Victorian club golf results - Saturday

 

   ALEXANDRA: Men: Stroke C'ship: White: A: C Thomas (13) 68 cb. B: D Gregg (15) 67. C: L Wright (25) 70. Women: Stroke: E Goss (40) 74 cb.

   ALTONA LAKES: Men: Stroke: A: N Dowson (8) 70. B: T Manariti (19) 69. C: G Chase (20) 67. Women: K Mather (24) 67. Men: Matchplay: D Brown bt D Morton 6-4.

   AMSTEL: Men: Stableford: Ranfurlie: A: S Fox (11) 38. B: J Marshall (16) 37. C/Medal: N Worthington (17) 41.

   ANGLESEA: Hole in one: D Goldsmith at 16th. Par: A: S Horne (10) 5 up. B: D Saunders (16) 3 up. C: M Mullins (26) 3 up. Div 1: R Trevaskis (31) 1 up.

   AXEDALE: Men: Stroke: Medal: A: M Kettle (12) 67. B: J Neylon (16) 65. C: I Martin (18) 66. D: J Fiske Kealy (36) 62. Women: A: C Harrison (21) 69. B: R Yum (27) 73. Medal of Medalists: D Higgins (15) 71.

   BACCHUS MARSH: Men: Stroke: Medal Oct: A: G Adams (10) 68. B: B Sheriff (15) 67. C: M Hopkinson (19) 67. Women: M Willaton (24) 72.

   BACCHUS MARSH WEST: Men: Stroke: A: D Spinner (10) 67. B: B Hannah (21) 65.

   BAIRNSDALE: Men: Stableford: T Jones (16) 39. Scr: M Stevenson 36 cb. Women: S Wood (13) 39.

   BARHAM: Men: Stableford: A: R Sheldrick (14) 39. B: G Weaver (21) 41. C: R O'Brien (35) 41. Women: V Hedwards (11) 35.

   BARWON HEADS: Men: Stableford: A: H Brodie (12) 41 cb. B: M Coghlan (19) 44. Women: H Brodie (3) 39.

   BELVOIR PARK: Women: Stroke: D Bourke (31) 72 cb. S Bullows (25) 72. Men: A: P Prendergast 71. B: J Pollock 69. C: A Alston 64. J Harris 71. L Roberts 69. F Kinsman 69. A Scr: C Boucher 148. B Scr: T Maxwell 169. C Scr: E Kraulis 181.

   BEMBRIDGE: Men: Stroke: 9-hole: A: N Mallacott (7) 31. B: C Ferry (9) 29.

   BENALLA: Women: Stroke: Medal Oct: A: D Shanks (24) 68. B: M Cowan (25) 66.

   BENDIGO: Men: Stroke: Medal: A: D Raftery (12) 68 cb. B: R Cherry (17) 72. C: S Bice (22) 71.

   BERWICK MONTUNA: Mxd: Stroke: Ambrose: J Fleming (8.5) 49.5. A Gibson (8.5) 49.5. S Gibson (8.5) 49.5. E Nicolette (8.5) 49.5.

   BOX HILL: Stroke: A: K Parker (11) 67. B: J Kelly (17) 69 cb. C: J Bartley (21) 66 cb. A Scr: P Guzs 70.

   BRIGHT: Men: Stroke: A: T Applegarth (1) 70. B: N McIntyre (18) 72. C: P Dingle (26) 67. Women: A: M Orgill (30) 72.

   BRIGHTON: Men: Par: Medal: D Combe (13) 6 up. Trophy: B Youl (12) 4 up. Women: Par White: M Goddard (18) 3 up.

   BROADFORD: Men: Stroke: A: T Fenton (11) 67. B: I Newton (16) 63. C: J Doyle (22) 61. Women: J Foley (14) 67.

   BUNINYONG: Men: Stroke: A: R Stubbs (5) 67. B: W Edwards (16) 69. C: P Innes (23) 68.

   CARDINIA BEACONHILLS: Stroke: A Scr: C Whiting 72. A: S Wheat (8) 66. B: A Barcham (10) 67. C: M Haussegger (17) 61.

