Victorian club golf results - Sunday

   AMSTEL: Stableford Ranfurlie A: R Olsen (7) 39. B: G Dornan (21) 39. W: L Hoey (14) 30.

   ANGLESEA: Stableford A: D Fowlston (14) 34. B: D Green (15) 38. C: F Tait (23) 38. W: J Hills (26) 36.

   AUSTRALASIAN: Stroke: B Hendrey (18) 64 cb.

   BAIRNSDALE: Mxd Par: M Henger (19) sq cb. W: F Gray (18) 2 up.

   BARHAM: Stableford: J Brunt (12) 43. W: T Heaphy (22) 27.

   BARWON HEADS: Anzac Cup: T King (27) 8 up. Services Cup: H MacGowan (13) 3 up. Par: R Slattery (22) 5 up. W: S Hay (22) 2 up.

   BERWICK MONTUNA: Par: D Allen (13) 5 up. W: C Renny (32) 3 down.

   BOX HILL: Stableford A: T Rossiter (9) 40. B: P Fulton (19) 44. W: W Tarr (19) 34.

   CAMBERWELL: Stableford A: S Bradshaw (14) 41. B: M van Langenberg (21) 39 cb. C: C Hogan (31) 45.

   CARDINIA BEACONHILLS: Stroke: B Dowler (8) 66.

   COBRAM BAROOGA: Par: D Miller (22) sq. W: M Ellis (30) 5 up.

   COHUNA: 4B: H Bird (19) A Horridge (21) 47. WW: L Heap (22) R McGraw (13) 45.

   COMMONWEALTH: Stableford A: A Pienaar (11) 42. B: D Galbraith (22) 37. W: R Horgan (25) 35.

   CRANBOURNE: Stableford A: A Garb (9) 37 cb. B: A Sahib (15) 41. C: P Trudgen (24) 43. W: M Goldman (35) 40. Mxd 4B: A Murray (24) K Hanvey (18) 1 up cb.

   CURLEWIS: Stableford: A Gunner (9) 40.

   EASTERN: Mxd Par: K Sato (13) 3 up cb.

   EASTWOOD: Stableford A: B Nagel (9) 42. B: N Tynan (13) 40 cb. C: J Boontjes (21) 40 cb. W A: J Chan (13) 38 cb. B: J Elliott (22) 38.

   ELSTERNWICK PARK: Medal: A McAuliffe (29) 59.

   FINLEY: Stroke A: K Tengstrom (18) 69. B: J Braybon (24) 67. W: S Simpson (22) 71.

   GARDINERS RUN: Stableford: N Bolan (11) 39.

   GARFIELD: Stableford: P McNeish (7) 38 cb.

   GLEN WAVERLEY: Stroke: I Coulter (19) 67.

   GOONAWARRA: Medley Stableford A: M Wicks (9) 40. B: N Perelini (15) 40. C: A Steenberg (28) 49.

   HARP: Stableford A: G Sykes (15) 39. B: P Hill (29) 32. C: P Bishop (34) 40.

   HOWLONG: Stableford A: E Fah (10) 40 cb. B: D Nothrop (31) 37. W: M Seddon (33) 40.

   IVANHOE: Stableford: A Preston (27) 38.

   KEW: Stableford: A James (36) 44 cb. W: J Wills (28) 42.

   KEYSBOROUGH: Stableford A: S Fletcher (12) 42. B: T Whitty (21) 39. W: V Varnik (38) 34.

   KOORINGAL: Stableford A: C Zelez (16) 42. B: H Corr (27) 38. W: K Doerner (16) 30.

   LATROBE: Stableford A: M Kerr (14) 36. B: C York (24) 40. W A: R McLachlan (17) 34. B: A Justice (22) 32.

   LORNE: Par: A Balloch (16) 1 down.

   MAFFRA: Stableford: M Allman (8) 41 cb. W: M O'Neill (26) 35.

   MELBOURNE AIRPORT: Stableford: J Clements (13) 37 cb. W: B Culakovski (31) 30.

   METROPOLITAN: Invit Mxd 4B: J Robinson (19) B Barnes (Shepparton 6) 7 up.

   MOE: Stableford: J Bassman (12) 39.

   MOONAH LINKS: Stableford Legends: E Kupper (25) 38. Open: D Carlin (31) 43.

   MORNINGTON: Mxd Ambrose: T Morrison E Goddard (14-1/2) 62-1/2.

   MYRTLEFORD: Stableford A: B Cook (Toukley 6) 37. B: E Jones (28) 40.

   PATTERSON RIVER: Stableford A: A Meyepa (15) 39. B: N Fitzgerald (19) 41. W: K McLeod (20) 37.

