Victorian club golf results - Sunday

   AMSTEL: Stableford Ranfurlie A: B Greenough (1) 40. B: G Morrison (24) 40. W: B Levan (19) 37.

   ANGLESEA: Par: D MacVean (35) 2 up. W: JM Cotter (22) 1 down.

   AUSSIE GOLF RANCH: Stableford: N Bentley (14) 36. W: E Cameron (22) 38.

   BAIRNSDALE: Ambrose: G Hennessey J Dennis A Boyd P Cornish (6-1/2) 54-1/2.

   BARWON HEADS: Stableford A: S Gough (9) 39. B: D Tucker (32) 40 cb. W: J Burton (18) 37 cb.

   BERWICK MONTUNA: Stableford: P Leane (24) 42. W: J Brown (23) 37.

   BOX HILL: Stableford A: T Barr (14) 41. B: C Koay (15) 40 cb. C: N Blazevic (24) 42. W: K Raits (45) 38. Hole-in-one: L Rogan at 6th.

   CAMBERWELL: 4B agg: D Hosking (29) M Newkirk (18) 80.

   CARDINIA BEACONHILLS: Stableford: W Sutton (6) 41 cb. Mxd Foursome c'ship: A Conn L Griffin 79. Hcp: A Greig K Greig (15) 71.

   CHURCHILL PARK: Mxd Ambrose: K Sun-Hyk D Thompson S Smith G Ellis (7-7/8) 58-1/8.

   COBRAM BAROOGA: Medley Stableford West: P Wiesniski (20) 39 cb.

   COHUNA: Par A: J Miller (12) 4 up. B: T Jackson (17) 4 up. W: S Hancock (20) 1 down.

   COMMONWEALTH: Stableford A: T Reibel (18) 44. B: B Welsh (25) 39. W: M Goglia (20) 36.

   COROWA: Medley Stableford: G Skinner (18) 41 cb.

   CRAIGIEBURN WILLMOTT: Stableford: J Baker (19) 46.

   CRANBOURNE: Stableford A: P Somers (9) 37. B: G Bannon (17) 37. C: M Dayan (32) 39. W: P Taylor (25) 38. Trophy: B Westmoreland bt P Skermer 4-2.

   DEVILBEND: Stableford: K Allen (6) 34 cb. W: M Wade (34) 36 cb.

   DORSET: Stableford A: E Elliott (1) 42. B: N Evans (17) 41. C: G Kelly (25) 41.

   EAST MALVERN: Stableford: I Turfrey (12) 41.

   EASTERN: Par: R Gribusts (4) 7 up. Mxd Trophy: C Wigg G Wigg (16-1/2) 68-1/2.

   EASTWOOD: Stroke A: A Matthews (8) 70. B/Medal: D Anderson (19) 66. C: S Rickard (22) 69. W A: I Duggan (22) 74. B: A Gombos (40) 70. Jnr Medal: A Gombos.

   ELSTERNWICK PARK: Stableford: S Biar (16) 34.

   FINLEY: Medley Stableford: J Delmenico (22) 40.

   GARFIELD: Canadian Foursome A: P Govaars J Mitchell (12-3/8) 69-5/8. B: J Hoare T Cowie (18-3/4) 68-1/4. Scr: D Sinclair L Sinclair 79. Shield: G McLure A McLure (10-1/2) 67-1/2. Stableford: D Booth (21) 39 cb.

   GISBORNE: Stableford A: A Barlow (9) 38. B: D Barker (18) 38. W: R Glover (20) 37.

   GLEN WAVERLEY: Stableford: L Shelley (19) 40.

   GOONAWARRA: Medley Stableford A: S Sewell (6) 40. B: J Batt (17) 40. C/Trophy: P Gainey (33) 43.

   GREEN ACRES: Mxd 4B: M Khor (19) P Mackie (22) 45 cb. Medley: C Thorn (35) G Thorn (26) 46.

   GROWLING FROG: Stableford: C Horsley (23) 45.