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Men: Stroke: M Gary (22) 68.

   CASTLEMAINE: Medley: Stroke: A: K Gardner (11) 70. B/Medal: T Olsson (17) 70.

   CENTENARY PARK: Men: Stroke Black: A: L Hiku (13) 67. B/Medal: R Taylor (14) 66. C: P Bradley (21) 69 cb.

   CERBERUS: Men: Stableford: A: J Hogan-Keogh (9) 39. B: W Lewis (20) 38. C: S Norton (32) 40. Women: P Hogan-Keogh (37) 40.

   CHALAMBAR ARARAT: Stroke Black: A: J Savage (10) 70. B: J Shaw (15) 66. C: B Smart (20) 67.

   CHELTENHAM: Men: Stroke: Medal: D Harte (20) 65.

   CHURCHILL WAVERLEY: Stroke: Medal: A: S Aloizos (8) 70. B: S Armstrong (16) 71. C: R Boyes (25) 69. Men: Stableford: Waverley: A: P Littlejohn (14) 41. B: M Goddard (19) 40.

   CLIFTON SPRINGS: Women: Stableford: A: K Woodward (25) 36. B: P Caarels (43) 35. A: B Ivens (8) 39 cb. B: D Barnett (13) 36 cb. C: P Lucas (21) 41. D: G Hutchins (25) 36.

   COBDEN: Stroke: Medal: D Absalom (18) 82.

   COLAC: Men: Stableford: A/Medal: R Tillack (4) 39. B: O Lucas (19) 35.

   COMMERCIAL ALBURY: Men: Stroke: A: S Rooke (10) 69. B: P O'Dwyer (16) 67. C: M Luff (34) 68.

   COMMONWEALTH: Women: Stroke: K Balazs (27) 71. Men: Medal Oct: A: B Lim (12) 64. B: B Hohn (13) 70 cb. C: B Harper (19) 69 cb.

   COROWA: Women: Stableford: M Gillick (24) 40. Men: Stroke: Medal Oct: A: C Cuthbert (7) 70. B: W Miller (18) 69. C: W Pegler (24) 71. A Scr: D Robb (1) 75. B Scr: W Miller (18) 87. C Scr: K Bouchaud (21) 93.

   CRAIGIEBURN WILLMOTT: Mxd: Stroke: Medal: A/Medal: P Kowalski (7) 68. B: S Soumilas (14) 70. C: E Abanilla (34) 71 cb.

   CRANBOURNE: Men: Stroke: A: J Shapiro (10) 70. B/Medal: J Housey (18) 69. C: J Gubbins (22) 70 cb.

   CREEKSIDE: Men: Stroke: A: A Duncan (15) 66. B/Medal: G Burgess (18) 66. C: E Henry (29) 70. Women: Stroke Yellow: A: E Urlichs (38) 74.

   CURLEWIS: Men: Stroke: A: A Smith (6) 72. B: S Clarke (15) 70. C: S Gilbert (20) 69. Women: J Travers (19) 75. Men: Stableford Green: D Howes (19) 39.

   DEVILBEND: Men: Stroke: Medal Oct: A: S Smith (11) 66. B: R Welch (17) 69 cb. C: R Crawford (22) 70 cb.

   DORSET: Men: Stroke: Medal: A: J Gagnon (6) 66. B: G Berry (14) 66. C: M Bacon (27) 62. Women: K Lehman (28) 75.

   EAST MALVERN: Men: Stroke: A/Medal: D Smith (14) 62. B: S Johnstone (20) 64. Women: Medal: J Lake (16) 65.

   EASTERN: Mxd: Stroke: South: D Johnson (9) 69. North: M Taylor (12) 70. East: G Hunt (13) 66.

   EASTERN SWARD: Men: Stableford: A: D Foote (9) 36. B: R Clasby (17) 38. C: J Coats (23) 42. D: A Houghton (31) 36. Stroke: Matchplay: J Riordan bt A Butterworth 4-3.

   EASTWOOD: Men: Stableford White: A: B Hanley (3) 38 cb. B: R Kent (18) 40 cb. C: G Nash (31) 43.

