Victorian club golf results - Saturday

 

   ALEXANDRA: Men: Stableford: M Robinson (4) 39. Women: M Fahey (15) 30.

   AMSTEL: Men: Par Ranfurlie: White: A: S Giuffre (10) 1 up. B: W Ellery (13) sq. C: T Pastuska (27) 3 up.

   ANGLESEA: Par: A: M Gelic (9) 5 up. B: C Reif (19) 4 up cb. C: H Cole (28) 4 up. Women: R Adamson (23) 2 up.

   AXEDALE: Men: Stableford: Div 1: A Andrews (11) 38 cb. Div 2: D Hocking (16) 42. Div 3: E Rogers (32) 42. Women: A Whiting (45) 43.

   BAIRNSDALE: Men: Stroke: Ambrose: C Tilley (11) W Prior (10) 63.75.

   BALLAN: Men: Stableford White: A: B Sims (13) 38. B: S O'Dea (18) 37. C: G Hering (27) 39.

   BARHAM: Men: Stableford: A: B Reville (16) 38. B: M Cook (20) 39. Women: C Letheby (24) 31.

   BARWON HEADS: Men: Stableford: A: J Short (15) 39. B: J Stagg (17) 38. Women: S Gorton (13) 37.

   BEMBRIDGE: Men: Stroke 9-hole: White: A: S Curtiss (4) 31. B: C Ferry (10) 30.

   BENDIGO: Men: Stableford White: A: I Doak (12) 37 cb. B: A Woodman (13) 41. C: R Dungey (29) 40.

   BRIGHT: Men: Stableford White: A: C Jaensch (12) 38. B: N McIntyre (19) 42. Women: Stableford: A: B Fitzgerald (19) 37.

   BRIGHTON: Mxd: Stroke: Ambrose: K Pearce B Lowe J Henderson M Anderson (10) 58.

   BUNINYONG: Men: Stableford: A: R Jeffrey (8) 38. B: R Anderson (16) 36. C: J Evans (19) 36. Women: H Hovey (22) 34.

   CARDINIA BEACONHILLS: Stableford: A: O Borninkhof (8) 40. B: S Black (23) 37.

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Men: Stableford: J Angliss (18) 41.

   CERBERUS: Par: 4B: S Crozier (17) G Victor (10) 11 up.

   CHURCHILL & MONASH: Men: Stroke: A/Medal: R Dent (10) 72. B: J Sloyan (21) 75.

   CHURCHILL WAVERLEY: Stroke: Ambrose: Churchill Park: A: A Jakovincic (19) L Evile (13) N Lazaros (20) P Spriggs (16) 57.5. Men: Stableford: Waverley: A: A Janiak (6) 35. B: S Wilson (21) 41.

   CLIFTON SPRINGS: Women: Stableford: A: A Franklin (13) 34. B: P Rogers (38) 36. Men: A Czarnuch (7) 37. J Azzopardi (16) 38. R Wheeler (19) 37. M Taylor (35) 35.

   COLAC: Men: Stableford: R Cooper (19) 37 cb.

   COMMONWEALTH: Mxd: Stableford: White: G Neill (25) 41.

   COROWA: Men: Stableford: A: D Sandral (9) 37. B: D Erickson (17) 49. C: S Cuthbert (34) 44. Women: A: H Briggs (16) 41.

   CRAIGIEBURN WILLMOTT: Par: A: B Richardson (10) 3 up. B: G Stock (21) 3 up. C: W Clampit (32) 4 up.

   CRANBOURNE: Stableford: A Cianciaruso (11) 38.

   CREEKSIDE: Men: Par Yellow: A: D Mottau (10) 3 up. B: P Skalak (16) 3 up. C: G Roger (36) 1 up. Par: I Aitken Gattari (26) 2 up.

   CURLEWIS: Women: Stableford: A Howard (17) 34. Men: Stableford White: A: G Bishop (4) 38. B: P Larcombe (15) 38. C: G Fleet (23) 38.

   DENILIQUIN: Stableford: A: C Gomez (14) 40. B: J Irwin (21) 37.

