Victorian club golf results - Saturday

 

   ALTONA LAKES: Stroke: Medal: A: L Redpath (5) 68. B: S Stewart (19) 75. C: E Dhar (23) 71. Women: I Mason (14) 73.

   AMSTEL: Men: Par Ranfurlie: White: A: J Potter (8) 3 up. B: G Sheehan (18) 2 up.

   AXEDALE: Men: Stroke Black: Div 1: S Lee (12) 67. Div 2: L Graham (13) 69. Div 3: P Richardson (18) 68. Div 4: M Bain (26) 70.

   BACCHUS MARSH: Stableford: A: J Mooney (13) 39. B: R Shields (Melbourne Veterans 34) 41.

   BACCHUS MARSH WEST: Men: Par: 4B: K Waller (30) R Longmuir (26) 8 up.

   BAIRNSDALE: Stroke: Medal: M Canley (22) 68. Women: F Gray (22) 70.

   BARHAM: Men: Par: Div 1: S Fullerton (10) 4 up. Div 2: W Heywood (17) 4 up. Women: Stableford: W Bennett (37) 34.

   BARWON HEADS: Women: Par: S Ludlow (18) 1 down. Men: A Scott (24) 1 down. Par Medal: Black: M Torpey (16) 1 up cb.

   BELVOIR PARK: Women: Stableford: A: S Smith (20) 32. B: T Perkins (43) 29. Men: Stroke: C'ship: A: D Larson (11) 70 cb. B: M Smith (16) 66. C: P Schneider (31) 74 cb.

   BENALLA: Men: Par: T Mennen (18) sq.

   BENDIGO: Men: Stableford White: A: T Ely (2) 37 cb. B: D Pratt (15) 38 cb. C: G Spence (20) 36 cb.

   BERWICK MONTUNA: Men: Stableford: H Faeller (34) 38.

   BOX HILL: Mxd: Par: A: B Clark (11) 3 up. B: T Ambler (14) 1 down cb. C: C Pritchard (22) 4 up.

   BRIGHTON: Men: Stableford: A: M Costigan (2) 37. B: J Warden (21) 36. Medley: Trophy: M Oglethorpe (14) 47.

   BROADFORD: Stroke: 4B: G Hogg (11) A Mumford (6) 47.

   CAMPERDOWN: Stableford: R Bailey (17) 43.

   CARDINIA BEACONHILLS: Stableford: D French (5) 35.

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Stroke: Ambrose: J Mcpherson (23) J Angliss (17) 64.75.

   CASTLEMAINE: Medley: Stableford: J OBrien (1) 45.

   CENTENARY PARK: Men: Stroke Matchplay: Black: S Hatigan (15) bt M Holley (5) 4-3. Stableford: T Robinson (20) 39.

   CERBERUS: Men: Stableford: Div 1: R Jennings (13) 38. Div 2: S Pearse (17) 41. Women: M Thornell (27) 37.

   CHALAMBAR ARARAT: Par: M Harricks (0) 3 up.

   CHELTENHAM: Men: Par: A: N Simmons (16) sq. B: R Cooney (21) 3 up.

   CHURCHILL & MONASH: Stableford: W Judkins (19) B Mathieson (25) 65.

   CHURCHILL WAVERLEY: Men: Stableford: Waverley: J Nimot (21) 39.

   CLIFTON SPRINGS: Women: Stableford: J Farnell (30) 25. A: L Fisher (9) 33 cb. B: P Smith (13) 35. C: D Argent (21) 34. D: R Spokes (23) 35.

   COBRAM BAROOGA: Stroke: A/Medal: M Corridan (2) 71. A Scr: R Percy 81. B: G Chapman (24) 74. B Scr: J Capp 95 cb. Women: H Miller (22) 72.

   COHUNA: Men: Stableford: G Yates (22) 37.

   COLAC: Men: Stableford: T Moran (7) 40.

   COMMONWEALTH: Men: Stableford: A: S Mitchell (9) 40. B: N Roy (17) 39. C: M Wade (21) 37.

   COROWA: Women: Stableford: J Mills (14) 33. Men: Stroke: A: M Webster (5) 74 cb. B: B Pearce (15) 74. C: R Bradford (25) 73.