   EILDON: Mxd: Stroke: C'ship: A: I Malley (16) 86. B: B Cerny (20) 91.

   EUROA: Men: Par: 4B: G Hanson R Hanson 13 up. Women: C Cullen 10 up. L Hawkey 10 up.

   FLINDERS: Women: Stroke: A: S Gilbert (19) 73 cb. Men: A: A Wright (13) 66. B: G Iredale (19) 70. C: R Courtenay (21) 68.

   FOREST HILLS: Men: Stroke: Medal Oct: A: T Esplin (9) 65 cb. B: B Rodgers (19) 65 cb.

   FOSTER: Men: Stroke: A/Medal: C Downing (10) 70. A Scr: C Downing 80. B: D Manners (21) 72.

   GARDINERS RUN: Men: Stroke: Medal Oct: A: D Kinsella (8) 68. B: L Wynn (13) 70. C: R Hoorn (18) 65. Jnr: A: J Neal (20) 71. Women: Stableford: S Silcox (13) 30.

   GARFIELD: Men: Stroke: Medal: A Scr: A McKillop 74. A: D Lawler (14) 68. B Scr: J Coutts 85. B: J Coutts (16) 69. C Scr: G Gray 96. C: G Gray (29) 67. Women: C Caig (27) 77.

   GISBORNE: Men: Stroke: A: P Treloar (9) 70. B: J Samuel (17) 69. C: D Barker (18) 68. Scr: P Clough 76. Cup: D Barker (18) 68. Women: A: J O'Connor (12) 77. B: D Dunn (20) 77.

   GLEN WAVERLEY: Men: Stableford: A: M Williams (9) 34. B: D Nairn (23) 39.

   GOONAWARRA: Men: Stroke: Medal: A: S Gay (10) 70. B: J Batt (18) 68. C: D Wain (23) 64. Stableford White: A: T Donoghue (18) 40 cb. Women: Stroke: Medal: A: L Clancy (21) 76. B: J Esse (30) 72 cb.

   GREEN ACRES: Men: Stroke: Medal Oct: K Marendaz (25) 67. A: G Seymour (1) 68. B: J Hartley (18) 70. C: K Marendaz (25) 67. Women: Stableford: M Mark, (33) 31.

   HEATHCOTE: Women: Stableford: J Roberts (34) 40. Men: Div 1: P Rolfe (12) 38. Div 2: W Laird (20) 41. A: M Hogg (6) 36. B: T Shiels (23) 36.

   HEIDELBERG: Men: Stableford: A: B Flannagan (11) 41. B: A Turner (13) 40. C: D Andrews (19) 43 cb.

   HEYFIELD: Men: Stableford White: M Hill (21) 40.

   HIDDEN VALLEY: Stableford: A: M Ladewig (0) 40. B: R Emery (30) 45.

   HILLTOP TATURA: Men: Stroke: Medal: A: P Cornelius (11) 70. B: C Merrigan (25) 69.

   HOWLONG: Women: Stroke: A Lee (24) 66. Men: A: E Fah (12) 65. B: R Richardson (20) 67. C: T McNamara (36) 67.

   HUNTINGDALE at Metropolitan: Men: Stableford: A: M Choi (+3) 39. B: M McKay (11) 37 cb. C: R Sandy (25) 36 cb. Women: M Riches (26) 39.

   IVANHOE: Men: Stroke: A: K Lew (16) 65 cb. B/Medal: J Hopkins (20) 60. Women: A McIlroy (25) 69.

   JUBILEE WANGARATTA: Women: Par: D Murphy (9) 5 up. Men: Par White: A: A Walker (9) 1 up. B: D Ritchens (18) 1 down. C: M Hill (24) 7 up.

   KEW: Men: Stroke: Medal: A: P Tuohey (13) 71 cb. B/Medal: P O'Malley (16) 68. C: E Paul (24) 69. Stableford: G Thomas (28) 40. Women: A Roberts (14) 34. Stroke: B Murray (5) 69.

