Victorian club golf results - Sunday

   AMSTEL: Par Ranfurlie A: D Bajada (14) 3 up. B: G Lakos (15) 2 up.

   APOLLO BAY: Stroke A/Medal of Medalists: R Dimieri (14) 60. B: A Rowarth (22) 61.

   AUSTRALASIAN: Stroke: C Elsum (14) 53.

   BACCHUS MARSH WEST: C'ship: D Cowan 307. Hcp: S Taylor (13) 277. B: R Harris 342. Hcp: M Wasiak (20) 271. C: S Barnes 389. Hcp: J Darling (36) 279. O-55: R Harris 342. Hcp: M Renison (17) 293. Jnr: J Darling 423. Hcp: H Cowan (36) 388.

   BAIRNSDALE: 27-hole Mxd Foursome c'ship: G Hellessey L Kurle 117 A Smedley P Smedley 121. Hcp: G Hellessey L Kurle (7-1/2) 105-3/4.

   BARHAM: Stableford: J Amos (13) 40. W: K Connors (31) 37.

   BEECHWORTH: Stableford: P Smith (15) 41 cb.

   BERWICK MONTUNA: 4B: D Allen (11) V Koroknai (28) 48.

   BOX HILL: Stroke A: P Hounihan (9) 66. B: M McAlister (15) 67. C: K Wilson (28) 67. W: J Atkins (15) 71.

   CAMBERWELL: Par A: M van Langenberg (18) 6 up. B: T Benaim (20) 3 up cb. C: D Weymouth (25) 8 up.

   CARDINIA BEACONHILLS: Stableford: J Worboys (12) 42.

   CHURCHILL PARK: Stableford: SH Kwon (8) 40. W: K Pittman (22) 36.

   COBRAM BAROOGA: Stableford: P Aston (14) 38. W: J Curran (13) 40.

   COHUNA: Irish Team: K Crane (8) J Taylor (16) R Haig (15) 91. W: Stone (29) B Woods (35) G Hare (21) 81.

   COLAC: Stroke A: D Dunne (9) 68. B: A Delorenzio (18) 64. C: A Grinton (25) 66.

   COMMONWEALTH: Stableford A: D Sleep (15) 43. B: T Fitzgerald (29) 42. W: J Pearce (30) 37. Hole-in-one: A O'Shea at 9th.

   COROWA: Medley Stableford: J Reid (28) 42.

   CRAIGIEBURN WILLMOTT: Stroke: B Richardson (25) 73 cb.

   CRANBOURNE: Stableford A: A Cianclaruso (11) 41. B: B Hall (13) 39. C: A Nadelman (33) 43. W: G Angwin (25) 41. Shield: C Myerson (32) 81. Mxd 4B f: E Sacher C Garbt bt S Lee Y Kim 1 up.

   DEVILBEND: Stableford: S Travena (13) 39. W: M Wade (35) 38.

   DORSET: Stableford A: D Williamson (10) 39. B: A Di Palma (17) 40. C: T Heard (26) 39.

   EAST MALVERN: Stroke: G Coventry (16) 64 cb.

   EASTWOOD: Stableford A: G Fox (9) 40. B: H Lupton (20) 43 cb. C: P Sanderson (21) 44. W: A: J Kidd (21) 40. B: L Garfield (29) 40.

   ELSTERNWICK PARK: Stableford: C McAuliffe (21) 38. Plate: S Biar (16) 76.

   FINLEY: Stableford A: R Jackson (Pioneer Valley 5) 40. B: R Wilson (28) 41. W: J Delmenico (22) 38.

   FOSTER: Stroke A: P Dight (10) 67. B: S Canning (18) 72. C: S Barnes (22) 70.

   GARDINERS RUN: Stableford: G Jones (35) 41.

   GARFIELD: Stableford A: B Edwards (16) 39. B: A Power (22) 42.

   GISBORNE: Stableford: B Kerr (24) 40. W: J Kerr (37) 39.

   GLEN WAVERLEY: Stableford: J Anderson (19) 42.

   GOONAWARRA: Medley Stableford A: D Watson (13) 40. B: A Gunawan (22) 42.

   GREEN ACRES: Stableford A: P Baker (14) 39. B: A Marazita (28) 41. W: S Narita (41) 35 cb. Jnr Pennant: Green Acres 5 bt Latrobe 1.

   GROWLING FROG: Stableford: J Vrantsidou (18) 38.

   HARP at Freeway: Stroke A: G Sykes (16) 61. B: I Molassi (27) 60. C: K Corry (37) 63.

   HOWLONG: Women Stableford: M Mathews (35) 45.

