Victorian club golf results - Saturday

 

   ALTONA LAKES: Men: Stableford: A: C Wylie (13) 37. B: L Brown (17) 34. C: J Sagona (21) 38. Women: V Oorschot (29) 36.

   AMSTEL: Men: Par Ranfurlie: White: A: A Scott (7) 2 up. B: P Jones (16) sq cb.

   ANGLESEA: Men: Stableford: A: C Daffy (13) 37. B: J Reale (18) 39. C: P Wanless (28) 35. Women: A Stokes (16) 29.

   AXEDALE: Men: Stroke: Ambrose: A: P Pyke (3) 61.25. B Andrea (15) 61.25. Women: C Mellington (33) 64.5.

   BAIRNSDALE: Stroke: A: G Black (4) 73 cb. B: P Alldis (20) 71.

   BARHAM: Men: Stableford: A: D Wilkinson (10) 38. B: J Poulter (23) 37. Women: S Thompson (26) 36.

   BARWON HEADS: Women: Par: B Constance (27) 1 down.

   BELVOIR PARK: Men: Stableford: A: L Treble (9) 37. B: B Pearson (16) 38. C: J Williams (24) 35. Women: J Roberts (8) 32.

   BEMBRIDGE: Men: Stroke 9-hole: White: A: M Brown (4) 31. B: S Walsh (10) 28.

   BENALLA: Men: Stableford: 4B: M Polwarth (16) S Little (23) 47. Women: A Brown (29) J Shennan (33) 40.

   BERWICK MONTUNA: Mxd: Stableford: A Adcock (13) 37 cb.

   BOX HILL: Stableford: A: J Lee (14) 41. B: P Gosden (24) 42.

   BRIGHT: Stableford: A: C Oswin (12) 38. B: D Pangrazio (23) 36. Women: C Burgess (13) 28.

   BUNINYONG: Stableford: A: K Robinson (11) 40. B: P Nelson (13) 37.

   CARDINIA BEACONHILLS: Stableford: R Robertson (9) 37.

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Men: Stableford White: G Richmond (22) 38.

   CASTLEMAINE: Medley: Stableford: P Verlaan (15) 38.

   CENTENARY PARK: Stroke: Medal: D Barber (13) 68.

   CHALAMBAR ARARAT: Stroke Black: A: B Leehane (7) 64. B: D Phillips (14) 66. C: K Farrar (19) 69.

   CHELTENHAM: Stableford: A: C Kellaghan-Task (15) 39. B: P Park (23) 39.

   CHURCHILL & MONASH: Stableford: A: R Dent (10) 33. B: A Auld (18) 33.

   CHURCHILL WAVERLEY: Men: Stableford: Churchill Park: J Huysmans (13) 37. Stroke: Canadian Foursome: Waverley: D Tomlin J Butler (11.25) 73.75.

   CLIFTON SPRINGS: Men: Stableford: A: B Ivens (8) 36. B: S Monahan (11) 37. C: G Hocking (21) 38. D: T Dolenc (32) 46. Women: M Brooks (25) 29.

   COHUNA: Men: Stroke: K Dehne (15) 70 cb. Women: M Smith (16) 74.

   COLAC: Stableford: A: R Harrowfield (7) 36. B: O Lucas (18) 36.

   COMMERCIAL ALBURY: Stableford: A: M Davis (4) 40. B: I Robertson (19) 40.

   COMMONWEALTH: Men: Stableford: 4B: P Pelser (15) R Werrett (16) 42. Mxd: PM: S Johnson (2) A Hilliard (Scr) 41. Team: Captains 11 bt Presidents 5.

   COROWA: Men: Stableford: A: B Parr (8) 42. B: J Taylor (14) 38. C: G Skinner (24) 41. Women: N Carmosin (27) 39.

   CRAIGIEBURN WILLMOTT: Men: Stroke: A: K Hassall (13) 73. B: E Gaugatao (20) 74. C: D Dowd (23) 74.