   EAST MALVERN: Medley: Stableford White: A: C Riley (11) 37. Trophy: B: R Clarke (16) 40.

   EASTERN: Men: Stableford South: White: N Westbury (33) 42. North: C King (19) 40. East: K Brew (17) 44.

   EASTERN SWARD: Men: Stroke: Ambrose: J Matthews S Kirby N Protopopov (14.3) 40.7.

   EASTWOOD: Mxd: Stableford: A: M Scott (12) 40. B: D Prentice (18) 39. C: D McKellar (28) 40.

   FINLEY: Mxd: Stableford: 4B: M Piggin (19) J Corcoran (20) 47.

   FLINDERS: Women: Stableford: A: J Harding (29) 29 cb. Men: A: B Lovelace (12) 35. B: N Cleland (18) 39.

   GARDINERS RUN: Men: Stableford: A: K Lang (5) 41. B: A Kincaid (10) 38. C: L Moore (27) 37 cb.

   GARFIELD: Men: Stableford: A: R Loughridge (8) 36. B: M Van Der Horst (18) 35. C: G Whelan (21) 38. Women: J Mitchell (28) 31.

   GISBORNE: Stableford: A: D Evans (6) 36. B: D Clough (14) 40. C: I Foster (21) 46. Women: A: D Gook (36) 38.

   GLEN WAVERLEY: Men: Stableford: A: C McKenzie (16) 38. B: C Passlow (33) 40.

   GOONAWARRA: Men: Stableford: A: C Tanwangco (11) 55. B: J Willougby (12) 56. C: T Reardon (23) 54 cb. Women: D Eckhardt (25) 55.

   GREEN ACRES: Men: Stableford: A: T D'Apolito (9) 40. B: S Lamba (23) 38.

   GROWLING FROG: Men: Stableford: A: A Nolan (5) 33. B: M McDonald (17) 31. C: T Schipano (21) 39. Women: P Davey (17) 28.

   HILLTOP TATURA: Men: Stableford: A: G Reese (13) 38. B: M Trevaskis (21) 41.

   HORSHAM: Men: Stableford: A: N Thomson (5) 39 cb. B: J McKenry (18) 39. C: R Pouliot (20) 36. Women: J Buckley (22) 37.

   HOWLONG: Women: Stableford: A: D I'Anson (27) 36. Men: A: K Rampling (16) 39. B: P Allen (22) 43.

   HUNTINGDALE: Men: Stableford: A: A Ho (8) 35. B: G Garrett (13) 35. C: G Seignior (21) 34. Medley: 4B: M Jones (31) J Hourigan (20 Kilmore) 40.

   KEW: Men: Stableford: A: T Bessell (11) 42. B: R Burton (21) 39. PM: R Smith (27) 46.

   KEYSBOROUGH: Men: Stableford: D Calvi (20) 39.

   KILMORE: Men: Stableford: E Booth (31) 42. Women: J Banon (27) 34 cb.

   KINGSTON HEATH: Men: Par 4B: White: P Burmeister (13) M Macafee (19) 5 up.

   KOORINGAL: Men: Par: A: D Tyrrell (5) 4 up. B: B Duan (13) 1 up cb. C: M Daborn (19) 1 up.

   KYABRAM PARKLAND: Men: Stroke: A: P Fraser (10) 53. B: B McDonald (14) 54. C: G Smith (22) 51 cb. Women: A: P Laidlaw (18) 55. B: M Trimby (21) 50.

   LAKESIDE at Albert Park: Mxd: Stableford: Trophy: C Muller (20) 40. A: G Sterjov (10) 37. B: L Green (17) 41. C: B Peason (22) 42.

   LANCEFIELD: Men: Stableford White: A: C Lingard (2) 36. B: G Mau (16) 40. C: R Baarclay (26) 36.

   LATROBE: Medley: Stableford: 4B: H Pearson (22) A Hill (20) 47.

   LONSDALE: Stableford: A: R Miller (13) 37. B: M Waterson (19) 40. C: L Adam (34) 50. A: D Thompson (32) 35.