   KEYSBOROUGH: Men: Stroke: Medal Sep: Medal: P Dunstan (5) 78. Medal Oct: A: D Dunstan (11) 70. B/Medal: D Prior (17) 67. C: N Scott (19) 71. Women: H Lindsay (28) 73. Medal: H Lindsay (28) 150.

   KILMORE: Women: Stableford: P De Bondt (45) 35 cb. Men: Stroke: Medal Oct: A: S Kolacz (13) 68. B/Medal: I Gray (18) 65. J Karafilis (23) 68.

   KINGSTON HEATH: Men: Stroke: Medal Oct: T Miller (9) 68. B: J Wilson (19) 73. A Scr: S Treeby (+1) 74. Medal Sep: Medal: D Hewitt (15) 78.

   KOORINGAL: Men: Par: A: B Roach (6) 3 up. B: T Magnaye (9) 3 up. C/Medal: D Harrison (17) 5 up. D: B Casley (29) 4 up. Women: A Phanuruk (13) 2 down.

   KORUMBURRA: Women: Stroke Green: L Clements (12) 72. Stroke: Medal: A: M Wrigley (4) 73. B/Medal: J Wrigley (32) 71. A Scr: M Wrigley (4) 77.

   KYABRAM PARKLAND: Men: Stableford: L Jones (20) 39. Mxd: Stroke: Pinehurst: B Howard (22) J Ellis (10) 49.

   KYABRAM VALLEY VIEW: Men: Stroke: Medal: Div 1: P Kuiper (17) 70 cb. Div 2: J Flett (36) 67. Women: A Hawking (29) 69.

   KYNETON: Men: Stroke: Medal: A/Medal: B Murphy (12) 73. B: D Kofoed (14) 72. C: L Fouracre (19) 75.

   LAKES ENTRANCE: Medley: Stableford: P Steedman (38) 37. Men: Stroke: C/Medal: T Varone (30) 68. A: G Jeal (8) 71. B: L Rodgers (22) 75.

   LAKESIDE at Albert Park: Women: Stroke: Trophy: J Doran (17) 75. Men: A: B Waters (3) 68. B: R Philpott (17) 67 cb. C: S Zakic (21) 67.

   LANCEFIELD: Men: Stroke: Medal: A: M Memmolo (6) 72. B: B Parks (15) 70. C: K Murchison (35) 72.

   LANG LANG: Men: Stroke: A: P Lane 68. B: C Kelsall 68. C: P Hookem 68. Women: L Andrews 73.

   LATROBE: Medley: Stroke: A: D Allender (10) 68. B: G Pratt (17) 66. C: B Neale (35) 68.

   LEONGATHA: Women: Stableford: M Mahar (24) 30. Men: A: R Dunne (14) 33. B: F Gill (21) 33. C: T Grace (32) 36.

   LONSDALE: Stableford: A: K Davis (12) 38. B: G Fincher (22) 44. C: B Waterson (34) 42. C Yawkins (18) 39. B: C Hutchinson (27) 43.

   MAFFRA: Men: Stroke: A: R Somerville (13) 67. B/Medal: C Merlo (16) 67. C: C Ward (28) 71 cb.

   MANSFIELD: Men: Stableford: Div 1: R Healy (18) 42. Div 2: V Smith (24) 39 cb. Women: S Wilson (23) 39.

   MARYBOROUGH: Men: Stroke: Medal: A: J Thomson (4) 69. B: P Jennings (14) 70. C: C Jennings (25) 66. Medal of Medalists: G Reed (8) 73 cb. Women: Brooch: A: A Strain (16) 73. B: N Sampson (33) 72. Medal of Medalists: N Sampson (33) 72 cb.

   MEDWAY: Women: Stroke: Trophy: A: S Herrald (15) 69. Men: A: D Krajina (12) 63. B: A Simeonidis (14) 65. C: G Harrison (24) 68 cb.

   MEENIYAN: Stroke: A/Medal: W Bullock (14) 67. B: R Matthews (24) 70.

   MELBOURNE AIRPORT: Men: Stableford: A: N Suemai (7) 41 cb. B: J Dupont (18) 43. C: M Steinhoff (28) 41.