   CRANBOURNE: Men: Stableford: A: G Kent (5) 36. B: D Solt (16) 38. C: H Birner (22) 35.

   CURLEWIS: Men: Stableford White: A: I Luehman (11) 39. B: S Arnott (14) 32. Women: Stableford: W McDonald (42) 26.

   DENILIQUIN: Medley: Stableford: A: J Radeski (7) 38. B: R Turner (19) 41. C: J Hetherington (26) 39.

   DEVILBEND: Stableford White: S Hogenbirk (14) 39 cb.

   DROUIN: Men: Stableford: S Gajdobranski (6) 38.

   EAST MALVERN: Medley: Par Trophy: White: A: S Fry (11) 2 up cb. B: W Cupido (13) 2 up.

   EASTERN: Mxd: Par: South: A Rowe (12) sq cb.

   EASTERN SWARD: Stableford: A: F Quinn (15) 33 cb. B: S Kort (19) 34. C: J Coats (24) 37. D: G Kendall (28) 30.

   EASTWOOD: Stableford: A: R Marshall (11) 36. B: A Hawkey (18) 39.

   EILDON: Mxd: Stableford: D Seamer (21) 35.

   EUROA: Par: A: A Pedder (12) 5 up. B: Z Rawlings (36) 7 up. Women: P Ryan (25) sq.

   FLINDERS: Men: Stableford: A: N Cleland (18) 79. B: G Dedman (25) 81. Women: A: K Farrar (22) 47.

   FOREST HILLS: Men: Stroke: Medal Sep: A: T Esplin (8) 68. B: S O'Connor (19) 72. C: R Buttereworth (30) 74. C'ship: A Scr: T Esplin 231. A: S Pouv (13) 199. B: R Lewis (19) 206. C: R Butterworth (32) 227.

   GARDINERS RUN: Men: Stableford White: A: P Barnard (9) 40. B: A Kincaid (11) 39. C: C Prosser (20) 38.

   GARFIELD: Men: Par White: A: C Cousin (11) 2 up. B: P Bogart (19) sq cb.

   GISBORNE: Men: Stableford: A: R Linardon (11) 36. B: R Fellows (16) 37. C: O Clough (25) 44. Women: A: S Arnol (35) 32.

   GOONAWARRA: Men: Stableford: 4B: N Williamson (13) G Thompson (21) 46. Women: L Clancy (21) K Eiser (32) 43.

   GREEN ACRES: Par: A: R James (11) 2 up. B: G Crouch (18) 4 up. C: S Lamba (23) 3 down cb.

   GROWLING FROG: Men: Stableford: A: S Sahin (10) 35. B: J Fisher (12) 31 cb. C: S Beven (23) 36.

   HEIDELBERG: Men: Stableford: A: B Cashen (4) 38. B: S Brumale (17) 36. C: W Russell (21) 38.

   HEYFIELD: Men: Stroke C'ship: White: A Scr: G Krutli 161. B Scr: S Morris 177. C Scr: L Price 206. A: G Krutli (7) 70. B: H Barnes (21) 75 cb. C: D Mcdonald (22) 78.

   HEYWOOD: Women: Par: K Cocks (22) 5 down. Men: Par 4B: White: L Cocks (30) S Cocks (3) 10 up.

   HIDDEN VALLEY: Stableford: A: B Linton (9) 41. B: K Dawe (17) 36 cb.

   HILLTOP TATURA: Men: Stableford: A: B Gross (16) 38. B: P Berg (22) 38. Women: J Baird (21) 36.

   HORSHAM: Men: Stableford: 4B Agg: R Pouliot (20) O Wooster (33) 74 cb. Women: J Schmidt (17) J Buckley (24) 70.

   HOWLONG: Men: Par: A: P Stevens (12) 5 up. B: J Fairweather (12) 5 up. Women: G Reid (29) 2 up.

   HUNTINGDALE: Men: Stableford: A: W Milnes- James (7) 35. B: D Lin (17) 37. C: M Manders (22) 34 cb. Women: M Curry (16) 33 cb.