   CRAIGIEBURN WILLMOTT: Mxd: Stableford: A: B Richardson (11) 40. B: J Quill (15) 40. C: F Ieu (27) 34.

   CRANBOURNE: Men: Stableford: A: R Gore (7) 38. B: E Meyerowitz (18) 36. C: W Brouze (26) 35.

   CREEKSIDE: Stableford: A: D Mottau (11) 43. B: T Davis (16) 39. C: A Cook (24) 38. Women: J Scane (13) 33.

   CURLEWIS: Stableford: A: R McMillan (9) 40 cb. B: W Brown (17) 37 cb. C: S Wakeman (19) 38. Women: M MacGregor (18) 29.

   DENILIQUIN: Medley: Stableford: 4B: K Maher (20) J Jenkins (24) 47.

   DEVILBEND: Men: Par: A: V Vunimasi (7) 2 up. B: M Beggs (19) 2 down. C: S Hyder (21) 1 up.

   DROUIN: Stableford: J Wolswinkel (13) 40.

   EAST MALVERN: Mxd: Stableford: D White (12) 35 cb.

   EASTERN: Mxd: Par South: C King (19) 5 up. North: T Millard (17) 2 up. East: M Costigan (21) 5 up.

   EASTWOOD: Men: Stableford: A: B Mathers (10) 38. B: L Mackie (19) 40. C: M O'Brien (25) 33. Stroke: Matchplay: S Pettyfor bt D Gibson 5-4.

   EILDON: Stroke: Ambrose: I Malley D Malley (2) 62.

   EUROA: Stableford: B Curren (10) 35. Women: J Collins (30) 27.

   FINLEY: Men: Stableford: A Harding (19) 36. Women: A Harding (27) 26.

   FLINDERS: Men: Stableford: A: J Butler (9) 36. B: G Lee (24) 35. Women: A: S Middleton-Smart (24) 30.

   FOREST HILLS: Stableford: J Baltrusaitis (20) 31.

   GARFIELD: Men: Stroke: A: S Kohut (9) 66. B: A Hart (20) 67. C: M Hirt (22) 68. Women: D Pilkington (31) 79.

   GLEN WAVERLEY: Par: Medal: R Taylor (17) 3 up.

   GOONAWARRA: Stableford: A: C Robinson (11) 40 cb. B: P Simmonds (17) 43. C: C Hitchen (23) 38. Women: K Eiser (34) 34.

   GREEN ACRES: Stableford: A: J Mansfield (-1) 39. B: I Glenister (15) 36 cb. C: J Henderson (20) 37 cb.

   HEATHCOTE: Women: Stableford: D Hall (38) 35. Men: Stroke: G Boyes (27) 74. Stableford: Div 1: G Cutting (17) 37. Div 2: M Green (22) 33.

   HEIDELBERG: Mxd: Stableford: A: C Carlingbould (11) 36 cb. B: D Raymond (14) 41. C: W Pustol (18) 38.

   HEPBURN SPRINGS: Stableford: J Arnold (5) 37.

   HEYFIELD: Men: Stroke: A: C Anderson (13) 70 cb. B: M Murphy (18) 70. C: B Bould (25) 66.

   HEYWOOD: Mxd: Stroke: Ambrose: A McLeod (13) S Rigg (24) 65.75.

   HIDDEN VALLEY: Par: A: J Dee (10) 2 up. B: D Nikolic (18) 4 up.

   HILLTOP TATURA: Stableford: 4B: J Steen (27) L Nation (17) 45. Women: J Coe (18) S Curran (30) 40.

   HORSHAM: Women: Stableford: M Rich (16) 32. Men: B Hammond (7) 37. B: A Penfold (15) 37. C: D McCrae (20) 36.

   HOWLONG: Women: Stableford: L Smith (31) 35. Men: A: J Purtell (12) 39. B: T O'Gorman (26) 38.

   HUNTINGDALE: Men: Stroke: A: T Reiter (7) 73 cb. B/Medal: S Tierney (17) 71. C: M Davidson (23) 79. Stableford: D Murphy (25) 33. Women: Stroke: M Curry (15) 74 cb. Stableford: K Garnaut (15) 32 cb.