   MELTON VALLEY: Men: Stroke: A: P Ebeyer (9) 67. B: R Stevenson (14) 67. C/Medal: E Michaelson (20) 65. D: S Niemczyk (30) 67. Women: Medal: K Quinn (30) 69.

   METROPOLITAN: Men: Stableford White: A: T Longbottom (3) 36. B: M Cashmore (12) 41. C: A Walstab (18) 33. Women: Stableford: L Burbury (31) 35.

   MILDURA: Men: Stableford: A: L Williams (14) 41. B: B Bettess (39) 39. Women: S Walmsley (23) 42.

   MIRBOO NORTH: Stroke: A/Medal: S Mills (15) 64. B: N Rutledge (18) 70 cb.

   MOE: Men: Stroke: A: K Ayton (12) 73. B/Medal: J Pisa (18) 72. A Scr: L Wilson (2) 76.

   MOONAH LINKS: Men: Stableford Legends: White: A: B Jenkins (13) 44. B: T Liolios (19) 43. Women: Stableford: S Semmens (6) 37.

   MOOROOPNA: Men: Stroke: A: J McKenzie (10) 66. B: S Gledhill (15) 67. Medal of Medallists: C: S Sewart (23) 66. Women: A: F Johnson (18) 73. B/Medal: D Greenwood (39) 68.

   MORNINGTON: Men: Stroke: Medal Oct: A Caldicot (19) 65. A: A Brophy (11) 68 cb. B: J Warne (16) 66. C Scr: J Siragusa (19) 68.

   MORWELL: Men: Stroke: A: P Sleswick (10) 65. B: M Dragon (15) 72. C: A Constantinou (23) 69. A Scr: P Brown 71. Z Cantrill (7) 69.

   MT MARTHA: Men: Stroke: Medal of Medallists: C Marshall (20) 68. Medal: P Price (26) 62. A: B Graham (17) 65. B: B Raine (27) 65. C: J Arnaud (33) 70. Women: Medal: B Schrieber (40) 75.

   MURRAY DOWNS: Men: Stroke: A: A Davis (5) 71. B: L Shipsides (13) 71. C/Medal: T Kap (26) 70. Women: Stableford: J McIndoe (20) 34.

   MYRTLEFORD: Men: Stroke: Medal: P Veldman (26) 67.

   NEANGAR PARK: Men: Stroke: A: J Williams (1) 68. B: R Woolley (16) 70. C: R Furniss (26) 67. Women: A: M Fleiner (28) 71 cb.

   NHILL: Men: Stroke: A: P Hallam (10) 67. Women: B: B Hutchinson (23) 66. A: P Hallam (10) 67. L Lacey (6) 72.

   NORTHERN: Mxd: Par: Medal Oct: A: T Egan (7) 4 up. B/Medal: M Kleinig (18) 7 up. C: T Barrett (23) 6 up.

   NUMURKAH: Mxd: Stroke: American Foursome: A Scr: A Macfadyen T Clouston (9) 81. A: J Mchale J Mchale (13.5) 70.5.

   OAKLEIGH: Women: Stroke: B McGrath (26) 57.

   OLINDA at Cardinia Beaconhills: Men: Stroke: A/Medal: R Pund (12) 67. B: A Hopkins (22) 67 cb. Women: J Matthews (34) 75.

   ORBOST: Men: Stroke: Medal: A Hambling (16) 66. Women: Stableford: C Lynn (35) 34.

   PAKENHAM: Mxd: Stroke: Medal: A: B Clydesdale (11) 67. B: B Tollkuhn (17) 69. C: M Boon (22) 75.

   PAMBULA MERIMBULA: Men: Stroke: Medal Oct: A: B Hart (11) 70. A Scr: M Venables 77. B: D Hall (14) 70. C: M Phillips (21) 70. D: A Newton (24) 73. Women: Stableford: C Ramsay (11) 37.

   PATTERSON RIVER: Men: Stroke: A: B Smith (9) 69. B/Medal: D Rattray (19) 68. C: A De Young (22) 69. Women: Medal: F Morris (14) 71.

