: A Lefevre (19) 36 cb.

   YERING MEADOWS: Men: Par: 4B: Nursery: M Eichler C Shelton 8 up. Stableford White: B Bromham (22) 15. Women: Par: L Williams (32) 2 down.

20 November 2017
The Jarrod Lyle Classic returns to Shepparton Golf Club in 2017! The event is open to all Junior’s under the age of 18 who hold a current GA handicap. Read more
19 November 2017
Gardiners Run was host to today’s Stuart Appleby Signature Tournament. Read more
20 November 2017
AMSTEL: Men: Stableford Ranfurlie:A: A Wiesniewski (7) 41. B: T Cheles (16) 42. Women: M Murphy (22) 37. Read more
MyGolf
Golf Victoria