   JUBILEE WANGARATTA: Women: Stroke: M Jones (10) 76.

   KERANG: Men: Stableford: J Walker (14) 38. Women: M Dillon (9) 31.

   KEW: Men: Stableford: A: W Walsh (11) 37. B: A Webb (15) 45. C: D Warrell (28) 39. Women: K Perryman (14) 25 cb.

   KEYSBOROUGH: Mxd: Stableford: 4B: A Potts (21) P Tsakirakis (23) 48. P Tsakirakis (23) 41. Women: R Hall (33) 37.

   KINGSTON HEATH: Men: Stableford: A: N Scott (10) 38. B: M Hawdon (14) 33 cb.

   KOORINGAL: Men: Par: A: P McAlesse (12) 2 up. B: D Pringle (14) 1 up cb. C: S Piccolo (32) 5 up. Women: Par: D Howard (15) 2 down.

   KYABRAM PARKLAND: Men: Stableford: 4B: P Price (21) G Reynoldson (16) 43. Women: M Tucker (16) V Hanke (28) 40.

   KYNETON: Men: Stroke: A: N Cue (12) 68. T Kot (12) 215.

   LAKES ENTRANCE: Stableford: 4B: M Goorden (35) T Green (31) 47. Women: D Dickson (21) D Gray (35) 41.

   LAKESIDE at Albert Park: Women: Stroke Medal: C Muller (20) 77 cb. Men: Stroke: A: L Roberts (2) 67. B: N O'Neill (16) 68 cb. C: A Freeman (27) 73.

   LANCEFIELD: Men: Stableford: A: T Lambert (3) 36. B: G Brennan (19) 36. C: G Holland (25) 38.

   LANG LANG: Men: Stableford: A: A Tuckwell 35. B: B Johnson 41. C: B Gee 38. L Marshall 30.

   LATROBE: Stableford: N Kalifatidis (3) J Perrin (33) 46.

   LEONGATHA: Mxd: Par: S Fisher (16) 2 up.

   LONSDALE: Stableford: A: B Macafee (17) 39. B: M Waterson (21) 39. Women: D Crigan (12) 34.

   MAFFRA: Stroke: Medal: A: K McLachlan (5) 72 cb. B: S Magnuson (17) 70. C: P Hunt (23) 72.

   MANSFIELD: Stroke: Medal: P Gooding (27) 73 cb. Women: L Holland (18) 81.

   MARYBOROUGH: Stableford: A: G Sluce (+3) 35. B: J Potter (13) 35. C: M Rosini (20) 35. Women: Stroke: H Pascoe (4) 76. Medal: A Strain (16) 78.

   MEDWAY: Women: Par: Trophy: A: L Goddard (8) 6 down. Men: A: P Rowan (7) 4 up. B: G Kokot (15) 3 up. C: T Di Florio (21) 1 up cb.

   MEENIYAN: Men: Par: M Van Boven (21) 7 up.

   MELBOURNE AIRPORT: Men: Stroke: A: D Thomson (9) 70. B: R Maccanti (20) 69 cb. C/Medal: D Van Lersel (28) 68.

   MELTON VALLEY: Men: Stableford: A: P Ebeyer (10) 41. B: L Christou (15) 35 cb. C: R McMullin (25) 35 cb. Women: E Condon (21) 34. Stroke: Matchplay: F Bonnici bt B Botten 5-4.

   METROPOLITAN: Stableford: A: B Smith (4) 37 cb. B: E Koco (12) 37. C: W Harty (33) 39. Women: J Peardon (22) 39.

   MILDURA: Men: Stableford: A: E Parker (6) 37. B: B Dickie (16) 36. C: P Webster (26) 36. Women: C Zimmermann (10) 34.

   MIRBOO NORTH: Par: S Blencowe (27) 5 up.

   MOE: Medley: Stableford: 4B: G Wilson (8) R Wilson (28) 46.

   MOONAH LINKS: Men: Stableford Legends: White: A: E White (9) 39. B: R Wheeler (20) 40. Women: Stableford: S Semmes (7) 38.