   PENINSULA KINGSWOOD: Men: Par Kingswood: Gold: A: S Wotherspoon (30) 1 down. Women: Par: A: M Squires (36) 1 down. Men: Par White: A: J Marsh (15) 2 up. B: D Matic (16) 7 up. C: P Condliffe (25) 3 up cb. Stroke: Foursome C'ship: Peninsula South: C Strange G Goodchild (10.5) 76. Foursome: S Allen B Daniels (10.5) 66.5. Women: R Wiltshire D Goddard (18) 78.

   PHILLIP ISLAND: Women: Stroke: J Diss (18) 77. Men: A/Medal: P Wagner (9) 69. B: J King (17) 71. C: J Savas (19) 69.

   PORTARLINGTON: Men: Stroke: A: J Martin (5) 70. B: S Walton (15) 68. C: K Paterson (20) 71 cb. D: B Hildebrandt (27) 72. Women: Stableford: J Said (27) 36.

   PORTLAND: Men: Stableford: 4B: T Rogers (11) S Rolph (31) 50. Women: A White (20) K Smail (27) 41.

   PORTSEA: Men: Stroke: Medal of Medalists: G Cooper (8) 69. Women: N Cousley (18) 74. Men: A: G Cooper (8) 69. B: T Richards (10) 69. C: K Cummings (33) 68. Women: N Cousley (18) 74. Men: Stableford Gold: G Baltissen (36) 39.

   QUEENSCLIFF: Men: Stroke Black: A: G Bench (8) 67. B: J Merriman (23) 72.

   RAAF WILLIAMS: Mxd: Stroke: Medal: A: M Gauci (15) 67. B: J Keenan (22) 69. C: M O'Toole (36) 65.

   RACV CAPE SCHANCK: Mxd: Stableford: A: T Troise (12) 39. B: G McCall (19) 41.

   RACV HEALESVILLE: Stroke: Medal: S Anderson (11) 65 cb.

   RICH RIVER: Men: Stroke Medal Oct: East: Black: A/Medal: G Galvin (9) 67. B: S Locke (13) 67. C: N Haw (18) 68. D: B Harland (29) 68.

   RINGWOOD: Men: Stroke: A: H Roberts (11) 66. B: M Khong (20) 67. C: A Pekkarinen (28) 65. Women: J Lim (20) 65. Men: Medal of Medalists: J Walzl (24) 68 cb.

   RIVERSDALE: Men: Stableford White: A: T Munn (6) 41. B: T Rowlinson (18) 40. C: B Shepherd (24) 40 cb.

   RIVERSIDE ESSENDON: Women: Stroke: Medal: K Adam (17) 68.

   ROSANNA: Mxd: Stableford: A: D Evans (8) 40. B: R Harper (11) 42. C: G Marini (18) 41 cb.

   ROSEBUD COUNTRY: Men: Stroke: Canadian Foursome: North: J Marchesani (+5) F Marchesani (7) 67.25. Stableford: B Peach (17) 38. Par: South: A: L Ianu (4) 5 up. B: D Mitchell (18) 4 up. C: D Addison (21) 3 up. Women: A: L Garrett (21) sq. B: A Wakeling (28) 2 down.

   ROSEBUD PARK: Men: Stroke White: D DeClario (10) 60. Women: Stableford: P Toan (24) 38.

   ROSSDALE: Men: Stroke: A: M Smith (11) 68 cb. B: R Wallace (20) 70 cb. C: A Francis (22) 70 cb. Women: J Azzopardi (29) 73 cb.

   ROYAL MELBOURNE: Men: Stroke: West: Medal: J Wright-Smith (16) 66. East: M Riddell (4) S Anderson (11) 72 to playoff.

   SAFETY BEACH: Women: Stableford: D Law (26) 26.

   SALE: Women: Par: A: M Johns (20) 6 up. Men: A: D Shaw (8) sq. D Gaskill (12) sq cb. B: I Doggett (16) 3 up cb. J Henderson (15) 3 up. C: T Green (32) 6 up. P Ray (26) 3 up.

   SANCTUARY LAKES: Mxd: Stroke Black: A: J Ahmad (3) 70. B: G House (9) 70. C: C Tian (25) 69.