   IVANHOE: Men: Par: A: M Gourlay (5) 4 up. B: R Fuller (24) 1 up. Women: B Jenkin (28) 4 down.

   KERANG: Men: Stableford: L Hogg (22) 46. Women: O Spitty (45) 39.

   KEW: Women: Stableford: B Murray (6) 32. Men: Stableford White: A: B Rigby (17) 39 cb. B: R Marsh (25) 39.

   KEYSBOROUGH: Men: Stableford: A: J Handley (8) 35 cb. B: M Hattam (18) 39 cb. Women: D Stone (23) 32.

   KILMORE: Stableford: C Anderson (23) 36. Women: S Wicking (12) 28.

   KINGSTON HEATH: Men: Stroke: Foursome C'ship: L Pritchard M Cocking 152. Foursome: Div 1: D McKendrick A Wallis (3.5) 72.5. Div 2: D Pollock L Bayford (7) 74.

   KOORINGAL: Men: Stableford: M Darroch (6) 36. P Douglas (11) 39. C Tanti (18) 35 cb. D Guglielmino (23) 39. Women: T Grant (11) 30.

   KYABRAM PARKLAND: Men: Stroke: A: H Wayland (12) 54. B: K Risstrom (17) 54. C: G Forbes (20) 52. Women: A: P Laidlaw (20) 50. B: T Wooton Jones (21) 51.

   KYABRAM VALLEY VIEW: Men: Par: A: M Coyne (12) 3 up. B: A Hausler (21) 4 up. Women: M Topp (27) 2 up.

   KYNETON: Stableford: N Cue (12) 38.

   LAKES ENTRANCE: Men: Stroke Ambrose: White: G Jeal P Flahive (5.25) 67.75. Medley: Stableford: P McConville (23) 31.

   LAKESIDE at Albert Park: Stroke: A: S Campbell (4) 67. B/Medal: C Schwen (15) 67. C: R Brookie (21) 71. Women: Stroke Yellow: M Martin (15) 76.

   LANCEFIELD: Men: Stableford: President's Trophy: A: T Lambert (3) 36. B: S Draper (19) 38. C: G Holland (25) 32.

   LANG LANG: Women: Stableford: P Sweeny 27.

   LATROBE: Medley: Stableford White: A: D Fong (15) 38. B: H Pearson (26) 42.

   LEONGATHA: Stableford: A: C Leaver (6) 38.

   LONSDALE: Stroke: A: S Drayton (+3) 144. B: F Hakins (7) 152. C: H Orton (12) 170.

   MAFFRA: Stableford: A: D Fricker (14) 38. B: H Caruana (25) 38.

   MALLACOOTA: Men: Stroke: L Cockburn (16) 74.

   MANSFIELD: Par: 4B: B Speed (20) C Marsden (14) 8 up. Women: G Wells (13) S Comerford (21) sq.

   MARYBOROUGH: Men: Stableford: A: S Argall (12) 37. B: G Horrocks (14) 37 cb. C: P Maynard (24) 42. Women: Par: Bisque: L Leddin (34) 7 up.

   MEDWAY: Men: Stableford: 2B multi: A: M Wulf (16) K Kirchner (22) 76. Women: J Cooper (12) S Herrald (17) 50.

   MELBOURNE AIRPORT: Men: Stroke: Ambrose: R Clements Jnr R Clements Snr A Temby J Clements (4.375) 55.625.

   MELTON VALLEY: Men: Stroke: A Scr: R Bonnici (3) 70 cb. B Scr: R Stevenson (15) 82. A: S McRae (4) 70 cb. B: P Elliott (27) 66.

   METROPOLITAN: Men: Par White: A: R Bacon (7) 1 up. B: A McDonald (15) 2 up. C: R Bone (27) sq. Women: Par: L Harty (19) sq.

   MILDURA: Men: Stableford: A: P White (13) 39. B: L McGlashan (22) 38.

   MIRBOO NORTH: Stableford: R Matthews (13) 42.

   MOE: Men: Par: 36-hole: W Toet (31) M Donaldson (16) 11 up.