   HUNTINGDALE: Women Hcp c'ship A: R Kwok-Xu (9) 145. B: M Fox (25) 149. C: A Oates (34) 158.

   IVANHOE: Stableford: A Preston (31) 43.

   KEW: Stableford: G Smith (26) 40. W: B Elzarka (30) 37.

   KEYSBOROUGH: Stableford: N Gibson (26) 42 cb. W: J Stanley (29) 37.

   KILMORE: Stableford: G Carr (23) 39.

   KOORINGAL: Stroke A: O Rojas (10) 69. B: S Hurwood (16) 70. C: I Jenkins (26) 64. W Div 1: K Doerner (14) 72. Div 2/Medal of Medalists: M Cornish (30) 69.

   MAFFRA: Stableford: H Caruana (23) 36. W: E Noble (24) 37 cb.

   MARYVILLE: Stroke: J Trathern (23) 70. W: J Coleman (19) 78.

   MEDWAY: Par A: J Smith (12) 5 up cb. B: E Richards (13) 3 up cb. C S Raso (25) 5 up. W: C Moore (34) 1 up.

   METROPOLITAN: Mxd Canadian Foursome: D Broad J Broad (18) 5 up.

   MELBOURNE AIRPORT: Stableford: M Chand (16) 37. W: N Barnes (38) 37.

   METROPOLITAN: Stroke A: J Brest (1) 72. B: C Andrews (16) 71. C: A Burridge (25) 79. Trophy: C Andrews (16) 71. Scr: J Brest 73. Stableford Red: B Kimber (33) 36. W: K Sanderson (9) 36.

   MOE: Stroke A: A De Vent (8) 70. B: G Jamieson (16) 72. C: W Boase (21) 69.

   MOONAH LINKS: Stableford: N Wood (32) 46. Legends: S Singh (2) 39.

   MORNINGTON: Mxd Foursome c'ship: M Iredale J Tickell 81. Hcp: A Poh D Rodrigues (18) 70.

   MURRAY DOWNS: Stroke A: S McLean (2) 71. B: C Merritt (15) 75. C: J Goodley (22) 69.

   NEPEAN: Par A: T L'Huillier (10) 2 up. B: R Hart (16) 5 up.

   NEWRY: East Gippsland Plate: Toongabbie (1) 111 cb, Toongabbie (2) 111, South Pines 111.

   NORTHERN: Mxd 4B: M Church (18) C Wilde (25) 48. Indiv A: D Allen (5) 41. B: B Clinch (14) 45. C: G Tarallo (20) 43. W: J West (18) 39.

   PAKENHAM: Par: D Manning (11) 4 up.

   PATTERSON RIVER: Stableford A: J Gates (16) 41. B: A Quinn (23) 41. W: N Batten (17) 35.

   PENINSULA KINGSWOOD: Stableford Kingswood A: M Pierce (10) 36. B: J Trebse (23) 38. C: B McKenzie (32) 39. W: T Vine (20) 34 cb.

   PETERBOROUGH: Ambrose: P Sinnott M Beer (5) 51.

   RACV HEALESVILLE: Stableford: R Duke (15) 39.

   RIVERSDALE: Stableford: M Palma (15) 41.

   ROSANNA: Par A: C Alcaide (14) 7 up. B: S Clayton (26) 7 up. W: L Smith (29) 5 up cb. Mxd 4B: G Higgins (12) B Higgins (20) 51.

   ROSEBUD: Mxd Foursome: G Mowthorpe C Mowthorpe (14-1/2) 69-1/2. C'ship: J Hampton K Caridakis 154. Stableford: C Davies (20) 40. W: S Meyer (19) 37.

   ROSSDALE: 4B: M Nelson (15) V Joyce (12) 10 up cb. W: H Lindsay (32) D Stone (27) 6 up. Indiv: G Willian (19) 6 up. W: P Gott (40) sq cb.

   SANDHURST: Stableford A: M Di Iorio (10) 38. B: S Trevethan (16) 39. W: T Brady (33) 37. Trophy: D Crook C Crook bt M Sumithran S Cubrahmanyan 7-6.

   SETTLERS RUN: Par A: G Withers (9) 2 up. B: A Maitland (18) 5 up. C: B Boland (23) 3 up. W: D Boland (16) 3 down.

   SOUTH PINES: Mxd Canadian Foursome: J Doyle F Stuchbree (29) 65.

   SOUTHERN: Stableford Div 1: F Mohammed (11) 42. Div 2: B McLeod (20) 40. Div 3: S Riley (22) 41.

