Victorian club golf results - Saturday

 

   ALTONA LAKES: Stableford: A: D Morton (8) 39. B: L Hall (19) 42. C: L Warner (26) 41. Women: V Oorschot (28) 40.

   AXEDALE: Stroke: A: C Simpson (13) 65. B: R Minne (15) 64. C: P Stewart (23) 66.

   BACCHUS MARSH: Stroke: Medal: A: D Fowlie (14) 67. B: B Brown (21) 71.

   BACCHUS MARSH WEST: Mxd: Stroke: Ambrose: M Hay (8) D Naris (15) 62.25.

   BAIRNSDALE: Stableford: T Dackiewicz (11) 38 cb.

   BARWON HEADS: Par: A: D Barkley (15) 3 up. B: P Lawson (20) 4 up. Women: J Warnock (10) 1 up.

   BELVOIR PARK: Stroke: Medal: A: R Droney (9) 65. B: T Roberts (15) 67. C: D Beriman (26) 64.

   BEMBRIDGE: Mxd: Stroke: 9-hole: A: J Reid (7) 34 cb. B: A Hall (11) 31.

   BENALLA: Stableford: A: B Warnock (6) 41 cb. B: M Levy (16) 44. C: C Plum (23) 43. Women: M Watson (9) 37.

   BERWICK MONTUNA: Mxd: Stableford: A: S Crawford (12) 42. B: F Hall (31) 41.

   BOX HILL: Par: A: T Stancombe (15) 6 up. B: G Norton (25) 6 up.

   BRIGHTON: Par: Medal: C Allan (18) 6 up cb. Trophy: P Sammut (15) 6 up.

   BUNINYONG: Stroke: A: P Kerwan (11) 68. B: W Edwards (14) 68. C: B Hartman (26) 70. Women: S Martin (24) 71.

   CAMPERDOWN: Stroke: A/Medal: P Stephens (7) 66. B: K Stephens (19) 67.

   CARDINIA BEACONHILLS: Stroke: A: A Le dan (4) 65 cb. B: S Jones (17) 65.

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Stableford: F Barr (17) 39.

   CERBERUS: Mxd: Par: A: N Green (5) 1 up. B: T Crane (19) 3 up. C: S Cave (27) 4 up.

   CHALAMBAR ARARAT: Stroke: A: A Williamson (10) 65. B: I Tucker (17) 70.

   CHURCHILL & MONASH: Stableford: 12-hole: A: J Barnes (18) 41. B: V Monument (24) 42 to playoff. C: J Sterrick (25) 36.

   CHURCHILL WAVERLEY: Stableford: Churchill Park: C Dinnie (27) 43. Stroke: Waverley: A: R Thomas (12) 66. B: R Richards (16) 66.

   CLIFTON SPRINGS: Par: P Ashby (14) 9 up.

   COBDEN: Stroke: Medal: A Giles (12) 69.

   COBRAM BAROOGA: Par: A: A Teagle (19) 5 up. B: B Gaudion (22) 2 up. Women: M Sadler (8) 2 down.

   COLAC: Stableford: A/Medal: A Hood (10) 41. B: J Mullan (21) 37 cb.

   COMMERCIAL ALBURY: Stroke: A: H Vandeven (8) 64. B: L Freeman (19) 64.

   CRANBOURNE: Stableford: A: A Kausman (12) 73. B: S Baron (14) 73. C: N Picker (23) 71.

   CREEKSIDE: Par A: P Schmidt 10 up. B: J Arboit 8 up. C: W Chan 6 up. Women: J Scane 2 up.

   DENILIQUIN: Medley: Stroke: A: P Oddy (12) 67. B: D Ramsey (22) 70. C: J Jeffrey (33) 64.

   DEVILBEND: Stableford: A: I Hodge (13) 44. B: A Donaldson (19) 39. C: C Sexton (33) 43.

   DROUIN: Stroke: A: J Kirby (10) 69. B: R Haley (20) 68. Women: G Warren (18) 71.

   EAST MALVERN: Medley: Stroke: A: M Mortimer (7) 64 cb. Trophy: B: K Foo (17) 64 cb.

   EASTERN: Mxd: Par: South: P Moore (8) 4 up. North: M Sudomirski (11) 3 up cb. East: G Chard (21) 6 up.

   EASTWOOD: Stableford: A: B Hanley (2) 40 cb. B: S Rich (16) 41 cb. C: T Malcolm (28) 42.

   EILDON: Mxd: Stroke: Ambrose: C Long P Mcnair D Mcnair (9-1/3) 64.

   EUROA: Men: Stroke: A: P Enright (15) 70. B: P Redfern (23) 69. Women: A: J Collins (21) 64. B: C Cullen (28) 72.

   FINLEY: Medley: Stroke: A Hand (20) 69 cb.