   MAFFRA: Men: Stroke Medal Sep: Black: A: K McLachlan (4) 70. B: P Warry (18) 69.

   MALLACOOTA: Stroke: Medal: K Morrison (17) 71.

   MARYBOROUGH: Men: Stableford White: A: F Pascoe (13) 41. B: B Bartlett (19) 41. Women: Stableford: D Jennings (18) 38.

   MEDWAY: Men: Par: Trophy: A: B Lewis (9) 3 up cb. B: A Magazzu (17) 5 up. C: N Spratling (20) 5 up cb.

   MEENIYAN: Men: Stroke: Ambrose: B McGeary E Gleeson B Robb M Feltham (8.5) 49.5.

   MELBOURNE AIRPORT: Par: A: M Barnes (13) 2 up. B: G Sheldon (18) 3 up. C: J Chand (24) 4 up.

   MELTON VALLEY: Medley: Stroke: Ambrose: E Kernaghan J Wright (24) 53 cb.

   METROPOLITAN: Mxd: Stableford: 4B: R Clark (23) A Butterworth (19) 44 cb.

   MILDURA: Medley: Stableford: P Wilton (36) 41.

   MIRBOO NORTH: Par: N Bracecamp (22) 1 up cb.

   MORNINGTON: Men: Stroke: Ambrose: M Haderup S Ling J Macdonald B Vercoe (6.625) 58.375.

   MORWELL: Mxd: Stableford White: A: P White (9) 36. B: B Tuer (20) 35.

   MT MARTHA: Men: Stroke: Canadian Foursome: J Hunter G Briggs 76.375. Mxd: J Jones P Jones 74.875.

   MURRAY DOWNS: Women: Stableford: A: B Clark (25) 31. Men: Par: 4B: A: K Gregory (8) M Kiley (16) 5 up.

   MYRTLEFORD: Men: Stableford: A Sparks (34) 35.

   NEANGAR PARK: Men: Stableford: A: B Johnstone (7) 36 cb. B: M Kellow (10) 37. C: P Combe (21) 38. Women: A: P Arthur (29) 32 cb.

   NORTHERN: Par: A: G Belegrinos (9) 1 up. B: K Krishna (12) 2 up. C: G Cox (20) 4 up.

   OAKLEIGH: Men: Stroke: Medal: A Curran (30) 59. Women: A Newton (15) 57.

   OLINDA at Cardinia Beaconhills: Mxd: Stableford White: A: J Smith (14) 40. B: A Hopkins (22) 39.

   PAKENHAM: Mxd: Stableford White: A: J Game (10) 38. B: S Northcott (21) 40. C: A Heagney (26) 40.

   PAMBULA MERIMBULA: Men: Par: A: H Peterson 2 up. B: W Flaherty 4 up. C: A Hall 4 up. D: D Langdon 4 up. Women: Stableford: P Went (30) 38.

   PATTERSON RIVER: Men: Stableford: A: S Morris (3) 37. B: R Goldsworthy (17) 37. C: R Cowdell (20) 43.

   PENINSULA KINGSWOOD: Men: Stableford Peninsula South: White: A: A Abbott (3) 37 cb. B: B McEwing (22) 38. C: T Dickson (27) 40. Stableford: Kingswood: A: M O'Meara (15) 38. B: L Dowling (18) 36 cb. C: P Smith (28) 41. Women: N Boyle (13) 32.

   PHILLIP ISLAND: Men: Stableford: 4B: T McGregor (19) C Sanderson (17) 43. Women: J Diss (19) D Andrews (18) 37 cb.

   PORTARLINGTON: Men: Stableford Black: A: B Gibbs (7) 37 cb. B: D Bond (17) 36. C: D Kelly (21) 34. D: S Ward (30) 41. Women: Stableford: G Barnett (23) 36 cb.

   PORTLAND: Men: Stableford: A: B Dyson (11) 36. B: T Elias (19) 38. Women: G Bryden (11) 29.