   SPRING VALLEY: Par A: S Foale (12) 3 up cb. B: J Battistella (19) 3 up. W: J Yong (18) 2 up. Mxd 4B: J Chapman (32) G Chapman (36) 46. Indiv: X Liang (26) 40. W: A Miller (14) 39. C'ship: G Ebinger bt R Simmons 1 up. A: S Box bt G Cooper 2-1. B: D Wanigasekera bt C Fisher 5-4. C: J Hinton bt P Doran 6-5. D: J Philp bt B Evans 5-3.

   THE NATIONAL: Stableford Moonah: C Terrill (9) 36. Ocean: R Harper (11) 35. Old: M Danos (15) 41. 4B: D Tobin (22) M Tobin (31) 45. Stableford Long Island: T Hynes (22) 39.

   STRATHALLAN: 2B agg: P Reidy (26) G Hales (28) 70.

   SUNSHINE: Stableford White A: I Cekic (9) 41. B: R Hatton (14) 41 cb. C: P Battaglia Jr (29) 40. W: M Pinchen (27) 34.

   TAMBO VALLEY: Stroke A: D Young (18) 69. B: C Hunt (23) 70. W: L Dyer (25) 76.

   THE HERITAGE: Stroke St John A: C Elward (7) 72. B: A Seah (14) 77. C: H Lee (21) 76. Stableford Henley A: C McKenzie (9) 37. B: D Taylor (15) 36. C: S Ong (23) 38. W: L Cutterham (34) 35.

   THE SANDS TORQUAY: Medley Stableford: A Lombardi (5) 37 cb.

   THIRTEENTH BEACH: Stableford A: J Daglas (7) 40. B: M Green (11) 41. C: B McDonald (21) 40. W: A Hede (32) 35.

   TOCUMWAL: Stableford A: K Clark (12) 38. B: R Hansen (15) 38. C: B Tendeson (23) 36. W: N Beard (29) 36.

   TRENTHAM: Stableford: D Phillips (30) 44. W: C Eiffert (19) 39. Plate: J Hudson A Evered G Varley E Hanson 125.

   VICTORIA: 4B: H Trakal (21) A Trakal (30) 44. Indiv: M Astley (12) 39. W: Y Cupples (24) 37.

   WATTLE PARK: Stableford: R Grant (18) 34.

   WAVERLEY: Stroke A: K Ratcliffe (6) 69. B: M Rodriquez (27) 69.

   WERRIBEE PARK: Stableford: B Ramos (21) 43.

   WESTGATE: Stableford A: J Proud (6) 38. B: G Syrkiadis (28) 39.

   WHITTLESEA: Stableford A: B Blennerhassett (10) 35 cb. B: S Lennon (29) 47. Mxd C'ship f: M Minarelli A Dundon 79. Hcp: J McKeon J McKeon (11-5/8) 69-3/8.

   WOODLANDS: Mxd 4B: A Ziegler (19) D Cochrane (21) 51. PM: G Rowlands (15) V Rowlands (34) 48.

   WOORAYL: Stroke A: D Dwyer (7) 73 cb. B: R Gourlay (14) 71. C: J Hassett (22) 69. D: K Riseley (24) 69. C'ship A: B Stubbs 305 Y Balfour 317. Hcp: B Stubbs (3) 293. B: T Ryan 334 A Turner 346. Hcp: T Ryan (10) 294. C: C Hall 367 M Herrald 378. Hcp: C Hall (17) 299. D: J Hassett 383 G Winkler 396. Hcp: J Hassett (22) 291. Snr: R Gourlay (14) 297.

   YARRA VALLEY: Mxd 4B: P Fletcher (23) C Szekfy (23) 47.

   YARRA YARRA: Stableford: D Schar (13) 40. W: S Ezerins (22) 30 cb.

   YARRAWONGA MULWALA: Par A: S Casley (3) 3 up. B: F Tooley (33) 3 up. W: H Briggs (22)  1 up.

   YERING MEADOWS: Stableford Valley: B France (18) 43. Nursery: C Lawrence (26) 39. W: P Spencer (18) 39. 

17 January 2018
Applications for 2018 VIS and Golf Victoria Elite Player Golf Programs are now open. Read more
17 January 2018
Follow the Australian Amateur Championship, presented by Swinging Skirts, live from Wanneroo and Lake Karrinyup in Perth. Read more
17 January 2018
EASTWOOD: Women: Par: A: A Holmes (17) 1 up. B: J Luck (25) 1 up. C: J Knowles (28) 1 up. Yellow: R Boxshall (28) 3 up. Read more
MyGolf
Golf Victoria