   MOONAH LINKS: Men: Stableford: Open: A: P Wilcox (8) 35. B: T Donovan (21) 38. Women: A Hartley (20) 25.

   MOOROOPNA: Women: Stableford White: A: J Stephens (11) 39. B: J Smith (16) 41 cb. C: J Bartlett (24) 38 cb. Stableford: S Jean (16) 38.

   MORNINGTON: Men: Stableford White: A: G Ftich (3) 39. B: G Seeckts (14) 36. C: A Couper (20) 39 cb. Hole in one: M Vines at 7th.

   MORTLAKE: Men: Stableford 2B multi: White: S Richie (12) K Robertson (22) 85.

   MORWELL: Stableford: N Cook (2) 37.

   MT MACEDON: Stroke: Medal Sep: A: R Payne (8) 68. B: S Smyth (14) 68. C: O Kavanagh (27) 64.

   MT MARTHA: Men: Stableford: B Graham (16) 41. Women: J Rowland (32) 30.

   MURRAY DOWNS: Women: Stableford: A: J Benbow (20) 30. Men: A: G Siderow (6) 37. B: R Martin (24) 35.

   MYRTLEFORD: Men: Stableford: A Sparks (36) 36.

   NORTHERN: Men: Stableford: A: D Rees (8) 37. B: P McNamara (17) 42. C: W Clayton (25) 39.

   NUMURKAH: Men: Stroke: Ambrose: C Stone A Sanders (6.5) 61.5.

   OLINDA at Cardinia Beaconhills: Mxd: Par White: A: M Wiltshire (12) 5 up. B: J Ellerbock (21) sq.

   ORBOST: Men: Stroke: S Robinson (8) 73. 54-hole C'ship: C Shanahan (2) 234. Women: K Marshall (18) 73.

   PAMBULA MERIMBULA: Men: Stableford: A: S Richardson (4) 35. B: M Mutch (13) 37. C: J Sheridan (22) 35. Women: V Balfour (27) 26.

   PATTERSON RIVER: Stableford: A: B McCracken (12) 37. B: R Wilson (14) 42. C: D Lamb (20) 40. Women: J Musgrove (21) 33.

   PENINSULA KINGSWOOD: Men: Stableford: Peninsula South: A: M Foote (+1) 42. B: N Martin (21) 38. C: R Sorrenti (30) 35. Women: V McDonald (23) 28. Men: Stableford Kingswood: White: A: P Edgley (12) 38. B: G Jones (19) 37. C: A Donaldson (32) 34. Women: Stableford: C Aston (15) 37.

   PHILLIP ISLAND: Men: Stableford: A: J Fowler (1) 37. B: R Jenkins (16) 38. C: T Read (22) 35.

   PORTARLINGTON: Men: Stroke Black: A: C Otway (9) 71 cb. B: J Colby (13) 69. C: R John (21) 70. D: I Flanders (26) 68. Women: Stableford: M Mascoll (33) 38.

   PORTLAND: Men: Stroke: Medal: D Forbes (12) 66. Women: L Bryden (21) 71.

   PORTSEA: Men: Stableford: A: D Czarnecki (13) 31 cb. B: N Algie (22) 34 cb. Stableford Gold: T Fatouros (32) 31. Women: Stableford: L Kriegler (23) 32.

   QUEENSCLIFF: Par: A: M Mc Sween (5) 3 up. B: B Hepper (30) 6 up.

   RAAF WILLIAMS: Mxd: Stableford: A: M Russell (15) 37. B: C Cairns (20) 35. E Boraine (26) 31.

   RACV HEALESVILLE: Men: Stableford: G Cosham (16) 36.

   RICH RIVER: Men: Stableford 2B Agg: East: Black: N Ian young (21) 77. T Jayden dixon (13) 70. D Michael davidson (19) 69.

   RIVERSDALE: Men: Par White: A: C Seidel (10) 6 up. B: D Stein Snr (17) 6 up. C: N Hellyer (23) 2 up cb.

