Victorian club golf results - Sunday

AMSTEL: Stableford Ranfurlie A: C Scerri (12) 33. B: A Taylor (17) 36.

   ANGLESEA: 2B multi: C Foster (11) S Talbot (11) 55.

   BAIRNSDALE: Mxd Stableford: T Sharp (11) 35. W: A Fleischer (20) 37.

   BARHAM: Stableford: G Bishop (10) 32.

   BEECHWORTH: Medal: D Atkins (32) 69.

   BERWICK MONTUNA: Stableford: J Mook (20) 40.

   BOX HILL: Stableford A: B Tschudin (15) 41. B: T Gilbert (22) 40.

   CAMBERWELL: 4B agg: S Mignone (25) J Gelsi (24) 75.

   CARDINIA BEACONHILLS: Par: L Russell (20) sq.

   CHURCHILL PARK: Medal: R Clode (22) 71 cb.

   COHUNA: Mxd 4B: S Putner (14) J Putner (40) 46.

   COMMONWEALTH: Stableford A: A Hicks (4) 39 cb. B: R Miller (25) 40. W: S Bernhardt (17) 36.

   COROWA: Stroke A: N Creamer (12) 72. B: R McPherson (14) 76. C: S Rodway (20) 76.

   CRANBOURNE: Stableford Medal: W Beardmore (12) 40. W: M Withers (23) 37.

   DORSET: Mxd Stroke A: D Larter (13) 70. B/Medal: T Heard (22) 67.

   EASTERN: Stableford: D Williams (22) 42.

   EASTWOOD: Stableford A: S Lausberg (12) 42. B: C Twentyman (18) 42. C: J Heselschwerdt (23) 39. Mxd 4B: B Nagel (8) D Nagel (13) 46.

   ELSTERNWICK PARK: 4B: A Hartley (17) P Lalor (26) 47.

   FINLEY: Stroke: K Tengstrom (17) 73. W: J Dean (19) 75.

   GISBORNE: Stableford: J Lindberg (19) 36 cb.

   GLEN WAVERLEY: Stableford: P Cahill (22) 32.

   GREEN ACRES: Stableford A: N Excell (16) 39. B: D Freud (20) 38. W: L McNicol (19) 36.

   GROWLING FROG: Stableford: J Laurie (12) 35.

   HARP: Stableford A: F Leeack (17) 36 cb. B: P Bishop (35) 37. C: J Robinson (45) 29.

   HEIDELBERG: Stroke A: T Duckworth (6) 71. B: L Belcher (15) 70 cb. C: R Vavra (19) 70. W: D Jones (9) 75.

   HOWLONG: Stableford Classic A: N Brown (14) 43. B: A Trow (36) 42. W: M Blumoser (31) 39.

   HUNTINGDALE: Stableford: N Ward (6) 41.

   IVANHOE: Par: A Preston (26) 1 up.

   JUBILEE/WANGARATTA: Stableford: J Schonafinger (13) 32.

   KEW: 4B: C Johnson (39) R Nave (36) 42. MV: N Mescher (15) R Hill (Kingston Heath 29) 46. Indiv: J Chew (19) 40. W: S Wilkinson (19) 32 cb.

   KOORINGAL: Stableford A: L McMahon (9) 38 cb. B: G Waldren (14) 37 cb. C: P Sampson (22) 36 cb. W A: C Derose (24) 31. B/Medal: L Foote (33) 32.

   LATROBE: Stableford A: A May (3) 39. B: B Gardner (21) 37. W: S Thomson (33) 41.

   MAFFRA: Stableford: B Day (20) 36. W: L Murray (26) 32 cb.

   MALLACOOTA: Stableford: O Liedtke (18) 39. W: P Bowerman (32) 39.

   MEDWAY: Stableford A: P McNamara (15) 41. B: M Fava (23) 41. W: B Nixon (25) 32.

   MELBOURNE AIRPORT: Stableford: S Sinclair (9) 32. W: B Culakovski (31) 29.

   MOONAH LINKS: Stableford: B Scott (9) 38. Legends: L Galloway (16) 36 cb.