   FOREST HILLS: Stableford: A: S Pouv (11) 40. B: B Rodgers (19) 39.

   GARDINERS RUN: Stableford: A: T Patton (2) 41. B: A Mafodda (12) 41. C: P Evans (23) 42.

   GARFIELD: Par: A: G Bassett (12) 5 up. B: A Hart (19) 5 up cb. C: T Marsham (31) 4 up. Women: A McLure (20) 1 up.

   GLEN WAVERLEY: Stroke: J La'akulu (20) 65 cb.

   GOONAWARRA: Men: Stroke Medal: Black: D Commerford (6) 75. G McLaughlin (16) 73. P Howden (23) 78.

   GREEN ACRES: Stableford: A: M Burt (11) 39. B: M Macrow (27) 39.

   GROWLING FROG: Stableford: A: M Russell (5) 39. B: D Chwyla (18) 37 cb. C: S Bissiotis (22) 38. Women: A Fonda-Russell (14) 28.

   HAMILTON: Women: Stroke: K Price (9) 71. Men: Medal: T Dunn (17) 68.

   HEATHCOTE: Women: Stableford: M Sims (37) 37. Men: G Long (16) 39 cb.

   HEIDELBERG: Stableford: I Marcantonio (16) 44 cb.

   HEPBURN SPRINGS: Stroke: A: T Hamlin (7) 63 cb. A/Medal: S Nevill (4) 64.

   HEYFIELD: Stroke: Medal: R Rose (18) 71. A Scr: J Sherrin 79.

   HEYWOOD: Stroke: A Bunworth (9) 67. Women: D Cay (28) 68.

   HIDDEN VALLEY: Stableford: A: S Mahony (13) 37. B: A Nesser (32) 39.

   HILLTOP TATURA: Stroke: A/Medal: D Burls (16) 65. A Scr: C Barlow 67.

   HORSHAM: Men: Par: A: N Ferguson (10) 1 up cb. B: D Lavithis (18) 5 up. C: M Coffey (25) 2 down. Women: T Hobbs (13) 3 up.

   HOWLONG: Women: Stroke: L Lawther (24) 70. Men: A: G Ekanayaka (16) 67. B: M Nicholson (16) 66. C: A Neilson (24) 69.

   HUNTINGDALE: Stableford: S Powell (20) 38 cb.

   IVANHOE: Stroke: Medal: M Nicholls (22) 63.

   JUBILEE WANGARATTA: Stableford: A: A Senkic (7) 39. B: D Ritchens (14) 37. C: D Fogarty (21) 41. Women: M Jones (10) 36.

   KERANG: Stroke: Medal: B Shields (15) 67.

   KEYSBOROUGH: Par: B Heap (11) 5 up cb.

   KINGSTON HEATH: Stableford: R Teasdale (8) 40.

   KOORINGAL: Stableford: A: B Sproule (11) 41. B: A Betik (16) 38. C: A Brown (21) 37.

   KYABRAM PARKLAND: Stroke: A: S Mc lennon (10) 54. B: D Mattews (19) 51. Women: K Fanning (21) 53.

   KYABRAM VALLEY VIEW: Stroke: Medal: J Pell (16) 67. Women: J Bauerle (15) 74.

   KYNETON: Stroke: A: P Cameron (12) 72. B/Medal: T Gamble (13) 71. C: D Stark (23) 72.

   LAKES ENTRANCE: Par: B: D Beattie (21) 3 up. A: S Arnold (17) 3 up.

   LAKESIDE at Albert Park: Mxd: Par: Trophy: L Seddon (21) 1 down. A: M Nguyen (10) 2 up cb. B: C Walker (17) 5 up cb. C: A Burmeister (22) 5 up.

   LANCEFIELD: Stroke: A: C Lingard (2) 70. B: K Ryan (19) 67 cb. C: J Wilson (25) 67.

   LANG LANG: Stroke: A: R Hocking 70. B: B Barnes 67. C: M Shaw 70. Women: K Davey 73.

   LATROBE: Medley: Stroke: Medal: A: D Ristevski (9) 70. B: L O'Connell (25) 67.

   LEONGATHA: Women: Stableford: K Castledine-Briggs (31) 44. Men: A: A Sparkes (12) 38 cb. B: T Carberry (18) 38. C: A Hill (23) 36.

   MAFFRA: Stableford: A: D Richards (19) 40.

   MALLACOOTA: Stroke: B Gaudion (24) 69.

   MANSFIELD: Stableford: R Fankhauser (14) 41 cb. Women: Par: J Smithwick (30) 3 up.

   MARYBOROUGH: Stableford: A: M Shortall (1) 40 cb. B: R Clegg (19) 40. Women: L Gollop (10) 36.