   PORTSEA: Mxd: Stroke: Ambrose: D Clarke (19) R Collins (24) P Jay (10) J Wilde (17) 57.25.

   QUEENSCLIFF: Men: Stableford Black: J Shinners (31) 39. S Evans (12) 38.

   RAAF WILLIAMS: Mxd: Stroke: Ambrose: P Walker (9) C Newsome (24) 61.75.

   RACV CAPE SCHANCK: Mxd: Stableford: A: G Horne (8) 41. B: M Sciberras (27) 45.

   RACV HEALESVILLE: Mxd: Stableford: G Cosham (15) 38 cb.

   RICH RIVER: Women: Stableford: West: S Mulcahy (27) 35. Men: Stableford Black: A: T Goninon (15) 41. B: R Merlo (23) 39.

   RINGWOOD: Men: Stableford: A: K Jenkins (8) 40. B: F Janes (17) 38. C: E Yong (22) 37 cb. Women: F Homans (45) 37 cb.

   RIVERSDALE: Men: Stableford 4B: White: M Callan (8) D Culbert (14) 49.

   RIVERSIDE ESSENDON: Women: Stableford: C John (34) 46. Plate: S Machin (40) 43.

   ROSANNA: Mxd: Par: A: J Boyce (12) 4 up cb. B: B McWhinnie (18) 7 up.

   ROSEBUD COUNTRY: Women: Stableford: North: L Kendall (31) 35. Men: F Marchesani (8) 36. South: A: T Jovic (10) 37. B: G Lee (13) 40. C: W Peterson (21) 38.

   ROSSDALE: Men: Par: A: T Wood (8) 1 up. B: C Johnson (15) 1 up. C: M Fryer (23) 5 up. Women: K Schmidt (16) 3 up.

   ROYAL MELBOURNE: Men: Stableford East: White: R Hines (18) 36. Par 4B: West: A Heffernan (12) J Gobbo (13) 7 up.

   SALE: Men: Stableford: A: S Harrap (6) 31 cb. M Portelli (0) 31. B: R Humphrey (29) 36. J Howson (15) 33.

   SANCTUARY LAKES: Mxd: Stableford: Gentsome: N Heng (23) C Hong (20) J Gwee (2) L Woodhead (7) 136. A: L Woodhead (7) 41. B: G Charlton (14) 42. C: N Heng (23) 50.

   SANDHURST: Men: Stableford: North: A: C Nim (9) 37. B: M Williams (14) 39. Medley: Champions: M Adamson (18) 35.

   SANDRINGHAM: Mxd: Par: A: J Honner (8) 4 up. B: G Andreetta (19) sq cb. C: L Doutch (38) 5 up.

   SEYMOUR: Men: Stableford: A: J Porter (13) 36. B: K Summers (22) 39.

   SHEPPARTON: Medley: Stroke: Ambrose: A: D D'elia R Titchmarsh R Sidebottom J Howley (7.9) 55.1.

   SORRENTO: Women: Stableford: J Duncan (23) 36. Men: A: R Massina (7) 34 cb. B: P Kriegler (21) 41.

   SOUTHERN: Stableford: A: B Cagliarini (12) 41. B: M Sonnet (20) 39.

   SPRING PARK: Mxd: Stroke: Ambrose: B Thomas (13) P Frisken (25) P Sanger (33) E Donovan (20) 52.

   ST ANDREWS BEACH: Mxd: Stableford White: S Whatley (10) 41.

   STRATHALLAN: Men: Par: R Mayne (25) 6 up. A: G Blackwood (12) 2 down. B: B Robertson (19) 2 up cb. C: A Le (36) 2 up cb.

   SUNSHINE: Men: Stableford: 4B: B Heard (23) G Whinney (29) 43. Women: E Batten (25) 32.

   TARRAWINGEE: Stableford: L Steer (24) 40.

   THE DUNES: Men: Stableford The Dunes: Black: H Garo (26) 28. White: A: N Leach (7) 39. B: D Isaac (15) 35. Mxd: Stableford: The Cups: B Gallagher (18) 21. Women: The Dunes: A: T Higginbottom (19) 34. B: P White (29) 41.