   HEIDELBERG: Stableford A: T Walker (scr) 42. B: L Belcher (17) 43 cb. C: D Rixon (26) 41. W: A: H Parke (17) 41. B: J Poyntz (35) 37.

   HIDDEN VALLEY: Par: J Gentile (24) 9 up. Mxd Foursome c'ship: C Stone T Hodgson 161. Hcp: R Trimboli S Saly (11) 143.

   HOWLONG: Stableford A: R Feltrin (15) 41. B: B McCormack (25) 45.

   HUNTINGDALE: Stableford: A Michaelides (20) 41. W: L Teo (2) 37.

   IVANHOE: Stroke: N Vant (21) 77.

   KEW: Stableford: P Smart (23) 47. W: W Napier (17) 39.

   KEYSBOROUGH: Par A: E Bennett (17) 4 up. B: G Liddy (25) 5 up cb. W: J Annan (45) 6 up. Trophy: N Gibson (25) 5 up. Hole-in-one: M Leeds at 12th.

   KILMORE: Stableford: S Bryant (23) 41.

   KOORINGAL: Stroke A: B Dudziak (11) 67. B: G Tsoleridis (13) 66 cb. C: N Higham (36) 66. Medal of medals: B Milne (15) 75. W A: S Clark (11) 71. B: K Trace (36) 76.

   KYABRAM PARKLAND: Stableford A: J Ellis (13) 39. B: R McArdle (16) 39. C: B Walkeden (24) 42. W A: S Scapin (13) 44. B: L Fraser (24) 42.

   LATROBE: Stableford A: N Kalisatidis (4) 40. B: N Mear (20) 42. W A: J Gillin (15) 36. B: M Kocis (27) 41. Jnr Medal: N Kalisatidis.

   LORNE: Stableford: G Couper (12) 43.

   MARYSVILLE: Stroke: P Jeffery (15) 69. W: S Stow (20) 71.

   MEDWAY: Par A: M Charalambous (10) 6 up. B: R Balagurusamy (15) 7 up. C: W Schoenfelder (31) 2 up. W: A Lunnay (38) 4 up.

   MOE: Stableford: S Nyko (17) 37.

   MOONAH LINKS: Stableford Legends: M Campbell (13) 44. Open: J Brock (24) 42.

   MORNINGTON: Stableford: J Burton (35) 39. W: P Burton (36) 43.

   MORWELL: Stableford A: S Anderson (10) 46. B: B Dowse (Pakenham 19) 42. C: R Taylor (Mirboo North 36) 43. Stroke: S Anderson 71. Plate: Toongabbie 121 Morwell 119.

   MURRAY DOWNS: Par A: J McLean (scr) 2 up. B: J Lehmann (17) sq.

   NORTHERN: Stroke A: P Lane (12) 64. B: G Martin (18) 64. C: D Williams (20) 66. W: S Blood (22) 65.

   PAKENHAM: Stableford: D Manning (10) 44.

   PATTERSON RIVER: Stableford A: K Gray (9) 42. B: D Rattray (19) 45. W: B Janssen (20) 38.

   PENINSULA KINGSWOOD: Par Kingswood A: G McIvor (9) 4 up. B: M Brookes (19) 3 up. C: M McLean (25) 1 up. W: S Cooper (18) 2 up cb.

   PETERBOROUGH: Stableford: O Reid (19) 43. W: M Hesketh (29) 43.

   PORTSEA: Stableford: A Cheetham (20) 42.

   RACV HEALESVILLE: Stableford: C Stewart (12) 44 cb.

   RIVERSDALE: Stableford: P Dowman (21) 41. Trophy: J Jacobs bt S Page 3-2. Hcp: B McCauley (9) R Morrow (21) bt J Horvath (scr) J Tanan (scr) 1 up.

   ROSANNA: Stableford A: M Glenister (7) 40. B: F Nola (18) 40 cb. W: C Harvey (35) 36.

   ROSEBUD COUNTRY: 4B: E Beale (29) P Wade (23) 48. Medley: B Ball (26) K Baxter (35) 47. WW: N Colahan (15) J O'Keefe (22) 44. Stableford East: G Smedley (19) 39.