   MEENIYAN: Stroke: A/Medal: R Finlay (14) 67. B: R Hannay (28) 69.

   MELBOURNE AIRPORT: Stableford: A: R Cole (15) 41. B: J Craig (22) 40. C: P Muldoon (25) 38.

   MELTON VALLEY: Men: Stroke: Medal Jan: A/Medal: S Smith (14) 65. B: G Scott (19) 69.

   MILDURA: Women: Stroke: M Jukes (15) 76. Men: A: G Hazeldene (9) 69. B: A Stanbrook (14) 69. C: R Leamin (18) 72.

   MIRBOO NORTH: Stroke: R Taylor (21) 65.

   MOE: Men: Stroke: A: D Halkett (7) 70. B/Medal: C Rothwell (17) 64. A Scr: A Bassman (+1) 73.

   MOONAH LINKS: Mxd: Stableford 4B: Open: White: M Prideaux (17) T Hook (5) 50.

   MOOROOPNA: Stableford: A: D McDonald (7) 41. B: G Blick (13) 41. C: M Gardner (20) 42. Women: K Faulkner (28) 33.

   MORNINGTON: Stroke: Medal Jan: A Callaway 66. A: T Herceg 67. B: A Storer 66. C: H Altenkirch 66.

   MORWELL: Stroke: Medal: A Scr: P Henderson 80. A: M McNair (12) 69. B: M Dragon (17) 66. C: T Snell (23) 64.

   MT MACEDON: Par: A: P Burrows (9) 4 up. B: O Kavanagh (24) 4 up.

   MYRTLEFORD: Mxd: Stableford: A: G Mitchell (10) 39. B: P Stewart (28) 43. Women: M McAllister (31) 36.

   NEANGAR PARK: Stroke: A: N Bell (6) 67. B: M Gorrie (11) 67 cb. C: K Allen (20) 65.

   NUMURKAH: Stroke: Medal: I Walsh (19) 68. Women: L Ashton (22) 74.

   PENINSULA KINGSWOOD: Stableford: Peninsula South: A: B Hamilton (12) 42. B: J Lucas (17) 40. C: B Maxwell (25) 44.

   PHILLIP ISLAND: Women: Stableford: L Gleeson (31) 38. Men: A: L Piera (6) 36. B: G Taylor (14) 39. C: C Andrews (25) 40.

   PORTARLINGTON: Men: Stroke Black: A: T Benham (10) 67. B: J Rowe (13) 69 cb. C: C Evans (19) 65. D: G Spence (27) 66. Women: Stableford: H Barry (30) 40.

   PORTLAND: Stableford: A: R Elford (7) 40. B: D Heaphy (17) 42. C: M Davis (18) 41 cb. Women: A White (19) 41.

   PORTSEA: Stroke: A/Medal: J Hassan (8) 66. B: R De Kretser (14) 68. C: J Smith (29) 67. Women: Medal: G Edmond (27) 71. Stableford Gold: J Campbell (32) 29 cb.

   QUEENSCLIFF: Stableford: R Wekworth (28) 39.

   RAAF WILLIAMS: Mxd: Stableford: A: K Heard (14) 36. B: J Radalj (19) 38. C: G McNamara (33) 40.

   RACV CAPE SCHANCK: Mxd: Stableford: A: D Kann (11) 41. B: A Leis (28) 42.

   RACV HEALESVILLE: Stroke: Medal: R Targett (28) 65.

   RANFURLIE: Stroke: A: J Bridge (8) 70 cb. B: G Murray (21) 68.

   RICH RIVER: Stableford: Cup: West: A: J Bedford (9) 40. B: M Young (16) 43.

   RIVERSDALE: Stableford: A: J McNamara (11) 42. B: J Liu (23) 41.

   ROSANNA: Stableford: A: K Guyer (9) 42. B: P Withers (22) 42.

   ROSEBUD COUNTRY: Women: Stableford: North: D Perpoli (20) 40. Men: J Marchesani (-5) 39. South: A: P Cass (15) 40. B: P Naud (22) 41.

   ROSSDALE: Men: Stableford: A: T Stillman (7) 38 cb. B: S Foots (17) 39. C: J Mercy (22) 42.

   SAFETY BEACH: Women: Stableford: C Cross (34) 32.

   SALE: Men: Stableford: A: H Silby (6) 39. K Stammers (14) 38. B: M Krusic (25) 39 cb. B Goodison (23) 39 cb.

   SANCTUARY LAKES: Mxd: Par White: A: W Coles (4) 3 up. B: E Korbut (15) 10 up. C: J McLean (18) 9 up.

   SANDHURST: Men: Stableford: North: A: C Herbert (12) 38. B: T Conlan (28) 44. Women: M Levy (11) 31. Medley: Champions: A Fly (11) 40.

