Victorian club golf results - Sunday

 

   BARHAM: Medley: Stableford: R Stanton (16) 38.

   BENDIGO: Men: Stableford White: C Jones (17) 39.

   BERWICK MONTUNA: Mxd: Stableford: J Young (25) 40.

   BLACK BULL: Men: Stableford: Challenge: L Clark (19) 46. Women: R Wilson (42) 36.

   BOX HILL: Stableford: A: T Smyth (7) 42. B: N Hyde (21) 42.

   CAMBERWELL: Stableford: A: M Tuomy (15) 38. B: C Hogan (23) 38. C: S Mignone (26) 38 cb.

   CARDINIA BEACONHILLS: Mxd: Stableford: P Hamilton (15) 39.

   CHURCHILL WAVERLEY: Stableford: Endeavour Hills: F May (15) 38. Women: K Ellis (15) 35. Rowville: C Blake (22) 41.

   CLIFTON SPRINGS: Mxd: Stableford: D Benham (31) N Anderson (30) 47.

   COMMONWEALTH: Men: Stableford: A: C Lee (17) 40. B: J O'Grady (25) 39 cb. Women: A Donaldson (15) 37 cb.

   COROWA: Medley: Stableford: N King (14) 36.

   CRAIGIEBURN WILLMOTT: Stableford: A Pampanella (6) 38.

   CRANBOURNE: Women: Par: J Richter (32) 1 up. Men: A: G Tocknell (8) 1 up cb. B: L Stanbridge (15) 3 up. C: R Winestone (28) 3 up. Mxd: Stableford: 4B: J Angwin (17) M Sherritt (14) 45.

   EAST MALVERN: Mxd: Stableford: I Turfrey (13) 46.

   EASTERN: Mxd: Par: South: J Zhang (21) 8 up cb. North: L Comfort (11) 7 up. East: M McCarthy (18) 7 up.

   EASTWOOD: Mxd: Stroke: Foursome C'ship: T Smith J Webb bt J Hunter V Laurito 4-2. Men: Par: A: P Crockett (9) 1 up cb. B: C Williamson (19) 3 up cb. C: G Norden (24) 2 up. Women: A: N Stoer (8) 4 down. B: C Carter-Dams (45) 1 down.

   ELSTERNWICK PARK: Men: Stroke: T Douge (5) 62. Plate: C Fitchet (18) P Lalor (24) bt C McAuliffe (19) A McAuliffe (25) 3-2.

   FINLEY: Men: Par: R Makkinga (29) 7 up. Women: E Bain (18) 5 up.

   GARFIELD: Medley: Stableford: A: R Coates (18) 36 cb. B: B Maroney (23) 36.

   GLEN WAVERLEY: Stableford: G Ridout (24) 38.

   GREEN ACRES: Women: Stableford: S Hocking (12) 36. Men: Stableford White: A: B Worley (14) 40. B: B Beaumont (25) 39 cb.

   GROWLING FROG: Stableford: E Tawake (21) 38.

   HARP at Centenary Park: Mxd: Stableford: A: T Tanmahapran (15) 40. B: M Nunan (30) 42. C: K McDonald (35) 30.

   HEIDELBERG: Mxd: Stableford: A: I Murphy (10) 45. B: S Garlick (14) 41. C: D McRae (29) 42. Stroke: Foursome: N Box E Box (28.5) 68.5.

   HIDDEN VALLEY: Mxd: Stroke: D Byrnes (10) 70 cb.

   HORSHAM: Men: Stroke: C'ship: A Scr: A Tribe 297. A: N Thomson 212. P Burns 335. W Anderson 220. B Scr: M Douglass 366. B: D Thomson 229. C Scr: D Lavithis 368. C: J Burford 223.

   HOWLONG: Women: Stableford: G Hoskin (7) 37 cb. Men: Stroke: A: R Mathews (13) 68 cb. B: R Bingham (25) 69. C'ship: A: J Walker (0) 287. B: T Pattinson (11) 334. C: D Nemeth (15) 355. D: R Newman (22) 377.

   HUNTINGDALE: Stableford: A Hogan (27) 42. Women: Stableford: K Crawford (8) 39. Mxd: 4B: G Wu S Luo 48.