   MOOROOPNA: Men: Stableford: A: A Richards (10) 37. B: W Gilbee (19) 37 cb. C: T Brown (36) 39. Women: Stableford: M Henney (26) 26 cb.

   MORNINGTON: Stableford: Challenge: A: M Iredale (6) 45. B: H Dobson (17) 46 cb. C: M Haderup (24) 54. Hole in one: M Faraone at 3rd.

   MORWELL: Men: Stableford: A: D Smith (12) 39. B: K Barnes (21) 36.

   MYRTLEFORD: Men: Stableford: A Sparks (35) 35.

   NEANGAR PARK: Men: Stroke: A: K Lea (8) 67 cb. B: T Fishlock (15) 70 cb. C: G Pratt (29) 69. Women: J Brown (3) 69.

   NHILL: Stableford: A: B Smith (12) 32. B: S Kessler (15) 41. Women: L Lacey (5) 34.

   NORTHERN: Stroke: Foursome: M Bluett R Lata (0.5) 69.5. M Ednie D Ellis (19) 69. Foursome C'ship: M Bluett R Lata 148. D Walters (4) D Bashtannyk (4) 145.

   NUMURKAH: Stableford: B Green (12) 36. Women: J Daniel (13) 32.

   PAKENHAM: Mxd: Stableford: D Towan (20) 36.

   PAMBULA MERIMBULA: Men: Stableford: A: A Griffiths (8) 32. B: B Cullen (19) 35. C: B Hewes (24) 31.

   PATTERSON RIVER: Women: Par: N BAtten (18) 4 down. Men: A: W Fernie (11) 2 up. B: J Nestoriwskyj (15) 3 up. C: M Boswell (30) 3 up.

   PENINSULA KINGSWOOD: Men: Par: Medal: Kingswood: A: T Vassiliadis (5) 4 up. B: B McManus (16) 3 up. C: A Duran (27) 2 up. Women: A: K Barcelon (16) 2 down.

   PHILLIP ISLAND: Women: Stableford: L Hammon (17) 34. Men: A: P Cashman (10) 38. B: S Ambler (12) 36. C: S Shears (19) 39.

   PORTARLINGTON: Stroke: A: M Couzens (5) 68. B: K Hughes (13) 67. C: C Place (20) 71 cb. D: I Thomson (24) 69. Women: K Thomas (16) 71.

   PORTLAND: Mxd: Stableford: D Bryden (8) 36.

   PORTSEA: Par: 4B: D Czarnecki (12) R Collins (26) 8 up. Women: L Seward (25) G Sharp-Paul (22) 8 up cb.

   QUEENSCLIFF: Par: W Reid (14) 5 up.

   RACV CAPE SCHANCK: Stableford: M Wheller (8) 34.

   RACV HEALESVILLE: Stroke: S Caldicott (4) 69.

   RICH RIVER: Men: Par East: A: K Drennan (9) 5 up. B: I Yeo (18) 5 up. C: S Phelan (23) 5 up.

   RINGWOOD: Men: Stroke: Medal: J Walzl (24) 69.

   RIVERSDALE: Men: Stableford: A: P Damyon (9) 41. B: D Ridley (16) 40. C: P Forbes (23) 41.

   RIVERSIDE ESSENDON: Women: Stroke: Matchplay: J Wrennall 1up.

   RIVERVIEW: Men: Stableford: A: K Pertama (4) 43. B: S Powell (17) 33. Women: A McIlroy (26) 31.

   ROCHESTER: Men: Stableford: B Major (16) 37.

   ROSANNA: Mxd: Par: A: G Russell (2) 3 up. B: G Driscoll (20) sq.

   ROSEBUD COUNTRY: Men: Par: South: A: J Labriola (7) 3 up. B: L Hasty (15) 3 up cb. C: D Barker (29) 2 up. North: E Zissis (11) 2 up. Women: L Taylor (18) 2 down.

   ROSEBUD PARK: Stableford: B Fry (15) 40. Trophy: R Hutton (10) 73. Women: G Bawden (30) 28 cb.

   ROSSDALE: Women: Stableford: J Howe (15) 37. Men: A: A Peters (12) 41. B: D Raux (16) 37. C: P Toll (29) 39.