   SANDRINGHAM: Stroke: A: T Roberts (12) 69. B: G Maynard (15) 66. C: Z Curran (21) 64. Women: C Nicholson (27) 71.

   SETTLERS RUN: Men: Stableford Gold: A: S Vaenuku (10) 38. B: M Fyfe (17) 36. C: A Burdette (20) 34. Women: Green: K Ann-Billen (18) 38.

   SHEPPARTON: Stroke: A: A Schmedje (11) 71 cb. B: J Georgiou (14) 67. C: R Butler (22) 67 cb. Women: K Morris (6) 72.

   SOUTHERN: Stableford: A: M Lawton (2) 40. B: P McFarlane (15) 38.

   SPRING PARK: Stroke: Ambrose: B Caulfield (19) A Henriques (18) W Foster (28) 58.

   ST ANDREWS BEACH: Mxd: Stableford White: G Sherry (26) 39.

   STRATHALLAN: Stableford: 4B: B Bird (22) G Stafford (22) 50. Hole in one: D Fuller at 11th.

   SUNSHINE: Stroke: Medal: K Vongsykeo (15) 65.

   TARRAWINGEE: Stroke: Medal: A Garraffo (18) 68.

   THE HERITAGE: Par: St John: A: J Quay (6) 1 up. B: K McLean (17) 2 up. C: B Lees (22) 2 up cb. Stableford: Henley: P Valerio (10) 40.

   THE NATIONAL: Medley: Stroke: Medal: Long Island: B Mathews (16) 70. Old: G Robbins (14) 74. Moonah: P Boulton (8) 69. Men: Stroke Ocean: Black: P O'Dwyer (+2) 72. Women: Green: D Stockdale (14) 77.

   TIRHATUAN: Stroke: A: M Thornton (8) 69. B/Medal: G McAliece (17) 65. C: R Milland (21) 69.

   TOCUMWAL: Par: A: B McCallum (13) 2 up. B: J Sacco (20) 5 up. Women: S Clark (16) 4 up.

   TRARALGON: Men: Stroke: Scr: D Bullen (4) 70. Medal Jan: A: D Bullen (4) 66. B: Z Gray (14) 68. C: J Gaulke (17) 69. D: D Fletcher (22) 66. D Bullen (4) 66. D Fletcher (22) 66 to playoff. Women: A Bland (12) 73 cb.

   VICTORIA: Men: Stableford: L Ferrari (13) 40.

   WANGARATTA: Stroke: A: T Holden (16) 68. B: H Constable (25) 70.

   WARBURTON: Mxd: Par: S Wyatt (26) 5 up.

   WARRACKNABEAL: Stroke: Medal: R Smith (19) 67. Women: Stableford: M Heenan (30) 41.

   WATERFORD VALLEY: Stableford: A/Medal: B Salter (3) 38. B: M Stewart (17) 33. C: E Allan (21) 31.

   WERRIBEE PARK: Par: A: P Barras (9) 5 up. B: J VanKrunning (14) 4 up. C: J Crookes (23) 2 up. Women: J Macleod (12) 5 down.

   WHITTLESEA: Stableford: A: J Slusarek (8) 37. B/Medal: B Rouget (12) 43. C: D Edwards (23) 40.

   WODONGA: Stroke: A: D Little (7) 70. B: M McCrohan (13) 68 cb. C: P Turk (18) 65. Women: M Barnes (21) 70 cb.

   YALLOURN: Stableford: A: B Estrada (8) 40. B: H Bright (14) 42.

   YARRA VALLEY: Stableford: S Katab (18) 43.

   YARRAM: Stroke: A/Medal: J Movric (13) 68. B: I Guthrie (Bribie Island 17) 71. C: M Robertson (Traralgon 23) 67. A Scr: J Razinger 79.

   YARRAWONGA MULWALA: Men: Stableford Lake: White: A: G Andreasen (13) 46. B: B Fielder (24) 39 cb. Stableford: Murray: A: A Gatti (12) 41 cb. B: T O'Sullivan (23) 41. Women: A Quinn (19) 37.

   YERING MEADOWS: Stableford: T Legg (19) 37. Nursery: J Buckingham (23) 33 cb. Valley: D Corless (16) 39. 

18 November 2018
Alessandra Nagayo and Matthew Edwards back to back at Junior Signature Tournament Read more
18 November 2018
On Episode 73, Mark Hayes and Martin Blake dissect the final round of #AusOpenGolf from The Lakes Golf Club that saw Mexican Abraham Ancer run away ... Read more
18 November 2018
CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Mxd: Stableford: 4B: M Hamilton L Hamilton 46. Men: T Sanders (16) 38 cb. Mxd: C'ship: A Day J Day 94. Read more
MyGolf
Golf Victoria