   SANDHURST: Men: Stroke Champions: Black: A: S Spaulding (2) 69. B: T Kraskov (13) 69. C: V Keyuranggul (22) 72. Stableford: North: P Furlong (11) 41. Women: Stroke: L Ames (26) 71. Jnr: Champions: Medal: J Marshall (13) 70.

   SETTLERS RUN: Men: Stroke Black: A: M Travena (3) 74. B: B Sutton (18) 70. C: J Thomson (24) 71. Women: White: K Billen (22) 79.

   SEYMOUR: Men: Stroke: A: M O'Sullivan (3) 71. B: W Brock (13) 69. C: R Oldmen (18) 68. Women: Par: S McCall (16) 3 up.

   SHEPPARTON: Men: Stableford White: A: G Morely (10) 43. B: L Gould (14) 41. P Rooney (31) 40. Women: Stableford: A: S Phillips-Limon (28) 39.

   SORRENTO: Women: Stroke: M Cormack (34) 68. Men: Stroke Black: A/Medal: J Wright (12) 63. B: G Ward (18) 68. C: J Sharman (26) 70.

   SOUTH PINES: Stroke: Medal: R Shiels (19) 68. Div 1: B Smith (16) 70. Div 2: A Glenton (26) 71.

   SOUTHERN: Stroke: A: A Sherri (10) 69. B: B Montgomery (18) 70 cb. C: M Reichenberg (20) 69. Hole in one: K Lajosi at 3rd.

   SPRING PARK: Mxd: Stroke: Medal: F Chung (17) 66.

   SPRING VALLEY: Men: Stroke: Medal of Medallists: K Reynolds (22) 68. Captain's Trophy: G Meadows (12) 139. A: N Venditti (5) 68. B/Medal: D Spicer (21) 65. A: R Simmons (2) 69. B: K Reynolds (22) 68. Men: Medal Sep: G Meadows (12) 70.

   ST ANDREWS BEACH: Mxd: Stableford White: S Mc Lennan (8) 40.

   STRATHALLAN: Men: Stroke: S Workman (21) 64. A: R Rezuk (14) 68 cb. B: A Griggs (19) 66. C: N Bedford (27) 66.

   SUNSHINE: Men: Stroke: Medal Oct: A: A Sudarsanan (6) 69 cb. B/Medal: E Scharkow (14) 65. C: M Ford (24) 69 cb. Women: L Baliton (14) 72.

   TALBOT: Stroke: A: N Roscholler (12) 70. B: R Clark (14) 65.

   TARRAWINGEE: Men: Stroke: Medal of Medallists: G Simmons (24) 66 cb.

   THE DUNES: Men: Stroke: The Dunes: A/Medal: G Walton (8) 67. B: J Milroy (9) 69. C: H Garo (25) 68. Women: Medal: L Whyte (25) 72. Mxd: Stableford: 4B: The Cups: G Burns (16) J Burns (22) 24.

   THE HERITAGE: St John Stroke A: J Quay (8) 70. B: N Barr (13) 71. C: S Chua (22) 70. Henley Stableford A: J Ghirardello (11) 38. B: A Guglielmi (18) 38. C: B McCammon (26) 39. Women: K Biesboer-Smith (12) 32.

   THE NATIONAL: Medley: Stroke: Medal: Long Island: S Buchanan (7) 66.

   THE SANDS TORQUAY: Men: Stroke: A: B Gilligan (10) 71. B: C Fryar (17) 70 cb. C/Medal: P Martonhelyi (24) 69. Women: Stableford: M Bridgart (23) 38 cb.

   THIRTEENTH BEACH: Men: Stableford Beach: Black: A: A O'Brien (6) 39. B: D Morrow (9) 37. C: H O'Brien (23) 39. Women: Stableford: J Downey (28) 36.

   TIRHATUAN: Stroke: A/Medal: A Hayes (13) 68. B: S Barmby (17) 66. C: R Milland (23) 78 cb. Medal of Medallists: P McAlinden (10) 71. Women: Medal: B Finighan (24) 73.