   RIVERSIDE ESSENDON: Women: Stroke: Cup: V Raines (28) 75 cb. G Livingstone (21) 101.

   ROCHESTER: Men: Stableford: J Wright (7) 38. Stableford White: G Charnas (19) 40. Women: Stableford: L Evans (26) 35.

   ROSANNA: Jnr: Stroke: C'ship: M Raptopoulos (6) 161. A: C Briggs (10) 72 cb. B: V Donnini (15) 68.

   ROSEBUD COUNTRY: Men: Stableford: East: A: S Dungan (9) 37 cb. B: A Freeman (15) 39. C: A Arumugam (35) 34. Par: West: J Williamson (15) 1 up. Women: Stableford: K Naylor (17) 35. Men: Trophy: T Hatfield (11) 70.

   ROSEBUD PARK: Stableford: B King (9) 42. Women: P Toan (26) 31 cb.

   ROSSDALE: Men: Stableford: A: G Charnley (2) 37. B: R Walsh (15) 40. C: S George (28) 34 cb. Women: M Robinson (8) 32 cb.

   ROYAL MELBOURNE: Men: Stableford West: White: I Lynagh (14) 40. Par: East: A: M Buckle (6) 2 down. B: J Hall (17) 1 up. C: A Holmes (33) 1 up.

   SALE: Men: Par: A: P McIntyre (15) 1 down. D Salerman (5) 3 down. B: C Sharp (18) 1 up. J Ball (27) sq.

   SANCTUARY LAKES: Mxd: Stableford: A: W Matthews (8) 36. B: B McGeown (9) 39. C: D Choi (45) 40.

   SANDHURST: Men: Stableford: North: A: K Santos (8) 38. B: C Reddy (17) 38. Champions: G Kozik (9) 37. Women: North: V Naidoo (11) 31.

   SANDRINGHAM: Men: Stableford: A: S Catzikiris (7) 35 cb. B: J McCarthy (15) 39. C: P McLeod (26) 37. Women: J Rumbold (13) 38.

   SEYMOUR: Stroke: A Scr: P Nelson (5) 71. A: T Lemon (15) 68. B: K Summers (23) 68. Women: Stableford: S Wright (14) 20.

   SHEPPARTON: Men: Stableford Trophy: White: A: A Douglas (10) 37 cb. B: B Dixon (16) 38. C: J Wilkinson (24) 42. Women: Stableford: K Douglas (22) 35.

   SORRENTO: Men: Stableford: A: P Weston (16) 35 cb. B: G Glavici (24) 37. Women: J Duncan (24) 35.

   SOUTHERN: Stroke White: A: L Robinson (9) 70. B: J Kassiotis (17) 69.

   SPRING PARK: Mxd: Stableford: B Caulfield (19) 30.

   SPRING VALLEY: Stableford: A: C Dyer (3) 36. B: J Sheedy (17) 34 cb. A: P Killen (8) 36. B: A Noble (24) 39.

   ST ANDREWS BEACH: Mxd: Stableford White: G Howard (11) 34.

   STAWELL: Mxd: Stroke Holden Scramble: White: B Morton (0) K Lyle (2) D Connor (19) J Connor (33) 552/8.

   STRATHALLAN: Men: Stableford: B: A Crooks (17) 33. C: N Bedford (27) 33. Trophy: A Moosawi (29) 36.

   SUNSHINE: Men: Stableford: 4B: D Abbey (18) B Thomas (24) 46. Women: D Darch (29) 30 cb.

   TALBOT: Stableford: A: N Roscholler (13) 34. B: S McKellin (16) 32.

   TARRAWINGEE: Stableford: 2B Agg: K Miller (19) L Steer (24) 62.

   THE NATIONAL: Medley: Stableford Long Island: Black: D Bassett (23) 37.

   THE SANDS TORQUAY: Men: Stableford: A: J Demetrious (8) 35. B: M Verfurth (28) 34. Women: M Juniper (31) 27.