   KEW: Medley: Stableford: F De Rango (17) 40. A Sutherland (32) 45.

   KEYSBOROUGH: Women: Par: T Small (20) 2 up. Men: Par White: L Hooi (22) 7 up.

   KOORINGAL: Men: Stableford White: A: D Cron (5) 38. B: I Faulkner (14) 41. C: E Obrien (24) 38. Women: Yellow: L Gibson (23) 35. Mxd: Stroke Ambrose: White: P Grant (18)N Thorpe (23) D Thorpe (16) T Grant (13) 62.25.

   LATROBE: Men: Stableford: A: S Dobney (8) 39. B: P Crowe (15) 41. C: R Pollard (20) 38. Women: K Huang (14) 36. Mxd: Par: 4B: R Giddings (17) S Deason (11) 11 up.

   LEONGATHA: Mxd: Stableford: 4B: D Child (19) S Woods (30) 45.

   LORNE: Men: Par: G Balderas (18) 4 up.

   MANSFIELD: Stableford: R Sargent (4) 19.

   MARYSVILLE: Men: Stroke Trophy: White: P Jeffery (13) 70. Women: Par: H Howard (23) 1 down.

   MEDWAY: Medley: Stableford: A: M Lynch (14) 38. B: T Johnston (10) 43. Mxd: Stroke: Foursome: A: R Hutchison J Merriman 72.5.

   MELBOURNE AIRPORT: Stableford: P Piccione (16) 36.

   NEPEAN: Men: Stableford White: A: K Stout (16) 42. B: C Bekiaris (25) 38.

   NORTHERN: Men: Stableford: A: S Wilson (11) 42. B: E La Torre (13) 43. C: I Norvelis (21) 40 cb. Women: A Villani (19) 38.

   PAKENHAM: Mxd: Par: D Grayson (12) 7 up.

   PATTERSON RIVER: Stableford: A: M Michaelides (9) 39. B: G D'Olovera (26) 43. Women: L Slorach (7) 32.

   PENINSULA KINGSWOOD: Mxd: Stroke: Foursome: Kingswood: S Hartley (7) T Murry (10) 84. Foursome C'ship: G Franklin (27) W Franklin (9) 68. Men: Stableford Peninsula South: White: A: T Burke (10) 37 cb. B: M Bromley (16) 38. C: X Egan (26) 33. Women: Stableford: B Pearson (34) 35.

   PETERBOROUGH: Stroke: Medal: J Watene (8) 58.

   PORTSEA: Mxd: Stroke: Foursome C'ship: A Bullas (4) K Hastie (11) 80. Foursome: D Harper (12) A Harper (32) 68.

   RACV HEALESVILLE: Mxd: Stroke: J Heywood (10) 64.

   RANFURLIE: Stableford: A: S Giuffre (9) 39. B: R Ottaway (27) 37. Women: C Adams (17) 31 cb.

   RIVERSIDE ESSENDON: Stroke: Medal: D Terzini (23) 61.

   ROSANNA: Mxd: Stroke: Foursome C'ship: I Selbie (5) L Rose (8) 154. Foursome: I Selbie (5) L Rose (8) 141. Stableford: A: N Goodwin (8) 38. B: M Teh (23) 36 cb.

   ROSEBUD COUNTRY: Men: Stableford: West: R Seadon (19) 42. Women: A: A Hartley (15) 34. B: C Loveday (28) 33.

   ROSSDALE: Men: Stableford: J Slattery (24) 48. Women: J White (28) 34. Men: C'ship: P Phillips (19) 146.

   ROYAL PARK: Par: 4B: M Patrick (23) C Maragos (16) 7 up.

   RUSHWORTH: Par: Cup: G Muir K Mulday 10 up.

   SANCTUARY LAKES: Mxd: Stableford: A: B Matthews (7) 41 cb. B: A Boike (11) 39. C: K Bansagi (25) 43. Gentsome: T Wesley (2) 98. S Smith (14) 98. A Pugh (24) 98. T Grainger (38) 98.

   SANDHURST: Men: Stableford: Champions: A: J Hawley (9) 39. B: A Green (17) 40. Women: L Green (43) 36.

   SETTLERS RUN: Men: Par Gold: A: G Roscoe (9) 4 up. B: M Reddaway (15) 4 up cb. Women: Green: F D'Agostino (44) sq cb.