   TOCUMWAL: Medley: Stableford: Team: A Michalowsky A Beveridge L Gilbee P Gilbee 121.

   TRAFALGAR: Men: Stroke: Medal: A: D Perrin (16) 69. B: P Collier (18) 71. A Scr: J Tabuteau 80 cb.

   TRARALGON: Women: Stroke: M Meadows (21) 68.

   TRENTHAM: Stroke: A: A Snowden (12) 66. B: G Varley (18) 66. C: J Connell (26) 69. A: R Bradley (24) 68.

   VICTORIA: Men: Stroke: A: K Skehan (4) 67. B: D Brophy (12) 72. C: J McLennan (20) 67. A Scr: K Skehan 71. Trophy: L Armour (0) 145. Stableford White: S Ryding (28) 40.

   WANGARATTA: Men: Stableford: G Ray (35) 39.

   WARRNAMBOOL: Men: Stroke: A: T Saunders (7) 71. B/Medal: G Moon (16) 67. C: M Rantall (22) 68. Women: M McKenzie (16) 67.

   WERRIBEE PARK: Men: Stroke: Medal Oct: A: B Frick (9) 69. B/Medal: P Jones (14) 66. C: B Doyle (19) 69. D: S Todaro (33) 67. Women: A/Medal: J Macleod (12) 72.

   WODONGA: Men: Par: A: D West (8) 5 up. B: K Harrison (14) 4 up. C: R Cubitt (26) 6 up. Women: Stableford: M Barry (23) 35.

   WONTHAGGI: Men: Stroke: A/Medal: R Sheean (12) 72. B: H Adams (13) 73. C: A Copeland (29) 77.

   WOODEND: Men: Stroke: Medal: W Paterson (21) 57.

   WOODLANDS: Men: Stroke: Medal Oct: A: M Arculus (8) 71. B: C Richardson (11) 72. C: R Davis (22) 69. Women: K Bullen (20) 76.

   WOORAYL: Men: Stableford: A: B Stubbs (4) 36. B: C Hall (16) 37. C: D Perrett (30) 43.

   YARRA VALLEY: Men: Stableford: J Kapuranovski (36) 45.

   YARRA VIEW: Stroke: A/Medal: T Vigenser (8) 67. B: G Eley (22) 68.

   YARRA YARRA: Men: Stableford: A: C Maurel (2) 36. B: P Cartsidimas (14) 39. C: T Blinkhorn (18) 38. D: G Wyatt (28) 43. Stableford Yellow: G Murray (26) 38. Women: Stableford: J Brooks (9) 38.

   YARRAM: Stroke: Medal: A: C Hios (12) 70. B: J Scharp (20) 70. C: I Phillips (26) 66. A Scr: N Black 81. Women: S Denovan (16) 72.

   YARRAWONGA MULWALA: Women: Stableford: Murray: A: K Droop (13) 37 cb. B: M Hockley (33) 36. Men: Stroke Medal Oct: Lake: White: A/Medal: T Reed (8) 67. B: J Conway (18) 68. Murray: A: P Warner (3) 72 cb. B: R Partridge (18) 70.

   YERING MEADOWS: Women: Stroke: Valley: K Brooks (15) 76. Men: Stableford Nursery: White: L Scicluna (26) 39. Stroke: R Cann (21) 70 cb. Medal Oct: Valley: L Squillace (17) 68.




October is Golf Month. Share the golf bug to win the ultimate golf bug adventure to Barnbougle, Cape Wickham and Ocean Dunes courtesy of Air Adventure Golf Tours.


Head to www.golfmonth.com.au for more details.

19 October 2017
#22: Tiger, Snake and the Shark. Read more
16 October 2017
Entries are now open for the 2017 Men's & Women's Port Phillip Open Amateur (Inc. Victorian Amateur Qualifying Rounds). Read more
19 October 2017
BROADFORD: Men: Stableford White: L McDonald (15) 42. G Hanson (6) 41. Women: Stroke: C'ship: A: A Hackett (15) 87. B: S O'Connor (20) 71. C: Y ... Read more
MyGolf
Golf Victoria