   PENINSULA KINGSWOOD: Par Kingswood A: S Nota (13) 5 up. B: H Desai (19) 2 up. C: D Cunningham (27) 1 up. W A: Y Jang (15) 1 up. B: J Johnston (32) 3 up. Stableford Peninsula North A: D Rasheed (14) 39 cb. B: M Whalen (17) 39 cb. C: N Martin (24) 35. W: G Eamond (16) 33.

   RACV HEALESVILLE: Stableford: L Tormey (12) 40.

   RIVERSDALE: Mxd 4B: S Kunz (19) T Jackson (12) 9 up cb. Indiv: B Jacobs (23) 48.

   RIVERSIDE ESSENDON: Medal: S Kimpton (23) 63 cb. Masters: K Vickery (23) 63.

   RIVERVIEW: Stableford: T Leech (19) 39 cb.

   ROSANNA: Stableford A: R Love (13) 42. B: R Berryman (22) 45. W: M Thorpe (13) 36 cb.

   ROSEBUD: Par: S Jones (22) 3 up cb. W: H Lennon (23) 2 up.

   ROSSDALE: Stableford: T Thompson (GSM 2) 40. W: N Hartnett (28) 32 cb.

   ROYAL PARK: 2B multi: R Birchill (14) W Harry (22) 83.

   SANCTUARY LAKES: Stableford A: M Wasley (7) 38. B: B Stuesser (9) 39. C: M Clark (30) 42.

   SANDHURST: Stableford North A: D Lappen (11) 40. B: P Bryant (18) 42. W: M Fray (20) 35.

   SOUTH PINES: Mxd Trophy: D Mander (27) D Grosvenor (24) 44.

   SPRING VALLEY: Stableford A: J Orpwood (2) 38. B: H Dziubinski (27) 42. W: P Brockfield (25) 37. Jnr: A Harrington (38) 15.

   STRATHALLAN: Stableford A: R Miles (13) 38. B: P Heenan (17) 35. C: T Lumsden (22) 38. W: K Adavani (20) 32. Overall: B Pike (24) 39. Trophy: R Rezuk (14) 76.

   SUNSHINE: Stableford A: J Smith (6) 40. B: W Cassar (17) 40. C: G Dang (35) 44. W: M Lusdoc (29) 38.

   THE HERITAGE: Stableford Henley A: W Chi (7) 42. B: D Errington (12) 40. C: K Smith (34) 37. W: G Blanchard (25) 36.

   THE NATIONAL: Stableford Moonah: S O'Connell (16) 41. Ocean: S McMillan (8) 38 cb. Old: C Robinson (9) 42 cb. 4B Moonah: I Craigie (9) A Den Elzen (19) 44 cb. Stableford Long Island: S Rees (12) 39.

   THIRTEENTH BEACH: Stableford A: A Kors (7) 37. B: V Rodriguez (28) 40. W: K Gregg (26) 33.

   TORQUAY: Stableford A: P Rees (13) 38. B: R Morgan (23) 36. Vis: N Cooney (Melton 19) 40. W: T Louchery (17) 32. Vis: K Garbutt (Long Island 21) 30.

   VICTORIA: 4B: D Hogarth (13) P Witherow (20) 9 up. Indiv: A Shirley (10) 5 up. W: A McKimm (25) 3 up cb.

   WAVERLEY: Stableford A: G Bye (13) 38. B: P Atkinson (20) 37.

   WESTGATE: Stableford A: W White (20) 40. B: K Holden (27) 40.

   WHITTLESEA: Par: M Higgs (21) 5 up.

   WOODLANDS: 4B: S Mackay (23) B Lee (32) 44. Indiv A: M Thuys (9) 38. B: P Fitzgerald (15) 42. C: S Revill (27) 42. W: J Waddell (19) 35 cb.

   YARRA YARRA: Stableford: B Schroeder (10) 40. W: L Deakin (20) 37.

   YARRAWONGA MULWALA: Stableford A: R Hall (12) 39. B: T Hargreaves (22) 37. W: D Brodie (16) 35.

   YERING MEADOWS: Stableford Nursery: R Darvell (13) 34 cb. Homestead: A Lill (11) 41. W: K Brooks (16) 34 cb.




October is Golf Month. Share the golf bug to win the ultimate golf bug adventure to Barnbougle, Cape Wickham and Ocean Dunes courtesy of Air Adventure Golf Tours.


Head to www.golfmonth.com.au for more details.

23 October 2017
Victoria’s Sue Wooster leads the Australian Women’s Senior Amateur after round one, three strokes ahead of seven-time champion Sylvia Donohoe. Read more
23 October 2017
Eastern Golf Club duo Jane Neale & Lorraine Watson have backed up their win at The Metropolitan Final two weeks ago to take out the 2017 Royal ... Read more
23 October 2017
BAIRNSDALE: Mxd: Stableford: J Sing (40) 42. R Oakley (17) 39. Read more
MyGolf
Golf Victoria