   ROYAL MELBOURNE: Men: Stroke: Foursome C'ship: West: A Scr: S Jones A Southern 144. Par East: White: M Creelman (13) 3 up. Women: Par: A Kerr (8) sq. Men: Stroke: Foursome: West: B: D Vial S Kings (9.5) 143.

   SALE: Par: E Dowsett (11) 2 up. Women: K Manze (12) 2 down.

   SANCTUARY LAKES: Mxd: Par: A: C Kennedy (6) 1 up cb. B: E Korbut (16) 1 up. C: C Gibbons (19) 1 down.

   SANDHURST: Men: Stableford: North: T Bibby (8) 36. Stableford Champions: White: R Sillet (19) 45. Women: Stableford: V Naidoo (11) 35.

   SANDRINGHAM: Women: Stableford: J Rumbold (13) 37. Men: A: J Honner (8) 38. B: M Kent (15) 38. C: M Lenkic (32) 39.

   SETTLERS RUN: Women: Stableford: J Glazier (15) 33. Men: G Johnson (1) 34. D Curry (17) 34. S Papadam (37) 40.

   SEYMOUR: Men: Stroke: A Passmore (3) 70. B Collard (21) 74. Women: Par: D Stuart (10) sq.

   SHEPPARTON: Men: Par Trophy: A: M Loughhead (8) 3 up. B: G Birks (17) 5 up. C: N Wilson (36) 4 up. Women: Par: G Keenan (24) 3 down.

   SORRENTO: Women: Stableford: S Hendy (26) 36. A: R Harrington (17) 36. Men: B: T Laycock (26) 39.

   SOUTH PINES: Men: Stroke: C'ship: Div 1: C Hardy (3) 232. Div 2: B Gorham (13) 267. Div 3: B Moreland (22) 291. Div 1: P Smith (16) 71. Div 2: C Bertino (17) 73.

   SOUTHERN: Stableford: A: A Wright (10) 37. B: C Ford (13) 37. C: B Montgomery (19) 37. Trophy: B Montgomery (19) 37.

   SPRING PARK: Mxd: Stableford: V Lunder (16) 34.

   SPRING VALLEY: Stableford: A: A Kelly (10) 38. B: G Clements (16) 35. A: G Cooper (8) 34 cb. B: B Ryan (19) 36.

   ST ANDREWS BEACH: Mxd: Stableford: I Cubela (23) 38.

   STRATHALLAN: Mxd: Stableford: A Moosawi (31) 36. A: S Mooney (11) 32 cb. C: L O'Neill (25) 29.

   SUNSHINE: Men: Stableford: A: D Tare (4) 42. B: N Parnell Aue (18) 38 cb. C: A Creffield (21) 39. Women: A: M Lusdoc (16) 32.

   TALBOT: Stroke: A: T Deans (11) 67. B: S Treloar (19) 69.

   TARRAWINGEE: Women: Stableford: L McCoy (16) 33.

   THE DUNES: Women: Par: The Dunes: J Simon (20) 2 up. Mxd: Stableford: The Cups: T O'Donoghue (16) 19. Men: Par: The Dunes: A: C Fraser (10) 5 up. B: R Nunan (30) 3 up.

   THE HERITAGE: Men: Stableford Henley: Gold: A: A Smith (8) 37. B: J Giraud (18) 35. C: C Peterson (24) 27. Stableford: St John: Div 1: G Berry (6) 35. Women: O Lewis (3) 32.

   THE NATIONAL: Medley: Stableford: Old: M Sammells (5) 36. Moonah: K Flanagan (4) 39. Ocean: I Ashcroft (4) 36.

   THE SANDS TORQUAY: Men: Stableford: A: P Anderson (9) 36 cb. B: M Blampied (18) 39. Women: J Selvay (34) 30.

   THIRTEENTH BEACH: Men: Par: A: J O'Meara (6) 2 up. B: P Farrimond9 (9) 5 up. C: P 17 (17) 1 up cb. Women: A: J Rayson (21) 1 down.

   TOCUMWAL: Men: Stableford: Div 1: A Dale (11) 43. Div 2: A Cheles (21) 36. Div 3: A Penny (35) 38. Women: Div 1: S Williams (17) 36. Div 2: D Kemp (32) 38.