   ROSSDALE: Stableford: E Roberts (10) 43. W: D Stone (27) 41.

   ROYAL PARK: Stableford: C Meegan (18) 41.

   SANCTUARY LAKES: Mxd 4B: S Smith (10) B Rodder (23) 43. Indiv: P Sidiropoulos (8) 44. B: J Frost (9) 39. C: J Viney (Shepparton 36) 44.

   SANDHURST: Par Champions A: M Beard (11) 4 up. B: P Emetlis (21) 5 up. W: D Lozo (11) 5 up. Medley Stableford North: D Templeton (19) 43.

   SETTLERS RUN: Stableford A: A Dunne (5) 37. B: H Rose (18) 41. C: R Sta Maria (22) 46. W: J Clark-Keppel (18) 42.

   SOUTH PINES: Stableford: N Kilmartin (29) 41. W: D Grosvenor (28) 39.

   SOUTHERN: Stableford Div 1: T Fray (12) 42 cb. Div 2: H Tan (17) 41 cb. Div 3: C Wang (32) 41.

   SPRING VALLEY: Par A: N Novak (10) 3 up. B: K Green (23) 6 up. W: P Ong (23) 3 up.

   STRATHALLAN: Stableford: S Walker (21) 40 cb. A: C Newnham (12) 37. B: G Parfett (18) 37. C: B Conlin (30) 39. W: W Guild (15) 34.

   SUNSHINE: Stableford A: V Grillo (12) 42. B: P Rink (16) 44. C: R Lerardo (23) 40 cb. W: D Darch (24) 37.

   THE NATIONAL: Stableford Long Island: M Stevens (13) 42. Medley 4B Moonah: M Harper (23) R Harper (10) 46. Indiv: A Cameron (11) 43. Ocean: D Kennett (9) 40. Old: I MacCallum (15) 41.

   THIRTEENTH BEACH: Stableford A: J Van Wegen (11) 38. B: M Paramonov (26) 45 cb. W: X Teo (15) 33.

   TORQUAY: Stableford A: S Grayson (13) 39. B: L Lorusso (24) 45. W: L Brady (7) 33.

   VICTORIA: Stableford: T Lee (22) 42. W: C Maddox (26) 39 cb.

   WATTLE PARK: Stableford: E Nicker (23) 36. W: D Fox (32) 33.

   WAVERLEY: Par A: J Stubbs (4) 4 up. B: V Papuga (31) 5 up.

   WERRIBEE PARK: Stroke: A Yuke (8) 66.

   WESTGATE: Stableford A: E Cucek (4) 41. B: T Nguyen (15) 39. C: R Simpson (29) 37.

   WHITTLESEA: Mxd Par: L Lennon (42) 10 up.

   WOODLANDS: 4B: B Ferguson (17) P Ferguson (24) 43. Indiv A: S Geor (7) 38. B: F Dubash (13) 36 cb. C: J Leslie (30) 37. W: L Wolany (22) 30.

   YARRA YARRA: Stableford: B Wein (11) 42. W: M Love (16) 33 cb.

   YARRAWONGA MULWALA: Stableford A: G Cooper (11) 41. B: P Petkins (28) 41. W: I Thompson (16) 36 cb.

   YERING MEADOWS: Par Nursery: K Dunkley (16) 4 up. White: B Liddell (29) sq. W: B Groza (37) sq cb. Homestead: R Brett (27) 6 up. 

Golf Month
22 September 2018
On different sides of the world, two young Australians continued to edge toward significant career moments today. Curtis Luck and Lucas Herbert, 22, ... Read more
21 September 2018
Helen Pascoe (Buninyong) & Marian McKenzie have been crowned the Ruby McKenzie and Vi Teesdale champions respectively for 2018 Read more
20 September 2018
ANGLESEA: Stableford: A: J Mooney (8) 39 cb. B: C Jarratt (17) 38. C: B Gibbons (25) 36. Read more
MyGolf
Golf Victoria