   THIRTEENTH BEACH: Women: Stroke: Creek: M Muller (16) 77. Men: A: D Russel (8) 73. B: P Dorling (10) 73 cb. C: W Handley (15) 71.

   TOCUMWAL: Men: Stableford: A: G Filippe (14) 36. B: M Whiting (15) 35. C: J Sacco (22) 38. Stableford Gold: L Redfern (23) 36. Women: Stableford: A: T Frost (19) 35. B: M Glanville (38) 39.

   TORQUAY: Men: Par Black: J Loftus (8) 1 up. Par: A: R Papworth (11) 4 up. B: K Minney (18) 3 up. Women: M Naughton (17) 5 down cb. Men: Resort: G Sharp (25) 4 down. Visitor: W Futschik (17) 1 down.

   TRAFALGAR: Men: Stableford White: A: G Jeffrey (12) 37.

   TRARALGON: Men: Stableford: A: R Alexander (0) 37. B: S Power (16) 39. Women: I Prowd (20) 28. Men: Team: F Shanks Hurley 101. F Lindies (98) .

   TRENTHAM: Men: Stroke: A: C Wilson (13) 69. B: D Reed-Rodgers (19) 66. C: I Cornthwaite (25) 64. Women: Stableford: M Campbell (17) 31.

   VICTORIA: Men: Stableford: A: K Burch (9) 36 cb. B: R Barber (13) 40. C: R Vance (20) 36. Stableford White: R Lomax (33) 43. Women: Stableford: B Thomson (20) 33.

   WANGARATTA: Men: Stroke: A: R Cooke (16) 65. B: D Stone (20) 71.

   WARBURTON: Men: Stroke White: B Doggett (4) 65.

   WARRNAMBOOL: Men: Par: A: K Parsons (12) 3 up. B: K Nestor (31) 6 up. 9-hole: G Barker (5) 2 up. Women: S Wilton (17) 4 down.

   WERRIBEE PARK: Men: Par White: A: T Best (10) 1 up. B: S Tester (12) 1 up. C: H Gosney (17) sq. D: J Caulfield (23) 3 up. Women: Par: A: J Macleod (12) 2 down.

   WHITTLESEA: Par White: A: M Allen (4) 1 down. B: D Cresp (12) 3 up. C: S Birrell (20) 2 up.

   WODONGA: Men: Stroke: A: N Horsfall (6) 72. B: G Tickle (10) 65. C: M Abel (34) 62. Women: M Duncan (18) 72.

   WOODLANDS: Men: Stableford: A: R Lubbock (6) 36 cb. B: C Allison (13) 37. C: N Hill (22) 36 cb. Women: K Caridiakis (8) 33 cb.

   WOORAYL: Men: Stableford: 4B: G McKinnon (15) . J Redmond (18) 41.

   YARRA VIEW: Men: Stableford: A: T Iulianetti (13) 36 cb. B: R Lord (22) 34.

   YARRA YARRA: Men: Stableford: A: C Pattison (3) 37. B: D Dodd (12) 31. C: B Scott (19) 37. D: K Dynon (30) 33. Stableford Yellow: G McLeod (25) 29. Women: Stableford: C Bryant (3) 34.

   YARRAM: Men: Stableford: A: D Rash (10) 37. B: I Peel (19) 34 cb.

   YARRAWONGA MULWALA: Women: Par: Murray: C Tytler (33) 2 up. Men: Stableford White: S Blackley (14) 42. Lake: A: R Dick (13) 39. B: R Rich (21) 37 cb.

   YEA: Men: Stableford: B Kindred (30) 34.

   YERING MEADOWS: Men: Stableford: Nursery: I Mackay (21) 41.

21 February 2018
Six young Australian women are chasing their major championship dream in Singapore from today. Read more
21 February 2018
On the return episode (31) of the year, Mark Hayes, Andy Maher and Martin Blake analyse the ISPS Handa Women's Australian Open Read more
20 February 2018
BACCHUS MARSH: Men: Stableford White: B Perumal (19) 38. Read more
MyGolf
Golf Victoria