   TORQUAY: Men: Stableford Black: J Loftus (9) 38. Stableford: A: J Mulder (16) 40 cb. B: B Boadle (18) 34. Women: K Simson (12) 33. Men: Visitor: W Isles (Warrnambool 18) 44. Women: M Frauenfelder (Anglesea 38) 19.

   TRAFALGAR: Men: Stableford: A: A Moscato (15) 41. B: P Burghardt (17) 38.

   TRARALGON: Men: Stroke: 2B multi: P Denhouting (8) B Fromberg (11) 69.25. 2B Scr: R Alexander D Cooper 74. Women: P Murphy (28) 29.

   TRENTHAM: Stableford: M Speakman (6) 38.

   VICTORIA: Men: Par: A: A Williams (8) sq. B: N Ward (14) 4 up cb. C: G Lewis (24) sq cb. Par White: G Ettershank (34) 1 down. Women: Par: N Fielding (7) 4 down.

   WANGARATTA: Men: Stableford: A: P Crawford (12) 38. B: M Comensoli (17) 37.

   WARBURTON: Mxd: Stableford: A Johnston (17) 41.

   WARRAGUL: Men: Par: A: T O'Dea (11) 5 up. B: M Clarke (19) 2 up. C: W Farnham (28) 5 up.

   WARRNAMBOOL: Men: Stableford: A: J Greco (6) 39. B: P Blain (13) 39. C: I Blake (20) 43. Women: R Ballinger (28) 36.

   WATERFORD VALLEY: Men: Par: A: R Wright (8) 2 down cb. B: F Van Den Akker (10) 1 down. C: M Stewart (16) sq.

   WERRIBEE PARK: Men: Stableford: A: G Wild (6) 37. B: N Thompson (13) 39. C: D Mc Kenna (17) 40. D: A Saunders (22) 41. Women: P Fisher (22) 27.

   WHITTLESEA: Mxd: Par: A: J Beattie (8) 1 up. B: L Beattie (15) 4 up. C: M Sannwald (23) 1 up.

   WODONGA: Women: Stableford: P Mullumby (21) 32. Men: A: S Bone (8) 33. B: J Woolbank (16) 39. C: M Fraser (20) 39.

   WOODEND: Men: Stroke Singles KO f: White: M Long bt A Cassin at 21st.

   WOODLANDS: Men: Stableford: A: D Mullen (6) 38. B: A Mirams (13) 38. C: T Rijs (20) 37. Women: K Arthurs (10) 36 cb.

   WOORAYL: Men: Stableford: A: B Stubbs (5) 35. B: G Young (16) 34. C: E Poole (22) 38.

   YARRA VIEW: Mxd: Stableford: A: C Rissinich (10) 39. B: M Harris (31) 33.

   YARRA YARRA: Men: Stableford: A: K Brooks (2) 38. B: A Easton (12) 39. C: N Luscombe (16) 36. D: B Hanrahan (27) 37. Stableford Yellow: A Ellis (36) 33. Women: Stableford: J Turnbull (31) 34.

   YARRAM: Stableford: 4B: G Roberts (25) J Razinger (9) 44 cb.

   YARRAWONGA MULWALA: Men: Stableford Lake: White: A: D Roome (7) 34 cb. B: B Bylett (19) 36. Murray: A: P Clarnette (6) 37. B: A Kelly (17) 39.

   YEA: Men: Stableford: N Peterson (15) 32.

   YERING MEADOWS: Women: Stableford: Nursery: C Brooks (21) 32. Men: A Holt (11) 35 cb. Valley: B France (11) 37.

18 February 2018
Ballarat and Port Fairy hosted regional qualifying rounds today for the Vic Four-Ball. Read more
16 February 2018
For a second consecutive day, Jin Young Ko ruled Kooyonga, and the South Korean superstar has a three-shot buffer over the rest of the field at the ... Read more
18 February 2018
ALTONA LAKES: Men: Stroke: A: K Elers (7) 65 cb. B: L Hall (16) 63. C: R Hibben (22) 65. Women: D Griffin (21) 65. Read more
MyGolf
Golf Victoria