   SOUTH PINES: Mxd: Stableford: A Corbett (24) 40. Women: M Raissia (21) 32.

   SOUTHERN: Mxd: Stableford: Div 1: C Nolan (9) 40. Div 2: F Piccolo (15) 42. Div 3: J Quirk (26) 42. Men: Father/Son Trophy: M Stefanakis (8) 34. S Stefanakis (26) 37.

   SPRING VALLEY: Men: Stableford: A: L Marino (13) 41. B: G Stewart (18) 43. Women: L Edgar (26) 38.

   STRATHALLAN: Men: Stroke: P Jackson (18) 63. A: D Patterson (16) 66. B: G Britton (17) 65. C: S Walker (23) 69. Women: J Skimbirauskas (32) 74.

   SUNSHINE: Par: I Cekic (10) 4 up. Women: E Tricklebank (39) 3 down cb.

   THE HERITAGE: Men: Stableford: Henley: A: R Gough (8) 38. B: L Li (15) 40. C: R Zeng (23) 40. Women: A: S Shen (5) 36. B: J McCammon (27) 33. C: V Wilkes (36) 26.

   THE NATIONAL: Medley: Stableford: Long Island: M Carruthers (7) 42. Moonah: S Kirkby (27) 38. Ocean: N Reed (37) 16. Medley: Old: S McMillan (9) 36 cb.

   THE SANDS TORQUAY: Medley: Stableford: S Haebich (12) 41.

   TOCUMWAL: Men: Stableford: A: B Kerr (3) 37. B: A Adams (16) 38. C: I McFarlane (22) 35. Stableford Gold: R Eaton (29) 37. Women: Stableford: A: H Crilly (15) 34.

   TORQUAY: Men: Par: A: A Sarah (7) 2 up. B: G Travers (16) 2 up. Women: S Kennedy (32) 4 down. Men: Visitor: P Jackson (19 (Horsham GC)) 3 up. Women: C Wilson (26 (Rosanna GC)) 3 down.

   VICTORIA: Mxd: Stroke: Canadian Foursome: S Gole J Gardner (6.375) 71.625. Stableford: 4B: A Miltins (16) A Williams (7) 46. M Sinclair (33) 39 cb. Women: K Robinson (26) 34.

   WESTGATE: Stableford: A: B Sullivan (18) 38. B: G Ogilvie (19) 43.

   WODONGA: Medley: Stableford: G Dennis (24) 40.

   WOODLANDS: Mxd: Stroke: Foursome: T Pope (0) K Caridakis (4) 79. Men: Par: A: G Fisher (11) 3 up. B: P Koh (16) 1 down. C: R Cameron (19) 1 up. Women: A Dart-Fagan (27) sq.

   YARRA YARRA: Men: Stableford White: M Hansky (20) 43. Women: Stableford: N Bickerton (10) 36.

   YARRAWONGA MULWALA: Mxd: Stableford: 4B: Murray: B Lynch (14) P Lynch (29) 45.

   YERING MEADOWS: Stableford: Nursery: L Anderson (11) 41. Valley: M Wierzbicki (15) 41. Women: V Meade (21) 35.

VGL PENNANT FINALS at Werribee: Hcp Div 1: Mt Martha 5 bt Camberwell 3. Div 2: Yarra View 5-1/2 bt Elsternwick 2-1/2. Div 3: Sandringham 4-1/2 bt Riverview 3-1/2. Div 4: Brighton 5-1/2 bt Craigieburn Willmott 2-1/2. Div 5: Eastern Sward 4-1/2 bt Northcote 3-1/2. Div 6: Westgate 4-1/2 bt Glen Waverley 3-1/2. Div 7: Burnley 4-1/2 bt Northcote 3-1/2.

25 June 2018
In a bid to inspire the next generation of female golfers, several of Australia’s best female amateurs have recently visited MyGolf girls programs ... Read more
25 June 2018
Australia’s Minjee Lee faded to finish tied-third in the LPGA Tour’s NW Arkansas Championship today, but continued her strong and consistent season. Read more
25 June 2018
BAIRNSDALE: Mxd: Stableford: A: F Mantell (24) 37. B: J Fleischer (32) 32. Read more
MyGolf
Golf Victoria