   MURRAY DOWNS: Stableford A: J Day (10) 37. B: J Tripodi (17) 35.

   NEPEAN: Medal: M Bright (24) 61.

   PAKENHAM: Stableford: A Hill (20) 38.

   PENINSULA KINGSWOOD: Kingswood Par A: D Geaney (13) sq. B: A Chauhan (19) sq. W: Y Jang (14) 2 down.

   RACV HEALESVILLE: Stableford: G Urquhart (13) 36.

   RIVERSDALE: Stroke: D Thomas (25) 69.

   RIVERSIDE ESSENDON: Stableford A: M Cleary (14) 35. B: F Callery (29) 39 cb.

   RIVERVIEW: Stroke: J Profitt (21) 66.

   ROSANNA: Par A: S Lefevre (12) 2 up. B: G Neyland (20) 5 up. W: C Curnow (29) 4 up.

   ROSSDALE: Stableford: D Murphy (24) 44. W: M Robertson (24) 24.

   ROYAL PARK: Stableford: T Catoggio (1) 39.

   SANCTUARY LAKES: Stableford A: B Dodds (4) 36. B: R Anderson (10) 34 cb. C: G Cunningham (21) 39.

   SANDHURST: Stableford Champions A: Z Filliponi (5) 40. B: G Smith (20) 37. Hole-in-one: J Moon at 8th.

   SETTLERS RUN: 4B agg: J Alister (15) M Woodall (15) 72.

   SOUTH PINES: Stableford: E Boek (11) 69. W: M Raissis (26) 78.

   SOUTHERN: Stableford Div 1: G Hopkins (18) 40. Div 2/Medal: M Irwin (23) 40 cb.

   STRATHALLAN: Stroke A: R Miles (12) 71. B: F Cipriani (17) 72. C: B Ellis (25) 71. Medal: T Carter (21) 65. W: K Adavani (20) 76.

   SUNSHINE: Stableford: I Cekic (10) 35. W: A Hing (10) 32.

   THE HERITAGE: Stableford: M Ubavin (8) 37.

   THE NATIONAL: Stableford Ocean: A Cook (26) 36. Old: S Allanson (15) 29. Moonah: C Hughes (12) 36.  Long Island: P Booth (38) 34.

   THIRTEENTH BEACH: Stableford: N Redman (13) 35.

   TOCUMWAL: Stroke A: A Purtill (8) 72. B/Medal: P Jones (14) 69. C: L Thurtell (20) 70. W: S Davies (23) 77.

   TORQUAY: Stableford: F Pyke (31) 36. Vis: V Truong (Cape Schanck 24) 39.

   WATSONIA RSL: Stroke A: M Tebbutt (18) 67. B: R McGregor (21) 66. C: E Reynolds (27) 71.

   WAVERLEY: Stableford A: A Heap (9) 37 cb. B: A Foster (20) 37.

   WESTGATE: Par A: S Merkovski (18) 6 up. B: W Morris (34) 3 up.

   YARRA YARRA: Stableford: B Sadlon (11) 38. W: S Lonergan (16) 34.

   YARRAWONGA MULWALA: Mxd 4B: T Cooper (12) N Stone (27) 43.

   YERING MEADOWS: Par Nursery: C Payne (12) sq cb. Homestead Medal: I Davies (28) 2 up.




October is Golf Month. Share the golf bug to win the ultimate golf bug adventure to Barnbougle, Cape Wickham and Ocean Dunes courtesy of Air Adventure Golf Tours.


Head to www.golfmonth.com.au for more details.

16 October 2017
Entries are now open for the 2017 Men's & Women's Port Phillip Open Amateur (Inc. Victorian Amateur Qualifying Rounds). Read more
16 October 2017
Golf Victoria played host to 16 Special School PE teachers for the first MyGolf Schools teacher PD for Special/Special Development schools in ... Read more
18 October 2017
ALEXANDRA: Men: Stroke White: P Vallance (7) 68. Read more
MyGolf
Golf Victoria