   THE HERITAGE: Men: Stableford: Henley: A: D Liang (3) 36. B: R MacDonald (14) 35. C: D Tosin (21) 33 cb. Women: E Shek (20) 27. Mxd: Stroke: Ambrose: St John: S Webb C Atkinson G Blanchard G Fenigan 55.125.

   THE NATIONAL: Medley: Stableford Long Island: Black: M Karavatis (16) 36. Stableford: Moonah: M Limon (1) 37. Ocean: V Ritzer (20) 35 cb.

   THE SANDS TORQUAY: Mxd: Stableford: Gentsome: A Hartley (12) T Nelson (9) P Ludowyk (22) J Demetrious (8) 107.

   TIRHATUAN: Mxd: Stroke: Ambrose: M Devlin (4) A Bouwmeester (20) G McAliece (16) P Harrison (9) 54.875.

   TOCUMWAL: Mxd: Par: 4B: R Wilson (16) C Wilson (18) 9 up.

   TORQUAY: Men: Stableford: A: E Huebner (11) 40. B: I Sumner (22) 39. Women: M Joyner (21) 33. Men: Visitor: G Park (RACV Cape Schanck 8) 37.

   TRAFALGAR: Men: Stableford White: B Aplin (11) 38. Stableford: A: R Krekelberg (15) 34. B: K Jones (18) 41. Women: M Wylie (20) 36.

   TRENTHAM: Stroke Ambrose: White: J Hudson (19) G Varley (17) K Sheedy (20) R Penrose (13) 54.375.

   VICTORIA: Men: Stableford: A: K Skehan (4) 36 cb. B: K Rogers (14) 34 cb. C: F Pestl (33) 36. Women: J Jelleff (25) 41.

   WARRAGUL: Men: Stableford: A: J Bjorksten (14) 43. B: G Hewson (16) 39. C: B Pyle (23) 37. Women: L Johnson (29) 28.

   WATERFORD VALLEY: Men: Stableford: A: D Laws (13) 36 cb. B: J Griffiths (15) 42. C: P Duffin (18) 42 cb.

   WERRIBEE PARK: Mxd: Stableford 4B Agg: White: J Hennessy (17) R Murray (16) 77.

   WHITTLESEA: Stableford White: A: T Kufner (6) 36. B: L Phillips (14) 41. C: J Lunny (21) 37.

   WODONGA: Mxd: Stableford: 4B: L Butler I Butler 45. Men: Stroke: S Cooke E James 51. Women: Stableford: V Beehan G Strang 46.

   WOORAYL: Men: Stableford: A: G Price (20) 37. B: K Riseley (26) 36.

   YARRA VALLEY: Men: Stableford: R Johnson (30) 34.

   YARRA VIEW: Men: Stableford: A: I Stubbings (10) 40. B: G Brittain (28) 37.

   YARRAM: Men: Stableford: A: D Bell (11) 36. B: D Summerfield (19) 33.

   YARRAWONGA MULWALA: Women: Stableford: Lake: A: G Macklan (5) 35. B: J White (26) 36. Men: Stableford White: A: P Colvin (16) 37. B: D Presley (34) 39. Murray: P Vickers (15) 41.

   YEA: Mxd: Stroke: 3B: R Akers (14) 61. G Clements (15) . M Betts (20) .

   YERING MEADOWS: Men: Par: Nursery: K Steele (30) 3 up cb. Valley: B Macklin (16) 3 up cb. Women: J Pears (33) 2 down. Men: Par Nursery: White: L Scicluna (26) 1 up.

21 May 2018
Geoff Ogilvy is coming home. After 17 years in America carving up a fine career on the United States PGA Tour, Melburnian Ogilvy is moving his family ... Read more
21 May 2018
Marc Leishman was outduelled by rising tyro Aaron Wise today, finishing second at the Byron Nelson Classic in Dallas. Read more
21 May 2018
APOLLO BAY: Men: Stroke: B Coller (15) 65. Read more
MyGolf
Golf Victoria